Meester en Leerling. Ziet daer de vier inysterlyk gekroonde leerlingen van Sii'iir Horsmans, van de middelbare school van Aelst van EERSTE kategorie 'T is mager, doch T is zoo Maer er moet nog iets anders zyn, hoor ik u zeggen, lezer. Ja, en zie hier wat: Buylen hel algemeen concours van derde jaer, meld den Monileur nog een byzonder concours van vetterans, in 't welk, op S3 genoemden, den vcileran van Sieur florsmans den TWINTIGSTEN is 1Proficiat Is't aen 't "hoold niet, 't is aen den stee*t, omdat het toch ergens moet wezen, maer zulke uytslagen waren voor 't Verbond beter gezwegen, om geene oude nesten te doen roeren, ter wier verdediging of schoonmakiiig de hersenpah van den knoeyer veel te hol, veel te beschimmeld is. Dit gaen wy al wederom zien. Den Verbondsschryveteev stoft, in zyn zelfde artikel, over het groot getal scholieren, welk onder het bestuer van Sr Horsmans tot over de dry honderd geste/jen is, zegt hy Dommerik ja, allergrootsten dommerik, gevoelt gy niet dat gy u zeiven, Sieur Horsmans en de school dcerlyk aen de galg klapt, met te verklaren dal er in •de hoogste klas (derde jaer) slechts ZES scholieren waren, den vellcran medebegrepen Gevoelt gy niet dat gy, daerdoor, zelf ten duydelykst bewyst dat er, voor zoo een kleyn getal jongens die hunne leergangen voleyndigen, geene voor onze medeburgers zoo ruine- rende school van eerste kategorie noodig is En dan komt gy, om te sluyten, dwaes weg, uylroepen Dat zyn geene Landmeters hein Neenjongen, 't en zyn zeker geene landmeters, daerloe zyn zy volstrekt onbekwaem, maer 't zyn vetteransmet welke wy u andermaal proficiat wen- schen, u levens latende overwegen of gy niet beter zoud gedaen hebben Sieur llorsmans met zync school in hel hocksken te laten waer wy hem lest ingesleken hebben En mi, knoeyerke, een woord over 't godsdienstig onderwys in de school van Jufter Colela. Hebt gy haer nu al gevraegd vvaerom zy van den heer Deken gecnen priester voor haer geslicht bekomen heeft Is 't, zooals gy te verslacn gaeft, omdat die school door liberalen gesticht en beschut is?Dit zouden wy willen welen. Maer veronderstellen wy eens dat het om die reden is, zond gy, knoeyerke, ons konnen bewyzen dat den heer Deken dan ongelyk gehad heeft eenen priester aen die school te weygeren Indien uw vernuft ons dit kan bewyzen, dan bezorgen wy u een potaerdenstandbeeld zoo groot als 7 manneke-pis van Brussel. Allons done, met couragie aeu 't werk, slimmerikske, doel uw beste, want dit zal niet gemakkelyk zyn en wy zullen u zeggen waerom, let op. Vooreerst, uwe school door liberalen.geslicht en beschut, is zeker wel eene liberale school, niet waer, knoeyerke? En eene liberale meysjesschool is wel eene school die geslicht is om liberale vrouwen Ie vormen, niet •waer, knoeyerke Dit spreekt van zelfs ware bet anders, eene liberale 'meysjesschool zou geene reden hebben van beslaen. Wat meer is, de stichters van Juffer Coleta's school hebben regtuyl in T Verbond verklaerd dat zy voor de .-•jannen van 't kliekske vrouwen willen vormen die van hunnc.