!25<le Jaer. Zondag, I i\oveml>er UlflJI. N" I lil VERTREKUREN UYT AELST NAER: 6 FRANKS 'S .IAHRS. VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN: DE SPAEiXSCHE REVO- LET IE. GEMEENTERAED. Ploeg by Pandour. Dend. 5-50 7-20 8-30 15-55 3-13 6-50 jg Gend, (6-05 vrvdag) 7-'6 E 8-31 8-50 45-55 Lokercn 5-50 7-50 8-36 12 55 3-13 6-50 j| 4 5-46 3-15 6-50 6-41 9-26 Brussel. 8-0* 8-35 (El 23k1) 0-43 15-15 1-14 Brugge, Ostende, (E 7 06). 8-50 12-46 6-41 E 2-50 5-48 (E Ie 2e 3e k1) 5-53 8-35 8-55 Doornyk, Kortryk, Moescroen, Ryssel (langs Modi. 5-50 7-20 8-00 8-35 (E 1 23kl) 8-36 9-43 fiend) 7-06 (EDoorn. uilg.) 8-50 12-46 3-15 E 1-14 E 2-50 3-13 5-53 6-20 <E 8-35 8-55 9-51) 6-41 Aniw. 5-20 7-50 8-00 8-35 E 8-36 9-43 E I-14E i Hoorn Ryss. (langs Ath) 8-00 0-00 Ail) 5-53 5-50 3 13 5-53 6-50 (E 8-35 8-55 9-5!) allecnl. tot Kortryk Zalerd. Zond. en Woensd. I.euv. Thienen Luvk Verv. Landen. 5-20 (7-20 S Ninove, Geersh. Ath. 6-10 8-00 (12-12 Doornvk 8-35 E) 8-36 9-43 12-15 1-14 E 3 13 (6-20 E uytg. 2-50) 5-53 (8-55 Ninove.) 1e 2ekl. van Thienen) (8-35 8 55 E 1 2 kl.) |j Bergen, Quiévram, 6-10 8-0' 12 12 5-50 5-53 VAN ANTWERPEN NAER: Lokereu, Gend, 7«30 9-00 E 11 -00 2-30 5-00 E 0-00 7-30 VAN GEND NAER Lokeren, St-Nicolaes, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 E 10 50 2-30 5-35 E 0-00. Te Ledf. staen al de konvoys uylgenomen de Expres. Te Idegem en Santbergen staen al de konvoys. Te Gyseghem staen stil al de konvoys. i'e Denderleeuw staen al de konvoys uvtgen.de vertrekken van Brussel 6-30 8-10 12-06 6-00 0-00 en uyt Aelst 8-35 1-14 5-48 5-35. AfPcys van Denderleeuw naer Ninove. 9-12's avonds. Luique Suit in. Dendermonde, Aelst, 7-05 9 10 11-00 1-55 5-00 7-30 Nmove, Geeraerdsbergen, Ath, 7-05 11-00 1-55 0-00 -00 7-30 Ninove.) VAN ATH NAER Geeraerdsh, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-55 10-30 1 -45 4-36 7-50. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Brussel (lang Denderleeuw) 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Gend, Brugge, Ostende (langs Aelst). 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. van Ronsse naer Audenaerde, gend. 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend. 6-30 E 1 5 3 kl.) 7-28 8-10 11-20 12 06 2-10 5-15 6-00 8 20 Ninove. Geeracrdsbergen, All) (langs Denderleeuw), 7-28 11-20 2-10 5-15 (8-20 Ninove") VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-35 11-33 00-00 2-6M 5-29 8-pO Aelst 7-35 9-55 11-33 00-00 2-24 5-29 8-00 0-00.' VAN braine-le-comte naer: Engh, Geer, Sol, Gend, 6-52 9-06 11-08 2-08 4-58 5 27 8-05 van gend naer Sotlegom, Braine-le Corate, 6-05 8-10 E 9-10 11-28 2-20 7-00 E AELST, DEN 5! OCTOBER 1808. De liberhaters zyn overal de zelve. Al de iiberhaters- g3/.etten, tot ons dom Verbond toe, trek kei; party voor de spaensche revolutie. 'T is een bewys te meer van '1 geen wy, verleden jaer, in 't lang en in T breed, hebben doen zien, te welen, dal de liberale party opge- leyd en aengedreven is door de logien, en dat de logien opgeleyd en aengedreven zyn door de Revolutie. Ons logieblad bekent dal, in Spanje, de liberhaters eerst voor de Koningin waren. 'T is vvaer. Den klergé was voor Don Carlos, en by gevolg de liberhaters, die altvd tegen den klergé zyn, moeslim zich voor de koningin verklaren. 