liaefspel.- Esplanadeplein. dat zyne citation, zyne verwyzingen naer andere schryvers, voor liet meerdere deel, vervalselit o( cil de luclit gegrepen zyn. Nu, men stelle in de placts van Voltaire, de liberale drukpers of'i Verbond, en iiooil kan men haer een meer gelykend albeeldsel loepassen. En zoo, zonder liet te weten, schil dert 7 Verbond zyn eigen portret En inderdaed, in het Verbondsnummcv van zondag lest vinden wy weereen bewys onzes gezegde. De schryvelaer uil 'i geuzenbladje ha, twee oude koeijen uit den grachl geliaeid te hebben, nair.elyk de ondervraging van den luikschen geldsmid, Frère, over zekere woor den door den belgiseben afgezant by den II. Stoel uitgesproken, en den acnkoop door den Staet van den yzeienweg van 'i Luxemburg, twee zaken overigens weerin wy de liberale slechte trouw doen uiischynen hebben, wordt in eens door den jesuietenschrik bevangen en dan handelt liy ten onzen opzichte juist gelyk de lieer Van Driessclie in zyne voor dracht over Voltaire sprak. Die kribbelaer uil 't Verbond is oprecht on gelukkig Wy betreuren wacrlyk zyn lol, want het is verschrikkclykDenkt eens, geëerde lezers, welke scliroomelyke pynen dien sukkelaer moet te verduren nebben hy hgt daer uitgestrekt, schier levenloos, de oogen wyd open, den mond gapend en ziet gedurig duizende jesuiclen als nachtschim- men rond zyn hoofd vliegen. Die verduivelde deugenieten bekiuipen hem ganscli het lyf, soms zyn al zyn lichnemsdeelen er door bezet en dryven zy de stoutmoedigheid zoo ver van op het puntje van zynen neus te durven gaen zitten. Eindelyk, en na dat liet zoo eenigeuren geduerd heeft, valt er hem .Tien reusachtigen jesuiëtgelyk Tien zwaren zieksteen op 'Uyf.die zyne borst tot krakenstoe drukt. Z\n dat geene ysselyke pynen Ja, niet waer? Ook daerom moet men liet den sukkelaer vergeven als hy Voltaire naaept om de jesuiëten door zvnen smeerigen modderpoel tc Dekken. Nu ter zake. De /liberale sukkelaer uit 't Verbondzoo valsch als zyn grootvader Voltaire, beweert dat wy geschreven hebben: dat wy den bloei en voorspoed van ons land sinds 1850 aen de Eenv. Paters Jcsuië- ten verschuldigd zyn. en dat het duitschc keizerryk, door hun toedoen, tol het toppunt gekomen is waer het zich heden bevindt. Dat noemen wy, gelyk de heer Van Diiessche, citalien vervalsclien, want wy schreven en zulks heeft iedereen kunnen bestatigen a dat lmt_ bestaer, van liet jesuiëtenorde, sedert 1850. in ons land en in het duitschc keizer- ryk, by ons den bloei en den voorspoed, en, liet duilscbe keizerryk van tot bet toppunt te komen waer bel zich bevindt, niet belet had. l'"- ma el dat men de schryvelaer uit 't Verbond acn Voltaire moet vergelyken Zyne verwyzingen naer andere schryvers zyn, voor bet meerdere deel, vervalselit, zegt de lieer Van Driessclie. Op onze vracgVerliest Engeland zynen voorspoed omdat er daer jesuiëtenkloosters beslaen antwoordt de liberale schryvelaer ons <j Wie weet, liet boek des verledene in de hand. Want de jesuiëten Hall en Carnet werden in 1605, in Engeland opgehangen voor de samenzwering der buskruiden, die voor oogwii had het engelsch Parlement te doen springen, enz. Ja, liberale schryve laer de eerw. Paters jesuiclen Hall en Garnet zyn ten jare 1605 in Engeland opgehangen, inaer niet omdat zy, zoo als gy valschelyk zegt, in de samenzwering der buskruiden als daders betrokken waren, mner wel ais slacht offers der slilzwygqndheid die aen alle kalho- lyfce biechtvaders opgelegd is. De eerw. Paters jesuiëten Hall en Garnet hadden, by middel der biecht, kennis van deze samenzwering gekregen en liever dan hunne plichten als biechtvaders Ie miskennen en 't geen