Vryheyd der drukpers in Belgien. Meuwe knevelaryen. Zitting van den gemeenleraed Hel publick heeft hel reeds gezegd, hy beteekent ik kun mul u niet diseuleren, ik bes onbekwaem om met u te discuteren, tegen- wil en dank, moet ik my laten kloppen, ik zit in de muyt on kan er niet meer uyt. Wat zegt gy van dien nnlwerpsêhen fenix Ziet ;gy na hoe zwaer die liberale broodknoeyees wegen T is goed te zien dal zv maer schi vven voor slim merikken van den kaliber van 'I aelsterscli klieksku. We zyn Van dien ellendige» fiasco mol kei minste verwonderd, \vy verwaolrtlen er ons acn-, wy kenden den vogel van over tang, en daurom zegden wy van ■in Vbogin dat er -juffr. Col el a ka él zou van afkomen onder de bescherming vai, zulk on «na geren patroon. "Wy weusobou haer proiieiat met zul ken verdediger. Maer daermeê is den "hansworst nog uyl onze fcm- tden niet, wy houden hem vast by de kraeg en zullen hem wel doen klampen. Hv heeft ons de dis cussie gcvraegd, hy zal ze hebbenzy zal hem misschien groote deugd doen, als hy zal gevoelen dat hy, in de discussie, zwart en blauw genepen word zy zal misschien zyne vervvaendlieyd en losbolligheyd 'kortvlerken en hem eerst leeren peyzen en dan te spreken, in plaets van eerst te zeeveren en daerna te peyzen, als spel verkneukeld is. Wy zullen zien en onderltissclroi) onze diseussie maer voortzetten lïyt den sobok dor gedachten zal 't licht ontapruyten voor die oogen heeft en wilt zien. Den earauHjS Fdr&ontfsschryvelaer zal nu zeker van juffr. Colela al vernomen hebben waerom M. dun Deken eenen priester aen hare school weygert. Indieu het is, zooals 't manneke peysde e« geschreven heeft, omdat de school van juffr. Coleta door liberalen ge slicht eu beschut is, zou 't ventje ons niet willen doen zien dat den heer Deken ongelyk heeft, om die reden, eenen priester te wevgeren Zou 't ventje ons niet willen bewdyzen dat M. den Deken niets lc vréezen heeft van den invloed van 't kliekske op 'tonderwys? Dal 't kliekske nu g'hcel en gansch bekeerd is Dat het verzaekt heeft aen zyn inzigl van liberale vrouwen te vormen Dit bevvys is er noodig, want indien 't kliekske niet bekeerd is, hoe wilt gy d.at M. den Deken zyn betrouwen geve aen eene school, die onder deszelfs liooge bescherming staet Ware dit niet zooveel als aen de Calholyke ouders zeggen ge moogl ge rust uwe kinders naer die school zenden War6 dit niet helpen 0111 liberale vrouwen te vormen Kan of mag M. den Deken dit doen Zou 't knoeyerken ons niet willen bewyzen, met den prospectus in d'hand, dat de zedeleer in de school van jnflr. Colela met afgescheyden is van 't godsdiens tig ondervvys Dit bewys is insgelvks noodig, want indien er de zedeleer zou afgescheyden zyn van het godsdienstig onderwys. wy zouden vragen welke zedeleer er in die school onderwezen word. Het zou de cbrislelyke zedeleer met konnen wezen, wyl deze niet afgeschey den is van (ie cbrislelyke leering. De cbrislelyke zedeleer maekt noodzakelyk deel van de christelykc leering. 'T is zy die ons leert het goed doen en kwaed vlugleu, de geboden van God en der H. Kerk onderhouden, meteen woord, zy leert ons al wat wy moeten doen en laten om zalig te worden. Zy maekt dus noodzakelyk deel van het godsdienstig ondervvys en kan er niet van afgescheyden worden. By gevolg, indien, in de school van juffr. Coleta, do zedeleer zou argescheyden zyn van het godsdienstig ondervvys, ■dan zou het zeker de cbrislelyke zedeleer niet kon nen wezen. lifter wal voor zedeleer zou het dan zyn Zou het. de onafhanglvkc zedeleer wezen Dit is 't geen wy geern zouden* weten, want ware hel de onafhanglvkc, dan is 't wederom onmogelyk dat M. den Deken eenen priester aen die school geve. De onafhnr.glyke zedeleer is immers nen boom die gekend is aen zyne vruchten. Wv weten eylaes maer al te wel welke bittere vruchten dien liberalen boom voortbrengt in de scholen' waer hy geplant is....! 