'T Verbond uyt andere maconnieke gazetten kopiëren de, zegt dal de Koningin niet beantwoordde aen de verwachting der liberhaters, dat zy zich liet overheer- schen door den klergé en de jesuiten. 'T is waer dal de koningin niet beantwoordde aen do verwachting der liberhaters maer 't is volkomen valsch dat zy zich liet overheersctien door den klergé en de jesuiten. Hoe zou zy zich hebben latenf overheerscben door den klergé welken Carlist was,' en door de jesuiten die uyt het land verbannen waren en er uyt verbannen gebleven zvn tot over weynigc jaren Het logieblad bekent dat de koningin, om te beant woorden'aen de verwachting der liberhaters, zich zou hebben moeten verklaren voorde nieuwe politiek, voor de liberale principen van 1789. 'T is waer. Maer de Koningin was catholyk gelyk haer volk. en zy heeft aen hare calbolyke principen niet teenemael willen verzaken; zy heeft de revolulionnaire verderf- moord en dievenprincipen van 1789 verslooten, en de Revo lutie heeft haer ook verstooten, de Revolutie heeft den troon omverregevvorpen T is overal T zelfde spel la constitution sera chaugëe légalementon vous serez abattus révolulionuairement, de constitutie zal wetiiglyk veranderd, of gy zult levolutionnairlyk neêrgeveld worden. 'T Verbondaltyd de groote francmagonsgazetlen kopierende, vind de spaensche revolutie zeer wettig. Volgens 't Verbondhet volk beeft't regt zich te beslieren gelyk hel wilt. Dit princiep, in zyne algemeenheyd, is een revolutionnair princiep. Maer gaen wy daerover, cn vragen wy aen 't logiebiadje of de spaensche revo lutie gepleegd is door 't volk, of in de eyssche» was van 't volk? NEEN, '1 volk is tol nu toe onverschillig gebleven aen de revolutie. 'T is dus het volk niet dat wilt ge- bruyk maken van zyn regt't zyn cenige baetzuelitige francmagor.s die 't volk en 't land willen exploiteren ten profyte der logien. 'T is zoo vveynig het volk, dal zy zelfs het volk niet durven raedplegen om te weten op welke wyze het wilt bestierd worden. De revolutie is gepleegd geweest door de gunstelin gen zelve van de koningin, door kazernkerels die de koningin met eer, met gunsten, met rykdommen had overladen en die haer eeuwige getrouwheyd gezworen hadden En nogthans hel Verbond ziet daerin geene verradery 'T is magdnnieke zedeleerDie zede- leer erkent maer eene soort van verradery, te weten, de verradery tegen de logienZynen Vorst verraden, zyn Vaderland verraden, ten profyte van de logien, is niet alleenlyk een goed werk, '1 is eene pligt tot dewelke de franetnacons zich, door eed, verbinden. Wy hebben dit ook, verleden jaer, in 't l3ng en iu 't breed, bewezen. De kloosters plunderen, hun goed aouslaen, de reli- gieusen op straét werpen en uyt 't land verjagen, de seminarieii en kerken sluyten en hunne goederen pak ken, is ook een loffelyk werk volgens de magonnieke zedeleer van de groote gazetten die 't Verbond slavelyk uytschryft. De koningin van Spanje heeft dus ondervonden het geen den koning van Napels en de andere italiaensche vorsten ondervonden hebben zy heeft ondervonden T geen keyzer Maximiliaeu met zoovele andere onder vonden heeft, te weten dat eenën calholyken vorst, die zyn vertrouwen geeft aen de liberhaters- en de francmagons, er vroeg of late de dupe van is. De koningin is gevallen omdat zy heeft