Meester en Leerling. en ons finertoe gedurig uyldaegt en strikken legt Bespaar dus maer ol uwe i driguen, al uwe laffe listen lot dut ge ze beter kont gel) ray ken" Om den Denderbodc te foppen, is uw breyn al Izeer verpapt door al tè veel tl a er de brokken te duyken =paphef»ens zyti ma er goed om donimerikkeu en gapers te•overfazeleu..: Yerslael g'Tvet, sliuunoiTk, hoeveel gy le groen zyt Oen knoeyer nvt 'l Vrrbond, nlhoowtü francmatjons knoop, bekrul dat Paler He Smet, alhoewel Jesuit, «enen- man is van groote verdiensten; inner by auiziel het ovn'ige •der jesuilen voor geen Jesurten. Als den knoeyer alzoo spreekt van Pater Be Smet, hy weet wat hy zegt, want hy voegt er by dat hy Pater De Smet zoolang kent als wy Maer weet hy ook vval by zegt als hy anders spreekt van hel -overige der Jesuilen Kent hy bel overige der Jesuilen zoowel als Pater DeSmet? Voorzeker neen, maer den bueriing tiert en huylt altyd op kommando van den meester, en aen zulke deuntjes is 'L publiek zoodanig gewend, dal bet dezelve schokschouderend aenhoort en zegt 't is den broodkanl die zeevnl. Maer 't en is allemael dit nietzoowel als de Je.suiten krvgt den DenderbSde ook zyn paerl van 's knoeyers verachting en scheldwoorden. Het kwant je kent om verduveld wel de les van den artssloeber Voltaire strykt uwe eygene vuylighcyd aeri eens anders rug, zoobaest gy u genepen voelt, leert dc7en, en aldus kont ge de kwesiie op zyde scbiiyven. Doch daervan •zyn wy geene dupe en vragen dus slelliglyk Zyn 'l liberalen met geele handschoenen ofcatholvken geweest die de eerlooze scliandtooneelen in 1857 hier gepleegd hebben Zyn 't liberalen of calholyken geweest die liet kloos ter der broeders le Jeuimappes hebben verwoest en gepoogd de broeders levendig te verbranden Zyn 't liberalen of calholyken geweest die gezegd en geschreven hebben De constitutie moet veranderd worden of wy zulten u revolulioUnairlyk neervellen Zyn 't liberalen of catholyken geweest die schurk achtig weg hebben gezegd eu geschreven Dit spel zul in alk', groote omstandigheden herbeginnen Zyn 't liberalen of catholyken geweest die hebben durven uylbraken Morten er honderd duyzend koppen vallenom alles 't onderste boven le Icecren, hèwel ze zullen vallen 'T is op dit alles, knocyerke, dat ge moet antwoordt», 'l. zyn die vuyle plekken die ge moet uyhvasschen, dan ten minste zond ge bewyzen dat er in de libér- hatersdrukpers nog menschen zyn die uvt overtuyging en niet voor oordjes, voor 't goed van 't land, en niet voor den trok en voor den opslryk scliryveu Maer daervan zal den knoeyer zich wel wachten, hy weel wel dat er in oen bondsnest geene civet te te vinden, noch by vuyl gezelschap goeden reuk le halen is. Den smid en zyn geld, 'l is al zwart. Wy hebben penen aenslag te melden op de vryheyd der drukpers, welken stellig moet afgekeurd worden door al wie nog eenigen eerbied heeft voor de groiul- vvrttelyke vryherlon. Zaterdag zyn den procureur des konings en de inslruc- tie-regters van Brugge en Korlryk, vergezeld van politie en gendarmen, gegaen naei' de drnkkei y van bet week blad 7 Jaer 3d, dat in de eerstgenoemde stad word uytgegeven. Na enne nauwkeurige Imyszoeking, die omtrent dry uren duerde, hebben zy den drukker-uyt- gover van dit blad, den heer Van den Berghe-Denaux aengehourlen, en hem, als den grootstcn misdadiger, ii: 't geheym gestalten. In de drukkcry sloegen zy de hand aen den register der inschryvers en eene collectie van 't blad. Den heer Van den Berghe beeft stellig geweygerd, zegt men ons, le antwoorden op de hem gedane vragen. Dn erna heeft zich heel den stoot begeven noer do rlrukkery van den Kalhoiyken Zondaguytgegeven door den heer Tremmerv-Vnn Becelaere.men heeft gansch 't huys doorsnuffeld, onder en boven loopende, en eyn- dolyk den register der inschryvers, den adresboek der- zelve en eene colketie van don Kalhoiyken Zondag sedert de innend moy meegenomen. Aen den lieer Trenimery zegden zy, dal hy zich mogt gerust stellen, maer dal hy ongclyk had gehad, deze en gene artikels, die ze bem aeiwluydde'n over de zaken van St.