27ste Jaer. Zondag, SO April 11175. W 589. YZEREN WEG.— VERTREKUREN UIT AELST NA ER VEItTIIEIvLEN UIT DE VOLGENDE 'STATIËN: BEKENDMAKING. 'T LIBERALISMUS AEN 'T WERK. DE KARTHE1ZE11M0NMK ABONNEMENT-PRYS 6 FRANKS 'S JAERS. De inschryving eindigt met 51 December. DE DENDEl- ANNONC EN-PB Y S PER drukregel: Gewoone fr. 0-20 Vonnissen 0-5U I ileclamen 1-00 Dendermonde. 5-20 7-20 8-38 12-25 3-t5 C-20 9.48 Lokeren. 5-20 7-20 8-38 42-25 3-15 6-20 Mechelcn. 5-20* 7-20* 8-03d 8-37d Exp. 1* 2' 3« kl. 1-1W Rxp. 1' 2' 3' KI. 2-5Ud 3-15* 5-53d 6-20/ (8-35d 8-5 d AnKv 5-201 7-20/ 8-03d 8-37d Ext». 1* 2° 3e ld. 1-l4dExr. 1" 2C 3' kl. 2-50d 3-15/ 5-53d 6-20/ 8-38d cn 8-58d Brussel, langs Dendermonde, 5-20 8-58 3-15 Brussel, langs Dendcrleeuw_ 6,55E.7-3011 3J7_8-3E 1 2 3 kl 9-43 12-02 1-14 E. 1* 2* 3* kl.2-50 5-21 E 5-538-.18 8-58 Leuven, Thicnen, Luyk, Verviers 5-20/ 7-20/ cn 8-37d Exp. 4» 2* 3e 41- 8-38/ 9-43J 12-02J l-t4d Exp. 1 - 3 kl. 3-15/ 5-53<f R-38d8-58 (1) Nota. De leltcr beteekent langs Termondc en de Gend, (5-05 's vryd.) 8-0IE1e2'3ck 8-34 8-53 12-25 12-46 3-18 3-46 E. 1* 2* 3e kl. 6-20 6-41 9-26. Brugge, Oostende. 8-01 Exp. 1*2* 3' kl. 8-34 8-53 12-25 12-46 3.18 3-46 E le 2' 3e kl. 6-20 6-41 Doornvk, Mouscron, Kortrvk, Ryssel (langs Gend) 8-34 12 25 12-46 3-18 0-20 6-41 Doorn. Mouse. Kortryk, Rvss. (langs Alh) 6-10 8-00 12-02 5-51 Ninove, Geeracrdsbergen, Lessen, Alh 6-10 8 06 12-02 2-5( 5-51 8-58 Bergen, Quiévrain 6-10 8-00 12-02 2-50 5-51 Enghien Braiue, Manage, Charleroy, Namen langs Gteraerds- bergen 6 10 (S-00 E. 1'2» 3* kl.van Geer3erdsbergcn) 12 02 2-50 5-51 E. 1° 2" 3« kb van Charleroy. letter d langs Denderleeuw. ('ntque S NAER AELST l'IT Ath 6.55 10.30 1.42 4.36 7.50 9 05 AnlW. 5.55 7.10 9.50 12.35 5.43 4 3ÖE. I«2°3« kl. 7-00 Brussel 7.25 E. 1*2'3ekl. 7 30 8.13 11.20 12 02 2.10 3,10 E 1' 2° 3' kl. 5.15 6.0U 8.20 Dendermonde 7.32 9.55 11.33 2.22 5.27 8.06 10.32 Goeraerdsbergcn 7.34 11.14 2.17 5.13 8.26 9.39 Gend 5.53E 8 06 E i* 2* 3'kl. 8.52 11.13 12.45 E 1* 2* 3* kl. 2 0!' 4 57 E 1.2.3. kl. 5.03 8.03 8.08 Lessen 7.14 10.53 2 01 4.54 8.10 9.24 Lokeren 6.56 9.10 10.57 1.50 4 50 7.35 Ninove 7.59 1143 2 40 5.35 8.49 10.03 Ostende 4.39E 6.45E. 1 2 3 kl. 6.57 9.17 12 02 3 04E G.02 uit Gend naer .MoorUcele. Soltegem, Gecracrdb., Englnen, Brainc-le- Comle 5.58 8.12E 9.10 11.24 2.18 5.37 7.00 UIT GEERAEUD5BEUGEN NAER Mnria-Lierde.Sollegem, Moortzcele en Gend, 5 20 7.52 9 52 11.58 2.57 5.15 5.57E 8.59 uit Denderleeuw naer llacltert, Bursl, llerzele, Sotteg. Audenaorde, Ansogem, Kortryk, 6.21 0.00 904 12.52 0.00 6.24 uit Antwerpen naer St. IS'ikolaes, Lokkeen en Gend 4 50 7.15 8.50 10 50 2.20 3.50 7 00 uit Gend naer Lokeren, St. IS'ikolaes en Antwerpen 4 25 7.00 9.25 l'V40 2.15 5.30 6.5o AELST, 19 APRIL 1875. Ter duikkery van den DENDEUHODE gelast men zich, zoo als voorgaendelyk, met het drukken van boekwerken, affichen, circulation, doodörieven, doodbeeldekens, rouw- en adres- fcaerten, registers, facturen, enz-, met een woord, met alles wat den drukkersstiel betreft. Men aenveerdt ook werken voor de steen- drukkery. Schoon werk, gematigde prvzen en spoe dige bediening. De bureelen van den Dcndtrbode zyn geves tigd in de