2ode Jaer. Zondag, 18 October 1868. ÜIü U o7. VERTREK UREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 'S JAËRS. KERKGOEDEREN. Maer, let wel op. Ten tweeden. Vraeg. Antwoord. Gevolgtrekking. Protestatie der belgische catholyke dagbladschryvers. Unique Sttum. Dend. Lokeren 5-20 7-20 8-30 12-25 3-13 6-20 5-20 7-20 8-36 12-25 3-13 6-20 jfj Gend, (6-05 vrvdag) 7-' 6 E 8-34 8-55 12-25 12-46 3-17 0-20 6-41 9-26 Brussel. 8-0" 8-35 E(I 23k')9-43 11-58 12-32 Brugge, Osiendc, (E 7 06). 8-SS 12-46 6-11 2-50 5-48 E (1® 2® 3e k1) 5-53 8-35 8-55 Doornyk, Kortrvk, Moescrocn, Ryssel (langs Mech. 5-20 7-20 8-00 8-35 E(1 2 3 kl.) 8-36 jg Gend) 7-06 (EDoorn. uilg.) 8-55 12-46 3-17 9-43 E 1 U58 2-50 3-13 5-53 6-20 8-55 E g 6-41 Aniw. 5-20 7-20 8-00 8-35 E 8-36 9-43 E 11-58 Doorn. Ryss. (langs Ath) 8-00 0-00 Aih 5-53 2-50 3-13 5-53 6-20 8-55 E ffi alleenl. tot Kortryk Zaterd. Zond. en Woensd. Leuv Thienen Luvk Verv. Landen. 5-20 (7-20 Ninoye, Geersb. Ath, 6-10 8-00 11-58 2-50 5-53 8-35 E) 8-36 9-43 12-22 3-13 (6-20 E 1e 2° kl. (8-55 Ninove.) van Thienen) jg Bergen, Quiévrain, 6-K 8-00 11-58 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NAER: Lokcren, Gend, 5-00 7-30 9-00 11-00 2-00 4-00 E 6-00 7-30 VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 10-50 2-30 4-20 5-35 8-15. To Lede staen al de konvoys aytgenomen de Expres. Te Idegf.m en Santbergen staen al de konvoys. Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuw staeu al de konvoys uylgon.de vertrekken van Brussel 6-30 8-15 12-06 6-00 0-00 en uyt Aelst 8-35 5-38 5-48 0-00. Vertrekuren uyt Denderleeuw uaer Brussel 8-11 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-07. VAN LOKEUEN NAER Dendermonde, Aelst, 7-05 9 10 11 00 1-55 5-00 7-30 Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 7-05 11-00 1-55 0-00 5-00 (7-30 Ninove.) VAN ATll NAER Geeraerdsb, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-55 10-30 1-45 4-36 7.-50. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50, Brussel Gang Denderleeuw) 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Gend. Brugge, Ostende (langs Aelst). 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50» van Ronsse naer Audeuaerde, gend. 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22. van BRUSSEL naer Aelst, Gend, 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-30 8-15 11-20 12 06 2-10 5-15 6-00 8-20 Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-30 11-30 2-10 5-15 (8-20 Ninove.) van dendermonde naer Brussel (langs Aelst) 7-30 11-33 00-00 2-24 5-30 8-00. Aelst 7-35 9-55 11-33 00-00 2-24 5-30 8-00 0-00. 3^» van braine-i.e-comte naer: Enghien, Geerardsb, Soltegem, Gend, 6-51 11-04 4-07 7 55 van gend naer Soltegem, Braine-ïe Comte, 6-10 0-00 3-25 0-00 AELST, DEN 57 OCTOBER 1868. (Vbrvolg en Slot.) 2" De Catliolykè Kerk is eygenares van het goed, 't welk onder den naem van kerk goederen doorgaet, iusgelyks erkend door de Tribunalen en Gerechtshoven van Belgen- land. Daer de arresten te veelvoudig zyn, zullen wy er slechts dry aenteekenen. Zoo hebben wy, onder andere, de Arresten van het hof van Cassatie van den 20 July 1845 van het hof van Beroep van Brussel van den 12 February 1862, in de zaek der kerkfabriek van Lombise van het hof van Luyk van den 2 Augusty 1862, en veel meer andere, welke Hoven alle eens zyn in hunne considéranls of beweegreden en om té