üo' Jaer. Zoncfci" 51 efamiarv 1069. X" 1172. VERTREKUREN UYT AEEST NAER Ka f 6-T;" '-u6 <EDoonl s"50 :l'lr' VERTREKUREN IIyt voegende STATIËN t NIEUW LIBERAEL FOPMACIIIEA. tVat dan gedaen TOOVERHEKSEX co En inderdaed. Maer C7 fend. 5-20 7-20 8-38 12-25 3-15 6-20 Goud, (6-05 vrydüg) 7-1 6 E 8 31 8-50 1 2-25 'Lokeren 5-40 7-20 8-38 12 4". 3-45 6-2» 14-40 3-15 6-20 6-41 9-26 Brnss. 6-10 8-0° 8-35 (El 23k')9-43 12-14 1-14 jjj Brugge, Oslende. (E 7 06). 8-50 12-46 6-11 h 4-50 5-48 (E 1' 2® 3' k') 5-53 8-35 8-55 4: Doornyk, Kortrvk, Moescroen, Rvssel (langs Aniw. 5-26 7-40 8-00 8-35 E 8-36 9-43 E 1-14 F. t Doorn Rvss. (langs Alh) 8 00 0-00 Aih 5-53 2-50 3-13 5-53 6-40 (E 8-35 8-55 9-3!) alleen), tol Korlryk Zatcrd. Zond. en Wofnsd. Eeuv. Thiencn Luvk Verv. Landen. 5-20 (7-20 Ninove, Gecrsb.Alh. 6-10 8-00 (la-12 Doornyk 8-35 E) 8-36 9-43 12 12 l-l 4 E 3-13 (6-2» E uylg. 2-50) 5-53 (8-55 Ninove.) 1® 2®kl van Thiencn) (8-3u 8 55 E I 2 kl.) Bergen, Quicvrain, 6-10 8-0C 12 12 2-50 5-53 "VAN ANTWERPEN NAER: Lokeren, Gend, 7-30 9-00 E 11-00 2-30 5-00 E 0-00 7 30 'VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerp m, 4-40 7-20 9-30 E 10 50 2-30 5-35 E 0-Ot). Te Ledb slaen al de konvoys uyigenomen de Expres. Te Ioecem en Santbergen slaeo al de konvoys. - Te Gyseghem slaen stil al de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvoys uytgen.de vertrekken van Brussel 6-30 8-10 12-06 6-00 0-00 en uyl Aulsl 8 39 1-14 5-48 5-35. Afrcy.; van Denderleeuw uaer Ninove. 9-12 's avonds. 6 FRANKS 'S JAERS. Dendermonde, Aclsl, 7-0*5 9 10 II 00 1 -55 5-00 7-30 Ninove, Geeraevdobergcn, Alh, 7-05 1*1-00 1-55 0-00 5-00 (7-30 Ninove.) VAR ATH NAER Grcraerdsb, Ninove. Aelst. Dendermonde, l.okeren 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50 Brussel (laDg Denderleeuw) 6-55 10-30 1-45 4 36 7 50. Gend. Brugge. Oslende (langs Aelst). 6-55 10-30 1-4.3 4-36 7-50. van Ronsse naer Aodenaerde, gend. 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22. VAN BRUSSEL NAER Al 1st, Gend. 6-27 E 1 2 3 kl.) 7-28 8-08 11-20 12 02 2-10 5-15 5-57 8-20 Ninove. Geeracrdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-28 11-20 4-10 3-15 (8-20 Nino.e VAN PENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-35 11-33 00-00 2 24 5-29 8-00 Aelst 7-35 9-55 11 33 00-00 2-24 5-29 8-00 0-OO. £7* VAN BR aine-i.e-comte NA FREngh. Geer. Sot, Gend, 6-52 9-OR 11-08 2-08 1-28 5 47 8-03 Van gend naer Sottegem, Braine-le Comte, 6-05 8-lü E 9-16 11-23 2-20 7-00 E 4'nlqiie Nnntn AELST, DEN no J.WTAIiV 1809. Tot in 1847 hadden do liberhaters vruchteloos alle listen en bedrog, alle schalkheden en slimme toeren gebruykt om aen 't schotelken te geraken. Zy schreven in hunne gazetten, zy predikten in de herbergen, zy gaven brochuren, scbrilten en spotprinten uyl tegen de zoogezegde overheer- scliing der geestelvken, tegen de aenstaende berinvoering der I enden, tegen de inneining van al de landgoederen door de kloosters enz. Zy gingen zelfs zoo verre te beweeren dat de catho- lyken d'oorzaek waren van de pataterplaeg en van den duren tyd die er op gevolgd is. Ma er al die slimme toeren