Korte-Zoutstraet, n* 29, te Aelsl. Clemens VAN DE PUTTE. De liberale gemeenteraed der stad Luik Leeft vrydag der verledene week, met een parigheid der aenwezige leden, een besluit genomen dat alle katbolyke gemoederen met droefheid en oprecht leedwezen overlaedt. Tegenstrydiglyk aen 'l advies der liospilien- kommissie, heelt dit haetdragend liberhaters- besluer besloten de gasthuisnonnen, welke sedert TWEE-EN-TWINTIG JAREN met den dienst van 't meisjesweezenhuis aldaer, tot ieders voldoening, gelast waren, uit dit ge sticht te verdryven en ze door wereldlyke bedienden te vervangen. Dit besluit wordt, door al wie de ware in zichten van 't francmaconismus begrypt, als de voorbode aenzien van dien algemeenen libe ralen maetregel van alles wal tot hiertoe nog niet verwereldlykt was te verwereldlyken of te liberaliseren, 't is te zeggen, de Katbolyke Religie, het katholyk onderwys, de katbolyke begravenissen, de katholyke liefdadigheid te doen verdwynen en door wereldlyke instel lingen te vervangen. WOCHTHANS, niet eene misdaed, niet eene feil, niet eene misgreep, kan men ten laste der gasthuisnon nen leggen men kan zelfs de minste daed- zaek niet aenhalen die liaer tot verwyt zou kunnen strekken gedurende de twee en twin tig volle jaren die zy zich aen de opvoeding en 't onderwys der jeugd toewydden. Tien jaren werden zy door den driltigsten liberalen liaet bespieden de luiksche liberhaterskliek vindt nietsnog zelfs niets in schyn, om er haer van te betichten. Integendeel verschei dene mael hebben die liberhaters aen den moed, aen de zelfsopofTering, aen het wyze bestuer der gasthuisnonnen, welke zy heden or DE ROEPING VAN DEN MENSCH. Etn verhael uit den tyd van Lodewyk XIII. 18* VEnVOLG ZIE ONZE VORIGE NUMMERS. Londcr zich t« bedeuken, antwoordde Ferdi- cand En noglans, heb ik de wroeging gekend, me vrouw, en wel zoo hevig!maer, ik bid u, lacl my gaen. Neen Ridder ik laet u niel gaen, zonder, eerst uw vertrouwen ie hebben verworven dal zyt gy waerlyk wel verschuldigd aen haer die sedcrl lang uwe moeder moest beelen en u Uians nog genoeg- zaem bemint om dien naem waerdig le zyn. Myne moedor!. Gyriep de ridder sid derend uit. Ja, ik herhael hetu, ik bezat er al do tee- der^eid voor, eu de vriend van myncn te vroeg ver loren Alfred zou cindelyk in myn hart zyne plaets vervangen hebben, ilelaes indien gy wist hoezeer dit arm hart te beklagen is dr.i hart, immer ver volgd door eene onuitwischbare ennnering Ferdi nand heb medelyden met de smart eener moeder misleidt haer door uwe tcederheid hare ziel opent zich voor de uwe zy smacht naor het verhael uwer rampen. Zeg myner misdaden. v Uwer misdaden Ferdinand, overdryfl gy nu uit 'l meisjesweezenhuis nis schelm en dief vurjagen, eene openbare en welverdiende hul de toegebracht. En inderdaed, hoe menigmael hebben de zeilde liberhaters, die heden de verdryving der nonnen stemmen, de liefde, de genegen heid en de moederlyke zorgen welke de Zus ters van den H. Carolus die ouderlooze kin deren toedragen in hunne verslagen niet ge prezen en opgehemeld En tydens den cholera die, in 1866, te Luik zoo lievig woedde wie heeft er zich aen den dienst der zieken ganscli toegewyd Heeft het liberhatersbestuer