Peerke Bara. Yzereinveg Anlwcriicii-Doiiai. 0die sliüiuie besluerders!? Een onzer vrienden deelt ons het volgende mèe, dat wy ons vei haesien in ons blad óp te nemen Heer en Vriend Opsteller, Gelyk wy, domkoppen van vlamingen, van tyd tol tyd, het mikpunt der foenixen van de vrydenkery zyn, die, zoo zy zeggen, het mono pool van 't begrip bezitten maer er vergeten by te voegen dat een laeldunkende hoogmoed en ongehoorde onverdraegzaetnheid hunne naluerlyke inborst uitmaken, zal het my, denk ik, geoorlofd zyn my een weinig legen die verdrukkers van den vlaemschen yolke uil te laten met een historisch feil aen 't adres van één dier lameuze ridders van Coiilrebaiule der waerheid aen uwe lezercn voor oogen te leggen. Ziehier Onlangs las ik in de Genesis, anders gezegd hel by bel, dat er ten tyde van Abraham, een koning van Sodoina, mei name BAKA,ge weest was. Dianier zegde ik lol myn zeiven, welke zonderlinge gelyknis Alleenlyk en noteert wel dat Bura, de oude, zich door eene wonderbare behendigheid in't loopen beroemd maekte, 'l gene aen zyne tegenstrevers weinig last veroorzaekte, terwy 1 de licdendaegsche Bara ontwapende of liever, door hem, van hunne buerzen ontwapende kanunikken ver volgt, welke hein de noodige kennissen eu weienschappen verschaften om hun laier met hoon en smaed te beladen en zich jegens hen als ecnen ondankbaren te bedragen. Bara, de oude, werd liet slachtoffer zyner bangheid en verzoop in den jodenlym.Bara, de jonge, zal door de petcroliö vergaen, die het wapen der Communemannen, die kwcekelin- gen der liberale leeringen, is geworden. De eerste is een lafaerd geweestde tweede is een ondankbare. Mihil novi sub sole. Geluk- kiglyk voor ons, dat ondanks al de pogingen om 't volk te verleiden, door de liberale trawanten aengewend, en de smaedvolle ver- wytingen den kalholyken door den godshater Bergé toegeworpen. God, onder het huidig geslacht, meer dienaren lelt dan ten tyde van Bara, koning van Sodoma. D. B. Een onzer lezcren heelt ons op het einde der verledenc week eeuige grondige bemer kingen op de richting des yzerenwegs van Sottegem naer Ronsse, één der deelcn van den internationalen spooiwcg Antwerpen- Douai, doen geworden, op de welke wy, om hare gegrondheid zelve, de bezondere aei\- dacht inroepen, van al wie van 't volk last beeft ontvangen zyne belangen te verdedigen. Zietliier deze aenmerkingen De richting des spoorwegs van Sottegem naer Ronsse zou reeds aengewezen zyn langs Segelsem, naby de 2 Hoorcbeke, Schoorisse en Louisa-Maria, indien de concurrentie niet bestondi die Nederbrakel, eene zeer belang- rykc gemeente wy moeten liet bekennen, deze richting aendoet. Wat doet men om aen deze laetste voldoening te geven ot ten minste wat beraemtmen? Men volgt den spoorweg van Sot tegem tot Maria-Lierde waer men de l"c mael den steenweg van Ronsse naer Ninove over- sclireidt men draeit zich om en men loopt eene tweede mael den steenweg over men maekt eindelyk een omloop rond hel midden punt der gemeente Nederbrakel en men gaet voor de derde mael allyd den zelfden steen weg tussclien Nederbrakel en Opbrakcl over mendaelt al naet Everbecq, men gaet langs Flobeck héén, men loopt door Ellezelles en van daer op Ronsse Is het daer de rechte weg, noodzakelyke hoedanigheid van allen internationalen spoorweg? Zekerlyk Neen. AVat gedaen Ziehier eene oplossing welke iedereen zou 't accoord stellen Aen 't gouvernement vragen en trachten te verkrygen dat liet deel spoorweg van Gee- rardsbergen naer Audenaerde van den gecon- cedeeidenwegvanGeerardsbergen naerN'ieuw- poort(doorMinislerVandersliclielenin 1866 ver laten) gelegd worde. Deze spoorweg zou zich van Geerardsbergen naer Nederbrakel richten, van