Niwnvjaergiltoii acii Z. 13. ilen Pans, PIUS IX. ICeiie Versmaehting. TWEEDE LYST. Bedrag der voorgaende Ivst, 297.00 Eene naeiulooze, ib. 2.00 Dry kinderen, V. B. ib. 5,00 De Hert-Van de Putte, ib. 25,00 Naemlooze, ib. 20,00 id. ib. 15,00 Jufv. Nathalie Kerremans, ib. 2,00 Naemloos, 15,00 Naemlooze, 15,00 446,00 Meester Kara «n g'heel zyne bende knikkers tegen.-den inner gedouwenen niet acliter-nocli voorwaerls konnende, door de magtige rede neringen en verpletterende bewyzen, in de zaRen van St-Denys, door MM. Jacobs, Tbonissen, Du mortier, Reynaert, Tack en Cootnans gehou den en in 't licht gebragl, zoo is er door de iiberhalery middel gevonden om uyt d'handen te geraken. AiUwoorden, wederleggen, dit was-nietmeer mogelyk aen meester Rara alles loochenen en blyven loocheneiï, kon ook" niet meer zyn de klaarste feyten ontkennen, en de lastelykste be wyzen aen den kant schuyven en negens de kwestie raeskaïlen, schelden, lieren, huylen en schreeuwen, dit kon ook al niet meer pakken, dit machien was ten beene versleten Wat dan gedaen? Er is altyd middel by bet liherhateïsgebroed, als ei1 kwestie is uyt de yuiyligheyd te gera ken. Nu dan, den slimsten middel dien dit kliekske donderdag lest uytpeysde, was de be- raedslaging le VERSMACHTEN, den mond aen de Catholyken te stoppen, hun beletten van te spreken ^Zoo gezegd.zoo gedaenAllons, eenen libe ralen schreeuwer ter stemming Ter stemming wy weten al genoeg, de zaek is kiaer, wy zyn genoeg ingelicht! Ter stemming! voor liet da gorde dit is te zeggen ter stemming om de petitie der Catbolyke dagbladschryvers in de vilylmande te werpen Ter stemming Ter stemming En inderdaed,- geheel den liberalen kalkoen- troep knikte van ja, d,at bet eene benedictie was, de beraadslaging wierd plotselings gesloten, de versmachtïng der goede redens, der rechtveer digbeyd en der waerheyd wierd met 58 stem men tegen 57 uytgesprokén, en zoo wierd Bara van de heketbank verlost welkers scherpe pun ten hem langsom dieper in 't onderste zyner menschheyd drongen 'T is slim, zoo ge wilt, maer of 't fraey, del tig en recht is, dit is eene andere kwestie. Doch daermeê is 't liberael boelke de Catbo lyke dagblndschryvers niet kwyt, wy verhopen dat er zal in voorzien worden PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. Den heer Van Houck. onderpastor te Sl-Gillis, is pastor te Nokere benoemd. M-. De Lunnoy, onderpastor te lseghem, word pastor te Reninghelst. CORRESPONDENTIE. Mr P. V D. R. lot Rillaer, b.elaeld tot 51 December 1809. Men schryfl uyt Brussel, den 16 December: M. den kanonik, de Haerne, heeft uyt hoofde van onpasselykheyd, een verlof bekomen van de volksvertegenwoordigers-Kamer. Men leest in een Brusselscbe briefwisse ling van den Courrur de l'EscautM. Salvon, Notaris en opperhoofd der liberale party le Meche- len, is op de vlugt met zich nemende vier-hon- derd dnyzend franken d«e hem niet toebeliooren! Welke geldjagers Weg met de Jesuilcn der francma^ons logic Den 7 dezer, omtrent 7 ure des avonds, is den genoemden P. D'Huoze, aerdewerker, door den expresslreyn komende van Brugge naer Genl, op eenen afstand van 150 meters van de statie van Aeltre getroffen geworden. Den ongelukkigen werd erg verminkt eenigen tyd nadien is hy, in het hospitael onzer stad overgebragt, ten gevolge zyner wonden overleden. Eergisteren