Macs' :i propos van hurgernai'iit. NieuwjaersgiS'Jeii aen Z. II. I'ius IX. Ivamer dezer dagen maekten Dit is niet Dioeijelyk om raden. Het tibeialismus wil en tracht malgré, bongré eene verzwaring der militaire lasten op den nek van 't katliolyk ministerie te trekken, om hel hierdoor de achting en het vertrouwen van 'l volk te doen verliezen, denkende zoo des te gemakkelyker dit zoo geliefkoosde lek- schotclken te kunnen weder vaslgrypen, waer zyne aenhangers naer snaken gelyk nen visch naer 't water. Evenwel zal hel hun niet ge lukken want liet volk bly 11 onverschillig acn al de liberale betoogingenhet weel dat al die vergaderingen en lawyt om de hei vorming der garde civiel; te vragen inacr van die vod den zyn die 'l volk met zyne vryheid en de soldat eiislaveiny duerzou betalen cn uitboeten. Vorledcne week hebben wy T verslag ont vangen over de vergadering der zoogezegde verdedigers der burgerwacht, alias de ver tegenwoordigers der burgeisplagery, dezer laetste dagen te Antwerpen gehouden. In bovengemeld verslag hebben wy met verwon dering gelezen dal de kornel onzer zoo komieke garde er de Aolstersche burgery vertegen woordigde, en in haren naem al de voorstel len, die er gedaen werden, bygetreden ol ge stemd lieelt. Wie mag onzen kornel de eer aengedaen hebben van in den naem onzer burgery te handelen Uit is een raedscl. Onder de voorstellen die, door onzen kornel, 't zy gestemd, 't zy bygelreden zyn geweest, bestaet er één dat besluitom, by middel ran petitiën, of .smeekschriften tot de wetgeving en Z. )t. den Honing gericht, eene groote en alge- meene vaderlandse/ie beweging ten voordeele der herinrichting of hervorming der burgerwacht te verwekken. Die petilien zullen, door de zorgen, der ver tegenwoordigers van de steden (dus voor onze stad en omliggende gemeentens door de zor gen van onzen kornel) de burgery tot onder- teekening aengeboden worden. Wy zyn kurieus om ónzen kornel met die petilien voor de pinne zien te komen. Wy ge- looven hem te mogen verzekeren, dat itel meestendeel der liberalen zoowel als der katholyken de petilien der burgersplagery de eer zullen aendoen vau ze zuiver van liaud- leekens lot onzen dapperen beid terug te zen den en, dat er de opmerking zal by staen Mosieu Lui nel maintenanl vous êles gras avec ca! Gy zyt er nu vet mee met uwe smeekschriften wy vagen liet onderste van onze botten aen uwe petitiën waermeê wy ons eigen zeiven in de slavcrny van den soldatenduivel zouden teellenen !?!?t Zou liet nog geen tyd worden dat er ook aen de herinrichting onzer Aelstersche bur gerwacht op EÉN batailjon ernstig gewerkt worde Wy denken, ja want het tydstip der vyf- jarige algemeene kiezingen nadert met rasse schreden, en indien men 't yzer niet smeedt terwyl het heet is, dan zal onze stadskas weeral gedurende 3 jaren eene nuttelooze uitgave moeten doen van 2500 it 2300 franken, daer waer hel met eene som van "00 li 800 franken kan gedaen worden, en dat de instel ling der burgerwacht er bovendien nog zou by winnen en derzeiver dienst op eene ernstigere wyze uitgevoerd worden. 'Wy roepen de aendacht van het gemeente- bestuer op deze zaek in iKg-Kf—rr In zyn nummer van zondag laetst, komt het Verbond't orgaentje onzer moortelbazen, met eene geheele reeks van de dwaeste onwaer- lieden voor den dag, om de afzetting der oud- polilie- agenten, Breckpot en Dcscliepper, te beknibbelen, welke, voor zwaer plichtverzuim uit den politiedienst, door onzen stedelyken raed weggezonden geweest zyn. Die maetregel wil 't orgaentje als eene politieke wraek doen doorgaen als naer gewoonte, ziet liet iu de afgezetten twee slachtoffers van klerikale wil lekeurigheid en onrechtvaerdiglieid. Tot staving