üi>'lc Jacr. Zoiulii»-, I I October I ROG. iV iitfO VERTKEKUREN UYT AEEST NAER: VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN: li FRANKS 'S JAERS. KERKGOEDEREN TANTE MIETJE. Onderiusschen. Twee vragen Hy zit genepen. Dend 5-20 5-20 8-30 12-25 3-13 6-20 ffi fioml. (0-05 vrvilns) 7-' fi E 8-54 8-55 12-95 tokereo 5-S# 7-20 8-36 lï-SS S-(8 fc-ÜI I* 12-40 3-17 0-20 6-41 0-20 Brussel. 8-09 8-35 E(1 23k')0-43 11-58 12-22 ItnigKO, Oslentle. (E 7 06). 8-55 12-46 6-41 2-50 5-48 E (I* 2e 3e k') 5-53 8-35 8-55 W Doornyk, Korli vk, Moeseroen, Rvssel (langs Meel). 5-20 7-20 8-00 8-35 E(1 2 3 fel.) 8-36 Ueud) 7-06 (EDoorn, uiig.) 8-55 12-46 3-17 9-43 E 11-58 4-SO 3-13 5-53 6-20 8-55 E Sj 6 41 Anlw. 5-20 7-20 8-00 8-35 E 8-16 9-43 E 11-56 jj! Hoorn Ryss. (langs ADD K-00 0-00 Alll 5-53 2-50 3-13 5-53 6-208-55 E 3! aHoonl. lol Korlryk Zaten). Zond. en Woorisd. I.euv. Thienen Riivk Vcpv. Randen. 5-20 (7-20 Ninove, Geersb. All), 6-10 8-00 11-58 2-50 5-53 8-35 E) 8-36 0-43 12 22 3 13 (6-20 E 1e 2* kl. (8-55 Ninove.) van Thienen) Borger., QuTévrain, 6-1 f 8-00 11 58 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NA ER: Rokeren, .Gend, 5-00 7-30 9-00 11-00 2-00 4-00 E 6-00 7 30 VAN RENO NAER Rokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen. 4-40 7-20 9-30 10-50 2-30 4-20 5-35 8-15. Te Rf.df. slaen al de konvoys uytgenoineir de Expres. Te Idegem en Santbergen slaen al de konvovs. Te Gysec.hem slaen stil al de konvoys. Tc Denderleeuw slaen al de konvoys uvlgen.de verirpkken van Brussel 6-30 8-15 12-06 6-00 0-00 en uyt Aelsl 8-35 5-38 5-48 0-00. Vertrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel 8-11 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-.07. VAN LOK ER EN NAER Bendermonde. Aelst, 7-05 9 10 11 00 1-55 5-00 7-30 Ninove, Gecracrdsbergen, Alh, 7-05 H-00 1-55 0-00 5-00 (7-30 Ninove.) VAN ATII NAEIl r.eeraerdsb, Ninove, Aelsl, Dendermonde» Rokeren 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Ressen, Geeraordsbergen, Ninove, Aelsl 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Brussel (lang Denderleeuw) 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Gend. Brugge. Ostende (langs Aelsl). 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. van Ronsse naer Audenaerde, gen». 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22 VAN BRt'SSEt. NAER Aelsl. Gend. 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-30 8-1 f5 11-20 19. 06 2-10 5-15 6 00 8 20 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 11-30 2-10 5-15 (8-20 Ninove') VAN dÈnDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-30 11-33 00-00 2-94 5-30 8-08. Aelsl 7-35 9-55 11-33 00-00 2:94 5-30 8-00 0-00 van rraiN'E-i.e-comte naer: Enghlen, Gecrardsb» Sol legem, .Gelid, 6-51 11-04 4-07 7 55 van gend naer SoUegcm, Brainc-le Comle, 6-10 0-00 5-25 0-00 ('ulqne Kimm. AELST, DEM «O OCTOBER IX«8. Indien wy wel ingelicht zyn, zou liet orde woord der logie reeds aen de ministers gegeven zyn om de wet op hel lydeli/k run den Eeredienst kost wat kost, in de eerstkomende zitting van <le wetgevende Kamers, voor ie dragen, en ze door de slavelyke en redelooze meeiderlieyd te doen stemmen. Wilt de logie dit, liet zal zoo geschieden en den Koning, willen ol niet, zal die wet moeten teekenen in zyne lioedanigheyd, volgens de logiebazen, van