!25<lp Jacr. Zondag.*, 24 January 11)09. l\" 11 7 I VERTREKUREN UYT A EEST Wi ll VERTREKUREN UYT YOLGEiXDE STATIËNi Nog spreker Cumonl. TROONREDE VAX KEYZER XAPOLEOX. T O O V E II II E K S E IV De Eiberalen in Spanje. r? C' Dcnd. 5-20 7-20 8-38i 4^ -25 3-15 6-20 J Genii, (6-05 vrvdag) 7-' 6 E 8-31 8-5C 12-25 Lokercn 5-id 7-20 8-38 12 25 3-15 tt-2« 12-40 3-15 0 20 0-41 9-26 Bruss. 6-10 8-0" 8-35 (El 23k1 t-43 12-12 1-14 Brugge. Ostcnde. (E 7 00). 8-50 12-40 6-if E 2-50 5-48 (E I* 2e 3' k') •>-.>.! S-3;> 8-5.1 4- Doornyk, Korlryk, Moescrocn, Kvssel (langs Mech. 5-20 7-20 8-00 8-35 iT. I 23kl) 8-30 9-43 GeitdI 7-06 (EDooro. uilg X-50 12-46 3-15 Ejl-14 E 2-50 3-13 5-53 6-20 (I 8-35 8-55 9-51) gj ti-4l Anuv. 5-20 7-20 8-00 8-35 E 8-46 0-4.1 E I-HE f Doorn Ryss. (langs Alh) 8-00 0-00 Ail) 5-53 2-50 3-13 5-53 6-20 (E 8-33 8-55 9-31.) alleen), lol Korlryk Z.aterd. Zond. en Woensd. I.euv. Tliienen Luvk Verv. Landen. 5-20 '7-20 Ninove, Geersb. Alh, 6-10 8-GU (12-12 Doornvk 8-35 E) 8-36 9-43 12 12 1-t 1 E 3 13 (6-20 E uylg. 2-50) 5-53 (8-55 Ninove.) 1' 2«kl. van Tliienen) (8-35 8 55 E I 2 kl.) Bergen, Quiévrain, 6-10 8-0f 12 12 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NA ER: Lokeren, Lend, 7-30 9-00 E II-00 2-30 5-00 E 0-00 7 30 VAN GEND NAER Lokeron, Sl-Nicolacs, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 E 10 50 2-30 5-35 E 0-00. Te Lede slaen al de konvoys uylgononien de Expres. Te Idegem en Santbergen slaen at de konvoys. Te Gyseghem slaen stil al de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvoys uytgen. do vertrekken van Brussel 6-30 8 10 12-06 6-00 0-00 en uyt Aelsl 8 39 1-14 5-48 5-35. Afrcys van Denderleeuw uaer Niuove. 9-12 's avonds. 4'ulqu? Nuiim 6 FRANKS 'S JAI5R&T VAN I.OK^UEN NAER. Dcndermonde, Aeist, 7-05 9 10 11-00 1-55 5-00 7-30 Ninove, Geeraerdsbergen, Alh, 7-05 11-00 1-55 0-00 5-00 (7-30 Ninove.) VAN ATII NAEK Gceraerdsb, Ninove, Aelsl, Dendcrmondc, Lokeren Lessen, Gis-raerdsbergen, Ninove, Aelsl Brussel (lang Denderleeuw) Gend. Brugge. (Kiende (langs Aelst). van Ronsse naer Audenaerdc, gend. VAN RRESSEI, NAER t Aelst. Gend. 6-27 E( 1 2 3 kl.) 7-28 8-08 11-20 12 02 2-10 5-15 5-57 8-20 Ninove. Geeraerdsbcrgen, Alh (langs Denderleeuw), 7-28 11-20 2-10 5-15 (8-20 Ninove VAN DENDEKMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-35 11-33 00-00 2 *4 5 29 8-00. Aelst 7-35 9-55 11 33 00-00 2-24 5-29 8-00 U-00. U" VAN braine-i.e-comte naer. Engh, Geer. Sol, Gend, 6-52 9 '"6 11-08 2-08 4-28 5-27 8-05 van gend NAEiiSollegcm, Braine-!e Conite, 6-05 8-10 E 9-ln 11-28 2-20 7-00 E 6-55 10-30 1 45 4-36 7-50. 6-55 10-30 1 45 4-36 7-50. 6-55 10-30 1-45 4 36 7 50. 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22. Nog een beetje, en geheel Belgie zal gedeko- reerd zyo doch wanneer xvy /.eggen: geheel Belgic, 't is te verstaen het officieel Belgie en niet hetgene waervan de cattiolyken deel ma ken. Voor hen zyn er geene kruyskens ouk vragen zy geene regt alleen eyscheu zy. Spreker Cumonl heelt onder de Verbondsknoey- ers eenen uo.iaddnp en uozAAvsnau k-iuipioeu aengetrollen, eenen vent die met sieur llor- mans school in zoo nauwe betrekking schynt te wezen, dat men wel zou zeggen dat hei mees ter Hoismans zeil is. Dezen knoeyer heeft mei p9ouiiiop|oi| de tank op zich genomen spreker Cumonl en dezens gezegdeus tegen onze aen- merkingen te verdedigen. Daerom begint hy met te verstaen te geven, dat spreker maer den AFLEZER zou geweest zyn van een ge- vroclit waervan den man misschien geen enkel woord verslond, en ontlast hem ateoo van alle verantwoordelykheyd om er zich zelveu meè te belasten, 't Is genereus Hierop