gv van hem moer benauwd zyt als van g'heel 'I klc- rinael gespuys, dat by n versmacht, dal gy noch dag noch nacht onder zyne handen rust hebt, dit beloont gy zelf door uw.' scliüymende razerny tegen hem. Hoe en zyt gy toch niet slimmer uwe woe dende wanhoop boter vQo.r 'i publiek te verhcrgën. Maer 'i is em oud spreekwoord quos perdere vult Jupiter dementatEn wat ik nog zie, is dat gy de by'.onderste puuten der getheentezitling slillekens voor- bygaet. Daerin nogthans appröbecr ik u, g'hebt daerin den fynaerd gespeeld met zoo maer effenaf de netel achtige zaek van d'armkns in de pen te laten. Doch ik vrees, ik vrees, ik vrees, dal den Dmderbode daer allemael nota zat van houden en n noten te kraken geven waerop gy uwe volumineusé doggetanden zult breken. Evenwel ik ben bly dat ge dit potje gedekt gelaten hebt, want er was toch geen middel om die zaek te verdraeyen en 't publiek diesaengaende te foppen. Ploeg. Zwyg, Pandour T was eene leelyke zaek. 'K had waerlyk compassie met onzen Nelen, den suk- kelaer zweette water en bloed, onder 't gelach van 1 publiek en van onze eygene mannen zelve, hy trok een gezigt gelyk 't gal vaneenen ouden bolertobben. Onder ons gezegd, 't zal nen toer zyn om dien sul te doen herkiezen Maer 'k bon zeker hy zou bly zyn niet herkozen te worden, want hy moet gevoe len dat hy daer op zyne plaets niet zit. Pandr. En spreekt my van geen herkiezen of ge doet my kiekenvleesch krygen. (Zyn uerwerk be ziende. Sakkerlootg'houd my te lang bezig, 'k moest al lang op een ander zyn. Hoor, Ploeg, wees voortaen voorzigtiger m uw schryven^ draey meer uwen schryfsliel, vermyd die plompe vaertkapoens- manieren, die miskweekle alluren die u voor' alle deftig man degraderen, er. byzonderlyk laet uwe discussie met den Denderbode varen. Want ge zult toch nood- zakelyk den Eunen van 't spel zyn. Ga nu naer buys en overweeg wel myne vermaningen. Ploeg. Al zuchtende. j Ja 'k, Pandour, maer 'k ga naer huys met nen krop in myne keel alsof er nen bol in stok van botermelk en roggemeel ge- maekt. salut, Pandour. Pandr. Goê voyage, Ploeg, 'ihair. van buylen ■en den wind van achter. Tien groolen slimmerik uyl 't Verbond weet niet of will niet welen wat wy verstaen door eene liberale school, als wv zeggen dat eene liberale school grenen priester kan bekomen om er 't godsdienstig onderwys te geven. He wel, slimmerik, wy gaeh 'l u nog eens klaer uvteendoen. Er is hier natuerlyk kwestie van eene liberale school gelyk deze waeruiéê wy onze discussie begonnen hebbeii, van eene school door liberalen gesticht, beschut en gansch onafhanglyk van de geestelyke overheyd. Met "eenen loozen trek plaetst den slimmerik zich geheel buylen de kwestie, als hv ons opwerpt dal onze aelstcrschc middelbare school nogtans eenen priester hekomen heeft.... Onze middelbare school en al de andere middelbare scholen,, kollegien of athe neums welke eenen priester bekomen hebben, zyn dit voordeel verschuldigd aen dc conventie van Ant werpen of aen eene byzondere overeenkomst, door die scholen, met de geestelyke overhevd, aengegaen. Die conventie is voor de middelbare scholen, kolle gien of atheneums, 'l geen de onderwyswet van 1842 is voor de scholen van 't leeger onderwys, die con- vontie stelt er 'l onderwys onder 't gezag en 't opzigt der geestelyke overheyd. Welnu, slimmerik, hebt gy ook, om oenen priester te hekomen, het onderwys van uwe school onder 't gezag en 't opzigt van de geestelyke overheyd ge steld Ge zult er u wel van wachten, niet