GEMEE\TEKAED. Nieir.vjaei'gifleii aen Z, II. den |>aii, l'IUS l\. Brugge, Veurne, Antwerpen. Nieuwpoori, Leu ven, Rousse geene vlaetusche sleden meer? Foei spreker. Wy hebben deze stof wat uytgebreyd, om nog eens de onbezonnen Joftuyiers van Sr Horsmans school op hunne plaels te stellen, en ter zelfder tyd om aen spreker Ctimoiii ilen vi iendelyken raed te geven, in 't vervolg eens wel na te den ken, vooraleer hy zyn eygén ot' eens anders factum openbaerlyk komt aflezen of in druk geven, en byzondm-lyk van wel le oveiicggeu of hei voor hem niet beier ware zich het hitynsch spreek woordeke Me sutor uil ra nepidam, schoen maker, blyf by uwen leest, loc te eygenen, en in ptaels van ah har et ah illa in 't publiek le rede neren, slillekens in zyn fabriek te blyven Tyd en plaets ontbreken ons om liet overige van 's sprekers lofschrift te onderzoeken. Doch uytgesteld is niet kwytgescliolden. Op tyd en «tand zullen wy hierop terugkeeren. Den Vcrtom/sknoeycr, in zyn N' van Zondag, bab belt over den loren van Babel, en in zyne babelsche verwarring geessell by zyne eygene libcrhalers dal hel eer plaisir is. In de liberale party, zegt hy, dacr zien my geenc verwarring, wy verzekeren hel Zoodan, knoeyer, als de l.euvensche liberale moor- leljanncii 'l bestaan van God toochcnen, al de Aels- tcrsvhc libcrhalers zyn dus godsloochenaers Waal in de liberale party is genu' re mar ring Als eenen goddeloozcn liberalen professor van d'cene of andere universileyl don Zaligniuker voismaed en Hum in zyn Allcrhcyligsle Sacrament des Aulaers fis- iyrt en loochent, al J'nolsterselie liberhatnrs zyn dns ook lasteraers en vëfismaders van Jesus-f.hrislus Want in de liberale party is geem vcrwurring Als dien liberalen profoesor van d'eene of andere universiloyk getooll en leerl dal, na de dood, de ziel van den nieusch overgaet in oen redeloos dier, al d'Aelslersche liberlrjlers gelooven dus dal zy ook, na hunne dood, zullen veranderen in een Muys, of olifant, of slek of cenig ander dier!.... Wanl in de liberale parly is geene verwarring Als er le Antwerpon eenen liberalen babbetaer is, die gelooft en uylkrnoml dal onze vocyjpuders apen waren, al U'aelMersclio liberale slimmerikken geloo> ven dirs dat zy ook voortkomen van apen Wanl in de liberale party is geene verwarring... God beware oiis van zulk eon apcuras Wel gy armen knoeyer. men zou zeggen dat gy als metsersgasl aen den loren van Babcl beul mi ('gewerkt. G'heei uw geknoey is mets anders dan babelsche ver warring, en g'heei bel liberalendom wal is 't anders dan eenen loren van Babel liet kan niet anders. Immers heeft hel liberalismus niel voor grondstelling bel vry onderzoek, 'l is le zeg gen dal bet aen iedereen 'l regt toekent alles te on derzoeken En heelt hel vry onderzoek met voor na- tuerlyk gevolg bel vry gedacht om over alles, natuer- lyke en bovennaluerlyke zaken le oordeclen volgens zyn eygen goeddunken Welnu, als iedereen zich 'l regt mag toekennen alios lo onderzoo' u en o er alles ic o._i li gelyk hein bi liefl, wal kan dit ander*. w-.