Ü5,le Jaer. Zondag, IA February I860. \u i ITi, VERTREKUREN UVT AEEST NAER VERTREKUREN UVT VOI (.E\DK STATIËN BE VASTENBULLE. TOOVER HEKSEN Rokken-Ka valcade. «7 Dend. 5-20 "-20 8-38 12-25 3-<5 6-20 j8 Gend, (6-05 vrvdag) 7-' 6 E 8 3» 8-50 12-25 Lokerr.n 5-2-t 7-2» 8-38 12 25 3-15 6-20 f 12-46 3-15 «-20 6-4» 9-26 Bniss 6-»0 8-0" 8-35 (El 23k')9-43 12-12 1-14 J Brugge, Oslendc. (E 7 06). 8-50 12-46 6-41 E 2-50 5-48 (E 2* 3* k') 5-53 8-35 8-55 >4 Üoornyk, Korlryk, Mocscroen, Rysscl (lanes Mech. 5-20 7-20 8-00 8-35 (E 2 3kl) 8-86 9-43 Gend) 7-06 (EDoorn, uiig.) 8-50 12-46 3 15 E 1-14 E 2-50 3-13 5-53 6-20 (E 8 35 8-55 9-5.1) <i-4» Aniw. 5-26 7-20 8-00 8-35 E 8-169-43 E I-14E Doorn Ryss. (langs Alli) 8 00 0-00 Aili 5-53 2-50 3 13 5-53 6 20 (E 8-35 8-55 9-5!) allecnl. tot Korlryk Zatord. Zond. en Woensd. |.euv. Thienen l.nvk Verv. Landen. 5-20 (7-20 i Ninove, Geersb. Alh. 6-10 8-00 (12-12 Doornyk 8-35 E) 8-36 9-43 12-12 1-H E 3 13 (6-2<> E uylg. 2-50) 5-53 (8-55 Ninove 2* kl van Thienen) (8-35 8 55 E 2 kl.) Borgen, Qniévram, 6-10 8-00 12 12 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NAER: Lokeren, Gend, 7-30 9-00 E 11-00 2-30 5-00 E 0-00 7 30 VAN GENU NAER Lokeren, St-Nicolaes, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 E 10 50 2-30 5-35 E 0-00, Tc Lede slaen al de konvoys uylgenomen de Expres. Te Idegem en Santbergen siaen al de konvoys. Te Gyseghem slaen stil al de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvoys uylgcn.de vertrekken "Van Brussel 6 30 8 10 12-06 6-00 0-00 en uyl Aelsl 8 39 1-14 5-48 5 35. Afrcys van Denderleeuw noer Ninove. 9-12 s avonds. Tulqnr Siinm VAN LOK Ei: FN NAER. Itenderrtiende, Aelsl. Ninovo, Gecrherdsbergen, Ath, 9 10 11 00 1-55 5-00 7-30 1-55 0-00 5-00 (7-80 Ninove 6-55 6-55 6-55 8-05 10-30 10-30 10 30 0-30 11-25 1 -45 1-45 1-4". 1-45 3-20 4-36 4-36 4 36 4-30 4-25 7-50. 7-50. 7 50. 7-50. 8-22 6 FRANKS 'S JAERS. Taflfl 11-00 VAN ATH NAER T Gceraerdsb, Ninove. Aelsl, DendcOnonde, l.okeren Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl Brussel (lang Denderleeuw) Gend. Brugge, Ostende (langs Aolsl). van Ronsse naer Audenaerde, gend. van brLssei. raeK Aelsl. Gend. 6-27 E 2 3 kl.) 7-28 8-('8 1 -20 12 02 MO 5-15 5-57 8 20 NindVe. Georaordsbecgen, Alh (langs Denderleeuw), 7-28 11-20 2-10 5-15 (8-tO Ninove TAN DBNDERMONDE NAER Rrussel (langs Aelsl) 7-35 11-33 00-00 2 "4 5 29 8-00. Aelsl 7-35 9-55 11-33 00-00 2-24 5-29 8-00 0-0O. IJ* VAN RRAISF.-I.E-COVTE NAER-f Engli, Geer. Sol, G.;nd, 6-52 9 06 i 1-08 2 08 4-28 5 '27 8-05 VAN CEND NAER Sollcgem, Braine-!e Comie, 6-05 8-to E 9-10 M-28 2-20 7-00 E Wy verzoeken vriendelyk de- "gene onzer inschryvers welke voor 1868 en vroeger nog niet voldaen hebben, hunnen abonnementsprvs te komen betalen of ons het beloop in een post- mandaet over te zenden. AELST, DEN 15 FEBRUARY i860. De Bisschoppelyke vaslenbulle van Mgr Bracq handelt dit jaer over liet Algemeen Concilie, 't welk, op bet eynde van dees jaer, te Roomen, ouder voorzitterschap van Z. H. den Paus zelven, zal geopend worden. Den Hoogweerden Prelaet legt uvt wal het Algemeen Concilie is, hoe zeer liet den