van zyne gezegden, neemt liet libcrhalerstolkje zynen toevlucht tot leugenen eu valsche aentygingen, die, waren zy wacrheid, zouden doen veronderstellen dat er, voor wat den politiewachtdienst aengaet, twee maten eu twee gewichten bestaen. ïnderdacd, liet zegt, dat, volgens alge- meen gebruik, de twee afgezette agenten, die,op't oogenblik datde brand op Schaer- beek uitbarssle, den wachtdienst in het o hoofdbureel deden, eenige minuten vóór de door het reglement bepnelde uer, als naer a gewoonte, de vvachlzael verlieten, cn dat dit plichtverzuim aen hel bestuer de gele- geilheid verschafte, om deze twee agenten, uit politieke wraekzucht, oumeédoo- a gend te vonnissen. Die gezegdens, Verbondzyn valsch en stry- den tegen de waerbeid volgens onze stellig ste inlichtingen, begint de nachtdienst in de bestendige politieznel, om 11 ure voormiddag, en eindigt hy 's anderendags om de zelfde uer. Het is de waeliidoeude agenten ten strengste verboden, onder welk voorwendsel het zy, de zael vóór de bepnelde uer te verlaten, tenzy op't bevel van hunne oversten, by geval van brand of andere zaken, die hunne tegenwoor digheid op andere plaelsen zouden kunnen vereischen. Zelfs mogen zy zich niet veroor- Jooven van naer hunne wooning hun voedsel te gaen nemen, en moei hun eten, door hunne vrouwen ol kinderen, naer de wacht gebracht worden. Hebben de twee afgestrafte» dit ge daen Neen, niet waer? want T is bestatigd dat zy de waehtzael reeds verlaten hadden, als de personen die de politie gingen verwit tigen dat er een brand op Schcerbekc was uitgeborsten welke niet, zoo als uw leu genachtig artikel beweert, bond 7 urf., rnaer wel tond 6 ure, reeds hevig in volle laei was. Wilt gy mogelyk zeggen, moorlelbladje, dal de algestelden de gewoonte hadden van hunnen post te verlaten, eenige minuien vóór het uer dat de dienst der nachtwakers ein digde, en dat de politiedienst alsdan door den kuissehor der waehtzael waergenomen werdl 1 Leg ous dal ecus uilwy kunnen niet raden wat gy bedoelen wilt Want is dit zoo, dan hebben Brekpot en 1 De Schepper niets anders ontvangen dan ver- verdienden loon, welken zy slechts te danken hebben aen hunne vroegere overheden, die hun, om zekere toegevenheid, hunne plichten lieten verzuimen. Zegt de spreuk niet? de kan gaet zoo lang le water, tot dat zy eindelijk de oor afvalt. Wat de aentygende zeever betreft, nopens den onderkommissaris en den brigadier, daer moeien wy waerlyk over schokschouderen hoe komt dit hier te pas? Wat wil hel prul- artikel bedoelen met te zeggen dal er zekere leege overheden der politie hunne plichten, als huisvaders, niet kwylen Is dat geene loutere kwaedwillige aenlyging? Wie, en vau wal wordt er hier bedoeld Als w> aentygingen te maken hebben noe men wy,getrouw aen onze leus: Cuique Suum, de personen en do daedzaken rond uit en verschansen wy ons niet achter dobbel- zinnigheden die vuigen laster verraden! Gebrek aen plaets dwingt ons deze week de legende, waervan wy in ons vorig nummer gesproken hebben tol later ie verschuiven. VOLKSKAMER. De Kamer heeft zich deze weck, na het tusscheuval over de garde eivick, waervan wy in ons hoofdartikel spieken, onledig gehouden met de discussie der artikelen van het budjet van binnenlandsche zaken. Het kapittel van het ondcrwys heeft aenleiding gegeven tot eenige belangryke opmerkingen over den toe stand der huogere studiën. Daerna besprak men de programmas van 't middelbaer onder- wys. De heer Minister Deleour heelt ter dezer gelegenheid verscheidene vvyzigingen aen die programmas aengekondigd, waeronder de uit breiding van het onderwys der vlaemsclie lael, in de maet van hel mogelyke, als bezon- derste voorkomt. Deze goede tyding zal door alle ware vlaemschgezinden met vreugde ver nomen worden. 