111 o. Ü5,le «lacr. Zondag 17 January 1J5Ö9. VERTREKUREN UYT AEEST NAER: YERTREKEREN l YT VOEGENDE STATIËN DE TWEE GEZK.TEN VAN MINISTERIE. TOOVERHEKSEN Aen wie de schuld o Dend. 5-20 7 20 8-38 12-25 3-15 6-20 Gend, (6-05 vrvdng) 7-'6 E 8-31 8-50 12-25 lokcren 5-20 7-20 8-38 12 25 3-15 6-20 '.u 12-46 3-15 6-20 6-41 9-26 ÏJruss. 6-10 8-0" 8-35 (El 23 k') 9-43 12-12 1-11 Brugge, Ostende, (E 7-06). 8-50 12-466 II E 2-50 5-48 (E I® 2* 3'k') 5-53 8-35 8-55 Doornyk, Kortrvk, Moescrocn, Rvssel (lnntrs Mech. 5-20 7-20 8-00 8-35 (E 1 23kl) 8-36 0-43 Gend) 7-06 (E Doorn. uiig.) 8-50 12-46 3-15 15,1-14 E 2-50 3-13 5-53 6-20 (E 8-35 8-55 9-51dj 6.41 Antw. 5-20 7-20 8-00 8-35 E 8-16 9-43 E I-14F, l>oorn Ryss. (Inngs Alh) 8-00 0-00 Ath 5-53 2-50 3-13 5-53 6-20 (E 8-35 8-55 9-5!) jij nlleenl. lol Korlryk Zalerd. Zond. en Woensd. I.euv. Tliienen l.uvk Vcrv. Landen. 5-20 (7-20 Ninove, Geersb. Alh, 6-10 8-00 (12-12 Doornvk 8-35 E) 8-36 9-43 12 12 1-14 E 3 13 (6-20 E uytg. 2-50) 5-53 (8-55 Ninove.) I' 2® kl van Thieuen) (8-35 8 55 E 1 2 kl.) Rcrgen, Quicvrain, 6-10 8-or 12 12 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NA Eli: Lokeren. Gend. 7-30 9-00 E 11-00 2-30 5-00 E 0-00 7 30 VAN GENII NAER Lokeren. Sl-Nicolacs, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 E 10 50 2-30 5-35 E 0-00. Te I.ede staen al de konvoys uylgenomen de Expres. Te Idegem en Santbergen slaen al de konvoys.- Te Gyseghem slaen slil al de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvoys yvlgen.de vertrokken van Brussel 6-30 8-10 12-06 6-00 0-00 en uyl Aelst 8-39 1-14 5-48 5-35. Afrcy3 van Denderleeuw naer Ninove. 9-12 's avonds. ('iilque Simm. Dendorrrmndc, Aelsl, Ninove, Geerncrd3bergen, Ath, 9 10 11 00 1-55 5-00 7-30 0-U0 5-00 (7-30 Ninove.) 6 FRANKS 'S JAliRS. VAN LOKEREN NAER. 7-0B 7-05 11-00 VAN ATH NAER Geeraerdsb. Ninove. Aelsl. Dendermnnde, l.okeren Lessen. Gecraerdsbergen. Ninove, Aelst Brussel (lang Denderleeuw) Gend. Brugge. Oslende (langs Aelst). van Ronssc naer Audennerde, ornd. VAN RRl'SSEI. NAER Aelst. Gend. 6-27 E If 8 kl.) 7-28 8-08 H-20 12 02 2-10 5-15 5-57 8-20 Ninove. Geeraerdsbcrgen, Alh (langs Denderleeuw), 7-28 11-20 2-10 5-15 (8-20 Ninove VAN DËNDBRMONUE NAER Brussel (langs Aelst) 7-35 11-33 00-00 2 "1 5-29 8-00. Aelst 7-35 9-55 11-33 00-00 2-24 5-21) 8-00 O-OO. uVAN BIUINE-I.E-COMTR na EuEngh, Geer. Sol, Gcnd, 0-52 9-Ofl H-08 2-08 4-28 5 27 8-05 Van genu naer: Sollcgcm, l)raine-le Comle, 6-05 8-10 E9-10 11-28 2-20 7-00 E 6,55 6-55 6-55 6-55 8-05 10-30 10-30 10-30 10-30 11-25 1 45 1 45 1-45 1-45 3-20 4-36 4-36 4 36 4-36 4-25 7-50. 7-50. 7-50. 7-50. 8-22. AELST, DEN 10 JANUARY 1869. liet liberhaters-doctrinansiniiiisierie errinnert •ons den ouden Janus, afgod der fabel, die aen xlc tegenwoordige maend den naem van january gegeven heeft. Janus bad twee gezigten die -slechts verschillende waren voor den vorm of in den schyn, maer die den zelfden geest, de zefde gedachten, den zelfden wil en de zelfde verzuchtingen hadden. Het liberhaters-doctrinarisministerie beeft ook Iwee gezigten. die voor den vorm en in den schyn van elkander verschillende zyn, maer die ook tien zeilden geest, de zelfde gedachten, den zelf den wil en de zelfde verzuchtingen hebben. Meester Frère beheert, regeert en bestiert "alles volgens zynen francmayonswil. Aën de geavanceerde liberhaters der linkerzyde loont fiy liet