-fe bt ïgen ■1a,j "oin 1 eImIe verwarr e, 't libe- tni.;•'au et... .1-. .I mkCII, v.ui-e; ton' ,.a iIh I I- m 'i liberuhsuiUS is Den knoeyer looclienl dit niet, hy kan niet, maar wal doel hy Hy vcrdraeyl de kwestie en poogt door (wee of dry kolounen arm gezeever aen zyne slnnme lezers eenc dwaelreden te doen inslikken die hierop uylkomt Ziet, mensehen, die en deze catholyke zyu ook in dwaling gevallen, dus het catholioisinus is ook eene dwaelsehool, eenen loren van Babel, nol als of die en gene cutliolyken het calholicismus waren, alsof de dpralingen waerin dei: euiren of anderen catho- lykcn kan vallen gevolgtrekkingen en vruchten waren van 't calholicismus!.'. Den knoeyer doel juysi gelyk iemand die onder eenen grooten boom slaelen nuer den grond ziel, om d'afgcvallene en rotte vruchten in 'l slyk lo zoeken, en zoobaest hy er eene vind, ziel, roept hy nyt, eene rotlc vrucht van dien boom, dus dien boom is slecht, en hy hefl niet eens zyne hoogcu naer omhoog om die duyzendc en duyzende goede, gave en koslelyke vruchten te zien welke op dezen boom slaen.... Maer wat 't kluchiigste van als is, is dat den knooyer zelf bewyst dal er in de Catholyke Kerk geene ver warring besiacl noch kan beslaen, omdat den Paus, zegl hy, de leerstelsels tegenstrydig aen 'l gëloof komt bestaligen en verwyzen. Nu als Boomen ge sproken heeft, den dwalenden leeraer of |irofessor trekt zyne opinie in en alles blyft op zyne plaois ofwel hv volherd in zvne dwaling, en dan houd hy op calholyk te zyn om liberael le worden, en iii plaels van verwarring te veroorzaken in Catho lyke Kerk, hy gaei mei zyne liberale of kcltersche opinion de babelsche verwarring liberalen loren van Babel. ïrgroolcn op den doodsch en geheymzinnig voorkomen had en welks drempel nooyt overschreden werd dan door degenen welke iels met de zwarte ongeluksvogels ie stellen hadden. Tervvyl de jongste de deur opende, «eerde de oudste zich lot den jongeling met de woorden Wees duyzcndinael gedankt Mynheer, voor uwe christelvke wclwillendheyd. Mag ik uwen naero welen om u sleeds in myne gebeden le gedenken Gv hebt geene reden om my le danken Mejuffrouw, antwoordde hy. mynen weg leydde my herwaerts. Wat mvnen naem betreft, ik beet ridder Gaston do Biart het zal my acngeuaem zyn zoo gy my in uwe gebeden 'lied te gedenken, ofschoon ik geen hn minste regt .Uier op heb. wyl >k oiels méér gedaen heb dan wat mvno nligl mv gebood. Goeden avond Mejuffrouwen God behoede u - Hiermede slapte hy voort. En de beyde vrouwen zagen hem sprakeloos ach terna Beyde sid.lorden nog van deu indruk welken den tvtflenden naem vandeujoiigeliug op haer gemankt hadden en zwygend traden zy.de voorplaels van haer huvs binnen. ln dio voorplaets trof men liet spoor acn van eene ledenc praclil De meubelen waren eenvoudig. Een hort met Rroene gordyncn diende aen hel zusterpaer tot rustplaets. - De aenwezigheyd van slechts (wee n.i.lê stoelen deed zien dat zy wcynig ht zoekers ont- %en Eene groole kas in noteGrenhoul volledigde V, ctotrering dezer kamer, die tot slaep- eet- en ont- vanRstplaets diende. Hel overige van het huys was volkomen ledig en acn de rallen overgr utn zoo was h^t reeds dertig jaren gesteld. Den urmsten visscher van hl. Denys-kwarticr had Hebt gy hel verstaen, knoeyer En hoe zond gy hel niel verstaen, gy die de gedrochlelyke verwarring van Babel len top gezien en gehoord hebt in uwe zoo gnddelooze als beestachtige kongressei. van 4.UYK, van BRUSSEL, van GEND En toch, slimmerik hegi-ypl gy niet, hoe groot uwe babelsche verwarring is, en hoe ellendig gy op uwen loren van Babel bezig zyl met uwen weg en uwe zinnen te verliezen, dit zal 't schoonste van uwe historie niet zyu, maer 