BYVOEGSEL AEN DEI DENDER-BODE. Aen tie geëerde abonnenlen van den Dender-llode. Achtbare Heeren, Voorstel Aelst, 2 January 1875. Vrydag avond 11. werden wy dooreenen vriend onderricht dat de lieer uit 't Land van Aelst te gen ons een schrift, in vorm van brief, aen zyne geabonneerde had tocgestuerd. Inderdaed, des anderdags, zeer vroeg in den morgend, stelde de zelfde vriend ons het factum van M. P. Daens ter hand, en des avonds ontmoette meh liet in alle huizen en herbergen der stad en omliggende dorpen. De Heer had aen zyn factum eene groote rucht- baerheid gegeven. Dit factum, waerin stielnydiglieid en liaet te gen den Denderbode overvloedig doorschynen, verwyt ons van jegens het Land van Aelst midde- delen gebruikt te hebben onweerdig van een tref- felyk man, met een woord, van by middel eener deloyale concurrentie, abonnenten aen gezegd blad ontnomen te hebben. Zyn deze woorden êigenlyk degene niet welke door den lieer uit Land zyn neérgeschreven, zeker is 't dat zulks zyn doel én zyne inzichten zyn, dit blykt overigens uit den opstel en den zie van zyn laetum. Wat andere beteekcnis zou men er kunnen aen geven? Een persoon, die zyne vyf zinnen bezit, beklaegt zich nooit in 't openbaer of door een schrift over de concurrentie, welke men hem in zyn bedryf of stiel aendoet :hy weet dat zulks het gevolg is der vryheid van den koophandel en der nyverhcid.en dat men hem zou bespotten of voor nen gek aenzien, indien hy zulke virregaende domheid beging. Maer anders is 't als men hem, door oneeilyke middelen, door kuiperyen, die een eerlyk gemoed'verfoeit, anders gezegd, door eene deloyale concurrentie, zyne kalanten ontneemt, dan mag hy, zonder vrees van voor nen gek ge houden te worden, de laekbare handelwyze die men jegens hem gebruikt, door alle middelen, bekend maken. Hier uit besluiten wy dus, dat het factum van den lieer uil t Land, geen ander doel heeft dan ons van deloyale concurrentie te betichten. Vele onzer vrienden hebben ons verzocht, om dat wy dezelfde zaek en de zelfde principen ver dedigen, aeh den Heer Daens niet te antwoorden; andere raden ons aen hem voor den rechter te dagen en eene eerherstelling te eischeu. Hoe groot dan ook onze genegenheid tot de zaek, die wy verdedigen, zy, kunnen wy aen het verzoek van zekere onzer vrienden niet voldoen antwoorden moeten wy, en tevens protesteren tegen de berekende eerdievery van den Heer uit 't Land van Aelstwant onze siilzwygendlieid, of 't factum van den Heer uit 't Land met valsch, lo- genachtig en eerschendend heeten, ware ons plichtig erkennen in de oogen van onze abon nenten aen eene eerlooze daed die door een def tig man verfoeid wordt. Wy dagen dGii Heer uit 't Land uit één enkel feit van deloyauteil tegen ons te bewyzeu. Voor wat betreft den raed van een ander deel onzer vrienden van namelyk eene reehlerlyke eerherstelling te eischen.daer hebben wy in dezen oogenblik nog geen besluit op genomen wy zul len dit punt nog eenige dagen voorbehouden. Wy zouden onze antwoord op 't factum van den lieer uil 'tLand nog wat meer kunnen uitbreiden, en eens de kuiperyen, de listen en bedekte kne pen, die uit nydigheid legen den Denderbode door zekere en door ons welgekende personen, sints ettelyke jaren, in 'l werk gelegd zyn geworden, aen onze geëerde abonnenten en lezers doen ken nen. Dit zou hun onwedersprekelyk bewyzeu dat wy met den Denderbode van M. A. By I over te nemen, terzelfder tyd ook den haet en nyd van sommigeu tegen den Denderbode hebben overgenomen. Doch, om eene polemiek te vermyden, welke meer schadeljk zou zyn aen de groote zaek diewy beiden veidedigen dan aen ons zei ven, zullen wy alle verdere bedenkingen of schryven staken, eii eindigen met aen den lieer 1». Daens een voor stel te doen, dat "tiy, deftig man zynde, met gre tigheid zal aennemen omdat het hem zal toelaten zyn schryven te wettigen en door bewyzeu te staven. De lieer uit 'l Land beweert dat wy door het zenden van phokfnummeks en het verzoel; van ons nummer aen den briefdrager te weigeren, indien men niet voornemens was een abonnement aen ons blad te nemen, alsook door de aenbeveliugen van eenige onzer vrienden, gebruik gemaekt hebben van oneerlgke middelen, anders gezegd, van eene deloyale concurrentie, om aldus aen 't Land van Aelst abonnenten te ontnemen. Wy, van den andeien kant, beweren- nooit middelen gebruikt te h?bben die met de recht- veerdigheid en loyauleit niet overeenstemmen of ze alleenlyk in schyn zouden schenden. Wy stellen dus voor 1° Dry scheid rechters te benoemen één door den Heer P. Daens uil 'iLand, eenen tweeden door den heer vrederechter en den derde door ons welke scheidrechlers zullen te beslissen hebben of wy oueerlyke middelen jegens het Land van Aelst gebruikt hebben, of wel, dat het factum van M. Daens eene eerroovery, eene lastering is. 2° Aen het vonnis der scheidrechlers zullen beide pariyen zich moeten gedragen zonder ver der beroep. 5° De veroordeelde party zal het vonnis der scheidrechlers aen 't hoofd van zyn blad moeten mededeelen en zich daerenboven verbinden hon derd francs, als boete, in de handen van den heer voorzitter der sociëteit vau den H. Viucen- lius a Paulo te storten. Zal de lieer uit 't Land onzen voorstel aenne men Wy hopen ja; want anders zouden wy zonder vonnis, hel recht verwerven van op het voor hoold van den heer P. Daens, opsteller van hel Land van Aelst, HET BRANDMERK VAN LAFFE EERHÜOVEKY UIT LAGE NYDIGHEID te druk ken. Onze achtbare abonnenten en lezers zullen ons vergeven de vryheid genomen te hebben hui: met deze zaek bekend te maken onze eer, onze faem; vereischten zulks, en 'l is onze eer, 't is onze faem die wy boven alles kostelykachten. Wy nemen deze gelegenheid te baet oin onze geachte abonnenten eu lezers de verzekering on zer hoogachting en toegenegenheid aen tebieden. Gebroeders VI.WK PITTE, Uitgevers van den Denhehbode.

De Denderbode | 1873 | | pagina 1