vertelt den knoeyer dat hy zonder veel moeyte uyt den Monileur een wapen ge lrokken heeft, T geen alleen hem vergenoegt om den llenderbvde néér te vellen. Eu wat is dit voor een wapen Een TAFELTJE, waerin hy, na veel opzoe kingen, en met veel moossclien en aeneen- llikken, er in gelukt tie overwinnende scholen te rangschikken volgens 't getal benoemingen barer scholieren. Op deze wyze brengt hy natuerlyk Aelst op den zesden rang en bluest tVioml. Dit la/eitje is voor ons geene nieuwigheyd wy ook hadden het opgemaekt, wy hadden zelfs vergeleken, niet alleen de benoemingen, maer ook nog daerby de punten van 'i algemeen konkoers der tlerdejaerlingcn. In deze vergelykiug ontmoetten wy onder andere de vlaemsche scholen Limburg met 221 punten, .Mechelen mei 2U8, en Aelsl met 204 i j, zoodal ook onder dit oogpunt, volgens knoeyer het eeniye ware, Aelst den zesden rang onder al de scholen, noch den eersten onder de vlaemsche bezit. Maer indien wy de namen en de cylïers van 's kuoeyers tafeltje aenveerdeo, guijsch anders is 't met zyne rangschikking want om tot deze te geraken, doel hy twee veronderstellingen waervan de valsehheyd duydelyk iu d'oogéu springt, te weien I" Hy mengelt en foefelt ondereen twee gansch verschillende koukoersen, het een der leerlin gen van derde jaer, het ander van de vete rans. NVaerom die foeffeling? 2U Hy stelt alles op gelyken voet, pryzen, accessils, meldingen, zoodanig, dat hy in zyn talellje aen den luetslen areessit de zelfde weerde geell dan aen den eersten piys, en dat, volgens hem, dry laelste accessits meer weerd zyn dan twee eerste pryzen Zoo ooylyk is dien knoeyer... Wy, integendeel, hebben stiplelyk den Moni- teur gevolgd. 1" Den Mdniteur kondigt alzonderlyk en op orde de 23 pryzen van 't konkoers der veterans af, waeronder sieur Hormans school op Xtimerp twintig pronkt. WY OOK, uytgenomen dat wy nutteloos geacht hebben de dry laetste veterans te melden. 2" Den Monileur kondigt insgelyks afzonder- lyk en opoide den uytslag al van 't konkoers der derde jaerlingen,Ie weten eerst de 10 pryzen verdeelt onder 50 scholieren, én dan de 2o accessils eene eerv. melding metlehegi epen) onder 53. WY OOK, en aldus hebben wy met de nnemlysi van den Monileur den eersten scholier den eersten genoemd, enden tweeden den tweeden, en den tienden den tienden, en sieur Horsmans leerlingen op numero 54 en (51. en zyn© school op N" 24 geplaeist. Hcwel, knoeyer, wie van ons beyden heeft er hier nu deeilyk den hal misgeslagen Gy vind onze redenering belayrhelyk. Dit is u gemakkelyk om zeggen, als gy er door plai- gciiepen zyi. Maer adresseer uw komplimeut aen den Monileur, man. Maer wal is dan uwe beredenering anders dan een verward en moeyelyk opgezocht men gelmoes waer gy kon koersen, pryzen accessils, meldingen, alles ondereen lueflëft eji gelyk nen aengebraiideu hutsepot opdientZoo eene be redenering moogt gy belayrhelyk noemen, maer niet degene van den Monileur, de eenigste die overal in voegen is, en hlyven zal, zelfs ii> sieur Horsmans school, waer ook pryzen en accessils niet alle op gelyken voet, maer in eveu- redigheyd der verdiensten worde» aeugesDpi. En dan. C.y daegt ons uyl, in uwe namen en cyffers eenen enkelen misslag aen te slippen. Wel gy doinmeu knoeyer, dit is de onnoozelste aller u.Mdagingen, aengezien wy deze namen en cyl ïers reeds acht dagen voor u hebben hekénd gemankt. Maer als gy zoo onbeschoft zyt ons uyt te dagen, dan nemen wy den/elfden loon en dagen u uyt ons op de twee volgende vraegjes te ant woorden I" Moet den direkleur eener school van EER STE KATEGOBIE zich niet schamen, dertig pryzen voorhy zynen neus