't geen er te Luyk, te Brussel, te Gcnd enz. gebeurd is, heeft het genoeg doen zien Zoodan, knoeyerke, als g'ons wilt bewyzen dat M. den Deken ongelyk heeft, begin eerst mot die twee gewigtige kwestien op te lossen, 't publiek zal dan konnen zuzeren wat er van is. Indien gy kont bewy zen dat M. den Deken, zonder redeneenen priester weygert aen de school van julTr. Coleta, eu dat deze een onberispelyk gesticht is, zooals gy beweert, dan zult gy mogen zeggen dat M. den Deken ongelyk heeft en gy gelyk, en dit zullen wy met u zeggen, daertoe verbinden wy ons. Kont gy daerin gelukken, 0I1 wat zal juffr. Colela bly zyn en 'l kliekske Ook. Wy wach ten u af Maer, knoeyerke, ge moet ondertusschen toch be kennen dal er'aen u geunen regten kant is; ge zyt een onverstaenbaer ventje hoe is 't toch mogelyk dat gy, die van het francmafonskliekske betaeld word om onophoudelyk uyl te vallen tegen der, Paus, tegen de Bisschoppen, tegen de Priesters, tegen de Religieu- sen, tegen de Calholyke Kerk en tegen hare Godde- lyke leering, welke gy voor eene verbasterde en Zoo vind ge zc tegenwoordig niet meer. Ja, hernam ik, dat is wel waer, zoo veranderen de mensehen, en komt aen alles een eynd. Die hier woonden hadden ook niet gedacht, dat alles, nog zoo eyndigen zou. Dit zeggende wees zv met het hoofd naer 't buys. Al spiekende waren wy samen voortgewandeld en myne schoone scheen zulk ccn behagen in myn gezellig onderhoud te vin den dat zy my uytnoodigdc een kopje kofly met haer te drinken. Ik nam dit natuerlyk aen, wyl ik begreep dat zv met uwe familie bekend was, en inderdaed kreeg* ik haer spoedig aen 'I babbelen. Zy was keu- kenmeyd by uwe familie geweest, van haer heb ik al de byzonderheden vernomen die ik u daer even meêdèeldé. a Sprak ze niel van myne moeder.... vroeg Louis ontroerd, tervvyl zyn hoofd in zyne handen gegleden was. Uwe moeder neen dal hooren wy hier. De voorname zaek, is dal wy weten waer de erfporlie gebleven is. Voor u, gcldbond, ellendeling, die op dat geld aest.... vloog Louis woedend op, tervvyl hy den ouden met zyne gebalde vuyst dreygde, voor u is dat den eenigen wenseh, maer ik, verlang naer myne moeder. Sedert ik Horsey, onzen medegezel, op den boot zag sterven, sedert ik dat vrcesselyk, marte lend sterfbed bygewoond heb, is my een licht opge- gaen en ben ik'lót-inkeer gekomen... Heel aerdig, uytmunten.d gespeeld viel d'Anthol hem lachende in de reden. Heel aerdig, mynheer heeft maer een pleyzierreyske in de nieuwe wereld gemaekt hier eh daer voor iiylspanning een valscli wisselkon geteekend, een uytstapken in eens anders zakken gedaen en zoo al meer en nu Zyn edele vervalschte leering uylscbeld, hoe is 'l toch mogelyk dat gy hier de zaek durft pleylen van 't moortclkliekske om eenen priester voor zyne school te bekomen, eenen priester '1 is te zeggen, volgens u, al wat slecht is, om die verbasterde en vervalschte leering in zyne school te komen voorhouden. Wie kan zich daeraen verstaen 'T is Maer dat gy hier den hypocriet speelt; indien gy gelooft wat gy schryft. indien gy gelooft dal den priester is gelvk gv hem uylmaekt, indiende