eerbied, rie onderwerping en de gelioorzaemheyd der geloovigen weerdig is, en welke onmetelyke voordeden er uyt zullen voortspruyfen zoo voor bel geestelyk geluk der geloovigen. voor de zaligheyd der zielen, voor den triomf der wn^r- beyd en bygevolgvoor de meerdere eere en glorie Cods, als voor liet tydelyk welzyn, voor 't geluk der volkeren en de bescherming der gansclie maetsdiappelyke samenleving. liet eerbied weerdig Opperhoofd onzes bisdoms wekt zyne beminde Diocesanen op hunne vurige gebeden met de zyne en met degene van g'beel de geestdykheyd ie vervoegen, (en eynde van den hemel de bescherming en 't licht óver deze Ontzagwekkende Vergadering af te smeeken en opdat er de Kerk van Christus en de samenleving al de mogelyke geeslelyke en tydelyke voor deden en gunsten mogen uyt genieten. Onzen onsterfelyken Paus zegt Mgr. Bracq, heeft in zyne uytnoodigiugsbrieven, zeer duydelyk het eynde der Kerkvergadering verklaerd. Hooren wy in wat heylige tad hy al zyne Eerbiedweer- ditje Broeders in het Bisschops-ambt aeuspreekt. Deze algemeene Kerkvergadering zal dus met de meeste zorg moeien onderzoeken en bepa- len wat, iu deze zoo moeyelyke en drukvolle tyden, het best behoort gedaen te worden tot Cods meerdere glorie, tot de ongesehonden- lieyd des geloofs, tot den luyster der god- deiyke diensten, de eeuwige zaligheyd der menschen, de regeltucht der klooster-en we- reldlyke geestelykheyd, als ook voor hunne y heylzame en grondige onderrigting, het ondei- houden der kerkelyke wetten, de hervorming der zeden, de christene opvoeding der jeugd, voor den algemeenen vrede en de overal heer- scliende eendragt. Met Gods hulp, zullen wy ook uyt al onze krachten moeten werken, oui alle kwaed van Kerk en burgerlyke maei- schappy al te wenden, om op hel regte pad DE TWEE IX)-- 5' VERVOLG zie ons voric nimmer. Eenige «lagen later klople den beer de Biarl weer aen hel buywacrvau niemand den dorpel over- schreydde Wees welkom Mynheer sprak Veronica die hem de deur opende. Harlelyk dank voor uwe goedbeyd, Mejuffrouw ben zieke is beter, vroeg by met belang&telliog Zooals gy ziel Myoheer zy zil reeds by den haerd en zal mei Godcs bysland dra geheel borsleld zyo. Ik wisl MejulTer, dat gy aen de beterhand waerl en verneem met innig genoegen dal de helerschap steeds toeneemt, niemand is Jaerover meer verblyd dun ik. Gabricllc die er bleek uylzag ten gevolge barer ziekte, werd is 't mogelyk nog bleeker en kou van ontroering niet antwoorden. Daer slond den man voor haer. aen wien zy dry weken lang schier bad gedachl, welken zy dood gewarmd bad en die lot bel leven was terug gekomen alsof hare gebeden hem hadden opgewekt. Eyndclyk stamelde zy. Mynheer de Biart, ik beu u zeer erkenlelyk ik ben beier, ik ben genezen. Zusier Verouica en zuster Suzanna hebben my gered. 