Welke wonderbare voor uitgang loch Duitsc'hltinJ, Spanje, enz. enz. op den boord des ufgronds ei i dor zede I Ue vervulling heb ben gevoerd. Wy wenschen dat de volkeren de oogen openen, diilzy, geleerd door de droevige en smartelyke ondervinding, tot de ware bron- van 'l oprecht volksgeluk, de Kalholyke Kerk, hare instellingen si: hare leeringen lerugkee- rén, dat zy eiiidelyk ook begrypen dat er hui len de kalholyke leerstelsels voor de samen leving geene redding mogëlyk is, en dat men er, vroeg of laet, zynen toevlucht zal moeten toenemen, wil men met cenige vrucht l»et soriatismus, hel. mutcriahsmvshel commlinis- musde vrydenkery,de revolutie, liet libeia- lismtts, dei! 0)>s!aitrf letjen alle gezag bevechten, die lieden byna al de staten en tioonëu der vyf wereiddeêleii ondermynen; Wy wcnschen acn ons geliefde vaderland, ■dat liet nen de eeuwige principên van recht en rcchïveerdigheid getrouw blyve, dal O. II. Godsdienst en zyne üienaers by voortduring gevolgd en geëerd worden, dat onze bevolkin gen zich door de allesdooderide liberale pi in- cipen niet laren verleiden, dal de verblinden de oogen voor het waer licht zouden openen en hunne vooringenomenheid en liaei tegen de katliolyke kerk zouden afleggen, opdat de vrede, de eendracht, de eerbied voor de rech ten van allen herleven en een tydstip van ware broederlykheid aenvange. YTy wensclren aen Z. M onzen welbemin den koning cene lange en vaderlyke regering, dat by zich altyd de woorden erinnere welke Hy, by zync troonbeklimming, voor de alge- veerdigden des volks uitsprak; nooit zal ik een onderscheid tusscheu (le Belqen malen. Allen zijn gelijk cour de wet en maken deel der belaisclie familie. Wy wcnschen dal liet kalliolyk en vader landse^ ministerie dat beden aen T bestuer des lands slaet menigvuldige jaren met iever en bedryvigheid tot de omwikkeling onzer ze- delyke en sloffely! c belangen, blyve werken, gclyk het lot hier toe gcdacn licefl, en,dat liet, aen de gegronde en wettige klachten der kaïholyken gehoor gevende, al de tegen hun gepleegde onrechtscerdigheden in zake van militie en van ondenvys herstelle en bovenal eeire wel lot stand brenge, die ons eeuwen oud recht erkent en uitroept van kalholyke kerkhoven ie bezitten waer onze afgestorvene broeders int geloof, iu eenen grond, door de gebeden der H. Kerk geheiligd, onder de scha duw van bel teeken onzer verlossing mogen rusten, opdat zy niet, gelyk liet lieden in vele sleden gebeurt* in ware prospulten en als voor placg afgemaekle ruuddieren zouden ge dolven worden. Wy wcnschen dat het arrondissement, Aelst, in zyne verkleefdheid aen onzen H. Godsdienst en aen de kalholyke principên blyve volherden en dat nooit het liberalismus dat hier, dank zy aen het moedig streven, aen do aenhoudende worstelingen en onverpoosde zelfsopofferingen onzer talry ke kalholyke ri en den, zoo diep verslagen ligt, hier zyn leelyk drakenhoofd oprechte, en voor altyd onde>' den \loek onzer bevolkingen begraven blyve; Wy wensclren dat in al de sleden en dorpen van ons arrondissement dc godsdienstige ge voelens zich nicer en meer ontwikkelen, dat de burgery uit al lrarc kraciiteu de katliolyke stedeiyke- en genreeuteiegc: mgen ondersteune Opdat déze. <fê I >.