van Luik als dan, om aen den moed en de zelfsopoffering der gasthuisnonnen eene openbare hulde toe te brengen, op 'tgraf van een van haer, welke het slachtoffer harer zelfsopoffering en liefde tot haren lydenden evenmensch was gewor den, geene prachtige grafstede opgerecht? Roept die stomme giafstedc niet gedurig tot de vervolgers der nonnen Wat hebben de nonnen misdaen om onder zulken slag van oneer te moeten verpletterd worden Roepen de armen welke, door de liefderyke zorgen der gasthuisnonnen, aen den wreeden cholerageessel ontsnapt zyn, niet gedurig O wat zwarte ondankbaerheid DOCH, al die moed, al die zelfsopofferingen, al die zelfsverloocheningen, al dit werken en zwoe gen om have lydende broeders en zusters by te staen, te helpen en te vertroosten, al die liefde en genegenheid voor hare beminde weezen wegen niets ter schael, dit alles is ontoereikend om den haet te bedaren dien 't liberalismns legen 't kloosterkleed en nog veel meer tegen den God, welken de gasthuis nonnen in den persoon der armen en weezen dienen, gezworen -heeltJa, dit alles is ontoereikendHet ordewoord der lielsclie francmafonslogien moet stiptelyk uitgevoerd worden geene beweegredens, al waren zy dan nog op de ontegensprekelykste verdiens ten gestaefd, kunnen die uitvoering weder- houden Wat nog meer is. De gasthuisnonnen te Luik brachten bare kweekelingen in dien Gods dienst op, welken de fiancmaconssecte als vodden uit den ouden tyd aenziet, en zulks mag heden niet meer gebeuren. Men moet de jeugd de nieuwmodische liberale leer inboe zemen, men moei ze opvoeden in die leerin gen die peteroliegieters- cn gielstcrs hebben voortsgebraclit Zietdaer, landgenoten, wat 't francmacon- nismus, anders gezegd 't liberalismus, in den naem des vooruilgangs en der beschaving, tracht te verwezenlyken Maer welke bittere teleurstelling staet 't liberalismus en wy met hem niet te verwachten Zyne leerstelsels, niel uwe geringe fouten, uwe verschoonbare mis slag! n En oc gravin schoof zich met haren stoel nader by Ferdinand en hare meêdoogende hand vatle de koude cn onbeweeglyke hand des ridders. Komaen vervolgde zy, verlel niy alles ik tel van uw vertrouwen geen misbruik maken Is het de liefde, die zulke wroegingen by u deed ont- slaen Neen antwoordde de ridder. Hel spel 1 Ik speelde nimmer De hnol?Misschien de wrackzucbt In Gods naem mevrouw Wat hebt gy dacr gezegd riep Ferdinand, en, sidderend van afgrazen, trok hy baeslig zyne haud uil die der gravin terug. Wanneer hael of wrackzucbt u wapenden ging zy op eenigzins trooslenden loon voorl, wat het toch voorzeker niet met liet wapen des lafaerds Ben ik daerom te minder schuldig Gy werd uitgedaegd, getari Op eene wreede wyze, dat is waer. Aen uwe smarl kan ik gissen dat hy, die u durf de beleedigen, onder uwe slagen gevallen is. Ja. Zoo heeft hy slechts dc billyke kaslyding voor zyn gedrag ontvangeö. Hy, die Ferdinand tarten durfde, verdient geen leedhetoonGy liadl mis schien de vervvylingen, de vervolgingen eener diepbedroefde familie le vreezen Zyn vader lly bad geen vader meer. Zyne moeder(Hier herinnerdo mevrouw de Saïnt-Piorre zich barer eigene smarl). Ach hoe ongelukkig moet die moeder geweest zyn. Vergeef