25,le Jacr. Zondag, 22 November 1868. 1162. VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN: 6 FRANKS 'S JAIiRS. ALTYD PARTYGEEST. En li raerom ROZA RERTEUIL, Nog allyd onze discussie. Dend. 5-20 7-20 8-36 12-25 3-13 6-20 J Gend, (6-05 vrvdag) 7-'6 E 8-31 8-50 12 25 Lokeren 5-20 7-20 8-36 12 23 3-13 6-20 12-40 3-15 6-20 6-41 9-26 Brussel. 8-0° 8-35 (El 23 k1) 9-43 12-12 1-14 jgj Brugge, Ostende, (E 7 06) 8-50 12-46 6-41 E 2-50 5-48 (E 2e 3' k') 5-53 8-35 8-55 Doornyk, Korlryki p^,,^ M ech. 5-20 7-20 8-00 8-35 (K1 2 3 kl) 8-36 9-43 1 Gend) 7-06(EDoorn uil-8 50 12 46 3 15 E1-14 E 2-50 3-13 5-53 6-20 (E 8-35 8-55 9-51) 6-41 ^uooin- u,lg) «'50 12-46 3-15 Aniw. 5-20 7-20 8-00 8-35 E 8-36 9-43 E 1-14E |j Doorn Rvss. (langs Alh) 8 00 0-00 Aih 5-53 2-50 3-13 5-53 6-20 (E 8-35 8-55 9-5!) jg alleenl. tot Korlryk Zalerd. Zond. en Woensd. Leuv. Thienen Euvk Verv. Landen. 5-20 (7-20 S Ninove, Geersb. Alh, 6-10 8-00 fl<M2 Doornvk 8-35 E) 8-36 9-43 12 12 1-14 E 3 13 (6-20 E uytg. 2-50) 5-53 (8-55 Ninove.)" le2ekl. van rhienen) (8-3o 8 5o E 1 2 ld.) Bergen, Quiévrain, 6-10 8-00 12 12 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NA ER: Lokeren, Gend; 7-30 9-00 E 11-00 2-30 5-00 E 0-00 7 30 VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 E 10-50 2-30 5-35 E 0-00 Te Lede slaen al de konvoys uytgonomen de Exprus. Te Idegem en Santbergen slaen al de konvoys. - Te Gysegiiem slaen slil al de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvovs uylgen.de vertrekken van Brussel 6-30 8-10 12-06 6-00 0-00 en uyt Aelsl 8-35 1-14 5-48 5-35. Afrcys van Denderleeuw naer Ninove. 9-12 's avonds. Dendermonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, 1-55 0-00 5-00 (7-30 Ninove.) i-55 Unique Soium. VAN LOKEREN NAER. 7-05 910 11-00 1-55 5-00 7-30 h, 7-05 11-00 VAN ATH NAER Geeraerdsb, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl Brussel dang Denderleeuw) Gend, Brugge, Oslonde (langs Aelsl). van Ronsse naer Audcnaerde, gend. Van BRUSSEL NAER Aelsl, Gend, 6-3 0 E 1 2 3 k I.) 7-28 8-10 11-20 12 06 2-10 6-15 6-00 S 20 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-28 11-20 2-10 5-15 (8-20 Ninove VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-35 1 f-33 00-00 2-H 5-29 8-00 Aelst 7-35 9-55 11-33 00-00 2-24 5-29 8-00 0-00. W VAN braine-le-comte naer: Engh, Geer, Sol, Gend, 6-52 9-06 11-08 2-08 4-28 5 27 8-05 van gend naer Sotlegem, Braine-!e Comte, 6-05 8-10 E 9-10 11-28 2-20 7-00 E 6- 6-55 6-55 8-05 10-30 10-30 10-30 10-30 11-25 1-45 1-45 1-45 1-45 3-20 4-3^ 4-36 4-36 4-36 4-25 7-50. 7-50. 7-50. 7-50. 8-22. AELST, DEN 2! NOVEMBER 18G8. Het verslag over de kiezing van den heer Van Merris gedaen door M. Van Wambeke namens de vierde kommissie, toont op de dagklaerste wyze dat niet den heer van Merris, maer wel M. Van Renynghe te Yper gekozen is geweest. Rede- lyker wyze gesproken, kan er dies aengaende geen den minsten twyfel bestaen. De door de kommissie genomerie beslissingen zyn gestaeld op de uytleggingen die, tydens de beraedslaging over de wet nopens bet' kiesbe drog, gegeven zyn geweest door M. Tesch, alsdan minister van justitie. Antwoordende aen MM. Allard en Lelièvre, zegde M. Tesch dat bet geoorloofd was de hoedanigbeyd van den kan- didaet by zyiién naem te voegen, en hy stemde zelfs toe dat men "bet in de wet schryven zou, schoon bet, volgens hem, nutteloos was. 