-t: van bfcvivifpyipg nu1 stelling welke zy met moed en zelfsopofleriug en belangloos voor hunuó eigene zaken hebben op ztclr genomen lot ons geluk ten spoedigste kunnen volbrengen. Wy wensclren acn onze tegenstrevers der liberale drukpers meer gezond oordeel in het 'beredeneren der riiaetschappelyke -vraegstuk- ken, en dat zy e'indelyk toeli begrypen dat als men onze 11. Godsdienst en de geesteljkheid gedurig door 'l modder slypl en liet klooster kleed bezwalkt, men 't gezag ondennynt en zoo eene nieuwe commune voorbereidt, die ons in de afgronden der barbaerscliheid zal dompe len en alles ten vure en ten bloede brengen; Ten slolc, wcnschen wy aen onze geëerde aboirnenten een jaer van zegeningen en voor spoed naer ziel en lichaern, naer 't zedelyke en stoffelyke, en, dat zy ons melde zelfde wel willendheid en toegenegenheid zouden blyvcn aemnoedigen en ondersteunen in den stryd, welken wy tot meerdere cere en glorie Gods en tot de verdediging der katliolyke principên onverpoosd, mei moed en zelfopoffering en niettegenstaende al de listen en tegeiikaniin- gen onzer politieke en persoonlyke vyanden zullen voeren. In 't Verhondsnummer van zondag S decem ber lest riep de lamcuze knoeijer-sliininerik ons toe: Doch, Denderbodc, hy (de zonnewagen des vooruitgangs) rolt traeg cu zeker en gaet u zyn gang, die wagen, en reeds is hy in Dnilschland aen 't rennen; in Duits.clifand, Denderbodc Ja, knoeijer-slimmerik, een wagen is in Duilschland aen 'i rennen, maer hel is de zonnewagen des vooruitgangs niet'T is eenen heelen anderen wagen die dacr aen 't rennen is, 't is de wagen die de volkeren naer 't zedebederf naer de zedelyke en burger ij-ke vcrvalling voert De Pall-Mall Gazelle deelt ons een sfacltjo mee van den wagen die in 't land van der Von Bismarks aen 't rennen is, en die door de knoeijers uit ons geuzenbladje zoo bewonderd en acngeprezen wordt; Te Berlyn is de bedorvenheid zoo groot dat er zich slechte kerels hy den ingang der ge rechtshoven aenbieden, om voor eene zekere som geld aen de eene 01 de andere party jol getuigen te dienen. Al/.oo naderde dezer dagen een dezer kerels eenen heer, en zegde hem: Indien gy eenen getuige zocki, mynheer, ik bied my aen; ik doe myneu eed voor halven prjs. Mync kollegas vragen 10 silbergros, ik vraeg er maer 3. Te Berlyn, zegt de Augshurger Zeilung, waer de spekulalie-geesl heersclit, die aen al do zielen knaegt, en al de zedelyke opmerkin gen achter de w inst stelt, is het geld de afgod, die de krachten opslorpt. Eerfyds maekfen de menschen valsch geld, nu is 't het geld, dat valsche menschen inaekt. Op liet einde van 18(17 beliep liet getal der misdadigers te Berlyn tot 64,041byna 10 ten honderd der bevolking, dit cjfer vermeerdert nog altyd i Zietdaer, geachte lezers, de vruchten van den zonnewagen des liberalen vooruitgangs die in Duilschland, volgens de Yerbondsknoei- jers, aen T rennen is!?!? Wat denkt y, I'e/tom&kribbelaers, van het schi j ven der Pall-Mall Gazette die gy noch- thans van geen katholicismus kunt verdenken? Wonderbare vooruitgang, niet waer knoei jers? dien gy aen uwe dingezaeide lezers niet zult durven meedeelen uit vrees dat gy zei ven de slechte en zure \ruciiten van den liberalen boom aen eeuige verblinde lieden, die men nog onder uwe aenhangers lelt, zoud leeren kennen. Als oen afgewerkte haen, in zyne oude da*- geu, ('ene goede poeijeriug krygi en er einde- lyk in gelukt zynen tegenstrever te ontvluch ten, wat duel hy Die afgewerkte en wel gepocijerde haen vliegt meer dan hy loopt recht naer zynen ge- woouIjken mesthoop en dacr: koekeloooooeren liaaaen! schreeuwt hy, veinzende aldus eene poeijeriug gegeven in plaels van eene ontvan gen te hebben liet scliyut dat er in den knoeiwinkel van T Verbond, ook zulke oude afgewerkte lianen zyn, en namelyk (lejnioeijer-slimmerik is een van die soort. Die vent heelt, sinds lang, de vuile gewoonte van in alles en tegen alles den sloulcrik