daer. Zondag-, II November 11168. IV VERTREK UREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN: 6 FRANKS 'S JAERS. OVERAL EN ALTYD T ZELVE. Een nieuw voorbeeld. Maer Ploeg by Pandour. Detid. 5-20 7-40 8-36 12-2". 3-13 6-20 S Gend, (6-OS vrvdag) 7-'6 E 8-31 8-50 12-25 Lokercn 5-20 7-20 8-36 14 25 3-13 6-2(1 S 12-46 3-15 (1-20 6-41 9-26 Brussel. 8-0" 8-85 (El 23k1) 9-43 12-12 1-14 Brogge, Ostcnde, (E 7 06). 8-50 12-46 6-41 E 2-50 5-48 (E le 2e 3e Id) 5-53 8-35 8-53 -r hoornykKorlryk, Moescroeri, Ryssel (langs Mech. 5-4(1. 7-20 8-00 8-35 (E 1 23kl) 8-36 9-43 jg Gend) 7-06 (EDoornnitg 8-50 12-46 3-1" E 1-14 E 4-5(1 3-13 5-53 6-20 (E 8-35 8-55 9-511 1 6-41 Anlw. 5-20 7-20 8-00 8-33 E 8-36 9-43 E I-14E jg Doom Ryss. (langs Ath) 8 00 0-00 Alh 5-33 2-30 3-13 3-33 6-20 (E 8-35 8-55 S-5!) alleenl. lol Korlryk Zaterd. Zond. en Woensd. I.euv. Thienen l.uvk Verv. Landen. 5-20 (7-20 I Ninove, Geersl). Ath. 6-10 8-00 (12-12 Doornvk 8-35 E) 8-36 9-43 12-12 1-H E 3-13 (6-ï« E uytg. 2-50) 5-53 (8-55 Ninove.) le 2- kl van Thienen) (8-35 8 55 E I 2 kl.) J) Bergen, Ouiévrain, 6-10 8-00 12 12 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NAER: l.okeren, Gend, 7-30 9-00 E 11-00 2-30 5-00 E 0-00 7-30 VAN GENU NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen. 4-40 7-20 9-30 E 10-50 2-30 5-35 E 0-00. Te Lehe slaen al do konvoys uytgenomen de Expres. Te Idegem en Santbergen slaen nl de konvoys. - Te Gyseghem slaen stil al de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvoys uvlgen.de vertrekken van Brussel 6-30 8-10 12-06 6-00 0-00 en uyt Aelsl 8-35 1-14 5-48 5-35. Afrcys van Denderleeuw naer Ninove. 9-12's avonds. Dendermnnde, Aelst, 7-05 9 10 M OO 1-55 5-00 7-30 Ninove, Geeraerdsbergen, Alh, 7-05 M-00 1-55 0-00 5-00 (7-30 Ninove.) VAN ATH NAER Gecraerdsb, Ninove, Aelsl, Dendermonde, Lokeren 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Brussel (lang Denderleeuw) 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Gend, Brugge, Oslende (langs Aclst). 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. van Ronsse naer Audenaerde, gend. 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-28 8-10 11-20 12 06 2-10 5-15 6-00 8 20 Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-28 11-20 2-10 5-15 (8-20 Ninove.) VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-35 11-33 00-00 2-fi>4 5-29 8-00. Aelst 7-35 9-55 11-33 00-00 2-24 5-29 8-00 0-00. VAN braine-le-comte NAER: Eugh, Geer, Sot, Gend, 6-52 9-06 11-08 2-08 4-28 5-27 8-05 van gend naer Sottcgem, Braioe-Ie Comte, 6-05 8-10 E 9-10 1-1-28 2-20 7-00 E Unique Suum. AELST, OEN 7 NOVEMBER 1868. Wy hebben het honderd keers gezegd en bewezen, tandere hebben het vóór ons gezegd en beloond, en de daedzaken komen dagelyks onze gezegdens en pretijen bekrachtigen, namèlyk, dat het libcrhatersgéspuys overal en altyd het zélve is. De byzondersto kenleekens van die gaslen zyn afpersen, uylzuygen, trekken eii opstryken. Van geven, daer houden ze van, golyk den hond van den slok. Nogthans zy gevon, en .geven veel om hunne rampzalige leerstelsels te verspreyden, maer "l is altyd uyt de kas van een ander, en daerby met hel berekende doel van aenhangers te winnen en deze te vetten en te 'verryken. Hieruyt volgt dal, al vvaer «lil gespuvs meester geraekt, de conlribulien verhoogen, de staeisschulden groeyeu gelyk de kampernolien, en seffens alle openbare geldkassen zoo plalgelrokkeo zyn als- eene vvg. 