daer langs de vallei der Marke, langs Segel sem, Schoorisse, Maerke en Leupegliem loo pen. Nederbrakel zou aldus beter zyn dan met het tegenwoordig ontwerp, en niets zou be letten de linie van Sottegem naer Ronsse recht streeks op Segelsem, langs Schocrisse en Louisa-Maria te leggen. Het tegenwoordig ontwerp langs Nederbrakel, Flobecq en Elle zelles verwydert zicli zoodanig van de rechte lyn, dat men met overtuiging zeggen mag dat men veel beter zou doen de reeds bestaende baeii Ie volgen van Sottegem langs Audenaerde naer Ronsse. Ook indien men maer eene dei- twee banen maken wil, zou deze van Geerards bergen naer Audenaerde als de voordeeligste en eenige nuttige, by voorkeur, moeten gelegd worden. Onze geëerde correspondent sluit zyne aen- mci kingen met onze medehulp te verzoeken om tot de daerstelling dezer yzerenwegeri langs de aengewezen richtingen mede te werken. Wy zullen aen zyn verzoek in do raaet onzer ver mogens voldoen en alle onze krachten inspan nen om dit deel van Vlaenderen uit den ver- getelhoek te trekken waerin men het tot hiertoe gelaten heeft, 'l gene aen den koop handel en nyverheid dier streek den grootsten hinder en aenzienlyke schaden heeft toege bracht. Volgens ons, ware er voor 't oogen- blik niets anders te doen dan de gezagrykstc en meestinvloedhebbende personen der be langhebbende gemeenten in aigemeene ver gadering, by voorbeeld, te Sottegem, by een te roepen, en lol deze byeenkomst de heeren Senators en Volksvertegenwoordigers der arrondissementen Aelst en Audenaerde uit te noodigen ten einde hun de ware belangen voor oogen te leggen en hun tevens te gelas ten by 't gouvernement aen te dringen om ten spoedigste mogelyk deze twee yzerenwegen te doen voltrekken. Dit is 't gene wy voor het oogenblik als hoogst dringend te zyn aen al wie er belang in heeft raden. VLAEMSCHE BELANGEN. De Aelstenaer, die zyne moedertael lief hoeft, moet zich liet hart gepynigd gevoelen, telken male dat by gennodzaekt is zich naer het stadhuis te begeven. En inderdaed eene taeldic hem gansch vreemd is, en die er uil liaet legen den vlaming werd opgeschilderd, stact daer boven de deuren der verschiliige bureelen op uithangborden te pronken, om aen eene vlaemsche bevolking aen te duiden wat er op deze bureelen verricht wordt. Wy zeggen liet rechtuit, dit voor den Vlaming zco vernederend syslema van allés tot zelfs de uithangborden der openbare gesiichten te ver- fransclien. is niet alleenlyk hoogst belachelyk, maer dit zondigt rechtstreeks tegen de tael en zeden des volks, en men weel hel, dit is eene zonde dat derzelver plegers vroeg of lael uit boeten. Verscheidene mael is er tegen de fransche opsclnifien die ten onzen siudhuize pryken, door onze bevolking en de drukpers, ge protesteerd geweest, en tot hier toe heeft ons stedeiyk bestuer aen deze klachten geen gehoor gegeven men ziet het integen deel eene vreemde tael aen onze moedertael verkiezen. Noclulians, aen 't hoofd van dit bestuer staen er 15 mannen die, zoo zy het zelfs meermaels zegden, warme voorslaenders en verdedigers der Vlaenisclie tael en rechten moeten zyn; maer eilaes hunne handelwyze, ten opzichte der Vlaemsche belangen, doet ons vermoeden dat al hunne liefde voor den Vlaming, in woorden en niet in werken be- staet. Wy roepen dus andermnel de aendachl on zer besluerders op deze Vlaemsch honende zaek in, en verzoeken hun eerbiediglyk de fransche opschriften van boven de deuren der openbare gebouwen en bureelen, als ook aen de hoekeu dei stralen, te doen verdwynen, en door vlaemsche te doen vervangen opdat er een einde aen die zoo belaclielykc als voor den Vlaming vernederende verfransching ge steld worde. Een vraeg, ten slotte, aen