willen zwem men tusscben twee waters zy was noch catholyk genoeg, noch liberael genoeg, zy voldeed noch d'eene noch d'andere party, en daerdoor heeft zy geeyndigd met door de catholyken verlaten en door de liberhaters omverregeworpen te worden Moeten al de vorsten, dengenen van Belgien er onder begrepen, hieruyt lesse nemen en nooyt uyt het oog verliezen dat zy met toe te geven aen de liberhaters, met die kerels in d'hand te werken en meester te laten, met hunne principen te helpen verspreyden enz. niets anders zullen winnen dan den afkeer des volks de ver- goddeloozing der massa's en cyndelyk het verlies van hunnen eygen troon. De stem der daeózaken is daer ën deze zal niemand konnen leugenstraffen. De zelfde oorzaken hebben meest altyd de zelfde uylwerksels. Zitting van den 26 October. Tot deze zitting was buylengewoon veel volk toe gesneld, omdat men zich aen wat byzondérs verwacht te En inderdaed, onder de punten die op bet dagorder stonden, was er een rakende het weldadigheydsbureel, en men had, gedacht dat Mr He Pauw, voorzitter van dit bureel, ter dezer gelegenheyd, zou hebben moeten uyt zyne schelp komen. 'T geen 't publiek voorzien had, gebeurde, want nauwelyks was bedoelde punt, een transfertnfgedaen, of Mr Monfils. vracgde aen M. De Pauw hoe het stond met de uytleggingen die hy beloofd had nopens de door 'l. bureel gevraagde buytcngewoonc subsidie van rond 3 f honderd franks, hierop gesteund, dat er geen geld in kas was om de maendgelden acn de armen eu de kleyne bedienden te betalen. Nauwelyks was M. Monfils aen 't vragen, of men zag dat eene koude rilling geheel den persoon van M. De Pauw overliep en er eene geheele massa kieken- vleescli van muekteDoch er moest geantwoord worden. Maer wal antwoorden? Daer lag den knoop M. Nolen stamelde eeuige onverelaenbare woorden en trok ter zellder tyd een bri-Reiken uyt zynen zak door den ontvanger aen T armbureel gezonden, waenn ge zegd wierd dat dezen onpasselyk zyude, de nota van M. Monfils niet kon beantwoorden, maar dal liy, op 'l eerste zigl, bemerkt bad dat die nota onnauwkeurig was. Maer wat was dit voor eene nota Op de viaeg der bedoelde subsidie van 34 honderd franks door T armbureel gedaen, onder dringende be weering dat er geen geld in kas was, had M. Monflls de boeken van ontvangsten en uytgaveu geeysclil, om te zien of dit vvaer was. Na lang haken en vveeron, waren die stukken aen M. Monfils behandigd. Dezen onderzocht ze nauwkeuriglyk en bevond dat, wel verre van geen geld in kas te hebben, er integendeel ver- scheydene duyzcnde franks moesten in zyn, aengezien men sommen had ontvangen die niet in rekening ge- bragl waren enz. 'T is van dit alles dat M. Monfils, bedoelde nota had opgemaekl en waerovcr hy aen M. De Pauw uytleggingen vroeg. M Monfils wilde welen waerby hel kwam dal het armbureel 34 honderd franks subsidie vroeg, zeggende dat ei geen geld in kas was, tervvyl hy, na onderzoek, bevonden had dat er wol vyl' a zes duyzend franks in kas waren Waerom subsidien vragen als mengeld in kas heelt Waerom zeggen, dat de k3S plalgetrok- keri is, als zy vol geld zit Wal beleekent dit allemael Hoe komt dit Kykt M. De Pauw naer de armkas niet Deze en meer andere nypende vragen wier- den door M. Monfils aen M. Nelen gedaen, maer dezen kon ze niet beantwoorden