-gedachlen ca gevoelens zyn, vrouwen met welke zy ui vollen vrede konnen leven, zelfs als zy hunnen ■paesschen niet meer houden, zelfs als zy na er de mis niet meer gaen,. ja zelfs, als zy -fr-ancmayon worden. ;Is 'Amict waer knoeyerke Zoodan, als dc school van Juffer Coleta gesticht is om liberale vrouwen te vormen, laet ons eens zien wat eene liberale vrouw is. Wolgens Meester Vcrhaegen, van solidaire gedachtenis, is hel 'libemlismus de tegenstelling van het catholicismus, en by gevolg, volgons den gewezen opperbnes van het belgisch liberalismus/is eene liberale vrouw juyst't tegen- slrydige van eene catholyke vrouw. Eene liberale vrouw is, ten opzigte oenor catholyke vrouw, hetgeen 't water is ten opzigtewan 't vuer Is dit niet waer, knoeyerke Volgens den Journal de Gandis het libemlismus de vrijdenkerij, of 7 is .niets, en by gevolg, volgens den Journal de Gand, die van groot gezag is by de liber- halcrs, is eene liberale vrouw eeoe vrydeuksler of zy is- nietsNiet waer knoeyerke By gevolg, indien de school van juffer Colela geslicht is om liberale vrouwen te vormen, moet er noodzakelyk ondersteld worden dal in zulk gesticht eene opvoeding er. een onderwys gegeven worden die geschikt zyn om a'.le catholyke gevoelens in 't hert der kinderen te ver smachten en van die kinderen vrydenkslcrs te maken. Dit is klaer, niet waer, knoeyerke Maer, ventje, zeg eens, begint gy te gevoelen dat het u zoo gemakkelyk niet zal zyn te bwyzen dal den heer Deken ongelyk zou hebben eenen priester te weygeren aen de school van Juffer Goleia, omreden, gelyk gy zelf zegt, dat die school door liberalen gesticht en beschut is Wy willen zeker niet zeggen dat juffer Colela zoo verre gepeysd heeft of dat zulks haer inzigt is Maer wy vragen u, als de school van juffer Colela dc school der liberalen is, of juffer Colela er doet wat zy wilt Of juffer Colela de school voor hare rekening en niet voor de rekening van 't liberael kliekske bestiert? Weten juffer Coletn en hare meeslerssen niet wal zy jaerlyks trekken? En is't de commissie of'1 kliekske uiel die in de jaerwedden en in al de andere onkosteu der school voorziet Beantwoord eens al die vragen, manneke, en bewyst ons dal juffer Colela in hare school onafhanglyker is dan gy m hot aéncenknoeyen van 't VerbondBewyst ons eens dat zy, al de hevelen der commissie over 't hoofd te zien, meer aen 't bestier zon blyven, dan gy aen 'l beslier van 'l Verbond, moest gy in den bekend maken, antwoordde Martha byna fiuysle- rende. Zóó 1 zey tante, het hoofd schuddende, en blyk- baer teleurgesteld. Een oogenblik was het haer'in de gedachten gekomen dal Louis welligl teruggekeerd was. Toen zy vernam dal dc voormalige bruyd van haren neef tnel een ander ging huwen, deed dit haer pyn aen. Hoe zonderling is toch de mensch zy had immers zelve het mogelyke gedaen om dat huwelyk te ver breken, en nu voelde zy eenen wrevel, wyl het be drogen mcysje.... Doch de oude verdrong spoedig die zelfzuchtige gedachten en rcyde haastig wel zeker verzoek jufvrouw Lande binnon te komen. Een oogenblik later Irad llerminn Lande hel ver trek binnen, en drukte tante Mietje harlelyk de hand. C»e zult me verouderd vinden, zey tante Mietje, toen Hermina zich by haer had neergezet, maer dat kan niet anders: ik ben cflMig ziek geweest en word ook zoetjes aen. oud. Dat is mogelyk, maer gy zyt nog nuttig en onmis- baer in de wereld, en dat kan men zelfs van jonge menscheu niet altyd zeggen. Kom, kom, zey tante. Ik heb myn leven lang getracht voor anderen nuttig te zyn, ik hoop dal ine dit gedecltelyk gelukt is. Maer ei-lieve, waeraen heb ik 'l genoegen van uw bezoek te danken, toch geene zwariglieyd vroeg tante Mietje. catholvken zin schryven, gelyk gy voorheen gedaen hebt Nu dit alles wel ingezien, knoeyerke, begint gy niet te gevoelen dat ge beter zoud gedaen hebben dit potje gedekt ie laten, en boe zeer hel u mïsstact hier den onnoozelen antvverpschen snoever te komen spelen, dan wanneer uw losbollig geschryfsel slechts kan strek ken om u zeiven, de kliek die gy verdedigen wilt met al hare ap- en dependentiën ellendiglyk