3de LYST. Bedrag der vorige lvslen 734—30 M. Nicodemus Van Impe, Meiro. 300 De Eenv. Heer D'Hondt, pastor, Ressegem. 1000 Philomcna De Buck, 2—00 Naeraloos. St.-Anlclinckx. 10—00 Jufv. \V« Vorleysen-Eeman, Aelst. 800 De Eerw. HeerMonfils, pastor van'tbeggynliof, a 10—00 Jufv. \V Gits, 30-00 De Eerw. Heer Cloetens, priester, 10—00 Naeraloos. Welle. 20—00 Aelst. 10—00 Kacmlooze, 3—00 M. De Troch-Possemiers, 3—00 M. Ch. De Rouck, Nevghem. 5—00 M. Callebaut-Callebaut, Aelst. 13—00 Jufv. Francisca Maurisscns, 13—00 Eene dienstmeid, 3—oO M. Cara. De Goninck, t 10—00 M. J. Van Bogaert-Leybaert, 20—00 Gemeenlc IBohlade. liet Genootschap van den H. Franciscus-Xaverius. 30—00 De Kongregratie van Ö.-L.-V. 23—00 De Heeren Matthys. .10—00 De EerwHeer Pastor. 20—00 De Eerw. Heer Onderpastor. 2000 Jofv». Joanna en Catharina Wittockv. 3—00 M. Joannes Pisa. 10Oo M. Anselmus Van Hauwcrmeiren. 1000 M. Louis Mattlivs. 3—00 Jofv. F. Callcbaut. 10—00 Jofv. Dorothea Sterek. 2—00 H. Vader, zegen my opdat ik eene goede eerste com munie doe. Netteken Sterek. 100 De kinderen Bruylandt. 2—00 M. Alex. Pcnsaert. 2—00 M. J. B. Pannckoek. 3—00 Juf" Thcrcsia en Sophia Boeykens. 3—00 Jofv. Joanna De Boek. 300 d Maria Erauw. 2—00 Onbekende. 3-1—00 PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. BISDOM VAK GEND. De Eerw. Heer Libert, pastor te Zelzatc, is pastor benoemd le Mariakerke hy beeft voor opvolger le Zelzale den Eerw. lieer F. De Moor, onderpastor te Oosterzele. De Eerw. Heer Liuhaut, onderpastor le Zwynaerde, volgt bem op, en deze wordt vervan gen door den Eerw. Heer De Smet, oudcoadjutor te Smcllede. CORRESPONDENTIE. Ontv. van M. VC. L. te Sl. Pauwels, Gfr. voor 1873 van M. G. te Gent, fr. 12 tot September 1875 van M. F Lavallée, te Vra- cene, fr. G voor 1872. Zondag laetstleden, is eralhier een begin van brand, in een der huiskeus, achter de herberg, ben ol'bex excel, in de Korte Nieuwstraet, ontstaen. Dank aen de spoedige hulp van eenige gebtiren en andere personen, die, in gemelde herberg, den svond doorbrachten is men er in gelukt het vuer te blussehen, eer het vernielend clement aen zyne woede de volle laei kon geven. Dc schade bepaelt zich tot de eenige meubelen welke de ongelukkige burners bezaten, alsook lot eenige schade aen het dak van hel gebouw. Men siddert, als men denkt welke gevolgen die ramp zou kunnen gehad hebben, ware zy eenige uren later voorgevallen die woonsten palen aen eenen grooten hoop huizen, waer onder er zyn, gelyk't keizershof, die menig vuldige vlambarc stoffen bevatten. De personen welke zich in deze brandramp meest doen onderscheiden hebbenzyn Felix De Vleesciiouwer, Joannes Van Maldeieu en Adolf Van Cutsem, bygenaemd VAETJE. M. de schepen Cheeraerdts en de lieer poli- cie-konunissaris, waren op liet eerste nood sein ter plaets toegesneld. Deze ambtenaren hebben kunnen bestatigen welken dienst de bovengenoemde burgers, door hunne vlyt en moed in dit rampspoedig geval aen hunne medeburgers bewezen hebben. Men schryft ons uit Baerdegcm 6 Febry. Maendag lest beeft men alhier, op Zeep- scherpboscli, eenen onbekenden waelsclispre- keuden persoon gevonden, wiens beide voelen zoodanig bevrozeu waren dat liet hem onmo- gelyk was deze lichaemsdeelen nog te kunnen verroeren. Naer men my verzekerd heeft, zwerfde die vreemdeling sedert een vyftiental dagen in onze omstreeken en verkoos hy dagelyks zyn nachtvcrblyl in eene hut die hy met de slrooivlagen ecner steenbakkery op bovengemeld gehucht had gemaekt. Onze plaetseljke overheden van dezen voorval on derricht deedon onmiddelyk den lyder naer T gemeentehuis overbrengen alwaer hy, na