waer Liberale vrouwen of vrydenksiers vormen, onder 't opzigt van de geestelyke overheyd, dit zouimmeis niet konnen pakken. Indien het ware onder 't opzigt der brusselsche moorlelbazen, a la bonne hcu're Maer onder 't opzigt der geestelyke overheyd, foey dan! Niettemin den slimmerik, peysl door dien loozen trek of kalen uytvlugl genoeg bewezen te hebben dat hy de kwestie mag stakenja, hoe dom dien trek ook zy, hy peysl dat hy meer dan slim genoeg is om aen de'jannen van zyn kliekske wys te maken dat hy achteruytdeynst niet omdat hy moet, maer omdat by WILT. Hewel dat iedereen nu oordeele. Wie is nu den domsten, of den slimmerik die zulke beestig heden schrijft, 'of deze (ten wie hy ze zoo onbeschaemd opdient? Welk gedacht moei 'zich dien schaemtevry van het begrip zyner 'lezers maken Maer den slimmerik peyst daermeé de kwestie te mogen staken t! Neen, neen, kadé, alzoo niet gestaekt. Eer wy onze discussie slaken, zult gy bongrc malgré nog meer dan >eens voor de pihne komen, nog meer dan eens zult gy uwe paphersens op onze artikels moeten spannen, nog meer dan eens zult gy in uw vel -schieten, en, als eenen razenden dorpstier, van woede •slaen te bulderen. Tot later, ellendigacrd Den Verbondsknoeyer geeft in zyn leste Kr voor hoofdartikel een ellendig geknoey, meestendeels ge kopieerd uyt -den Egout dn Parlement, ter gelegenheyd der redevoering, door den Procureur-Genèrael, Mr L)e Bavay, •uytgesproken, by de heropciiingszitiiiig van 't Cassatiehof. Dezen magistraet heeft gehandeld over de moeyelykheden in 1816 en volgende jaren ontslaen nopens den eed van getrouwheyd aen de constiliUio van Koning Willem, eed die niet alle regt, (koor een leerstellig vonnis onzer Bisschoppen,, met toestemming van den Paus, verboden geweest en' gebleven is, tot dat hy is mogen "afgelegd worden puer en simpel in den burgeilyken zin, en mot de restrictie dal men zich daerdoor in niets verbind dat le^ustrydig is aen de geloofsleer of aen de wetten der II." Kerk. Indien den knoeyer over dit tvdstip motions eene discufsie wilt aengaen, wy zyn bereyd, doch onder conditie dat hy zelf schryve en met den Egout niet voor de pinue kome, waermeé wy geen affairens willen hebben. Ondertusschen al wat'wy in 't ge knoey vind«n dat uyl 's knocyers koker komt,, zyn <ie volgende dwaesheden 1° Dat den Paus en de Bissehoppen zoo wevnig kas maken van hunne princiepen, dal zv heden doemen, en morgen het gedoemde toelaten en zelve uytoefenen. 2° Dat den Paus, door zyne Encycliek en Syllabus, de belgische. grondwet gedoemd heeft. 3° Dat Kardinnel Sterckx een middel uytgevonden heeft om grondwet en Encycliek te doen overeen komen. 4° Dal dc volstrekte verdedigers der princiepen van deH. Kerk dit middel niet aen veerden, en de grond wet blwen doemen. Ro Dal er allyd met den Hemel bevredigingen te bekomen zyn, volgens den franschen poeelII est ec le ciel des accomodements, die daerby zeggen wilt /jut men van (te kerkelyke overheyd al kan verkrygen wat men win, door dreygementen of vleyeryen. En nog meer andere dwaesheden van zelfden deessem- Mr De Bavay, zegt den knoeyer is van gevoel dat het leerstellig vonnis onzer Bisschoppen in .1816 eene regtslrcekschè uyllokking tol ongeiioorzaemheyd aen de wellen inhoud. Aen Koning Willems wetten, ja, mauueke, maer hierover moet gy niet jubelen, want ge zuli welhaest nog zulke ongelioor/.aeuiheden zien, ais onze hoogweerde Prelaten zich audèiuiael .genood- zaekt zullen vinden met den Apostel te verklaren dal men eerder