aen de galg te klappen Wy verwachten hierop uwe antwoord, doch raden u aen ze wel te studeren, manneke, want wy willen deze stol'met u grondig discuteren en ze niet te gauw los laten. G'hebl dc discussie gevraegd, ge zult ze hebben zoo lang, zoo breed en zoo hoog als 't u zal believen. Karel-Leerling. Meester, wat verschil is er tus- schen eene stad waer de zittingen van den gemeente- raed openbaer zyn en eene gemeente waer dezelve niet openbaar zyn Den Meester. Dat in de eerste, de zittingen op den bepaelden dag plaets hebben, en in de tweede de by- eenroeping der raedsleden soms een beleefd polichi- nellespel is. Karei,. - Wal is het tegenovergestelde van gehoor- zaemheyd Den Meester. Ongchoorzaemheyd en, door som mige progres- of prosburgpmeeslers in het meervoud overgebragt ongehoorzaemheden zoo als die waermede sommige Secrelariskens betigt worden. Karei,. - Duld de spraakkunst, de werkwoorden naer goeddunken te veranderen, te verminken of slecht toelepassen Den Meester Zoo leert den GRVZEN, maer hy doolt want zonder het volgen der spraakkunst is de letter kunde onmogelvk. Karet,. Welke heduydenis heeft het woord vol komen Den Meester. Als werkwoord en den klemtoon aennemende op het wortelwoord komen beterkenl hel zich aen iets gedragen zich naer iels schikken. By men zegtaeri die voorschriften wil ik volkomen of my gedragen, naer die voorschriften zal ik my schikken. Volkomen, den klemtoon aennemende op het voor zetsel vol du yd het gedacht aen van vullen en dan is hei voorzetsel afscheydbaer van het wortelwoord Zoo zegt men sprekende van eene heek of rivier: zy zal volkomen (als men wilt te kennen geven vol water komen) de kamer is vol rook gekomen*. Volkomen is ook byvvoord by v. volkomen grys, volkomen hoogmoedig, volkomen dom, volkomen we- derspannig, volkomen belachelyk, volkomen verfoevd enz. enz. De regels der spraekkunst eysschen hoofdzakelyk, in hel bezigen der woorden, zich nopens hunne echte beteekems niet te misgrypen, want dil kan de grootste absurditeyt, ja, eene volkomene beestigheyd'ie weeg brengen zoo als in de volgende zinsnede middels aen' wenden om zulks voortaan te volkomen Hier is liet werkwoord volkomen zoozeer misplnètst ols eenen Duyvel in een wywatervalimmers, als men spreekt van ongehoorzaamheden en wederspannighadan die men wilt beteugelen, moet men het woord voor komen, geensints volkomen, gebruyken, en moet men zeggen Middels aanwenden om zulks voorlaeu le voor komen. Zie ciaer Karei de les voor vandaeg, prent dezelve wel in uw geheugen om in hel vervolg volkomen le begrypen dal gy alle faulen tegen de spraekkunst moet vermyden en alle middels moet aanwenden om zulke faulen te voorkomen. In dc aenslaende les spreken wy over beleefd en onbeleefd, vvyn gedronken en niet betaeld, en over processen op aenklagt door kasseyen ingespannen. Karei,. -Nog eene vraeg Meester. Wat zegdet gy daer- even van de ongchoorzaemheyd van een Secrelarisken. Den Meester. Donders, jongen, gael gy dan nooyt verder als moeders papkelel dat gy die zaek'niet kent? Zy raekl den secretaris van zekere gemeente waer loc- komende jaer een eclipse zal plaets hebben dezen secretaris die dc welwillende achting en genegenheyd geniet van alle de deftige en weldenkende burgers, heeft de groote faut begaen van iels van den hok te hebben, een pootje of een slaertje wie weet, en dit is genoeg om zich aen do lafste en verfoeyelyksle knevelaryen bloot gesteld le zien zynen baes droomde lest (droo- men is zyn ambacht) datzyn secrelarisken ongéhoorzaem en wederspannig was geweest; dien Egyplischen droom