pakten niet, 't volk schokschouderde, lachte en 't liet die kerels praten. De bedrogmiddels waren te plomp om er zelfs ■de domsien meé by den neus te leyden Uit zagen en ondervonden de liberhaters, en daerorn ook wierden zy des te hardnekkige! in hunne poogitigen en wilden, kost wat kost, een middel vinden dat beter zou gelukken zy moes ten aen't schotelken komen, al moest de draey- spille der aerde verplaetst worden, want ltonge- Tigeren boel heeft er nooyt in eenig land bestaen. Al de doortrapsten, al de fynsten, al de slim- ■sten der kliek kwamen byeen. Zy beraedslaeg- den, zy peysden en herpeysden, zy studeerden ■en bragten al hunne hersens ter tafel om dit wonder middel te ontdekkenEyndelyk, zy hadden 't gevonden En waerin bestond dit middel In een splinternieuw fopmachien-it-ressort, Y welk op al de Belgen te gelyk zqu werken en 'i welk ook het meestendeel moest verblinden. En boe heetten zy dit splinternieuw lopmachien? Zy doopten het met den betooverenden naem van GESPAERZAEMHEYD En eens dien naem gegeven, was 't ordewoord allons, jon gens, aen 't werk, met krachtdadigheyd en moed aen 't Werk, want Y zal er uyt komen als g'uw beste doetDie hardst zullen schreeuwen, die meest zullen tieren, die geweldigst zullen huylen tegen de volksverplelterende budgetten, tegen de klerikale geldverspillingen, tegen de schandaleuze uytzuygingen des volks, tegen de schroomelyke contribution enz, deze zullen ook ♦Ie beste beetjes krygenGeeft er maer op al, spaert noch leugens, noch bedrog, noch verley- tling. Doet het fopwoord GESPAERZAEMHEYD helder klinken in al uwe gazetartikels, in al uwe DE TWEE 3® VERVOLG zie ons vorig nimmer. IV. Een pacr weken later rustte Gabnelle op het groot lied: zy was nog te zwak om op le staeii zy was by "a ten grave gesleept geweest door eeiic zenuw koorts, en slechts sedert daegs te voren bevond zy zicli buyleu gevaer. l'e twee zusters bevonden zich in een gesprek dicht by den heerd. Wy mogen haer niet meer mede nemen, zcy Veronica zy is le jong voor ons beroep 'I Is waer, antwoordde Suzanna. maer blyft zy hier, zonder iels le doen, zoo zal zy ocs veel geld kosten. Wy zullen trvh wel het een eynde van'ljaer aen hel andere kunnen knopen, en kwam er ons iels te kort, dao zouden wy onzen vriend Vincent eens kunnen gaen opzoeken. Dat zal niet uoodig, zyn Veronica Gabnelle is sober en wy hebben stof genoeg om haer nog voor langen tyd te klecdcn. Zy kan bel buys bewarep, terwyl wy uyl zyn God zy gedankt, uu is bet beter; bare krachten zullen weldra herleven de gezondheyd komt zoo gauw terug, als men jong is, maer de ziekten zvn ook heviger. Ecu licht kloppen op de deur deed de zieke sidderen. Suzanna deed open. Heylige Maria zyl gy bet. Mynheer? riep zy uyt. Misschien hebt gy ongelyk gehad zou gauw uwe kamer le verlaten. Hoe beviod gy u Tamelyk goed, ofschoon nog wat zwak, zeyde redevoeringen, in al uwe schriften, in d'hevber- gen en publieke byeenkomsten. 