Van don Os op den Ezel, K'ftiifilire: zaek van Hacllorl liaetspel.- Esplaiiadepiein. en krachtdadig geprotesteerd geweestook vernemen wy dat een reklacm tegen de gel digheid dezer kiezingen aen de bestendige deputatie van den provinlialenraed is toege- stuerd. Wy zullen ons dus voor heden van alle verdere bedenkingen wcderhouden en met volle vertrouwen de beslissing der depu tatie afwachten. Aelst, statiekwartier, 26 jiiny 1873. Heer Uenderbode, In de kompagnie waervan ik deel mnek, is er 'uen kapitein gekozen die wel oü gezichten spinnen kan. Zou het u niet mogelyk zyn my te laten weten het welk zyner 5(5 gezichten nu gekozen is Ilartelvke groeleivssen, J. M. V. H. Antwoord Wy kunnen u dit met zekerheid niet aenduiden daer uen Janus allyd zyne ge zichten naer den tyd en omstandigiiedcn weet te spinnen op deze uer hel ecne en een kwartier later hel andere, enz., enz. Jannen die van vader lot zoon altoos gezichten ver- huerd hebben kan men nooit oprecht kennen. Zondag lest hebben de gekozene officieren onzer garde civiek hunnen gemakkelyken docli schandigen triompli met veel gekletter gevierd. Voorafgegaen van 't liberael barrakkenmuziek en vergezeld van het schuim onzer bevolking hebben zy de stad doorwandeld en, volgens liberale gewoonte, aen zekere huizen zoo hevig geroepen en geschreeuwd, dat velen dachten dat al de verkens van 't omliggende hunne koten waren ontvlucht en de stad waren bin nen gedrongen. Op verscheidene plactsen hebben die jongens onder elkander wel gevochten, en zich wederzydsche belee- digingen toegebracht. Indien wy wel ingelicht zyn, heetten zy eikanderen dief, en zouden er uit die verwytingen ernstige processen voort spruiten. Al die baldadigheden hebben lot laet in den nacht geduerd de liberale Kroegen hadden neering. Verscheidene processen ver bad van naclitrustsloornis zyn tegen zekere liberale windbroeken door de politie verklaerd geweest. EEWIGE KLEINE VR AEG-8RENS. 1° Als een bestuerder eener middelbare Stadsschool zoo diep in 't glasken zou geke ken hebben dat hy begint te raeskallen en met zyne vrienden zoover in onéénigheid geraekt, dat zy elkaêr, even als't grauwvolk,de schoone benamingen van snligaud, smeerlap of morspot toe werpen, zou hy dan de plich ten van zyn beroep volgen 2° Als het lierberglaweit dat uit dien twist voortspruit, 't volk naer de plaets uitlokt, wacr 't gebeurt, en er, op zoo'n wyze, ver ergernissen zouden gegeven worden, zouden dat dan goede voorbeelden voorde onderzaten en voor de bengels zyn 5° Als 't zoo verre gaet dat er een vrouws persoon, met belraende oogen als eene be drukte Magdalena^ou moeten tusschen komen, om handgemeen wordingen te beletten, zouden dal dan voorbeelden wezen die te volgen zyn 4" Welke benaming verdienen de mannen die alzoo zouden bandelen, en de hoogere Overheid die zulken staet \an zaken niet, naer behooren, zou weten te beteugelen En 5° Indien zulke feiten bier te Aelst moesten gebeuren zou M. de burgemeester dan nog kunnen denken dat zoo'n vent een behendig bestuerdci is? Antwoordt eens, op deze vrasgskens, als 't u belieft, geachte lezers. zegt 't spreekwoord wy zeggen van den éénen Boer op den andere is 't lokaeltje der liberhatersklubseti overgegaen. Van Boer Cies, die nog zoo al de liberale convenances wou kennen, zyn onze liberale jannen op 'nen Ezelsboer gevallen die nog veel moet lieren om liberale manieren te krygen en naer de logiebazen hunnen zin te kunnen bandelen en wandelen. Hebbendie feniksen in bunnen keus wel geslaegd Dat zal de tyd leeren. Zyn ze met heel hunnen boedel leeg gedaeld? Dat weten zyzelvedat ziet iedereen. Springen hunne sociëteiten op krukken, gelyk hunne mannen Daer is geen twyfel aen. Zyn ze mis schien voornemens van voor goed de pyp aen Merten te geven, nu dat ze toch zoowel zien dat hier alles voor hen verlorenis? 