dan met te zeggen dat, als den ontvanger zal genezen zyn, er uytleggingen zullen gegeven worden. Maer, vraegde M. Monfils, bebl gy nu de uytdeelmgen en betalingen gedaen Ja, zegde M. De PauwEn waermeè, als T u belieft, als er geen geld in kas was M. Nelen gevoelde dat zyne long aen zyn mondgeliemelte geplakt vvas. en hy zweeg gelyk nen bessomstecl die men bezig was met af te snippelen. Echter sprongen den grooooolen Jeff en scabinus De Ryck er insschen Jeff om te vertellen dat het eene erreur was en dat hy van eenen anderen ontvanger ook eene erreur gezien had scabinus De Ryck om er bytevoegen dal die erreur opliet eynde' van T jaer zou gevonden en hersteld geworden zyn. Maer M. Van Wambeke kwam er dan ook tusschen en zegde dat er hier geene kwestie was van gewoone erreuren, maer wel ter dege van uytlalingen. Men had sommen ontvangen zonder ze in ontvangst te brengen. Waer was dit geld naer toe Wat was er meê gedaen. M. Van Wambeke had zich aen die vertelsels van M. De Ryck verwacht, hy had ze immers reeds van Zaterdagavond in '1 Verbond gelezen M. Lienart vroeg dan op zyne beurt, hoe het komt dat men zegt dal er geen geld in kas is en dat er dan, met eenen keer, als door tooverslag, geld on vee) geld in kas is. Had M. Nelen de geldkas geopend, hy zou gezien hebben of er iets in was of niet. Hel armbestuer is verantwoordelyk en mag achter den rug van den ontvanger niet kruypen om zich te verschoonen. Het moet niet alleen de boeken bewaken, maer ook do kas enz Nauwelyks had M. Lienart opgehouden te spreken, of den groooolen Jeff verklaerde, met de snelheyd van dcf) bliksem, hel incident gesloten, in afwachting naer verdere uytleggingen, waervoor wy en 't publiek meer dan curieus zyn. Na nog eenige zaken te hebben afgedaen, is hel punt te berde gekomen van het kerkbestuer van Sl Marlen in bezit te stellen van hel oud kerkhof. In eene redevoering, beeft M. Van Wambeke, door akten, kwittancien en verdere stukken zonneklaer be wezen dat bet kerkbestuer het oud kerkhof heeft aen- gekoeht en met eygene penningen betaeld, verkoopende zelfs daervoor een deel van zyn zilverwerk enz. Daerna, op de grondigste wyze de vroegere en bedendaegsche regstpleging, de wetten en besluyten onderzoekende, heeft den redenaer 't schitterende regt doen uytschy- nen der kerkfabriek en onbetwistelyk daergesteld dat zy alleen eygenaresse is en dat de verkeerde middelen door den voorrnaligen gemeenteraed gebruykt om haer van eenen regiveerdigen eygendom te berooven, open- baerlyk verdienen geschandvlekt te worden. Hoogst belangryk en onderrigtend was 't den spreker in zyne geleerde dissertatie te volgen cn hem al de denk- wyzen van groote cn uytstokende regstgeleerden te hoorei) ontmoeten, uytleggen en toepassen. Ook had hy zelfs de bewondering verwekt van zynen natuer- lyken en gewoonen tegenstrever. Meester De Ryck, die aen de grondige beredeneringen van M. Van Wam beke gedwongen was hulde toe te zwaeyen... Maer had hy Meester De Ryck, ovei luygd Dit is eene andere kwestie eenen verstokten doclrinaris overtuygen in materie van kerkbezitting, ware een mirakel geweest.. Meesier De Ryck raspte dus al zyne advokalenstrekeii byeen om in eenige punten M. Van Wambeke poogen te wederleggen Doch 't waren maer advokatenstreken geënt op wetslexten