te zien wegdragen door scholieren van mededingende gestichten meeslul van TWEEDE en DERDE KATECORIEN, en daerop te staen kyken gelyk nen uyl door lien verrekyker 1 2" Moet gy u niet schamen, knoeyer, uwen spreker te hebben doen zeggen dal de school van Aelst den zesden rany bekleed onder 't opzigt der BLKBOOMAG in den openbaren pryskamp, en den eersten onder de vlaemsche scholen terwyl, indien de gestichten van tweeden graed voor de bekrooning hunner leerlingen naer Brussel geroepen wierden gelyk de gene van eeisten graed, sieur Horsmans* veteran zou op den 20*Uo rang der bekroonde pronken, en zyne dly andere scholieren zouden achter de 30 AELST, DEN 25 JAM AR Y 1809. Den zesden en lae.tsten zittyd van het te genwoordig Wetgevend korps in Vrankryk is den 18 dezer geopend geworden door den Keyzer. De huylenlaudsche staetkunde is dilmael op den achtergrond geschoven den Keyzer ver- klaert dal zyne betrekkingen met de vremde Mogendheden op den meest vrieudschappelyken voet zyn hy hestaligt «Ie overeenkomst der Mogendheden over hel behoud van den vrede; doch van hel brandende Oostersche vraegsluk gewaegt hy slechts oppervlakkig, hy drukt zyne hoop uyl dal, ten gevolge der gemeensehappelyke verklaring der Mogendheden ter Conferentie, den vrede tusschen Turkyen en Griekenland niet verbroken zal worden; doch hy geeft des wege geene de minste verzekering. De laetste spaensche omwenteling word ook maer ter loops aengestipt, om te verklaren dat dezelve geene sloornis heeft, gebragl in de goede hel rekkingen tusschen Vrankryk en Spanje. Geen woord over Duytschland en Ooslenrvk; niets over Italië liieruyl mag men atleyden dot de frnnsche staetkunde, onder dit opzicht, geene wyziging ondergaen heeft door de oplre- ding van het nieuw ministerie. Hoewel herliaeldelyk en sterk drukkende op de handhaving van den Europeesclieu vrede, spiegelt Napoleon III mei welbehagen de te genwoordige strydkracht van Vrankryk af, welke ten gevolge der herinrichting der land-en zee machten, zoo sterk is, dat Vrankryk thans voor geene welkdanige gebeurtenis behoeft te vree zen en zich Ier hoogte van deszelfs lotsbestem ming in de wereld bevind. Met fransche zweerd zal echter niet uyt de schee worden getrokken, dan Ier verdediging van s'lands eere en onaf- lianglykheyd.... Wilt die verklaring zeggen, dat Pruyssen ge rust over den Meyn mag trekken, oin geheel Zuydduytschland aen zyn oppergezag te onder- jukken dat Rusland deszelfs gelieyme op roerige kuyperyeu ongestoord in den Oosten zal mogen voortzetten, om Tui-kye geheel en al te ondermynen, en allengskens het testament van Czar Peter den Grooten tbn uytvoer te brengen De keyzerlyke redevoering is veel dnydelyker onder opzicht derbinnenlaiidsche staetkunde van Vrankryk Napoleon III wensclit dat hy zich zal mogen blyveu verheugen in het gehruyk der vry- zinnige toegevingen, door hem gedaen aen de drukpers en aen 'I recht tot vereeniging. De betoogingen van liet algemeen kiesrecht be schouwt hy als een bewys der goede overeen stemming tusschen de Regering en de Wetge ving voor alle antwoord aen de party der te- DE TWEE 2e VERVOLG zie ons vorig nimmer. Op dc trappen van den Zilveren Haeu ontmoeteden zy eene mcyd, die hacr zegde Gael in de tweede kamer der eerste verdieping Men zal u daer keersen, wywaler en bloemen brengen En daerop snelde zy weg. Wal hooger ontmoetten zy eene tweede meyd, die bel lecken des kruyses raaekle en uylriep 0 God daer zyn ze 'k had ze nog nooyt gezien. Men zegt dat ze slechts gelweceri waren, en daer zyn er dry T Suzanna hield haer terug en voegde baer op spotten- den loon toe Loop niet zoo vlug gy