zeggen dat het als kerkgoederen zyn dat de kerken, pastoryen, aen hare eerste bestemming weêrgekeerd zyn, en dat zy (die kerkgoederen) aen den Éeredienst weergegeven zyn ten titel van EYGENDOM. Is dit klaer, ja of neen Niemand dan, al was hy Staet, mag de hand. op dezen evgendom leggen zonder zich plichtig te maken aen dievery en bovendien nog aen heyligsclien- dery, daer de kerkgoederen nog eenen gansch anderen aerd hebben. Ik weel wel dat de heeren Tesch, schryver van het wetsontwerp over de kerkfabrieken, Van Humbeek, algemeer.en verslaggever op dit wetsontwerp, alsook den heer Orts, in weer wil van het Verdrag tusschen Gregorius XVI en Leopold 1, in weerwil van de Arresten, der verschillige Geregtshoven en andere Dekreten hier hooger aengehaeld, den eygendom der ker ken vlakaf loochenen. Maer waerop is die ont kenning, die loochening gesteund Ziet hier, lieven Lezer, hunne schalke en valsche redene ring Den eygendom der kerken, zeggen die heeren, bestaet niet uyt kracht van het natuer- lyk recht, zoo als de goederen der bezonderen, maer enkelyk uyt.kracht van een sociael recht. 'T is eene vergunning die den staet haer doet.» En wat is dat; volgens die zelfde heeren, een sociael recht Wel, dit is iets, zoo als de kerk goederen, toevertrouwen aen ficlive of veron- <i derslelde persoonen, aen welke me» een publiek bestaen geeft, maer welke ficlive per- <i soonen enkelyk hun recht van publiek beslaen trekken uyt de geschrevene wet, welke ge- schrevene wet deze Active persoonen aen- of afstelt, volgens noodzakelykheyd. Dit is in andere woorden klaer te zeggen Den Staet beschikt, volgens zyn goeddunken, over den eygendom der keike, om dat er geenen be zonderen of particulieren liet kerkgoed persoo- nelyk bezit. Hebt gy den list en de schalkheyd weg!... Ziet gy niet dat het juyst in dit onder- scheyd van eygendommen is dat den dieven- trek zou gelegen zyn?... Volgens ons, en vol gens elk rechtschapen mensch eygendom is eygendom of het woord eygendom heelt geenen zin meer. Mag den Staet die fictive persoonen aen- of afstellen, volgens zynen wil, dan mag hy ongetwyfeld, op zekeren dag, ook eens afko men en zeggen, uyt kracht van de bestaende wet ten dit goed is verlaten. Nu, alle verlaten goed komt aen den Staet toe. Dus, zyn de verlatenè en gewezene kerkgoederen de myne. Begrypt gy nu, lieven Lezer, hoe men op tyd en stond het kerkgoed, zonder veel lawytte maken, zou kun nen inpalmen, en dat nog krachtens de bestaende wetten Nu, die redenering van. de heeren Tesch, Van Humbeek en Orts in gelykenis gesteld met de Parochiën of Gemeentens, zouden wy we! eens willen weten of de Gemeentens, de Provinciën enz. haren eygendom van natuerwege bezitten?... Bestaet haren eygendom niet uyt kracht vaneen sociael recht Tot gy toe, Staet, bestaet uwen eygendom ook niet krachtens een sociael recht?... 'f gene voor de Gemeentens, Provinciën, en voor uwe eygendommen een recht is, waerom is dat ook geen recht voor 'de kerk Meent gy dat gy u moogt inmengelen in den eygendom der kerken, omdat gy Staet zyt Indien dit zoo is, mengelt u dan ook in de eygendommen der gemeentens, der provinciën, alsook in de eygen dommen der commerciale maetschappyert. aen de welke alle gy een publiek nut toekent, ilecht- veerdigheyd jegens allën en in alles, als hel u belieft, en niets meer. Aen deze valsche leering van de heeren Teseh, Van