'T is aldus dat de kommissie aen. M. Van Renynghe de stemmen gerekend beeft welke door de kiesbureelen van Yper vernietigd waren ge weest, en bare berekening geeft hem 1021 en 4018 aen den heer Van Merris. Niet tegenstaeride den tekst der -wet, de ver klaringen van M. Tesch en bet goed regt van M. Van Renynghe, beeft de minislerieele party de aenveerding uylgèsproken van den heer Van Merris, want by haer geld het geene kwestie van regt, van vvettelykheyd en van eerlykheyd, maer eene kwestie van partyschap en dezelve onder drukt alle regt, hoe klaerblykend het ook daer- gesteld zy. Vruchteloos heeft men eenenoogenblik vermeend dat de meerderheyd zou terug wyken voor de aenveerding van den lieei Van Merris, maerwy hebben nooyt geloof gegeven aen die begooche lingen. Omdat de liberliaterskliek onveranderlyke princiepen heeft, als er kwestie is van party geest, verdrukking tegen de catholyken, radbra king der wetten ten voordeele vati den mapon nieken haspel enz. enz. Boven liggen, is by de liherhnterskliek het byzondersle, om liet even door of met welke middels, om het even met welke kandidaten, als zy maer zeker is dat de kerels die zy onder steunt ot voor welke zy de schreeuwendste onregtveerdigheden begaet, zullen knikken of schuddebollen gelyk zy zal gebieden. De dagbladpers van Westvlaenderen, de brief wisselingen van andere gazetten hadden, over eenige maenden, geinsinueerd dat de liberhaters- kliek zou benauwd geweesten teruggedeynsd heb ben van en voor eene beraedslaging over de kie zing van M' Van Merris. Maer zy hadden zonder den invloed der logien gerekend, zy hadden aen de bevelen der maeonnieke opperbazen niet ge dacht, die voor titels van aenbeveling en onder- OP DE ZUSTER VAN LIEFDADIGHEYD. I. Droevig dwaelde een meysje van omlrenl Iwaelf jaren op de Notrc-Dame-kaey te Parys rond. Het was op het eynde van den winter, en hare ligle hyna verslelene kleederen beschermden het arme kind weynig tegen den yskouden wind. Verlegen en slil slapie zy voort en scheen geen bepaeld denkbeeld, geen bepaeld doel te hebben. Op haer gelaet waren de trekken van diepe sniert en lyden geprent. Hare oogen waren rood van koude, en wanneer men dezelve nauwkeurig beschouw de, zag men er tranen in opwellen Heines! de arme kleyne trachtte ze door eene laetste pooging in te hou den maer wanneer zy jonge jufvrouvven van hare jaren in een prachtig ryluyg zag voorby ryden, dan weende zy overvloedig. Eensklaps gevoelde zy eene ligte huyvering en deed eenige slappen voorwaerts. Een plotseling besluyt had aen haren g: ng eenen schyn van moed of onderwerping gegeven. Eene dame van omtrent de veertig jaren oud trad in dit ooger.blik over de kaey. Het meysje ver snelde haren stap en ging met zekere beschroomdhcyd voor haer slaen. De kleyne wilde spreken, doch hare stem kon geen enkelen klank voortbrengen. Zy sloeg hare schoone blauwe oogen naer de dame, alsof zy haer iets wilde afsmeeken. Zy weende bittcrlyk ei' zegde eyndelyk snikkend, terwyl zy hare oogen met de beyde handen bedekte Ach, goede mevrouw, sla my by, ik sterf van honger sleuning houden juyst de redens waerop de westvlaendersche dagbladpers gerekend had als oorzaken en redens van verstooling Wat er van zy, de regtskwestie alleen inge zien, komt de meerderheyd der kamer een schreeuwend onregt te plegen, onregt dat weieens noodzakelyk tegen haer zelve zal keeren, als het volk vermoeyd van zoo onbermhertig het speel- tuyg te zyn van eene hatelyke partykoterie, zal zeggen nu is 't genoeg, de verdrukking het onregt, de