■iJ»'1'' Jaer. Zondag, 15 December I8G8. N" llfiil. VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN: 6 FRANKS 'S JAERS. WETENSCHAP EN GELOOF. Ter zaek. Welnu, Ten Tweeden. GEMEJENTERAED. KAMER. Dend. 5-20 1-20 8 30 12-25 3-13 6-20 ffi Gond, (6-05 vrydag) 7-' 6 E 8-31 8-50 12-25 Lokcren 5-20 1-20 8-36 12 26 3-13 6-20 12-46 3-15 6-20 6-41 9-26 Brussel. 8-01 8-35 (El 23 k') 9-43 12-12 1-14 §j Brugge, Oslemle. (E 7-06). 8-50 12-46 6-41 E 2-50 5-48 (E la 2e 3® k') 5-53 8-35 8-55 Doornyk, Kortryk, Moescroen, Ryssoi (langs M eel). 5-20 1-20 8-00 8-35 (E 1 2 3 lil) 8-36 9-43 Geild) 1-06 (EDoorn. uiig.) 8-50 12-46 3-15 E 1-14 E 2-50 3-13 5-53 6-20 (E 8-35 8-55 9-51) M 6-41 Anlvv 5-20 1-20 8-00 8-35 E 8-36 9-43 E 1-14E i Doorn. Ryss. (langs Alh) 8-00 0-00 Alh 5-53 2-50 3-13 5-53 6-20 (E 8-35 8-55 9-5!) ffi alleenl. tol Korlryk 7-aterd. Zond. en Woensd. l.euv. Thienen I.uyk Verv. Landen. 5-20 (1-20 ja Ninove, Gnersb. Alh, 6-10 8-00 (12-12 Doornyk 8-35 E) 8-36 9-43 12 12 1-14 E 3-13 (6-20 E j§ uylg. 2-50) 5-53 (8-55 Ninove.) le 2® kl. van Tliienen) (8-35 8 55 E 1 2 kl.) Bergen, Quiévrain, 6-10 8-01'12 12 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NAER: Lokeren, Gend, 1-30 9-00 E 11-00 2-30 5-00 E 0-00 1-30 VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-40 1-20 9-30 E 10-50 2-30 5-35 E 0-00. Te Lede slaen al de konvoys uylgenomen de Expres. Te Idegem en Santreroen slaen al de konvoys. - Te Gvseghem slaen stil al de konvoys. —Te Denderleeuwstaen al de konvoys uylgen.de vorirokken van Brussel 6-30 8-10 12-06 6-00 0-00 cn uytAelst 8-35 1-14 5-48 5-3n. Afrcys van Denderleeuw uaer Ninove. 9-12 's avonds. VAN LOKËRËN NAER hendermonde, Aelst, 910 11-00 1-85 8-00 7-30 Ninove, Geeraerd3bergen, Ath, 7-08 41-00 1-55 0-00 5-00 (7-30 Ninove.) VAN ATH NAER Geeraerdsb, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-55 10-30 1-45 4-36 7-80. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-55 10-30 1-45 4-36 <-50. Brussel Hang Denderleeuw) 6-55 10-30 1-45 4-30 7-50. Gend, Brugge, Ostende (langs Aelst). 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. van Ronsse naer Audenaerde, gend. 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22. VAN 6R0SSEL NAER Aelst, Gend, 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-28 8-10 11-20 12 06 2-10 5-15 6-00 8-20 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-28 11-20 2-10 5-15 (8-20 Ninove.) VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-38 41-33 00-00 2-94 8-29 8-00. Aelst 7-35 9-58 11-33 00-00 2-24 5-29 8-00 0-00. van brainE-Le-comtè NAER; Ëngh, Geer, Sol, Gend» 6-52 9-00 11-08 2-08 4-28 5-27 8-05 van gend Naer Sottegem, Braine-le Comte, 0-08 8-10 9-10 11-28 2-20 7-00 E CTilque Suum. Den DENDIiR-BODE zal tol 51 Decem ber 1868 gratis ijezonden worden, aen al degene <lie zich voor 'l jaer 1869 willen abonneren. AF.LST, OEN 12 DECEMBER 1868. tip onze dagen dat de franemaQons-liberbalers-druk- toers onophoudelyk en op alle manieren bet catholyk geloof aenrand en, door alle soorten van leugens on dtogredens, zoekt verachtelyk te maken en te vernie tigen, zal bet zeker niet ongepast zyn hieromtrent eéiiige waerhcden te geven uyt den merkweerdigcn herderlyken brief van Mgr. Dechamps, aertsbisschop van Mechelcn, overdc groóté dwalingen van onzen lijd, waerheden welke de bedriegeryen en verleydingsmid- delen der goddelooze liberhaterspers vergruyzeu en in den wind slaen. Wy roepen de aendachl onzer geëerde lezers op deze waerheden en verzoeken bun dezelve wel te onthouden, zy zullen mcermacls in 't geval zyn met