'T moet gedurig van gespaerzaemheyd zyn dat gy handelt, spreekt ol schrylt't woord gespaerzaemheyd moet onder alle vormen opgediend worden gespaerzaemheyd gebakken, gesjmerzaemheyd gestoofd, gespaei zaem- heyd gebraden, gespuerzaemheyd te voet, gespaer zaemheyd le peerde, en altyd en onophoudelyk gespuerzaemheyd, gespaerzaemheyd Eensklaps was den toon van al de liberhaters» gazetten en predikanten veranderd... Hel deuntje van gespaerzaemheyd ronkte aen de vier hoeken des lands men hoorde, men las, men zong niets anders dan gespaerzaemheyd, nieuwe poli tiek van gespuerzaemheyd, goedkoop gouverne ment van yespaeizaemlieyd, vermindering van lasten uyt yespaeizaemlieyd, afschaffing van die en gene contributien uyt yespaeizaemlieyd, ont- zwelling der budgetten uyt gespaerzaemheyd enz. enz. Ten langen laetste, het volk wierd als door geestverbystering geslagen, het wierd als ooreu- dul van eeuwig eu altyd hel zelfde liedje te hooreii, en 't zegde laet ons eens probereu, Y is misschien mogelyk dat de liberalen de waer- heyd zeggen, den duyvel is misschien zoo zwart niet als dal hy afgeschilderd wordKomt, laet er ons eens voor stemmen Zoo gezegd, zoo gedaenen de liberhaters kwamen bovenzy vestigden alleugskens hunne heersehappy, overal staken zy hunne vriendekens in de fonctien, al wat eeuigen in vloed gaf hielden zy voor zichzelve, zy maekten zich handlangers en onderdanige slaven van allen kaliber, al wie zich ouder dit leger wilde engageren wierd beloond, immers er wierd niets verwaerloosd om het door 't fopmachien van gespaerzaemheyd aeneengeftanste stelsel steviger en steviger te maken, tot dat 't land eyndelyk gekomen is tot liet punt waer het nu is, 't is te zeggen, dat het zucht onder de zweep der schandelykste dwitigelandy en 't speeltuyg ge worden is van eeneh autókraet die, by middel eener knikkersmeerderheyd, durft zeggen sic volOy sic jubeo, stat pro ralione voluntas Zoo wil Y ik, zoo gebied het ik, en de reste gaet u niet aen. Vraegt ons 't volk, wat is er van de solemnele en duyzendmael herhaelde beloften van gespaer zaemheyd geworden Foppery antwoorden wy, foppery en niets anders dan foppery Onze liberale ministers, zegt la Paixkomen nu vlakaf verklaren dat ergeene gespaerzaem- heden mogelyk zyn, en dit niettegenstaende dal den heer de Biart, maer ik was ongeduldig om u te zien en te bedanken. Kom binnen, Mynheer, riep Veronica. Ik ben blyde u hersteld te zienGy ziet er goed uyt Ik zag er zoo slecht uyt, als gy my de eerste mael aeogctroll'en liebt, dal gy moeyle moet hebben 0111 my te lier kennen, zeyde den jongman met eenen treurigen glimlach. Inderdaed, thans had hy een allerschoonst voor komen. Aen zvne manier van spreken en groeten er kende men aenstonds den edelman. Ily zette zich by den liaerd, lusschen Suzanna, en Veronica en vroeg Hoe gaet het met het jonge meysje Ik heb dagelyks naer baren toestand laten vragen, en heb met hartzeer vernomen dal zy zeer ziek is Zy bevind zich uu weer wel, onderbrak Suzanna, een vinger op haren mond leggende en naer hel bed kykende zy is nu buyten gevaer. God zy dank, ik verweel aen myn zeiven de oovrywillige oorzaek barer kwael te zyn. Het is de aendoening die liet kind 111 dezen staet gebracht heeft. Ik kan my licbtelyk verbeelden welke gewaer- wordiugen zy