den heer Ghec- raerdts, schepen der openbare werken Is de stadskas, door 'l gevallen liberhaters- bcsluer, dan toch zoo plat en ledig getrokken en zoodanig uitgelekt dat er niets meer over- blyft om deze zeer geringe onkosten te dekken van liet doen verdwynen der fransche op schriften en dezelve door vlaemsche te ver vangen Zie daer het opschrift eeus, zoo zouteloozen als belachelyken artikels, die het onnoozel orgaentje uit de Kattenstraet, in zyn nummer van zondag laetst, zyne lezers opdischt, om over een ongeluk te raeskallen, dat verleden week alhier aen de kaci voorviel. 't Geldt er de zaek eens drinkelings, die omtrent de Slt Annabrugin 't water gesukkeld was. 'T slimme Verboucl neemt dat ongeval te baet, om, als na gewoonte, over 't stads- besluer ie zeeveren, en zyne verkropte gal, over 't wegschoppen zyner patrooncn uit te braken. Men weet dat er een drinkelings redtoestel, door de voorzorg der administratie, aen de Slc Annabrug daergesteld is, om, desnoods, den ongelukkige die in 't water valt, uit ge- vaer te verlossen. Maer dit was hier liet geval nietwant onze aelstersche kaeibewooners, blyven nooit ten achter, of laten zich nooit zoeken, als hunne liulp ingeroepen wordt, 't zy door 't noodgekreet eens drinkelings, 'tzy door 't geroep der omstaenders, om on- gelukkigen ter hulp te snellen, en van eene gewisse dood te be\ryden; gelyk liet dien dag, als naer gewoonte, gebeurde. Zeggen wy dan dat de drinkeling reeds lang gered, en tot .bewustzyn weêrgebracht was, als er kwestie wefd van 't redtuig, dat in dees geval, gelukkiglyk niet moest gebezigd wor den, omdat de redding reeds eene afgedane zaek was. De knoeijers en schryvelaers van 't Verhoud, die allyd de tydingen die 't mededeelt, aen gezegden pullen waerin men hun alles op de mouw spelt wat men wil, zyn wcêr in dees geval by den neus geleid geweest, en hebben hunne dungezaeide lezers een aprilvischken opgedisclit, dat zy reeds met de meeste gre tigheid ingezwolgen hadden, omdat bet hun wéér de gelegenheid verschafte om over het huidige bestuer te blaffen. Inderdaed men heeft de sukkelacrs wys ge- maekt dat toen men de redtoestellen, die on langs door de zorgen van ons LnliiolyL bcsluer zyn geplaetst geworden, wou gebruiken om den drinkeling te redden, dezelve zich onder slot bevonden en dat niemand wist aen wien men den sleutel in bewaring bad gegeven, maer dat men eindelyk gezegden sleutel by den heerschepen Gheeraerdts vondt,enz.,eriz. Nu, van dit alles is er nog zelfs geen schyn van waerheid want aen 't redtoestel, is er zoo min slot en sleutel te vinden dan aen de poor ten van Ninove Maer, eilaes tot hoever kan verkropte spyt den 7innclooze toch brengen Het nadenken aen zyne gevallen kreaturen werkt zoodanig op zyn tosse brein, dat by appelen voor citroe nen aenveerdt, en dezelve voor dezen te koop biedt!!! Waer zyn uwe zinnen geweest, domme en onnoozele schryvelaers, als gy uw gewrocht der pers medcdeeldet Wist gy niet, of bad gy vergeten, dat men met het begin dezer maend, de dompelaers om aprilvisch zendt Ontbreekt misschien deze eer nog aen uwen acnliang? Wist gy mogelyk niet dat men mei u den spot dreef, als men u de stof opdisclite om uw gewrocht aen een te knoeijen Of is 't uit loutere kwaedwillige dwaesheid dat gy uwen rimram 't licht hebt laten zien Ge weet zekerlyk niet, ofgy meent het niet te weten, dat, wanneer een nydige viller ver guizingen wil voor den dag brengen, om deftige burgers te beknibbelen ofte bezwalpen, die verguizingen op den vergnizer terug botsen, en ook dal zulke onnoozele aentygin- gen, in de spreuk verguizer, gy hebt u o zeiven verguisd, verachting zy u billyh loon, hunnen welverdienden lof vinden. In ons