te spelen, omdat hy, gelyk de laf- laerds allemael doen, altyd achter eene dicht- gesloiene gordyn gekropen, daer straffeloos zyn gillig zeever naer anderen kon uitspuwen. Maer deze snoode doenwyze is bem over een paer weken slecht bevallen: de Denderbodc was zoo eens op T onverwachts naer de myslerieusc gordyn gesprongen en er eens klaps nen hoek van opgeligt hebbende, vondt liy daer den knoeijer-slimmerik bezig met, volgens oude gewoon le, den onbesclioften stouterik te spelen, te beledigen, te liegen en schaemleloos le verwyten alles wat. zync lage ziel hem ingaf. En tegen wien gebeurde dit alles? Juist tegen den Denderbode. Den kerel by d'ooren grypen en hern van achter zyn posschenia g'lioopt en geknoopt op T tapyt smyten, was T werk van een oogen- blik- Hy spartelde wel gelyk een bezetene, hy maekte kabriolen gelyk een oude koordendan ser, maer er was geen lievenheeren aen, hy moest voor den beeicl komen en zyne vuige lalaerdstronie laten zien gelyk zy wezenlyk wasliet publiek walgde er lot brakens loc van en riep lieni toe: noseete ipsum, bekyk u zeiven eu ge zult begrypen hoe waer het is dat de verkens altyd in 'I vuilste van den messing vroetelenNu weet T publiek stellig wie eu wat de knoeijer'slimmerik uit T Verbond is.... Pouaaah, weeti met den valschaerdü... Wech met den laffaerd Maer ziet wal gebeurt er? Gelyk de afgewerkte en wel gepoeijerde haen, komt die kwant in 't Verbond victorie kraeijenhy heep den Denderbode in eene schuimende wanhoop gebrachthy heeft den o Denderbode eene beslissende kamming gegeven hy heeft den Denderbode in muit eener laf hartim tilzwmen heid geetekeri f f m, doet st revers bloot laet dij wegslippen en nog meer andere triomfkreten te lang om te mel den, maer die niettemin de dolle woede en 't razende spyt verraden van eenen ellendigen poelier die duchtig komt afgeranseld te wor- uen. Onze lezers zullen misschien vragen: maer vvaerop steunt dit triomfgekraei En wy ant woorden: De knoeijer-slimmerik veinst g'heel ons laetste artikel, waerdoor hy van achter de gordyn geliaeld is, in 't Verbond meê te deelen, tervvyl hy er slechts eene enkele zinsnede van geeft van vyf regels, naer't voorbeeld van alle pap- of fopadvokaten die, als zy een les- ken krygen, de argumenten welke hun generen stillekcns aen kant laten en van niets geba ren Echter, op zyne stellige bedreiging van ons in 't gezicht te spuwen, hebben wy bem ge leerd wien hy mag in 't gezicht spuwen. Wy zegden hem Weet gy wien een bekende vuilerik mag in 't gezicht spuwen Het sehynt van neen, en daerom zal 'tde Denderbode u zeggen a Spuw in 't gezicht van hen achter wier rug gy u zoo lang verborgen hebt eu die er in.toe gestemd hebben de verantwoordelykheid op zich te nemen van al uw zoo schaemteloos als walgelyk en leugenachtig geknoei Spuw in 't gezicht van degene die zich zelfs onder u verlagen Of liever spuw tegen den wind, dan zal uwe eigene vuiligheid op uw eigen smoel terug spatten, en daer zal die vuiligheid op hare -ware plaets zyn Verstaet gy dit vlaemsch knoeijer?Wywe ten liet niet. Doch wat gy wel weten moogten moet, is dat gy u nooit zoo verre moogt ver geten van zelfs den scliyn aen te nemen ons in 't gezicht te willen spuwen, want onthoudt dit zeer wel, knoeijer-slimmerik, gy zoudt er konnen zeer slecht van t'liuis komen; karot- saus en kwakzalverswater zyn immers sterk genoeg om eenen waggelenden stouterik met eenen koer te verzuipen En wat antwoordt de ontmaskerde en aen den schandstaek genagelde knoeijer-pocher daerop Geen enkele letter,geen komma;... hy poogt lusschen onze