uytzuygery, de alleeuinslikking en den verfoeyelyken liberhaterskozyntjeswinkel moeten eyndigen, zoo niet, het land loopt ge- vaervan ondei zyne eygene schande begraven te worden. Wy houden er aen onze discussie met 't Verbond over T godsdienstig onderwys, voort te zeilen, omdat wy er een karakter van algemeen nut en zelfs van drin gende noodzakelykheyd in vinden, de openbare denk- vvyze van alle steden en gemeenten in te lichten, en vooral de ouders te onderrigten nopens de gevaren welke hunne kinderen in het liberhalersonderwys be- dréygen. 'T is uyt onze discussie dal het licht zal stralen voor deze die zien willen. Wal de vrvwillige blinden betreft, deze trekken wy ons niet aen, zy moeten weten wal zy te doen hebben en afwachten wat er van hunne koppige verblindheyd. zal komen. Nu, wy worden't antwerpsch knoeyerke niet meer gewaer. Is hel ventje ziek Is het afgedankt Had het kliekske geene sehyven meer genoeg voor 't manneke Waren zyne verdiensten niet meer in evenredigheyd van d'oorden die hy hier opstreek Het zal wel nen keer uytkomen. Niet dat er iels aen gelegen is, 't is ons gelyk met wien wy onze discussie voortzetten, wy hebben al zoo lief of nog liever dat den grooten slim merik zelf voor de pinne kome zyn gezigt is grooter, en onze kaeksmelen zullen er te beter op kletsen. Den slimmerik heeft nu zeker verslaen dat eene school die wilt eenen priester bekomen, zich vooraf onder 't gezag en 't opzigt van de geestelyke overhevd moet stellen. Den vent zou ons konnen vragen waerom dit noodig is Hewel, wy gaen 't hem zeggen 't is om redens die juyst het legenstrydige zyn van deze welke de libe rale sehoolstichiers hebben om van dit gezag en van dit opzigt niet te willen. Waerom willen de liberale sehoolstichiers van's pries ters gezag en opzigt niet Omdat zy de leerlingen hunner scholen op hunnen leest willen schoeyen, en dat zy met dit gezag en dit opzigt hun oogwit niet zouden bereyken. En waerom wilt de geestelyke overheyd dat de scho len onder haer gezag en opzigt slaen Om te konnen welen wat er in de school omgaet om eene waerborg te hebben'dal het godsdienstig on derwys er zyne heylzame vruchten zal konnen voort brengen om te konnen beletten dat men de kinderen op den liberalen leest schoeyeIs 'l klaer slim merik Om de noodzakelykheyd van dezen maelregel Ia3t- baer le maken, hebben wy reeds, in een vorig arlikel, eene veronderstelling gedaen. Wy hebben verondersteld dat de meesters of meesterssen van eene school die onder De dame antwoordde nietongevoelig keerde zy zich om en zotte haren weg voort. Wat de ongelukkige kleyne betreft, deze sloeg eenen belraenden blik ten hemel. Zy scheen aen God het geheym harer ellende te vragen en waerom hier op aerde sommige herten zoo meèdoogenloos zyn. Dit was alles. Geenen klaeg- toon rolde van hare lippen. Enkelyk wierd haer gelaet nog droeviger langzaem en met neergeslagene blikken ging zy naer hare eerste plaels terug en hernam hare eersle houding. Sedert eenige oogen blik ken stond zy daer onbewee»- lyk, loen zy op eens eenen man voor haer bemerkte op wiens borst het militaire kruys prykte. Hy scheen reeds tot jaren gekomen le zyn. Ofschoon zyn gelaet goedaerdighevd aenduydde, boezemde aenvahkelyk zyne aenwezigheyd echter acn het kind eenige vrees in. Hel wilde heengaen, doch den vremdeling' weerhield bet met een leeken. Wat doel gy hier zoo' alleen in deze nypende koude, myn kind vroeg hy vriendelyk. Zy sloeg verlegen