'l zal een bewys wezen voor 'l publiek, hoe dwaes het is voor zoogezegde verlichlers, vooruytgangers en In-schavers van *1 menschdom, le wille» spreken over leeraers van universiteyten, leerstelsels enz, zy. jandorie die nog met in slael zyn eenc simpele kakschool le besturen gelyk het betaemt. ZITTING VAN 4 JANRY. Na lezing en goedkeuring van 'l proccs-verbael der voorgarende zitting, geeft Jen burgemeester lezing van eene deldarnlie geleehend door de leden des arm- bureels, waerby gezegd en bekend word dat er op f oétober lest meer dan dry duyzend franks in d'aruikus waren, dan wanneer den burgemeester met zooveel anggl in den gemeentcraed de vroeg van liet annbureel voorstelde, strekkende lol bel bekomen van (jergclyke som. Er is geen geld in de kas, zegde den burgemees ter, en de muenduytdeclingen moeten gedaen worden de arme mensehen konnen niel wachten, zy moe ten brood Koopen de kleyne bedienden moe ten helacld worden die en gene kleyne uytgnven mogen niet uytgesteld wordec er is gevaer in le wachten ik wil de verantwoordelyklieyd duervan op my giet nemen gy, leden der meSrderheyJ, moet welen wat er u te doen slant, en voel meer vieren en vyvenMaer als 't er op aenkwam de boeken van 't armbureel te onderzoeken, bevond Mr Monflls dal er meer dan dry duyzeud franks moesten in kas zyn Daerover is er, gedurende dry maemlen, in elke zit ting des gemeenteraeds, geredeneerd, geklapt, gecyl- ferd, getwist en gerekend Mr MouOls bewees dal er 't geld zyn moest, den burgemeester en 'l armbureel poogden, door onnauwkeurige nota's, door verwardo redeneringen en onverslaenbare opeenstapeling van cyffers, M' Monlils ongelyk le doen hebben. Maer dezen hield vol en bragt de zaek zoo verne, dat Burgcmeesler, armbureel, ontvanger, nolamakers en cyfferacrs moes ten plooyen, en de armmeesters verpligl waren in de onderzoekseclie van den gemeenteraed te komen ver klaren en bekennen dat er wezcnlyk op fsU" oei. meer dan dry duyzeud ranks in kas waren T was over die gewighge bekentenis dat den burge meester den gemeentcraed slillekens zocht tu doen heen slibberen, om, gelyk men zegl, hel kieken le doo- den zonder dal hel veel lawyt maekl. Maer de ineerdoi- heyd van den gemeeuleraed verslond dit spel alzoo niel, zy wilde dat 'I publick iugelicht wierd en niet volle kennis van zaken over dgze hoogslbevremdt-nde zaek koo oordeelen. Ook heeft M. Lienart dezelve in oogen- schouw genomen en de voornaernsle punten onderzocht: Er is geen geld in de armkas, zegde den redenaer, men komt er aen den gemeenteraed vragen het dringt, het spant er zoodanig, dat de armen zullen moeien honger lyden, zy zullen geen brood konnen koopen, zy zullen hunne htiyshucr niel konnen betalen enz enz. Dus is T van d'ononlbeerlyksle noodzakelykbeyd dat do stad over de dey duyzeud franks aen 't armbureel OverschatteEn ziel, als by tooveislag, zoobaest er onderzoek ucilaoii word or gold in d'arnikas, meer dan dry duyzeud franks. Wat bcloekent dit Waer was dit gcltl als T in de kas niet was toen hel bureel geld aen de stad vraegde, en van waer is T naderhand gekomen Den president van 't armbureel heeft ongelyk gehad te zeggen dat de maenduytdeelingen gedaen zyn geweest mei gelden die sedert ingekomen waren, ter- wyl zy gedaen geweest zyn met de gelden die in kas waren Dit is uidcrdacd zoo aerdig, dat wy het niel verstaen konnen, terwyl wy, oin