beenen, gelyk een bloodaerd, wech te slippen hy kruipt publiek in de muit eener lafhertige stilzwygendheid, hy scheedt van den Denderbode af al hem tot onder de grondzuil der uiterste verachting te laten zakken!!???!!....??? Is dit geen slim gedacht, lezers Ja en neen. Ja, voor deze die niet weten dat er onder de grondzuil der uiterste verachting nog altyd een onderste is, en dal daer de plaets is van kerels die zoodanig van d'opehbare verachting doorweekt zyn, dat de laegsten zelve ze met den vinger xvyzèn en er niet meer zouden willen op spuwen, omdat zy zelfs geene ver achting meer weerd zyn. Neen, voor deze welke weten dat de verach ting van zekere jannen een eerteeken is, een bewys van deftigheid, een diploma van vroom heid. Deze welke dit weten, zoeken en bemi'n- nen zulk danige verachting, zeggen alle verachting is vcrdienstelyk zoolang zy van geen trellelyk komt. Sclreedt de Denderbode nu ook van den knoeijer-slimmerik uit 't Verbond By lange niet! De Denderbode beeft den kwant nu zeker en voor goed vast, en de Demierbode zal bem vast houden, om zync volksbedricgende en lasterende lafaerdstreken te geessclen om dien vroeger verdoken gor- djnkcrel.—met eenen ring door den neus, gelyk een kwaedaerdig dier, te temmen om de (lollige lieden, welke in 't Verbond beleedigd, gehoond en gelasterd worden, gerust le stel len en acn anderen de-gelegenheid le geven van te zeggen Eeee homo!!! Zie daer dien lal- aerd, die beklot en besmeurd van hoold tot de voelen, van achter tol voren, van binnen en van buiten, zich van een deel zyns modders zoekt te ontmaken om er een ander mcè te bevuilenUil onze huizen zulk gedroeli- lelyk meirsch hy zon onze vrouwen en kót- deren kunnen bemodderen Uit ons gezel schap zulke kerelwant met wien men verkeert word men vereerd* en aen een klomp modder kan men niet raken «onder zich zelve smeerig te maken!... Uit onze gebuerle! zulke walgelyke vogel want, zyn zyne plui men vuil, zyn eiers zyn nog vuiler!Uit onze stad! zulke spuwer; want zyne vuilig heid braekt hy hier uit, en 't geen hy er ge lrokken eu opgestreken heeft houdt hy alleen binnen! Daenneë wenschen wy den knoeijer-slim merik de goede leis en den wind vanachter... to't de naeste week Ins ons Nummer van Zondag laetst, meldden wy dat de koniiluerzack van llaellcrlzou kun nen ernstige gevolgen hebben, en dat er in die gemeente personen gevonden worden die op bun gemak niet zyn als ze er aen denken. Het sehynt dal wy ons niet bedrogen hebben, aen- gezien men ons verzekert dat Dame Justicia daer ook een woord wil over zeggen. Zouden de huiszoekingen met gewapende macht hier toe mogclyk aenleidiiig geven Wy zullen op informatie uitgaen, en onze geachte lezers het fyn woord der zaek meedeelen. Overvloed aen bezigheden, welke ons, deze week, ter gelegenheid der jaervernieuwing overlasten, laten ons niet toe ons met hel ontleden van het factum des lieeren F. Rey- naert, Gemeente Sekretaris van Haeltert on ledig te houden. Evenwel zullen noch hy, noch onze geëerde lezers niets by deze vertraging verliezen uitgesteld is niet kwytgescholden, zegt de spreuk; wy zullen deze getrouw bly- ven, en 'smans gevrocht met onze alomgeken- de onpartigheid behandelen. Tot een stael van wat bet publiek over de kerkholkwestie le Gent denkt, diene het vol gende, ontleend aen den Dien Public: Over twee dagen sliert in de Kerkstrael, buiten de gewezene Brugscbe poort, de ge- nnemde I. V. D. V., oud dienstbode, die eene klehic herberg hield. Hy was naer alle waer- schynlykheid voor het nieuw kerkhof bestemd, maer zyne familie, hoewei uit