my. vriend, ik zie hel, ik raek juist de snaer aen die het iieurigsto in uwe ziel weerklinkl zyne moeder ovcrlaedde u misschien met haren haet, in plaets van ons tol den vooruitgang en de beschaving te brengen, zullen ons onvermy- delyk in de afgronden der barbaerschheid doen nederstortén. JA. het liberalismus vervolgt den Knlhol>ken Gods dienst in al zyne instellingen en tracht alles aen dezens heilzamen invloed te onttrekken. Het onderwys en de liefdadigheid zyn, voor den oogenblik, de twee voornaemste zaken welke, door hem, tot mikpunt genomen zyn en welke het zou willen verwereldlyken of liber aliseren. De zelfde geest, de zeilde strekkin gen bezielen 't liberalismus overal waer liet als meester heerscht. In Frankryk zag men ten tyde van het voor dit land zoo noodlottig liberael gouvernement van 4 september liet kruisbeeld, het teeken onzer zaligmaking, uit de stadsscholen weg nemen en ze verbranden. Neem dit iveg zegde de vrouw des ministers van 'i openbaer onderwys, het Christusbeeld aenwyzende dat zy aen de muren der school zag hangen, toen zydaer een bezoek aflegde. In ons vaderland, ziet men hel zelfde ge beuren voortyds te Gent, heden te Luik ver- dryft liet liberalismus de nonnen en met haer de katholyke zedeleer uit de weezenhuizen en wacht, met ongeduld, den tyd af dal liet die engelen van liefde van het sterfbed des lydenden werkmaus zal kunnen verjagen. Maer wat is 't't Liberalismus haet den God die voor ons aen 't kruis gestorven is, daerom moet het Hem vervolgen en versmaden tot in den persoon der armen toe Het liberalis mus ziet liever een stervende zieke de gobe- nedydc naem Gods vervloeken, dan te gedoo- ven dat eene zuster van liefde, eene gasthuis non, hem in zyne laetste oogenblikken bystaet en hem het kruisbeeld te omhelzen geeft. Zulks is de wil van 't liberalismusZulks is het ordewoord der francmaconslogien ECHTER, de katholyken mogen zich om die geweldige aenvallen en haetvolle vervolgingen niet uiter mate bedroeven noch zich ontmoedigen, want vervolging en verdrukking is het aendeel dat op deze wereld aen de keike Christi voor behouden is. Onze goddelyke-Zaligmaker heeft liet aen zyné discipelen voorzegd Om mynentiville zult gy gehaet en vervolgd worden, en achttien eeuwen hebben deze voorzegging bewaerlieid. Op den oogenblik zelfs geeft het liberalismus haer nog eene schitterende beves tiging. Dat de katholyken zich dan niet laten ontmoedigen of bovenmate bedroevende katholyke liefdadigheid zal wel weten in de noodwendigheden naer ziel en lichaem der katholyke armen, weduwen en weezen te voozien. Wy hebben de vaste overtuiging dat weldra de katbolyke weezen van Luik met de zy wilde u vervolgen gy moet die drift der moederlyke wanboop vcrschoonen later zal zy het ongclyk van haren zoon hebbeu ingezien zy zal u vergilienis schenkenDie arme moeder lier- haelde zy ja, ik beklaeg haer diep zulk eencn wreeden dood Ach, God iudicn myn zoon zóó bezweken ware- ik had bom niet kunuen overle ven nu heb ik ten minste den troost, le welen dal zyn onbekend graf hem eene zoole rustplacts is, be schaduwd door de onzichtbare lauweren van den wapen roem die myncn Alfred kenmerkte Bid der, ik bid u noem my