de tael moeien gebruiken, welke de belichte verkozen heeft. Wil zy in 't fransch pleiten dan stael hel iiaer vry zich lot de civiele rechtbanken te wenden. Wanneer verscheidene betichten of verdachten, wegens wetsovertredingen of wegens misdaden voor de beteuge lende rechtbanken zullen gebracht worden, en allen de zelfde tael niet verkiezen, dan zal,in de vlaemschsprekende provinciën de volkslael moeten gebruikt worden, behalve dat men den betichten welke slechts de fransche tael verstaen, oenen vertaler zal moeten geven, en ingevolge de wettelykc voorschriften volgen ook, behalve het onderzoek der overtreding of der misdaed, welke uit- sluitelyk den belichte aengaet, die keus van de fransche tael zal gedacn hebben. Eindelinge heeft de middensectie niet ge'aerzeld in het artikel 8 de straf van vernietiging des gcheelen gedings te bespreken, voor 't geval dat de gevorderde afvragingen niet zullen gedaen geweest zyn, en in de minute van 't gehoor, in de procesverballen der onder zoeksrechters en der voorzitters van de assisenhoven niet zullen aengeleekend zyn. Ziedaer de schikkingen van *t wetsontwerp zoo als de midden sectie het de Kamer voordraegt. Wy willen niet staende houden dat wy een volmaekt werk daergesteld hebben, noch dat hel stemmen dezer schikkingen al dc klachten der vlacinsche bevolking zullen uit den weg ruimen wy hebben ons bepaeld tol recht te doen aen die, welke het openbare gevoelen met de meeste krachtdadigheid aengewezen heeft, en welke klaerblykelyke misbruiken daerslellen. Oprecht is 't geene taelkweslie welke wy willen oplos sen 'l is wel eerder eene rechts- en menschlievenheids- kwestie, in welke al de Belgen belang hebben omdat niemand kan willen dat zyn landgenoot gevonnist worde, zonder dat dezen ecne volkomen verdediging gewaer- borgd zy. De nationale éénheid vloeit uit de eenheid der talen niet voort, maer wel uit dat gevoelen dat al de Belgen vóór de wet gelyk zyn, en niet één cénig deel dezer aen het andere ten offer gegeven worde. Ongelwyfeld zou een tweedrachlsbron 't gevolg worden, indien men de vlaemsche Belgen 't recht bleef weigeren van hunne tael te gebruiken in 'l verdedigen hunner eer, hunner vryheid en huns levens. De Vlaming vraegt geene voorrechten; maer hy wil al de vryheden welke de Grondwet hem beloofd heeft zc hem verzekeren is een vaderlandminnend werk. De midden sectie heeft dus hel volgende wetsontwerp by éénparigheid der zes aenwezigzynde leden aenge- nomen Wetsontwerp. Art. 1. In de provinciën Antwerpen, beide Vlacnders, Limburg en in de rechterlyke arrondissementen Brussel cn Leuven, zullen de vervolgen in correklionneclc en criminele zaken in het vlaemsch gebeuren, onder de hierna uitgedrukte voorbehoudingen. Art. 2. Gebeurt de vcrschyning op rcchlslreeksehe dagvaerding, (I) dan zal de voorzitter, alvorens tot het hoorén der getuigen over te gaen, (2) den beschuldigde of zynen gemachtigde (3) ondervragen, om te welen of Art. 182 des criminelen onderzocks Wetboek. (2) Art. 153 van 't zelfde Wetboek. (3) Art. 152 van 't zelfde Wetboek. het rechtsgeding, in hel vlaemsch of in het fransch, zal plaels hebben. Art. 3. In zaken waer de openbare verschyning voor- afgpgaen is van een voorbereidend onderzoek, zal de onderzoeksrechter, alvorens lot het hooren van den be schuldigde, over te gaen, dezen ondervragen over de keus der tael. (4) Art. 4. In criminele zaken zal de voorzitter van het assisenhof, of de rechter doorhem afgevaerdigd, (5) na den beschuldigde gevraegd te hebben te verklaren of hy eenen verdediger kiest, en alvorens er hem eenen van ambtswege aen te duiden, hem vragen of hy in het fransch of in liet vlaemsch wil verdedigd worden. Heelt de beschuldigde geenen verdediger en duidt hy het vlaemsch aen, dan zal de voorzitter hem, van ambtswege, eenen advokaet geven, in slaet van hem in deze tael te verdedigen. Art. 3. In de gevallen, voorzien door vorenstaende schikkingen, zullen alle akten van rechtspleging, erby begrepen de pleitredenen en rekwisitoriums, gehouden worden in de lael door den belichte of den beschuldigde verkozen. Niettemin zal de vervolgde party, zelfs na eene der gebruikte talen le hebben verkozen, zynen ver dediger kunnen machtigen zyne verdediging in de an dere tael voor te dragen. Die machtiging zal aengetee- kend worden in het verslag van het verhoor. In dit geval, zal het vermogen, om gebruik te maken van de bepaeld verkozen lael, in volle recht behooren aen het openbaer ministerie en de burgerlyke party, maer alleen gedu rende den loop der pleitredenen. Art. G. De tael, in eersten aenleg gebruikt, zal ook in beroep gebezigd worden, behalve hetgfne over de bc- pleilingen in hel vorenstaende artikel gezegd wordt. l)e voorzitters van de beroepshoven en de prokurcurs-genc- raels by deze hoven zullen, ieder in wat hen betreft, de noodige maetregelen nemen om de uitvoering dezer voorschriften te verzekeren. Art. 7. De burgerlyke party zal zich bedienen van de tael, door den belichte gebezigd. Zyn er verschillige be schuldigden, die niet de zelfde tael verkozen hebben, dan zal de burgerlyke party zich in hel vlaemsch uitdruk ken, en de rechlpleging gebeuren in die tael; tenzy voor de overtredingen, die uitsluitelyk de beschuldigden welke de fransche tael verkozen hebben, aengaen. Art. 8. Er zal, op straf van nietigheid, rekenschap gehouden worden van de ondervragingen en antwoor den, waervan gesproken wordt in de artikels 2, 3 cn 4 der tegenwoordige wet. Talryke verzoekschriften die met duizenden liand- teekens bekleed zyn, en uit het grootste getal der vlaemsche gemeenten van 't Land komen, cn onder welke wy de vraeg der advokalen van Hof van Beroep van Gent aentreffen, op welke wy byzonderlyk de aendaeht inroepen, zyn naer de centrale sectie verzonden geweest; zy stelt er de neerlegging op het bureel der Kamer tydens de beraedslaging, van voor. De Voorzitter, Df. Verslaggever, Scholl&ert. V. Van Wambeke. Art. 91 en volgende van 't zelfde Wetboek. (5) Art. 293 en volgende van 't zeilde Wetboek. Aelst, drukk., der geb* Van dc Putte, uiig. van den Dnidcrbodc.

De Denderbode | 1873 | | pagina 12