H2,le«likT. Xoiidag, 27 September ittött. 11S4« vurtrukirun uyt aelst naur VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS, DE VOLWASSENEN. Laet ans zien. Maer. TANTE MIETJE. Gevolgen. Is dit allemael waer Leve den moorlelbak Weg mei den papen winkel HEN BENDER-BODE •Dend. S-SO T-2(l 8-30 12-23 3-13 6-20 ffi Gem!, (6 (15 vrvdajf) 7-'6 E 8 34 8-S5 12-25 l.olicren 5-20 7-20 8-30 12-26 3-13 6-20 gi 12-46 3-17 0-20 6-41 9-26 Brussel. 8-0" 8-36 15(1 23 k1) 11-43 11-58 12-22 J llroggo, Oslende, (E 7 06). 8-55 12-46 6-41 2-50 5-48 E (le 2° 3C k') 3-55 5-35 5-55 )|j Uoornyk, Korlryk, Moescroen, Ryssel (lungs Mocli. 5-9.0 7 20 8 00 8-33 E (I 9 3 kl.) 8-36 Gend) 7-06 (E Doorn, uiig.) 8-55 12-46 3-17 9-43 E 11-58 2-50 3-13 5-33 6-20 8-55 15 gj 6-41 Aiiiw. 5-20 7-20 8-00 8-35 E 8-30 9-43 E 11-58 J Doom Ryss. (lungs Alh) 8-00 0-00 Alh 5-53 2-50 3-13 5-53 6-20 8-5-5 E nllocnl. tol Korlryk Zatercf. Zond. en Wocnsd. Lcuv. Thienen Euvk Verv. Lamlen. 5-20 (7-20 Ninove, Geersb. Alh, 6-10 8-00 11-58 2-50 5-53 8 35 E) 8-36 9-43 12-22 3 13 (6-2'»'E 1« 2" kl. jg (8T55 Ninove.) van Thienen) j| Borgor.,.Quiévrain, 6-lf 8-00 11 58 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NA ER: Lokeren, Gend, 5-00 7-30 9-00 11-00 2-00 4-00 E 6-00 7 30 VAN GEND NA ER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 10 -50 2-30 4-20 5-35 8-15. Te Lede slaen al de konvoys uytgenomon de Expres. Tc Idegem en Santbergen slaen al de konvoys. - Te Gyseghem slaen slil al de konvovs. Te Denderleeuw slaen al de konvoys uytgen. de vertrekken van P.russnl 6-30 8-15 12-06 6-00 0-00 en uyt Aelst 8-35 5-38 5-48 0-00. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-11 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-07. Dendermende, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Atil, VAN LOKËREN RAER 7-05 9 10 11 00 1-5: 0-00 5 5-00 7-30 (7-30 Ninove.) 6-55 6-55 6-55 6-55 8-05 10-30 10-30 10-30 10-30 11-25 1-45 1-45 1-45 1-45 3-20 4-36 4-36 4-36 4-36 4-25 7-50. 7-50. 7-50. 7-50. Uolque Kuun 7-05 11-00 VAN ATH nAer Geeraèrdsb, Ninove, Aelst, Dendëflildnde, Lokeren Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst Brussel Gang Denderleeuw) Goud, Brugge, Ostende (langs Aelst) j van Ronsse naer Audenaerde, gend. VAN ÖflÜSSÉL NAËR Aelst, Gend, 6-30 E 1 2 3 kl.) 7*30 8-15 11-20 12 06 2-10 5-15 6-00 8 20 Ninove. Geeraerdsbergen, Atli (langs Dendéfleeuw), 7-30 11-30 2-10 5-15 (8-20 Ninove VAN DERDEtlMONUE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 11-33 00-00 2-">4 5-30 8-Ö0 Aelst 7-35 9-55 14-33 00-00 2-24 5-30 8-00 Ü-Ofh van BRAiNE-LE-coMtE naer: Enghien, Geerardsb, Sottegem, Gend, 6-51 11-04 4-07 7-55 van gend naer Sottegem, Brairte-le Comte, 6-10 0*00 3-25 0-00 AELST, DEN 20 SEPTEMBER 18G8. Het ministerie komt een nieuw liewys to geven, van zyii ingeworlelden haet tegen Godsdienst cn CatliolykOnderwys en tevens van zyne onbe schofte stoutmoediglieyd in liet verkreuken en vernietigen onzer grondwet. flat den liaet van het ministerie tegen den -catholyken Godsdienst onveiaoeulyk is, dit loo chent clou opperbaes var. liet ministerie niet, ter •contrarie. Maer dal dit miuisteiie de grondwet, schend en vernietigd, zulks durft liet loochenen .alhoewel de daedzaken liet zoo Maer als bet ■daglicht beloonen. Over twee jaren onder liet ministerie van M' Van de Peereboom, kwam de kwestie te berde •der scholen voor volwassenen. G'lioel