had voor gevolg de byeenroepmg au galop van den ge- meenleraed, maer ongelukkiglyk zyne GHYSIIEYI) wierd ziek, hy kou den raed niet byvvoonen en hygevolg de beschuldiging niet daerslellen wat gedaen wel een voudig, 3 mannen van zyn kliek naer den raed gezonden voor de formalileyt en de overige doen l'huys blyven, zoo kon de meerderheyd der leden niet aanwezig* zyn, er had geen zitting plaets en elk keerde terug van waer hy gekomen was, emelk had volkomen gelyk, en elk lachte er mee, en elk gevoelde dat hel polichinellespel volkomen gespeeld was. Hewel Karei wat dunkt u daervan Karei, Myu moeder zegde altyd droomen is bedrog. De gemoederen houden zich nog immer bezig met de laetsie notarieele benoemingen, die minister Bara op zoo eene partydige wyze heeft gedaen dat, by uytzondering van twee of dry, het allen aen het gouvernement verslaefde krea- luren zyn die plaelsen hebben bekomen. Zoo ver dryven onze ministers den partygeest dat zy den koning, in de droevigste der omstan digheden, handteekens gaen ontrukken waervan de hatelyke gevolgen natuerlykerwyze op hem moeten terug vallen. 01 denken onze ministers Ik heb liet niet durven wagen u eerder le bezoe ken, antwoordde Hermina, «doch zonder u de hand te hebben gedrukt, wilde ik hel land niet verlaten. Mynheer Camille van Daele, eenen jongen Oost-lndischen amblenaer, heeft my ten huwelyk gevraegd sedert lang met onze familie bevriend, was ik overvloedig in de gelegetiheyd zynen persoon le leeron kennen. Hy is eenen innemenden achleuswaerdigen mensch en ik geloof dat hy in slael is my nog gelukkig te maken. Aenslaende week heeft de trouvv'plcgtigheyd plaets en twee weken daerna vertrekken we per mail naer Indië. Tante Mietje had Hermina ongestoord laten spreken. Eene zekere afgunst welde er in het hart der oude vrouw op zy dacht aen Louis!... versloolen, zwer vende in een vreemd land... Doch met kracht ver drong zy die booze opwelling. Komaen Hermina, dal verheugd me en ik wensch u van harte geluk kind met die verbintenis. Daeróp haelde zy eenen sleutel uyl den zak vau haer kleed en verzocht Hermina daermeê een antiek kabinet, dal in de kamer stond, te openen, en haer een zich daarin bevindend koffertje aen te geven. Tante Mietje opende dit en nam daeruyt eene ryke met diamanten bezette garniture. Zie, zeyde zy aengedacn, dit was eenmael be stemd voor de bruyd van mynen neef, doch nu ver zoek ik Hermina Lande, deze garniture van eene oude dat ze by het volk den eerbied voor de kroon en bet gezag zullen versterken, met hetzelve te ver- deelen in twee klassendeze der bevoorreg- tigden en eene andere van verstokenen Welnu, de decoratien voor uwe vrienden, het monopo- lium der openbare plaelsen voor uwe vrien den, kortom de algemcene uytsluyting der catho- lyken en onaf'hankelyke liberalen, dat kunnen zeer behendige middelen zyn die aen uw ryk eenen tydelyken duer verzorgen, maer die de reaktie ten gevolge zullen hebbep, én dan zou het wel onze beurt kunnen worden die, omdat wy lang gedoogzaem geweest zyn, met des te meer spoed van het gebroedsel Frère- Bara en tutti'-quanli ons ontmaken zullen. Den Keyzer van Rusland bevind zich thans in Darmstadt en zal een bezoek brengen aen den Koning van Pruyzen te Berlyn. Overal worden de gestrengste voorzorgen genomen, waer Alex ander II zich ophoud of voorby ryst. lil War- scliuw, waer hy later een bezoek'zal brengen, worden van nü af reeds veyligheydsmaetregels genomen en deswege bevelen uytgevaerdigd. Gedurende het verblyf van den Czar in de pool- sche hoofdstad, mogen de inwooners in geene groepen verzameld