-Denys, af te kondigen. Dit is het Franseh stelsel der vermaningen dal men in hel zoogezegd vryt Del gun in voege tracht te brengen. De hiiyszoekerszucht nog niet gestild zynde, hebben zy zich naer Vyve-Kapelle begeven, uaer zy eene zeer nauwkeurige opzoeking gedacn hebben bv den ecrw. priester Van Becelaere, proost van het gehucht, schoon broeder van den heer Trenimery en opsteller van den Kalhoiyken Zondag. Den uytslag dezer huyszockiug ken nen wy niet. De Constitutie en de wet op de drukpers verbieden dergelyke huyszoekingen en voorafgaande gevangenis voor wal rle drukpersmisdryvcn betreft. Maer de Con stitutie en dc wetten zyn hedenrlaegs vodden, wnernen de ministers en hunne creaturen zich niet meer stooren Begl bestaet erin Belgien niet meer \oor de calho lyken bel brutael geweld alleen heerseht en besluért. De ministeriele schryvers zullen beweeren, rial die strengheden in verband slaen met rle brandstichtingen, te Si-Denys gepleegd die daden hebben wy met te beoordeel en. Wal wy welen, is dat 'T jaer 30 en den Kalhoiyken Zondag slechls drukpersmisdryven kunnen gepleegd".hebben, en dal de wel dc strengheden ver bied, waervan zy het slagtoffer zyn. En welke veronlschnidiging zal men vinden voor de Imyszoeking, gepleegd by eeoen eerbiedweerdigen priesl-er, die als opsteller van den Kalhoiyken Zondag kan gekend zyn, maer die geenszins re^terlyk in die hoedanigheyd is acngevvezen Jnnmaet was druk aen liet lossen en de commiezen aen de kade wogen en beschreven de tonner, en kisten met geheymzinnigc beeltenissen alsof ze de gewigtigste persooneu der wereld waren. Do kooplieden mei notitie boekjes in de band liepên in hunne bedryvigheyd de wandelende dames byoa omver, terwyl gene wederom door sleperspeordeu in hunne vaert gedwarsboomd vvierden. Op de kabbelende rivier, die door de zon als met flonkerende sterren bezaeyd scheen, wemelde het van zeylsehepen, roeybootjes en andere vaertuygen. Ginds zag men eenen dampenden stoomboot snel door het water schuyven en met eene sierlyke wending den weg naer liet havenhoofd nemen. Het was den Halifax die nvt Noord-Amerika kwam. Aen den wal ontbrak hel niet aen nieuwsgieri ger., belangstellenden die vrienden verwachtten, leêg- ioopers die bunnen lyd zoek maeklen,er, pakjesdragers, vigelanteu en uegwyzers, die op de beurs der aen- komende reyzigers speculeerden. Den boot, iti d'haven gekomen, wierd aen w-al vast gehecht, de plaiik gelegd en een drom van menschen vertiet het vaertuyg. Onder de menigte bevonden zich twee passagiers, die drn boot verlieten en stil zamen wegslopen. Hunne Weeding was hyea armoedig en hunne bagaedje bestond uvt een digi geknoopte» roeden zakdoek. Een zwarte flambard, diep over de oogen getrokken, en een grys- achligen knevel en baertl deden van het gelael van den eersten w-ynig ontwaren. Hy droeg een afgesleten zwarien fluweclen jus, een geruyten broek en scheen Welke ook de verontschuldiging wezen moge, die men aenbrengl, wy beslaligen dat de vryheyd van druk pers gesehontlen isalwie aen rlie vryheyd houd, moet de door de ceglerlyke overheyd gr pleegde daden alkeu ren. (VI. Land.) Karei.