0 nimmer zal ik vergelen hoe liefderyk zy my verzorgd hebben, inyne allyddurende dankbaerheyd zal my belelleo ooyl iets te doen wal haer onaengenaem zou zyn. En de tranen rolden over hare wangen. Hel past niet u zoo te ontstellen, zegde Vcro- der waerheyd, der regtveerdigheyd en der zaligheyd de ongelukkige verdwaelden weder te brengen om «Je ondeugden te beteugelen en de dwalingen te verslooten, opdat onzen verheven godsdienst met zyne zalige leering eene nieuwe kracht in gauscli de wereld verkryge, dagelyks zich meer en meer uyt- hteyde het beheer liememeten eynde voor het grootere welzyn des menschdoms, godsvrucht, eerlykheyd, regtveerdigheyd, liefde en alle christene deugden versterkt en bloey end zouden zyn. Want, het is niet alleen tot de eeuwige zaligheyd der menschen, het is nog, en niemand zal ooyl hel legenstrydige kunnen bewyzen, het is nog op hel tydelyk geluk der volkeren, op hunnen echten voor- spoed, op het handhaven van orde en rust, ja, op den grondigen vooruytgang der aerd- sche wetenschappen, dat den invloed der catholyke Kerk en derzelver leering werkt. b Zoo toonen het duydelyk en bewyzen het ge- b durig, op de klnerblykendsle wvze, de schitte- rendste daedzakeu, zaken der heylige en der ongewyde geschiedenis. Z. H. eyndigt de vastenbulle met zyn genomen besluyt te kennen te geven van zich naer het Algemeen Concilie te begeven en met nogmaels de gebeden zyner onderhoorigen te vragen. De schikkingen voor den Vasten zyn dezelve als die van, vorige jaren, ter uy (zondering dat, ingezien de groote duerte der boter, Z. H. voor een jaer aen de heeren pastors en biechtvaders de inagt verleent van te dispenseren in'tge- bruyk van afgesmolten vet, in plaets van hoter, op alle de dagen waerop het zuyvel toegelaten is. Het Engelsch liberhalersblad Daily-Neivsdat altyd ten voordeele der revolutie spreekt, zegt uytdrukkelyk dat de spaensche omwenteling haren zegeprael aen de geheyme lrancmayoris- genootschappen verschuldigd is. Deze gevaerlyke genootschappen tellen te Madrid alleen, hoofdstad van Spanje, niet miri dan 41) logien, bestaeude te samen uyt 21,000 francmacons, die, sedert verscheydene maenden, in volle wqrkzaemheyd waren om 't volk op te hitsen -en wapens te bezorgen tegen de toeko mende gebeurtenissen. 'T is in die logien dat samengesteld is geweest het revolutiounaire komiteyt, 'l welk de spaen sche omwenteling bestierd heelt, waerover thans in dit ongelukkig land zoo zeer gezucht word, omdat het duydelyk ziet en gevoelt dat hei op de eerloosste wyze misleyd en bestolen word. 'T advokaetje snotbek heeft zich zondag iu 't Vei bond aen 't zeeveren gezet over de Godde- nica met goedheyd. Denken wy niet meer aen iets, wal onherslelbacr is een jaer in smarten doorgebracht is minder pynlyk dan eene minuet die nog aciislaende is. Denk dat gy zondag, indien hel weder zacht is, met ons naer de Mis zult gaen, om God over uwe genezing te danker.. Mynheer de Biart zag bacr aen met eeuen blik vol eerbiedige hoogachting, gemengd met eene leveudige belangstelling. Dal lieve, blonde hoofd vertoonde zich tusselien de perkamenten aeiigeziebleu der heksen als eene bloem tusselien onkruyd en doornen. Van da-r viel zyueii blik op eenen krans van witte bloemen die boven de schouw hing. Het is Gubrielle die dal hier gebracht beeft, welke gedachieu zegde Veronica. Ik gevoelde my zeer ziek, en ik dacht dal de kroon voor mv kon dienen, sprak Gabricllc, lerwyl baer zedig gelael met