hun in de biecht was toevertrouwd acn 't gerecht kenbaer te maken hebben zy, gelyk de II. Joannes Nepomucënes, hunne hoofden aen de banden der beulen geleverd. Zicdaer, liberale schryvelaer, de waterachtige geschiedenis. De 2'cmael dat men de schryvelaer uil 7 Ver bond aen Voltaire moet vergelyken. Zyne verwyzingen naer andere schryvers o zyn vervalselit of uit de lucht gegrepen. Na uit de lucht gegrepen te hebben dat liet Jesuiëtenorde uit Italië, Spanje en Porlugael, om wel bepaelde en bewezene schelmstukken, is moeien verbannen worden,'t geen wy de schryvelaer uit 7 Verbond uitdagen te durven ofte kunnen bewyzen, gaet hy voort en zegt En vondt zich een andere Paus, Clemens XIV, den 21 july 1773, niet genoodzaekt dit ge- vaerlyk Jesuiëtenorde door de gansche wereld af te schaffen en uit te roeijen, uit hoofde van misbruik en van ongehoorzacm- beid aen den H. Stoel? Ja, Paus Clemens XIV, heeft liet Jesuiëten orde in 1773 afgeschaft, maer ook niet om de redens die gy te kennen geeft maer wel op aendringing der Europesche Staten die alsdan gelyk gy en ganscli uwe liberale kliek nu, met ongeduld liet oogeublik afwachtten om het Jesuiëtenorde van zyne goederen te beroo- ven. De geschiedenis en Clemens XIV zelve bewyzen ons duidelyk dat hy liet Jesuiëlen- orde niet beeft afgeschaft dan door de dreige menten der Europesche Staten want later toen Clemens XIV zyne llauwlierliglieid er kende riep hy uitcompulsus feci. Ik ben er toe gepraemd geweest De dorde mael dat de schryvelaer uit het Vei boud aen Voltaire moet vergeleken worden. Hebben wy geen gelyk, geëerde lezers, te zeggen dat toen liet Verbond het vonnis van den heer Van Driessclie over Voltaire afkon digde dal het, zonder het weien, zyn eigen portret schilderde Maer zoo gael het het II. Schrift, sprekende van valschheid en val- sche getuigenissen, zegt ons et mentita est imqlitas sim, de boosaerdige valsschlieid heeft zich gelogenstraft en geschandvlekt.... Sommige dagbladen beschouwen den acn koop van liet spoorwegnet Grand Central, door den Staet, als zeer aenstnende. Wy hebben groote redenen, zegt de Pnix, om te geiooven dal zy zich bedriegen. De eiselien der verschil lende geassocieerde maelscbappyen zyn zoo overdreven en van den anderen kant zyn de fin mtiëele vorbindlenissen van den Slael zoo aenzienlyk, dat wy er sterk aen twyfelen, of het ministerie en de meerderheid de onvoor zichtigheid wél zullen begaen, de verwachtin gen van cenige speculanten te verwezenlyken. GOIEENTEÜAED, Zitting van vrijdag 18 Aprii 1873. om 7 1/2 uie 's avonds. Voorzitterschap van M. Van Wambcke, bur gemeester. DAGORDE I" Kerk abriek van den II. Marlinus. ITy- zigingen aen 't kohier van lasten.Goedkeuring. De lieer burgemeester zegt dat er moeijelyk- lieden tussclien liet kerkfabriek en verschei dene ondernemers der werken opgerezen zyn. Ten einde alle moeijeiyklieid in 'l vervolg te vermydeu vraegt het kerkfabriekeene boet van 10 franken daegs aen den nalatig gebleven ondernemer te mogen toepassen. Deze wyziging wordt goedgekeurd. 2° Kerkfabri.k van den II. Martinus. Reke ning voor 1872. Advies. M. Callebaut, verslaggever, besluit tot een gunstig advies. De raed verleent een gunstig advies met eenparigheid min twee onthoudingen. MM. Verbi ugglien en Vanderliuegen. Deze twee leden maken deel van 't kerkfabriek. 