'T en is voor geene denkbeelden dat die kerels, overal waerzy niet meester zyn, opschudding en revo lutie maken, 't en is voor geene principen dal zy hel en aerde bewegen om H volk te verleyden, le verblin den en le begoochelen, 'l is om aen 'l schotel Ken le geraken, 't is om aen 'l konimeken te lekken en 'i zelve droog te zuygen. Ook ziet men dat die schotellékkers, al vvaer zy ge lukken, van kael en luvzig dat ze te voren waren, in korten (yd magtige forluynen byeenvergaren, groote mannen worden, mei koetsen en peerden ryden, en <lan nog bovendien zoo onbeschoft zyn, dat ze 't volk, 'i welk hun van de straet heeft opgeraept, durven beschimpen, verachten en verdrukken. En dit laeiste is geen wonder, by een schaemieloozen afperser, by een door onregt en foppen rykgewordëu bedrieger is er niets zoo bard, niets zoo onverdraeglvk dan liet zigl van zyn slagtoffer. Den geldelyken toestand van Spanje is thans vvaerlyk beklagensweerdig Sedert dat eenige kazernhelden in bunnen opstand gelukt en gezegopraeld hebben, zyn al de openbare geldkassen, die vroeger niet al te wel voorzien waren, gaiisch en g'heel platgelrokkcn, by zooverre, dat sloten-en sleutels daer volstrekt nutteloos zyn geworden. Wat meer en tot nu loe ongehoord is, is dal de openbare spaerkas, waeraen byzondere persoonen hunne gelden hadden toevertrouwd, leêg en vdel ge zogen zyn en dal die kas deze gelden niet meer terug geeft Maer de nieuwe slimmerikken, die aen 'i schotelken gekomen zyn, zyn daerom niet 'l eynden raed, want het iiberhatersgespuys heeft eene genie om geld te maken die by geen eene andere sekte te vinden is.. Om 't drooggelekt schoteiken en de platgetrokkene geldkas sen wederom op te vullen, en aldus de gelegertheyd te hebben van met den grooten lepel te konnen slok ken, slaen zy de hand aen de geestelyke goederen, aen 't goud. 't zilver, dejuweelen der heyligep, aen de remonslrantien, ciboriën, kelken, kruyssen, kande- laers, klokken enz. van de kerken, en daerby nog gaen zy, ten laste van den staet, eene geldontlcening doen van niet minder dan TWEE DUYZEND MlLLlOENEN REALEN Wat zal er gelekt, gezogen, geschept en geslokt worden, als dien hoop goud zal ingekomen DEN ARMEN ORGELDRAEYER. 'T was avono, de koude viel als een plelterende deksel op een bevrozen bodem, de sterren glinsterden als peerlen vuers aen 's hemels trans en hel ratelend gekletter der rytuygen deed eenieder genoeg beseffen hoe yssetyk het buy ten vriezen moest. Tastend met zyne handen langs den killen muer, stronkelde eenen armen blinde, schoorvoetend voort, en zocht huyverend van koude en outbeering, het ryke paleys waer dien avond nog, de vreugde duyzend- voudig zou stroomen en tastend raekt hy de poort van het edele verblyf, hy is blind, en nogtans, het dunkt hem dat golvende stralen licht eene tuvlelende schemering over zyne uytgestorvene oogleden doen zwieren. Duyzende verwyderde stemmen mengelen klanken te snem waérin eene wonderbare harmony zweeft, maer eene harmony