een lichten blos overlogcn werd. Zy sloeg bare oogen neer. en deed alsof zy te vermoeyd was om hel gesprek voort te zetten. Inlusscben vihgen de heksen iu stille een gesprek met den heer de Biarl aen. Hebt gy nog geeue pooging by den baron gc- waegtl vroeg Veronica. Neen, ik kan toch zyne vergiffenis niet bekomen dan door de belofte van Mejuffrouw de la Verrióre te trouwen, en dat kan ik niet. De zaken kunnen echter zoo niet blyven. Dal weel ik. antwoordde hy, ik zal dcu baron eenen brief zenden, die tot niets zal dienen, waul hv zal daerom met nalaten my te onterven Ik zal dcii Koning gaen dienen, en misschien bewandel ik aldus eene schoont- loopbaeo, houd eenen kogel my niet terug, ik vertrek zoudcr spyl, want er is toch niemand voor vvieu myn leven noodzakclyk is. Gabrielle trok bare kap neder en drukte bare saem- gcvocgde handcu legen hare borst Maer den baron kan u niet gansch onterven, zegde Veronica gy zyt zynen ceuigeu afstammeling. lyke Voorzienigheyd. Nooyt heeft 't manneken zyne goddelooze gevoelens klaerder doen uyt schyncn dan in dit dwaes en beestig gehnoeysel. 'T is van 't begin tot het eynde eene walgelvke aeneenscliakeiing van dwaelleeringen, schimp- zuoht en bedekte loocheningen van en tegen de Voorzienigbeyd Gods. Vooraleer wy dien platten en aen den moortel- bak verslaelden schryvelaer den mond stoppen, zouden wy hem wel eenige vraegjes willen doen. Allons, snolbek, gy die als profeet en volks- leeraer in Israel, in zaken van godsgeleerdheyd wilt les geven aen onze geleerde en Hoogw. Bisschoppen, en beter dan zy de gehoymen der Voorzienigbeyd weet le doorsnuffelen, antwoord nen keer. m.icr reglzinnig, zooals de moortel- gasten onder malkander klappen in 't geheym hunner logien, zeg ons eens, jongen 1° Gelooft gy aen de Voorzienigbeyd van God 2" Weet gy wat Gods Voorzienigbeyd is, wal verstael gy daerdoor Gelooft gy dal de Voorzienigbeyd Gods zich bemoeyt met de zaken van deze wereld 4" Bemoeyt zy zich met al de zaken dezer wereld, en zoo niet, welke zaken zyn 't vvaerineé zy zich bemoeyt, en welke zyn (ieze waermeê zy zich niet bemoeyt Toe, advokaetje, antwoord eens op die vraegs- kes, als ge durll,....- Maer ge zult er u wel van wachten, hé Indien de moortelbazen u deze vraegkes deden in 't midden hunner geheyme holen, daer zoud gy wel durven auiwoordeu en regtuyt zeggen wat gy inwendig peyst. Maer nu dat gy iu 't midden eener catholyke bevolking zyt, welkers gods dienstige gevoelens gy niet durft irotseren, zult gy er tweemael op peyzen eer gy antwoord, niet waer, snotbek Doch '1 is al te vergeefs, jongen, gy zyt nu van elkeen gekend voor 't geen gy zyt en gy zult met uw vermomd gezigt niemand meer foppen. Ziet hier een goed voorbeeld dat behoorde door vele priesters nagevolgd le vvoiden. Het vurig liberhaters-blad, le Journal de Charleroi drukte lest eenen brief waer in er gezegd wierd dat eeuen huysvader zich begeven had by M. Van Geersdaele, pastor van Dampremy, om de toela ting van zynen zoon tot de eerste kommunie le verkrygen. Den pastor zou geantwoord heb ben dal hy deze mael zich niet te vredeu hield met de negen franks die hy