5° Burgerlijke liospitien. Legael Dierickx. Goedkeuring. De lieer Burgemeesler geeft aen den raed te kennen dal Jufv. W* Dierickx aen de hospi- lien eene som van 6,000 fr. schenkt, op de volgende voorwaarden 1° Van haren broeder Josef De Troch schrynwerker alhier, in 't ongeneeshaerhuis aen te nemen en er zyn leven gedurende te onderhouden 2" Dat zy (Jufv. Dierickx) hel vruchtgebruik over de gemelde som 2al behouden haer le\en gedurende. De heet- Rurgemeesler is van gevoelen dat men den voorstel op die voorwaerdon mag aennemen. Na eenige uitleggingen welke M. Monfils op verzoek van den lieer schepen Ghceraerdts geeft, keurt den raed de overeenkomst goed. 4° Afstand van grond op 'l Kerkhof. Toegestaen. 5° Burgerwacht. Voorstel van herinrichting op een balailjon.—Rekwest aen den heer Minister van 'l inwendige. De heer Durgemeester, verslaggever, zegt dat de sectie van gevoelen is dat een batailjon meer dan voldoende is. De spreker doel uit- sehyncn dat reeds van in 1853 de gemeente- raed de noodzakelyklieid erkend heeft van de burgerwacht, te Aelst, op een balailjon te bren gen. M. Cumontdeed alsdan den uitdrukkelyken voorstel, en werdt hierin ondersteund door MM. Impens en Dommer, alsdan kolonel- bevelhebber der burgerwacht. Verders geeft de lieer Burgemeester lezing van het le zenden rekwest aen den heer Minister van 't inwen dige, de herinrichting der burgerwacht van Aelst, op een batailjon, vragende. Den raed keurt den opstel van 't rekwest goed en besluit dat liet ten spoedigste aen den heer Minister zal gezonden worden. 6" Voorstel van eenen persoon te benoemen gelast met het onderzoek van al de kwestien be- trekkelyk de onderstandswuonst. De raed besluit dat er een persoon zal be noemd worden en verzendt de zaek naer de sectie voor nader onderzoek. 7° De heer schepen Gheeraerdts stelt voor bet kohier \an lasten vóór liet bouwen der onderaerdsche goot in de Albert-Liènartslract, goed te keuren, ten einde de aenbesteding te kunnen aenkondigen. Hel kohier van lasten wordt goedgekeurd. GEHEIME ZITTING. STERFGEVAL. Maendag, 14 dezer maend, is alhier, na eene langdurige kwynende ziekte, in den ouderdom van 51 jaren, overleden de eerwaerdige heer Johaunes-Baptista De Feyter, opvolgendlyk onderpastor te Ronsse en le Peteghem, by Deynze, Regent van het jongensweezenhuis, dezer stad. Deze ontydige dood, dompelt eene ontroost bare familie in den rouw; de weezen verliezen in hem eenen zorgvuldigen vader de armen en ongeneesbaren, eenen oprechten vriend cn beschermer. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. BISDOM VAN GEND. De Ecrvr. Heer Rochnls, onderpastor van Kruibeke, is benoemd als 2C onderpastor van Siiit-Amandsberg, plaels door koninklyk besluit van 7 April aengenonien. Hy wordt vervangen door den Eerw. Heer Van de Wiele, professor in het College van Eekloo. De Heer Isid. De la Croix, diaken in bet Se minarie, is professor benoemd in het College van Eekloo. WETTELYKE BESLUITEN. By koninglyk besluit van 11 April, worden benoemd tot leden der comiteiten van toc/.ielit der gestichten van krankzinnigen en der door- lochtliuizeu in Oosl-Vlaenderen. Arrondissement Aelst. De hecren K. De Moor, uittredend lid en R. Vanderhaegen, ge neesheer, in plaels van wylen den lieer Lievens. Is benoemd tot burgemeester van Wet- leren, de heer C. Van Crompliaut, in vervan ging van wylen burchtgraef Vilain XI1II ZONDAG 20 APRIL, om een ure namiddag, spelen de partyen van Camille De Wolf, Aelst, en Bosnians, Wieze. Ten 2 i/-i ure degene van Polydore De Paepe en Hyppoliet Verhofstadt, beide van Aelst. Ten 4 uren, de overwinnaers tegen nialkaer. ZONDAG 27 APRIL, om 1 ure namiddag, de pariyen van Brussel (2dc van de koninglyke so ciëteit) en Lessen. Ten 2 1/2 ure degene van Ottergem en St. Gilles, by Brussel, Dupont. Ten 4 uren de overwinnaers tegon malkaer. HOUILLEKOLEN. De invoeren van kolen uit Duilschland blyven niet alleen voortduren, maer groeijeu zelfs ae», want de vrees