zoo viodderend zoet, zoo stil, zoo teer en zoo beminnèlyk schoon, dat's grys- aerds hért en ziel in die klanken samensmolten 'en zvne siramme hand onachtzaem nevens zynen orgel hing. Wat zou hy hier zyn armzalig spol doen kfinken?.. In zyne ziel reeds zag hy den wanpryzeuden grimlach op ieders lippen, nog immer hoort hy het murmelend gezang hem tegen vloeyen, het scheen hem of duyzend gouden harpen onder serafynen vingeren weérklonken het was hel zingend geklater van den druppelenden dauw op kristallynen platen of wel den zwanenzang der teedere ysvogels. Nogtaiis de koude vriest hem het bloed in de aderen vast, den wind huylt nog immer yselyk langs de gevels en bevend voor het gure wintergety, schuylt den have- loozen ellendeling in den hoek der poort. Een rytuyg nadert en houd stil. Eene jonge vrouw springt driftig den trap af, hare schouders zyn met zyn, en waervan 't volk, hei gefopte, het bedrogene volk jaerlyks de ruinerende intresten zal moeten uyl- zweeten En daerby zal het nog niet blyven, indien dat revo- lutionnaire liberhalersspel nog een beetje moet blyven duren. Ge zult hel hooren, die schroomelyke leening van twee duyzend millioenen zal in de liberale smill* panne verdwynen gelyk sneeuw in nen oven, en weldra zal eene tweede leening de eerste opvolgen, want nen liberhateishonger is nen onverzadelyken honger, en 's duyvels zak is nooyt vol. Ja, maer, zal men ons zeggen, nu geniet het volk vryheyd en gelykheyd, nu hoeft hel regt zich te ver eenigen, vrye gazetten te hebben en vry zyn gedacht te mogen uyten, nu en moet het naer de kerk niet meer gaen, nu mag het bisschoppen, geestelyken en kloosterlingen beledigen, nu moet het de zon- en feest dagen niet meer vieren, 't mag 's vrydags vleeseb eten (als het vleesch heeft), 't en moet zyncn paesschen niet meer houden enz. enz. enz. Daermeê is 't volk velhandel en nyvorheyd staen stil, neeringen en bedryven kwynen, den winter is aen de dour, en met den winter komen armoede en gebrek meê, daerby nog verdobbelen de lasten en moeten er duyzende en duyzende vremdo revolutie makers, eene ontzettende massa Kalen vremden bugt, die naer het troebel water van Spanje zyn gaen vis- schen, onderhouden worden Van kloosters, liefdadige genootschappen, Vjpcentius- a-Paulo, geestelyke inrigtingen is er voor den armen noch onderstand noch aelmoes meer te verwachten Deze zvn immers afgeschaft, verjaegd met geweld gesupprimeerd enhunne goederen geroofd en gestolenDit alles, bemerkt het wel, krachtens bet nieuw liberhatersregt van vereeniging, vryheyd en ge lykheyd Is dit niet schoon, landgenoten? Is dit niet fogiek Gy hebt eenen gruwel van die batelyke en vermale- dvdensvveei'dige aeuslngen, antwoord gy ons maer wy zullen u zeggen past op dat g'hier van T zelfde laken geene- broek krygt, want T gaet er 0111 donders schoon naer toe Ziedaer hel werk der zoogenoemde progri ssisten, der gevorderde liberalen en doclrinajren in Spanje. Even als in Ilajiei) en-elders, roepen en schreeuwen zy van vryheyd en reglherstel, van gelykheyd en voortgang, en zy schenden en verkrachten de duerbaersle vry- heden zy eerbiedigen zelfs den wettig verkregen eygendom niethunne politiek beslact in blinden haet tegen