Calholyke leering verbasterd en vervalschl is gelyk gy zegt, speelt gy den valschaerd als gy eenen pries ter vrnegl, om 'l godsdienstig ondervvys in de school van 't kliekske Ie geven. Eu daerby* speelt: gy ook den hypocriet, gy trekt een Catholyk masker aen 0111, bv middel van eenen priester, een Catholyk uvlhang- bord te bekomen, om alzoo de oogën te* verblinden aen Calholyke ouders, om hun geweten gerust Ie te stellen, en om hunne kinderen des te gemakkely- ker te konnen bekomen, welwetende dal de geesle- lyke ondcrwyzingen gemakkelyk zullen konnen ver- ydold worden, enz. enz. Wy zullen hierop vvaerschynlyk terugkeeren. Onder de regters eu procureurs die te Brugge by den lieer Tremmery, drukker van den Catho lyken Zóildag, zich in iever onderscheyden heb ben, is er eenen die zoo niet eenen hoogerèn post, ten minste 't cominandeurslint van 't Leo- polds-orde verdient. Dien amblenaer, de kinderen van den lieer Tremmery ziende weenen en kermen, omdat zy meenden dat men vader ging aenhouden, zegde aen den drukker: Ziedaer, M...., wat gy liebl met artikels legen de liberalen in uw blad te drukken. Onbetaelbaer is dien trek! Men kruysse den regler, die hem gespeeld heeft. Deonpartydigheyd legt ons de pligt op, te doen kennen, dat den Journal (le Charleroi en de Gazelle de Hons twee ministeiieele bladen liet ook op zich genomen hebben van te protesteren tegen liet liatelyk gedrag der parketten van Brugge en Kortryk, in de zaek der ie Brugge gepleegde liuyszoekingen, in twee calholyke drukkeryen, alsook de willekeurige aanhouding des uytgevers van 't Jaer 50. Ziehier boe den beer Van Beeelaere, proost en pastor van Vyve-kapelle, in den Catholyken Zon dag de beschryving geeft van de huyszoeking, die de reglerlyke overlieyd by liern in 't werk beeft gesleld, om de kopie eeuër coi resiiondentie te vinden, die in dit blad, voor de brandstichting van St-Benys, versclienen is. Be zendelingen der t liberale inquisitie wil den weten wie den correspondent van dit blad was, en om dit te weten, wierd alles doorsnuf feld geene laé, geen scliuyf, geen bakske wierd onaengeroerd gelaten. Tweernen lang doorzoch ten die lieeien liet buys van den pastor. Ziellier eene brok uyt dat verboor, zooals den pastor dit zeil mededeelt Mynheer pastor, herneemt den heer de Gottal, iiisli'uctic-regtër van Brugge, gy zyt den opsteller van liet weekblad den Catholyken Zondag ikMynlieer, ik ben ten miuslen eenen der opstellers. JiyGy hebt daer Iaetstmael verschey- dene coi'respondentien, zoo gpzegd uyt Moen, afgekondigd wilt ge zoo goed zyn ons die stuk ken ter hand ie stellen. Ik Mynheer de juge, liet is my onmoge- iyk u te voldoen, duer ik dezes.ukken niet meer heb. HyWeihoe, gy hebt die stukken niet meerBat komt my zeer vremd voor. Stukken van zulke groote gewigligheyd Indien ik op steller van een blad was, ik zou, voor ik zulke siukken inlasch van mynen correspondent een schrillelyk bewys vereysehën, waërdoor ik altoos inyne verantwoordelykheyd zou kunnen dekken.» Ik, en steeds zonder my het. minst te ont stellen Mynheer, gy zoud meester zyn dit te doen, ik heb geradig gevonden alzoo niet te werk te gaen. HyMaer indien gy deze corresponden tie niet meer hebt, gelyk gy zegt, geef ons dan ten minste den naem van uwen correspondent. Ik Mynheer, ik geiool u dezen naem niet te moeten mededeelen Den heer regter van zynen stoel opstaende Wat, gy zoud ons dezen naem niet meêdeelen Weet wel, mynheerdat gy hier voor de justitie zyt en dat gy verpligt zyt de justitie in te lichten. Zeg ons dan den naem van uwen correspondent uyt St.