moet gehoorzamen aen God dau aen de menschen. Den knoeyer "klaegt omdat de Pastors in Vlaenderen den eed aen Willem hebben blyyen verbieden tot in 1821, terwyl hy reeds omtrent vier jaren in 't Mechelscb toegelaten was. Dit is niet te verwonderen.Tc Mechelen was prins de Mean in 1817 Aertsbissehop geworden, en had de onderrigtingen van den Pans aen zynen klergé medegedeeld. Maer te Gend was den Bisschop de Broglie in ballingschap, als kwaaddoener veroor deeld, en de sententie, liissehen twee dieven djejnoes- ten gebrandmerkt worden op 't schavot gehangen .'Zynen bevolmagligden Groot-Vicaris Lesurre was ook moeten vluglen, de blyvende Vicarissen-Geiieracl niogien noch met den Paus, noch. met hunne oversten eorrpspon- deren, noch hunne by toeval ontvangend ondeirigtin- gen aen de geloovigeu meódeelen. liet is aldus niet te verwonderen flat de zaken in Vlaendereu in den zelfden staet bleven, Jol dat de dood van Mgr dc Broglie aen '1 Gendsch kapittel de volmagt gaf om, door gekozene Vicarissen, hot. bis- dom le bestieren, en deze van Willem geautoriseerd waren den eed met restrictie te. doen en voortaen toe le laten. Hebt gy 'I vast, knoeyer? Maer misschien zullen 't roozen voor dn verkens zyn. Wy zullen 'l afwachten. Eenen advokaet der balie van Brugge heeft zich de verledene wcék in liet parket van Kort- ryk begeveli, ten eynde de a bon nen ten- en adressen-registeis van 't Jaer 50 en van den Catholyken Zondag te reklaineren. Zulks is Item gèweygerd, M. Rara zich er tegen verzettende. Van wegens den minister Bara is er bier meer dan eene nutteLooze tergery er bestaet eene baets- ontwikkeling, welke men slechts b.v eenen fanatieken libérhaler zoo als hy vinden kan want aen wie zal by doen gelooven dat denabon- nenten -register van een blad strekken kart om dé brandstichters van St-Denys te ontdekken? Herinneren wy dal den Catholyken Zondag hoegeuaemd niet betigt is, en nogtans verbeurt men zynen eygendom! 'T is eene dwaze kwelling hem aengedaen door eenen minister die noch regt noch weerdigheyd eerbiedigt. Toen Leopold II den troon beklom, zegde by dat by aen Belgien geene groote regering noch geenen grooten koning beloofde Zyne Majesteyt had maer al te veel gelyk wy hebben de eene niet, en den anderen ontbreekt ons, getüyge zy hier van, onder menigvuldige andere feyten, de volgende regelen die wy aen het voortreffelyk weekblad la Paix ontleenen, en die betrek heb ben op de laetste benoemingen van notarissen Het zyn de kandidaten-notarissen niet die zich meest te beklagen hebben over de laetste benoemingen van M. Bara 't is wel den koning zelve. Inderdaed, de twee kandidaten door Z. M. aenbevolen, zyn blyven steken in de portefoüe van den eersten lu\ tenant van M Frère. Dat de mislukten zich dan aen .den koning beklagen 3 Dus Z. M. Leopold II, koning der Belgen, kan geenen notaris doen benoemen toen M. Bara zulks niet wilt! Neen, zulk eene rplle is geens zins koninglyk. M. Bara deed in den Moniteur vart maeridag, Allerzielendag, aenkondigen, dat lry geen gehoor ging geven. Men verzekert ons dat den minister van justitie zich naer Doornyk moest begeven om met zyne familie eenen lykdienst. by te woo- nen, die hy bad doen celebreeren, tót nagedach tenis der kanonikken Despars, Trouble, Jacobi en Menars. waervan de stichters gediend hebben om van 1850 tot 1865 beurzen te verzorgen aen hem en aen Alexander Bara, Julius Bara, August Bara, Eduard Bara, Emiel Bara, AHons Bara, enz., enz. Men schat op 54,000 fr. liet beloop