gekregen had voor de eerste kommunie der twee andere zonen van den vader, dat zulks nu meer moest kps- ten. Ja, maer onze adelykc goederen zyn ontvreemd- bacr. En gy denkt dal hy zoo ver zou gaen van zyne goederen te verkoopen, om u alles te doen verliezen? Indien gy ei aen twyfell, dao kent gy hein uiet nooyt liet hy na eene bedreygmg ten uylvoer le brengen. Het za! echter goed zyn niets le ovcrhacslen, merkte Suzanoa aen. Den baron lael u hier in vrede; hlyf bier, nadien zullen wy zien. Bulder de Biart kan bier met leven als eenen prokureursMcrk, dal -.ve ten wy wel, maer wy zullen u geld verschieten. Gy zyt al tegoed Mejuffrouw, wie weet of ik u dal geld ooyl zou kunnen wedergeven Mync toe komst is onzeker, o God ik kan sterven zonder mid delen lo bebiien om myne begrafenis le betalen. I.ael u daer niet aen gelegen, gy kuul zonder schande ons aenbod aenveerden. Gabrielle luyxterde met gebogen hoofde hare smart was eensklaps gestild zy had de beyde oude vrouwen, die den Bidder van zyne ontwerpen alkeerden, wel willen omhelzen. Zy sprak echter geen woord, zoo lang hy uiet vertrokken was, maer nauwelyks bad by zich verwydorii, of, Veronica du baod drukkende, sprak zy met eenen zaclilen glimlach Hoe goedhcriig zyt gy toch Als ik geheel her steld zal zyn, zal ik my gelukkig achten voor u te mogen werken. VI. Even diep denkend als de vorige reys verliet Gasloc de wooning van die zondei lingo wezens, over wier alkoiusl, beslaen, naem en manier van handelen, hy zich maer geen gegrond gedaeht vormen kon. Tooverkeksen zegt bet volk sprak hy Engelen j van gocdaerdiykrydi«« chritltlgke liefdemoesten zy heelen Immers hoe goed toonen zy zich voor mv, die tochvoor haer weynig meer dan eeoen vreemdeling ben, en. voor Gabuelle0! ik zal er die beyde ouden ecuwig daukbacr voor zyn. Maer welk een zon- Den lieer pastor van Dampremy scliryft nen den Journal de CharleroiGy zult my zeggen b wieden sc'liryver is tan dezen brief welken b niet een woord waerheyd behelst, of ik zal b aen de regtbanken voldoening vragen over uwe eerlooze lastering, b Goed gesproken, M. den pastor. Vond men vele priesters die alzoo spreken en handelen, de geestelykheyd zou zulke afgryselyke laste ringen niet le lyden hebben. Zondag II. hebben wy den prachtigsten en luyslerryksten stoet, welken wy bier van ons leven bywoonden, de straten der stad Aelst zien doortrekken. Ook hadden al de inwooners het hunne willen bydragen en medehulpen om de kavaleade meer rykdom eu schooiiheyd hy te zetten, (eenige verluhlte domper* en aenlmiigers van den Irancmaconswinkel uytgezonderd.) V;jn 's middags reeds waren de straten opgepropt van aenscliouwers, en overal waer de Bokskens passeerden zag men nieuwsgierigen door de vensters dén dertigen stoet bewonderen het zwaeyen der zakdoeken, en de lüydruchtige toojuyebingen welke men van alle kanten zag en hooide, deden genoeg zieri dat de Kavaleade den grootsten byval genoot en er eenieder ver rukt over was. De ontzaggelyke volksmenigte welke de kavaleade volgde, heelt nog eens te meer doen zien, hoe, gelyk het eenen schryvelaer uyt 't Verbond over tyd zeggen durfde, het volk