louteren figurant in de belgisclie constitutie. Wy hebben geene re dens om aen onze inlichtingen deswegens te twyfèlenen rnen weet dat, als de logie iets besloten heelt, zy het wel uytstelt, maer toch niet kwvtscheld. Dus, zullen wy welhaest eenen pendant of eene weerga hebben van de studie beurzen. Docli, vooraleer dit geschied, moet het volk deswegens ingelicht zyn. Het moet weten dat, als die wet doorgaet, men een princiep van echt socialismus daerstelt dat allen eygendom zonder onderseheyd afschaftwant eerbiedigt men den eenen eygendom niet, waerom zou men den anderen moeten eerbiedigen Ik weet wel dat men onderseheyd zoekt te maken tussclien eygendom van natuerwege en eygendom krach lens een sociael rechtmaer 't is juyst in dit onderseheyd van eygendornmen dat den schalken list gelegeii is om des te gemakkelyker de ver gulde pille door de kortziende te doen inslikken. Eygendom, zoo ons dunkt, blyft in zich-zelven toch altyd evgendom, 't zy dat liy bestoet krach tens een göddelyk recht, 't zy krachtens een naluer-of sociael recht (den agent doet niets ter -/aek.) Dit loochenen of willen veranderen is zonneklaer het socialismus of communismus Uit roepen. t)e geschiedenis is daer. Is het zoo niet geweest len.jaie 1789, als men, door de wet van 2-4 November, niet alleenlyk alle de kerk- en- Icloostergoedereu heeft gestolen, maer ze lis de goederen der edelmans, der rykeu en andere begoedde persoonen? Alles is door diesociubsmus- wet nationael goed verklaerd geweest, en onder .dien naem vvierd allen eygeitaer van zyn goed beroofd. Was dit regtveerdigIlewel I 't is op liet zelde princiep van 1789 dat men de wet op bet tvdelvk van den Eeredienst geschoeyd heelt. Men heeft begonnen met de studiebeurzen men ikan voortgaen met den eygendom der kerke in te palmen, omdat zy haren eygendom niet van natuerwege bezit, maer enkelyk uyt eeue loutere wehvillendheyd van het gouvernement en die slimme heereu deuken niet eens dat daer- na het volk, zich steunende op het zeilde prin ciep, ook zal afkomen en zeggen alles is natio nael: alles is zoo wel 't onze als't uwe; geen onderseheyd meer't heeft al lang genoeg ge- duerd 's Koningsgoederen, 's Teseh'goederen, den tailien of nationulen Orts goederen, 's Frè're's- E ene oorspronkelijke novelle vanJ. G. L. Ma,runier. -)Z(- Den ouden reyziger logde beyde ellebogen op tafel en zeyde, valsch Indiende Zie 7.oo, welkom in bel lieve vaderland, nu zvn we waer we wezen moeien bier zyn we veylig, dus snel ;aen hel werk, hoor' Ja, ja, niel zoo haeslig,» hernam den anderen knorrig', wanneer men my ontdekte, was alles verlo ren. Ik ben immers hier zoo bekend! Kom, kom, Geene zwakheyd! Ik bob onderweg ook reeds gemerkt dal ge my graegbad willen verliezen, zoo geer mogelykhevd toe gezien had Dat is niet heel beleefd, en— niel heel dankbaer heb ik u ooyt oe- trooy voor myne bewonÜerenswaerdigc uytvindingen laten betalen heb ik u niet in staet gesteld om .nliUionnair te worden? En, nu mynheer my omberen kan en binnen eene week of wat .misschien wederom als een ryken man door de stralen drentelt, zou hy zyn ou den vriend stil den aftogl lalen blazen! Neen mal), ik zal beden alle inlichtingen omtrent uw familie inwinnen en •daernaer zal ik weten te handelen, boor! De gebogehclde vrouw trad nu met een brood en eene