rond 4 uren des namiddag?, is in de Koeslrael le Genl, eene diefle gepleegd, op eene zeer sloute wyze. Uyt een der venster- ruyten van eenen winkel hebben de dieven een sluk gesneden, en alsdan door de opening ver- seheydene zyden neusdoeken geslolen. De daders zyn nog niet gevat, doeh men hoopt dal de po- Ten zeven uren 's morgens wierd Victor de Monbason in de gerechtszael gebragt, waer ook weldra den kom missaris, vergezeld van den baron de Verceil, ver scheen toen den beschuldigden dezen laetsle zag, voelde hy zich verlicht, en was zyne eerste beweging, zynen vriend te omhelzen maer lien handen hielden hem le gelyk terug, en men knevelde hem onmiddelyk sterker, onder voorwendsel dal hy had willen ont snappen Van zyne zvde had den baron de Vereeil eene ang stige beweging achterwaerts gemaekt. toen by den gevangenen zag naderen, en hield vervolgens de oogen op hi m gevestigd, zonder door lael of toeken le loonen dat hy hem gekend had. De verslagöiiheyd vail Victor steeg ten hoogsten lop, hv twyfelde ol hy nog onder den invloed van den' droom was. Don kommissaris van politic deed de getuygen binnen komen. Aenslonds legde eenen bedienden van het hölel de verklaring af, dal des avonds eenen lieer met de dili gence gekomen was en ontvangen wierd door den heer de Verceil dat op bevel van den laetsten, oen heerlyk avondmael was gereed gemaekt, waervan den aengc- konien weynig gebmykle, zich toen op zyne kamer becaf, waervan hy den sleiilcl omdraeyde dal legen elf ureu zynen kameraed Pieter daer georuysch gehoord had als van meubelen die dooreen geworpen wierden, fii daerop met drift een rr.em geopend was. Dat vervolgens tegen dry uren des morgends het lilie weldra de hand op hen leggen zal. Wy zeg gen de dade» s, omdat men vermoed dat de dieven dry of vier in getal moeten geweest zyn. Eenen zal liet werk verricht hebben lerwyl de anderen de wacht hielden of voor de venster stonden te klappen, om de aendaclit der voorbygangers af te keer en, Reeds heeft men gepoogd de lioppeslengeis voor de verveerdiging van papier te doen dienen den heer Vanderschelden, van Gend, wilt dezelve als spinbare slof behandel, n en er goed grof lyn waed van maken. Als de bellen geplukt zyn, snyd den heer Vanderschelden de stengels af en legt ze in pakken» om ze le laten rooien gelyk de kemp. De weeking is hier de aeubelangendste wer king. Word ze niet met alle vereyschte zorgen volbragl, het is zeer moeyelyk de draden van de schors le maken. Als de stengels nu goed geroot zyn, men laet ze droogen in de zon, men klopt ze gelyk de kemp en de draden komen gemakkelyk los. Men hekelt en bewerkt ze naer de gewoone doen wyze. Op deze wyze bekomt men eenen sterken linnen doek. De dikste stengels leveren ook eenen draed die zeer goed geschikt is voor de louwsla geryen. Wy vernemen uvl eene goede bron, en met genoegen kondigen wy aen, dat de laelste sectie des Yyzerenwegs van Gend naer Terneuzen f/.el- zaele-Neuzen), binnen eenige weken, voor het openbaer verkeer geopend zal worden. Zoo men weet, word deze internationale lyn bediend door de Algemeeiie Compagnie ter ex ploitatie van yzeren wegen, welke gisteren de opening lieefl gedaen der nieuwe spoorweglyn van Denderleeuw naer Ivorlryk. Den yzeren weg van Gend naer Terneuzen voor- ziel in eene dringende behoefte die maer al le lang beslaen