-Lkkri.ixg. Meester, gy zegt my altyd dat ik my in de fransche lael moet oeffenen, door hel lezen va» fransche boeken en gazellen maer in de fransche gazetten ontmoet ik dikwyls 't woord liberal, wat be- teekenl dit woord Den Meester. De echte vlaemsche uytdrukking van liberal is uveral, want zy die liberal zyn, zyn r.iel le vrede met veel, zy zouden liever alles inslikken. Karei.. Begrepen en zal het m mvn geheugen prenten. Nu meester moet ik u danken voor u-we goede zorgen en de moeyle die gy u altoos gegeven hebt om my te ondervvyzen, het spvt my dal ik voortaen uwe lessen niet meer kan bywooiitiri, ik verlaet deze- ge meente doch blyf u steeds van herte dankbaer. Meester. Gy vertrekt Karei er. waerom Karei.. Meester ik ga trouwen. M. Gy alleen K. Ik en myne toekomende. M. Proficiat, jongen, veel geluk. K. Ik dank u, meester ik ga dan zorgen voor myne papieren myne moeder heeft my gezegd dal ik daer eerst moet naer uyt zier.; maer wat voor papieren moet ik al hebben om te trouwen dan. Meester M. Ik zal u dal zeggen. Wacr zyl gy geboren K. Te Bonnniskoiile, dry uren boven d'helle. M. - Eh wel gy gaet naer Boinniiskonle dry urén boven d'helle, en gy vraegl daer een extrakt uyt den overlydensakt van uwen Vader, en een extrakt uyt uwen kerstenbrief. K. Hum Den overlydenszak van mynen Vader, amiige papieren Nen keerskensbrief. Meester, is dat tien pak met keerskens, om toekomende jaer te ver- lichtcn als '1 éclipse is M. Kerstenbrief, zeg ik u, of een extrakt, uyt uwen gèboorfcenakl. K. Dank u, meester, maer waer moetik daerom gaen, by onzen Commissaris van politie zeker M. By lange niet. Te Bommiskonte is geenen Com missaris van politiedaer kan wel eenen agent van politie zyn, of eenen geacharneerden, ik wil zeggen eenen gedelegueerilen van den Baes, maer geenen Com missaris gy moet u ter sekrelary begeven en daer uwe stukken doen opmaken. k. Ter sekrelary, gy zyt er vet meê, Meester, daer ging ik over eenige dagen, maer ik vond den bureau van den Sékrelaris VERZEGELD. M. - Gesloten, will gy zeggen, op Zon en- feest dagen, naluej'iyk, dat moet zyn. K. Neen verzegeld, zeg ik u, en wel en goed verzegeld, de zegels zyn aen de ir.gangdeur geplakt. Allah 'l is kerkewerk. M. (la, c;a Hoe dat en door wie h. beu reepken papier met wat rooden plaester dwars over de voeg der deur geplakt, door eenen derden zonder troel. M. Gy klapt dubbelzinnig Karei, ik heb u altyd geleerd, üuydelyk le redeneren eu geene omwegen te ma keu. Zeg my dus eens welk Cachet is er gedrukt op dien rooden plaester, is - hel dal van het vredegeregt uiissehiens k. - Neen, geen cachet, Meester, zulle. M. Hue is dal dan gedaen K. G'heol simpel, Meester, den plaester is er mei nen liglen geest aangesmeerd, en deur eene vuysl vval elfen gestreken, 't :s smeeng om zien M. Karei, dal is wonder, nog van myn leven hoorde ik zulke kluchten vertellen. Wie is* er daer zegelbovvaerdi-r tol Bommiskonte V i\. De kalle van den Smid, en den kater van den Brouwer. M. Dat is comediespel le Bommiskonte. Hoort toen Karei als dat zoo gesteld is t'uwenl, ga dan by den Sekrelaris, en verzoekt hein voor uwe" papieren le willen zorgen. K. By den sekrelaris van Bommiskonte, Meester, hy is sekrelaris-af. M. Is hy afgezet? en waerom K. Dm zyne wederspannig- en- ongelioorzaemlieyd M. Waarin bestael zyne wederspannig-en-oiigë- hoorzaemheyd K. In liet kwyten van zyn pligten. M. Üuydelyk redeneren, karei, gy spreekt weer dubbelzinnig, want kan men wederspannig en onge hoorzaam zyn als men zyne pligten kwylZ K. - Wel, meester, als men li overal is, mag men alles verdraeyen en verkeerd uytleggen men mag van zwart wit maken, en van een scheetje