le weten of er geld in onze Kas is of niet. wy dezelve maer te openen hebben en ie zien. Over de dry duyzend franks is toch zulke kleynig- heyd niet, 't is nen grooten zak vyffranksstukken van in de dertig kilogr3imneu. De halve vracht van nen kloeken manspersoon. M. den ontvanger was duswel onbezonnen in eene nola te komen vertellen dal de ontdekking van M. Monlils zware erreuren bevatte, dan wanneer dees aclit- baer racdslid zeer zware erreuren acnsliplc en ze duy- delyk, ouwedcrleggelyk bewees En als M. De Pauw, voorzitter win 't armbureel, daeromtrent ocdervracgd wierd, zweeg hy gelyk nen karpet, of, als hy eonige uytleggingen gaf, was er niemand die er iets van ver slond. Er, M. den burgemeester dan, dien slimmen liuancier, hoe lang heelt hy gecyffcrd, en hercyfferd, gerekend en herrekend, geklapt en geredeneerd om le bewyzen dal de over de dry duyzeud franks in d'arnikas niet waren t Wat becR dien fyuaerd niet al aengewend om M. Monfils uyl zyn lood te zeilen Hoe beeft hy zich ui6l zonderlinge nola's gekronkeld en gedrueyd om M. Monlils ongelyk le doen hebben. Waerlyk, dit alles is onbegrypelyk by deu eyndelyken wonderbaren uitslag dien wy thans le bestaligen heb ben, namulyk dal (je armmeesters zelve, moeten konten bekennen en hunne bekentenis met hun liandleeken bekrachtigen, dal zy dry duyzeud franks aen de stadskas zyn komen vragen, onder voorwendsel dal zy geen geld in d'arnikas hadden, terwyl er, na ondersoek, ge bleken is dal er meer dm dry duyzend franks in die zelfde kas lagen le broeyen Ook heeft M. Belliune gelyk gehad le zeggen dal, als men eenen gemeente- zyne. nederige hut verkozen hoven 'l verblyf in dit huys. De gezusters, die er woonden, waren door gansch Parys bekend nooyt was er tvvyfel over bare ecrlyk- keyd ontsiaen, maer zy boezemden overal afschrik in. Ongeveer vyflig jaren geleden waren zy naer dc stad gekomen, arin en zonder iemand orn haer te helpen. Geen werk kennende waermede zy konden leven, boden zy zich aen als ziekenverzorgsters, en daer zy oppassend, bcleetd en zelfopofferend waren, hadden zy weldra veel le doen. Als er iemand overleden was in de groote huyzen, ontbood men haer; alzoo hadden zy sedert eene halve eeuw de slerfhuyzen van vele grooten van Parys bezocht. Toen zy oud geworden waren, moesten zy haer beroep van ziekenverzorgsler vaerwel zeggen, en deden zy niets meer dan de dooden afleggen en bewaken zoodra men ze een huys zag binnentreden, wist men dal er een ongeluk had plaels gehad. Allyd vertoonden zy zich in zwart gewoed, met ten treurig geloei en met eene gewyde keers in de hand. Üiei: eeuwigen rouw, haer vermagerd en ver bleekt aengezigt, hare lange en magere gestalte hadden iels aeogrypends en doods. Het volk heette haer de heksen, sommigen noemden haer de ongeluksvogels en hare echte namen wierden vergelen, of, beter gezegd, waren niet bekend. Toeu zy binnen waren zegde Veronica met ontroe ring Gy hebt geboord dal dien jongman Gaston de Biart heet Wat nekt ons dit kreeg zy ten antwoord Breng maer gauw hel avondeten op. Veronica zette brood, water en droog fruyl op tafel. Wy zyn lainelyk vroeg t'huys zegde zy, maer ik gelooi raed, gedurende dry maenden, komt amuseren met valsche cyffers en valschc feyten, zulks noodzakelyk de minachting op een bestuer moet werpen Schepen De Ryck hart schoon die appreciatie le verwer pen, 'l publiek