der hulp sommen welke het stamhuys van Bara in de beurs der kanonnikken van Doornyk van 1830 tot. 1863 heeft geput. M. Julius Bara vind dat dit beloop toch wel eene mis weerd is. De brusselschekorrespondenlie vari den Echo de Liége, zegt ter gelegenheyd van de zaek Doulton, en nopens den gemeeuteraed van Brussel. Ik weet dat de kwestie der ontslaggeving in massa van den raed ter uytzondèring van M. Splenter, die alleen altoos heeft bewezen dat by in deze zaek zeer klaer zag drristiglyk is betwist geweest. Keeds heb ik u de waer- lieyd ten dien opzigte doen kennen. Sedertinynen laetsten brief, beeft er zich den raed op nieuw in gehcym komitcyt mede bezig gehouden, maer liet beeft 't oogenblik zeer slecht gevon den om eenen oproep tot bel kiéskorps te doen. Niettemin hebben eenigè leden, onder andere M. Fontaiiias, de denkwyzè üylgedrukt dat,, na 'l geen er gebeurd was, eenê oiiLslaggeving in massa, de eenigsre party wit's die mpukon nemen, indien men de weerdigheyd .van den raed wilt beschermen. Ninove, 5 November 1868. Mynheer J:in Moeial kan zich met de oplossing die men in 'l Verbond aen zyne vragen komt le geven riet be vredigd houden. Hy aenziet ze als ydele uytvluglsels waermede men de verstandige lión alhier weet te paeyen en ziel, na onderzoek, heelt Jan tie over- tuyging bekomen dal de verschillen met den heerV., goed en naer wensch van partyen, ten eynde zyn ge- loopen., verders heeft Jan vernomen, dal het in order brengen der boeken, op verre na die ervarene hand niet vereiseht. die men inroeptten zy dat men in het kamp van vcrlietums, ervarendheyd noemt dal wat een goede boekhouder als kinderspel aenziet. Wat er nu van zy, die gewaende ervarendheyd kan toch nooyt zoo uylslekend wezen, dan dat zy eene dubbele ónbekwaemheyd kan verrechlveerdigen De provisoiren ontvanger is schepen en lid van 't bestuer van 't hospitacl nu voor wat de gelykenis betreft die de schryver maekt, van ons stadhuys met het collegie van Aelst, dit kan niemand voor-serieus aen- zieu, en is geene wederlegging vveerdig. Doch zy opgemerkt dat de Aelslenaers de weeide van hun collegie wel hoog weten te schatten bowys hiervan dat dc liberalen toen zy daer meester waren dit koor deken nooyt hebben durven acnraken en dat inte gendeel de Ninoviters niet welen welke weerde de conciergerie zou van hun siadltuys kunnen hebben, de brave huysvader alleen weet hel, en het scliynt dat dit voor* 't publiek voldoende moet wezen. Maer als men zoo veel hezorgdheyd voor brave huysvadcrs toont, waerom dan niet hel lot van dit groot getal goede eu brave huvsvaders van eene mindeie klas in aendachl genomen Waerom niet de geringe pachD rs van hospitnel- en armgoederen voor eenen langen ter-, myn in 'i bezit van luinncn pacht gelaten, in plaets van ze alle 6 jaren aen eene pacht- verliooging bloot, te stellen, en ze aen de onkosten van pauhlver- nieuwing le onderwerpen Teii slotte zy gezegd, dal de brief van 't Verbond, vvaerschynlyk uyt de pen van eenen alleenheerschbr gevloeyd is, die noch onderzoek noch opwerpitig" wilt dulden, en die by noode de gegrondste redenen met grofheden, op eene min of meer kiesche vvyze üylgedrukt, weel t'onlvangeri. Hoe lang nog dan zal de begoocheling der geesten door het spook van paters, nonnen, christelyke lién etc., alhier de plannen van zekeren vos blyven be gunstigen Jan Moeial. PUIESTER LYKE BEN OEM INGEN. Den lieer P.