nen dondondon- derslag, en zoo gaet het met de kliek van Bomniiskonle en hare liandelwyze jegens den sekrelaris. M. En wal zeggen de deftige burgers vnn zulke ezeldaden K. - Zy beginnen al te mompelen Guerre au.v tij rans, en verlangen naer den Eclipse, ge'yk eerlyds de liey- denen naer de komst van den Messias. M. - 'T is onbegrypelyk a!s dat allemael-zoo is gelyk gy zegtbel sékrelariat verzegeld, waer alle de akten van den Burgerstand berusten, die noglhnns ópenbaer zyn geene extrnkten uyt die akten kunnen bekomen, zoolang die ZEGELS mei geligt zyn, by gevolg niet kunnen trouwen, den sekrelaris afgezet zyn voor zyne pligten te kwyten Boinmiskonto, rampzalig Bommiskonte, waer gaet gy loeli henen En waerom is den sekrelaris eygunllyk afgezet K. Men weet hel niet juystc het zou moeion zyn zoo men zegt voor nen niet, voor een baverenslrooy of vooreen spaentje maer in alle geval Meester, zit ik in den embras met myn papieren, wat daermeê gedaen, ik moe toch trouwen, gezegeld of niet gezegeld. M. - Hoort Karei, adresseert u by den Burgemees ter, hy is toch bet hoold der gemeente. zoo veel mogelyk de blikken der omstoenders tewer- mydeti. Den audertu wiens gryze liajren en gerimpeld gelaet van onder eeu pel te voorschyn kwamen, droeg een digtgeknooplen groenen jas en liep met beyde han den in zynec broekzak de menigte onverschillig en gluypend aenstareiule. Toen zy de kade een evnd weegs waren opgegaen, keken zy oplettend naer de kleyue steegjes, die allen op gindsehe haven uytliepen, tot den grysaerd eyndclyk zynen makker eeu paer woorden toevoegde en zy bey- d'en een onaenzienlyk, smal, donker steegje instapten. Aen een vervveloos, bouwvallig huys, voor welks glazen deur achter de smerige roorie gordynen hier logeert men en houd men commesalen le lezen stond, hield den grysaerd als gids op. Eene oude gebogehelde vrouw deed open en slak haer gelael er buyteu als roofvogel naer aes lusschen de traliën. Toen zy de twee vremUelingen had opgenomen, lietzy hen binnenkomen en bragt deze, zonder een woord le spreken, door een smailen, vur.zigcn gang in eene kamer. Een paer wrakke tafeltjes legen tie vujl beiookte wanden en eene ronde tafel met een yzeren komfoor in het midden, eenige stoelen van verschillenden vorm, eene bedstede die voor buffet diende en waerin een paer karaffen, gebroken glaesjes en llessehe» stonden dit was de gelagkamer van bet logement. De reyzigers plaetsteo ziub in den donkerste» hoek van het vertrek, vroegen een paer glazen jenever en ontdeden zich van hunne hoeden en bagaedje. (Word voortgezet). K. Ja, ik zal er by gaen, en hem zeggen dal ik ga trouwen, dal ik om myn papieren kom en dat hy ze, ,by hier en daer, seffens le geven heeft of dal ik M. llalt, jongen, zoo niet zulle, gy zond alzoo kunnen onaengeuaemheden tegenkomen zoo als som mige ontvangers die ook, doeh.teD onregie, van onbe- leefdheyd verdacht vvierden te Bommiskonte, cyscht men de heleel'dheyd in hare volle lengte. Beleefd zyn is een zeker teeken van goede opvoedingbeleefd zyn is volkomen gemakkelyk zoo als ik u geleerd heb Ga dan by den Burgemeester, spreek hem beleefd aen, en zeg hem beleefd weg: Heer Burgemeester van Bommiskonte, ik neem de vryheyd l'E. le vragen, of UE. de goedbeyd zond willen hebben, myne trouw- papieren te laten gereed maken, en ware het mogelyk, het zou my aengenaem zyn, dezelve binnen 14 dagen le kommen halen Hum hum Zoo moet gy spieken man, dc muts in d'hand en dan eene beleefde huyging maken en met zeer veel belcefdheyd zeggen, beer Burgemeester van Bommiskonte, ik heb de eer u le salueren. K. 