met de meeste zorgen behandeld te zyn geweest en hem de noodige hulpmiddelen, die zyn lyden konden verzachten, toegediend waren, op de vragen die hem gedaen werden ver- klaerde dal hy sedert 3 weken de woon van zynen oom, by wien hy inwoonde, te Ogruée, in de omstreken van Luik, uit oorzake van zekere huisselyke moeijelykheden, zonder geld had verlaten, en dat hy sedert 13 dagen dat hy in onze streeken was aengeland nog niets anders geëten hadt dan rapen en ys. Deze persoon schynt nauwelyks de 30 jaren bereikt te hebben en is van eene middelmatige gestalte. Zyne kleederen waren in zeer goe den staet en doen veronderstellen dat hy tot den goeden burgerstand behoort, in den na middag l.eeft men hem naer 'l hospitael uwer stad overgevoerd. X. Eergisteren greep een nieuw ongeluk plaets aen den yzeren weg te Ledeberg. Een inwooner dezer gemeente is onder de wielen van eenen trein gepletterd geweest. Uit Üendermondc schryft men Wy heb ben eene smertelyke ramp aen te stippen. Maendag avond, rond 6 ure, begaf zich de lieer Jan Andriessens, eene brave ouderling van 7G jaren, naer zyne wooning op het Vrye. Door de duisternis misleid, sukkelde hy van den dyk en viel in dc Schelde. Een weinig later weid hy levenloos uit den stroom geliaeld. Wy vernemen uit goede bron, zegt de Mouvementdat er de toekomende week eene actie in veranlwoordelykheid voorde burger- lyke rechtbank zal gebracht worden, ten laste deroudbestuerders van de Compagnie Pau wels. In den nacht van zaterdag tot zondag is een dief, by middel van liet breken ecner ruit, ingedrongen iu het koopwarenbuieel der yzerenwcgstalie, te Brugge. Hy schynt een yzeren voorwerp gebruikt te hebben om geld te kunnen binnenpalmen, want een vier tal schoven zyn opengebroken, waerin de dader gesnuisterd eu gesnuffeld heeft, zonder iels van geld te kunnen vinden. Nochllians, in een opengebroken seliof was iets te stelen, dat, jammer voor den dief, in een doosken slak, hetwelk lussclicn papieren was, name ly k een spaerpolje van eenen bediende, bevat tende 1(50 francs en actiën der leening van Brussel. De dader, die schynt niet de gelegen heid der plaets bekend te zyn, is onbekend. BLOEDIG DRAMA. Zondag avond, omtrent lialf twaelf, verspreidde ziel) te Antwerpen liet gerucht, dat eene schrikke- lyke misdaed gepleegd was geworden, in een wit goedwinkel der Eijermarki, 46, op den persoon van de genoemde Virginia lluvcncers, vrouw Victor Gerlache, oud 45 a 50jacr, geboren te Acrschot. Deze tyding was macr al le waer. Inderdaed men had deze ongelukkige opgehangen gevonden in haren winkel, en, indien men eerst aen eene zelfmoord had kunnen gclooven, weldra kon men zich over tuigen, dal hier eene misdaed was gepleegd, want hei lyk was met wonden en bloed bedekt. 'S morgen heeft het parket zich op het tooneel des schelmstuks begeven en een enkwest geopend, welk de aenhöuding des mans van bel slachtoffer ten ge volge heeft gehad. Deze had's avond ten It ure, het Hoeken Meir verlaten. Nadere byzonderheden. De genoemde Ccr- laclie was over ongeveer twee jaer in den echt getreden met mevrouw Virginie Huveneers. Zyne echtgenoote was veel ouder dan hy, en bevond zicht aen het hoofd van eene zeer winstgevende affaire. Pasgetrouwd namen de eclitgenooten Cer- lache het hotel Hoeken Meir over. Mej. Virginie was de dochter van eenen achtbaren hotelhouder vari Acrschot, die pas over eenige weken gestorven is. Wellicht was het daerom dat ze zich tot het gedacht liet overhalen om dit hotel over te nemen Vrouw Gerlache echter hield haer affaire open. Zy dacht, gaet het iu het hotel niet goed, dan blyfl ons toch myu winkel als reddigsmid- del over. Eens in het hotel gingen de zaken goed, doch vrouw Gerlache werd eensklaps ja- loersch, zegt men, over hare jonge dienstmei den, die, volgens zy dacht, met de liefde haers mans begunstigd werden. Vandacr kwam er twist in 't huishouden. 