dezelve de bedriegers, de verleyders, de vyanden van ons beylig calholvk geloof den bek ie konnen stoppen en over do weerde te oordeelen van de smaedarlikels, leugens en lasteringen legen 'i geloof, waermeê de kolonnen der verderflyke liberhaterspers alle dagen opgevuld zyn. Thans Een der groote vraegpuiilén, wélke Mgr. Decbamps aenraekt is de nauwe verwantschap welke er besteel Uisschen weienschap en geloofeene verwantschap die onze hedendaegsche geleerden gedurig willen loo chenen, om te doen gelooven dat de Kerk geene vveteu schap, gecne kennis, geenc verlichting gedoogt. Integendeel, deze verbintenis Uisschen wetenschap en geloof is zoo innig, dal de eene het andere zoekt. Alleen bet Calholidsmus wcérslaet de proef der wezen- lyke wetenschap, terwyl in andere godsdiensten hy, die geleerd word, ook ophoud te gelooven. De waer heyd kan de waerheyd niet tegenspreken. Welke chrisleiie waerheyd, vraegt Mgr., heeft oovt door wetertschappelyke ontdekkingen geleden Geene enkele. Indien gy twyfelt, vraegt het aen Descartes, Leibnitz, Pascal, Copernicus, Galilee, Cuvier er. ande ren. Wel verre van te verbleeken by het licht der wetenschap, vind het geloof altyd nieuwe en kracht volle bevestigingen in hel werk der geleerden. En ter dezer gelegenheyd werpt Mgr., de domme en valsche aenhalingen onzer doctrinaire pers om, die ons gedurig, in antwoord op de hoogere beweering, de veroordeeling van Galilee door het Pausdom aenhalen, omdat hy de bewegiug der aerdc en het slilslacn der •zon leerde. Laet het ons hier herhalen het Pausdom heeft het stelsel van dien geleerden nooyt veroordeeld, wel in tegendeel liet stelsel, door Galilée gevolgd, wierd 139 jaren vóór hem, te tloomen aen de Hoogesohool onderwezen door Nieolaes de Cusa en dezen laelslen, wel verre van veroordeeld te worden, wierd door Paus Nikolaes V integendeel tot het kardinaclschap verheven. Copernicus onderwees dit zelfde stelsel te Roomen, omtrent den jare 1500, voor een auditorium van 2000 leerlingen, en wierd nadien lot kanouik te Konings bergen in Pruysen benoemd, terwyl Gelio Galganini, die zulks omstreeks 1518 deed, lot apostolischen pro- tonotaris wierd verheven, en den eerslgenoemden zyn werk aen den Paus opdroeg. Galilée kon dus door bet U. Officie niet juyst om dat stelsel veroordeeld worden, en overigens nooyt wierd die beslissing door de Pauzen onderteekend en trok bet H. Officie later zyn decreet in, om den weg in te treden dien de Pauzen altyd hebben betreden, en die, wel verre van het wezentlyke wereldstelsel tegen de werken, hetzelve integendeel hebben bevoordeeld. Wal nu die zoogezegde gevangenis aengaet, vvaermeö men, volgens de moderne aenvallers der Kerk, Galilée, zou gestraft hebben, deze bestond vooreerst in de ver trekken der beambten zeiven van den Iribunaellater in een palcgs met prachtige hoven, en uyt welk verblyf hy zyne brieven dagleekèndeuyt myne aengename afzon dering. Dit paleys verliet den geleerden weldra, om naer zyne villa by Florenlien terug te kceren. Deze l'eylen, zegt Mgr. Dechamps, kunnen niaer mishagen aen de schilders en poëten, die Galilée hebben voorgesteld, hel wereldstelsel aflcekenonde op de vochtige muren eener gevangenis Een ander punt word gedurig door onze hedendaeg sche geleerden, in haet tegen de Kerk, aengehacld het is, dat het geloof niet vereemgbaer is met den vooruytgang, omdat het geloof onveranderlyk is. Is de naUier niet onveranderlyk, en is dit eene hjnder- pael acu den vooruytgang der wetenschap Doch al die pur.ten zouden eygentlyk geen bewys behoeven; T is groolendeels