stuerscb radicael gezigt van minister Bara, •dit volmaekt portret van liet allesomverwerpend -en onbeschoft macoimiek liberalismus. Maer ter zellder lyd 'ooul liy het goedsjeudig en zacht zinnig gezigt van Mr Eudoor l'irmez aen deze tler caibolyken die nog willen dupen ofgefopten van liet doctrinarismus. Doch MM. Pirmez en Bara zyn en blyven des- 1 iettemin de gewillige en plooybare instrumenten van meester Frère, zy dienen alle twee en gely- kelyk lot de uytvoering van M. Frère's gelief koosde princiep, dit namelyk der daerslelling \an een alleenbeerschend staeisrationalismus in al ile bestuerlakken van 't gouvernement. Het bestuer van 't onderwys is toegekend aen M. Pirmez. In dees vraegsluk, waervan gansch bet toekomende des lands afhangt, is 't nog niet geradig openlyk het princiep te laten kennen 't geen men by voorkeur wilt doen gelden men zou zich blootstellen,bet geweten des lands in volle opschudding te brengen en van den lioogen staetszetel ueêr te luymelen, met openlyk een god loochenend onderwys voor Ie stellen. Daerom is er bier nog een beetje bypocrielery noodig, 'leen gezigt van Janus mag maer alleen getoond wor den, al moesten zommige geavanceerde progres- liberhaters er wat 0111 knorren en morren. M.en behoud dus in schyn de onderwyswet van 1842, terwyl men ze echter stuk voor sluk vaneenscbeiirt'door eene besluerlykc uytlegging. Men ziet nog van tyd tot lyd den priester in zommige staetscbolen maer hoe lang zal 't nog duren Het liberhaters-doctrinarismus voert eeneu hardnekkigen oorlog tegen 't vry onderwys, het zoekt dit onderwys overal, door eene schandige concurrentie, eu dit nog met de penningen der DE TWEE le VERVOLG ZIE ONS VORIG NIMMER. II. Des andcrendaegs, in den avond, waren er dry per- soonen gezeten voor den heerd, waor de heksen zich sedert 50 jaren warmden. Tusscben de lange, gele en gerimpelde gezigten. waerop twee knypbrillon stonden, veiloonde zich hel blonde hoofd van een tlijarig meysjc. Zy had groolo blauwe oogen en een gewoonlyk glim lachend mondje maer dien glimlach was thans ver dwenen en dikke Iranen rolden over hare frisscho wan gen Zy hield den noodlolligen brief in de handen en mompelde Myn God, 't is dan gedaen mynen vader is dood mynen armen vader, die my zoo lief had Ily had my geschreven dat hy my zou koinen afhalen nu zal hy nimmermeer komen De heksen wisten dat men eene diepe smerl onge stoord moet lalen, dat allen Iroosl in dergclyke omslan- dighedeu magteloos is. Zy dachten er aen wat zy met Gabrielle zouden vorriglen, en wenschlcn liaer goed te doen met zoo woynig onkosten als hel inaer mogelyk was. Die oude dochters waren echter noch boos noch hardvochtig; maer zy hadder. leeds zooveel doodtoo- ncelen bygevvoond, dal zy aen de smerl gewooo waren. Welacn, kind, sprak Veronica, gy moet u voor Gods wil ncderbuygen. Vaeg uwe tranen afdoel een brok brood in (jat glas gckooklen wyn, dal zal u dezen nacht doen slapen. Dank, goede Juffer, ik kan niet. 