-Denys. IkMynheer, myn besluyt is genomen van u de namen riiyher correspondenten niet te in 't vaderland konu en toevallig verneemt dat hy een ryk erlgenaem is word liy vroom en eeiiyk Maer, en hierby stond iLAnlliol op, en sioeg" de armen over elkaer en plaetste zicli over Louis maer gy zyt in myne handen, ell ofschoon llorsey dood is en ik derhalve voor uwe schelmstreken geene getnygen kan aenwyzen, zal ik locli uwen l'amilieiiaem overal bezoedelen, door in '1 openbaér u geheele levensge schiedenis te verspreiden en, op gevaer van my zeiven le wageil. zal ik u gedrag in Noord-Amerika wyd en zyd rondhaziiynen. En gelooven zal men my daervoor ken ik de wereld le goed. D'Anthol, waeront zoo duyvelaclilig wreed. Ko- maen, hot ons de zaek schikken ik zal u eene zekere som, b. v een derde der erfenis, geven, en dan nemen wy afscheyd en gaen ieder onzen eygen weg. Daer zal ik nog eens over denken, een derde is wat weynig. Ziel ge, ik word oud en zou geern eenen rusiigen ouden dag hebben iederen inensch heeft zoo zyn zwak wanneer gy my dus tacbiig duyzend gulden geelt, vertrek fk onmiddelyk naer llalièn en zet nooyt meer eenen voel op Hohandschen bodem, neemt ge dat aen Wanneer myne erfenis zoo veel geld bedraegt.... maer mag ik.kan ik dat... sprak Louis verward, terwyl by wanhopig zyne handen wrong. Geef my dezen nacht lyd om er over na te denken, d'Anthol, morgen zeg ik u dan myn beshiyl. Inmiddels was de tweede hesch genever besteld en ledigde d'Anthol 't eene glas na 'l andere Louis lag eiet zyn hoofd en armen op tafel. Ten slotte slond d'Anthol waggelend op, greep zyne pet en strom pelde de deur uyt. (Word voortgezel). doen kennen. Ik zal lydeu, indien het noodig is, maer die namen geven, zal ik niet Deze vier heeren bezien eenige oogenblikken elkander. Maer, hernam dan den instruclieregter, hy alleen voerde trouwens het woord, wat doet gy dan met uwe artikelen eu corresponden- tiën na zy gediend hebben Ziehier, mynheer, deze artikelen en coi- respondeutiën komen my gemeenlyk den zater dag, namiddag, van Brugge terug. Ik laet ze rusten den zondag; omdat ik dan te veel bezigheyd in myne kerk heb. Den maendag overzie ik de teruggekomen stukken, neem er uyt wat ik noo dig heb en vernietig het overige. Zie Wilt gy weten hoe dat dit gaethier is een paksken zoo even van Brugge aengekomon ik zal het u laten zien.Ik ga in myne studieplaets en zy volgen my allevier op de'hielen. Mynheer den pastor, zegt alsdan den heer instruclieregterIk kan niet gelooven dat gy die gewigtige correspondenliën niet hebt, maer ik versta wei uwen toestand hy is ernstig. 'T is eygenlyk myne z.aek niet u daerover te verwit tigen dit behoort eerder aen den procureur des Konings van Brugge, maer uyt genegenheyd voor u, wil ik u wel waersehuwen Gy zyt voor de justitie, gy zyt verpligt mede te werken om dez,e die pliglig zyn aen de schelmstukken van St- Benys, te ontdekkenEn zie wat wy kunnen dezen morgend zelf hebben wy Van den Berghe- Denaux, drukker van 't Jaer 50, doen in de ge vangenis stellen Ik was te wege te antwoorden heer regter, ik bedank u over de genegenheyd die gy my toontik denk de ernstigheyd van mynen toe stand te verstaen, EN JUYST OMDAT EK NIET DE MINSTE BETREKKING BESTAET TLSSCHEN DE BRANDSTICHTINGEN VAN ST.