'lis te gelooven, als men wel inziet wat er dagelyks gebeurtze zyn gelyk allen voor den kop ge slagen. VOLKSKAMER. De kamer beeft deze week den redentwist voortgezet over bet wetsontwerp betrekkelyk de kredieten voor openbare werken. Het nieu we krediet van 1,300,000 fr. gevraegd voor de voortzetting der werken aen 't juslicie- paleis te Brussel is zonder ernstige tegen kanting gestemd geworden. By de tweede stemming beeft de vergadering ondanks den tegenstand van 't ministerie de reeds gestem de vermeerderingen der kredieten voorde wer ken aen de vaert van Terneuzen, den yzer, enz., behouden. Zekere liberale bladen gebaren deze stem ming der katholyke meerderheid niet te be- gryperi, en vragen of het ministerie nog eene meerderheid in de Kamers bezit Deze vraeg doet ons de voorstaenders dier parlementaire vei slaefdheid kennen die onder de lieerschap- py van koning, Frère 1, bloeide. Alsdjn was men slaesfcb en kruipend en eene zweepslag van den meester was genoegzaem om gansch de liberale kliek in de kamers te doen jaknik- ken. Gelukkiglyk hebben de kiezingen van 1870 daer eeu einde aengesteld en 't land van den luikschen dwingland verlost. Verders heeft de Kamer zich onledig gehouden met het onderzoek des welsonlwerps een krediet van 20 miljoenen verleenende voor't opbou wen en meubleren van schoollokalen. RECHTERLYK KRONYK. Zoo als wy het in ons vorig nummer aengc- kondigd hebben is maendag lest de wydver- maerde konlituerzaek van Ilaeltert voor'i bof van beroep te Gent opgeroepen geweest. Ondanks eene schitterende pleitrede door den achtbaren verdediger, M. J. Van Cleemputle der balie van Gent, uitgesproken, en het requisilorium van 't openbaer ministerie dat van een der feiten de betichtte ten laste gelegd afzag en tot eene vermindering van stral besloot, heeft het hof, huiten ieders verwachting, het vonnis der rechtbank van Audenaerde behouden. Men verzekert ons dat Janus van Ilaeltert en zyn hertlap in elkanders armen gevlogen zyn en zich teerderlyk omhelsd hebben toen zy de uitspraek van 't bof van beroep boorden. In alle geval dal is weinig krislelyk van zoo veel vermaek te scheppen in 't ongeluk van zynen evenmensc.hWacht maer, vogels Degene van hier boven zal wel welen te wre ken Het moet en bel zal toeli wel eens uitko men waer 't gebrand beeft al moesten de kraeien liet uitbrengen, zegt spreekwoord. M. de advokaet J. Van Cleempulte beeft in zyne pleitrede van zekere omkooping van ge tuigen gesproken die in de Haeltersche konli tuerzaek zou bestaen. Wy zullen onze imfor- meerkazak eens aentrekken. Kortelings zullen wy eene historie uit den tyd dat de beesten spraken, afkondigen. Dees vcrhoel is getiteld Verhael cener wraek van Sire Bruinbaerd uit 't boseb van Meldert en zynen handlanger Reinaert De Vos. HOOIJÏNG. Jaerlyks verliest men eene overgroolc hoe veelheid hooi, omdat men met eene onge hoorde volharding verkleefd blyll aen de oude gebruiken der plaets waer men leeft, zon der in achtneming van de omstandigheden naer welke de schrandere landbouwers zich weten te schikken, om den goeden oogen blik te kiezen op welken bet gepast is te maeijen. Omdat de lieer I'ieter, wiens bodem goed be schut, los en droog is, zyne hooijing aenvangt, meent de heer Pauwel zyn voorbeeld te moe ten volgen, zonder eens in aenmerking te nemen, dat zynen bodem koud, slecht gelegen, kleiachtig en vochtig is. Het is aldus dat, ter- wyl de eenen op den goeden oogenblik liooi- jen, de anderen dit op eenen ongeschikte» tyd doen, zonder eens te denken aen het raed- plegen van den staet van wasdom hunner mccrschcn. Gewis hangt de hooi tyd af van het bouw- stelsel dat men najaegt, van den aerd van het voeder dat men voortbrengt, van den aerd van bodem en klimaetmaer hy hangt ook al van de voorwaerden waerin de planten verkeeren, wat aen gaet hare rypheid. Het hooi is even zoo bedorven als men het gras te lyp laet wor den, dan als men te vroeg maeit. De landbou wer zou grootendeels moeten te werk gaen volgens het gebruik dat hy rekent te maken van zyn hooi, volgens dat hy liet bestemt tot de paerden, koeijen, jong \ec of schapen. Indien hy liet geven wil aen zyne trekpaerden, moet hy maeijeri zoodra de bloem uitgevalllen is als het zaed nog in melkachtige» staet ver keert, dewyl het gras, op dit lydslip van des- zelfs groei, alsdan de grootste hoeveelheid inhoudt van de spyzende grondslagen, zooals suiker, ameldonk, eiwit,enz., grondslagen van liooge waerde en die het hooi verheffen tot eene uitgelezene en volledige sp.