de n-ligie, in geweldige vervolging, buvtensluy- ting en eygen zakkenvullery hioraen offeren zy vryheyd en volksgeluk, ja '1 bestaèn van hun eygen vader land op. (Ploeg al wederom per telegraef naer Brussel ge roepen, zit alleen in bureauke van Pandour te murmureren en in zyn hair te krabben, omdat hy zich aen eene schommeling verwacht.) Pandr. (Binnenkomend.) Ha, slimmerik, ge zyt daer 'K zie aen uw smoel dat ge gejankt hebt, g'hebt eene tronie gelyk een opgejaegd gestreken wiltenbrood? Ploeg. Geachtten Pandour, ja, 'k heb gejankt en 'k peys dat ge met myn gejank zult compassie hebben, want ik kom u smeeken geen gevolg te geven aen de beestigheden die ik onlangs in 't Verbonduytgekraemd heb. Ik vraeg u er aen den grooten raed niet van te eenen ryken mantel omtogen, hare gestalte is rank en eêl, en haer aengezigt moet aenbiddelyk schoon zyn zie, zy heeft den ellendeling onivvaerd, zy spoed naer hem loe en met eene zoete en teérherlige stem ondervraegt zy den man Weihoe mynen vrienu Zoo oud, zoo grys en zoo blind, en op zulk eene uer op de straet door zoo'n koude Hy volge my Zoo sprak de Freule gebiedende tot haren volgknecht dezen nam den gryzen blinden by den arm en traegzaem klom het drylal den breeden trapop, naer de weergalooze daoszaei. Groot was ieders verwondering toen de edele Freule met dit zonderling gevolg ter zael binnen trad, maer zy, lachend en met hare edele losheyd, scheen eerbied af le eyschen want zy was eene dier zeldzame vrou wen, welker smack als opperbevel in de hooge wereld word opgenomen ook alle edelvrouwen en jonkers cu deze laetsle byzonder toonden zich over deze vrou- wengril zeer tevreden de uytstekendste jongelingen schaerdcn zich met grooten rever rond den armen orgelman want allen zongen om hel meest om Freules gunst; een barer glimlachen moest voor hen een gan- scheu hemel van zaligheyd zyn, een enkele harer blau we oogwenken, was hun eene eeuwigheyd van geest en heyl Mynheeren, sprak de maegd zich lot den jongelingsgroep wendende Mynheeren, ik heb u eenen myner beste vrienden medegebragt, ik wil u allen eene gunst voor hem verwerven of liefst doe ik u een ver zoek in het algemeen luyslerlWie uwer voelt zich ootmoedig genoeg om eene uor dieu ongelukkigen van zyn orgel te ontlasten. Het voorstel verstomde velen, anderen lachten, allen verzonnen zich doeh middelerwyl had eenen bleeken sctioonen jongeling bei zwaer speeliuyg aen hei iig- chaem gevat, en nu stond hy met eenen Heren glimlach spreken, 'k gevoel dat ik aen de disaussie myn kneu kels verbrand heb, zoo wel als den knoeyer, daerom tracht ik my daer slillekens uyt te trekken en den Denderbode van den weg te leyden, met onze liberale meysjesschool te vergelyken aen de atheneums, kolle- gien en middelbare scholen, en hem aldus den bek te stoppen. Pandr. Dit is te zeggen dat gy uwe eerste beestig- heyd, door nieuwe beesligheden, hebt willen herstel len Als er in die atheneums, kollegicn of middelbare scholen eenen priester komt, hy komt er met gezag, krachtens de conventie van Antwerpen of andere over eenkomsten met de geestelyke overheyd. En dan heeft hy er iels le zeggen. Staet uwe meysjesschool ook onder't gezag van den priester? Wat heeft hy er te zeggen Of staet zy uvisluytelyk onder d'afhanglyk- heyd van 't kliekske, en by gevolg, onder 't gezag der iogie, waervan't kliekske afhangt Antwoord daerop, of begrypt gy al aoij uii|S gy zyt als gy met zulke kemels peyst den Denderbode den bek te stoppen Pi.oeg. 