die ongelukkige moeder, ik zal baei gaen troosten, met haer gaen weencn. c< Helaesmevrouw, wat verlangt gy toch van mvaeh laet, in Gods naem, lael my gaen By deze, op den toon der diepste wanhoop uitge sproken' woorden, vallen de blikken der gravin op Ferdinand zy ziel de bleekheid des doods op zyn gelaelcenc stuipachtige beweging vertrekt bare lippen, hare hairen ryzen te berge. Een verschrikke- lyk vermoeden onlslaet in hare zielzy deinst achteruil, doch nadert hem wéér, grypt met eene koorlsachtige beweging zynen arm en roept uit Hoe, hce is de naem van den ongelukkige, dien gy verslagen hebt Waerom siddert gy?....Kcn ik hem O, groole God welk ysselyk vermoe den Zyn naem Spreek, spoedig, of ik sterf Verpletterd onder die hartverscheurende lael, wist Ferdinand niet wat antwoorden. In volslagen radeloosheid wierp hy zich acn hare knieën. Met cenc stem, die onder het snikken gesmoord werd, kreet zy, alsof haer ysselyk vermoeden eene rampzalige zekerheid voor haer geworden wara 0, gy rampzalige Niemand dan gy, gy zyt de moordenaer van mynen zoon En mol ccnen luiden gil stortte zy bewusteloos neder. Op dien kreet kwam Molhilde toegesneld cn wierp moeders van welke men ze lieden met geweld afscheidt den God zullen wedervinden welken het liberalismus uit alle herten, zou willen verbannen. Dit werk van verdelging zullen de katholyken met een werk van herstelling be antwoorden en dit werk zal Gods zegeningen overvloedig op zich trekken. BSoe dc ïilooslers de erfenissen stelen. Als men 't dwaes liberael geraes hoort, zou men zeggen dat de christelyke liefdadigheid geen ander oogwit heeft dan ryke kloosters te maken. Maer de daedzaken spreken anders. Onder duizenden, wil ik eene aenhalen, welke Mgr Dupanloup voorledene week in de Nationale Vergadering te Versaillen kenbaer maekte, en die van niemand tegengesproken is geweest. Het gesticht der Arme Zusters, zei Zyne Hoogweerdigheid, komt eene gifte aen- geboden te worden van 1 milioen 500 duizend francs. Dezyderlyke erfgenamen stemdendaerin toe. En wat hebben de Arme Zusterkens ge- daeu Zonder vertoeven geweigerd. Zelfs heb ben zy niet geoordeeld daerover haren Bis schop te moeteri raedplegen. Zy zeiden Indien ivy zulk eene somme aenveerdden, wy zouden geen Arme Zusiers meer zyn. Zy mogen noch zy willen niets meer ont vangen uit de handen der christelyke liefdadi- heid dan hetgeen noodig is voor den dngelyk- scben onderhoud harer armen. Van zulke daedzaken spreekt de liberale drukpers iiietAlzoo verschynt nooit liet licht der waerlieid voor hare lezers. AVordt het liberalismns met vecht niet genoemd de party der duisternissen, die door de onwe tendheid hare overlieerscliing zoekt te ves tigen? (t' Jaer 70.) VLAEWSCHE BELANGEN. Het relaes der geweldadigheden die zekere antvverpsche vlaemsche burgers, uit haet tegen hunne moedertael, van wegens den sta tieoversten en onderhoorige bedienden van Leuven te verduren gehad hebben, heelt overal de gemoederen der vlaemsche Belgen diep ge schokt. Inderdaed, indien het relaes dat wy in vele vlaemsche dag- en weekbladeren gelezen hebben met echte waerlieid bestempeld is, dan zeggen wy rond afdat de 21" kaekslag dien men den vlaemschen volke komt