flcsch sterken drank binnen, wa.crvan den ouden zich dadelyk meester mankte. H«t was inmiddels duvster geworden in de gelagka- iiner, die door eene kleyne raem liner licht uyt 't voor- buvs ontving. De oude vrouw stak dus eene lamp aen die in het midden van het vertrek hing, doch dat licht was niet loereykend om de hoeken der kanier te ^verlichten. £r traden nu een paer bezoekers de gelagkamer goederen en alle andere verdienen geenen meer delen eerbied als die der kerken, integendeel aldus, rap verdeeling, elk zyn pafcrt, gy hebt te veel en wy hebben niets, volkomen socialismus ol'anders is 't er op. Eu, meent gy dat die brutale redenering des volks zou illogiek zyn Geenzins. T is eene natuerlyke atleyding van bet aenge- nornen princiep van 1789, neêrgeschreven in de wet op liet lydelyk van den Eerdienst. Vooraleer die sociale wet te berde komt, willen wy wel eens kortbondig de liooldzaek er van onderzoeken, welke hool'dzaek eerst en vooral, volgens ons, zou dienen geregeld te zyn. Wy zeggen de hcoldzaek, die zou dienen geregeld te zyn, en niet den grond dier wet. Waerom niet den grond 'l Om dat by te modderachlig is om dat liy geene vaslheyd keelten, op eenen be weegbaren grond kan men immers geen sterk en kloek buys bouwen. 'T is dan de lioofdzaek, die eerst moet onderzocht worden. En welk is deze 1 Dat is bestatigen dat de Kerk eygenares is van alle de goederen die zy gebruykt. Is zy eygenares, de gansche wet op liet tydelyk des Eeredienst ol op de kerkfabrieken valt in ditygen oimoodig van ze voor te dragen. Is zy geene eygenares, men mag ze zonder aerzelen aen de kamers voorleggen, en de eatlio- lyken zelve mogen ze stemmen. De gansche zaek bestaet dan in d'oplossing van deze Is de Catliolyke Kerk eygenares van bet goed dat zy voor haren Eeredienst gebruykt 't Kan zy er eygenares van zyn I. Is de Catliolyke Kerk eygenares van het goed, dat zy voor baren Eeredienst gebruykt, en bet welk gekend is onder den naem van Kerk goederen Zonder in te roepen bel kanoniek recht of bet göddelyk recht, door liet welk Christus zelf aen zyne Keik de magi.heelt gegeven om te bezitten, om eygendom te hebben, en, vervolgens niemand 't zy koningen, 't zy constitution. of anderzins, konnen of mógen tegenspreken, ingezien zyn oppergezag alles overtreftzonder msgelyks in te roepen de Artikelen 12 en 15 van bet concor dat de Arresten van den 7 üiermidor jaer XI en 28 frimaire jaerXII; de Dekreten van den 28 messidor jaer XIII, 50 Maert 1800, 50 Decem ber 1809, 8 November I8K) en 6 November 1815; de koninglyke Arresten van den 15 February 18.17, 5 Mey 1818 en 9 Maert 1822, enz. enz. bepalen wy ons enkelyk by deze twee wezenlyke bewyzèu 1° de Conventie door ons belgisch gouvernement met zyne Heyliglieyd den Paus aengegaen en door een koninglyk besluyt be- sluyt bekrachtigd den 17 January 1854en 2° eenige Arresten van onze Gerechtshoven, 1° Waerover handelde, ten jare 1854, ons gou vernement met den Paus Er was ten jare 1801 een concordat, gesloten tussclien den Paus binnen. Hel schenen bekenden, die de vveerdin toeknik ten, toen zy zich aen de ronde tafel neêrzetten. Deze gasten hadden oen ongunstig voorkomen en gluerden zydelmgs naer de twee vremdelingcn in den hoek. Da erop haelde den eenen uyt zyne buys een vuyl spel kacrteii te voorsehyn, legde op