Humbeek en andere, zouden wy nog kun- nen voegen eene vele algrysselykere leering van M' Orts, leering uytsluytelyk gegrond op de socialistische wet van den 2-4 November 1789, de welke allen eygendom zonder onderscheyd heeft afgeschaft, en hier nog in zwang zou zyn!!! ann. pari. séance du 7 üécembre 1861, pag. 185.Maer tot zoo verre zullen de heeren Tesch, Frere, en andereden heer Orts niet volgen, uyt vtees dat het met hunnen natuerlyken of com- mercialen of 't is gelyk welkdanigen eygendom ook zou gedaen zyn. Ook aenzien wy deze leering van den heer Orts als eene onnoozele verblind- Iteyd, de welke hy, buyten de Kamers, ferns- tiglyk niet zou durven verdedigen, want terstond zou men hem onder de oogen leggen de Arti kelen 12 en 15 van het Concordaet, alsook alle de Arresten, Dekreten en Besluyten hierboven aengehaeld. Er blyft dus bewezen dat de Catho- lyke Kerk eygenares is van het goed dat zy voor haren Eerdienst gebruykt. II. Kan de kerk eygenares van dit goed zyn Om deze tweede vraeg naer behooren te be- antWuorden, zou een boekwerk onvolledig zyn, maer om bet kort te maken zeggen wy dat de kerk eygenares kan zyn van het goed, dat zy gebruykt voor haren Eerdienst, ingezien zy, sedert het arrest van den 7 thermidor jaer XI, een civiel beslaen geniet, en als dusdanig eyge nares kan zyn. Om dit te bewyzen hebben wy slechts deze vraeg voor te stellen en dezelve op te klaren. Hoevele en welke conditiën worden er ver- eyscht om een civiel bestaen te genieten en ver volgens eygendommen te konuen bezitten krach tens de wet Deze vier 1° Eene wet die dees civiel bestaen bekrach tigt 2° Een établissement dat een eygen erfgoed heeft, of ten minsten de faculteyi van een te bekomen dat item eygen zy 5" Byzöndere bestuerders verschillende van de algemeene 4° Een overzicht op alle de werken en daden van deze bestuerders uytgevoerd door de open bare overheyd. Hebben de kerkfabrieken dees civiel bestaen en hebben zy de vier vereyschte conditiën Ongetwyfeld Ja. Van ten jare XI bezaten de kerkfabrieken reeds deze vier verschillige conditiën. Hun bestaen steunt op den Art. 76 der wet van den 18 ger minal jaer XI. De kerkfabrieken zyn ingericht om te waken over den onderhoud, de noodwen digheden en het behoud des tempels, alsook over de beschikkingen der giften. De Arresten van 9 Floraal en Thermidor jaer XI hebben de samenstelling der kerkfabrieken geregeld. Tot hun eerste gebruyk zyn weergegeven alle de niet-ontvremde goederen der kerkfabrieken, welke niet-ontvremde goederen als de eerste grondstof van het erlgoed der kerkfabrieken uyt- maekten. Het besluer dier goederen is aen de zelfde vormen onderworpen als die dei gemeente goederen, en gevolgentlyk zyn zy ook geplaetst onder de voogddy of opzicht der hooge adminis trative overheyd. Dus, sedert deze arresten, zyn alle de kerkiabrieken, wettelyk opgerecht, civiele persoonen zoo wel en ten zelfden titel als den Staet, de Provinciën, de Parochiën, enz. enz. Hebben zy een civiel bestaen zy hebben recht om ey gendommen te bezitten volgens den stand dien zy in tiet sociael order bekleeden. Ook, kart noch mag iemand de eygendommen der kerke schen den of ontvremden, krachtens de Constitutie, dewyl deze allen eygendom, van welken aerd hy ook zy, waerborgt. Doof al hetgeen hier voorgaet denken Wy bewezen te hebben 1° Dat de kerk, krachtens het Verdrag van 1834 en de