nummer van 2don nraert lest, sprekende over de brandramp welke in de hoppemagazy- nen, van den lieer F. Moeyersoen, in den avond van 21 february. uitgebarsten is, hebben wy liet ons lot eene pliclil gerekend, van de aen dachl van ons stedeiyk bestuer in te roepen op de personen, welke zich, by die ramp, door zelfmocd hebben doen onderscheiden, en welke, ons dunkens, recht hadden tot eene heerlyke belooning. Tot lieden toe hoort men daer niet meer over spreken. Zou die zaek in 't vcrgetelhoek geraekt zyn? Wy denken hel niet vvanf wy weten met welke bereidwilligheid ons bestuer bezield is om elk. naer verdienste, recht te doen wedervaren. Wy rekenen hel ons lot eene nieuwe plicht, nogmaels de aendachl onzes besluerders op die zaek terug le roepen, opdat aldra de personen die zich, by die ramp. zoo dapper hebben onderscheiden, recht ge daen weide, en hunne welverdiende belooning, van wegens het gouvernement ontvangen. HANDEL EN NYVERHEID. De Belgische kolen worden dagelyks scliaer- sclrer lerwyl de Duiisohe overvloediger aenko- ineu Hel getal der smeltovens die zich van Duitsche kolen bedienen, vermeerdert eiken dag inden bassin van Henegouw. Die belangryke aenkoopen, moeten de inlandsclie koolnivneige- naers doen bcgrypen dat hunne neigi»g lot op slag hierdoor geheel gedwarsboomd is. In den bassin van Charleroi blyft het grof gruis voor fabrieken gekwoteerd aen fr. -8 ja klimt zelfs op lol fr 29. De aerdkolen gelden fr. 40 lot 42. De Duitsche kolen in de fabriek afgeleverd, kosten er fr. 30 tot 36. Er is voor Frankryk geene gevoelige veran dering in den toestand aen te slippen, daer de kooleigenaeis een groot voorbehoud by hunne vei koopen in acht nemen. Ook hier worden veel kolen uit Duitschland ingevoerd, ten gp- volge der hooge pry zen van de Fransche Bel gische en Engelsche kolen. De yzernyverheid schynl in een tydslip van rust, zoo niet in eene periode van terugwerking getreden te zyn. De bestellingen voor geslagen yzer, zoomin als voor gcnlyzer worden herno men en ware hel i»iet de verzendingen buiten lands van yzerm kalken n rails, zou de handel geheel stil liggen. Ook Frankryk gevoelt dezen stilstand, omdat er in Engeland en fieigié een aigemeene alslag wordt te gemocl gezien. De in ons bisdom ingezamelde nieuwjaergif- len voor Z. H. den Paus, hebben de som op gebracht van "8,675 fr. 45 cl-, verdeeld als volgt De Dien public en de Godsdiens tige Week (Gent). fr. 54,544 07 De Kolk en hel Land van JVaes (Sint-Nicolaes)8,644 09 De onpartydigen en de Katlioly- ken Be/jfDendermondc) 5.214 15 Dc Denderbode. (Aelst) 4.757 14 De Vrede (Lokeren) 2 797 61 Het Land van Aelst (id) 2,665 41 fr. 78,675 45 In liet bisdom van Brugge was de opbrengst van fr. 66,835 43. en in de andere deelen des lands van fr. 159,038 32, te zamen uitmakende fr. 304,562-22. Dynsdag avond, rond 11 uren, heeft alhier een ongeval plaels gehad, dat de ernstigste gevolgen zou kunnen gehad hebben. Op liet oogenblik dat de trein uit Alh naer Aelst toe kwam, werd de wagen van M. C Van Assche, stoker, mei dry paerden bespannen, door de lokumolieve aeegerand ecu der achterpadden werd zyne twee vóórpooien afgereden, en het andere, sterk aen de borst gewond, is over de 30 meiers verre door den trein medegesleept geweest beiden zyn moeten algemaekt wor den 'l vóórpaerd is los geraekt, en schyut geen letsel bekomen le hebben. De voerman is er. met den schrik en eenige lichte kneuzingen van af gekomen. Builen wagen en paerden is er ook «-en stuk met spiritus van genever verbry- zeld, zoo dat liet verlies heel materieel is. De oorzaek van 't ongeluk moet aen de onachtzacm- heid des bareelwachters toegeschreven worden. Men siddert als men denkt welke