deu on\vil, welken niet zien mil. Men versloot de zekerheyd in alles wal met den godsdienst in betrekking staet, en vvaerom Omdat den twyfel geinakkelyk is. Üe zekerheyd legt eene ver- pligling op den twyfel niet"Ziedaer hel groote racd- sol opgelost. Daerby, is het niet opmerkelyk, dat alles samenspant tegen het Catholicismus Eiken anderen godsdienst laet men in vrede eiken anderen erkent men als met wetenschap en vooruytgang kunnende gepaerd gaen maer alleen het Caiholicismus, hetwelk de verlichting altyd geweest is, dat niet Wy bedanken Mgr., dit groot punt te hebben aenge- raeklmen heeft deze dwalingen zoodanig verspreyd en zoo dikwyls herhaeld, dat zy in den mond liggen zelfs van mensehen, die catholyk zyn en willen blyven. Overigens, de vyanden der Kerk, om hun systeem te kunnen doordryven, moesten de geschiedenis ver- valschen volgens de behoefte van hun werk, zooals nog de valsche kardinaels Dubois deden in onze werken zooals zy de valsche Monila Sccrela hebben opgegraven, en willen doen doorgaen als 'l wetboek der Jesuitcn Het Verbond van zondag klaegt bitterlyk van den kier gé, en 't voegt er by dat het toch zooveel eerbied heeft voor de religie Waorom spreekt 't Verbond alzoo? Waei'om van den eenen kant al dien haet, al dien laster, al die woede, al die galle legen de priesters, en van den anderen kant dien geveynsden eerbied voor de religie Waerom, lezers Om dry redens. Ten eersten, omdat de kliekjannen het aelstersch volk vreezen. De jannen welen dal hel met hun hier gauw zou gedaen zyn, moesten zy te veel opentlyk den gods dienst aenranden zy weten dat het aelstersch volk catholyk en meer aen God en godsdienst vastgehecht is dan aen al de kliekskes en den liberalen bugt te samen. 'T is genoeg te zien geweest dynsdag lest in die zielroerende en troostvolle opdragt aen T lleylig Hert van Jesus, de kerken konden de menigte van hot volk niet slikken. Het kliekske weet dit, daerom trekt het zyn chh'stelyk masker aen en spreekt hel van zynen diepen eerbied voor de religie Ten Tweedenhet kliekske valt uyt legen de priesters en poogt ze, door leugen, lasteren versmading, halelyk te maken, wel overluvgd dat het kwaed dat hel tegen de priesters uylbraekt op de religie valt. Die u veracht, veracht My, zegt Christus, sprekende van de priesters. Hel kliekske weel dat, als hel volk de priesters haet, het natuerlyk ook de religie zal haten. 'T is daerom dat al wat liberhaler is zoo geern huylt en tiert tegen den Paus, tegen het lydelyk beslier van den Paus, tegen de kerkgoederen, tegen de zoogezegde rykdom- men der kloosters. 'T is daerom dat de liberbaters onophoudelyk de priesters en religieusen beschimpen, bespotten en belasteren. Hunnen haet gaet zooverre, dat de logien, zegt men, eene somme van 1000 franks durven beloven voor at wie eenen priester voor den iribunael kan brengen. Ten Derden, hel kliekske valt; uyt tegen de priesters, niet omdat de priesters slecht maer wel integendeel te goed zyn, omdat zy de pligten van goeden herder te wel vervullen, omdat zy hunne kudde, zooveel zy konneu, afhouden van de vergiftigde en vergiftigende weyden van 't ongodsdienstig onderwys, van de zede- looze komedien, van de vrye zedeleer, van de godde looze conferenlien, van de smeerigc en slechte gazetten enz. éiiz. enz. Waren de priesters inderdaed slecht gelyk ze 't Ver bond afschildert, ho 't kliekske zou ze met alle vriend schap onthalen en verheffen tot aen de wolk'en; gelyk het gedaen heeft met den aposlaet Chavée in zyne con ferentie op hetstadhuysWare dien Chavée' getrouw gebleven