beeft. Tusschen Vlaenderen en Dollandsch Zeeland was schier geen ander verkeer dan met de sehecpvaerter lag als eenen sluytbooni tus- sehen lievde vruchtbare gewesten, welker bewoo «eis dezelfde lael spreken, en elkander onder meer dan één opzicht, vaD landbouw, handel en nyverheyd, van zooveel dienst kunnen zyn ^en bevoordeeligen, Voortaen zullen de Zeeuwen in reglstreeksch en dagelyksch verkeer komen met hunne oude broeders en Vlamingen, op wier historische roem- herinneringen zy zich insgelyks mogen verhooveer- digen, en de Vlamingen /.uilen even zoo in nau were betrekkingen treden met de Zeeuwen, zoo getrouw gebleven aen hunne vaderlandsche lael en zeden. Den 10 dezer maetjd, eenen werkman, den ge noemden J. Dellaert, van Zelzaele, he^ft eenen arm en een been verpletterd gehad onder de wie len eener lokomotief, tusschen Terneuzen en Zel- zaele. Men heeft hem deze twee lidmaten moeten afzetten. Eenige militairen, in garnizoen le Anlvver- pen, hebben zich eergisleren aen baldadigheden overgeleverd die waerschyulyk het leven aen een hunuer kameraden zullen kosten. Zie hier nopens deze betreurensweerdige zaek de inlichtingen van het dagblad VEscaut Dry soldaten van de artillery, gisleren avond omtrent 8 uren in eene herberg der Beggyne- straet zittende, vielen voor eene beuzeling aen '1 wisten, van de grove woorden tot mishande lingen overgaende. Onze militairen in de Sl. Rochusstraet gekomen zynde, trokken den bloolen sabel en begonnen hunnen kameraed met zoo eene hardnekkigheyd te slagen, dat hy zonder ken nis langgsde slrael blee! liggen, ln dit oogenblik komt eenen vierden soldaet, den genaemden Fr. Faubert, van het 12e linieregiment ter plaets, die aldaer in gezelschap zyner zuster voorbyging, en trok zich de zaek van den gekwetsten aen. Maer zoo als het menigmael gebeurd, keerde gansch de woede tegen oen ongelukkigen tus- sehenspreker, die de vlugt moest nemen om de sabelslagen le ontgaen die men hem terstond toe- bragt. Ongelukkiglyk, de twee kanonniers hun slagtoffer verlatende, liepen Faubert achterna en hem op 't eynde der Sl. Rochusstraet ingehaeld hebbende, wierpen hem ten gronde en bragten hem eene zoo geweldige steek in den nek toe, dat zy hem voor dood ter plaets lieten liggen. Op hel zien van bloed, stelden het de pligligen aen 't loopen. Den ongelukkigen Faubert, veel bloed ver liezende, kroop tot op den dorpel van een huvs, al waer men hem innam en dé eerste zorgen toe diende. Den armen soldaet werd daerna in hel militair hospitael overgebragtijy zyne aenkomsl ontving hy er de laetsle 11. Sakramenten. Dezen morgend, was liy nog niet dood, maer zynen toestand lael weynig hoop hem in 't leven le bewaren.» Over eenige dagen, heelt de politie van Ant werpen, op een signalement uyt 1 taliën ontvan gen, eenen kerel aengehonden die beschuldigd is van in dit land verseheydene moorden op jonge kinders le hebben bedreven. Naer het celgevang geleyd. is zyn portret onmiddelyk getrokken en naer de ilaliaensche justitie gezonden geweest. geluyd van eenen spiegel, die in stukken viel, hen ge wekt had, dat zy naer n° 23 gegaen waren en,'zacht geklopt hebbende om te vragen wat er gebeurd was, van eene vremde ruwe slem ten aniwooid gekregen hadden Niets. Daerop hadden Pieter en hy vermoeden opgeval er waren polilie-agenlen gcbaeld, en men ontdekte