'T is goed. Meester, ik zal hel doen. (Binnen smonds, maer 'k en zal er zoo veel complimenten toch niet aanmaken, want binnen een jaer is hy de gaten uyt en den azyntobben in.) Honderdmaal dank Meester voor uwe goede lessen op myn hnwelyksfeest. trakteer ik met een fleseh wvn of twee, op eene zie ik hel met by den baes uyt den j.ager den dien ziet mei nauw en laet soms al eens borgen, en dal voor long, daer weet ik van le spreken. Meester. Karei, ik neem uw aenbod met genegend- hevd aen, en wensch u nog eens geluk en zegen, dag Karei. Karee. Dag Meesier. Men klaegt in het arrondissement Antwerpen en in dat van Bergen over de schandalige party- digheyd en onreehtveerdigheyd, in het benoemen van notarissen aen den dag gelegd. Op hunne beurt komen er klachten uyt l^euven, al waer geen eenen kandidaet (buy ten dry zonen van notarissen, die hunne vaders zyn opgevolgd) notaris genoemd is, noch in, noch buyten het arrondissement. Al de plaetsen, zegt eene nota in den Jour nal de Brmelles verschenen. aldaer vakant gekomen, zyn gegeven aen kandidaten, die er nooyt eenen dag stagie hebben gedaen. Gisteren heeft het Cassatiehof 't vonnis der Assisen, in de zake Van Wambeke en Verbrug- ghen, bekrachtigd dit is te zeggen, dat die twee heei en van alle vervolging zyn vry verklaerd. Wat blyft er nu van die zaék over? Niets, ten zy de diepe verontweerdiging en de algemeene vèr- maledyding des volks tegen zekere denonciateurs. Nieuworkerken 3 October -1868. Aen den heer President der Bokkenryders, le Aelst. Mynheer, Zondag laelst meenden wy liet geluk le hebben van uwe vermaerde Bokkenryders met hun muziek in ons dorp te zien en te hooren "Iedereen was veriieugd toen de gewensehte dag aen- brak de herbergiers vooral die op een goed verteer rekonden zy hadden wel reden, want gelyk ik heb hooren zeggen, waren er rond dc 300 Ryders zonder het ander volk dat zulke sociëteit vergezeld Alles was dus gereed om UE. zoo goed mogelyk te ontvangen. Maer 200 groot onze vreugd was, zuo groot was ook onze verwondering toen wy vernamen dat de burge meester, verbood van l'E. le loten komen. Hy had, wel is waer, dit regt, maer niemand kon gelooven dat hy zoodanig tegen de profyten van de herbergiers zoude geweest zyn. E11 nogthans. 't was zoo. 0 Burgemeester, vele der parochianen, hadden gemeend dat gy zoo ver legen niet waert van de Bokkenryders zvl zeker, zy kwamen hier niet 0111 le moorden of le rooven, het was eukelyk uit da'nkbaerheid en om de herbergiers een goed glas le laten verkoopen, maer met uw verbod doet gv de aclsb naers eenen Adieu zeggen aen onze parochie die voortyds van hen nog eens bezocht werd. Dit voorval wordt diep betreurd en zal maer mocijelyk vergelen worden. Geëerde President, wy bedanken u duizendmaal over het. schoon ontwerp ^hetwelk gy hadt 0111 ons nog eens eenige nengennme uren le verschaffen Weest verzekerd dal wy l:èt zullen onthouden en dat wy alles zullen te. werk stollen om 11 onze heiKenLenis le beluigen. Aenvacrdl, mynheer, enz. Eenen vriend van de herbergiers van Nieuwerkerken. AENBELANGELANGEND BEBIGT. De heeren Voorzitter en Leden der Bisschop- pelyke commissie voor hel opbouwen eener tweede parochiale kerk, le Aelst aen de Espla nade hebben de eer aen eeniegelyk ter kennis te brengen, dal Z. H. den Bisschop van Gend, op Donderdag 15 October 4868, lusschen dry en vier uren namiddag, den eersten steen van ge melde kerk plegtiglyk zal plaetsen en al derzelver grondvesten inwyden. PBIESTERLYKE BENOEMINGEN. Den heer B. Waelraet, pastor te Uytbergen, is pastor te Wachiebeke benoemd, en te Uytber gen vervangen door den heer J. -B. Bral, oversten van liet