-DENYS EN HETGEEN GY MY VRAEGT, WEYGER IK UW VERZOEK TOE TE STAEN. Den heer regter liet my den tyd niet om dit te zeggen, en hernam met hevigheyd Volgens my, is 't eene pligt, voor God gelyk voor de meiischen, te helpen de pligtigeu opzoe ken dit is myne overtuyging. Ik' hoog hel hoofd om zyne gezegde in te willigen. Alsdan eenen veel zaehleren toon aenuemende: Gy kent zegde hy my, den omzendbrief van uwen Bisschop, die zegt, dat alwie iets kan toe brengen öm aen de justicie de pligtigeu te doen kennen, daertoe moet medehelpen. En nu, zult gy ons den naem van uwen correspondent doen kennen Ik Mynheer, het is myn gelieym en ik lroud my by myne eerste verklaring, omdat deze namen u tot niets zouden kunnen strekken, om de pligtigeu te ontdekken. Den lieer de Gottal zich tot den heer De Vos, procureur des konings te Brugge, wendende Mynheer den procuieur zegt lu den naem der wet, gebied ik de reg lerlyke huyszoeking. Tot mymynheer, steun gy erin toet Antwoord Ja, myn lieer, ('T was myn schoonste.) Grellier, neem nota. En den lieer coiiunis -greflier Den liane doet zyité groote portefeuille openen vangt aen myne verklaringen aen te teekeiien. Waerua de twee uien lange huyszoeking be gon, om iets te vinden dat er uiet was en dat, inderdaed, geene.betrekking had met de brand stichting. Het is als of men, nu er eens gezegd is dal het dé pastors zyn die den brand gesticht hebben, kost wat kost eenen likkeuhaen in de zaek wil mengen,óm feu minste gelyk te halen voor het pubhek Wy lezen in 't Vlaemsclie Land Het. ministerie en zyne schepsels willen hun onwettig stelsel tot het eyudu toe dryven heden hebben wy nog eerie nieuwe willekeurigheid aen te slippen, die teil nadeele van de onschendbaer- lieyd der woonst is geschied. Maendag 5 October, om 6 uren 's morgends, den poliliekoHimissaris van ïhouroul, verge zeld door twee gendarmen, heelt zich aengeho- deu in het klooster van reiigieusen dier stad, gelast met de kantwerk- en bewaerscholen. Hy vraegde om de overste te spreken de Zuster bereydde zich om de eeiw. Moeder le verwit tigen, toen de hairen mutsen deden aenmerken dat ze haer uyt het oog niet mogten verliezen; en eenen der gendarms vergezelde haer statig tot aen de deur der kapel, waer al de religieuzen verzameld waren. De overste bood zich aen, en krachlens de wet, (arme wetmen was bezig met u te schen den), beval men. Iiaer le verklaren of M. Van Eecke, onderpastor van St-Denys, zich in het klooster niet bevond. De overste antwoordde Neen, en zoo even begon eene huyszoeking politiekommissaris eu gendarms doorliepen ge heel het klooster van onder tot boven, in 't lang, in 't breed zy openden de cellen der Zusters; maer den misdadiger vond men niel. Hy kon-nogtans niet ontsnapt zyn gedurende deze huyszoeking, want geheel liet buys was rondom met gendarms bezet. Zou men waerachtig niet zeggen dat er kwes tie was van eenen tweeden Baekeland te pakken. Doch waer is de wet die dergelyke huyszoe- kingen aen politie en gendarmerie toeliet M. Van Eecke, onderpastor te St Denys, heelt aen de Patrie, van Brugge, de volgende brieven gezonden om de beweegredenen zyner afwezigheyd te doen kennen. Sedert maendeu gelasterd door de liberaters-bladen, en nu ver volgd door bet scliryven van eenen artikel die het geregt dry maendeu, als onschuldig aenzag, wilt M. Van Eecke zich aen de wettige straf van eene vooralgaende gevangzitting niet onderwer pen, en daer in heelt hy zeer groot gelyk. Ten eersten, liet geregt heeft het regt niet van de voorafgaende gevangzitting te gebieden voor drukpers misdryven, die slechts de straf des gevangs na zich slepen ten tweeden, het geregt overtreed