ongelukken zulk geval zou hebben kunnen na zich slepen, en hoeveel menschen in die ramp hel leven zou den hebben kunnen verliezen. Ware de wagen een paer nieters verder op den railway geweest, de botsing zou ook veel heviger geweest zyn en eene onlriggeling kunnen veroorzaken hebben die gansch den trein in den Dender zou doen nederslorten hebben. Dit was byna onvermyde- lyk, want de botsing had plaels" op nauwelyks 12 h 13 meters afstand van den boord des Denders. Wy zyn grootelyks verwonderd dal er dage lyks geene ongelukken voorvallen, op eene plaets, gelyk het inkomen onzer statie, langs dei» kant der Molenstraetpoort aenbi» dt. Ieder een heelt de overtuiging dat de keer, daer, te kort is, in 't midden der huizen. Ware hel niet gevoegelyk dat er ernstig aen gedacht werde, om maetregelen te verzinnen, die een einde aen dien stand van zaken stellen l Ons dunkens zou men een deel der huizen die 't zien der aenkomsl van den trpin uit Brussel belemmeren, moeten doen verdwynen, en die plaets meer opening geven. Dagelyks is daer een groote doortocht, en op elk ucr van den dag kan men daer onge lukken tegemoet komen telkens dal er beesten naer 'l slachthuis geleid worden, of dat er kar ren of vvagens moeten doorgaen, kunnen er ongelukken te betreuren zvn, die beter zouden kunnen vei meden worden, ware de opening grooler en breeder, en konde men de treinen, tot op den brusselschcn steenweg in't gezicht hebben. Wy roepen hier op de aendachl des besluers in. Nog zoo wat vier maenden scheiden ons af van oogst, slytingen, steken van aerdappels en meer andere groole werken te velde. A lie jaren is er volk tekort om deze werken naer behooren te verrichten. Veel, zeer veel gaet er te lande by gebrek aen werkvolk ver loren. Dal het dit jacr 't zelfde zal zyn, dacraen is niet te twyfelen. Wy voorzien zelfs eene schaerscliheid van volk, die van te voren nog nooit zal geweten zyn. De oorzaken hiervan kunnen van nu af reeds door eenieder bemerkt worden. Zy zyn voorna- melyk drie in getal 1° De vele werklieden, die naer elders uilwy- ken, voornalyk naer Duitschland. 2° De duerte der kolen, van het yzer en der andere delfstoffen, die zal maken, dat dc ai Lei ders voor die nyverheden meer dan ooit zullen gezocht worden. 3° De groote openbare werken, dip men van den zomer gaet ondernemen, voornamelyk om dc walerloopen te verbeteren en er afleidingen aen te mapken. Men diende van nu af aen voor dien toestand van zaken bezorgd le zyn. en er mael regels te gen le n<men. Trouwens, als het land lydt, moet de stad ook acngedaen worden. Middel 'egen deze schaerscliheid van werkvolk ware van w el aen tyd de soldaten in verlof te laten gaen, die in de oogstweiken begecren te helpen. T En moet in een besehaefd land niet gebeuren, dat de oogst staet te vergaen, terwyl er (luizende kinderen van den builen in de ka- zcru ledig zitten, en zich vervelen Ghoote dievenbende. In den nacht van zondag op maendag laetst zyn er le Brussel ver scheidene personen in hechtenis genomen, die deel maekleri van eene dievenbende, bestaende uit mannen van verschillende natiën Deze schel men liepen de hoofslad en de naburige gemeen ten af, en stolen, zonder tol lieden van de politie uchterhueld te worden. Zoo oefenden zy hunnen nyverheid uit by de heeren Desprez, Torsyn, bakker, Sehoovaert, rentenier, Tayman, vleesch- Imuwer, Marchal, coiffeur. Degens, herbergier; Michiels. horlogemaker, allen te Brussel, Perez, te Elsene, Devillers. te Anderlecht. Nog andere diefstallen worden die bende ten laste gelegd. Zv was volkomen ingericht, en had in Holland en Engeland hare correspondenten by wie zy 't geroofde goed te gelde maekte. De aenleider is een Hollander, die heden