gedurende' dien ysselyken nacht gehad heeft. Ja. dat laet zich begrvpen, sprak Suzanna. Men mag wel de gewoonte hebben van met lyken om le gaen gelyk wy, om zyne koelbloedigheyd te behouden als men een overledenen hoort spreken. Gy hebt my gered zonder uwe legenwoordig- heyd van geest ware ik 111 myn doodslaken van koude gestorven riep mynheer (ie Biart uyt, terwyl hy by dit aendenken sidderde. Ik boop eens myne schuld ten uwen opzichte te zullen kunnen betalen. In afwachting, bid ik u dit aen le nemen. En by legde eeue lamclykc wel gevulde beurs op Suzanna's schóól. Hei is te vee! riepen de twee zusters uyt wy kunnen dit nitt aennemen. En hel jonge meysje dan Ik zou iets voor de uitgaven sedert 1847 mei V2Ö ten 100 ver meerderd zyn. In 1847 verklaerden de liberale opperbazen dat den oorlogsbudget, die, ten dien tyde, maer tot 28 millioenen beliep, veel le hoog was, dal hy moest verminderd worden, dat men '1 volk moest ontlasten, dal bet al veel te lang onder de con tributien verpletterd bad gelegen enz.... Maer wat is 't nu met dien zelfden ooriogs- budgetWat is er van die liberale belofte geworden Eylaes dien zeilden oorlogs budget is nu zoo scliroomelyk verhoogd, dat hy van -26 millioenen tot 37 MILLIOENEN FRANKS geklommen is, zonder daerby te rekenen de in tresten van rond de HONDERD MILLIOENEN' franks, die verknoeyd en verkneukeld zyn aen de kazematten, lonklorens en forten van Ant werpen En den budget van 't inwendige dan, hoe staet bet daermeé Eylaes hy is op den zellsten liberalen leest gescltoeydIn 1847 was den budget van het inwendige maer van zes millioenen franks, en nu komt den minister juysl het dobbel vragen, 't ts te zeggen 'i'WA ELF MILLIOENEN FRANKS Men zou zeggen dat de vyffrankstukken in Belgien groeyen gelyk de palaters, zoo gezwind gaen de liberale ministers om met liét vragen van millioenen en millioenen. Sedert dat de krinolirien verkleynd zyn, zyn 's lands budgetten voor goed beginnen te zwellen, eri zoodanig te zwellen, dat, moet liet zoo nog wat voortgaen, de liberale ziekte van volksafperssing het land ganscli zal doen te niete gaen, en dat er welligt nooyt volmaekter berouw door '1 volk zal ver wekt worden, dan datgene, van zich ooyt blin delings aen de knaptanden van 't nieuw liber- haterslopmachien blootgesteld te hebben. Feliciter sapit, qui aliaio periculo sapit, hy Wórd gelukkig wys, by die ten koste van een ander yvys word. Maer 't en is hier alzoo niet't volk is hier, ten zvtien eygen koste, wys geworden, en dit wel om geluystord te hebben naer liberhateis- belöften, waervan het moest mistrouwen, terwyl bet wist dat eenen slechten boom nouyt goede vruchten kon voortbrengen. Den opperknoevcr uyl Y Verbond is vcrledene Week op eenen volumineusen liongen k.kstoel geklauterd, en van daer deelt by, met eene ongehoorde pretentie, brevetten uyl van goede of slechte redactie aen de klerikale gazetten. Ilv natuerlyk is den beleefdsleu. Jen zuyversten, den zedeiykslen, den geleerdste», den fyn3len van al de redacteurs, gewezene, tegenwoordige en toekomendeWy zouden ons geweerdigen op de dwaze snoevery van dien belagchelyken