toe te bren gen een nieuwe hoon is, dien wy als nog veel bloediger, veel wraekroependcr aenzien dan de eerste die liern in den persoon van schoep gegeven werd. Wel hoe het zou in een land van vrylieid, gelyk het onze, waer liet vry ge bruik der talen door de grondwet gevvaerborgd is, aen eenen bediende, eenen overmoedigen wael. vrystaen den vlaemschen burger die de fransche tael onmachtig is, om deze onwe- zicli op haer, lorvvyl de ridder, de aenleiding tot al die ollende, ten prooi aen do bitterste wroegingen, de vlucht nam, vervolgd door de vervvenschingen eener onder hare smart bezwykende moeder Ach, hadde de woeslyn, de eenzaemheid nog voor hem opongcsiaen, hy ware gewis derwaerts gevlucht O gy, die ze "als een eervol spel beschouwt, die ellendige, godtergende twisten, welke broeders legen broeders in het slrydperk breugen, treedt nadeiby en ziel Beschouwt die byna stervende moedor, welke slechts tol hare bewustheid terug keert om de onvcrdraegelvkc folieringen eener troos- telooze wanhoop te lyden. Indien uw hort met van yzer of s'.con is, indien uw mond ooit den zoeten naem van moeder heeft uitgesproken, indien uwe erinneringeii u nog eens terugvoeren naer den huisclyken aerd, waer gy zoovele welgemeende liefkozingen ontvangen hebt, waer uwe tegenwoor digheid zooveel genot, waer uwe afwezigheid zoo veel smart tc weeg bracht, ziel of de afgod waeraen gy offert, of het tweegevecht dal gy beschouwt als gegrondvest op de wellen der eer, niet de vrucht is van liet wreedaerdigst bygelool'. En durft gy dal barbaersche juk niet openlyk afschudden, uil vrees voor bespotting van we ge degenen die er eene eer in stellen bloed le eischen tol uilwissehing eener dikwyls weinig beduidende belcediging, brandmerkt dan tcu minste, in uw hart, met het toeken der schande die lage geweldcDaers, die schynen tc zoeken naer slachtoffers om hunnen onvcrzadeljkcn bloeddorst te bevredigen, en die door de vrced- zamen worden beschouwd, als wilde dieren die men ontvlucht, of als monsters, ivaervan men met afgry- zen de blikken afwendt. Ach, indien zy de pyncn des herten kenden, zoo zy ooit eenen vriend, eenen bloedverwant hadden beweend, zy zouden sidderen over de lianen die zy doen storten, over hel bloed dal zy vergieten! tendheid zelve, zonder geding, zonder vonnis, van zyne vrjbeid te berooven, hem geketend en gebonden naer 't gevang te sleuren en liern en zyne bloedverwanten zoo in schande en in oneer te brengen Neen honderd mael neen dien smaed mag den vlaming niet dulden zonder er met krachtdadigheid legen te protesteren, zonder de voorbeeldige bestraffing dier schanddaden af te eischen. Het is dus de plicht, eene plicht van waer- diglieid en eer, voor alle vlaemsche Belgen cn bezonderlyk voor de vlaemsche drukpers de aendacht van het hooge bestuer op deze wal- gelyke vlacmschevernederende daden te Leu ven gepleegd in te roepen. Verzoekschriften moeten, door al de vlaemsche maetschappyen en de vlaemsche drukpers, aen de volkskamer en het ser.aet toegestuerd worden welke een ernstig enkwest vragen, en ook, indien dit enkwest de plichligheid des statieoversten van Leuven en zyner onderhoorigen ontogen- sprekelyk bewyst, de afzetting dezer