-J. Van de Genachte, onderpastor te Nederbrakel, is pastor te Grootenberge be noemd. Den lieer G. Van der Donck, onderpastor te St-Hermes, te Ronsse, is in dezelfde boedanig- lieyd benoemd te Nederbrakel, en te Ronsse vervangen door den heer B. Van Varenbergb, onderpastor van Berin re. Den beer K; F. M. Van de Putte, coadjutor te Overslag, is onderpastor benoemd te Berlare. Men schrvft uyt Wetteren. Woensdag avond is er op den spoorweg naby onze stand- plaets een afgryselyk ongeluk voorgevallen. Om trent 8 uren 's avonds bevond Karel-Lodewyk de Smet, oud 45 jaren, woonende in den Molen hoek alhier, zich juyst op den doorgang, regtover de herberg de Koombloem, toen eensklaps van beyde kanten de stoorntreynen kwamen aenge- loopen. Den ongelukkiger! hierdoor in het nauw gebragt, wist niet langs waer vluchten, wierd dooi den expresslreyn, komende van Mechelen, om- verre' gestoolen en in verscheydene stukken ge sneden. Het hoofd gansch van den romp gescbey- den, was 60 meters ver geworpen. De verscheurde stukken van liet lyk, die insgelyks al op verren afstand der plaets des onheyls verspreyd lagen, £vn in eene mande naer hel doodenini)zeken op het kerkhof gevoerd geworden. Het eerste schip, geladen met rayls voor den yzerenweg van Mechelen -Temeuzen, is in de Schelde aengekomen. Twee andere schepen ver wacht men de toekomende week, om ontlast le worden te Bornhem en te Temsche, en vandaer naer hunne bestemmingsplaets te worden over gevoerd. Men verzekert dat eerstdaegs de hand zal gelegd worden aen den yzerenweg uylgaende van de statie van Eecloo langs Lembeke, Ivapryk tot aen Watervliet. Deze linie is beschikt om later voltrokkep te worden, uylgaende van de statie van. Waersehoot in de rigting van Nevele naer Üeynze, om te Audenaerde den spoorweg van Henegouwen en Vlaenderen te gaen vervoegen. Aldus zullen onze poldefstreken regtstreeks verbonden worden met de kooiniyutui en smeltovens van het Walen land. Den advocaet-generael Faider bestatigde in zyne besluvtselen, dal er eene leemte in dc wet bestaet, dank aen welke hel den priester zal toegelaten blyven de keyzersnede te doen op lyken, die nauwelyks koud zyn, terwyl de politieregle- menten verbieden te begraven in een tydverloop van 24 uren, ten eynde men zich van de dood kunne verzekeren. Deze leemte is door de wetgeving aen le vullen, S'TOOMVAEhT OP DE TEMSCHE.WlNTERDlENST. Gedurende de maendeli November en Decem ber 1868, en Januari en Feb. 1869, ?al den stoom boot Wm. Wilford, kap. Muys, dienst doen als volgt Van Temsche naer Antwerpen, ten 8 uren voormidd. Van Antwerpen naer Temsche, 3 namiddag. Men meld uyt Gruybeke Verleden zondag bragt eenen pachter uyt den omtrek zyne oude moeder op eene kar naer de eerste mis. Toen hy aen de kerk stil hield, was hy verbaesd zyne moeder niet meer op den wagen te vinden. By nader onderzoek, bleek het, dat onderweg het sehof van de kar was losgegaen en dat de oude vrouw ten gronde was gevallen zy had zich echter weynig bezeerd. BUYTENLANDSCII NIEUWS. Er i$ te Berlyn eenen zeer gekenden bankier overleden, die ongeveer 7 millioeuen beeft achter- gelalen. Het grootste gedeelte dezer fortuyn is bezet aen godsdienstige gestichten slechts eeiiige per- soonen hebben bezetten gekregeu, onder andere de huyshoudster van den overleden, die 80,000 thalers zal ontvangen. In de bepaling betrekkelyk dat bezet, had den overleden er bygevoegd, dat de dame zeer liefdadig was, en dat hy haer na zyne dood, de middelen wilde overlaten om aen die edele deugd te voldoen. Eenen jongeling, welken den testateur volstrekt niet kende, ontving 15,000 