aen zyne lieylige zending van priester, peyst gy dal het kliekske hem die eer f?), en vriendschap zou bewezen hebben Verre van daer,. het kliekske zou hem vierkant uylgeschuylfeld cn door :den modder ge sleept hebben, gelyk liet nu doet met onze achtbare geestelykheyd. Het kliekske wilt van onze priesters niet, zy zyn te deugdzaem, te zuyver van zeden, te grondig van leering, te vastgekleefd aen hunne pligten, en daermeê Kan het kliekske, in hunnen persoon, den godsdienst niet hale lyk maken. Inde ine, daerom valt het tegen de pries ters uyt De priesters, zegt 7 kliekbladje, zyn onwetende domme rikken, die t systema van verdomping volgendie 7 volk doen vervolging cn vreedlieden onderstaen. T zyn overlieer- schers, schreeuwt het kliekbladje, die 7 volk, verlagen, uytbaten en in slavernij houden, die zich van de religie bedienen als van een uytliangbord om hun oogwit te berey- ken '7' zyn schynltcijlige fanatieken, tiert het klieksehrifl, die. onder hun geestelijk karakter, hunne lydehjke belangen zoeken. T zyn poliliekendie zich mei sloffclyke zaken bezig houden. 'T zyn wereldlykc burgers onder een priesterkleed. Kortom, 7, zyn mensclien vol driften en gebreken enz. Als men zulk walgelyk geknoey leest, men nypt zynen neus loc om den stinkenden adem der schryve- laers niet te gcrieken, en men beklaegt de 0i|ossot>i lezers, die zich wekelyks met zulken vuyleu draf voeden. Niemand zal nu meer verwonderd zyn dat 7 kliekske zoo bitterlyk van onze achtbare geeslelykcn klaegt al wie by 7 Verbond ter school gaet, wilt andere pries ters hebben. En wal voor priesters Priesters die meêwerken om de religie te vernie tigen Priesters die de regten van God en van de H. Kerk laten onder de voeten stampen Priesters die onverschillig zyn aen de zaligheyd der zielen Priesters die de verkené laten den schaepstal van Christus ondervroeten en de kudde verwoesten zonder spreken mei een woord, liberale priesters naer de laetsle mode, 't is te zeggen, liefhebbers der viye zede- leer en vrydenkersDit zyn ware priesters naer den smack van 't kliekske dit zyn ware navolgers van Christus, hunnen Goddelyken Meester,, want, volgens 7 Verbond, Christu3 heeft 'l voorbeeld gegeven van ver- draegzaemboyd in zake van godsdienst, by gevolg, was Chrislus ook nen liberael, nen protestant, ncn vry* denker I Maer nu, wat middel is er om aen zulken liberalen klergé te geraken Den koristen en zekersten middel is, dat 't kliekske ons bier te Aelst een slaelken geve van eenen klergé modèleof dat.er mannen naer den smaek van 7 kliekske ue plaets onzer priesters nemen. Allons, zoo gezegd zoo gedaen ToeZander, gy, den gm-rooten Jefl', het betaemt dat gy aen 'l hoofd staetspeel maer seffens uwen paletot uyt, doe maer de choorkap aen en zet uwe zwarte bonnet op nooyt zal er te Aelst een zoo knappen en magnifieken deken te zien geweest zyn g7ieel 7 land zal er komen naer kyken, tot Pie Vis toe met zynen haen. En gy, ouden pastor-deken, maek plaets, g'en kent uwe zaken niet, den grooten Jeff zal dit beter doen. En gy pastor van 7 hospilacl, g'en zyt maer nen uyt- bater. uwe jaerwedde is veel te groot, trek ook maer op. M. De Ryck komt in uw plaets; 't is hy die nu pastor van 'l hospitael word 'l is hy die de ziekeu zal beregten en aen de stervenden 7 geloof aeiiroepen. Wal meer is, dien braven lieer zal alles gratis doen en om de liefde Gods. En gy, pastor van 7 beggynhof, g'en zyt ook maer nen domper, g'en kont uw beggynhof niet bestieren trek raaer u gelten op 7 is Cieske Vandersmissen die, in uw plaets, pastor van 't beggynhof