'T is alsof eene zwaerle my verstikt.... Heet my niet juffer, onderbrak haer do oude. zeg zuster Veronica. catholyken, te vernietigen en volstrekt onmoge- lyk te maken, en als liet doctrinarismus er zal in gelukt hebben bet ten gronde le -ruïneren, bet overal te doen vallen en alzoo bet mouopo- lium van den staet te hebben ingevoerd, spyts de constitutie en de regtveerdigheyd, wat zal er dan gebeuienï Het heerscheud doctrinarismus zal meester wezen van de:i toestand, het zal zyn masker wechwerpen en den priester vrylyk mogen uyt al de scholen jagen er^er liet ramp spoedig ryk d«M- vrydenkery inhuldigen. Ja, landgenoten, aen wie zal de schuld zyn dat dit rampzalig wangedrocht der vrydenkery, dien geessel der familien, hel ongeluk van een volk, in de scholen zal troonen, om er vry en zonder vrees bet vergift aen 't opkomende geslacht met eene yskoude ongevoeliglieyd toe te dienen Vreeslyke vraeg!Maer nog scbroomelyker aiftwoord Want gy zeke zult de schuld zyn, gy, die bet goddeloos en onheylspeileiul libera lismus ondersteund en in de band gewerkt hebt, door uwe zorgloosheyd, door uwe onversclnl- ligbeyd. en vooral door de onbegrypelyke ligt- zinniglieyd met dewelke gy uwe kinderen uyt goede, doelmatige, treffelyke en godsdienstige vrye scholen getrokken hebt, om ze le zenden naer stactsgestichten, waer gy wist dat eene godvreezende en zedelyke opvoeding de minste was der bekommernissen van bel onderwy- zend personiieelGy zelve zult de schuld zyn van 't ongeluk uwer kinderen en van al de droefenissen die er u uyt dien hooide op den hals zullén vallen. t En wat er nog 't ergste van al zal wezen, ge zult den vreeslyken afgrond zien, ge zult de uytgestrektheyd der ramp begrypen. ge zult er middel willen tegen zoeken eu vinden, maer 'tzalwelligt ie late zyn: uwe kinderen zullen tot in bel beenderenmerg toe bedorven zyn, bunnen geest zal door 't ongeloof en de booslieyd verleyd wezen, 't geen zal maken dal zelfs uwe kindskinderen van honderd negentig keereu de zelfde rampzalige gevolgen zullen te vreezen hebben. Wy hebben liet zoo dikwils gezegd, maer wy zullen bel blyven zeggen eu herhalen zoolang wy de pen kounen houden een ongodsdienstig onderwys is de grootste ramp waerdoor een land kan getroffen worden, 't is den vreeslyksten geessel die de tamilien kan teysleren, want '1 is daerdoor dat een volk wetens en willens zynen eygen ondergang bewerkt en de schroomelyksie aller straffen van den hemel uytdaegt, degene namelyk van 't verlies des geloofs... De maf.onnieke liberhatersbladen, die eerlooze medepligiigen van deze sociale zedelyke zelf moord, zuilen hiertegen misschien liuylen, tieren en ons beschuldigen van lanatisinus, van zelf belang, Van dompery en acbleruytkruyping Wv zyn arme dochlers, die werken om le leven, maer geènc juffers, voegde Suzunna er by. Zyt gy gehoorzaem, spiak zuster Veronica, zoo zult gy hy ons niet slecht varen. Wy gingen u 111 het klooster niet bezoeken, dewyl gy ons niet noodig had, maer wy kenden u reeds toen gy nog zeer Kleyn waerl. Ik herinner my nog den dog toen gy my naer hel klooster hebt gebraglmaer ik weet niets meer noch van myne moeder, noch van mynen goeden vader, dien ik kom te verliezenHebt ge ze gekend Ja. myn kind, zy waren regt beklagensweerdig zy waren edel als oenen koning en arm als Job. Ik dacht dal den adel een voordeel was, cn dal men gelukkig kon zyn, ofschoon arm. Ja, als men kan werken. .Maer tot zyn ongeluk heette uwen vader burggraef do Lescale. wal wilde hy verriglen Hy leefde van de inkomsten van een kleyn landgoed, toen een proces hem ruïneerde. Dan kwam hy naer Parys, om le poogen iets te doen maer kon eencn Lescale kommies worden Men had hem een ambt beloofd hy kreeg het nieten dewyl hy zich in de grootste kringen niet kon