de wet met een bevel van aenhouding tegen M. Van Eecke uyt le vecrdigeu, daer het niet weet, indien M. Van Eecke pli'gtig bevonden werd, welke straf men hem zou toe passen, de raedkamer en de inbeschuldigings- kamer nog niet beslist hebbende welk zvn mis- dryf is; ten derden, in den arlikel welken M. Van Eecke geschreven beeft bestaet er lioegenaemd geene beroeping tot brandstichting gelyk de ministeriele bladen het bewecren. Drydobbel gelyk dan heeft M. Van Eecke van zicli aen een aenlioudings-betel le ontrekken. Ge lyk wy 't gezegd hebben, den artikel van Jaer 30 is reeds dry maenden oud niet tegenslaênde de aenklagiugeii van den Echo dn Parlement, is liet parket van Kortiyk gc-heel dien tyd gebleven zondereen misdryf in dien artikel te zien:'tis slechts wanneer't geweten heelt dulden schi-yver er van eenen priester was, dat liet ile willekeu rige akten te Brugge heelt daergesleld die de oiiafhaukelyke drukpers zoo deftig heelt "ehla- meerd. Zie hier de brieven van M. Van Eecke i oclobre, 1868. Mynheer den bestuorder der Patrie vnn Brugge Ik scliryf 11 uyl een vreemd land alwaer ik mv lieb begeven om my aen hel nenlioudiiigs-bevel le ontrekken dut men legen my heeft uylgeveerdigd. he looneelinz van Brugge welke gy verllach en zoo krauhtclaihglvk liebl gelaekt, hadden my op myne hoede doen zvn. Eerder als de strengheden der voorloopige vaslzeuiic en de heleedigingen van een reglerlyk onderzoek le oadergaen, door de lasteringen en de leugens der liberale drukpers aengeliilst die mvne daden en woor den met eene lage tronwloosheyd heeft onlaerd, lieb ik hel besluyt genomen de grenzen over le trekken om er in vryheyd hel oogenhlik at le vvaclilen wannéér ik plegliglyk, voor hel geregt van myn land, de lialclvke en valsclie hescliuldigiugcn zal mogen besebae'nid maken die my ten lasle gelegd zvn. Ik verzoek u. Mynheer, iiuivv aclnlmer dagblad ter zelvcr tyd als deze regelen, den hier nevens gevoelden brief le willen opnemen dien ik acn M. deii'proknreur Maerlens van Korlryk kome te zenden. Ik verhoon dat gy insgelyks gansch de katholyke drukpers zult hidden mynen brief te -.villen over nemen, op dal het land wele dal liet de vrees niet is die my heeft doen vlm-len maer alleenlyk de begeerten om aen de onbillvke en onverdiende slrcnghedcn der voorloopige vastzetting Ie ontsnappen. Men moest kost wal kost eenen k-illio"- lykeu priester hebben! Het zou van mvnent wege wol onnoozel geweest zyn van my gevvilli'glvk aen de hale- lykc eysclien van den notitieken drilt over le leveren Zie Iptlevlyk mynen brief. Aenveerd, Mynheer, de uyldrukking van myne volle verkleeldheyd. J A. Van Eecke, underpnsloor. October, 1868. Mynheer den prokureur des konings ba de ren thank ttun \v" omleg, te Kart ryk. Ik heb de eer u te herigien dat, indien ik het heshivt heb genomen van myne woonplaets en vad. rlaud ie verlaten, het enkel is om ucu de voorloopi-e gevm- zitting te ontsnappen waer inede ik my btdrcygd 'zag. Door eerlooze besclmldigingen in myne eer van bur ger en in myn karakter van priesler aengerand ver van het te ontzien, wenseh ik een reglerlyk* onderzoek uyl ganseher hert, mits het eerlvk en règizinnig zy en ik verzeker u dat indien, vvat onmogelvk is <ié lastering en de leugentael, die mv zoo harknékkig ver volgd hebben, voldoende vermoedens tegen my konden verwekken om my voor het beteugelende "eregl Ie verzenden, ik op den bepaalden dag voor de boplev- tingeu zou gaen 0111 opcnhacrlyk myne onschuld te doen blyken. Aenveerd, Mynlieer