tafel eene beurs Wier inhoud hy ledigde, en begon nu met zynen mak ker te spelen.' Blykbaér schenen zy beyde vreemde lingen tot het spel te willen verlokken, want leikens vermeerderden zy de hoopjes zilvergeld en loerden din naer den overgebleven vremdeling in deiK hoek. Doch dezen was niet zynen gedachten verre weg ge- dwaeld, en met zyne hand hel hoofd ondersteunende, tuerde hy mymciend in liet roöde nikkeiende lamp licht. Myne moeder, myne moeder Nu ik voet aen wal hel) gezet, veracht ik my zeiven nog meer! Al moest het myne geheele fortuyn kosten om me van dien aerlsschelm af te koopeii, nog liever dat dan zoo'n galgenloven.... Waer ben ik toegekomen zuchtte hy en sloeg wanhopig met de vuyst op tafel. Den grvsaerd, onzen vroegere» chevalier d'indtis- trie, trad nu juyst hel vertrek weer binnen en lluys- terde hem in de Engelsche la.cl toe veel nieuws lk heb eene afzondei'lyke kaïlier besteld, volg my. Zy namen nu hunne jiakjes op en verlieten dé gelag kamer, de beyde spelers in teleurgestelde verwachting achterlatende. Rad ge my vroeger alles zoo omstandig niet verteld, zou ik heden niets vernomen hebben, begon d'Anthol hot gesprek. Reeft zy nog vroeg Ronis bevend en aerzelcnd. l'we moeder Dat weet ik niet. Hel buys is vele jaren geleden verkocht. en Napoleon I, en, onder andere zaken, wlerd er vastgesteld en vvederzyds goedgekeurd en aen- genomen dat alle de gene die kerkgoederen ge kocht hadden, deze kerkgoederen ongestoord mogten bezitten en in eygendom behouden. Eeni- gen tyd na liet coneordaet rees er eene moeyelyk- lieyd op om te weten of de gene die, sedert 1801 of na bet coneordaet, ook kerkgoederen gekocht hadden, deze kerkgoederen ïnsgelyks in bet con eordaet van 1801 mogten begrepen worden Ongetwyfeld neen, dewyl, volgens eene andere stipulatie van bet coneordaet, deze goederen tot de kerk moesten weêrkeeren. Doeli, er rees by vele twyfel op. Ons gouvernement dan, om deze zaek klaer te maken, beroept zieli op Hoornen, en verzoekt Zyne Heyliglieyd om bare gitte, ge- daen ten jare 1801, ook te willen uytbreyden op de koopers en bezitters der kerkgoederen na 1801. Hoornen onderhandelt met bet belgisch gouvernement en men komt van beyde kanten overeen op volgende voorwaerden 1° Den Heyligen Stoel zal zyne goederenver kocht door den staet, afstaen op de uytdrukke- lyke voorwaerde dat de kerkgoederen, die men nu nog in bet vervolg zal ontdekken en niet verkocht geweest zyn, Ilein zullen terug gegeven worden. 2" Den belgischen staet zal voorzien in de noodwendigheden van den Calliolyken Eere dienst. 5° Den belgischen staet zal de nieuwe fon- datien, die aen de kerken voortaen zullen gedaen worden, toelaten. Dees vérdrag tussclien Hoornen en Beigien is aengenomeu, gesloten en bekrachtigd dooi een koninglyk besluyt den 17 January 1854, en de voorwaerden zyn er tot nu toe zonder opliouding van vervuld. Dus, door dees verdrag, onder- teekend door Leopold I en Gregorius den XVI, erkent den belgischen staet de Kerk als eyge nares, en zyn gevolgenlyk de goederen, die'men kerkgoederen noemt, eygendornmen der kerk. 