kwant serieuste antwoorden, was hy by eiken» niet gekend voor den morsigslen schryvelaer van g'heel de vlacm- haer willen doen, hernam den heer de Biart on- gelwyfeld behoort zv tot arme ouders, en misschien zou ik haer wel by eene dame van myne familie kunnen plaetsen. Wees gednnk in haren naem. Mynheer, her vatte Suzanna met waerdigbeyd. Dal meysje is arm, maer zy beet jonkvrouw Gabrielle de Lescale Wat zegt gy daer Geliel m> le verschoond) Mejuffrouw bel huys de Lescale is een der edelste van hel land het is verbonden met den ganschen adel Dat is hel juysl wat den laetsten vertegenwoor diger dezer famibe gedwongen heeft zyn vaderland le verlaten, om zyn brood te gaen verdienen, zeyde Suzanna hy is onder den last bezweken. En fluyslerend herhaelde zy de ongelukken van den beer de Lescale en deo toestand van Gabnelle den jongen beer luystende met even zoo veel verwon dering als droefbeyd. A Is het mogelyk riep hy uyl, eene adelyke dochler byna tot den bedelstaf gedwongen Maer uy zyn er nog onderbrak hem Veronica met eene zekere fierheyd zy zal bv ons blyven, en nimmer zal zy iemand van Doode hebben. Spreek zacht, bid ik u. zey Mynheer de Biart, want hoorde zy ons, zoo zou het haer kunnen spy- ten dat eenen vreemdeling mei haren toestaod be kend word. Een oogenblik verliep in slilzwygen de heksen weudden hare blikken niet af van den jongmau die in eene mymeriug vervallen scheen Mynheer, zegde Veronica, op eens, gy bewoont hel kasteel van Biarl Ja Mejuffrouw, met baron de Biart, myn groot vader. Zoo by leeft nog prevelde Suzanna. Kent gy hem misschien vroeg den jongeling, die, hoezeer by zich trachtte te verdiepen in gis singen, maer niet kon begrvpen met welke zonder hoge wezens by le doeu had. sche drukpers, en errinnerden wy ons 't spreekwoord niet dal de voylste zwyoen altyd hel sx-boot.ste strooy willen hebben. Eenen duytschen schryvcr M. Lukas, tarnt eenert boek uyt te geven over het dwangouderwys en laet zien dat bet een stuk is van moderne tyranny. Dit onderwys heeft eerst begin genomen in de pro- teslantscbe landen van Dnytsebland na de jaren vyftiert honderd, en duytsehe catholyke Staten hebben'later dat voorbeeld nageaepl. Hel dwangouderwys is in Duyts'chland maer tot stand geraekt naermate de Volksvryheyd er wierd vernield. Het dwangondervvys verti-apl "de familieregtei;, het regt der ouders op "de kinders, bet oudste, het wet- tigste regi. Dit regt is erkend geweest in alle tyden by alle volkeren. Sparta alleen in de oUdheyd maekt uylne- ming. Men haelt Pruvssec aeh eh rtieh Schildert het dwang- onderwy3 als eene bron van rykdom en magt voor dal land. Sadowa, zegt inen, is de vracht van het dwang ouderwys. M Lukas dacrentegen bctigl öhs dat ïh Pruysseh op 100 inwoor.ers, er 94 1/4 of arm zyn ©r onbemiddeld. De prolestantsche vorsten hebbeb den schooldwang ingevoerd len oynde den familiegeest die meestal nog calholyk was traegzaem te versmachten. Zoogezcyde catholyke vorsten gelyk Joseph li, hebben hel voor beeld gevolgd uyl geest van naapery en uyl bael voot1 de vryheyd van Kerk en van volk. De yveraers van het dwangondervvys In