de magon- nieke parly wilde dat in deze scholen, noch .godsdienst, noch zedeleer onderwezen wierden «ion priester had er geen affaireus, een kruys- üiocld ware eene belachelyke zaek, bidden voor 'of na den leergang waie nog heiaclielyker, im mers den Godsdienst was er nog onnoodi'ger <iari 'L vylde wiel aen den wagenZoo klapten •do kopstukken van het magonniëk liberalismus in de kamer, en van dit gevoelen was ook liet kopstuk van het tegenwoordig ministerie. Nog- YftsTts, de ministers Van de Peerehoom en llögiet, waren van een ander gedacht en hielden slaen dat liet onderwys voor volwassenen onder het beheer der onderwyswet van 25 september •1842 moest staen, en dat er gevolgentlyk liet Godsdienstig onderwys moest gegeven worden. De kopstukken der liherhaters moesten eyndelyk toegeven, en in dezen laelsten zin wierd er een hcsluyt afgekondigd wacronder den Koning zynen na.em plaetste en zich verbond de grondwet na te leven welke zegt dat het onderwys gegeven, ten koste van den staet, door de wet moet gere geld worden. De francmaconslogien geven nooyt den moed op als er kwestie is den catholyken Godsdienst te plaetsen waer den hessem staet. De aenvoer- ders der maconriieke kliek werkten, foefelden en inlrigueerden zoodanig, dat minister Rogier en Van de Peereboom hunne demissie gaven. M' Pirinez wierd minister van '1 inwendige, en liet zich opvyzen dat het hesluyt 't welk den Koning geteekend had eene dwaeslieyd was en dat er eeneu ganscli legenoy- rgestelden maet- regel moest genomen worden. Allons seffens een ander besluyt aeneengeknoeyd waerin gezegd word dat het aen de Gemeenteraden zal vrystaen het Godsdienslig onderwys in de scholen voor volwassenen te geven of niet. Den Koning tee- kende dit ook al wederom zonder te denken dat hy nu verklaerde zwart te zyn 't geen in zyn vorig besluyt wit was, en gevende aldus aen de Ge meenteraden eene magt die hy zelf niet bezit, 't is te zeggen, de fakulteyt van de wetten na te leven of niet. En dit heet men hier getrouwheyd aen de Constitutie, welke in haren artikel 67 duydelyk zegtdat den Koning nooyt de wetten- zelve zal mogen opschorsen noch in hare uyt- voering dispenseren. Eene oorspronkelyke novelle van J. G. L. Marunier. -)X(- VI. Frisch en bekoorlyk ligt liet witte buys tusschen liet veelkleurig groen van linden- en kaslanjeboomen, aen een zacht gïocyund terras welk een sehilder- achtigen aenblik bied het den wandelaer langs den breeden met linden beplanten straelwegLos en bevallig van lynen heeft het klimop zich om het latwerk der veranda geslingerd, die zich voor da woning bevind. En wanneer ge nadert, wat een lief, gcmoedelyk tafcreellje, 't is alsof Ostade het gepenseeld had. In den gemakkelyken leuningstoel zit eene oude, vrouw ineengekrompen en uytgeteert, alsof ze eerst van eene ernstige ziekte hersteld was, het zonnetje dringt hier en daerdoor 't klimop als om haer te verwel komen en Ie koesleren, en het oudje lacht stil cn tevre den voor zich heen. Naest haer op eencn bank houd cenen stevigen man eenen zuygcling in de armen dien hy telkens met innige teeslerheyd bekykt, en zoo om zichtig en angstig vasthoud alsof het wichtje een Opgeblazen zeepbal was. Achter dal groepje, half in de schaduw, staet eene ranke, jeugdige vrouw aen M. Pirmez moet toch eenen grooten man zyn, ofwel hy moet sedert hy aen 't schotelke geraekt is veel toupet gekregen hebben, want zyne han- delwyze is noch min noch meer dan eene duy- delyke bevveering dat noch zynen voorzaet, noch den Koning geweten hebben wat zy deden en geen verstand luidden. 