tol het rurl bekomen van genoeg zame hoeveelheden kolen van iolandsche oor sprong, is grooler dan ooit. De bevoorrading is zeer gering om niet te zeggen nietig en de land verhuizing der werklieden neemt eene onrust wekkende verhouding acn. Nogtans heeft elk jaer op hetzelfde tvdstip die verhuizing plaets, en dal wordt over het alge meen meer als eene wcldaed.danals een ongeluk beschouwd, want dit gebrek aen handen valt samen met eene vermindering van aenvracg. die er dan ontslaet. Dit jaer scliynl er nogtans geen dood saizoen te komen, want de aenvragen zyn overvloedig en de opbrengst is ter nauwernood voldoende, onaengezien den invoer uit Duitsch- land, zoodal het vertrek der werklieden nadeelig wordt voor de koolnyvei lieid. Tc Charleroi veschilt de prys der kolen vac 22 fr. lot 40 en 42 fr., volgens kwaliteit Hel gebrek aen half vette kolen, doel de pryzen der vette kolen ferm blyven, die daeron» gemakke- lyk aen 30 fr. vei kocht worden, liet mager grof gruis blyfl grkwoleerd aen fr. 21. Te Bergen, Luik en in al de bassvns, is de toestand hetzelfdeoveral is er gebrek aen werkvolk cn te kort aen voor raed. STAD GENT. B.cening van 2 7 miljoen franks van BS68. 18" trekking 15 april 1873. 10 obligation nflosbaer den 15 mei 1875. Het nr 126002, aflosbucr met 23.000 fr. liet nr 7U572, aflosbaar met 2,000 li- De nummers 21007.38544, id. elk met 500 fr. De nummers 86741,94078. id. elk met 225 fr. De nummers 30113, 40745," 130905, 137995, id. elk niet 200 fr. De Goede-Vryd.ig en hel Paesehfecst zyn door de liberale drukpers het voorwerp geweest van smaed en schimp, üc Journal de Gand heeft in dit edel werk uitgemunt Het blad van den SurgeuK ester var. Gml heeft namelyk eetl schar.delyk artikel legen de biecht geschreven, in hetwelk hy den priester op bedekte wvze aenrandtde vrouwen, die te biecht gaen, voorstelt als geschandvlekt, a des femmes flc- tries, en by de gehuwde mannen aendringl om hunne eelitgenoóten van den biechtstoel verwyderd le houden. Tegen dit inl'acm artikel heeft de bevolking der stad geantwoord, gelyk zy legeu alle ver smading van den Godsdienst plepgt te doen. Al de kerken waren op liet Paesehfecst prnp- pensvol met geloovigen, die in eerbiedige hulde de knieën neerbogen \oor den God-Men-ch. d<-n Gekruisigde, den heerlyk Veriezene, den Red der der zondige meiiscliheid. De Communie banken waren van 's ochtends vyf uren bezet door eene talryke, ieder oogeublik vernieuwde menigte. liet schouwspel der opgepropte kerken, de onverbreekbare trouw onzer bevolking ami den Godsdienst van liet voorgeslacht, moet de gal van den Journal de Gund in beroering Inengen; zyne vcrfoeilyke sniaedrederien zullen evenwel vruchteloos blyven. Christus zegepraelt over tyd en dwaling, over zonde en boosheid. L)e leer van den God-Mensch houdt stand, breidt zich uil tot aen de versie polen. Hel Kruis is en blyfl hel teeken der mensclielvke verlossing, de baken van licht en heil. Het alleluia van Paschcu weérklinkl de gansche wereld door Fondsenblad Luidens bericht van den heer Gouverneur van Oost-Vlaenderen, zullen de jonge stieren, Engelsch Durhamras, aengekocht door de Pro- vintic ter verbetering van liet rundvee, openbaar verkocht worden vrydag 25 April 1873. De verkooping zal plaets'hebben te Gent, Beesten markt, ten 10 1/2 ner. Zy zal gedaen worden met 10 verhooging, tegen comptante betaling, of op 14 dagen, mits te stellen voldoende borg. De stieren zullen moeten behouden worden binnen de provlntie, ten minste een jaer lang, tot het dekken van eenieders koeien en vacr- zcn. Er zal niet meer dan een frank per sprong mogen geëischt worden. De slieren zullen een half uer voor de verkoo ping kunnen bezichtigd worden. In den Journal d'Arivers treffen wy de volgende nota aen a Men kondigt talryke en aenslaende bur- gerlyke aanhoudingen aen. De heer Alfred De Pooler is eergisteren gesommeerd gewu.