een spoor van bloed van het bed lot het venster, een met bloed bevochtigde servet in de bedstede, de lakens er af geworpen, alsof men geworsteld had eenen ge broken spiegel en mynheer verdwenen. Gedurende deze bezwarende aenklaehl hadden den kommissaris en auditeurs blikken van afschuw op den beschuldigden geslagen, die verlof tot spreken bekomen hebbende, de gebeurtenissen van den nacht omstandig uyteen zette. Men deed de lieden van het hotel de beschryving van den vreemdeling van'n° 25 geven, die volkomen over eenstemde met die van den baron de Verceilen vol strekt niet toe te passen was op den persoon van den ondervraegde. Alzoo wierden al de verklaringen aengaende de kat, de neusbloeding, de plotselinge ontsleldheyd, de wan deling, enz. aengemerkt als eene onbehendige fabel, uytgevooden om zich le redden. Een (al geluygen zetten kracht hy aen deze aenklacht, en stapelden een ont zettend gewigl op hel hoofd van den armen Victor. De eenige omstandigheyd, die in zyn voordeel was, bestond daerin, dal men het lyk van den vermoordden niet kon vinden, inuer den gendarm, die den beschul- Wilt gy eenen hoogen ouderdom bereyken, dan moet gy le Kapellen gaen woonen, een dorp op twee uren afstand van Antwerpen, tusschen den polder en de heyde gelegen. Hel getal der bejaerde mensclien is daer in evenredigheyd groo- ter dan in andere gemeenten. Op eene bevolking van 2800 inwooners, z.yn er op dit oogenblik 52 persoonen van boven de 75 jaren, waeronder 1 van 93 en verseheydene van 80 lot 90 jaren. Daerenboven is er ook eene eeuwelinge, te weten de wed. Blanrkaerts, welke er eenige weken gele den haren 100e verjaerdag vierde. In de laetsle lien jaren zyn er overleden 12 persoonen van 80 tot 85 jaren 10 van 85 lot 90 4 van 90 tot 95; I van 98 en 1 van 99 jaren. In de nabvheyd van Inowlods in het district Nawa, gouvernement Warschow, woont eenen II "jarigen grvsaerd, Antoon Razubinski genaemd. Hy i» in 1751f.eRydz.in in hel groothertogdom Posen geboren heeft in dé tweede helft der vorige eeuw in militairen dienst gestaen en voor zyne daden een kruy.s bekomen. Hy huwde toen hy 37 jaren oud was, en leefde 40 jaren met zyne vrouw in het gouvernement Kalisch. Hy verloor hier by eenen brand al zyne papieren en een door jaren arbevd verworven vermogen van 11,000 Ihalers. Twee jaren na de dood zyner eerste vrouw huwde hv ten tweeden male en woonde toen in een dorp nahv Blaski. Eenen brand en misgewassen be roofden hem ten tweeden male van zyn vermogen en den 101 jarigen man verhuysde naer Lods, waer hy eenen schoenmakerswinkel opriglle, in welken hy meer dan 10 jaren arbeydde. Na de dood zyner tweede vrouw, die na een 30 jarig huwelyk voor omstreeks dry jaren overleed, begaf Ka/abinski zich naer zynen zo n, die in eene kolonie naby Inowlods woont. Hy bevind zich daer nog en is inweêrwil van de slagen van hel lot, die hem ge troffen hebben, nog krachtig en gezond. Zondag voormiddag is aen den heer Pirson, onderluytenaut by de lanciers, een jammerlyk ongeval overgekomen.' Eene wandeling te peerd doende, heeft zyn peerd, eensklaps verschrikkende door hel zien opengaen van eenen regenscherm, buylen de Sle. Catharina poort, te Brugge, zich doodgeloopen tegen eenen boom, waêrby de:i luytenant zelve zich deerlyk wonde aen het hoofd en de hand. Wy denken het noodzakelyk de familien