in Duitschland is, en waerschynlyk ook reeds in hechtenis geno men is. Onder dc kerels, te Brussel aengehouden, bevindt zich een oudkleerverkoopcr, wonende in de Oplipmstrael, en van Pruisischen oor sprong. Die man, onlangs te Brussel aenge- kornen, zonder eenige bcstaenniiddelni bezit thans naer men verzekerd, verscheidene eigen dommen. Hy had in dc laetste weken een paerd en wagen gekocht om handel in vodden te dryven. Het getal aengphotulencn te Bruss' l is, ver zekert men, twintig. Ook iu Frankryk, in eene grenstad, zvn verscheidene medeplichtigen in hechtenis genomen, Zaterdag namiddag hebben al de treinen, vei trekkende van Brussel, ruim een half uer vertraging ondergaen, ten gevolge der onlrigge- ling van eene koopwaren'rein, welke rond 11 uren, tussclien Lultre en Gossclies, had plaels gehad. De ontriggeüng was veroorzaekt, door dat de werklieden welke aen de baen bezig waren, eenen rail hadden opgenomen. Toen zy den trein zagen aenkomen, hebben zy den machinist niet in lyds verwittigd de locomotief zit meer dan eenen meter diep in den grond, zoodal men zal verplicht zyn, haer siuk af te breken. De twaelf wagqens. met kolen geladen, wueruil de trein was saingesleld, zyn op elkander geloopen en gedeeltelyk vernield. Verwondei lyke zaek, de machinist is op de maeliien gebleven en heeft hoegenaemd geen leisel bekomen. Men weel niet welke voldoening in gansch het land en byzonder in Luxemburg de stem ming onlhaeld werd der wet bekraehtig'-nde dc conventie belrekkelyk den afkoop van den Groot-Luxemburg en acnhangende voorwerpen. Deze voldoening werd onlangs uitgedrukt door een voor d>* senateurs en vei legenwoordigers des arrondissements Bastogne eervolle feil. In aigemeene vergadering vereenigd, hebben de kiezers van dit arrondissement een bedan- kiugsadres a- n hunne machthebbers in liet Se- nael en in de Kamer gestemd, om hen ie bedan ken voor hel vlylig deel dal zv in de beraed- slaging over dien grooten aki genomen hebben, dien hei land heeft toegejuicht als een werk van rechlveerdigheid en herstelling voor de provin ce Luxemburg, en als een voorbode van eene gunstige toekomst voor onze vzerr en kolenny- verheid. Men schryfl uit Aerlselaer.aen het Journal d'Anvers a Den 4 dezer maend, om twee uren namiddag, heeft men eenen dreig- of brandbrief gevonden, met potlood geschreven, by de hofstede der kin- ders Scheewcghe, le Aerlselaer. Hy behelsde dat de hofstede der weduwe De Wil, en deze der kinder s Sclieeweghe, door '1 vuer zouden verslonden worden. De gendarmerie van Boom heeft zich onmid- delyk Ier plaels begeven, en heeft een onder zoek begonnen die de aenliouding heeft te weeg gebracht van den genoemden J. F. Nauwelaers, oud 18 jaren, landbouwer te Aerlselaer De beschuldigde, die in bekentenis is, heeft men naer 't celgevang van Antwerpen overge bracht. Volgens zekere bekendmakingen, tot gids aen de reizigers dienende, zou mpn van een pas port moeten voorzien zyn om zich in Oostenryk ie begeven. Dat is eene dwaling. Sedert 1866. zyn de vreemdelingen in Oostenryk behandeld, voor wat dc kwestie der paspoorten betreft. leene- inael g«'lyk in Engeland, Frankryk, Nederlan ds n. Zweden, Noorwegen, Deneinerken, Ilalien. Spanje, Zwitserland. Luxemburg, koninglyk Saxen, Hessen, Baden en Noorder Duitscblaiid. De kwestie van het wettig bewys hunner natio naliteit cn van hunne eenzelvigheid blyven teenemael nagekomen gelyk in de bovengemelde landen, zy mogen de grens overstappen zonder dat er hen eene lioegenaemde vraeg gedapn wor de een pasport te loonen of te doen bekrach tigen. In den nacht van zordag op maendag, zyn de vrouw Anna Kalharina Spaepen. 