'T is schoone voor eenen minister en eene party die verklaren den Koning te eerbiedigen en te beminnen. In eene gemeente waer den Gemeenteraed aen den inaconiiieken wagen gespannen is, en wiens leden, als verslaefde trekpeerden moeten dienen, wat zal er gebeuren Er zal eene scltool voor volwassenen worden ingerigt. Alle soorten van boeken, goede en slechte, Godvruchtige en Goddelooze, zullen ev mogen ingevoerd worden. Den meester zal over alles mogen spreken, behalve over den Gods dienst. Want de opperbazen der gemeente, die den Godsdienst moeten haten en verachten, volgens het. mapouuiek princiep, zouden er zich tegen verzetten. 11e liberhatersprinciepen alleen zullen er worden ingeplant, van de 10 geboden Gods, van de S geboden der II. Kerk, van de pligten eens Christenen inensclis zal er geen enkel woordeken mogen gerept worden, dit zyn in d'oogen der maponnieke bazen al oude en yersletene prullen, die maer goed zyn om de volwassenen te verkwezelen', bun versland te verbeesten en er dommenkken van te maken. Ja maer zult gy zeggen, den Pastor of den geestelykeu schooïopzigler, zouden wel eens den neus in die school konnen komen steken, om aen dit spel een eynde te stellen. Gy zyt er wel meê, den liberalen burgemeester zou daer seffens ook zyn en hun zeggen M. den Pastor, M. den schoolopziener, ik ben hier baes en meester, een koninglyk besluyt geelt aen den gemeente raed de magt van u hier te laten komen of buyten te steken. Nu, den gemeenteraed wilt van geene verkwezeling hobren, en daer gy hier niets an ders te leeren hebt, hebt gy hier geene affairens. Ziet, daer is de deur, man, -en haest u maer dat gy weg zyt Ondertusschen worden de leerlingen aen den heylzamen invloed van den Godsdienst onttrok ken zy hooren en lezen niets dan al hetgeen tegenslrydig is aen 't geen den pastor op zynen preekstoel en in den cntecliismus leert, en zoo groeyen zy op, olkvelindeonverschilliglieyd, ofwel in de Godvergeteiidheyd, ofwel in 't verderf. He Ouders en de meesleis zullen aeu hunne kin deren en knechten die de school bywoorien wel te gebieden of te verbieden hebben, de chrisle- lyke grondstelsels zullen uyt hunne herten weg gerukt zyn en vervangen door eene soort van onafhangtykheyd, ofwel door iets nog veel slech ter, en zy zullen zeggen wy en doen dit niet, wy en doen 't geen niet, wy en laten dat niet, wy en laten 't dees niet, de tyden zyn voorby dat wy altyd dansten gelyk Vader, Moeder of Meester schuyfelden. Al die oude vodden van 1(1 Geboden Gods, b Geboden der 11. Kerk enz. enz. zyn algeschaft als misbruyken eener andere eeuw, wy zyn van 't progrès, vivan de liberalen Of dit allemael waer is Wel, dagelyks kan men daedzaken bestaligen, die zulks onlóochen- haer bewyzen. Gaet maer naer de Walenstreken de deurmet een gelukkigen doch weemocdigen glimlach, overziet ze het lafureellje. Doet het zonnetje 11 goed, tante vraogt de juffer. a Ja, ja kind, dat geloof ik, antwoord de oude huer stralen verkwikken me, en daar binnen sehynt ze ook Had ge rny niet zoo zorgvuldig opgepast, zeker ware ik nog niet zoo spoedig hersteld. Mync krachten waren uytgeput van al die ongewoone in spanning en ongevallen.» h Dat is niet meer dan billyk, viel nu den ouden man in, den