'K gevoel dat myne tweede beestigheyd grooler is als myne eerste, maer 'k moest toch iels zeggen öm myne scliaudelyke vlugl wat te dekken en onze ouiiui|s lezers te foppen, hun doende gelooven dal ik den Denderbode geklopt heb. Maer nu dat den toer gespeeld is, ga ik slillekens de discussie laten varen. 'K heb reeds in 't Verbond gezegd dat ik cr niet meer zal van spreken. Pandr. Dommen kneukelMaer zal er den Dender bode^ niet meer van spreken En spreekt hy er van, zal 't publiek niet duydelvk zien dal niet zyncn maer wel uwen bek gestopt is Ploeg. Wees gerust, Pandour, 'k zal ik 'I. publiek wel weten te foppen cn den Denderbode kleyn en ver- aclitelyk te maken. 'K heb er al meê begonst, ter gelegenheyd onzer laetste gemcenlezittiug. Ge moet weien, Pandour, dat er moesten kandidaten genoemd worden voor onze middelbare schoolkommissie, en daer er al de liberalen uytgccyfferd zvn e«i door kterika- len vervangen, onder welke iaetsie By 1 en Van Nernm, is 't op die twee dot ik zondag in 't Verbond al myne balltryen heb losgebrand. 'K heb die twee mannen op alle manieren door myne groote njoddergoot ge sleurd. 'K heb afgegeven dat het legen de politieke weerdigheyd is hun als collega's lo benoemen, dat men daerdoor zich zelve bemoddei t, dal men alle schaem- lerood aflegt enz. enz. enz. Pandr. Heyligc Agatha sta my bv, opdat ik dien miskweekten boer niet effenaf aen de deur werpe Ja, 'k heb uwen artikel gelezen. Ploeg, maer nooyt had ik gepeysd dat uwe schurftige beeslighevd zoo verre gaen kon. Hoe gy die weet welken kerel gy zyt en voor wien gy in de publieke opinie gekend en aeii- zien word, gy durft onbesprokene persoonen voor uwe papregtbauk dagen Ge durft ze met uwen walgelyken droes bevuvlen Ge durft ze, uyt kokende nydigheyd, in hunne persoonlyke weerdigheyd aenranden Ellen- digaerd had ge nog een briezelken gezond oordeel in uwe verpapte hersenpan gehad, ge zoud begrepen hebben dat, als er kwestie is van persoonlyke weerdig heyd, gy meer moet zvvygen dan den laelslen van uw kliekske Ploeg. - 'T is waer, doch gy moet welen dal ik niets riskeer, onder 't rapport van weerdigheyd, 'k heb ik niets meer te verliezen, en zy, zy hebben alles te verliezen Pandr. Daerin hebt gy gelyk, maer g'had ten minste moeten begr.vpen dat ge veel le leeg gezonken ligl in de publieke opinie om met uw stinkende slyk tot aen die persoonen te konnen geraken, en dal deze het, met reden, voor eine eer, voor eenen titel van weerdigheyd houden door vuyle lomperikken belasterd te worden. te midden van den groep. -- Mynheeren, ik bedank u allen in den naem des gryzen blinden, ging de Freule voort, maer eenen anderen is gelukkiger of menschlievender dan UEd. geweest. Welaen, Alexander, nu die orgelkist staet u wonderwelwat zoud gy een fraeyon orgelman zyn Byzonaér wanneer ik u voor medegezel hadde, ging den bleeken jongeling voort. Nu, het zy zoo, hernam de Freulospeel gy maer schoon en teeder, zoo