7U jaer oud, weduwe Van Doren koopvrouw te Schooien, en haer kleinzoontje, 3 jaren oud. on wollig kind der dochter van gemelde weduwe, in hunne wooning vermoord; de lyken, afgryselyk ver niinkt. zyn maendag namidiag ontdektze lagen uitgestrekt op hel bed, alles wal er zich rond bevond, was met bloed besmeurd. Men beert Anna Kalharina Spaepen met een mes den hals afgesneden de schedel van het kindje is verbryzeld De diefstal schynt de dryfveer der misdaed le zyn Anna Spaepen is koopvrouw iu aerdappe- len en, volgens ruen zegt, zou zy nog al eenig geld in bezit gehad hebben. Het parket is ter plaets, alsook de luitenant der gendarmerie M. Boy, de opperwaclilmecs ter en dry gendarmen, Zoohacst de dubbele, moord ontdekt was, vielen de vermoedens op P- Van Doren, rond de 30 jaren oud. oud-vet oord-ehlc, zoon van de vermoorde vrouw, die onmiddelyk aengehouden werd. Deze kerel is le lui om te werken en kwam zeer dikwyls zyne moeder lastig vallen, om aen geld le geraken. Reeds verscheidene malen heeft P. Van Doren, in het bedclaorsgeslicht le Hoog straten verhieven. Ten gelegenheid der tentoonstelling van Weenen. zal men te rekenen van 1 Mei in do groote statiën der Duitsche spoorwegen afleve ren 1° kaerten voor gaen en keeren, 1" en klas, gedurende derligdagen geldig voor alle exprestreinen 2l' Dergelyke kaerten van 2° en 5C klas, geldig gedurende 15 dagen voor hyzon- dere treinen, den maendag avond uit Keulen en den zondag morgen uil Weenen vertrekken de 3° Dergelyke kaerten van 2® en 3° klas, ge durende 30 dagen geldig voor alle treinen. De pryzen zyn nog niet bepaeld vastgesteld. Nog- tans, voor de byzondere treinen vermeld ouder nr 2, zullen zy bedragen 15 llialers (56-25) in 3" klas en 23 thalers (fr. 86-25) in 2® klas. Voor de andere treinen zal de prys der kaerten voor gaen en kepren byna 24 lot 58 thalers (fr. 90 lot 142-50) bedragen in 3C klas, van 54 tol 42 tha lers (fr. 127-50 a 157-50) in 2e en van 54 tot 58 thalers (fr. 202-50 lol 217-50) in 1® klas. De be sturen der Belgische spoorwegen zullen waer schynlyk overeenkomsten sluiten met de duitsche spooi wegen, om de reizigers van ons land, die naer de tentoonstelling \an Weenen gaen, de zelfde verminderingen le laten genieten. FRANKRYK. Gelyk alle zaken in deze wereld wentelen en verdwynen, om toch by slot van rekening weer op 'i zelfde uit te komen, zoo ook moest de fransche Landraed dezer dagen voor een nieuwen voorzitter zorgen, daer de bjger Grévv zyn ontslag als voorzitter had gegeven. De leden der verscheidene partyen maten hunne sterke af en staken de hoofden byeen welhuest waren de verschiliige kandidaten ge kend, en de kiezing ving aen. 'l Was de konings gezinde heer Buffet die de meerderheid vaa stemmen bekwam. De kiezing van dezen heer tol voorzitter van- den Lnndraed, wordt acuzien als eene zegeprael voor de koningsgezinden en als eene vernede ring voor lieer Thiers, die veel liever eenen an deren president zou gehad hebben om de wer kingen der Vergadering te besturen. Deradikale party te Parvs is verbitterd door de kiezing van den lieer Buffet tot liet voorzitter schap der Nationale Vergadering Ook maekt die party zich gereed om eene rcchtstrceksche betooging tegen de Kamer te doen, aenbieilcnde de kandidaluer voor de ledige plaets van afge- veerdigde te Purys aen den lieer Barodet, den ii'cyer van L\on, welks meijery dezer laetste dagen afgeschaft werd. Men leest in de Phure dc la Loire van S Men verhaell ons dat gisteren, om dry ure namiddag, een ernstig feit plaèts greep le Oul- mes (Veiidée), arrondissement van Fontenav le- Comte a Bondreizende komedianten die.eenigen tyd geleden, le Nanles, Viarmesplaels, hun verblyf hadden gehouden, gaven eene vertooning te Ouluies, ter gelegenheid van de