en denkwyzen van groote regls- geleerde waervan Meester De Ryck de voornaemste zinsneden wegliet en met voorbedaehtten rade ver zweeg. Maer M. De Ryck kwam er kwalyk van t'huys, want hy gevoelde dal hy met iemand te doen had die wist dat cum vulpe vulpinandum van daeg meer dan ooyt eenen regel geworden is. Zich eyndelyk op eene zoogezegde kwestie van rcgl- vecrdigheyd beroepende, wilde Meester De Ryck den eygendom van Sl Martenskerkhof aen de stad toeey- gencn, omdat deze verpligt was, volgens de wet, een grooter kerkhof met groote kosten aen te koopen aen gezien het kerkhof van de Sl Martensfabriek te kleyn ge worden is Maer dieii loozen trek wierd dadelyk in den wind geslagen. M. Van Wambeke antwoordde hem. we! dc kerkfabriek heeft gedaen 't geen GY zelf, vol gens de wel, verpligt waert te doen. Onderstelt dat gy wcygerl aen den lieer Paster-Deken eeue toelage voor zyne wooning te geven, gelyk gy gedaen hebt, en dat dezen zich een liuys koopt en met zyne penningen belaellmaer later word gy door 't geregi, krachtens de bestaende wellen, verpligt hem eene schadeloos stelling of eene wooning te verschaffen. Nu, gy bouwt eene nieuwe wooning, maer zult gy zeggen ziet, M. den Pastor-Deken, wy bouwen u eene nieuwe wooning, de wet en 't regt verpligteu er ons toe, maer wy zullen uw huys dat gy met uwe eygene penningen betaeld hebt, voor ons nemen, g'en riskeert er niet aen, ge zult eene nieuwe wooning hebbenZou dit billvk," regt- veerdig en loyael wezen vroeg M. Van Wambeke aen Meester De RyckDen scabinus was aen zynen stoel genageld, en met 'l scliaenirood op -'tgezigt, trok by aen zyne favoris, schoof zynen bril op den neus, her- knopte zyne kazakmaer zweeg gelyk nen gebraden kalkoenliet mondslot was toegedraeyd. Men ging over lot de stemming de vyf liberale jannen stemden TEGEN, de meerderheyd besloot den de kerk fabriek te geven wat haer, volgens regt en regtveer- digheyd, toekwam en daermeó was 't spel uyt. Den groolen Jeff heeft legen gestemd niettegen- slaende hy voorop verklaerd had de zaek niet te ver- slaen. Maer heeft Jeff de zaek niet verstaen, liet publiek heeft nog min deze legenstemming verslaen. Üaerloe moet men waerlyk slim zyn. (Ploeg par expres naer Brussel geroepen, zit in 't bureauke, en Pandour komt er by.) Ploeg. (Hem ziende.) 'K heb dëer van u te salue ren, Pandour, is er zwariglieyd Pandour. Zet u daer'K heb u geroepen om te weten wat moeyelykheden er zyn met de school van Jufv. Coleta Pi.oeg. 'K heb het gepeysd dat het daervoor was. Die school kost my janverdorie meer moeyle als 55 wasebkuypen te samen. Pandk. 'T is 't geen ik juyst wil weten. Welke zyn die moeyelykheden Ploeg. Van alle slach, Pandour, den end is er aen verloren. De kiezing van 30 oei. heeft ons spel g'heel en gansch verbrod. Zoolang ons kliekske alleen meester was, deed hel al wal liet wilde, onzen winkel draeyde dat 't een plaisir was. Den grooten verslaggever Eyerman moest maer. met zyn gewoon tooverwoord van karakter van algemeen mil voor den beelel komen, en seffens was den toer gespeeld Was 't kliekske meester gebleven, de school zou nu gemeenteschool zyn en geld krygen zooveel zy zou willen. Maer de kiezing heeft ons kliekske en zyne school in de war gezet. Pandr. Hoe, in de war gezel? Ploeg. Welja, wy wisten met onze