thalers hy had eens den grysaerd opgeholpen, die door een ryluyg was omgeworpen. Dien bankier was echter voor zyne gierigheyd gekend hy verteerde voor zynen persoon slechts het strikt benoodigde. De Beyersche dagbladen verhalen over hem nog het volgende Eene dame, welk zich in nood be vond, vroeg hem hulp hy luysterde aendachtig naer haer, ging een kistje vol gouden geld halenv en zegde: Mevrouw, neem er van zooveel gy noodig hebthet doet my te veel pyn u dit zelf te moeten geven. En hy wendde zich om, zonder le zien hoeveel zy genomen had. Het is nu cenige weken geleden dat een pro- testansch dagblad ten laste der catholyke Rei k de ouzedelykheyd der inwooners van Weenen bloot legde, en waervan het innig schandalige feyten aenhaelde. Met nog veel meer regt en réden zouden wy het protestanlismns kunnen verant- woordelyk maken over de afschuwelykheden, die de dagbladen van de inwooners van Berlyn ver halen. 'T is aldus dat, in de eerste veertien dagen dezer maend, men er dertien lyken heeft gevonden van nieuwgeboren kinderen van de zes eerste dagen af van het loopende jaer, waren er 2 zelfmoorden bestaligt geweest van den 14 tot den 20 augnsty. Waren er 11, Berlyn bevat 20,000 ontuchtige vronwspersoonen, en men ver teerd er 20 milUoenen jaerlyks in ouzedelykheyd. Te.eken van den tya Te Rotterdam hebben er onder het volk tamelyke zware wanorders plaets gehad, en men heeft aen versrheyde openbare en byzondere ge bouwen schade veroorzaekt. De militaire magl is er moeten tusschenkoiiu u, en zelfs heeft men uyl den Haeg een aental soldaten meer naer Rot terdam gezonden, Eenige hamJelhiiyzen te Marseille, welke groote leveraneiën van granen hadden op zich genomen, weygeren llians daeraen gevolg te ge ven, anders dan legen volnytbetaling. Men is niet zonder vrees, dal dezen niaetregel een ongunsti- gen invloed zal uytoefenen, vooral omdat den voorraed granen in Spanje buytengewoon gering is. -- Men sohryft uyt Madrid, den 2 november. Den heer Sagasla beeft een beslnyt iiytgeva- r- digd voor de regeling van het recht van vcree- niging, in hetwelk onder ander gezegd word dat de openbare vereenigingen 24 uren volop aenge- kondigd ipoeten worden dat zy niet regelmatig of bestendig mogen zyn, en dal zv haer vreed- zuem karakter zullen verliezen zoohaest ze door gewapende persoonen worden bygewoond. Men zietdat. de schreeuwers der revolutie, de vryheyd nu reeds beginnen te kortwieken De vereeniging der partyen is maer van korten dner geweestdezelve heeft geenen stand kunnen houden tot de kiezjngen van de wetgevende ver gadering. In de party der democraten is eene gevoelige scheuring gekomen, en men verwacht zich, in Madrid en elders, aen woelige republikaensehe vereenigingen en openbare betoogingen. De geweldige en ongerechte akten, tegen de godsdienstvryheyd gepleegd, hebben niet alleen in 't Noorden maer op alle punten des lands de hevigste verbittering te weeg gebracht. Overal geeft die verbittering zich lucht in prolestatiën. Een klaegschrift, door 516 aenzienlyke vrouwen onderleekend, is tien Serrano gezonden, om te protesteren tegen de onrechtveerdige afschaffing uer christelyke genootschappen, der geestelyke scholen en der liefdadige maelschappyen zy vra gen dat de Revolutie, onder den naem van vry heyd bewerkstelligd, ten minste de vryheyd van hel geloof d r Spanjaerds, van vereeniging, eere- dienst en liefdadigheyd mogen eerbiedigen. De Regeneracion verzekert dat men in de stadBadajozgeweldige middelste wei k gesteld