Duytséh- land waren vyanden van de Kel k, onder andere, den somberen Frederic-Willetn IV, hardnekkigeh vyand uef calholyken en beschermer van de franemafons. De voorstaenders van 't dvvangotaerwys ih de laoisld tyden vvareo de bloedlielden van 93. Hobespmrre, Danton en andere, welke den samenlevihgvefnielenden regel stelden De kinders behooren eerst en vooral aen .Ie Republiek, en maer daerachlcr aen hunne ouders. A In hei verslag van doklor Kuborn ovef dt?h toestanrf Van het vrouwvolk dal in de koolmyuen Werkt, staet het volgende Als de jonge dochter bare toilet maekt dan hahdelt zy als of ze geheel alleen ware digi nogtans n by haer is cr mansvolk dal zich wascbl, half naekl gelyk zy. - Waerom 'zonde zy rood worden Nevens haer staen hare zusters en die doen hetzelfde de zaek is aldaer in de gebruyken overgegnen. llare mo.-der die de stoof oppast of een sink spek hraed, stael daer ook, enkelweg gekleed met een hemd en eenen rok, den gorgel ontbloot. Minister Pirme2 antwoord daerop Den gorgel ontbloot! dal is schrikkelyk. Ik ben' slyf voor de eerbare schaemte maer ik vraeg by my zeiven wat de achtbare leekenaers van dit stuk met limine ooi/en doen als zy op een bal zyn Wal zegt M. De Maere van de eerbaerbeyd zyner lieve Walen M PirineU geluygl meer of min vrvwiHig dat de hedendaegsclie ballen doorgaens beestefeoslcn zyn. Zyne meening is juysl die van de Kerk. Ja. vyltig jaren geleden heb ik hem voor de laetste mael gezien, antwoordde zy koel zynen zooir den ridder, dut was eenen knapper, man 'l Was een lief kind, blond als zyne moeder, voegde Suzanna er by. Helaes, zuchtte den jongeling, hy is reeds 20 jaren dood ter nauwernood kende >k hem myne moeder is ook vroeglydig gestorven, en nu sta ik- ouder de voogdy van myncn grootvader. Gy zyl derhalve de eenigsle erfgenaem van den naem en forluvn van den baron de Biart Ja, ik ben eenigen zoon geweest, even a!s myn vader, antwoordde den jongen edelman met smart, ik heb gceoe andere nabeslaenden meer dan myneu grootvader. Dan moet hy al zyne eerzucht op u vereenigd hebben dan moet hy u wel alles geven wat een edelman voldoen kan Aeh ja, tot dusverre heb ik het leven van eenen grooten heer geleyd Don heer baron verlaet nooyt bet kasteel van Biart, inaer hy ontvangt op zyn prachtigste deu gauscbeo adel van den omtrek. Verleden jaer ben ik. op zyn bevel, herwaerts gekomen den ouden beer beeft my in 3lael ge&teld om my hier doelmatig aen le bicden Eenen onzer acugetrouwde bloedverwanten, den hertog de Rieux, heeft my ten hove vac Versailles binnen geleyd en daer héb ik een paer maenden doorgebracht. Slechts sedert kort ben ik teiug gekomen, en ik heb maer dry dagen op bel kasteel van Biart doorgebracht. Ach, zoo die revs bad u lust naer vrvbeyd ge geven, en toen gy u op nieuw onder hel jpk bebt moe- teu begeven, hebt gy u niet meer kunnen plooien. 't Is waer, ik heb ongelyk gehad, maer dal leven* was my ooverdragelyk geworden. Myn grootvader beeft my plaiinea medegedeeld, die met de myne niet overeenkomeq, en ik heb van bem een vast ka rakter geërfd. (word voortgezet.)

De Denderbode | 1869 | | pagina 1