eenen dienst is den anderen weerd zegt 't spreekwoord, wal hebt gv ook niet voor my en Martha gedaen. a Kom, kom Kees, laet die oude dingen rusten, een ieder doet wat hy kan, dat is immers billyk. Evenwel is er uyt al die onheylen toch weder iets goed voortgekomen. Zonder die rampzalige gebeurte nissen had ik nooyt Martha leeren kennen, die ik nu als een kind lief heb. En de toekomst wie weet, Kees wat die ons nog brengt....» Zoo sprak tante Mietje voorttot dat het zon netje met weerzin van dien aentrekkelyken groep afseheyd nam, en Martha de oude vrouw bchoedzaem binnenleyde. Het was nu reeds tien maenden gele den, dat tante Mietje het buytenverblyf. Eygen Rust» met Martha en hees bewoonde. Het had haer moeyte gekost, doch ze had alles te bact genomen en wat al rampzalige feyten zult gy daer uyt de ongodsdienstigheyd en zedelooslieyd zien spruy- ten liet werkvolk staet op tegen de meesiers en brengt ganscli een gewest in oproerliet plundert, het rooft en brand hel verweert zich met kasseysteenen, met pieken en hamers tegen de openbare magt, immers 't en wykt maer voor een ontzaggelyk militair geweld dat er met sabel, kogel en bajonnet opspringt En waeruyt komt dit alles Niet anders dan omdat men daei' den gods dienst heelt vei'smaed, welken aen den werkman zyne pligten leert kennen, hem beveelt van ge- lioorzaem, onderdanig, verduldig te wezen, ge-= spaerzaem te leven en als brave christenen voor hun huyshouden te zorgen. Niet anders dan om dat men de godsdienstige gevoelens uyt de herten des werkmans heeft gerukt, gevoelens die hem zeggen wacht u van stelen en onregtveerdig leven, die hem den overdaed in den drank, de wulpsehheyd, de ongebondenheyd verbieden, enz. enz. 'T geen.den Godsdienst doet en gedaen krygt met zachtmoedigheyd door de overtuyging, door de hoopgeving van een heter leven, dit kan het gouvernement nog niet gedaen krygen, met brutael geweld, met het bloed des werkmans te vergieten, met de herten te verbitteren zonder derzetver wonden te genezen. Niettemin blyft het gouvernement blindelings volherden in zyne rampzalige tegenkanting aen den zedelyken 'in vloed des Godsdienst, zonder welken de samen leving onmogelyk is. Want dat men het wel wete en nooyt vergete zonder Godsdienst geene regt- veerdigheyd, zonder regtveerdigheyd geenen ey- gendom, zonder eygondom geene familie, zonder familie geene samenleving. Mogten de Burgers toch eyndelyk de oogen openen en .g'heel den Goddeloozen francmacons- boel met pak en bagagie naer de maen zenden. Den Vertondsknoeyer vrnegt ons een pasport oih zyn goddeloos vuylbladje lot by de Ueftëlyke mcnschèn te konnen doen geraken. Hy heeft d'eer ons te annon ceren, dal, gelukt hy daerin, hy in een, twee, dry, al de klerikale gazetten in stukken zal kappen en, als een schavelingsvuerke, in assche zal leggen •Bravo! jongen, dit sclnnt nen keer geklapt gelyk non boek, maer zou dit niet een beetje ie veel naer Donquiohotte rieken Zyt gy nog niet belagchelyk genoeg da'n dal gy nog moet komen den hansworst spelen, om uwen waggelenden truweelwinkel wat regt te houden Zyt gy van dit gedacht, manneke, schep maer courage en doe voort, maer wy vreezen voor u dat het niet zal pakken. Gy zyt hier al te wel gekend en uw godsdienslhatend bladje ook, de mcn schèn vluglcn hel als eene pest, omdat zy altyd voorop weten wal er gaet in slaen. 