heeft om de geestelyken, en namelyk de Carmeiiten, uyl hunne kloosters te verjagen. Men heeft, die geestelyken de grofste en de schaudelykste scheld woorden naer 't hoofd geworpen en hen zelfs mis handeld. Leve de vryheyd I)e Krcuzzeilung beoordeeld de spaensche revo lutie op de volgende wyze Men kan zich nauwelyksch een gedacht vor men van de losheyd, met dewelke de dagbladen die voor de revolutie geneygd zyn, de leugens over Spanje en rie koningin Isabella verspreyden. Over eenige dagen las men, onder andere iiytvindsels, dal er nog 800 zeer ryke kloosters waren, terwyl dat deze gazetgeleerden niet zonden moeten onbe wust zyn dat de kloosters afgeschaft en hunne goederen zyn verbeurt geweest, zonder dat. hier door, 't geen voor 't overig in zulk geval allyd gebeurt, de staetsfinantien er de minste verligling door gevoeld hebben. Wy hebben voor ons een boekwerk liggen van G. Koerner .dus Spanjen (van Spanje.) Den schryver, le Frankfort geboren, is afgezant der vereenigde staten te Madrid ge weest, van 1862 tot 1864 hv heeft gevolgentlyk de gelegenheyd gehad om het land pii zyne bevol king te leereu kennenhy spreekt ervan op de volgende wyze. Als repiiblika^n en protestant, zal by eene onpartydige getuygems over den toe stand van Spanje kunnen geveïi. Zie hier op welke wyze hy zich uytdrukt De monikken-klooslers zyn in Spanje sedert 1855 afgeschaft. Er beslaen nog eenige reli- gieusen kloosters. Maer zy zyn onder de konlrol van den Staet. De religieuzen hebben het regt 'van vrywilliglyk het klooster te verlaten, en het getal der te aenveerden leden is zeer beperkt. Alhoewel de verkooping van al de kerkgoederen in 1841 weltiglyk was bepaeld geweest, toen de liberhaters meester van het gouvernement onder Espartero wierden, ging de uytvoering dezer weltelyke maetregels maer traegzaem voort, en wierd by elke verandering van gou- vernement in den bewarenden zin opgeschorst. Sedert 1855 echter, is de hervorming van de geestelyke goederen in Staetseygendommen ge- durig voortgezet geworden. Voor de bepaelde weerdyen van de grondeygendoinmen, aen de Kerk toebehoorende, maekte men bons op den Staet, en de intresten hiervan wierden voor het onderhouden der geeetelykheyd gebruykt. liet is dus klaer dat in een land alwaer de geestelykheyd geene grondgocdcren meer bezit, en alwaer de priesters door den Staet als bearnp- tea bctaëld worden, er geen gevaer is dat zv den Staet zal besturen, en liet volk verdrukken. Zulks is de tael die een republikaen voert. Het is dus belachelyk vau een land zoo. als Span je kletikael te noemen. Het zyn de catholyken niet die het land ten onderen hebben gebragt. 't is wel bet feyl der revolutie, van den burger oorlog, en bovenal der liberalen en progressisten die gedurende meer dan dertig jaren aen het roer der zaken hebben geweest. in eenen anderen artikel, houd dit dagblad met reden slaen dat er geen land is, na Rusland, alwaer, in volle negentiende eeuw. men strenger tegen de Kerk en de geestelykheyd heeft te werk gegaen als in Spanje. Wy vernemen dat M. Adler, Chirurgien-Denliste, den eenigsten in ganscli Belgie, die bekroond is met een eervolle melding, door de geneeskundige fakulteyt, maendelyks 2 dynsdagen, in plaets van den zaterdag, zal overbrengen, in het Hóle! de 3 Koningen, tot Aelst. M. Adler, schryver van verscheydene verdienslvolle boekwerken, begeeft zich ook ten huyze der persoonen die zulks verzoeken. Dynsdag 10 Novemberzal M. Adler, te Aelst zyn.

De Denderbode | 1868 | | pagina 2