eenvoudige wcrkliedefl best; rilde lie chande af- •tetrwtrPcncit u ra ven mlm, ine KamoljK geleefd had, en katholyk gestorven was. Al moesten wy er onzen laetsten cent voor geven, Jan 'zal daer niet liggen gelyk een hond! zegden de nabestaenden van den overledene, en zy handelden, gelyk zy gesproken hadden. J. V. D. V. werd gister namiddag, ten 5 uren, op liet kerkhof van Sint-Amandsberg be graven, van den eenen kant met de nederige toerusting, die zynen staet betaemde, maer, van den anderen kant, in gewyde aerde, met de eer en de gebeden, aen eenen cliristene verschuldigd. Volgens een algemeen verspryd gerucht is het nieuw kerkhof gister ingehuldigd ge worden op eene wyze, gansch passende aen het burgerijk en liberaal'karakter der plaets... De eerste lyken, die er begraven werden, zouden die zyn van twee personen, welke zich in de verschrikkelykste omstandigheden gc- zelfmoord hadden. Een liuisscliildcrsgast, gehuwd en vader van 7 kinderen, en eene ellendige, met welke hy pliehtige betrekkingen onderhield en die in stact van zwangerschap was, verdronken zich maendag avond in de Lei langs de Nieuwe Wandeling. (Anderen beweren, dat de kerel, een oudveroordeelde, zyne minnares tegen haren dank in 't water getrokken en haer met zich vermoord heeft.) De lyken, eerst naer de Byloke gedragen, werden vervolgens naer den geuzenhof gevoerd, als de eerste der lyksloe- ten, volgens de grondregels der vrydenkcr in gericht En men zou verwonderd zyn, dat een bis schop weigert de'wetten der Kerk te schen den, en dien afschuwelyken zegepiael der onafliankelyke zedeleer te bekrachtigen? STERFGEVAL. Zondag laetst is alhier in den reeds gevor derden ouderdom van 71 jaren, schielyk over leden, de heer Frans Cammneri, gepension- neerden van den Belgischen Staet. M. Cammaert was een der stichters onzer koning- lyke maetscliappy van Harmonie, al Groe- ijeml' Bloeijend, en een der ieverigste leden derzelve. Zyne dood brengt in diepen rouw eene geachte familie dezer stad, en is een ver lies voor de talryke vrienden des overledenen, welke, door zyne gegronde katliolyke princie pen, en zyu vroom karakter de algemeene achting tot zich trok. De noodlydenden ter- liezen in hem eenen vader als ondervoor zitter der sociëteit van den II. Vincenlius h Paulo was onze overleden vriend voor deze behoeftigen, een ieverige en rechtvaerdige beschermer. De Eerw. Heer J. B. Baeyns, pastor te Sant bergen sedert omtrent 60 jaren, is den 31 December aldaer overleden, na eene ziekte van eenige weken, in den gezegenden ouder dom van ruim 83 jaren. Deze ievervolle herder was van bet getal der overblyvende Wezelaers, die kloekmoedige stryders, wier geschiedenis altyd roemryk blyven zal. CORRESPONDENTIE. Ontv. van M. D. Mte Hamme, (Heet) fr. 6 voor 1872 van deri Eerw. H. Pastor te Ileusden, frs 0, voor 1872 van M. V. D. B-IJ. te Ninove, frs. 36. Mynheer Braeq zegt de Burgemeester van Geut sprekende van Zyne Hoogvvaerdiig- heid den Bisschop. Zeer natuerlykHy blylt getrouw aen zynen patroon Baes Kimpe, brutael als een yigilant- koelsier. De edele graef doet dit waersehynlyk om den wille der democratie. Vraegt liet liever aen zyne dienstboden. Als die eens vergelen te zeggenMonsieur le eomle.... Welk tempeest. En zy moesten hein dan eens eenvoudigweg noemen baes... 