aenbieden zooals het behoorde, ontbeelden zvne bloedverwanten hem met trolschheyd. Uwe moeder eene fiere ziel - kon dat niet verdragen zy wierd ziek en stierf. Uwen vader sloot zicli verscheydene dagen op by wilde zich in de wereld niet lalen zien, en de wereld vergal hem in zyn verdriet. Hv zegde ons dal by voor hem en voor u in buylcnland wilde gacn werken Hy vertrok iuderdaed en liet u by ons. Korls nadien gcleydden wy u, op zyn bevel, naer bel Visitatie-klooster, en gedurende twaelf jaren zond hy geld voor uw ouderhoud. Ik dacht dal hy zich in voorspoed bevond, en nu vernemen wy dal hy gansch geruïneerd is. Men mag 10 deze wereld op niets siaet maken. God zend ons niets dan droefheyd over. Zynen heyligen wil geschiede. Het was de eerste inael dal Gabrielle de rampen harer familie hoorde verhalen tol dusverre had zy gedacht de dochter ie zyn van ecnen welgestelden koopman zy had nog geen ander verdriet gehad dan dat van Maer wy zullen ons niet geweerdigen aen die scbandbladen te antwoorden, zy welen zoowel als wy dat wy de zuyvere waeibeyd zeggen, doch dit maekt de rekening niet van scliaem- lelooze baetzoekers, die, om hunnen zak te vul len, om bunnen zuyger niet te zien stoppen, om hunne patroonen aen 't schotelken le behouden, er noch graten noch beeuen in vinden bel volk in zyn geestelyk, in zyn zedelyk en iu zvn tydelyk wqlzyn ie exploiterenAeu de ouders echter zullen wy zeggen dat de lessen der ondervinding en der tyden daer zyn, en dat deze ons ongeluk- kiglyk maer al te veel gelyk geven. Den grooten slimmerik uyt 't Verbond maekl geen het minste gewag van onze discussie over 'l godsdienslig onderwys in de scholen den Ennen zit met den bek in de pluymen zyn spyt te verkroppen en zwyt over dit onderwerp dal hy zweel. Maer dat hy zwygc of dat hy klappe, wy zullen niet zwygen. Hy zul hebben 't geen hy gevraegd heeft Dit zal hem misschien leeren min vervvaend zyn. Waerschynlyk zal hy er in 'l toe komende tweemaol op peyzen eer hy ons nog zal uyl- dagen tot eene discussie. Ooderviiiduig leert, niet waer, slimmerik Zoodan, liefhebher, hel is cn 'l blyfl klaer bewezen dat de meesters of meeslersseo eener liberale school geen hoegenaamd regt hebben lol het bekomen van renen priester voor 'l godsdienstig onderwys 111 hunne scholen. Maer, zult gy zeggen, hebben de leerlingen eener liberale school daerioe geen regt 'fyn de leerlingen dezer schoot ijeene schapen der gr note kuilde van welke lut geestelijk hoofd den herder is, en moeien zy, om des herders nwedwilliijheydvan 'l geeslelyk onderwys beroofd zyn, indien hel onderwyzend korps deze leemte niet vervulde (Verhoud van 6 september 1868.) Hcwel ja, slimmerik, die leerlingen zyn ook schapen der groole kudde, en verre van dacrmeë le bewyzen dal zy regt hebben lol het bekomen van ecnen priester, 'tisjuysl daenneè dat gy u aen de galg klapt. Span ncu keer uwe paphersens, ge zuil liet gaen vereiaeu. Ja, eenen herdc-r moet zyne schapen hoeden, 't is zyne pligt; maer moet hy ze ook niet bewaken, en is dit insgeiyks zyne pligt niet Moet hy zyne schapen niet zoeken te bevryden van de muyl der wolven cn van alle andere gevaren By gevolg, mag hy niet zyne schapen gaen op liberale weyden waer hy noch gezag noeb opzigt heell, en waer zy noodzakelyk aen zyne waekzuumheyd ontsnappen zouden E11 als 'l gebeurt, legen zynen wil eu dank, dat er van zyne