zyn, zelfs niet met getweeën langs de straten wandelen. De mannen moeten ronde hoeden dragen en allen op dezelfde wys den baerd geschoren zyn de vrouwen moeten allen een zwart kleed dra gen. Zekere straten zyn voor den doortocht van rytuygen verboden. Al de inwooners zyn verplicht de gevelmuren en de voordeuren en vensters te doen herschil deren, dezelve met bloemen en guirlanden le versieren en tydens 't verblyf des Keyzers, hunne Imyzen 's nachts schitterend te verlich ten Ziedaer de plezierreys van den Russischen aulokraet, gestadig vergezeld en bewaekt door politie en gendarmen, even afs hier de misda digers en schelmen. Ziedaer de mate der liefde en toegenegenheyd zyner volkeren, die met den sabel gedwongen moeten worden om hem hulde te bewyzen en ziedaer ook zynen laetsteu hoon en mishandeling op de edele en roemryke, doch thans, cilaes zoo wreed ver drukte Polakken, die in hunne moedertael zelfs niet meer mogen spreken of bidden ONTPLOFFING IN DE KARDOESFABRIEK VAN METZ, 50 DOODEN, 8-2 GEKWETSTEN. Zie hier eenige narigten over dit schiikkelyk onheyl Donderdag, 17 dezer, heeft eene schrikkelyke ramp de stad Metz diep ontsteld. Eene ontplof fing heeft plaets gehad in de kardoesfabriek van het arsenael, om twee uren namiddag. Een hon derdtal persoonen waren daer in het zelfde ge bouw aen het werk vrouwen, jonge meysjes, kinderen en soldaten. Eene werkvrouw, aen eene barer gezellinnen eene schaer gevraegd heb bende, zoo wierp deze haer het gevraegde toe, doch op zulke ongelukkige wyze, dat de punt op een pan hoedje botste, waerdoor eene kardoes ontvlamde. Hier op volgde eene algemeëne ont ploffing. Dertig persoonen, onder welke men een groot getal huysmoeders telt, wierden gedood. Men telt niet min dan twee en tachentig gekwetsten, waeronder er schrikkelyk verminkten wier wonden weynig hoop op genezing laten. Men verzekert dat reeds een deel der gekwetsten den verleden nacht bezweken zyn. Overal is droef- lieyd en ontsteltenis. Men heeft den brand kun nen uytdoovcn het hospitael ligt vol gekwetsten. Den minister van binnenlandsche zaken heeft onmiddelyk eene eerste hulp van 10,000 fr. ge zonden. Den keyzer heeft getelegralieerd om het smertelyk en medelydend aendeel uyt te drökken dat hy met de keyzerin in die ramp neemt, en eene nieuwe hulp aen te kondigen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. Den eerw. heer Cruyl, onderpastor in St Ja- cobskerk te Gend, is benoemd tot pastor, te Poesele. REGTBANKEN. Het hof van kassatie 2e kamer komt het beroep te verwerpen door de gebroeders üe Vos, van Meyleghem gevormdlegen een arrest der bestendige deputatie van Oostvlaenderen die ze uyl de kieslysl voor de Kamer en den provin- tialcn raed had geschrabd. Wy vernemen eene lyding die gewis in Gend en elders met veel ontroering vernomen zal wor den. Den lieer doctor Fierens, den hefaemden oog meester, door den Koning der Belgen en den Keyzer der Fransclien gedecoreerd wegens zyne buylengewoon kundige genezing, in geheel Belgiën vooral voor de oogziekten geraedpleegd, is don derdag avond, uyt Antwerpen naer Gend terug- koerende, op den overzetstoomboot ter Schelde, plotselings door eene geraektheyd getroffen en daeraen bezweken. vriendin aen te nemen. Ge moogt dat niet weygeren, lieve, want dat zou me zeer bedroeven. Verrast zag Hermina op. Dit had zy niet verwacht. Waermeê had zy dit bewys van hartelyke vriendschap verdiend Zy viel de oude vrouw om den hals en kuste de gerimpelde wangen. Het was niet de waerde van hel geschenk, want Hermina was immers ryk ge noeg, maer het had haer hard