'S avond dan had de man, rond 11 ure, bo vengemeld lokael verlaten, en keerde in den winkel zyner vrouw, op de Eiermarkt, te rug. Toen greep er tusschen de beide echtgcnoo- ten een tooneel plaets, waervan al de byzon derheden nog niet gekend zyn. Alleen lyk de geburen verklaren, dat zy na eene hevigewoordenwisseling gehooriUe heb- ben» eensklaps een noodgeschrei hadden ver nomen. Hulp! hulp! zoo kermde vrouw Gerlache op hartscheurenden toon. De geburen, ongerust, gingen de politie ver wittigen. Onmiddellyk verscheen deze ter plaetse. Vrouw Gerlache was in hare winkel opgehangen en had eene groote wonde, door een pistoolschot veroorzaekt, aen de borst bekomen. De man is als de vermoede pleger dezer misdaed aengehouden. 'S middag is hy gedurende eene uer in het verhoor geweest. Volgens het onderzoek, ter plaetse gedaen, moeten er een of twee pistoolschotten dwars tegen de glazen deur zyn gelost geworden. Een der kogels, welke mogeljk eene dikte kon hebben van drie centimeters, schynt in de linkerschouder boven de borst le zyn gedron gen. Een andere kogel is op het tooneel der mis daed gevonden geworden. De laetste is dwars door hel glas der deur gedrongen iu eene der ruilen heeft hy eene opening gemaekt van een eirond, groot G centimeiers op 7 centime ters deze laetste kogel heeft de deurgordyn op twee verschillende plaelsen doorboord, én is door den muer weergekaelst geworden. Het papier is van den muer getrokken geworden, en achter hetzelve heeft men eene loodcu plaet ontdekt, waeracn men de weerkaetsiug toescliryft. Het slachtoffer werd gevonden in achter- overliggende houding, met het hoofd geprangd aen eene dunne houten staef der deurde hals was omwikkeld door eene roode koord welke vroeger moest gediend hebben om eene schildery aen te hangen. Het lyk van het slachloffer is overgebracht naer het gasthuis, waer het aen de lykschou- wing der welsdoeloren is onderworpen. Op de plaets waer het slachtoffer de eerste mael moet getroffen zyn, heeft men geene spo ren van bloed ontdektenkel tegen de deur heeft men stralen bloeds aengetroffen, iets wal hicraeo moet worden toegeschreven, dat de ongelukkige na hare eerste wonde te heb ben ontvangen, zich tot aen de deur heeft voortgesleept, en daer eerst het bloed uit de ontvaugene wonde is beginnen te stroomen. Terwyl het gerecht zich in de woning be vond, heeft zich een aendoenlyk er. hartroe rend tafereel opgedaen. Een jongeling, uit Brussel aengekomen om een bezoek afte leggen by zyne tante, ten einde haer aen te kondigen, dat liet lieden de be stemde dag was om in huwelyk te treden, was in eenen naburigen winkel cigaren gaen koopen. Daer vernam hy de yselyke gebeurtenis, welke in het huis zyner tante was voorgeval len. Snel als de bliksem begaf hy er zich heen, en wilde door de politieagenten dringen, welke den inkom van het huis bewaekten. Naluerjyk wilde men hem zulks beletten de ontroering deed hem hel bewuslzyn verliezen, en de arme jongeling werd opgenomen, om hem in een naburig huis te verzorgen. Ziehier nog eenige byzonderheden welke wy aengaende deze zaek vernemen. Gerlache, die slechts 32 jaer oud is, was vroeger Garcon, in de restauratie van Bel trand op de Meir. Al de fortuin kwam van vrouw Huveneers voort, die, als wy hooger zegden, door hare oppassendheid een schoon kapi- taellje had weten byeen te bregen en daeren- bo'-en, langs den kant hare familie, zeer wel was. 