hare blikken ten gronde. Den vremdeling had reeds alles begrepen. -- Gy zyt arm en hebt honger, niet vvaer voegde hy er zachljes by. Voor alle antwoord deed de kleyne eene bewegin" met het hoofd, en wischte met haren voorschoot eenen traen uyt hare oogen. - Kom aen, myn kind, volg my, en slel vertrouwen in my, hervatte den vremdeling goedwillig wy zullen 'ien ol er geene medelydende herten voor u te vinden zyn. Even alsof den hemel haer dit ingaf, volgde de kleyne onbevreesd en verlrouwelyk den onbekenden zonder hem de eene of andere vraegledocn. t opzigt en 'l gezag der geestelyke overheyd niet slaet, zouden eene liberhatersgazet lezen, liet* Verbond, by voorbeeld dat die meesleis of meesterssen, door het lezen van '1 Verbondzich den geest zouden laten ver- draèyen, by zooverre, dat zy allengskens beginnen le spreken in de school, gelyk der, slimmerik in 'l Verbond; datzy alle gelegenheyd waernemen om Paus, Bisschop pen, priesters^ en religieusen door den modder te Irek ken enz. enz. 'lis kiaer dat het godsdienstig onderwys, in dit geval, zyne heylzame vruchten niet zou konnen voortbrengen. En wat heeft den slimmerik daerop geantwoord Geen enkel woord. Wal zou hy daerop antwoorden Allons, liefhebber, kom nen keer voor den beetel, indien ge durft. Zult gy zeggen dat die veronderstelling belagchelyk is Dat de meesters en meesterssen uw Verbond met zullen lezen enz. enz.? Ha die veronderstelling is belagchelykHa die meesters en meestersser, zullen uw Verbond niet lezen En waerom niet Aenzien zy noodzakelyk uw Verbond als eene slechte gazet Weihoe, zy zouden voor slecht aenzien een blad dat huil zooveel lof toezwaeyt Zy zouden die loftuytingen niet willen lezen En in dien zy die lofluylingen lezen, zy zouden 't overige niet insgelyks lezen Zy zouden welen dat 't Verbond zich veel met 't onderwys bezig lioud, en zy zouden niet willen weten wat dit blad schryft over die kwestie, die.hun zoo zeer ter herte gaet Eu 't is gy, slimme rik die zulks aen de geestelyke overheyd zond Waar borgen Allons, allons, 't ware niet serieus Veronderstellen wy nu nog daerby dat de liberale sehoolstichiers het Verbond en andere liberhatersgazet- ten van zeilden deessem aen de meesters or meesters sen rjnlis behandigen, en dal zy de bibliotheek der school voorzien van boeken die in den zelfden zin on gesteld zyn. Deze veronderstelling is ook zeer natuerlyk, want wie hel eynde wilt, wilt ook de middels. Welnu wy hebben gezien dal eene liberale school geslicht is om de leerlingen allengskens op den liberalen leest le schoeyen. En door wie is 't dat zy er moeten op ge schoeyd worden T is wel door de meesters oi door de^ meesterssen, niet waer, slimmerikBy gevolg, is 't natuerlyk dat de liberale sehoolstichiers eerst eii voor al de meesters of de meesterssen hunner school op den liberalen leest zoeken te schoeyen. En door welke middels zullen zy dit zoeken te be- imAn 9 Hel gemakkelykste en hel zekerste middel om dit oogwit te bereyken, is liberale gazelten en liberale boeken in d handen van de meesiers of van de mees terssen zoeken le foefelenWy welen et reeds iets van en laler zal incn mei den Deuilerbale dacrover een eyken ie pellen hebben. Is 'l niel waer, slimmerik Hebl gy het niet meer dan eens ondervonden Is 'l door dil zelfde middel met dat men u en g'heel uw kliekske ook op den libe ralen leest geschoeyd heelt. Gy hebl aen dit gevaer niet ontsnapt, zullen de meesters en meesterssen er beter