schoon gy kunt, niet'waer, Alexander, zeg Ik ga, met het'blikken busje rond' zoo als echte arme lieden, en toch zullen wy gelukkig zyn niet waer en het mevsje aenzag den'jongeling met eenen dier blikken, waerin gan3ch eene ziel ge- schrldord is. Oh gelukkig, wie zou het niet zyn, antwoordde Alexander, wat sterveling zou ongelukkig zvn met u, Maehteld, aen zyne zyde Eene gansche uer was den jongeling den afgod der opgetogene maegden en der spitsviDuige jonkers gou den en zilveren munt rolder, als by tooverkrncht in het blikken busje van ïMachteld, er waren jongelingen die dry en viermael terug keerden om toch nog eens dat zoete merci met dien aristocratieken klemtoon uyt haren mond le hooren vloeven. Eyndo'.yk kwam Alexander, die zyne rol als ernstig nenveerd had, van zyne taek terug, Maehteld den schoot met geld gevuld, hing zwierig aen zynen arm. Met haren zoetsten grimlach naderden zy den ouderling en onder het spreken der liefderylisje troost woorden, goot zy hem den klinkenden rvkdom in den ver sleten villen hoed. Den man. scheen te vergaen van geluk, 7A-n grys hoofd viel hem op den schouder en twee tranen van geluk, de eenigste sedort.lange jaren, perelden heir, uyt zyne uytgeslorvene oogen op zyncn Ploeg. Vriend Pandour, ge zvt hard, ge steekt my nen ponjaerd in 't berte Pandr. Het spyt my, maer 'k moet u toch de waer- heyd zeggen, hoe zeer zy u ook moge kwel,sen. Ge wilt gy met kracht en geweld Byl in de publieke opinie verderven, maer daervoor en zyt gy op verro naer den man niet, en als ik spreek van publieke opinie, dan spreek ik van de ware deftige publieke opinie, en niet van de gene van uw gezuzeerd en uytgeteerd kliekske. kweet ik, en'k weet het maer al le wei, dat Bv! zoo min als Wambeko,. Monlils, Lienart, Belhuae en' alle andere «feilige persoonen, die g'ook schaemteloos bcmoddert, zich met d'opinie van UW publick, dit is te zeggen van uw ellendig kliekske, bekreunt gelvk jnet 't jaer veertigter contrarie, moest ge vrtn Byl t minste woordeken lof in uw Verbond schryven. bv zou in zyne drukkery geene letters groot genoeg 'vin den om er legen te protesteren en uwen' lof, als de grooiste aller versmadingen, te verstooten Ploeg. Wel, Pandour'k gevoel my aen den grond genageld door de grievende woorden die gy my daer zegt. te meer, omdat ge verklaert zulks maer al ie wel te weten. Pandr. - Ziet, Ploeg, 'k zal u regtuvt biechten. 'K heb ikzelf naer Aelsl geweest .oin d'c zaek di«r kandidaleiibenoeniing, door nivn zeivcn, le ondeiy.oeken. 'k heb aen onpartydige en van de treffelykslc liberalen gesproken, 'k bel) in de grootste estaminets geweest on alles onderboord, en wilt gy eens wy te,. - a; !hT in 'l publiek zegt Ploeg. Wat zegt hy, Pandour? Pandr. Lilyster cn mediteer Hy zegt dal by er noch graten noch bcenen 'zou m vinden nevens den nnnsten, nevens den Méynsten, nevens den geringstèn van g'lieel uwe stad geplaefst te wórden,- do'oli dat bet hem gevoelig zóu vallen nevens uwen hoogst geplaet- slen klieksjan gesteld te worden, mner dat het hem uytermale gevoeliger, ja, allergevoeligst zou vallen, moest men hem nevens u zettenEn wat er 't ergste da ervan is, is dat uwe byzondersto liberalen hem daeiin volkomen gelyk geven