is volkomen van M Betbuue's gedacht Wat er meer van is, moesten zulke akten door een calholyk besiuer daergesleld worden, al de tolken der liberale drukpers van geheel 'l land zouden om le meesl huylen en lieren, hunne kolonnen zouden over- loopen van versmadingen, versvyisels en aenlygingei; van orieerlyken handel, van d'oiibekwaemheyd der kleriknlen, van achlcruylkruypcry enz. enz. enz Immers de liberale gazetsehryvers zouden geene beledigingen, geene scheldwoorden, geene grofheden genoeg konnen u\thraken om zoo een k'.erikacl bestuer le vernederen en le schandvlekkenMaer nu zwygen die eerlyke liberale gazellen dat zy zweden nu vinden zy gecnen domper groot genoeg om dces licht uyl te dooven nu zouden zy liever een stuk van hunne tong byten dan een woordje le lossen over feylon en daedzaken die dc openbare opinie zoo strengelyk beoordeelt en vvaerop wy mei tyd en stond zullen terugkomen Nadat dees incident gesloten was. heeft den bur gemeester gevracgd of de vleesclihouwers der stad, die vlecsch Ier merkt stellen, niet zouden mogen vrygesteld zyn van 'l plnelsgeld. Mr Gheeraerdls was volkomenllyk van dit gedacht, te meer omdat hy voor- gacndclyk zulks nog had voorgesteld, acngezien zy niet mogen verpligl worden twecmael reglen le be talen, eens in het slaglhnys, en eene tweede mael Ier merkt. Maer M' Gheeraerdls vreesde dat de be voegde overheyd dien maotregel niel zal goedkeuren, acngezien de regten ter vlecschmerkt alle gelyk moe ien zyn. De vraeg zal naer de sectie verzonden wor den. Eyndelyk is de stadsrekening voor het algeloope.n dicnsljaer, na eenige opmerkingen, goedgekeurd en dc zitting geheven. Men leest in 't \~laemsche Lantl. M. BARA DOOR DE KORTRYKSCHE REGTERS VEROORDEELD. Wie zou het kunnen loochenen 'T is vooral op M. Bara dat den slag, toegepast door de raedkamer van Kortryk, nedervalt 't is den minister die getroffen word door het bevel 't welk zes der betigien in de gebeurtenissen van St-Denys buyten zake stelt. Want eenie der weet bet, 't is M. Bara die de instruklie beleydde, 't is by die orders gaf en aenhoudin- gen beval. Op hem dan valt byzonderlyk de ontkenning neder. Voorzeker is bel parket van Kortryk niet vry te pleyten; maer den eersten e.t vooinaemsten pligtigen is M. Bara. 'T was by die de priesters van St-Denys in de Kamer der Volksvertegenwoordigers, be schuldigde van de inwooners tegen de gemeente- lyke overheyd opgemaekt le hebben 'I is by die zegde dat ze liet fanatismus opwekten die bet pennoen van M. den onderpastoor Ver- scbuere kwam aenklagen, en zie nogtans, de raedkamer van Kortryk verklaerl dat er geene boegenaemdc redenen bestaen om ALM. Van Schoebeke, Verscbuere en Van Neste te ver volgen. Die heeren hebben kwellingen, huyszoekingen, onbetamelykbeden ondergaen en de regters hebben niets ten hunnen laste gevonden. Ach de Kamer, neen M. Bara ook den ka thol yk en Zondag aengeklaegd by beeft de arti kels van dit blad ontaerd, by heelt ze gevron- gen naer zynen zin, en beweerd dat ze nog zwaerdere gebeurtenissen dan brandstichtingen vergden. En nogtans is den uytgever van dit dagblad buyten zake gesteld en onpligtig ver- klaerd. De gebroeders Delplancque hebben dry maen- den en tien dagen vastgezeten en in 't strengste geheym gehouden geweestden eenen wist niet dat den anderen aengehouden was zy mog- ten noch moeder noch broeder noch zuster