't Is met het geld van vrouw Cerlache dat het hotel Hoeken Meir overgenomen werd. Volgens in omloop zynde geruchten zou een testament bestaen waerby, in geval van het overlj den der vrouw, gansch de fortuin aen hareu echtgenoot zou overkomen. Over de moord, gepleegd op de Eijerniaikt, kunnen wy nog eenige nadere byzonderheden niededeeleen, geheel en al onafhankelyl; van hel onderzoek der justitie. De lykschouwing, zooais wy reeds gemeld hebben, heeft door de wctsdoctoren plaets ge had in het gasthuis. Dry kogels zyn uit hél licliaem van liet ongelukkige slachtoffer ge liaeld geworden. Twee andere kogels, welke insgelyks a oor hel slachtoffer bestemd waren, doch hun doel hebben gemist, zyn in de wo ning gevonden. Er moeten dus natuerlyk vyf schueten gelost zyn, waervan dry de ongelukkige vrouw ge troffen cn twee andere hun doel gemist heb ben. ZoiiJciling is liet, dat er in de buert lioege- nacmdgeene ontploffing is gehoord geworden; want al stact men met de pistool op iemands borst, dan toch nog moet eene ontploffing zich laten hooren. Wy moeten dus bekennen dat het eene gansch geheimzinnige zaek is. Van den anderen kant, is uit het opnemen van het tooneel der moord gebleken, dat het slachtoffer, toen het door den moordenaer ge troffen en aengerand werd, al hare krachten moet ingespannen hebben, ten einde dc straet- deurte openen en om hulp te schreeuwen. Wellicht zal men zich afvragen, hoe het toch mogelyk is, dat eene vrouw, getroffen door dry kogels, toch nog tot aen de voordeur is kunnen geraken, zonder bloedvlekken te laten op de plaets van waer zy zich heeft voortgesleept? Dit is doodeenvoudig dewyl de wonden, door kogels veroorzaekt; niet altyd eene on- middcllyke blocdslrooming voor gevolg heb ben. Dit is zoodanig waer, dat men op zeker ge deelten der kamer, te beginnen van den klei nen toog, tot aen de voordeur bloedvlekken heeft waergenomen, en de vrouw opgehangen is gevonden op eene plaets waer hoegenaemd geene bloedvlekken te bemerken waren. Men schryft uit Antwerpen, 2 February: De genaemd Rifflard, in de twintig jaren oud. bediende by de Nationale Bank alhier, is sedert gisteren verdwenen met eene som van 80,000 Ir. Rifflard was wat men noemt geldom- haler op gemelde Bank. In vroegere jaren was hy matroos gevVeest en men denkt nu dat hy verdwenen is met een zyner oude kameraden Het signalement van Rifflard is rechts en links gezonden. Het zal wel moeijelyk zyn voor hem om te ontsnappen, dewyl Engeland dergelyke personen voortaen uitlevert zoowel als Neder land, FrankrjK en Duitschland. Wy vernemen dat Rifflard gisteren morgend voor 80,000 fr. wissels van de Nationale Bank in hadden had, om te worden ingekasseerd 40 000 fr. was er in gevorderd en men denkt dat hy de overige wissels zal vernietigd ofwel ze nog in bezit zal hebben. Reizigers, van Arlon komende, zeggen dat in d'omstreken dezer stad, er vrydag zoo veel sneeuw lag, dat zy groote moeite hadden gehad zich eenen doorgang op de wegen te banen. In den nacht van donderdag, viel een ongeluk voor dat ernstige gevolgen heeft ge had, in da statie van Pepinster. Een koopwa- renlrein deed bewerkingen in de statieten gevulge van eenen stoot in de bewerkingen aen den bagagiewagen gegeven, werd dit ry- tuig in beweging gebracht en gelyk de baen aldaer grooten val heeft, rolde liet achteruit iu volle snelheid naer Luik. Ondanks al de poo gingen van het persooneel der statie, gelukte men er niet iu hel aen te houden. Een werkman der statie sprong in den wa gon om dc wielvasigen te sluiten, maer alles was vruchteloos en deze bediende sprong er maer uit in 't oogenblik dat hy, by het uitko men des tunnels van Nessonvaux, ilen express- trein ging ontmoeten, uit Luik om één ure 's morgends vertrekkende. De schok was schrikkelyk, dc bagagiewagen werd