Ploeg. O dien schobbejakEn ik, ben ik dan toch zoo leeg gedaeld Pandr. Met hevigheyd.Halt er valt hier niet te schobbejakken, zulde, g'en zvt bier in uw V<r- bond niet, want 'k zou u moeten zeggen, als go van schobbejakken spreekt leg uw hand' op uw hoofd en overpevs wie er onder staet. En dat dit woord uyt uwen mond niet meer komo, of 'k zet u seffens aen de deur.... dan zult gy nog meer gevoelen hoe leeg gy gedaeld zyt Ploeg. Maer, Pandour, excuseer my, moest ik dan de kiezing van Byl en Van Nerum 'laten passe ren zonder spreken Pandr. Zeker niet, maer ge moest dit fyncr gc- dnen hebben G'hebt my altyd gezegd en in uw Verbond geschreven dat den Denderbodeeene nulliteyl, nen onnoozelen, nen eliendigen schryvolaer is.' Maer 'k vinde gansch T contrarie, als zynen naem alleen bekwaem is zoo uwe woede, zoo uwe vrees, zoo uwe wanhoop en schrik te verwekken. 'T en moet zeker geene nulliteyl zyn Ploeg. Zeker en is 'L geene nulliteyl, maer wv zoeken hem aldus neêr te vellen.... Pandr. - Ge zyt cr wel meê, moet gy hem door uwe walgelyke scheldwoorden, door uw vaerlkapoens- geschreeuw, door uw nydig, wanhopig gehuvl en ge lier neêrvêllen. 'T is hy die u zal neêrvelleii. 'n zie dit van nu af aenkomen hy zal u nypen en gees- selen tot dat gy en g'heel uw kliekske tot over den kop in den pot, of in den azvntobben zult ste ken, gelyk hy altvd zegt. En dat 'gy dit vreest, dat witten baerd. Ach dank geluk zult gy hebben, zuchtte hy, dank, o Engel Gods, o edele Freule, God zegené nwc dagen, mogtet gy en den moedigen jonker8 die u vergezelde hel geluk op u zien neêrslroomen als den dauw op den akker, want het is te vee! geluk voor my myn gemoed kan zooveel genot niet meer dragen weleer was ik le ongelukkig en 's mans gemoed ver teederde nog en hy weende gelyk een kind. Allen hadden reeds den dans vergeten, het tooverend en uvtlokkend muziek was stil. den nacht was reeds gevorderd, en in eene der ryk versierde achterzalen verhieven zich praeltafels, waerop een ryken discli de pracht eens koningsmael zou hebben doen bleeken. Een jeugdig gezelschap vervulde de zael, toonen van vreugd, van moed en van ger.ot lagen in ieders »or"êl eiker mond sprak blydsehap en genoegen, de gouden en zilveren drinkschalen gingen in het ronde en pnr- pere golven wyn vloeyden uyt ryke bokalen vele hooi den begonnen reeds duyzelig te worden, riddersmn knapen zongen het vreugdelied of kantelden" onder elkander, in het midden hunner zat den gryzen blintltm voor' den prachiigen disch, voor hem stond ec.iu n gouden beker met schuymenden wyn gevuld, nei> zyne zyde zalen de edele freule en den' edelen Alexander en toch, hoe gul en hoe blyde de vreugd rond den' gryzaerd heen zwierde, al grimlachte hy by wvlen er lag toch iets droevigs op zyn gelaet en zvne vvêzen' strekken verrieden iets pynlyks, eene gehoymziniiige en diepe smerL... Waerom toch. ouden gryzeii, ivaeroln kan dit feestgejoel, die luydruchtigc vreugd u sltielp.s eenen grimlach ontrukken, en waerom aen dien grim* lach nog eenen traen Hoort, Ridders, Freulc-n en knapen, luysierf j,v spreekt of liever hy zingt, want gansch zyji vern ,/>i niets dan een langen treurdigi. (Vei volg Jat r^

De Denderbode | 1868 | | pagina 1