wordDat is nen anderen kadé, nen anderen beslierder als gy Hy zal zoodanig het licht verspreyden, dal de blinde zelve zullen zien zonder bril En gy, eersten onderpastor, trek er ook maer van door, g'en zyt ook maer nen acliteruytkruyper, die 't waer christendom niet kent en eene verbasterde leering aen do kinders en de geloovigen voorhoud M. Valerius Cumont zal, in uwe plaets, eersten onder pastor spelen 't is hy die op den preekstoel gaet sprin gen en aeu de kinders en geloovigen den catechismus leeren en uyllcggen Fiat i.ux. zegt 't Verbond, en het licht zal opryzen, dank aen den splinternieuwen onder pastor, M. V. Cumont En gy daer M. De Schuyter, rol ook maer al gauw uwe mallen op gy zyt ook al oenen van die hoog moedige overheerschcrs, die overal wilt den meester spelenMaek plaets voor M. Nelen De Pauw, 'l is hy die voorlaen, als geestelyken koster uw roket zal aen- spelen en zingen voor de bermhertigheyd En gy, buytenmenschen, gy moet niet jaloersch zyn uwen" toer zal ook wel komen, want liet aelstersch kliekske heeft nog vooruytgangers, verlichtere cn vry denkers genoeg om al de buytenpaslors te remplaceren, te beginnen met dezen van Eremhodegem, die ook al, als nen lichtdomper, door 't Verbond veroordeeld is Goeden moed dan, menschen, met zulken nieuwen liberalen klergé moet de religie bloeyen, of ze wilt of niet EXJ<SE><3 ZITTING VAN 'i DECEMBER. Het voornaemsle punt dat in deze hoogst bexrem- dendc zitting verhandeld is geweest, was de vraeg door het armbureel gedaen ter bekoming eener buyten- gewoone subsidie van over de DRY DUYZENU FRANKS, vraeg welke de meerderheyd niet wilde inwilligen al vorens zich, op voorstel van M. Monfils, verzekerd te hebben dat hel armbureel die subsidie noodig had. Men errinnert zich nog dat den burgemeester een beslag van dc andere wereld maekte zeggendo dal de arme mensehen naer hun maendgeld niet konden wachten, dat de kleyne bedienden moesten betaeld worden; dat er geen geld in kas was, dal hy de veranlwoordelyk- heyd van de armen in gebrek te zien niet durfde op zich nemen, dat die billyke vraeg niet mogt uytgcsteld worden en meer andere vieren en vyven te lang om te melden. M. Monfils drong echter aen om de boeken van het armbureel te zien en vroeg inlichtingeuNu die in lichtingen kwamen met stukken en brokken en als, na veel haken en weeren, M. Monfils eyndel^k de boe ken in handen gekregen had, bevond hy dat er, in )laets van geen geld inde ki3®lezyn, er bovendo DRY DDYZEND FRANKS In waren Van dees rcBUltaet maekte M. Monfils eene nota op en droeg deze voor in de voorlaetsle zitting, en vroeg hierover uytleggingen. Den Voorzitter van het welda- digheydsbureel, M. De Pauw, kon daerover geene vol doende uytleggingen geven, zoodal de opklaring dezer zaek lot eene volgende zitting verschoven wierd. 'T was dun hiervan dat er maendag lest kwestie was. By de opening der zitting en na proeesverballczing, nam den burgemeester het woord om gevraegde uyt leggingen te geven. Wy waren verwonderd dat M. be Pauw, voorzitter van het weldadigheydsbureel, tot over den kop in zyne schelp kroop en zyne eygene zaken door een ander liet afhaspelen. Wal er van zy, den burgemeester was op zyn gemak niet, hy begon zyne zoogezegde uytleggingen die aeneenhingen gelyk gekapt strooy, het talryk publiek deden lngchcn en den spre ker, of liever den zeeveraer hoogst belagehelyk maek- ten, want nooyt hebben wy armzaliger.in eene publieke vergadering hooien zeeveren. Jell' gevoelde bet Zelf, want hy kronkelde en vrong zich gelyk iemand die de buykpyn heeft, hy keek omhoog