verschillige Arresten der Gerechtsho ven, eygenares is van de goederen ten gebruyke van haren Eerdienst, onder den naem van kerk goederen 2° Dat zy er eygenares kan van zyn, krachtens haer civiel bestaen, en dit ten zeiven titel als den Staet, de Provineien, de Gemeentens, enz. Hebben Mr Tesch, opsteller van het wetsont werp op de kerkfabrieken, en M' Van Humbeek, algemeenen verslaggever van dit wetsontwerp, de hoofdzaek, die te regelen was uyt hei'oog verloren, 't is spytig voor den nutteloozen tyd en studiën, diezy aen hun werk besteed hébben. Allen rechtschapen en treffelyken mensch, die zich door zyne driften niet laet vervoeren, zal die grondelooze wet overbodig, onnoodig en on- rechtveerdig vinden. Moglen dus de heeren ministers die onnuttige wet begraven zoo als dit eertyds Leopold I eyschte, alsdan zouden zy eenen akt van wysheyd en voorzichtigheyd daer- stellen, en Leopold II niet pramen zynen overle den vader tegen te spreken. De algemeene vergadering van de catholyke dagbladschryvers des lands, byeengeroepen om te protesteren tegen de willekeurige handelvvyze der parketten van Brugge en Kortryk, ten op- zigte van twee Vlaemsche catholyke gazetten, het Jaer 50 en den Catholyken Zondagheeft Zon dag om een ure namiddag, onder voorzitting van deu heer A. Neut, bestuerder der Patrie van Brugge, in hel lokael der Grondwettelyke Behoudende Vereeniging des arrondissements Brussel, plaets gehad. De vergadering bestond uyt mqer dan vyfiig leden. Zes scliryvers of uyt- gevers van catholyke bladen hadden, by brieve, hunne bytreding tot de protestatie toegezonden. Meest al de andere zyn latei by getreden. Na een beknopt vertoog der l'eyten, door den Voorzitter aengeboden, besloot de vereeniging, met algemeene stemmen, dat de catholyke druk pers protesteren moet tegen de ongrondwette- jyke en onwettelyke akten, aen welke de preven tieve geregtiglieyd zich te Brugge heeft schuldig gemaekt. Vervolgens gal' M. Verspeyen lezing vaneen ontwerp van protestatie, welk, in de volgende bewoordingen, na eene algemeene en eene byzöndere beraedsluging over lederen para- graef, aengenomen is geworden De belgisclie catholyke dagbladschryversver- eenigd in algemeene vergaderingte Brussel, doen de volgende verklaring Zwaerwigtigc akten, wacrdoor de openbare denk. wyzc ontroerd is geworden, zyn le Brugge uytgevoerd. ln naem der Geregtigheyd, en met hei doel om de daders en de aenhilsers van brandstichtingen, te St-Denys gepleegd, te ontdekken, hebben buyszoekin- gen, strenge onderzoekingen, langdurige ondervragin gen, aeoslag van registers en handschriften, eene pre ventieve aenhouding, eyndelyk, in de bureelen vin Bruysche catholyke b'nden plaets gehad. Indien deze maetregelen, ondanks hunne gestreng- heyd, wettelyk verschoonbaer waren indien zy van aerd waren om het on^artyriige onderzoek der waer- heyd te begunstigen, zouden wy de magistratuer in de uytoefemng harer wettige bevoegdheden eerbiedigen maer de klaerblykelykheyd der fevten zegt, en den tekst der wetten roept lietde handelvvyze, die men ten opzigte der uytgevers van 't Jaer 30 en van den Gatholyken Zondag, evenals ten opzigte der opstellers van luetslgemeld blad, gevolgd heeft, verkrachten de grondwettelyke vryheyd der drukpers en hebben geene lationneele of geregtelvke veiwantschap met de te Sl- Denys gepleegde misdaden. Het dekreet van 1831, de daer