St-Lodewyksinstituet, te Lokeren. Den heer G. L. Pede, onderpastor te Zingem, word hy vervangen door den heer T. J. Soetens, onderpastor, onderpastor te Cruyshautem. Den heer Van Meessche, professor in het pensionnaet van Gysegem, is onderpastor te Cruyshautem benoemd. Den lieer D'Hondt, onderpastor te Beveren (W'aes) is bestuerder benoemd van hel weezeu- gesticht te Maltebrugge. Men schryft uyt Zele aen den Beurzen courant: 1 Woensdag laetsl was h t jaernierkt op het ge hucht Zogge, gemeente Humme daer ik maer in den gevoorderden namiddag aldaer toegekomen ben, kan ik daer niet veel over zeggen, tenzy dat het nieuwe lieve dorp in den vollen zin van het woord opgepropt was met volk dat boven den handel iu eenige geyten, veel verteer in lekkeren bruyuen enz. plaets had, zoo dat er by myne aen- komst al vele begonnen le kruysbeenen en He- breeusch te klappen... De Houten Muzikanten waren ook op hunnen postDeze kent gy reeds, daer ze onlangs te Gend geweest zyn; te Zogge waren ze nog beter, want het zyn deze vieze knapen, die de inrigters van het feest waren, welk uytuuintend goed gelukt is. Des avondsstaken ze een zeer schoon yuerwei kop, daer eene kleyne stad niet zou moeten om blozen hebben dit vuerwerk, dat by afwisseling van hel spél van gemeld houten Muziek wierd afgeschoten, heeft lot elf uren geduerd. Den prachtigeu nieu wen foren, die Zogge te danken heeft aen den onvermoevbaren yver van zynen weerdigen pastor, den ecrw lieer Ch D'Hnnwer, en aen de teeken- pen van den heer C. Brnssele, schilder en bouw kundigen, geboortig van Wetteren, thans woon achtig te Laerne; was door Bengaelse.he vuren op eene ongemeen schitterende wyze verlicht. Deze vuren waren beurteling gesteld, op de dorpplaets, op de gaendery ter hoogte van !20 en in den lanteern Ier hoogte van 50 meters boven den grond. Het effect was verrukkelyk Hel schynt dat. onze sof uiten in vredestryd van groot nul kunnen wezen. Wy hebben vroeger reeds gezien, dat ze de plaets vervangen van kindermeyd.... en nu oefenen zy hel stieltje uyt van kolenlosser.... In een huys van de Gemeente- straat, te St-Joosl-ten Noode, woont zekeren kapi- tevn-bevelhebber der guiden, die de gedachten heeft opgevat, den wagen van het regiment te nemen om zyne provisie steenkolen ten zvnen hnyzete laten voeren. Is dit wel toegelaten? Maer wat veel minder mag toegelaten worden, is het bezigen van dry soldalen lot het in kelderen dezer steenkolen, welke mannen, 11a hunne taek vol bracht. le hebben, al hunne kleeren hebben moeten wasschen, net alsof ze het stieltje van schouwvager uyloefenden. Na de lossing van den wagen steenkolen, hebben deze voorgenoemde hel den de straet en een deel van den ingang der poort geschuerd, en zyn dan al op hunnen wagen, al dravende, naer de kazérn terug gekeerd. Hel ver wonderd ons geenszins, dat het oorlogsbiidget jaerlyks vermeerdert, als men op deze wys ge- liruvk maekt van de voorwerpen en de manschap pen Ten nadeele van een hankhuys dezer stad is er alhier een belungi vken diefstal geplepgd. Eenen der klerken, met name T.., 22 jaren oud, was door zynen patroon gelast om eene som van ongeveer 90,000 fr. in den Nationalen Bank le gaen storten, ir. bankbiljetten en assignatiën bestaende. In plaets van deze som in den Bank te storten, behield hy de bankbilletten 29,000 IV., deed zich door den kassier het bedrag der assignatiën 60,000 fr. betalen, en ging ongelwvf'eld op leys, want hy ver scheen niet meer op zyn bureel of 111 zyne wooning. Om 3 t/ï ure werd zynen patroon ongerust, vernam hel gebeurde, en de politie werd verwittigd maer tot nu toe zyn alle opzoekingen vruchteloos