lecncnmel verbryzeld eu men heeft on- gelukkiglyk de dood te betreuren van eene veekoopman die zich in denzelven bc\ondt. Vrydag morgend, omtrent vyf ure, is er een ongeluk gebeurd aen den pul n°1l der koolniyn van den Trieu Kaisin te Gilly. Eene kevie, twaelf persoonen bevattende \an de nachtploeg, kwam naer bovén toen de koorde brak. Gezegde kevie bevondt zicht op 73 meters van den grond, toen zy neerplofte. Zy is in 't water gevallen dat alhoewel iu weinig aen- zienlyke hoeveelheid, geholpen heeft inde slag te breken. Ongelukkiglyk, zyn de zes werklieden die zich in d' onderste plaets der kevie bevonden, versmoord geweestvan de zes andere die zich in de hoogste plaets bevonden, is een enkele ernstiglyk aen 't hoofd gekwetst ge weest men verhoopt weinig hem te redden. Men leest in den Journal de Roubaix, dal in eene treffelyke werkmansfamilie woensdag aldaer een feest is gevierd, dat maer zelden kan gevierd worden. .Zekere Jolionnet on zyne vrouw vierden de 70* verjaring van hun hu welyk. De man is 91 en de vrouw 87 jacr oud. Hunne afstammelingen, ten getalle van 43, woonden die plechtigheid by Verscheidene waren uit Holland en Engeland aengekomen, alwaer zy tot goeden stand geraekt zyn. Uit gemeld huwelyk zyn 19 kinderen gesproten, tien zyn nog in leven. De oudste der overle venden was den 13 december laetst 00 jaer oud. De kinderen onderhouden rykelyk hunne hoogbejaerde ouders. INHULDIGING VAN Mcr DUMONT, ALS BISSCIIOI» VAN DOORNYK. De hccle stad was in leestgewaed. Overal wapperen er vlaggen, vaendels en wimpels. De byzoriderste straten, waer de stoet moest doortrekken, waren met mastenboompjes beplant, waeraen wapenschilden eu wimpels gehangen waren. De wapens van den nieuwen bisschop be staen uit een azuren hernel met gulden ster, boven eene groene zee niet een gouden kruis. De kenspreuk luidtAve maris stella. Die wa pens waren afgewisseld met deze der stad en der provincie en de pauzelyke vlag verhief hare witte en gele kleuren tusschen de diiek- kleurige nationale vlag. Verscheidene triomfbogen waren opgericht. Die aen den ingang der kaai Dumon, tegen over de statie, was met groen en bloemen kransen versierd. Voor de Gaslliuisstraet, te genover de brug ISntre-Üdme had de parochie van Saint-Piat een wezenlyk reuzenwerk op gericht. Twee andere zegepoorten, die door pracht tegen elkander wedyvereu, versier den de rue des Digues en de rue des Orfèvres. De hoofdkerk was ryk en grootsch, maer zoodanig met blauwe en roode behangsels, wapenschilden en wimpels versierd, dat die versierselen niets aen het grootsch karakter van het prachiig gebouw ontroofden. Men had in 't kruiskoor eene groote estrade opgericht, waerboven alleen St-Michaël, die den draek veld, uitstak. Aan beide zyden wa ren lagere zitplaetsen aengebracht voor de personen, die uitgenoodigd waren om deel te nemen aen de plechtigheid. Twee altaers, waervan de eene, die zich in het midden bevond, opgericht om de mis te zingen en de andere voor den nieuwe bis schop bestemd was, benevens een tioon voor den consacreerendeii prelaet en zetels voor de bisschoppen assistenten, versierden de groote estrade. Mgr Cattani, pauselyke nuncius, vergezeld van den auditeur van liet nunciaet, Mgr Van- nutelli en zynen secretaris de aertsbisschop van Mechelen, vergezeld van den kanunnik Goossens de aartsbisschop van Kameryk, Mgr Renier, met zyne twee vicarissen-gene- raelde bisschoppen \an Luik, Brugge, Gent en Namen, met hunne vicarissen-generael wa ren reeds zondag avond te Doornik aenge komen. Ten 8 ure 's morgens, was de hoofdkerk reeds dooi eene ontelbare menigte, die zich langs alle zyden verdrong, ingenomen. Ten 9 ure, deden de bisschoppen hunne plechtige