-den om zich naer de celgevangenis dezer stad tc begeven, ten einde er eene veroordeeling uit te doen van dry dagen, welke hem onlangs als burgerwacht is opgelegd. Deze ongelukkige burger, zegt men, zal zich acn zyn lot onderwerpen; slvf als een Romeinsch senator, op zynen stoel gezeten, zul hy het bezoek afwachten der hairen mutsen, die hem in de yzers moeten klinken. Al onze wfnsclien vergezellen bom. Dat de kerker hem licht zy b De Burgerwacht in België nog le populair!! De uitbreiding die, in onze Vlaenders, den koophandel in konynen heeft genomen, is ongelooflik. Wekelyks zendt men uit Thourout, Stalen, Thick, lUisselcde, Eecloo en Gent meer dan 50 duizend van deze knai gdier-en naer Enge land, waer zy talryke liefhebbers vinden, lerwyl dal men ze hier slechts acn 1,50 fr. of 2 fr. het stuk kan verkoopen. l»e bereiding der vellen levert te Gent bezigheid aen meer dan 2000 Werklieden; deze vellen worden verzonden naer Amerika. Frankiyken Rusland. Van 1813 tol 1870, T is le zeggen, sedert 27 jaren, heeft de belgisclie Staet aen het lager ondcrwys eene som bestemd die tol 80 milioenen franks beloopt, de gemeenten 114 milioenen en de provinlien ongeveer 25, le samen 217 milioe nen franks, en in dit oogenblik zelf is er voor de Kamer eene vracg van 20 milioenen gebracht, de acnzienlykste die men ooit hebbe gedaen. Van eenen anderen kant, sedert dat Belgie wederom meester van zyne bestemmingen ge worden is, heeft hel aen de werken van alge meen nut eene aenporring gegeven die geen ander hoegenaemd land heeft overtroffen de cvfersder uilgaven zyn er van het eenvoudigste gelyk hel doorslagendste bewys. In een tydver- loop van 40 jaren, heeft de openbare schatkist voor deze werken, builengcwoone begrotings kredieten en sommen door de provinlien en de gemeenten uitgegeven, een kapitaal gebruikt van ongeveer 600.000,000 franks, en er in de toelagen begrypciule van hel ontwerp aen de Kamer onderworpen, bereikt dit kapilael hel cyfer van 840,000,000 franks. (Vlaemsche Land.) Nadere inlichtingen nopens de dievenbende te Brussel. Onder de talryke diefstallen, door de bende gepleegd, is die ten nadeele van de echtelingen Miehiels, wel eene der belangrvksle. De heer Miehiels woont in de Jagrrslraet, waer hy eenen horlogiewinkel houdt door vlyt en spaèrzacmlieid, had hy een klein spaerpolje vergaerd. Op zekeren schoonen morgend stond hy op en bevond niet verbaasdheid, dat zyn win kel was leeg geplunderd de- dieven hadden er bvna niets gelaten omtrent 200 horlogien, een groot getal ringen, oorbellen en andere juwee- Jen waren geroofd. Den avond le voren was de heer Miehiels vol moed cn vertrouwen in de toekomst, slapen ge- gaen des morgends hadden stoutmoedige schel men hem geruïneerd. Zy waren over den nmer van hel in aenbouw zynde huis, daer nevens, op de opene plaets geklommen. Daerna hadden zy de ruiten verbryzeld van eene deur,en waren alzoo in huis gekomen. De opzoekingen der politie, om de daders van den diefstal of van eenig ervan voortkomend vooiwerp le ontdekken, bleven vruchteloos en evenwel waren deze opsporingen zeer nauw keurig. Maer men weet nu, dal, als de dieven voorwerpen in hun bezit hadden waermede zy verlegen waren, zy dezelve in het water wier pen. Van de horlogien behielden zy enkel de kassen, die onmiddellvk werden gesmolten de werken werden in de vuert gesmeten. Dewyl dit echter de waerde der geslolene voorwerpen al Ie veel