znud van den trap vallen, en men zou zeggen dal wy u er afgeworpen hebben En daer de meyd met open moud voor haer bleef staen, voegde de oude er by Maer hoe is dien jongman gestorven Heylige Mana-Magdalena, weetik het J Hv heelt zich eergisteren te lied begeven de doktors liebben zyne kwael niet begrepèn, en dezen morgend is hv overleden. J Men roept ons allyd ie lacl, gromde de heks zyn lichaem zal reeds slyf gewordei) zyn En het drytal ging voort. De twee oude heien Gabnelle ui de voorste kamerwaer zich niemand geiikanting, doet hy, met een volkomen betrou wen, een beroep op de volksstemming, die eerlang de vertegenwoordiging des lands vei nieu wen zul. Ten slotte, werpt Napoleon III eenen zelfvol- doenden terugblik op de akten zyner 2ü jarige Regering op al de ingevoerde verbeteringen, op de vermindering der openbare lasten en op den aengroey van handel en vei keer. De woorden en vredelievende verzekeringen van den Iranschen Keyzer zyn gewis schoon en, oppervlakkig beschouwd, zeer geruststellend: Y'raukryk zal voortueu niet meer iu de Euro- jieesche zaken tusschen komen, dan voorden zegeprael der beginselen van orde eu der groete belangen van den vrede dus geene uenrandin- gen, geene aenhechtingen meer... Hoe de liberalen toch hun evgen kunnen tegenspreken Den lieitog van Montpensier, mededinger naer den troon van Isabella, zyne schoonzuster, heeft eenen brief geschreven aen de Spaujaerds de liberale drukpers neemt dieu over en geeft hem al hare goedkeuiing. Welnu, zie hier wat den hertog onder andere alkon- digt Ik hen een vurigen catholyken, zegt hy, ik voed myne kinderen op in de vreeze des Heeren, ik eerbiedig de bedienaers van den Godsdienst en ik erken aen ieder meusch liet recht van God ie aenbidderi volgens zyn gewe ten, van eene kerk te hebben om te bidden en ook een sluk grond om de stolfelyke overhlyl- sels te bewaren en ie vereeren, van dc pèr- soonen die hem hier op de aeide duerbaer geweest zyn. Het is wonder, dit keuren de li herhaters doc trinairs van ons lajid allemuel goed iu Spanje, eu iiogtlians die kerk om te bidden en dit sluk grond om er de sloffelyke overhlyfsels te bewa ren e:i te vereeren van de persoonen die men lief had, dit vragen wy, calholyke Belgen, alle dagen en dal word ons alle dagen door de liberalen hardnekkig geweygerd. Wy hebben dus recht daeruyl te- l^sjuyten ilat onze tegenstrevers, volgens huiiiie^eygene bekentenis, oils geene vryheyd van geweien en eeredienst willen laten genieten, al staen zy dan ook zoo uyidrukkelyk in onze Grondwet geschreven. De kiezers moe ten zich die regleu zeil verschaffen. Voor kruyskens te schenken, verteerde men in Belgien in 1843, 3000 fr. in 1850, 7000 ft. 'in 1800, 10,000 fr. en in 1800 vraegt men 20,000 Ir. zooduuing dal er meer eu meer kruyskens eu lintjes gevraegd worden, en dat het ministerie min eu min er kan weygeren. bevond, on begaven zich in ue tweede placts. liet ineysje was door eenen yslyken schrik overmeesterd en luysterdc sidderend naer hol lieëu en weder gaen van de beydc zusters. Na verloop van eene uer opende Veronica de deur en zegde lol Galmei!» 