zien, en later gaf men hun slechts dacrtoe oorlof op voorwaerde van geen enkel woord van bet pro ces te spreken. Acht dagen eer ze aengehou den wierden, vertelde den broeder van den schepenen Delbecque, te Doornyk, dat die aen- houding zou plaets hebben men overder.ke wat de heeren Delplancque, gedurende die lang durige gevangzitting, geleden hebben en nogtans zyn zy losgelaten na de verklaring der raedkamer dat er niets ten hunnen laste was. Ja 't is de veroordeeling van M. Bara die te Kortryk uytgesproken is geweest 't zyn de daden, de gezegden van den minister die ge blameerd zyn door de regters. Alles wat de catholyke dagbladschryvers aen de Kamer verklaerd hebben, is dan bevvaer- beyd M. Bara en hel parket van Kortryk zyn ontkend door de regtbank, en dezes verkla ring is des te gevvigtiger dat èène enkele slem vergenoegde om MAL Van Schoebeke, Ver scbuere, Van Neste, Delplancque en Tremmery voorde Kamer van inbeschulding te verzenden. Die eene stem heelt men niet gevonden den regter van instruklie beeft zelfs niet durven uytspreken. niel dat men ons t'huys zal laten. Er klept eene be rechting. Hoesten w v ons en gacn wy spoedig te bed hel gebeurt niel dikwyls dat wy den nacht slapende mogen doorbrengen, sprak Suzanna. Wel wy hebben de gewoonte van slapen al sedert lang verloren warmen wy oris liever wat by b'cl vuer Ach ja, 'l is zoo goed by een warm vuer te mogen zitten ais den ouden dag komtweet gy wel, zusier, dat wy niel jong meer zyn, en dat ik vier jaren ouder ben dan gy bernam Suzanna. Ja, wy worden oud maer. wat hebt gy gedaen met den brief dien wy nog niel hebben kunnen lezen Waerschynlyk beval dien hel utandael van 3U0Ü fr. voor het pensioeu van Gabriel le. Veronica bragt den brief le voorschyn, zette haren bril op en las Barcelona, 22 december 1621. Geëerde Ju/fers, Ik heb de smerl u het verlies te melden dat wy zoo even hebben geleden in den persoon van den heer .Gabriel de Leseale, eenen franschen koopman in deze stad gevesligd. Daegs voor zyne dood liet hj my roepen, oin my den slechte» staet zyner zaken en zynen laelsten wil toe te verirouweu. Deu armeu man is nooyt ryk geweest, eu ten gevolge van een u bankroet, dat hem 40,00» Ir. heeft doen verliezen, bezat hy aiels meer. Zyne eenige dochter iu Vraokryk gebleven zyndc, zoo voorzag hy tol dusverre in de onkosten barer opvoeding door u jaerlyks 300 fr. over te zenden, 'len gevolge dezer ongelukken, is de jonge juffer nu zoDder eenige middelen, en hareu Daer uyt oordeele men onder welke poliiue drukking geheel die proceduer beleyd is gewed. Wachten wy nu de beslissing ai wat uen$t MM. Nan Lecke en Nan den Berghe, en vw den jury, ten minsten,zal eenen nieuwen blan Al. Bara en bet koiTrykseh parket komen lielli. LYST.) (10 JANUARY 18(5! Bedrag der voorgaende lysten fr. 124(5- Mr Nicodemus Van Impe, Meire. Ir. Jofvrouwen Van de Meerscbe, Een onbekende, Naemloos, Onbekenden, Naemloos, De Zwarte Zusters, De Broeders van Maria, Kloostei le Kerkxken en des- zells inwooners, Jofv. NV' Frans Coppens, M.Judocus Coppens, Al. Geers, landmeter, Maria Beeckman, Onbekende, Al. Paulus De Loose, Onbekend, Naemloozen, Al' Lievens-De NVael, Een onbekenden, AI. GbatlesGool: Al' AI. NVed' De Smet, Al F. Brisard, Al. B. De Glippele, onderp. Eene dienstmeyd, Jofv. Maurisseus, Angelique De Groote, AI. Blondeel, Direct, der Theresianen, De Religieusen Augustiners- sen van 't gastbuys, Naemloos, Eene dienstmeyd, Onbekend, Al' Cloetens, priesters. De vlacmscbe Gongregralie der Dochters, Aelst. Al. Lonalus Schutyzer, Denderbautem, PAROCHIE MOORSEL. II Vader,zegen my en al mynepurochianen. Alt Aelst. ib. ib. ib. ib. ib. ib. Aelst. ib. Ninove. Aelst. ib. ib. ib. ib. ib ib. Ninove. Denderwiiideke. Aelst. ib. ib. ili. ib. ib. ib. ib. ib. ib. ib. Aelst. 