getroffen dal de oude tante haer zulk eene herinnering wilde schenken. Het was alsof zv met het fyne gevoe' der vrouw in de ziel der oude las, hoe veel het haer gekost had om zieh zelve le verloochenen. Zonder een enkel woord over het verledene te wis selen, bleef Hermina nog een half uer by de oude tante zitten praten. Daerop kuste zy haer nogmaels harlelyk en vertrok. Roland's verlatene bruyd ging nu eene gelukkige toekomst te gemoet, zeker gelukkiger dan de onerva ren Martha, die menig oogenblik den moed liet zak ken, wanneer zy aen haren locstand dacht. Doch ook voor Martha was de oude tante meer dan eene beschermster. Met eenvoudige woorden wist zy haer te troosten en trachtte haei met gelalenhcyd het lot te doen dragen dat de maetschappy de eerlooze vrouw oplegt. Zv wees haer op 'tkind, dat al hare zorgen, al hare liefde eyschte. Toen haren kleynen voorspoedig 'opgroeyde en zyne moeder voor dc eerste mael met een lachend mondje en vrolyke oogen aen- Tien leerlingen van ons kollegie zyn dit jaer voor den Jury verschenen vyf ie Brugge, dry te Geiitl, en twee te Antwerpenalle tien hebben hun diploma bekomen. Dit zyn daedzaken die meer zeggen dan honderd gazetarlikels. Wy komen le vernemen dat d'lieer Doirini- cus Deroeck van Erpe, zyn cxaem van hovenier en bonmsnyder komt-at te leggen, in de hofbouvv- school, voor den vereenigden Jury Gend-Brugge. By koninglyk besluyt van 18 dezer, is het ontslag aenveerd van M. Van Damme zyner be diening van avoué by de reglbank van eersten uenleg te Dendermonde. By koninglyk besluit, win 17 dezer, zyn de volgende pensioenen vei leend 8,187 franks aen M. Van de Velde, gewezen kamer-voorzitter van hel beroeps-hof van Gend 7,457 franks aen M. Veibaere, gewezen raeds- heerby liet zelfde hof; 5.945, franks aen M. Van Genechten. gewezen voorzitter der reglbank van eersten aenleg te Turnhout ü,927 Iranks aen M. Berger, idem le Ai Ion. Al verloren geld dal de arme Belgen moeten uytzweelen, doordien deze magistraten nog zeer bekwaem waren hunnen dienst te doen maer dooi de scliaudwel Bara als onuoozel verklaerd zyn. Al de pensionnarissen moeten door nieuwe regteis vervangen worden en dus moeten de nytgepulte Belgen tweemael voor eene en zelfde zaek betalen. Men schryli uyt Brussel, 20 september Zie hier eenige inlichtingen over de zaek der Wolvengrachtslraet, waer mee de justitie is be- nioevd en van welke wy reeds gesproken hebben. Wy ontleenen ze aeu eene brusselsche koriespon- denlie Op de Wolvengracht woonde sedert vele ja ren een ongehuwde rentenier Jong zynde, had hy betrekkingen aengeknoopt met een meysje van eenen lageren stand dan de zvne, uyt die betrek kingen waren dry kinderen geboren. Dikwyls had hy liet besluyt te kennen gegeven die betrekkingen door het huwelyk te wettigen, maer telkens werd hy daerin verhinderd door leden zyner familie. Doch nu eenige maenden ge leden, kwamen de dry kinderen en hunne moeder by den rentenier mwoonen, en deze erkende wet- telyk die kinderen als de zyne. Dien toestand duerde reeds ecnigen tyd, toen in het begin der maend mey, den rentenier zyn voornemen te kennen gaf, by de dochter zyr.s broeders, gehuwd niet eenen nyveraor, in een dorp der provincie Henegouwen, le gaen inwoonen. Nauwelyks was hy daer eenige dagen toen men vernam, dat zyne kamer 's nachts in brand geraakt was, en hy aen de wonden, die hy in den brand bekomen had, was bezweken. Zyn testament, gedagleekend van dry of vier dagen voor dit ongeluk, was leenemael ten voor- deele zyner nicht, welke hy algemeene erfgenaem maekle, aen zyne kinderen slechts het deel la tende, waerloe hy door de wet verpligt was. Men beslatigde te meer dal. hy al zyne lalrvke oni-oerende goedeien, weynigeii tyd voor zyne dood, in indiislriecle weerden verwezenlykt had en met zynen neef eenen akt van associatie had aengegaen. 