tegen de gezonde reden stryden, eenen vlaemschen be schuldigde, na een vlaemsch verboor, in 't vlaemsch zien beschuldigd, en in 't fransch verdedigd worden. Indien de belichte denkt dat hy zyne verdediging niet moet bedillen, dan heeft hy niet meer belangen in het bedillen der beschuldiging zelve hy volgt de debatten niet op,als hy zich op zynen verdediger alleen betrouwt; dat hy zich dan voor het geheele op hem belrouwe en dc geheele debatten in de tael gebeureo, welke hy voor zyne verdediging zal gekozen hebben. De midden sectie besluit dus cénpariglyk dat de beschuldiging en de verdediging, in ééne en dezelfde tael,zullen voorgedragen worden. Zy zullen in 't vlaemsch gebeuren, als de betichte, en dit zal de algemeene regel zyn, lydens zyn eerste verhoor deze tael zal verkozen hebben. Echter kan het voorvallen dat de betichte, welke er op aengedrongen heelt dat de opstel zyns gedings in 't vlaemsch zy, er weinig om geeft in welke tael de debatten geschieden. Hy kan fransche debatten verkiezen, nu om zich de medewerking van eenen bezonderen advokaet te ver zekeren, dan omdat debatten welke zyne eer aenranden zoo wel niet zullen vcrstaen worden door hel vlaemsche publiek 'l welk de nieuwsgierigheid naer dc pleitzael zal lokken, dan nog voor andere oorzaken. Moet de beschuldigde aen zynen oorspronkelyken keus gekluisterd zyn, en mag hy de vryheid niet hebben van fransche debatten te bewilligen mogen deze in die tael niet gebeuren, als dc beschuldigde, de verdediger, de beschuldiger, de rechters, als 't iedereen verkiest? De middensectie is van gevielen geweest dat die vryheidskrenking van den betichte door niet céne rede- lyke oorzaek zou kunnen gerechtvaerdigd worden. Onge- Iwyfeld mag men veronderstellen dat de advokaet som- wylen op den betichte eene zedelyke drukking zal kunnen verwekken, om hem van de vlaemsche debatten doen al te zien welke hy vervolgtmaer dat misbruik schynt weinig te vreezen te zyn. Zoodra het ontwerp, zoo als het de iniddensectie ovcrdraegt, kracht van wet zal hebben, zal niet cén enkele vlaiuing de rechten on- welen, welke de wetgever hem verleent, en eik betichte, zal zich tegen de influisteringen weten te verzetten welke tegen zyne belangen zouden stryden. Wat meer is, de belgische advokaten kennen te wel de plichten hunner bediening, om de verlangens van den belichte aen 't ge mak van den verdediger niet te slachtofferen. Hel gebruik der in Belgie gebezigde talen is vry, zegt art. 23 der Grondwet. Waerovèr klagen dan de Vlaemsche bevolkingen Hierover, dat dit grondwetle- lyk artikel, voor haer, geene vryheid dacrstelt. Zy eischen de vryheid weer van, in hunne tael, ondervraegd, beschuldigd, verdedigd en gevonnist te worden, 't Is dus die vryheid die hun moet gelaten worden. En, zoo de beschuldigde, na 't onderzoek, na het begin des gedings, denkt dat er voor zyne belangens voordeel beslaet in af te zien van de tael welke hy eerst verkozen had, en eene andere voor de pleilery aen te nemen, waerom zou men hem dan van dat recht berooven In criminele zake, zal het vóórafgaende onderzoek voor de inslructierechters in de tael gebeuren, welke de beschuldigde zal verkozen hebben maer behalve deze eerste keus, gebiedt het ontwerp er eene tweede. De voorzitter van hel assisenhof is, naer luid van art. 294 van het criminelen Onderzoekswelbock, verplicht den betichte af te vragen welken keus hy gedacn heeft van eenen raedsman, om hem in zyne verdediging by te staen, en, ingeval hy er geene zou hebben, er hem, op onwettigheidsstraf, onmiddelyk eenen te benoemen. Het wetsontwerp gebiedt hem ook den belichte af te vragen in welke tael hy vordert dat de debatten geschie den. Indien de beschuldigde,die geenen raedsman heeft, de vlaemsche tael verkiest, dan zal de voorzitter hem, ambtshalve, eenen advokaet benoemen die in 't vlaemsch kan pleiten. De miduenscclic is van gevoelen dal er onder de advokalen der vlaemsche arrondissementen alt yd ern groot getal verdedigers zullen bevonden worden, welke zich zullen verhaesten den vlaemschen beschuldigden de medewerking van hun woord en van hunne bekwaemheid te verlcenen Zy denkt ook dat de heeren procureurs generalenen dezer placlsvervangers of substituten niet lang zullen wachten met gemak de tael der bevol king te spreken, in midden derwelke zy leven, met welke zy dagelvksche betrekkingen moeten hebben in hunne hoedanigheid van dicnaers der wet, zullen zy hunne dienstwillige medehulp aen het werk verlcenen, dat de wetgever ondernomen heeft, om eene ernstige klacht recht te doen. liet verzoekschrift dal de gentschc advo kalen den 28 Mei naer de Kamer gezonden hebben, is een bewys dat de vlaemsche beschuldigden niet vruchteloos de dienstwilligheid der advokatcn van Oost-Vlaendercn noch der andere piovinciën zullen inroepen. Voorstellen wy hebben het gezegd, zyn er in twee sectiën gedaen geweest, ten einde aen de vlaemsche en waelsche beschuldigden, welke voor assisenhoven betrokken worden, der provinciën waer hunne tael niet gebruikt wordt, hel recht te geven van de verzending der zaek, naer een ander assisenhof van 't koningryk, te vragen. De sectie is van gevoelen geweest dat men het ontwerp, hetwelk 't bedienen van 'l recht in de vlaemsche provinciën alleen beoogt, niet moet verwar ren, met er andere vraegstukken in te lasschcn, waer zy de aengelegeuheid niet van miskent, maer welke voor groote moeijelykheden vatbaer zyn, waerdoor hel stem men des legcnwoordigen wetsontwerps zou kunnen verlraegd worden. De artikelen 6, 7 en 8 van 'l ontwerp hebben belrek met het beroepsgeding in correctionele zake, met de lusschenkomst van dc civiele party, en in 'l geval dat er verscheidene verdachten of beschuldigden zouden zyn. Er kan, voor 't geval van beroep in correctionele zake geene gegronde moeijelykheid bestacn men zal de tael volgen, 'l fransch of 't vlaemsch, waer men zich in eersten aenleg zal van bediend hebben, en dat wel, altyd met de vryheid van verkiezing voor wal do pleiteryën aengaet. De heeren voorzitters en procureurs, generalen van de Hoven van Beroep zullen de noodige maelregelen nemen om de Kamer, welke over de be* roepen in correctionele zake te oordeelen heeft, inzon* derlyk te vormen. De civiele party welke, naer luid der artikelen 67 en 5ö9 van 't criminelen Onderzoekswelboek, er mag tusschenkomen, om schadeloosstelling te vragen der nadeelen welke zy geleden heeft, is een hulpdeel van- 'l openbaer ministerie zy zal, even als dal ministerie,

De Denderbode | 1873 | | pagina 11