10- 1- 6- 10- 100- (5- 30- 10- 1- 15- 10- 50- 25- 1- 1- 10- 204- 25- Al. D. Vuii Houck, Pastor, 20—01) G. De Graeve, onderpastor, 10—oo J. Cooreman, koster. 10—00 Jofv. Virginie Carpenlier. 10—00 Al. J. B De Meyer. 10—00 e p. J. Parmentier. 10—00 De Aleesters der Zondagschool. 14—0O Jolv. Aleesterssen der Zondagschool 11-00 AI. L. Hutsebaut. 5—00 M. F. R. Cooreman- 5—00 Eona onkokomlc, 5—00 Eene Dienstmeyd. 5—00 AI. P. J. Caudrón. 5—110 AI. M. De Af eersman. 5—00 AI. Th. Burms. 5—00 Jofv. Benedicta De Groote. 4—0<» AL Ed. De Wolf. 3—00 Al. Verbeeck. 3—00 a J Sclieire. 2—50 AP Uytersprot. 2-r50 A. en Th. De Bidder. 2—00 De kinderen Moens. 2—00 P. B. Van Alalderen. 1—00 J. Van Frachen. 1—00 Een onbekende. 1— OO Een onbekende. 1—00 a Dom. De Bisschop. 1—00 Eene Dienstmeyd. o—bo 2034—10 Zie bier wat een liberael blad van Brussel, VEloile Beitje, zegt nopens de ïnvryheydslelling der gebroeders Delplancque a De andere betigten*, zyn de gebroeders Delplancque, van wie men zoo veel gesproken beeft in de Kamer, tydens den redetwist over de petitie der catholyke dagbladschryvers, en die gedurende twee maenden en half fleestdry maemlen en half min vyf dagen) in bet geheym gehouden zyn geweest, ten minsten beroofd zyn van alle gemeenschap met hunne familie. Tot op het oogenblik dat den redetwist aen- vang nam in de Kamer, wisten die heeren niet, volgens bet zeggen van M. Dumorlier, waerom zy aengehouden waren. AI. den minister van justitie antwoordde aen Al. Dumorlier die Item ondervraegde, dat de gebroeders Delplancque aengehouden waren ge- vader heeft my gelost haer aen uwe edclmocdiglieyd v< aen te bevelen. Haer niet regtslreeks kunnende schry- ven, zoo verzoek ik u haer de treurige mare over u le brengen. Ik eyndig. Geëerde juffers, met het ver- zoek dat gy den overleden in uwe gebeden zoud in- duchtig zyn. Francois Lepage Dal zyn slechte tydingen zeyde Veronica, die arme de Leseale heeft nooyt in iels voorspoed mogen vinden. Ik voorzag zyne noodlottige bestemming loen wy zyne vrouw in hare Incisie oogenhlikken byslonden. Wy zullen eenige missen móelen doen lezen lot lafenis zyner ziel. Maer wat zullen wy met Gubriclle aenvangen Wy kunnen haer in 'l klooster niel lalen. Wy moe ten haer hy oiis nemen. Ja, hel kind kan ons helpen. Terwyl eene van ons beyde rust, kan de andere haci medenemen om te waken. Misschien zal zy in den beginne wel afkeer hebben van hel aenraken der dooden. Maer dat zal wel overgaen. In 'l Visilatiekloosier heefl men haer als eene juffer opgevoed wie weet ol zy gercedelyh zal doer, wat wy bcgeeren Zy zal toch wel genoodzaekl zyn te werken om haer brood te verdienen Morgen zullen wy de abdis gaen spreken. Het is ruym eer. jaer geleden dal wy haer, hel jaergeld giDgt-n betalen. Een jaer en twee maenden. en die twee maenden moeten wy van onze penningen betalen. Ja, morgen zal dal geschieden, en daermeé komt Gabrielle naer buys. (word voortgezet.)

De Denderbode | 1869 | | pagina 2