jaermarkt dezer gemeente. Maer ei was inedediging. ten gevolge der aenkomsl eener tweede troep, insgelyks uit Nantes gekomen. Een twist toefde met lang te worden aenge- vangen tussclien de persooiien, deel van deze twee rondreizende troepen makende hy begon door de vrouwen, maer de mannen bemoeiden er zich weüuesl mede, en men kwam zelfs zoo ver zich van vuerwapens te bedienen. a Gedurende ongeveer een twintigtal minu ten, werden er van beide kunlen revolve; scholen afgelost en, ten gevolge van dit droevig musket- vuer. zeven van de komedianten, min o( meer ernstiglyk gewond, bezweken onmiddelyk aen hunne kwetsuren. Twee andere stiet ven eenige tyd daei na. Zy hoorden de beide troep'-n toe. De gendarmerie beeft zich van 't overige der barakkenspelers meester gemuekl en ze on der goed geleide naer '1 arresthuis van Fonlcnay overgebracht. a Dc inwooners van Oulmes zyn, men zal zulks gemakkelyk beseffen, levendig ontroerd geweest door dit sehrikkelyk voorval, waer aen zy zich in 't geheel niet verwachtten. Het foire- plem was onmiddelyk ontruimd geweest door iedereen, en er bleef nog slechts eenige dieren, kooijen en ossen over. i Het gerecht onderzoekt. ENGELAND. Londen. 8 April. 'T is zeven of acht jaren dal men voor de eerste mael te Londen, in het kwatier van Lei- cestersquare, de witte trekmuts der Zuster van Liefde zag le vooi schyn komen De gebueitenis was nieuw en de plaels stoutelyk gekozen. Leicester square is de verzanielplaets van al de vreemdelingen, maer 'l is ook den straat hoek der ellende en der ondeugd, en is juist deze beweegreden die de moedige dochters van St. Vincenlius-a-Paiilo het besluit heeft doen nemen er zelve zich le komen vestigen. Zy hebhen dc kwacl in haer brandpunt aenge- rand en nevens de Alhambra, in 'l midden van dezen doolhof van slecht gehanteerde straten, hebben zy schuilplaetsen geopend aen de zie ken, aen de ouderlingen en bovenal aen de kin- ders die, zonder haer, misschien nooit iets van de moederly kc religie cn van T vaderland zou den geweten hebben. Eene kerk, een liospitael, scholen, schuiloord- zalen. een weezengeslicht, een zusterhuis zyn gesticht geweest met de medehulp van 't huis van Orleans cn der voornaemsle fransche nego- cianten. le Londen woonachtig. Men mag zeggen dat de uitslag dezer werken alle verwachting heeft overtroffen. VERSCHRIKKELYKE ZEERAMPEN. Geene schipbreuk zal in de annalen van En gelsche koopvaerdy met zwarter letters geboekt staen, dan die van de Atlantic want geene kostte aen zooveel menschen hel leven. De Daily Keivs somt de voornaemsle Engel sche zeerampen op, waervan dc geschiedenis gewaegt De noodlottige ly»l begint met hel jaer 1120, toen de Blanche Hef naby Harficur verongelukte, en waerby de kinderen van Hen drik 1 en 563 personen omkwamen. De Royal George kantelde ter roede van Port smouth, niet 900 man, in Augiisli 1782 In 1811 werden de Sl-Geurgc. de Defence en dc Hero gclyktydig op de kust van Jutland geworpen. Van de 2000 zeelieden werden er slechts 18 ge red. 't Zinken van de Captain ligt nog versch in ieders geheugen. Deze waren allen oorlogschepen. Pynlyker nog is het, te denken aen de landverhuizers- schepen, die met hunne levende lading in de diepte verdwenen Het stranden van den Hoyal Charles kostte -441 menschenlcvens. 't Verbran den van de Austria, midden in den Atlan ticschrn Oceaer. 471.T Zinken van bet transportschip Dikkenhead, 454. 't Verbranden van de Amazon, 102. 't Zinken van de London, 220. Het stran den d.* Royal Adelaide, meer dan 400. Het ver ongelukken van (te jVorlhflret 300. En ly het vergaen van de stoomboot Atlantic werden slechts 35fr menschen op 1038 personen gered,

De Denderbode | 1873 | | pagina 2