verminderde, namen zy er enkel hunne toevlucht toe, wanneer zy door de omstandigheden gedwongen wareneerst poogden zy dezelve aen hunne correspondenten le verkoopen, en dit hebben zy ook gedaen voor een deel der horlogien, voortkomende van den heer Miehiels. Een der dieven kwam met renige horlogien by eenen aenkooper van gestolen goed deze bood er eenen prys vo r die onvoldoende scheen, maer hy wilde er niet meer voorgeven, zeggende dat er al te veel hoilogi'-n waren. Als dan vroeg hem de dief. of hy in Engeland nie mand ket:d«, di" ze zou willen knopen. a Ja, zeker, was hel antwoord, en beter nog; indie.i gy dry dagen kunt wachten, zal ik zelf u naer Londen vergezellen. Dit voorstel werd aangenomen en dry dagen nadien vaerden beiden naer Londen. De Engel- sclie vei het Lr bood een nog minderen prys dan zyn kollega van Brussel, en de dief, welke geld noodig had, en met de gestolen hoilogien niet in België kon terugkomen, was genoodzaekt het bod aen le nemen daarenboven moest hy zyne reiskosten en die van zynen gezel betalen. Ziehier wat er gebeurd was binnen de dry dager», welke liet vertrek waren vooraf gegaen, had de kooper van Brussel, aen dien van L011-" den geschreven waer er kwestie van was en hoeveel hy bieden mocht. Latei deelden de twee kerels de winst, eu alzoo werd de dief zelve bestolen. De politic heeft dynsdag avond, te Meule- stede, oenen oudveroordeelde aangehouden, die de omliggende doipen exploiteerde, waer hy aen de lichtgeloosige inwoners geneesmiddelen verkocht om hen van alle soorten van ziekten te verlossen. IJy bestreek hen onder anderen met creosoot, waermede hy beweerde de oudste en diepst ingewortelde jiehtpynen tc genezen. Aen andere slachtoffers van zyn bedrog deed hy geiooven dat zy onderwoi oen waren aen eeue besmellelyke kvyael en dat, om te beletten dat die kwael zich in de familie zou voortzetten, onmidellyk hunne kleeJeren moesten verbrand worden. Hy belastte zich zei ven met die zorg, maer in plaets van die te verbranden, verkocht hy ze aen den eersten den besten kleêrverkoo- per. Wy herinneren aen 7 publiek dat hetgou- vernemeul 7 gehcele jaer door de cngelrouwden en wedewenaei s zonder kinderen aenveerdt, om als vrywilligers met premie in het leger dienst te nemen voor eenen tyd van acht jaren. De vrywilligger met premie wordt aenstonds by dal wapen ingelyfd onder 7 welk hy ver- klaerd heeft liefst dienst te nemen. Na dry, vier of vyf jaren dienst, volgens het wapen waaronder hy dient, wordt hy in onbe- paeld verlof gezonden. De premie beloopt lot 1300 fr., waervan er 300 fr. aenstonds betaeld worden hel overige moet blyven staen tol dat de dienstjaren ten einde zyn. Indien de vrywilligers kwame le sterven voor aleer hy zyne dienstjaren volbracht heeft, dan zal de somnic van 1000 fr. die 7 gouvernement hem schuldig is. aen zjne erfgenamen worden ter hand gesteld. Bovendien geniet de vrvwilliger met premie eene verhoogde soldy van 10 cenlimen daegs; wat waekt dat hy alle vyf dagen eenen /rank drinkgeld kan vergaren. De vrj williger met premie die lezen en schry- ven kan en zich wel gedraagt, is verzekerd van in zeer korten tyd lol den graeci van onder ofi- cier te geraken. Alzoo bekomt hy eenen staet die eerlyk is, geacht en wieslgevende. Het Journal de Courlrai meldt dat de politie-komniissaris van Kortryk opgeschorst is in zyne bediening, in afwachting van liet onder zoek dat gedaen wordt over zyn gedrag op slraet den Goeden Vrydag. De wérslaking der steengrocfwprklieden van Ecaussines is ten naestenby geëindigd. Woensdag vreesde men voor groote onlusten. Werklieden, die voor Duilschland eene verbin tenis hadden