te waerschuwen legen de aftroggelary van eenen leeg- looper, die sedert verseheydene maenden in de huvzen gaet, aldaer aenbiedende paternosters, welke hv voorgeeft, gewyd te zyn door den H. Vader. Hy zegt daerenboven gezonden le zyn door den pastor der parochie, in welke hy zyne ronde doet. Dit alles is onwaer. Het is enkel om geld af te troggelen, dal hy die grove leugens uyt- kraemt. berigt aen de huysgezinnen Eenen inschryver van de Gazette des Campa gnes pryst een ineuw middel aen Ier vernieling der kalanders. Dezen landbouwer had, uyt hooi de van herstellingen aen zyne schapenstallen, zyne schapen in zyne graenschuer moeten laten ver nachten. Naderhand ondervond hy dat schier al de kalanders er uyt waren verdwenen. Het jaer nadien liet hy zyne schapen in dezelfde schuer scheeren en liet ze daer acht dagen, waer- na hy geen enkel der insecten meer wederzag. Het is aldus gebleken dat de aenwezigheyd der versch afgeschoren schaepswolle de eygenschap heeft van de kalanders te verdryven. Zondag avond, rond 7 1/2 ure, gebeurde er in de Morehampslraet te Seraing een betreurens- weerdig loonepl. Den mynwerker N. Atigenbraun, kwam met zyne vrouw en een kind in die straet, toen hy den nachtwaker Arnold Pirard ontmoette, aen wien hy eene lamp vroeg, welke dezen gevon den had. Den nachtwaker antwoordde hem brutael en gaf hem eenen stokslag op het hoofd, waerdoor hv nederstorlte. Augenbraun stond op en sloeg Pirard ten gronde, waerna hy hem verseheydene vuystslagen in het gezigt toediende. Eenige per soonen kwamen er tusschen, en Pirard kon op- staen, ging legen de deur van een huys staen, waer hy eene draeypistool uyt den zak haelde, en toen Augenbraun naderde, iiem vroeg of hy wilde dat hy hem door den kop schoot. Toen Augenbrauiu. zag dal het wapen op hem gerigt was, sprong li* op Pirard op dit oogenblik brandde de pistool los, en Augenbraun riep uyt: Ik heb het schot Dan wierp hy nogmaels Pirard om. Siinon üti- vascha, die in gezegde straet kwam, naderde by de losbranding er wierd een tweede schot gelost, en hy kreeg den kogel in den reglerkant van den buyk. Den toestand der gewonden is erg echter hoopt men hen te genezen. Pirard wierd denzelf den avond aengehouden. Er is een rechterlvk onderzoek geopend in eene naburige gemeente van Charleroy, over eene belreurlyke gebeurlenis, die aldaer op Sl- Eloysdag heeft plaets gehad. Twee jongelingen hadden er eene zekere hoeveelheyd jenever ge dronken, die vervalscht was en zyn ten dien gevolge bezweken. Zy waren broeders en de sleunstokken hunner familie. Vrydag nacht zyn stoutmoedige dieven in de wooning van den heer L. Vanvinekeroy, buy- digelen aengehouden had, ruymdo de zwarigheyd weg, door de uytdrukking van het vermoeden, dat den moor- denncr het slagtoffer waerschyulyk in de beek gewor pen had, die langs den luyn liep en haer water in de Macs wierp. Er wierd een proees-verbael opgemaekl. Den heer de Monbason in de gevangenis teruggevoerd en eerlang bet deparlemenls-gereehtsbof byeengeroepen. Nieuwe verhooren hadden plaets, den jury verklaerde tien be- klaegden schuldig, Ineruyt volgde de veroordeeling ter dood. Stel u onder deze omstandigheyd voor een oogenblik in de plaets van den ongelukkigen, om u een denkbeeld van de vertwyfeling te vormen, die zich van hem mees ter maekte lot zinneloos worden toe. De