'T Zyn deze verscliillige omstandigheden welke de aendaclit der justitie opgewekt hebben. Het on derzoek duert altyd voort. Of men ontdekt heelt, daler eene misdaed zou gepleegd zyn, weel ik niet. Al wat ik verzekeren kan, is, dat er tot he den niemand in hechtenis is genomen. Latere berigten ge/en eene geheele andere wen ding aen deze zaek en doen Voorgevoelen dat den verdaclilten gansch onpliglig zou konnen wezen. Donderdag avond, rond 8 ure, bemerkten eenige voorbygangers in liet St,! Annaboseh, le Ste Anna, by Kortryk, eenen man aen eenen boom gehangen. Het schynl een zekeren Jan De Coninck te zyn, geboren te Stc Eloy-Vyve, lote- ling der klas van 1861. die onlangs binnenge roepen was. Dus nog een slagtoffer der bloedwel Wy vernemen dat M. Adler, Chirurgien-Dentiste, den eenigsten in gansch Belgie, die bekroond is met een eervolle melding, door de geneeskundige fakulteyt, maendelyks 2 dymylagen, in plaets van den zaterdag, zal ovarbrengen. in het Hólcl de 3 Koningen, tot Aelst. M. Adler, schryver van verscheydene verdienstvollo boekwerken, begeeft zich ook ten huyze der persoonen die zulks verzoeken. Dynsdag 29 September zal M. Adler te. Aelst zyn. Lieden, die er profyt by hebben, zegt le Peuple beige, versp- eyden het gerucht sedert ecni gen tyd, dat er veel bpdorven graen in dezen laetsten oogst is wy hebben aen goede bronnpn inlichtingen genomen, en kunnen verzekeren, dat er niets waer is van die onrustwekkende geruchten. Den oogst is uvtmuntend, en de opbrengst over treft alle verwachting. Men heeft ook gezegd, dat de acrdappelen er verre af zyn zoo overvloedig le wezen als men het geloofdedit gemekt is insgelyks valseh, en degenen, die aerdappelen bezitten en deze geruch ten verspryden, zullen weldra verplicht zyn hunne sehahdalige pryzeu te verminderen. Overvloed van appelen in Holland en Vrankryk. In sommige provinciën van Holland «weet men niet, waer de appelen bergen, die van den boomgaerd komen in de omstreken van staarde, gevoelde Martha zich gelukkig. Zoo verliepen vyf jaren, kalm en tevreden voor de bevvooners van Éygen Rust. Kees had zyn leed leeren verduren de sombere gedachten, die zyn levensgeluk benevelden, waren opgehelderd. Het was zyn lust en vreugde, met zyn fiks opgegroeyden kleynzoon, die 't sprekend evenbeeld zyner moeder was, te spelen en te stroeyen. 't Ging er dikwyls jolig toe, op het ruyme grasperk voor 't huys, of in den lommerryken tuyn daerachler grootvader moest meestal voor zynen kleynzoon's vlughevd zwichten, wanneer zy eenigen tyd met den bal hadden gespeeld, en hy hygende zich 't zweet van het gelaet wischte, als den kleynen jon gen nog van geene vermoeyems wist. Het waren dagen van ongestoord genot voor Karei en van stille rust voor de overige huysgenooten. Zoo den toestand van mevrouw Roland slechts eenige hoop op herstel had gegeven, of als zy iels omtrent het lol van Louis had \ernomen, dan ware die rust voor tante Mietje volkomcner geweestelke week ging zy trouw hare schoonzuster bezoeken, doch keerde telkens met de tyding terug, dat er geene, verandering in den toestand der rampzalige te bespeuren was. Doch zelden blvkt den blauwen hemel lang onbe wolkt, of onheylspelende donkere nevels doen die effen, fraevje lichimassa verdwynen. Zoo ook ie Eygen Rust. (Word voortgezet).

De Denderbode | 1868 | | pagina 2