opgevolgde akten welke het volledigcn en wyzigen, bepalen duydelyk bet geval, waerin de preventieve aenhouding in zake van drukpers wettelyk word er is een misdryf noodig, dat eene ergere straf dan die des gevangs medebrengt bovendien moet de aenhilsing tot dit misdryf regtstreeks gedaen zyn. Nu, liet is radikael onmogelyk in hel artikel van 't Jaer 3 eene onregtslreeksche provocatie tot een hoegenaemd misdryf te ontdekken, nog minder eene regtslreeksclie aenhilsing, dit wilt zeggen, onder- rigtingen, raedgevingen, zinspolingeu zelfs, strekkende om derde persoonen tot de overtreding der wetten uyt te lokken. Dit is genoeg te zeggen, datwy de preventieve aenhouding des uytgevers van '1 Jaer 30 beschouwen als. gedaen tegen de vryheyd der drukper3 «n der per- soonlyke vryheyd, en wy achten dit feyt des te erger, daer de aenhouding des heeren Van den Berghe-Denaux geduerd heeft tot nadat den schryver van het beligte artikel door de justitie gekend was. Om dezelfde reden protesteren wy tegen de huys- zockihgen, de knevelende doorsnuflelingen en in be slagnemingen gedaen by denzelfden uylgever van 7 Jaer 30, by den Èytgever van den Catholyken Zondag en van het Bruysche Vrye, by den heer proost Van Becelaere. De wooust is onschendbaer. Dit is eene der groole princiepen van ons Öpenbaer regl, en dit prin ciep moet maer wankelen, als een hoog belang, de maetscbappyelyke veyligbeyd, het beveelt. Nu, wat heeft dit belang gemeens met de maatrege len, welke wy aen 's lands aendacht aenduyden Wat had de justitie le welen, wie de namen zyn der brief- wisselaers, wier schriften buyten 't bereyk zyn, van allo ernstige beschuldigingen Wat had 2y"le zien in do mrigtir.g van deze of gene uytgave wat moest zy weten van hare opstellers, van hare eygenaren Waer- toe, eyndelyk moestcB de registers der inschryvens in beslag genomen en overzien worden Deze toepassing van regterlyke strengheden, tegen de drukpers gedaen, neemt, bovendien, een le erger karakter aen, daer ze plaets heeft na de verminking van het wettelyke grondbeginsel van de onafstelbaer- heyd der magistraten, en in de omstandigheden, won derbaar geschikt is om tot verwondering en w»ntrou- wen aenleyding le geven. Het aengeklaegdc artikel van 't Jaer 3D És den 4 july verschenen liet Wierd onmiddelyk aengeklaegd door het gewoon orgaen des kabinelsmen vervolgt het enkel twee maenden en half later wanneer de eerste uylslagcn des onderzoeks de politieke berekenin gen schenen ie verydelen, welke de ministerieële party aen de brandstichtingen van St-Denys hechtte. Zonder linge toeren zonderlinge loevalligheyd Hoe komt hel, dat deze gewaende aenhilsing zich na zulk lang tydver- loop doet kennen, en zoo g'heel juyst om de verhopingea van het doclrinarismus het haer ontbrekende voedsel te geven Men heeft, overigens, in gansch den loop van dit incident, tusschen de officieuze drukpers en het parket eene bestendige gelykheyd van rienyvyzo kunnen opmerken, voor welke "men veel goeden "wil noodig heeft om ze aen de grillen van het toeval loc ie schryvcn. Al deze omstandigheden, en meer andere nog, op welke liet onnoodig is hier aen le dringen, maken 'l ons ten pligl, op eene krachtdadige manier tegen de handelwyze van de parketten van Kortryk en Brugge te protesteren. Wy evschen de volheyd van de grondwettelyke waerborgen der drukpers onze eyschen gaen niet buyten hel