schaften zyn die, door hel toedoen van moedwillige godsdiensthaters, zich van de kudde verwyderen um op liberale weyden le gaen loopen, op weyden waer hy hun niet volgen kan, is 't niet klaer dat zy T regt verliezen door hem gehoeo te worden Antwoord nen keer, slimmerik Maer g'en zult niet antwoorden, gy gevoelt le wel hoe schoon gy wederom in uw eygen net gestropt zit, haren vader niet le zien, en met ongeduld wachtte zy naer den lyd dal zy eyndclyk lol beni zou mogen gaen. Toen zy vernam dal hy verre van liacr gestorven was. na een armoedig leven, toen zy zich gansch alleen zag en zonder anderen bysiaud dun die twee vrouwen, wier ouderdom en voorkomen haer afkeer inboezemden, verviel zy tol eene sprakelooze sniert, die voor onder werping kon worden gehouden. Zoo, kom by my, sprak Suzaniia, wy zullen u ronwkloederen bezorgen. Myne zuster heelt reeds liet beste nat wy bezitten byeenverzameld. En Veronica legde een pak op tafel, bcstaende uyl kleederen voortkomslig van dooden en welke, volgens hel gobruyk, aen de twee heksen overgelaten waren. No een tamclyk lang overzigt van al dal oudkieérkoo- persgoed, legde zy de hand op een kleed van grooten rouw, met wvde mouwen en sleep. Wy zullen dat vermaken, kleync, zegde Veronica er zal niet veel aen te verrigten zyn. De arme markiezin van Flassans was len naesten by van uwe grootte. Zy was juysl als gy, zegde Suzanna, eu tevens wierp zy hel kleed op do schouders van 't mcysje. Gabrielle sidderde hel was haer alsof uien haer met een doodslaken bekleedde Ach zuster Suzanna, riep zy uyt, is dal niet hel kleed eener doode Zekerlyk myn kind maer wal doet dit De mar kiezin is toch met vau de pest gestorven. Het meysje haestle zich het kleed op le rapen, het welk zy van hare schouders had afgeschud, en Veronica door hare gchoorzaemheyd overwonnen, zegde met zacbiaerdiglieyd Morgen zullen wy dit alles in orde brengen. Ik heb u een goud beddeken opgemaekl digi by hel onze doel tbaus u gebed en begeef u ter ruste. 111. Gabrielle bevond zich byna eene week len huyze der bejaerdo dochters, zonder le welen welk. beroep, zy uyloefeiideu. gy ziet dal het le klaer lilykt uyt uw eygen gezegdo wie hier de moedwillignerds zyn, wie hier volgens reden en regl, en wie legen nlle reden en regl te werk gaet. Gy bekent dal de leerlingen eener liberale school schapen zyn van den herder eu zyner kudde; by gevolg, welk regt hebben de liberale sehoolslichters deze scha- pen van de kudde en van den herder af le rukken Welk regt hebben zy eens anders schapen op te houden? Zeg nen keer, liefhebber Zult gy zeggen dat de ouders dezer kinderen dit regt geven aen de meesters of meeslerssen der school Maer zyn de OMders ook gcene schapen van «le ku«ldo en mogen zy legen hunnen herder opstaen Mogen zy hunne lammeren van de kudde verwyderen Mogen zy dezelve onttrekken aen de vvoekzaemheyd van hun nen herder Allons, onnoozelen klapper, beken dol uwe liberale- sehoolslichters en heschulters, uwe liberale school meesters cn meeslerssen, en de ouders die aen liberale scholen hunne kinderen toevertrouwen, zich allen om ie meer pliglig maken en dat zv allen le samen eene strenge rekening zullen geven aen den Grooten Herder van hierboven, aen wie die schapeu loebebooren. Den liberalen knoever brengt by, lot verschooning dal de leerlingen eener liberale school, nieltegensinende de afwezighcyd