naer.de gazbekken, hy riep den stadsbode om ze beter te doen branden, hy keerde en wende zyue papieren, by schonk en dronk water, hoestte, kuymde en deed van alles om zynen embarras te verduykenAl 7 gezeever van Jeff kwam hierop neer dat de nota van M. Monfils niet juyst was, dat er wel eenige erreuren in de eerste nota'van den ontvanger des weldadigsheydsbureels waren, maer dat elkeen erreuren doet, iels wat hy beklaegt. Doch, zoo voer hy voort, dc uota die ik hier nu heb, is de nota van 7 weldadigheydsbureel, deze is korrekl en bewyst dat de nota van M. Monfils onnauwkeurig is. Met die nota zwiert en draeyt den burgemeester als met eenen drapeau diei: hy aen een vyandig leger zou ontrukt hebben en poogt, nog altyd door arlèkmsgebaren, zyne ziglbare verlegenheyd weg te slckeu en het gedurig gelach van 't publiek te trotseren. Maer M. Monfils was geene dupe van die Largenhoves- streken hy hield vast aen zyn eerste werk en beves tigde dat zyne nota daevofomtrent g'heel nauwkeurig was, dat er moesten DRY DUYZEN'D franks in de armkas zyn, aengezien er uyt de stukken bleek dat er ontvaiir gene sommen niet in rekening gebragtwaren; dat het overschot van verleden jaer niet aengeteekend stond, immers dat er dry duyzend franks MEER ontvangst was dan uytgaef, en bygevolg dat er de dry duyzend franks moesten in kas zyn. M. Monfils maekte zelf de rekening van 't armhuivel en dit op eene zoo duydelyke en klare wyzc, dat het publiek hem toejuychle en te kennen gaf dal het de zaek zeer wel verstond. Daernn vroeg M. Monfils dc nota van 7 armbureel waerover den Burge meester zoo langdradig gezeeverd had, en wat be merkte hy Hy zag dat er op die nota juyst de uytla- tingen waren aengevuld die hy, M. Monfils, in zyne eygene nota had aengeslipl:! Hy vrcef zulks onder den neus van Burgemeester en stelde het dagorde voor op dc vraeg van hel weldadigheydsb&reel. Den Burgemeester was als aen zynén stóel genageld en zocht de redenering van Mr Monfis krachteloos te maken zeggende dal hv er niets van1 verstond Had Mr Monfils hem toegedouwen, dat, als hy zoo klaer- blykelyke cyffers niei verstond, hy maer naer de ban ken der primaire school weet Ie keeren had, in plaets van als burgemeester der stad Aelst te zetelen, meester Langenhove zou g'bad hebben wal hy ver diende. Ondcrlussehen bewees Mr Liennrt uyt de nota zelf die den Burgemeester zegde van het weldadigheyds bureel te komen, dat Mr Monfils volkomen gelyk had, aengezien de uytlatingen die Mr Monfils besladigd had, juyst alle in de nota geredresseerd waren. Mr Lienart vroeg aen Mr De Pauw ol hy de nota, waermêe den burgemeester zooveel wind maekte, erkende als komende van hel weldadigheydsbureel Mr De Pauw zweeg gelyk nen arduynen bisschop. Daerop para feerde den burgemeester de nota en toonde zich be- reyd dezelve naer de sectie tc laten zendèn. Auda- ces forluna juvat, daehL byMen nam hem by zyn woord en aldus wierd die zaek al wederom lot eene andere zitting verschoven. Wy zyn nu nieuws gierig om tc welen wal er van die fameuse nota zal geworden en hoe den slimmen burgemeester zieh zal uyt den slag trekken al te bewyzen dal Mr Moufila ongeiyk gehad heeft te bewecren dat er 3000 franks in d'armkas waren, terwyl er, volgens Jeff, niemen- dalle in was Men is iri de Kamer bezig met de petitie der Catholyke drukpers, protesterende tegen de onwettige huyszoekitigén, aenhoudingen en in beslagnemingen van abonnentenregisters etc. Mr Reynaert, afgeveerdigden van Kortryk, beeft welsprekend de vryheyd der drukpers en d'pn-

De Denderbode | 1868 | | pagina 1