ge bleven. Een vreed ongeluk is dezen morgend, om trent 7 uren, hoven de Zuyd< rstatie voorgevallen, een oogenblik 11a het vertrek des treyns van Brus sel naer Enghien, om 6 uren 40 minuten. Den genoemden Sergent. spoor/etter, is door de loco motief getroffen en hel been gepletlerd geweest. Naer het Sl-Pieters-hospitael overgebragt, heelt hy er de afzetting van liet regter been ondergaen. SPANJE. De revolutie heeft in Spanje gezpgepraeld. De Koningin is naer Vrankryk ge- vlugl. Een voorloopig gouvernement is benoemd. Den heer X. was vyftig jaren oud. doch hy bezat eene fortnvn van 400,000 franken. Hy be sloot in hel huwelvk te treden, en nam eene jonge eu schoone vrouw, die geen roode duyt in haer bezit had. Zy hiel Amelia, eenen naem die toch zoo zoet klinkt, en scheen eenen engel... wel te vprslaen voor het sacrament. Echter wachtte zy niet lang om hare i.atiierlvke boosnerdigheyd, en vooral hare gin igheyd, bot te vieren. Den armen man zou van honger gestorven zyn, indien hy, na met zyne welbeminde wederhelft le hebben gedineerd, alle avonden naer de her berg niet was gaen eten. En God weet hoe hy dan nog ontvangen wierd, als hy in de echb'lyke woo ning wederkeerde, iets wat hy natnerlyk zoo laet mogelyk deed. M. X. schepn zich aen zvn lot. te onderwerpen, doch ech'er was hy er op bedacht zyne echtgenoote al het kwaed, welk zy hem deed verduren, betaeld te zetten. Gedurende vvftien jaren arbevdde hy aen zyne vraek. Zy zal verschrikkelyk zyn, zegde hy eens tegen eenen zyner vrienden. Vyftien dagen later, geh-vdde zvne Amelia, gelukkig en goed gezond, hem naer zyne laetste rust plaets. Dien armen ma», zegde den vnend vau den heer X, de dood heeft hem overvallen hy heeft den" tyd niet gehad om|zyn voornemen van wraek ten uyt voer te brengen. Het testament werd geopend M. X. maekle gansch zyne fortnyn aen zyne vrouw, doch op voor- waerde dat zy, na zyne dood al hare dagen op het kerkhof in zynen grafkelder zou overbrengen, en dit van 8 ure 's morgens tot 6 ure 's avonds, op straffp dat, in geval zy hieraen slechts eene enkele uer te kort bleve, al de goederen van den heer X. zouden overgaen in de handen zyner naluerlykc erfgenamen. Mev. X... heeft zich liever willen onderwerpen aen de voorwande, welke haer door het testament was opgelegd, dan af te zien van de ryke nalaten schap Zy brengt al hare djgen over in gezelschap van haren man. Dit duert reeds dry rnaenden. Men verzekert dal mev. X- nog niet geheel en al zinne loos is maer zonderolwyfel zal zy liet weldra wor den. La Saison, een blad van Boulogne, geeft aen de huwbare meysjes den volgenden rued om eenen man te krygen Meer eenvoudigheyd en min chi gnon meer nuttige bezigheyd en min muziek meer de hand slaen aen de kookketels, dan aen de pommaden om het hair te verven meer kousen stoppen en linnen herstellen dan borduerwerkjes te doen eyndelyk bewyzen, dat iben den man zal bystaen om vooruyt te komen, in plaets hei door hem zuer gewonnene geld te verspillen, om modejuffer te kunnen blyven. Wy vernemen dat M. Adler, Chirorgicn-Dentiste, den eenigsten in gansch Belgie, die bekroond is met een eervolle melding, door de geneeskundige fakolteyl, maendelyks 2 dynsdagen, in plaets van den zaterdag, zal overbrengen, in het llótel de 3 Koningen, lot Aelst. M. Adler, sclnyver van verscheydeno verdienstvolle boekwerken, begeeft zich ook ten liuvze der persooneu die zulks verzoeken. Dynsdag <3 October zal M. Adler te Aelst zyn. BUYTENLA \DSC11 NIEUWS. PAUSELYEE LEENINGEN. Den Monde behelst de volgende nota, op welke wy de acndacht der kalhoiyken inroepen

De Denderbode | 1868 | | pagina 2