intrede in den tempel, voorafgegaen door een aenzienlyk getal geestelyken, onder welke men twee geheime kamerlieeren van Z. H. Pius IXopmerkte. Het zyn de graef Duvnl de Beaulieu en de markies de la Riva, die in hun prachtig Romeinscli gewaed aller aen- dachi opwekken. Rechts en links der twee altaers zitten Mgr de aertsbisschop van Kameryk, Mgr de bis schop van Gent, Mgr de bisschop van Brugge, den eerw. heer abt van het orde der Trappis ten nemen rechts van de estrade plaets, en nevens hen Mgr de Moreau, Mgr Wemaere, de heer kanunnik Cartuyvels, onderrector der katholieke Universiteit van Leuven, en ande re waerdigheidsbekleeders der geestelykheid. Links plaetstzich het kapittel. De plechtigheid begint. Mgr de Montpcllier, bisschop van Luik, en Mgr Gravez. bisschop van Namen, stellen den nieuwgekozen bis schop aen den nuncius voor. Na den gebrui- kelyken eed afgelegd te hebben, begint Mgr Dumont, bygestaen door de twee bisschop pen, do H. Mis. Het was byna middag, toen Mgr Dumont de benedictie uitsprak, waerna hy den vrede kus zyner collegas ontving. Ondanks de sneeuw, stelde de prachtige stoet zich in beweging. Al de vensters waren met volk bezet en de kreten van Leve Mgr. Dumont! werden onoplioudelyk herhaeld. Een telegram van den H. Vader, met eenen byzonderen zegen voor Mgr Dumont, wachtte by de terugkomst in de hoofdkerk op den geïn- stalleerden bisschop. Ten drie ure had een prachtig banket voor 160 personen in het bisschoppelyk paleis plaets. By liet eindigen van het banket bracht Mgr Descliamps een prachtige toast aen den II. Vader, waerop Mgr. Dumont antwoordde. Mgr de Montpellier dronk de gezondheid der vreemde prelaten, en vooral die van Mgr Renier, aertsbisschop van Kameryk. De laetste toast werd gedronken door ge- nerael Moor, waerna al de genoodigden in de naburige zael gingen om een prachtig vuur werk te zien afsteken. De representanten en senators van Door nik en het gemeente-college waren aen het banket genoodipd, doch, liberael als zy zyn, hebben zy geweigerd, 't Zou anders een aèn- denken uit zyne jeugd zyn geweest, de lieer Bara te hebben zien zitten tusschen twee ka nunniken.... Eene algemeene verlichting, ofschoon het weder doorslecht was, eindigde dezen voor Doornik heuslyken dag. De goede prelaet heeft van naby die prachtige manifestatie willen zien, die niet gericht was, zegde hy in zyne nederigheid, tot een onbekend priester macr tot God en de Kerk, waervan hy de onwaer- dige dienaer is. Vergezeld van den pastoor van St- Lazarus- kerk, doorliep hy, ten 8 ure 's avonds, tot de nederigste wyken der stad. en nooit zag men eene indrukwekkender volksbetooging. Meer dan 2000 personen volgden den nieuwen bis schop stap voor slap, onder het ncnlioudeiid en luidruchtig geroep van a Leve Monseig neur Dumont Leve de nieuwe bisschop van Doornik Soldaten en inalroozen. Het is te bevreemden, dat, alhoewel met betere kleeding en met beter voedsel dan die welke aen de massa der bevol king ten deel vallen, de sterfte in het leger en dc vloot 100 veel grooter is dan onder de burgers. Deze wonderlyke zaek is ln de raecsto landen voldoend bewezen geworden, Eene reden tot ziekte is waerschynlyk gebrek acn bezig heid, waerdoor men lot ondeugden vervalt, maer terzelfder tyd zy het ons veroorloofd te vragen, of de middelen aen- geweiid tot genezing van werkelyke kwalen altyd geschikt of bereikend zyn, om het pcwenschte resullaet te verkrvgen. Wy hcrineren ons daeromtrent een treffend voorbeeld. Het I is algemeen bekend dat een zeer groot percent onzer troepen I voortdurend krachteloos gemaekt worden door de twee la bet oog lonpende kwa'.en, waer mede dc natucr losbandig-

De Denderbode | 1873 | | pagina 2