school noch waeruyt, noch waerin. Zy had nog geen vast hestaen zy had nog geen vast lokael't was winter, en de patroonen van 't kliekske moesten na korten tyd, adieu aen 't schotelken zeggen. Wat heeft het kliekske dus bewerkt Het heeft te weeg gebragt dat de gendar merie aen jol'v. Coleta verhuerd wierde aen eenen kleynen prys, dat de peerdenstallen en 'l kot in salons en scholen veranderu wierden, al er dag en nacht mot de lorce te doen in werken, alles op de kosten van de stad, en juyst met nieuwjaer, als d'afgekookte in den azyuLObben moesten kruypen, was de school ge reed.... 'T kliekske lachte hertelyk in de vuyst en zey: den boer zal 't al betalen. Pandr. Hawel, nu dat er de school staet en in gang is, g'en kont er geen moeyelykheden meer meê hebben Ploeg. - Ge zyt er wel meê. Wie zal ze onderhouden van licht en vuer, van contributie», patent eu reparatie? wie zal de jaerwedden aen Jofv. Coleta en bare mees- terssen betalen Pandr. Is het schoolgeld der kinders daertoe niet genoeg Ploeg. Op verre naer niet. Veronderstel dal jufv. Coleta 3000 fr. trekt en ieder meesterske 1000, dit maekl seffens 7 a 8 duyzend franks, en de schooi kan nauwelyks maer 3 a 4 duyzend franks opbrengen Van waer zullen dan die andere duyzeude franks komen''' '1 is wel vvaer, 't kliekske is tot nu toe bygespron-*en maer als 'talie jaren te geven en blyven 'te gevenis voor die school, bet kliekske word dit moê. En alzoo geraken wy in den krol, te meer, daer er niet meer te denken valt eenen zuyger in de groote schotel te krygen. Pandr - In den krot, zegt gyZyn er dan zoo weynig kinders in de school Ploeg. - Ter contrarie, er zyn kinders genoeg daer |:gt de moeyelykheyd niet. Met al de ouders die van t kliekske afhangen, niet al onze liberale damen die zich de schoenen van de voeten loopen om er kinders nacrtoe te trekken, en met de talryke kakschool daerbv is t gcmakkelyk nen hoop kinders byeen Ie krvgen Pandr. Hawel, kont gy met dien hoep 'kinders ook niet gemakkelyk do school onderhonden Ploeg Ja, Pandour, indien zy alle 't volle school geld hetaeldcn. Maer hoeveel en zvn er niet die niet moeyle de helft konnen heialen Andere maer een derde Andere zelfs maer een vierde Er zvn er zells die voor niet mogen gaen. Want als er twee gezusters zyn, de tweede belaelt t fr. minder, zvn' zv met dry.de derde bottelt 1 fr. minder: en zvn zv met Vier, de Vierde mag gratis gaen. 'T is wel "waer l kliekske heeft, dit jaer, 'I schoolgeld doen opslacn' nmor ge verstael wel dat alle dien opslag niet zullen vullen betalen, aengezien het voor den goedkoop is dat ze naer die school gaen En dan, betalen zv niet zy zullen loeh met weggezonden worden, wy honden al wat wy konnen, om, door eene lange rey kinders le doen gelooven dat wy 't vertrouwen der ouders bezitten. Panur. My dunkt dat de seliool heter zon gelukt hebben, had ze jufv. Coleta zelve geslicht, m plans van ze door liberalen le laten slichten en beseliullen want in eenen klerikale» nest gelyk Aelst keil dit én', mogelyk niet pakken. Pi.oeg. Ja maer, Pandour, ge meenl gy misschien dat zoo eene school slichten geen gold ko's'i En dan had jufv. Coleta die school zelve geslicht, wy zoud.