bedien den als een voorbeeld afeischen. De Vlamingen moeten, in deze omstandig heid, toonen dat liet fiere vlaemsche bloed nog altyd in hunne aedren vloeit en dat men niet onbestraft den klauw des vlaemschen leeuws vertrapt Oj) dan, konfraters der vlaemsche drukpers, zoo katholyken als liberalen schandvlekt die waelsclie willekeurigheid; komt er met al uwe macht tegen op eischt voldoening en moest er zelfs eene algemeene vergadering der vlaemsche drukpers, voor dit feit, by- eengeroepen worden, wy mogen niet achter- uitdeinzen, zoo niet, wy moeten dulden, tot onze eeuwige schande, dat den hiel van het waelsclie gebroed ons de borst verbry- zele ï®cS>0j3£0<ï=s®«; T VERLOND DOOR ZICH ZELVEN AFGESCHILDERD. In dry opeenvolgende nummers heeft liet Verbond een vecslag afgekondigd over de voor dracht, die de heer Van Driessche, professor by 't Atheneum van Antwerpen, in de liberale associatie alhier onlangs gehouden heeft. In deze voordracht, by de welke de spreker de historie en daedzaken zoodanig by 't hair ge trokken heeft, dal ze schreeuwden, strykt de lieer Van Driessche een vonnis over Voltaire, de grootvader onzer hcdendaegsche liberalen, dat op alle punten aen de liberale drukpers eu bezonderlyk aen 't Verbond van Aelsl moet toegepast worden. Voltaire, zegt de lieer Van Driessche, is valscli wanneer hy over wysbegeerte spreekt, over wetenschap bewyst hy eene groote onwetendheid. Wanneer hy naer scliryvers verwyst, dan bevindt men Mevrouw de Sainl-Piorre beschuldigt Ferdinand cn hare dreigende slem klaegt hem acn hy allen, die haer omringen, als den moordenaer van haren zoon. Haer zoon is haer ontroofd Elke gedachte, elke herinnering, elke overweging verdubbo't hare suierlen haer Alfred eindigde dus zyn kortstondig beslaen, stervende door de hand van eenen vriend wien hy misschien weinig of niets inisdaen had hy stierf, in den bloei zyns levens, zonder eenig recht verworven le hebben op de openbare erkenle- lykheid zyn graf draegl dan gc-en' leekens van dankbare droefheid! de ongelukkige stond slechts aen den oever des levens cn reeds verslindt hem do eeuwigheid Ysselyk denkbeeld!die eeuwig heid, waerin alles onherroepelyk is.... wat zal zy zyn voor haren Alfred By die verschrikkclykc gedachten slaekte do gravin dcernisweerdige kreten en hare vurige ge beden, hare verzuchtingen, bare tranen, schenen den Hemel geweld le willen aendocn. Myn zoon, myn dierbare zoon riepzy uitgy, «iens gc luk ik ten koste myns levens zou hebben willen ver zekeren, waer zyt gy verneemt gy de kreten mynor uanhoop, of liever, myn God, dringt myn geschenk door lol l) Ilebt Gy myncn zoon geoordeeld in Uwe gramschap en is er geen bcrniberligheid meer voor hem geen medelyden meer voor zyne moeder 1 Geef my dc middelen te kennen om Lwe gramschap te ontwapenen ik zal aenstonds gehoorzamen cn hoe meer Uwe bevelen aen my no ziel zullen kosten, hoe liever ik my naer dezelve zal gedragen. Ja, lieerlaet een iieir van rampen over myn hoofd komen, ovcrlaed my met de hevigste smerlcn ik zal ze zegenen!Wat zeg ik? O, myn God, myn God, ik zal ze liefhebhen, want ik zal daerin het onderpand zien der vergiffenis (wordt voortgezet)

De Denderbode | 1873 | | pagina 1