naekle maren zyner gevangenis, de eenzaemheyd, de verwachtte dood, de geheele verloochening van al zyne bekenden cn bolrekkingen, die op zyn verzoek ontboden waren, alles wcrktle mede om zyne hersens le ontstellen en hem duyzend dooden le doen sterven. Zyn zenuwgestel was le zwak om dien'schok te ver dragen toen hy in zyne cel leruggcleyd was, stortte hy buyten kennis neder, hel bloed stroomde hem weder uyt den neus cn oenen nieuwen aenval van geraeklheyd had hem getroffen. Zyne leden trokken te samen, de smart misvormde zyne trekken, en eyndelyk bleef hy uytgestrekl ter aerdc liggen, ongevoelig en koud als een lyk. Des avonds trad den cipier, vergezeld van den biecht vader, die den veroordeelden ter dood zou bereyden, ten de luykerpool te Hasselt ingebroken zy heb ben de kofl'er-fort door hel venster uylgegeven op eenen stootwagen weggevoerd, verbryzeld en de waerden meegenomen: De dieven die eene aenzienlyke som dachten le vinden, hebben zich niet 273 irnnkcii moeien le vreden stellen. Zaterdag morgend heeli men de verbryz.elde coll'er-forl op den Luykei steenweg teruggevonden. De politie doet yverige opzoekingen. Men verzekert ons, zegt de Phure de Mar seilledat de vrouwen Gabriel, Ville en Salvago zich in kassatie hebben voorzien tegen hel vonnis des assisenhofs van Aix, dat ze heeft veroordeeld, de twee eersten lol eeuwigdtirenden dwangarbeid, en de vrouw Salvago tol twintig jaren van dezelfde straf. Van eenen anderen kant, meld men ons uyt Aix, zegt het zelfde dagblad, dat Joye belangryke bekentenissen heeft gedaen. Wy vernemen dat M. Adler, Chirurgien-Dentiste, den eenigsten in gansch BeJgie, die bekroond is met een eervolle melding, door de geneeskundige fakulteyt, maendelyks 2 dynsdagen, in plaets van den zaterdag, zal overbrengen, in het Hölel de 3 Koningen, tot Aelst. M. Adler, sehryver van verseheydene verdienslvolle boekwerken, begeeft zich ook ten huyze der persoonen die zulks verzoeken. Dynsdag22 Decembcrzal M. Adler, te Aelst zyn. BUYTENLANDSCH NIEUWS. SPANJE. Alles blyft in dat land in ver warring en in voorioopigen gevaerlyken toestand; Het voorloopig bewind zelfs is 't niet meer eens. De leening is zoo goed als mislukt en de ware Slaelsmannen en de Economisten zonderen zich af van 's lands bestuer. Alle openbare geldkassen zyn ledig. De openbare denkwyze spreekt nog niet luyd doch in stilte word er gemord, en men is diep overtuygd dat de afbrekers niets konnen heropbouwen. De 16,000 betaelde ledig- gangers in de nationale werkhuyzen kunnen ge makkelyk misnoegd gemaekt en in opstand ge bragt worden. Om hen te bedwingen, zal den toekomenden meester, even als in Parys, iemand anders, het leger, te been moeten brengen. Daer tegenover staet de burger-militie, die geenen sol daten-uniform wilt dragen en hare eygene aon- voerders kiest. Deze rebellen ook zullen lol on derwerping moeten gebragt worden. Al de tydingen die uyt Spanje komen, bewy- zer. dat er daer groote gisting in de gemoederen heerschl overal bemerkt men voorteekens van burger-oorlog. Kwestie in het Oosten. Al de oogen zyn tegenwoordig op hel Oosten gevestigd, waer er eenen groolen stryd slnet om uyt te bersten de diplomatie spant al hare krachten in om dit te vermyden. Turkve dat wensclit liet hervatten van den opstand in Kandia te voorkomen, heeft aen Griekenland, dal