aen ontsnappen, zy die welen dat er hunne positie van afhangt, zy die weten dat zy moeten voor princiep hebben Wiens brood men eeldiens woord men spreekt, of wel dat zy, vroeg of lael, T gat uyt moeten 7,00 dan, slimmerik, wy veronderstellen mei reel dal de meesters ot meesterssen van eene liberale school die onder 'l gezag en '1 opzigt der geestelyke overheyd niet stael, zich op den liberalen leest zullen laten schoeyen. En als zy er eens zullen op geschoeyd zyn, Onderwege vertelde zy hem, op zyne vracg, dat zv Roza Berlcuil heette. Haren vader, die vroeger' krvs man was geweest en laelst bel beroep van Innmertnan had uytgeoefend, was over eene uiaend gestorven Hare moeder was haer reeds door de dood .ontrukt tóen zy slechts dry jaren oud was. Bloedverwanten kende zy niel. Eene liefdadige buervrouw had haer na de dood haers vaders in huys genomen, doch deze was beden kelyk ziek geworden en naer bel gaslbuys gebral 7,y was nu alleen op de wereld, wist niet tot "vie zieli le wenden en was van alles ontbloot. Eyndelvk bad den honger haer genoodzaekl om de band voor eene aelmoes uyt te reyken. Ach, wat valt my dat zuer en smertelyk voeede Roza ei' by, ik, die nooyt le huys iets te kon had. Wal moet ervan my, arm kind, geworden? Gewis zal ik van koude en ellende bezvvyken. Och, of onzenlieven Heer my maer spoedig by myne goede ouders riep die gewis by Hem zyn Den vremdeling luysterdc aendachtig en zvn aelaet versomberde. Het lot der weeze, die hóg zoo jóng en reeds zoo ongelukkig was, boezemde hem zigtbaer medelyden in. s - Ouderloos en verlaten, zegde hy in ziel. zeiven, wal moet er toch van dit kind geworden 1 Na verloop van eenige oogeriblikhen bleet den vrem- do rag voor een uytgealrekt gebouw slilsiaen. Rondom hetzelve was a.les kalm en godsvrucht ademend en hel gewoel der groole stad Parys kon nauwelyks in het zelve doordringen. De eenige vensters, die Incn in die dikke muren bemerkte, waren van yzeren staven voor zien. In klcyn getal waren de reyzigers die de sidle dier eenzaemheyd sloorden. Den vremdeling loonde de weeze het kruys dal op waerom zonden zy niet meèdeelen in 't inziet hrtmer liberale schoolsliehics, en meewerken, ton beste moge- lyk, om hunne leerlingen allengskens ook op den zelf den leest le schoeyen Waerom zouden zv in hunne school niet allengskens beginnen te spreken, gelvk ev 111 uw Verhoud f Waerom zouden zy met alle gelegen heden waarnemen om den geest hunner leerlingen te verdraeyen Waerom zouden zy hun niet wys maken, de" Paus "on dwingeland en nen verkwister is, dat onze hoogweorde Bisschoppen dieven en Judas sen zyn, dat de priesters en de religieusen het schuvro zyn van t land Waerom zouden zy aen de leerlingen met opdraeyen dat de ehristelvke leering dobr den klerge verbasterd en vervalscH is Dal de' liberhatcrs ware christenen zyn dal zy goede, ja, zoo góede catholyken zyn dan de besle catholyken zelve enz. Wat zegt gy, slimmerik Antwoord eens als ge darfl en kont En indien gy noch durft, noch kont antwoorden! zal liet met zonneklaer blyken dal den maelregel uaervan wy spreken absoluel noodzakelyk is Zal bet niel klaer bewezen zyn dat de geestelyke overheyd geenen pries ter kan noch mag geven aen eene school die zieb onder haer gezag en opzigt niet wilt stellen? Eenen priester geven aen zoo eene school, ware dit niet zeggen aen de catholykc ouders dat zy met volle gcrustheyd van geweten hunne kinderen naer die school mogen zenden Ware dit