'T is zonneklaer dat, door dees verdrag, den belgischen staet zieli verbind, en nog verbonden is, om alle de kerkgoederen, die men in 't vervolg nog zal ontdekken en niet verkocht geweest zyn, aen de kerken terug te geven. En moet men wel iets weergeven 't gene 't zyn is Zekerlyk neen. T is alleenlyk 't gene men ten onrechte bezit 't welk tot zyn meester roept, en aen dezen moet weêr of ten minsten in eveuweerde, gegeven worden. Daereuboven, den belgischen staet er kent, door dit verdrag, dat hy kerkgoederen bezat, ingezien hy, in ruyling of in belooning van belgeen hy bezat, en nu mag blyven bezitten, in de noodwendigheden van den Catbolyken Eeredienst moet voorzien. En eyndelyk den bel gischen staet beeft toegestemd dat hy de nieuwe loudatien zal toelaten, ten eynde aldus de kerk een weynig te vergoeden voor Jietgene zy nu in dees verdrag aen hem afstaet. Daer hebt gy de Catliolyke Kerk als eygenares erkend van bet goed dat zy voor baren Eeredienst gebruykt, krachtens de conventie of het verdrag Waer is de familie dan heen getrokken u Dat weet ik niet, maer dc mussclienverschrik- ster is dood. Is tante Mietje dood en Rotiis streek de handen over het gelael. Juyst, tante Mietje De ziel is oud genoeg ge worden, om de hunkerende erfgenamen het geduld te doen verliezen. Herinner je ook dat ze een buytcntje had, ik geloof Eygen Rust genaemd Juyst, Eygen Rust. Nu, daer is zc twaelf jaer geleden gestorven Eu myne moeder. Waer is die gebleven Woont zy ook op Eygen Rust u Wel neen Je tante schynt op haren ouden dag nog violykc buven te hebben gehad en raed eens wie daer woont? Geen omwegen d'Anthol Ik wil weten wat ge vernomen hebt. Rcdaer, ik hel) zoo veel belangryk nieuws ge hoord, dat ge myne manier van verhalen voor lief moet nemen op eene andere wyze lukt het mc heden niet. Doch voor alles inoel ik je van eenen grooten lost. ontheffen Kees den timmerman leeft Goddank! sprak Rouis nengedaen. Malle kerel hromde d'Anthol, wat scheelt u logh, sedert onze afrtys zyl gy heel en al om gekeerd. RuysterKees en Martha bewoonen Eygen Rust met eenen jongman die naer alle vvaerschyiilykhcyd uwen zoon is. Zoó ga'et iiel ina». Den boel is verdeeld. Was ik voor uwe dwaze vlugt reeds uwen vriend geweest, geenen cent zou er van uw wettig erfdeel verloren zyn gegden. We zyn eep paer maenden te 'nel kennissen geworden gnnnikle den ouden d'Anthol op duy- velachtige wyze. lusschen ons belgisch gouveinemenl en Zyne Heyliglieyd den Paus in 'i jaer 1834. Kan zy' op eene plechtigere wyze ais eygenares erkend worden (Word vunrlgezelj. Jn, den slimmon Verb/mdsUnócyp.p zit, Icolyk genepen, en zoodanig genepen, dal hy noch weeh nog weêr kan. Maer t komieksle van al, is dal hy gestropt zit in zyne eygene netten. Over dry weken was hy ons met zyne gevvoonlyke eliarlatanssnoevery komen zeggen Wy verzoeken onze confraters ons eenig bondig voor- werp tol duscissie te verschaffen, Wy doorkrnyssen tegenwoordigviaer vruchteloos, hunne beyde papieren lot de ontdekking van hel minste ernstig punt en zy schynen ons slechts twee ellendige drukkers inklplekken Ie zyn. Wy tell'cn dus pp imunc edeftiioedighcyd. Op deze stoute uytdaging, namen wy den anlwerp- scheu hansworst seffens by 'i woord en gaven hem tot onderwerp van discussie zyn eygen onderwerp op het liberael onde:wys van Sicur llorsmons en .luflr. Coleta. VN y. bragten cic discussie zoo verre, dal al zyne beiag- chelyke lofluytingen voor de zoogezegde gekroonde van Sieur florsmans als rook verdwenen en eyndelyk uytkwamen op eene grrrrrrrrrqqte