gemeen regtmaer wy eyschen ze in al hare volheyd, gelyk men ze nog onlangs erkende in den persoon van twee dagbladschryvers, voor 7 Assi senhof van Braband gedaegd, en door dit Hof vryge- sproken. Indien de akten, die té Brugge gepleegd zyn, moesten herhaeld worden, en de verhoudingen vaneen 3telsel nemen, zou het met de vryheyd der drukptr» gedaen zyn, en wy zouden terugzien die processen voor strekkingvdie kwellende vervolgingen, dat beheer, waervan de gehate willeheurigheyd niet de geringste grief onzer voorgangers tegen bet Hollandsche gou vernement was. Het is dus noodig deze pooging tot herstelling van 7 beheer Van Maanen in haer begin tegen te houden, aen welke pooging men een byzondir gevvigt heeft gegeven door een waerlyk theairael toe stel en door eene ongewoone oiitplooying der openbare rnagt. Dit is het doel dezer kalme, doordachte protestatie, doch welke het sterke gevoel van ons regt wel zai weten krachtdadig te maken. Wannet-r den nederigslen uytgever eens dagblads, wanneer den nederigslen schryver gekrenkt is in de regten, welke de Grondwet en de wetten hem waerborgen, zyn al de dagblad schryvers door denzelfden slag in hunne vryhevd 6n vveerdigheyd getroffen. De zaek van eenen enkelen schryver word de zaek van allen, en 7 is hunne pligl, hunne eer, hun belmig, die te verdedigen. Die pligl komen wy vervullen. Wy sturen onze protestatie vooreerst naer het ver- antwoordelyk bewind, van hetwelk de magistraten var» Brugge en Kortryk afhangen. Het is de wezenlyko schuld onzer grieven, en 7 is van hen, dat wy voldoe-' ning vorderen. Wy doen eenen oproep tot de Wetgevende Kamers, natuerlyke bewaersters der Grondwet en der wetten van het Belgische volk, en wy vragen baer, de onver- jaerbare region der drukpers te vrywnren. Wy beroepen ons iusgelyks op het land, dat de justitie zelve beoordeelt, gelyk hel de ministers acn- en- afstelt. Eyndigende, achten wy het ons ter» pligt, onze dankbaerhcyd te bewyzen aen da al te zeldzame libé rale dagbladen, die, in den persoon hunner tegenstre vers, regten hebben willen verdedigen, welke wy aen de Wet, voor al de Belgen gemeen, ontleenen. Gedaen te Brussel, den 11 october 1868. Snieders, J. Staes, opstellers van het Handehhlad en den Huysvriend, te Antwerpen Sassen. Journal d'Anvers; V.-J. Dumoulin, Kempenlandte Herêïithals L. Taymans-Nezy, Gazette van Lier; A. Willems, Den Kempenaer, te Turnhout Ryckraans-Van Deuren, uytgever vau Lu Dyie, te Ste chelen E. en J. Van Moer, opstellers vüd den Mechelsche Courant. én den Ware Volksvriend Eng.' Erébe, hoofdopsteller van den. Journal de Brnxelks- Alexander belmer, Journal en Courrier de Bruxclles Oscar Delmer, Belgique P. Rossel, ilessager du Dimanche H. Goemaere, uylgever van den Counter de Bruxelb* P. de Gerlache, bestuerder van deu Caiholique Leon Arendt, opsteller, id.; Ed. Terwecoren, bestuerder van de Précis hikbriguefi Hector de Condé, Cloche du Dimanche M. Renard, id.; Jules Nollée de Noduwez, uytgever te Brussel Victor Devaux, Revue générale Woeste, advt. A. Coppin Xaveer Havermans, uytgever van de Vlaemsche lijding* Cnsimir' Coomans, opsteller vyn la Paix en van Ut Justus Willem,Lebrocquy, inetiwsschryycr, te Brussel G. Adriacns, opsteller vao de Tydt vao do Qizclle Louvain, eo sao hel Vëéerlfittd Emmanuöl Despfcl. Ferdinanfi, ópsloHer varr do Gazette de Nivdlcs

De Denderbode | 1868 | | pagina 1