'T is altyd 't zelfde liedje, 't zy men een Verbond leest ol 't zy men er honderd leest, men weet al even veel, het koml altyd uyt op G'hebt maer die twee koorden op uwen versleten bas, doch daermeê zult ge niemand in uwe netten meer vangen, ten zy deze die nog te dom zyn om zoo ver te zien als hunnen neus lang is. Maer lerwyl gy ons verzoekt 11 een bondig voorwerp tot discussie te verschaffen, willen Wy U zeer geern voldoen. Wy zullen maer T eerste 'l gereedste nemen, namelyk uwen eygen artikelde stem der daedzaken, om Kees en Martha to noodzaken dat zy by haer hunnen intrek zouden nemen. Twee maenden naer haer verblyf aldaer, was Martha moeder geworden. Hel had den dril'iigen Kees veel zelfbeheersching gekost om zyn gekwetst oergevoel, dat door die gebeurtenis op nieuw geprikkeld werd, niet te uylen. Met moeyte bedwong hy zich om het brood dat hy ter wille der schande at gelyk hy zeyde niet te weygeren en elders een verblyf te zoeken. Doch tante Mietje wist van haren invloed op den timmerman zulk een flink gebruyk te maken en hem zoo veel bezigheyd te verschaffen, dal Kctis zich ten slotte zyne ondankbaerheyd verweet. Zy wist Kees wys te maken dal hy en Martha voor haer onmisbacr waren geworden, dat ze alle dry onder hetzelfde leed gebukt gingen en dus zamcu alles dragen en doorleven moesten. Ecnigen lyd later kon den ouden man zich hiervan gedeeltclvk vergewissen, toen tante Mietje, gelyk men zoo even zag, len gevolge van inspanning cn verdriet, eene zware ziekte kreeg, waorvan zy eerst na vele weken langzaem herstelde. Een paer dagen na den beschreven middag zat tante Mietje in hare kamer en breyde druk kousjes voor den kleynen Karei. Al breyjende liet ze hare gedachten den vryen loop en doolden deze heynde en ver naer het onbekende land, waer do vader van liet verlaten wicht vvclligt rondzwierf en armoe leed. die handelt ovei het onderwys in de schooi van Sieü llorsmans, en over dit in de'school van Juffer Cole/ Duprez. Nopens het godsdienstig onderwys in de sehoo3 dezer laelste, hebt gy ons zelf geir.terpelleerd. Wy hebben u geantwoord met verzoek onze -antwoord te wederleggen, indien gy konde, maer gy blyft stom gelyk nen arduynen pilaster. Nogthans is dit voorwerp wel eene discussie weerd, en moet gv er niet benauwd van wezen, vermits gy het zelf opgeworpen hebt. Nu dan, heden zullen wy dces onderwerp aenvalten en nadat deze kwestie zal opgelost zyn, knoeyerke, zullen vvv deze der kerkhoven beginnen, vervolgens degene van bet burgeriyk huwelyk en nadien al de andere die gy zelf hebt opgeworpen. Maer wy bespreken daler maer eene kwestie te gelyk mag verhandeld worden, want wy willen de dupe niet zyn van uwe ellendige franomagons- laktiek, die beslaet in 25 kwestien met nen keer voor- Uyt te zetten om, ons te beletten er eene grondig te behandelen. Als gy eene kwestie voorüytgezet hebt om geestelyken en religieusen te versmaden en in '1 gezigt te slaen, en dat wy u antwoorden of u plat nypen, ge zyt seffens aen 't loopen, ge roept uwe weerdigheyd??? in, gy zeevert dat ge den Denderbode veracht enz. enz. Met zulke polirons- of lafaerdsslreken moogt gy dittnael voor den dag niet komen. G'hebt ons een onderwerp gevraegd, en wy geven u uw eygen onderwerp tot discussie, dus dat gy geene redeus'hebt van klagen. Nu ter zaek. Gy schreeuwt hoiirra fertonissohry. ycr. Gy neemt den hoogslen loon op uwe loftrompet in voordeel der school van Sleur llorsmans, ge