waerdoor den verwaender. en onbehendigen loltuyter met zynen vriend Horsmans tol nn toe nog zitten te kvken gelvk nen.ezel die op nen theater komt. Onze discussie met het prulschrvverkc voortzettende, kwamen wy natuerlyk van Si'cur Horsmans aen Juffr. Goleta. Het logieknaepje had eerst begonst met eenen uytval te doen legen den Eerw. heer Deken, omdat dezen eenen priester aen Juflr. Coleta geweygerd had. Wy vraegden aen 'l ventje of den heer Deken daerin ongelyk had Of eene school door liberalen geslicht en beschut geene liberale school is Of liberale meysjes- seholen niet gesticht zyn om liberale vrouwen te vor men Of eene liberale vrouw niet juyst liet tegenstry- dige van eene catliolyke vrouw, ja zelfs eene vrydenk- ster is? By gevolg, of in zulke liberale scholen d'op- voedmg en 't ondervyys niet moeten geschikt zyn om alle catliolyke gevoelens te versmachten en van de hinders vrydenk3ters te maken En wat antwoord den antWerpschen zwetser op dit alles Ge zond het noch konnen, noch willen gelooven,- Jezer: hy die ons tot de discussie uylgedaegd had, hy die zoo verwaend geweest was ons een onderwerp tol discussie te vragen, dien zelfden snoever zet zich gclyk nen Inffaerd aen 't loopen, hy vlugt de discussie gelyk nen haes den jager vlugt,' hy fact Juffr. Coleta met hare school in den brand en roept in zvne klaer- blykende magteloosheyd uyt ik wil met u niet discu teren Zoo ga et het met die verwaendc snorkers Zv zouden er tien met de keers en twintig met den kan- delaer neervellen zy gelyken met weynig aen kwan ten die bloed aen de nagels hebben, doch 'tis maer als zy 1gekraekt hebben Maer wat beteckent dien ik wil mei n niel discn- leren Zwyg morde Louis, terwyl hy het. hoofd op de borst liet zakken, zwyg En in hevige gemoeds beweging liep hy, de armen gekruyst, 't vertrek op en neer. Eyndelyk bleef hy met somberen Jilik voor d'Anthol slaen en dezen scherp in 'i gelael ziende, vroeg hy 't hoe hebt ge dal alles zoo spoedig ver nomen. Val my niet in de rede, hernam d'Anthol. Ruys ter uwe voormalige, wooning had' ik spoedig gevon den huyzen van dat soort veranderen niet gemakke- lyk. Ik wandelde een paer malen langs 'i fraeye ge bouw op en neer, by myn zeiven overleggende hoe ik er 't best zou binnenkomen, locu ik ëen oud besje in 't oog. kreeg dal onder haren schoudermantel eene half verbrande stoof' droeg, vvaeróp zc een koffyketeltje had gezet. Het trok myne aendncht, dal zv voor 't huys bleef slilstaen en eenige malen 'lhoofd schudde. Daer wilde ik meer van wélen. Ik slenterde aéhtèr haer lieen en raekte, als hy toeval met mynen elleboog tegen dc stoóf, zoodat de koffvpot zyn evenvvigt ver loor en een gedeelte der koffy over haren schouder mantel stortte. De oude heks keerde zich vertoornd om en stond op 'I punt my meteen hagelbuy van scheld woorden te begroeten, toen ik dadelyk* nivn pet af nam en haer myn eerbiedweerdig knel hoofd toonde. Vergeef me, lieve juffer, stamelde ik bedrem meld was die kommedje goed gespeeld, hé myne oogen zyn niet van de beste meer. Toen we.(d 't gefronst gelael wal viaepdelyker. lk haelde myne snuif doos met het portret van den Ruyter voor dpn dag, en presenteerde een smiyfje,. dat gretig werd aèn' genomen. Dat was pas eenen man, zey 'l o idje al snuy- vende.

De Denderbode | 1868 | | pagina 1