't Ware een modehtentpèést! Wy ontvangen een specimen der nieuwe correspondenliekaerten met betaelde ant- woorp, waervau men de vei schyning voor liet begin van het jaer 1875 heeft aeugekondigd. Op deze kaert lezen wv Beponse payee, en dacr nevens de Vlaemsche vertaling bevindt zich weerskanten de kaei t. Oordeelt Antwoordt belaeld in plaets van Antwoord be- taeld. Andere stukken, uiigaende van het Minis terie van openbare wei ken, zyn op eene echte schandalige wyze vertaeld. Er diende in dat bestuer een persoon gesteld te worden, die Vlaemsch kent. Lees b. v. dc lyst der veroor deelingen uitgesproken voor overtredingen op de reglementen der spoorwegen, en elke maend in de spoorwegstation acngepjakt, en 'gy valt "er van om verre. Zoo lazen wy onlangs op een zulker plakkaten Vóór over den yzere Wieg gegaen te zyn toen de bareel gestolen was. Gestolen, voor gesloten, was eene drukfout. Maer de andere niet, en er stonden op dat ding wel twintig dwaesheden als de aengeduide. Wy verstüen niet, dat het gouvernement er belang zou by hebben de officieele Vlaemsche berichten zoodanig ie laten opstellen, dat ze bespottelvk en daerby teenemael onverstaen- baer zyn De zelfmoord neemt in vele steden onzes lands, en, naer Je berichten van de uillieem- sche bladen, in andere landen, op schrikba rende wyze toe. Wy denken, dat de kwael, een kenmerk van dezen tjd van karakterloos heid en lafhartigheid, nog meer verspreid wordt door de mededeeling der gevallen van dien aerd, welke de meeste dagbladen doen. Wy hebben liever geene verantwoordelykheid in de aensleking van dien maelschappelyken kanker. De correctionneele rechtbank van Brugge heeft een vonnis geveld in eene post bed riege- ry, die ongetwyfëid nreermaels gebeurt, zon der dat de daders misschien weten, dat zy mis doen. Twee geassocieerde fabricanten dier stad verzonden over eenigen lyd naer een werkman in zekere stad eenen brief, waerin zy een baukbillet slaken van 100 Ir., zonder den brief te chargeeren. De werkman, den brief ontvangende eu niet kunnende lezen, verzocht aen den briefdrager zulks te doen. Den brief openende, vond men er het gezegde baukbillet in, waerovcr de facteur in den post verslag deed. De overtreders der wet op de verzending van brieven met waerdyen zyn elk tot 26 fr. 'voet en de proceskosten verwezen. UiT DF. VAI.LRI \AX DEN YZER, 26 DEC. 1 ovcrgcatrooinilo wotcra ïfln dor» 4 /v r innen te verleegen, ontdekken zy ter zelfder lyd de rampen, welke zy te weeg ge bracht- hebbenpynlyk eu hartverscheurend is het, voor wien het aengaet, om stap voor stap de vernielingen aen te stippen, die door de wateroverstroomingen zyn teweeg gebracht. Hier ontdekt men partyen koolzaad, die voor liet opkomen der waters de hoop van vele landbouwers uilinaekten, nu gansch verrot, en hebben nog het uitzien van eeuige vuile planten, gelyk men er somtyds ziet in de oude daringslukken Daer ziet men nog schoone velden mei allerschoonste rapen voorzien, vocderplanten van eerste hoedanigheid, welke het vee "eft moeten derven, ten dubbelen koste der landbouwers, die, terwyl zy hun voeder hebben zien vernielen, hunne beesten hebben moeten op 't droog houden; deze ra pen zyn gansch verrot en bedorven, en zullen nog, indien ze kunnen gebruikt worden zeer nadcelig aen de gezondheid wezen. Ginder ontwaert men de roggevelden, die zooveel beloofden en nu gansch vernield en vcrslensd zynelders ziet men de partyen met sucrioen bezaeid, gansch verloren; verder nog ontwaert men, in massa landen bezaeid met tarwevan deze ook is er weinig overgebleven. En wat nog liet ergste is, 't is als men zich de vraeg doetwanneer zullen wy uu al onze versmoorde akkers kunnen op nieuw beplan ten of bezaeien? Eene zaek kan men beant woorden, en 't is hoeveel per hectare onzer verongelukte en verwoeste landen, wy voor watering zullen moeten betalen. Ook in vele hofsteden