van den herder, algelyk gehoed worden, dal hunne meesters of meeslerssen de leemte aen- vullen. lla 1 slimmerik, 't zyn de meesters of meeslerssen die herders of herderinnen spelen in de plants van den waren herder Maer van waer komt hun 't regl ziel», tegen zyneu wil en dank. in zyne pl.aets le stellen om zvne schapen te hoeden Indien het ware dal hy zelf die schapen van zyne kudde verwyderd had omdat by dezelve niet wilde hoeden, dan zond gy eer.igzins reden hebben van spreken. Maer dil is hier 't geval niet, in tegendeel, 't is tegen zynen wil eu dank dal zy van hem verwyderd zyn. Ha de liberale meeslers of meeslerssen spelen do herders of herderinnen Zy vervullen de leemte Maer waer is hunne bevoegdheyd Waer zyn de waer- horgen dal zy de ehrislclvke leering niel zullen ver basleren en vervalschen Waer zyn de waerborgen dat zy aen dc kinderen de christelykc leering zullen leeren eerbiedigen, beminnen en oeffenen Welk ver trouwen mogen de ouders hebben in die zoogezegde herders en herderinnen Hoe hel onderuyzend korps vervult die leemte E11 wat «loet bel onderwyzend korps daerloe Waerin bestacl het zoogezegde geestelyk onderwys van dit onderwyzend korps? Is '1 in den catechismus aen de kinderen le doen van buyten leeren zonder dal zy er een enkel woord van verslaen Wel God van den hemel 1 de papegacyen kunnen ook alzoo den catechis mus leerenEi: gy zegt «lat «Ie leemte lllwilfl vervuld is Allons, allons, pri-tentieuscn knoeyer, draey zulke domme prullen on aen «Ie jannen van uw slim klb.'kskcmaer zwyg dacrvnn als gy met menschel) spreekt die een once verstand hebben........ Wy zullen een3 zien of den Ennen dit mael den bek uyl de pluymen niet trekken zal. Den volgenden zondag wierd zy naer de vroegmis geleyd, cn by het te buys komen zegde Veronica Gabrielle, myn kind, deze week gaet gy met ons mede. Denzelfden dag, in den namiddag, kwam men klop pen aen dit buys, waer nooyl iemand binnen trail. Veronica, die geopend had. kwam lerug en riep GroolenGod.' weet gy voor wien men ons no roept, zuster? Voor dien biaven jongman die ons zeke ren oag verdedigde voor Gaston di* Diart. Hy is d«aod'.. Gods vcrbolgenheyd drukt dns op die lamihe r mompelde Suzanna. Weiaen, wy zullen by Jer. armen jongen gaen waken. Maer zuster, sprak Veronica, ik weet niet of ik er wel toe in staet ben deze week hebben wy 2©oveel gevvaekt. Waer is den jongen gestorven Hy is gestor^'-n als iemand die noch hoys, noef» t'huys heeft, in do afspanning den zilveren Hoen, om ringd van vreindelingen.Hy had dus nofcft vader, noch moeder, noch naeslhestaenden k.xnaer», hernam Veronica, ik zal o wat hefpen, en als alles in orde is. ka» Gabcielle mei u mofe gaei» waker». Het meysje, dol aHcs gehoord had. vroeg met angsi By wie toch gaen wy waken, zusier Gy hebt hel wel gehoord, astwitordde Suzanna, wy gaen by eenen dooden waken. Hei arm kind w ier® zoo bleek, afs dien witten, doek, tóen zv aen den hals droeg. Dat is niets, kind, men w ard aen alles gvweoiu 2oud gy bang zyn Ja, zusier, ik ben- bang. Dat zal wel overgaen, zeodta- gy eenen- doode» zult gezien hebben. Kom, myn. kind, de levenden allee» zyn Le vreezen de dooden doen niemand Itwaetf. Netnv uw gebedenboek en uwen paternoster, en vertrekken wy. G.ibricllc gohoorzuemde en. volgde de zwarte. ({«VOUD VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1869 | | pagina 1