'T is gedaen. wy hebben hem opgeschikt, myn kind kom nu meé om de gebéden derdooden le lezen. Maer Gabriel lp beefde zoo, dat zy niet voort kon. Vooreerst zag Gabrielle nietshel was alsof haer eenen sluyev voor de oogén hing, en zy was op hel punt in onuiagl le vallen. honiaen, gy moet niet bang zyn, myn kind, sprak Suzanna kyk hel is locli geen leelykcu "dooden Gabnelle keek rond, en wal zy zag was veeleer Ircu- rig dab schrikwekkend. Vier waskeersen braudden aeu de hopken van lal bed, en nevens heUelve sloud een wywaterval, waerin eenen palmtak lag. Te midden Van dien doodscben toestel rusle een lyk, zoo blank als de marmeren beelden die dc praelgraven versieren. De banden waren kruyselings over de borst gelegd, en bel hoofd was versierd met eene kroon van bloenieu. Langzainerhariü maektc deu schrik plaels voor een gevoel van diepe treurigheid, en bel nieysje knielde neder om de gebeden der stervenden» uyl te slortcn. Aen het laeisle rrguiem gekomen, zegde de oude Den nacht is iugevaHen daer beneden is elkeen bang die domme uiöyden zullen droomen dal zy spoo- ken gezien hebben en morgen vremde geschiedenissen vertellm. Maer gy zyt nuri meer bevreesd, niet waer Gabnelle Neen, zuster Suzanna. Eene diepe slilte beerschle zoo binnen als buytcn hel vertrek. De oude dochter sluymerde in, en Gabrielle nam eens op hacr gemak dc kamer in oopenschouw. Alles wat aeu den overleden bad behoord, lag daer no° iu wanorde zyr. horlogie hing digi hv hel bed en ging nog, zynen degen en hoed lagen op eenen siocl. Gabrielle bekeek met slrakkc blikken dal hlceko aen- gezigl en weende. Ily, die door de dood weggerukt was, iiad oog niets van ayue mannclyke schooulievd verloren. Om zynen mond scheen nog eenen glimlach le zweven, en men zou gezegd hebben dal hy sliep, zoo veel heil scheen er op zyn gelaet uyl le blinken. Zoo jong sterven dachl Gabrielle. is dal mo- gelyk Indien hy slechts in slnep gevallen ware En roerloos bleef zy het lyk aeuslaren. Eensklaps riep den nachtwaker op strael bel uer, 'l was middernacht. Gabrielle bad nog de oogco uiel afgewend van den dooden. Plotselings liep zy aohteiuyt, uylroepende: O God zuster, deu dooden verroert zich Wat is er toch vroeg Suzanna, die door liet geroep uyt baren slnep vyan gewekt. Gabrielle wees sidderend naer bel bed en ber- haelde De» dooden verroert zich Inderdaed, de handen die kruyselings waren ge legd, rekten zich door eene zwakke beweging uyl. Dim mensrh ij niet dood riep Suzanna naer hel bed sm lleude. De stem van Suzanna scheen deu dooden le wekken hy zette zich regt en liet rondom zich een verdwaelden blik varen. Gabrielle knielde neder by hel bed, terwyl de oude vrouw zegde '1 was slechts eene lethargie, eene schyndood. 'T is de tweede macl dal ik dit zie sedert'vyltig jaren. Wclacn, Myolieer, moed geschept Ilv heeft koü, sprak Gabrielle, die zich verstoutte de neerhangende handen aen te raken. Lael my maer begaen, nieysje, nep Suzanna, hel slvve lichaem regl zetlende. Mynheer, kom hy dei, heerd, hel vuer zal u herstellen. Gabrielle, roepl om volk. doet goeden wyn boven brengen misschien is er eene lating van noode... Men onlbiede den chirurgyu. Mynheer steekt de voelen digt by hel vuer Wal is er my toch overkomen 1 mompelde den jongman. Waer ben ik In uwe kamer Hebt gy pyn Neen ik ben zeer vermoeyd. Toen Gabrielle volk hyeen geroepen had. kwamen de nu-yden lot beneden aen den trap, doch verstoutten zich niet hoven le gacn. lil Gods naem riep Gabrielle, breng toch wal wyn, misschien kunnen wy dien armen jongen heer nog redden. Die heks wil ons boven doen komen, om ons bang tc maken, zcyde eene oude mevd. Lievee zie ik duyvelshoornen dan haer aeuge- zicht, voegde eene andere er by. Gabrielle Gabrielleriep de zwarte. Hoort gy het riepen dc moyden al vlubtende Y is den duyvel die ha^r de» nek omdraeyi. Niemand wil kouieri zegde Gabrielle. 'I Is gelyk, kind, geef my sargièn ou oorkus sens. Ik zal myneu zjekeo voor het vuer leggen. Daer zal hy' veel beter zvn dan in zyn bed ik zal hem het vleeschnal geven dal ik voor my had méé- gébracht. Ademhaling en licbacmswaruiio komen terug,

De Denderbode | 1869 | | pagina 1