maekt van diet, besluerder nen .feniks der feniksen, als ey zoo onbezonnen als vermelen aen 'l hoofd van uw artikel, de alm der tlnedviken, 'durft zeggen: Uyt hel algemeen concours der middelbare scholen zyn vyf der n zes leerlingen mm S' llorsmans GEKHOOyD nylgeko' men. En dezen schillermdm uylslag slael gedrukt'in den Mónitmr van dm 16 September. Volgeern zouden wy die dwaze slofferyen van Sieur Horsmans hertlap uyt 't Verbond stilzwygend voorby- gaeu, had hy de onbesehoflhcyd niet gehad van ter dezer gelegenheyd, onze ecrw. Broeders lafherti-lyk en zonder reden aen te randen. Wy hebben dus ook den ilonitcnr geraedplcegd, en wat hebben wy er in gevonden Zei uwen bril op, knoeycren gy ouders ell publiek dte hy zoukl le foppen, iet op Hel officieel blad noeml in '1 geheel 105 mededingers of eoncurrenien van 't derde jaer, van welke do 51© eerste «>el PI1V/.EN, de 5© volgende mot ACCESS1TTEN dan <1 niet simpele MELDINGEN, cn «1 laulsle met NlEMEND.il.LE uyt het eoncourG gekomen zyn. Ouder de scholen wolkers leerlingen mol urnen gekroond zyn, vinden wy er vele van tweede en derde kalegorie, zooals lloey met I pryzen, Houdcng- Aunenes, Lokeren, Jodoignc mei 9 pryzen, Gosselies, Virion, Limbourg, Venrne, Vise, enz. mol 1 prys Kn AELST dan Aelst, school van EERSTE KATÉ- GOR1E, mei hoeveel pryzen figureert zy in den Moni- tenr?....,Met geen eenen, met niemendaile, met eene O 200 gi'oot, dat den knoeycr uyt 't Verbond en Sieur Horsmans er beydc te samen hunnen kop konnen doorsteken I... En dit heet den anlwerpschen Donqui- chotte :de stem der daedzuken .7Waerlyk wy wisten niet dat hy zoo oolyk was. Maer vvaerover Séevcrt den Verjonrtsschryvelaer dan T Er moet toch iets zyn, anders zou men moeten zeggen dat hy gedroomd heeft. Ja, er is iels, en ziet hier wat het is ln de afkondiging der plaetsen, ('altyd volgens den Moniteur) konu de middelbare school van Aelst van EERSTE kategoi'ie op f05 koncuiTenten, slechts op de virr en vyftigste placts met 9' aeeessittun dan met f aceessit aen de EEN EN ZESTIGSTE«n eyndelyk mei niewendalie aen de ZEVEN EN NEGENTIGSTE De hoop dat Louis fcoü lerugkeeren was allengskens by haer verflauwd. Oproepingen in de dagbladen, jnformatiën naer velschillende zyden alles was tot heden vergeefs geweest. Mevrouw Roland bevond zich nog in liet krankzinnigengesticht. Ook by haer was geene beterschap le bespeuren. Wat ellende had dien eersten stap na zich gesleept, welke zware schuld rustte niet op hel geweien van dien wuften, opvlie genden Louis Zoo peynsde tante Mietje, toen de kamerdeur geopend werd en Martha haer stil naderde. Een sterker bloos kleurde Martha's wangen, en gaf haer gelaet byna het schoone cn frische van vroeger dagen. 't Het gaet goed, heel goed Martha. Myne krachten komen aenmerkelyk terug, voerde tanto hare ver pleegster te gemoet, alsof zy eene vraeg in hare oogen gelezen had. Gelukkig tante, en zoo ge u sterk genoeg voelt om een bezoek te ontvangen. «e Bezoek viel tie oude tante haer in de rede, Maer kind lief, wie zou my dan komen bezoeken Eene jonge dame, zcyde Martha, nog sterker blozende, «4 eene oude bekende, mejufvrouw Lande...» u Hermina Lande! riep- tante Mietje uyt, zich verrast omwendende en haren bril afnemende. 4<' is die er om my te spreken Weet ge ook Martha, wat zy my te zeggen heeft 44 lk geloof dal ze u haer aeusland huwelyk komt

De Denderbode | 1868 | | pagina 1