vinden wy hoornvee, zwynen, enz., die door de langdurigheid van hel water, dat in hunne stallen heeft gestaen, ongezond en ziek geworden'zyn; wat zul ik zeggen van zooveel geringe werkmensciien die wat konynen, enz., aenkweekten gedurende den winter, dit alles is ofwel versmoord, ofwel haestig en op onbekwamen tyd met verlies moeten verkocht worden. Een groot getal de zer hebben het verlies hunner aerdappels en van al hunne levensmiddelen le betreuren. Kortom, gansch onze schoone streek is veron gelukt en verwoest; de hooimyten, koorn- schelveu, haver- en boonvummen, enz., zyn van 2 tot 8 voet verrot en bedorven van in bet water te slaen voegt daerby dat deze iot- of bedorvenheid nog l tot 3 voet zal ontrekken. De koornmyten in de schuren, de mesthopen, aelputten, alles is verloren. Men scliryft uit Binche aen den Journal de Charleroi: Men ziet sedert eenigen tyd in de omsireken van de statie te Binche eene geheimzinnige verschyning: eene vrouw op een wit paerd gezetenmen heeft haer de IVitte Dame ge noemd. Wie zy is, weet men niet, waerom zy in de ze gewesten komt, is evenmin bekend. Men ziet haer des avonds, goed of slecht weder door de velden heen gallopeeren op eenen grooten afstand der nieuwsgierigen, die zich dagelyks vereenigen om haer te zien. Niemand lol hiertoe heeft het durven wagen haer van naby te naderen. Hare handelwyze is zonderling: dan rydt zy langzaem, stapwaerts voorby en verdwynt; dan weer rydt zy iu vollen galop, springt met ongewone vlugheid over hagen eu grachten, te midden van dien snellen draf houdt het paerd eensklaps stil, placist zich op zyne twee achterpootcn, wendt zich een of twee moei om en herneemt zyne snelle vaert. Dit alles gebeurt zonder dat eeni; gerucht het oor der toeschouwers komt tref fen. Deze verschyning, zoo als men licht denkf kan. brengt eene groote opschudding in ou stad teweeg; natuerljk heeft men eene lege de in haren vullen eenvoud 1354 is het kasteel van Binche afgebranj onder de slachtoffers telde men Amalberj byecnaemd da schoone molenarin, alsook h; echtgenoot, een brave en trouwe dienaer i koningin, de ridder van Samine. Het l van dezen laetste werd onder de rookei puihen ontdekt, doch nooit kon men de ov lily (seis van Amalherga terug vinden, en u kou haer geene begraefplaets geven. Sinds dien tyd hoorde men dikwyls op hoogte van den berg Sahara eene klager slem, welke den ridder van Sammeriep.Docli weei galm alleen antwoordde op deze teerdi woorden. Somtyds ook hoorde men dezel stem iu de valleien van Bresles en iu de h scliagie van Samme, zich mengende aen zachte gemurmel van het water en geklept des molens. Deze stem, men raedl het, was, volgens I volksgeloof, die van Amelberga, welke hui echtgenoot riep en eene begraefpiaets afsmel le. Heden vraegt men zich al, of de 11' Dame de ziel niet is van Amelberga, die hai boet tyd iu de andere wereld uilgedaen In en aen wien God zou toegelaten hebben haer lichaern op te zoeken en le begraven. Altyd is het, dat deze verschyning onze volking zeer ontroert. De eene zien er een lukkig voorteeken, de andere eene noodloti voorspelling iu. Eindelyk zyn er ook een die beweren, dat de IVitte Dame niemand ders is dan een behendige faiceurdie zj rol mcesterlyk weet te spelen. Doch niemi durft Zich op den weg del- Witte Dame wat om de juiste waerheid le ontdekken. FRA1YKRYK. Het licht begint zich le verspreiden o de oorzaken die M. den graef de Bourgo overhaeld hebben zyn ontslag le geven afgezant by den Heiligen Stoel en naer Frai ryk terug te keeren. De officieren van i Onfnóque maekten zich veefdig om