den prokureur des konincs de uyldrukking myner verhevene gevoelens. (Geteekend) A. Van Eecke, onderp. VAN DEN 'OCTOHEP,. Deze zitting is eene van de-komiekste guweesl die wy ooyt bygewoond. hebben. Wy zullen ze maer in korle woorden afgeven. In eene voorgaende zitting namelvk, had het arm- buree! eenen onderstand aen de gem'eenlekas gevrae»d van 3600 fr. om de uyldeelingen en betalingen var> den 4dl'n trimester |SG8 le konnen doen, daerhv voe gende dal het nrmbureel niet voort kon, dal de kas ledig was en dat men noch armen, noch bedienden naer doe1 mg of betaling mogl laten wachten. De meerderheyd daerin argwaan vindende, had deze viaeg lot onderzoek naer d eerste sectie verzonden welke sectie onmiddelyk al de béwyssliikken had ^e- vraegd om hierover le konnen beslissen. Den verslaggever dier sectie. M. Monfils, had de groote paüenlie en zorg gehad al de nylcaven en ont vangsten, door het armhureel sedert 1 january I868 ge daen, te doorsnuffelen en samen le trekken. En wat was 't gevolg da ervan Eenvoudiglyk dal de armkas, in plaets van ledk te zyn, geld genoeg bevatte om de betalingen en uytdee- bngen van den laotsten trimester van 4*868 te konnen doen, en dat hel armbureel geenzins noodig had eenen onderstand-aen de stadskas Ie vragen. Den verslaggever M. Monfils, beslatigde onder andere- 1° dat cr geene melding was gemaekl in de nota des arm hu reels gevoegd by de vraeg lol onderstand, eener som van boven de 28 u franks, overschot der rekening van 867. 2° Dat cr ook geene melding was gemaekt van de ontvangst eener som van 8UU franks, gegeven door wylen M. De Poorlero, lol eene uvtdeelmg van brood, terwyl die som in uytgaef was gebragt. 3° Geene melding der ontvangst eener som van.BOu franks, voort gekomen van de kermisfeest. 4° Geene melding in de nota eener som van over de 2UÜ fr. aflos eener graen- ronte door M. De Gbeesl, terwyl die som als ontvangen in den register van onlvangsten aengeslipt stond. In legenwoordigheyd dezer stellige daedznken, vroe--' M. Monfils wat liet raedslid, M. De Pauw, voorzitter van 't armbureel, te antwoorden had..: M De Pauw was zoodanig verbluft door deze inter-' pellalie, dat hy als door de nachtmerrie scheen vastge grepen te wezen. Hy werkte gelyk nen ouden telegraef, met handen en voeten, kop en lyf, hy zeeverde eenige onverslaenbare woorden, maer ten leste vroeg hv eenen uylstel om de acnmerkingen van M. Monlils te onderzoeken. De openbare zitting wierd door een algemeen gelach gesloten en den Ennen van 'l spel stond te kyken «elvk nen uyl onder een koolblad. Wy vernemen dat M. Adler, Cbirurgien-Dentisle, den cenigstcn in gansch Belgie, die bekroond is met een eervolle melding, door de geneeskundige fakulteyt, maendelyks 2 dynsdagen, in plaets van den zaterdag, zal overbrengen, in hel Hotel de 3 Koningen, tol Aelsl! M. Adler, schryver van verscheydene verdienstvollê boekwerken, begeeft zich ook ten huyzo der persoonen die zulks verzoeken. Dynsdag 43 October zal M. Adler te Aelsl zyn. Aen onzen achtbaren Vriend van Nieuwcrkerken en aen zyne achtbare medeburgers. Ik was ten hoogsten verwonderd, mynheeren, als ik zondag den Denderbodc las, en daer de volgende woorden in tegenkwam, aengaende bet vriendelyk bezoek dat wy voornemens waren by UI. te doen Maer (0 Burgemeester) meluw verbod, doet gv de Aelstenaers eenen Adieu zeggen aen onze paro- cbie Viiend, hel is waer, het was uyt dankbaorheyd «n om uwe Vrienden le laten verkeopen, dal wy

De Denderbode | 1868 | | pagina 2