-n er niels le zeggen gehad hebben. Nu konnen wv er onze rol spelen Zy mag den catechismus leereu' zv mag naer de donderdaginis met de kinders saen'en zelfs hebben wy haer laten eenen priesters vragen voél de school, maer 't en heeft niet gepakt, 'h weet wel dal.liet beter zou geweest zvn met eenen tikkenhaen Hl de school, maer niellegenstaende zyne afuezmhevd zon onzen winkel algelyk goed gedra'eyd hrhheii was den broodknoeyer ons spel niet komen verkneukelen Pandr. Wat heeft dit prulvenlje nu al wederom uytgesteken Ploeg. Hel beeft de beestigheyd gedaen van le-en den beken uyt te vallen omdat hy eenen priester »e- weygerd had, en, in zyne verwaendhevd, is 'I d"ei> Di nderbode komen tergen en hem oen bondig onder werp van discussie vragen. Den Denilerlimlr"die uirl gewoon is zieli te lalen op den leen trappen surloul niet vail zulken kwant, heeft 't manneke bv d'onr pakt en hein zoodanig genepen, dal ik verpligt geweest hen van achter dc gordvn Ir komen om i veinje ie verlossen. 'K heb dan van d'oceasie geprofijjèerd om den Dendcrbode eens goed le kloppen Pandr. - Maer 'k en vind ik met dat dm Denterbode in uwen artikel, zoo geklopt is. Ter contrarie. I w "p," scliryfsel bewysl niemendalle, ten zv duydelyk uwe magteloosheyd om den Dendcrbode, 'le wederleggen. Ploeg. 'T is dat gy mynen artikel niet verslaen hebt, Pandour. Pandr. - Ahues, jongen, 'tis dat gv zelf niet ver staen hebt of niet hebt willen verslaen waer den knoor> van de zaek ligt G'hebt gy wel te zeeveren dat de zedelykheyd van de school onberispelyk is, dit bevvvst niet dat het kliekske daerom verzaekl heeft aen 't inzigt van er eene liberale opvoeding te doen saven van er liberale vrouwen te vormen enz. Daer en durft gy, niet aen roeren, en g'hebt gelyk, maer'lis nogtans daer dat den knoop ligt. Ploeg. Excnsez, Pandour. ik spreek daer zeker van ik heb gezegd dal den invloed van 't kliekske op T onderwys en de zedelykheyd van de school niet niet te vreezen is integendeel, dal al dc mannen van ons kliekske ware christenen zyn en zoo goede catho lyken als de beste catholyken zelve.... Pandr. - 0 gy vierkantigen dommerik Waren Marten Luther. Jan Calvyn, den kerkdief Marnix, afgod Verhaeghen en Judas ook geen christenen Als ge zoo verre versukkeld zyt, jongen, dat ge pevst den Denderbodc le kloppen mei n en uw kliekske door geheel de s'lad, te doen uyllachen, dan heb ik' niets meer ie zeggen. Weihoe gy en uw kliekske 'durft u uytgeven voor spiegels van chrislelykheyd Voor goede catholyken, ja voor zoo goede, als de beste catholyken zelve En gy peyst dal bel publiek die lompe pille zal inslikken En ge peyst daermeê den Dendcrbode geklopt le hebben Allons done, ga dit aen onnoozele koewachters vertellen. Als ge den Dendcrbode wilt kloppen, begin eerst met le bewyzen dat dé stichters en beschutters van de school de zelfde mannen niet zyn die hier de logie en den liberalen lèllerkrin" gesticht hebben de zelfde mauuen die bier conferén^ tien doen of laten geven door gekende apostaten a\> gezworene vyanden van den catholyken godsdienst dezelfde mannen die zich uytgeven voor liefhebbers der onafhanglyke zede'.ser, van waschkuvpen en dans zalen, van komedien, waerop onlangs eenen uylriep - C'ist trop fort de zelfde mannen die in 't Verbond' gedurig Paus, Bisschoppen. Priesters, Religieuzen door het slyk trekkenja Ploeg, bewys dit iik i^er

De Denderbode | 1868 | | pagina 1