een bez. te gaen afleggen in liet Quirinael aen kon t ietor-Emmanuel. Zulks bad eene ernstige lediging geweest den Heiligen Vader aen daen, die inenigmael heelt verklaerd, volg] dat 't sehynt, dat hy nimmer aen boord i een vaeriuig zou gaen van eenen diplom afhangende, iu het Quirinael bcgeloovi M. de graef de Bourgoing heeft de zaken seft gelyk ze moesten verstaen worden, en heeft liever gehad op te houden Frankrji Roomen te vertegenwoordigen als een hele geude aki voor den Heiligen Stoel te dekk Het fransch gouvernement, verwilt van 't besluit van M. de Bourgoing. en d- 't zelve gewaersclmwd van den ernstigen ir slag die ging bedreven worden, beeft b( gegeven aen de kommandanton en oflieie vun den Orémque zich iu het Quirinael i aen te bieden. Men zegt niet dat het beve gegeven geweest aen deze oflicieren zich n 't Vatikaen te begeven; maer zy hebben, leden jaer. dit bezoek gedaen. en men geloot en dal zj' t bevél zullen ontvangen dit jaer nog te doen. PAUSELYKE STATEX. Rome, 27 december. Ter gelegenheid van de feest zyns patrod de H. Joannes, heeft de Paus gisteren de zoeken ontvangen van bel diplomatisch ko en der adelyke wacht. Den avond, beeft M. Bourgoing, waervau bet ontslag eiiidelvh aenveerd geweest, afscheid genomen van P IX die hem teederlyk heeft omhelsd en b zegde: Beklaeg liet goed besluit niet dat hebt genomen. Er zullen misschien schrik Ijke gebeurtenissen in Frankrvk en in Ital volbracht worden, en misschien zult gy c later naer Rome terug keeren om cr vrve uwe zending voort te zetten. M. de Rourgol stortte tranen. ITALIË. TooXEEL IN F.ENE WILDE-D1ERENBABAK. Zwitsersche 'limes vertelt dat de loesci wers, die zich zaterdag avond te Turyn ii wilde-diereubarak van Bidel en Fairnali vonden, een tuoueel hebben bygewoond, s\A. niet op bet programma stond. Signor Bidel, de felle dierentemmer, trad- naer gewoonte iu een groot hok, waerin en. wen, leeuwinnen, beeren, hyenas eu t schaep werden vereenigd. r Na de gewone toeren moesten al de bloL dorstige dieren beurtelings by hel schaep kf men, om liet een broederlyken kus te geveif Dit gebeurde; al die dieren deden bui plicht en keerden dan terug naer hunne plaJ Ten slotte moest het schaep zyn kop in dem van den leeuw steken. Toen 't schaep dit d' zag men duidelyk aen de beweging van staert eu het hoofd des leeuws, dat er il ging gebeuren, en voor dat de dierentemm kon tusschcn beide komen, liep hel bloed de muil van den leeuw. De kinderen huilde de vrouwen bezwymden; gelukkiglyk duer de schrik niet lang. Bidel gaf den leeuw er geweldigen slag op het hoofd en in den nek.r dwong hem zyne prooi los te laten. De leei gehoorzaemde, echter niet zonder dreigend brullen. Alles was niet gedaen. Terwyl Bidel z mei den leeinv onledig hield, stond hy met rug naer de leeuw in, die woedend "brulde liern toevloog. Gelukkiglyk voor Bidel drom?' de nagels en de tanden slechts in de klee des lemmers, die met een sprong zich q f maekte van de leeuw in, terwyl hy met zvn I looden stok links en rechts* slagen toebra- aen de dieren, welke hy dwong te wykeï het hok. Er was een stond van aerzeling by de - ren, terwyl Bidel met den revolver in de li," de deur opende en achterwacrls bui sprong. Toen men hem ongedeerd verlost zag, stond er een onbeschryfelyke geesidi Schoon hy gansch kalm was, kon men aen bleekheid van Bidel duidelyk bemerken, dat in groot gevaer geloopen bad. RUSLAND. Eenf. geiieele familie verbrand. Eej joodsche lamilie, wonende in het distrt Micltaëloff, is het slachtoffer van eene afgrva lykc misdaed geweest.

De Denderbode | 1873 | | pagina 2