van Aelst nog liberael is, en wat den libe ralen boel hier te Aelst te wachten staet in do aenstaende kiezingeu. By g'liëele troepen veem- delingen van Antwerpen, Brussel, Gend, Den- dermonde Lokeren Geeraerdsbergen enz., waren toegesneld ten eynde ook de prachtige en ryke vertooningen by te woonen, en allen waren het eens om te bekennen dat de kavaleade der Aelster^clie bokken, deze der grootsle steden van t land, ja, die van Bi ussel volkomen weer dig was. Den zondag begunstigd door een aller schoonste weder, heelt den stoet in het beste order, eu op de deftigste manier de gansche stad doorwandeld niet een ongeval hebben wy bemerkt. De brooddeeling op de groote merkt liep goed af en de armen waren vlytig toegesneld om hun paert te ontvangen uyt dé milde handen van de Bokkensocieteyt. Den Dysseadag daerua moest den stoet nog eens denzelfden omgang doen, wanneer ongelukkiglyk het ongunstig weder dit kwam beletten. Toch hadden de deltige bokkenryders bet weder ge trotseerd, om hunne stadsgenoten niet te beroo- ven van de bekoorlyk- en aengenaemheden der Karnavalfeesien, maer op de groote merkt ge komen is het een waer on weder geworden. derling gevoel boezemt dal jonge meysje my in..zoo iels beb ik nooyt gekend. Zy was de eerste op wie myuen blik rustte toen ik uyl myne tydelyke «lood verree» en sedert dito is haer beeld aoeyt meer uyl myncn geest geweest. 0 God verzuchtte hy mei zynen blik ten Ilcmel, o God, kom my te help. verlicht my lieer, opdat ik moge welen waerloe gy my bestemd hebt. Eu roocble bet in uwe goddi'lyke raedsbesluyleo acngcleekend slaen dat liet geslacht der liiarls üiel met mynen persoon zal uylsterven. het de behoeftige Gabrielle dan de trouwe wederbelli zyn die den armen de Biart Ier zytle slact om de rampen eu ellenden dezes levens niet eerbiedige onderwerping aen Lwen wil te tor- schen. en bemtol zyne eeuwige bestemming te leyden! Doch zoo uiet, o Heer Imiien hel voor haer en voor myn eeuwig geluk beter mochte zyn dat wy u in eene andere roeping dienen, dan breng ik u dit voor rnv schier onbesefbaer gevoel met liefde len offer en wil ik liacr zelfs met meer wederzien Neen Vader' Biet myn maer Lwen wil geschiede en hy is in alle ceu- wigheyd geprezen.' Beschik oyer my naer lw wel behagen Na dit gebed gevoelde den deugdzamen jongeling zich geheel verlicht. Hy bad zyn gemoed, sedert eenige weken propptus vol van een gevoel waerover by met niemand kou of durfde spreken, uytgestorliu het hart van dien licfderyken Vad«w die geen zyner kiude- ren, welke Hem met eenen oprechten ziu. met onder werping en vertrouwen smeeken. ongeiroosl lael Op, zyne kamer gekomen, deed ty met meer dan gewoono aenduehl zyn avondgebed, bade zich ter ruste eir sliep in. bezield niet bet zoete vertrouwen dat deir Heer alles zou 3chikken zooals bel voor baer en voor hem bel beste was. Gaston had eene zorgvoblige, chnstelyke opvoeding genoten en behooide tot die, helset» zeldzame, jonge lingen, welke zich nimmer siThuldig maken van ern stige overtredingen van de wet Gods. Zyn opregi ndderlyk gemoed kou ja uyl zvvakbeyd ccuo klcyoe

De Denderbode | 1869 | | pagina 1