meest dien opstand opstookt en ondersteunt, een ullima- iiim gezonden, den yeseh behelzende, om de wer ving van vrywilligers voor Kandia te staken, en in het algemeen allfs na le laten wat de Tiirksche regering nieuwe, moeyelykheden op dit eyland kan berokkenen. Aide groote mogendheden on dersteunen, in den schyn, ten minste, den eysch van Turkve. Zal Griekenland aen de rechtv'eer- dige vraeg van Turkye toegeven Zyne weyge- ring moet voor gevolg hebben, het afbreken" van alle diplomatieke betrekkingen, het nyldryven der Grieksche onderdanen uyt Turkye, het af breken der handelsbetrekkingen, en het vertrek van Hobbert-Pacha met onbeperkte volmagt als opperbevelhebber der vloot. Gelyk men ziet Yware den oorlog, waeruyl gevaerlyke ontwikkelingen voor geheel Europa zouden kunnen ontstaen. Al de hoop om het drevgend gevaer te ver dryven rust op de vredelievende tusschenkomst der groote mogendheden. Zal Griekenland naer hunne raeugevingen luysteren De laetsle tydin gen laten niet toe van het veel te hopen het wevgHi t zegt men hardnekkig, aen de eyschen van Turkye recht te geven. Indien dit waer is, het zou moeten zyn dat het onder duvm daertoe aen- gemoedrgd word, want 't is niet 'te gelooven dat het roekeloos eenen oorlog zou willen aengaen, waerin het noodzakelyk het onderspit zou moeten delven. De hand van Rusland zou daer wel kon nen onderzitten. Madrid, den 14 december. DE KEVOfeiJTIE IN SPANJE. OVERGAEF VAN CAD1X. De Gacela kondigt een verslag af van den gouverneur-generael van Cadix, 't verhael ge vende van de gebeurtenissen den 7 aldaer voor gevallen. Eene telegram uyt San-José, pedagteekend van gister ochtend ten 3 ure, meld dal de opstande lingen vragen om de wapens neer le leggen n> handen van den arnerikaenschen consul. Den ge- nerael heeft geweygerd en verklaerd dat hy de vyandelykheden te middag zoude hernemen, by- aldien de wapens niet worden neérgelegd inde krygsgèbpnwen van Cadix Eene andere telegram meld dat den generaet ten 1! ure voormiddag met zyne troepen in Cadix is gelrokken èn bezit heeft genomen van al tie standpunten der opstandelingen. de cel binnen zy vonden hem huylen kennis Ier aerde liggen, en trachtten hem weder tot zichzelven te bren gen maer hoe groot was de verwondering des eersten, toen hy eenen anderen persoon dan den gevangenen voor zich zag. Inderdaed had den nieuwen aenval, die Victor getrof fen had, hem zyne vorige trekken weder teruggegeven, en zyne vroegere bekenden konden hem zonder zwarig heyd erkennen. Een zoo buylengewoon geval steil het goed gelooven der lezers op eene zware proef, en doet hen mogelyk deze geschiedenis als het werk der verbeelding van eenen romanschryver beschouwen. Dezulken hebben wy slechts te verwyzen naer de onweérsprekelyke dokumenten, die de fransche stad Verviers van hel proces bezit. Den cipier hield stokslyf slacnde, dat den duyvel in het spel was, maer nadat den baron de Verceil, de be dienden van het logement en de aenwezige bekenden verklaerd hadden, dat het werkelyk Victor dc Monbason was, welke zich in de gevangenis bevond, wierd den eersten Jury op nieuw vereenigd en den veroordeelden plechtig vrygesproken Eenige weken nadien maekten de dagbladen het hu welyk hekend van mynheer de Monbason met jonk vrouw Clorinde, baronnesse de Verceil. EYNDE.

De Denderbode | 1868 | | pagina 2