aengegaen, waren woedend omdat men hun werkboekje niet voor den 15 April wilde afleveren. Zy waren naby destalie byeen- gekomen, roepende dood aen de gendarme» lerwyl zy met steenen wierpen. Alsdan werden er sonimatien gedaen, er werd nogmaels niet steenen geworpen en de gendarmen drongen vooruit. Het paerd van eenen gendarm viel dood ten gronde en verscheidene werkstakers werden gekwetst. Er had eene algemeene vlucht plaels en twee der werkstakers werden aengehouden. Ten aanzien der geruslellende berichten, lie den morgen ontvangen, zyn de troepen niet meer geconsigneerd. Wy hebben gemeld dat er te Luik een befdadigheidslombola was ingericht, in welke de hoogste prys was een.... huis. Het nummer 164.404, aen 7 welk dit luiis is te beurt geval len. behoort aen aen eenen persoon, builen Luik gevestigd, die het in de bureelen der Ga zelle de Liége doet verkoopen aen den meestbie dende, ten profyle van de armen zyncr ge meente. Een nieuw ongeluk is zaterdag, om twee ure en half, op Stadsspoorweg tussclien Luik en Verviers voorgevallen. Ziehier in welke om standigheden Een koopwarentrein deed bewerkingen in de statie van Nessonvaux, een andere koopwaren- trein. samengesteld uit 42 'ytuigen en van Ver viers komende, wachtte aen den ingang/der statie tot dal deze bewerkingen ten einde waren. Het laelste rytuig van dezen trein bevond zich nau- welyks op 12 aio meters van den uilgang des tunnels van Ilalinsart. 7 Was hel uer van het voorbystoomen des exprestreins van Keulen naer Brussel. Hetzy dal hel sein niet gegeven of niet bespeurd was geweest, kwam de exprestrein, in vollen sloom naderende, by liet uitkomen des tunnels, 2ich op de laetste rytuigen van den koopwarentrein werpen. De reizigerstrein zou zonder den minsten Iwy- fel verpletterd zyn geweest door den schok, zon der de tegenwoordigheid van geest van den machinist, die, hel gevacr ziende, aenstonds den sloom omkeerde en het alarmsein gaf om de wielvangen te sluiten hy gelukte er aldus in een weinig de snelheid van den trein le vertra gen. Maer de koopwarentrein was le naby do botsing kon niet vermeden worden. De locomo tief, na den bagagewagen en twee waggons van den koopwarentrein te hebben verbryzeld. k.vam zich op den derden waggon werpen. De stoker, van de machien springende, had de voorhand gebroken wat de machinist betreft, die moedig op zyne machien was gebleven, hy werd door de lievigheid van den schok op den tender geworpen, van waer hy weer op de machien bolste hy had de twee bccncn ver bryzeld. Al de reizigers werden met schrik bevangen toen ze tegen elkander of tegen de binm nkanten der rytuigen botsten. Een van lieu had nog al ernstige kneuzingen aen arm cn aangezicht be komen de anderen kwanten er gelukkiglyk niet de vrees van af. Allen sprongen terstond "uit (Je rytuigen en ylden den machinist ter liulp, die vsselvke kreten liet hooien, ouder eeneu hoop kolen begraven. Na de eerste zorgen aen de gekwetsten te heb ben g'•geven. kondrii eenige rvluigeu van den oxpresslreiii voortrollen, en kwamen te Luik toe met eene vcrachlering van dry uren. Er wa ren verscheidene uren noodig om de baen te ontruimen cn den dienst lusscken Luik en Ver viers te Inrslellen. Naer I.uik overgebracht/heeft de ongelukkige machinist, die 7 voornaamste slachtoffer van dit vooival is geweest, zaterdag avond, het afzetten van een bpen moeten ondergaan. Men sellryft uit F.eeloo Het is ongelood)k, welke groote uitbreiding de vlasnyverheid in ons midden heeft genomen. Op de yoorJeeligsle wvze vervangt zv thans in den buiten de lynwaedwevery. Li de bewerking van het vlas vinden eene menigte arbeiders en kleine landbouwers dal