niel meewerken met de liberale sehoolstichiers om de kinderen onzer calho- lyke familien- op den leest van het liberalismus to schoeyen Kan of mag de geestelyke overheyd dit doen? Allons, slimmerik, spaht nen keer uwe paphersens en antwoord eens op die vragen. Het Kliekske heeft over 14 dagen ook den ae'nbiddag gevierd pp zyne mode. Het heeft zyn publiek bveen- ge trom meld op het marionnettékot en komedie gegeven. Hel l erbond van zondag zegt dal het zoo schoon was Wietwyleli daeraen Immers, al waer 't kliekske met zyn publiek le voorschyn komt. kan dit misson wan schoon te zyn Is er in g'heel de wereld wel -iels schooner dan de waschkuyp, als 't kliekske met zyn publiek daenn stapt 3 De Ycrftondsapostels zyn zeer kontent van hunne komedie, en zy noemen hun marionnettenkot eene school van zedelykbeydD'apostels hebben gelyk, 't is eene school vau zedelykheyd, maer wel le verslaen voor liefhebbers der vrye zedeleer, want daer leert men hoe men de vrye zedeleer oefent. Dc apostels zeggen in hun Verbond dat dczael pi-op pende vol wasDoch wal leeger, in hui) zeilde artikel, voegen zy er hy 't is jammer dat er niel meer volk was, dat er de klerikalen niet aenwezig waren maer als t proppende vol was, w-aerom dan geklaegd \ol kan toch maer vol zyn. En bovendien, de klerikalen zyn zoo gretig niet naer uwe school van zedelykhevd surtout sedert dat zy de kliekjannen in punt van zede lykheyd hebben léeren kennen de liberale zedélvkhevd gaet tegenwoordig zoo verre, dat er g'heel 't land Van walgt. Te Luyk is er neven eene religieusen scHooi eenen oesterpui geopend te Brussel zvn 't liberale kliekjannen die de zedeleosheyd in vollen dag doen ten toon stellen en met de walgelykste vuylighedeo doen te koop loopen onder het schaemteioossle op schrift van mnkelaen van ontucht!(entremetteurs de la prostitution.) foey gy liberale vuyhghevd het gebouw stond. Roza scheen zyne bedoelingen te begrypen. - Gy ziet hel myn kind, zet-de den onbekenden, God bied u daer in dat liefdadig geslicht eene gast- vryheyd aen, welke u welligt door .Ie roenschen zou geweygerd woruen. Stemt gy toe daorin le treden Daer zult gy liet dagelyksch brood hebben dat u niet bitter zal smaken, want in uw bert zal vrede beer- schen. Gy zult er God onophoudelyk kunnen bidden en ook voor uwe goede ouders uwe gebeden kunneii storten. Gy zult er in de eerweerde moeder eene tweede moeder aenlreflcn gy zult er in kalmte en in onschuin leven, tol op den dag dat gy uwen vader en uwe moeder in den hemel zult gaen verrocken Roza kor. niet antwoorden haer snikken belette luier zulks. 7.y deed eenen slap naer de poort Den vremden lieer volgde haer, en liet den zwaren kloober tweemael op de poort nedervallen. Na eeni»e oogen blikken wierd dezelve geopend en eene religiouze de moeder overste, verscheen op den dorpel. Den onlie' kenden stapte vooruyt en sprak haer stil eenige woon den toe, wnerna zy bcyden naer de wees traden Deze sloeg naer lien hare met tranen bevochtigde oogen waerin vreugde en erkentenis waren te lezen - Volg my, myn dierbaer kind, zegde de'religieuze op zaehiacrdigen en bemoedigenden loon volg mv men zal hier liefderyk zorg voor u dragen. En zy nam het weeskind vriendelyk by de hand Den vremdeling scheen bewogen. - Myn kind, zegde hy, zich verwyderende vernee. my niet en bid voor my. 'Roza wierp eenen laetslen, leederen blik op hem nn volgde de moeder-oversle n (\nvohj lultr).

De Denderbode | 1868 | | pagina 1