beslaenmiddel terug, hetwelk zy door het verval der lynwaedwevery en der vljsspinnery hebben verloren. Hetslaels- bestuer zou dus niet tc veel de vlasnyverheid kunnen beschermen en begunstigen. Men schryft uil Verviers, zondag avond Heden heeft, in onze stad, een groot kongres van de Internationale plaets gehad, door ver scheidene vreemde afgeveerdigden bygewoord. Ier dezer gelegenheid, had de verviersche sekt ie eene betooging ingericht aen dewelke men ge zorgd had voorop een groote weerklank te geven. De afgeveerdigden moesten ontvangen worden acn de statie met groote ceremonie en de stad doorloopen vooral'gegaen van eeu muziekkorps cn van roode vaendels. Eenige vette cn dik gebaerde afgeveerdigden, met warme paletots gekleed die onze vrve werk lieden hebbeu moeten benyden die voor alle kostuem maer een nederigen kiel van blauw lynwaed hebben, zyn aengokoinen met den trein van 11 ure 15 ra. Lang voor deze uer, wandel den er groepen heen en weer aen de uitgangen der statie. Men bemerkte politieagenten op alle punten. By het uilgaen der statie, hebben deze rede naars gekomen om aen deoogen onzer werkende bevolking de voordeden te doen schilleren der Internationale en der Commune b van Parys, zich aen 7 hoold gesteld van twee ol dry hón derd kerels die de stad in stoet hebben door trokken om zich naer 7 lokael te begeven van de Internationale Wild hof, Rekollelenplaets. Deze wandeling zag er eerder eeue brgraving uit als al ander ding de betoogers waren zeer kalm. geen enkel kreet heeft zich laten lioorcn. Om twee ure greep het kongres der Interna tionale plaets. De grrrroote meeting, die om zes ure moest beginnen, is slechts om zeven ure geopend ge weest. Verscheidene redenaers li'ebben beuilelings hel woord genomen, het mceslendeel hadden eene ganscli vlaemsche uilspraek allen, gelyk naer gewoonte hebben hevig uitgevaren tegen de keizers, de koningen, de priesters, de rech ters. de soldaten, de financiers, de kapitalisten, al de overlieden, deze onrechtveerdiglieden der samenleving Deze meeting is voor de Internationale ten vollen nii-!ukt. FKANKRYK. Onrustwekkende geruchten hebben, woens dag te Parys over de gezondheid van Z. H. Pius IX, geloopen. Wy hebben geen nieuws van Rome ontvangen dat deze geruchten verrecht- vcerdige, en wy geiooven dal zy van alle ge grondheid OBlbïoot zyn. Volgens eene corres pondentie uit Rome, door le Monde van Parys afgekondigd, moet men zich niet veront rusten over hel in den oogenblik nog zoo nood- zaxelyk leven van den doorhichtigen Opper priester, welke, tol hier toe, hel schuit van Petrus door de woeste baren heeft weten te sturen, en aen wien de Voorzienigheid zonder twylel liet genoegen van hel in behouden haven le brengen zal voorbehouden. Parys, 16 april. Gedurende den nacht van zaterdag tot zondag, van een tot 2 ure 's morgends, heeft de veilig heidspolitie de aenhouding gedaen van zeven-en- veertig kerels, die in hunne onderlinge wooning by den kraeg zyn geval geweest. Allen hoorden toe aen den yzerenweg van den Oosten, werklieden en daghuermannen. Reeds sedert lang, was hel bestuer gewaer dat er aenzienlyke dieflen in zyne werkplaetsen bedreven werden. Na opsomming, is er een le kort bestatigd geweest, tol één miljoen beloopendc. Ten gevolge dezer bcslatiging, heeft de kom- pagnie van den yzeren weg van den Oosten eene klacht neergelegd tegen tachentig van hare be dienden. Aanhoudingsbevelen zyn afgeleverd geweest legen deze kerels, en, door de zorgen van M. Dufourmanlel, poliliekommissaris, zyn deze be velen ten uitvoer gebracht geweest. Zevcn-en-veertig zyn aengehouden gewor den.

De Denderbode | 1873 | | pagina 2