\s onder alle. Indien liet hooi, integendeel, de koeijen spyzen moet, men maeije het vroeger, als het gras nog groen, malsch en sappig is in dit geval behelst het eene mcedere hoeveelheid van sappen, welke hel dier lichtelyk vereenzelvigt en tct eene overvloedige melk vervormt. Eindelyk, indien men het hooi bestemt tot het jong vee en de schapen, is het goed te maeijen als het gras in vollen bloei staet later, als de bloem verwelkt is en liet zaed zich vormt en rypt, loopt liet gras gevaer van deszelfs spyzende waerde te verliezen, dewyl liet zaed lichtelyk Tos knmt van deszelfs om- bulsels, en de bladen, broos geworden, breken als men ze met vork of raek omkeert. Het ge beurt alsdan dat bet gras, nay gras vooral, zich vervormt tot schier houtachtige vezelen, hebben 'noch sap noch geur. Kortom, hooi herkomstig van een te ryp geworden gras beeft niet mepr waerde dan gewoon strooi. De klaver, dit voortreffelyk voeder voor de melkkoeien cn de schapen, moet gesneden worden onmiddellyk na den bloei, alvorens de wol gevord zy. Om ze behoorlyk te droogen, keere men de lioopen zachtjes om, op zulker wyze om zoo weinig mogelyk bladeren te ver liezen. In plaets van ze ie lang in de zon te laten liggen, gelyk het dikwyls gebeurt, moet men. na ze verslenst en lichtelyk gedroogd is, dezelve byeeubrengen in myljes die men ge durende vier of vyf dagen aen ziclizelven over- laet zonder ze aen te raken, waerna men ze binnen de schuer voert. Men zal de bescliim- meling by vochtig weder beletten door de in te schuren groene klaver in lagen te leggen, die men afwisselt met lagen stroo, waerop men een weinig zout strooit. Alsdan onstaet eene gisting die het strooi een klavergeur by- zet, en dit alles wordt met veel gretigheid door het vee geëten. Maer de beste wyze om de klaver te bezigen, bestaet in dezelve te laten verbruiken in groenen staet. hetzy door liet zwaer vee, hetzy door de schapen. 11 n'y en a plus Over eenige dagen had te statie-overste van Sinte-Calharina-Waver een pachter dier ge meente voor den vrederechter doen dagvaer- den. De stalie-overte scheen zeer verwonderd, dat de vrederechter hem in liet Vlacmscb vroeg, wat hy van den pachter moest hebben, en hy verklaerde hoegenaemd geen Ylaemscli te verstaen. De pachter, goed geleerd in hel Vlacmsch. kende geen woord Franseh. Welnu, Sinte-Catharin.i-Waver is eene gemeente van byna vier duizend zielen, waer, om zoo te zeg gen niemaend, te beginnen melden achtbaren lieer burgemeester, Frauscli spreekt, en in zulke gemeente stelt men eenen statie-overste, die geen woord Ylaemscli verstaet en die nie mand beeft om zicli te doen vertalen, wat de menschen willen zeggen. Het is ongelooflik, maer liet is toch zoo. Den 20 Juny laest, rond 6 ure 's avonds, heeft men uit den Dender te Onkerzele, het lyk van eenen onbekende getrokken waervan het signalement volgt Ouderdom, 23 tot 40 jaren, lengte 1 meter 700 millimeters haer kastanjebruin, mond klein; kleederen: blauwe kiel zwarte broek, wit lynwaden hemd en grysachlige halsdoek. Het lyk scliynt rond de drie weken in het water gelegen te hebben Geene teekens van geweld heeft men bemerkt. Men schyft uit Lier. De ophitsingen van het communardsche smaedschrift dat niet ophoudt den liaet der religie en van hare bedienaers te prideken, dragen hunne vrucht. Welhaest zullen wy ons in 't midden vande Spaensche federalisten mo gen gelooven. Maendag morgen, een lienlal jongelingen van 13 a 23 jaren, na eenen nacht in slempery doorgebracht cu liet eene kot in en 't ander uitte hebben gcloopen, slendorden langs onze boulevards om zes ure 's morgens, op zoek naer vreedzame personen,om ze tebeleedigen. In dit oogenblik gingeeu achtbare predikheer, de E. P. de S..., hen voorbv, en deze ellendi- gen begonnen legen hem uit te vallen en hem önbeschoflclyk te beleedigen. Zonder zyne koelbloedigheid te verliezen, zegde liuu de eerwaerdige predikheer eenvou digweg, en met eene ware evangelische zacht moedigheid Myno vrienden, vermaekt n u vreedzaem, maer eerbiedigt ten minste de niet belredigende voorbv gangers. Deze eenvoudige woorden waren voldoende om de rnzerny dezer dolzinnigen nog grooter te maken zy vielen den religieus op 't lyf en en mishandelden hem lafhartiglyk. liet gerecht is met de zaek bekend wy ho pen dat eene strenge beteugeling de baerde- looze petroleurs van Lier lot orde zal roepen. Men schryfi uit Tervetiren dat liet geens zins onnauwkeurig is dal liet gemeenteraedslid Van Culsem zou aengehouden geweest zyn voor bet feit dat men kent tydens liet ter plaets komen van 't parket van Leuven. Het recliter- lyk onderzoek spant niette min vervolgingen in ten zynen laste uit hoofde va» vrywilligc slagen en wonde op den persoon van den pa stor. Deze laetste is teenemael hersteld en, zondag laetsl, moest hy den goddelyken dienst hernemen, maer hy is in de kerk niet te zien geweest. Men verzekert, zegt liet Handelsblad van Antwerpen, dat er sinds eenige dagen valsche bankbriefjes van 100 fr. in onze stad in omloop zyn. Dezelve moeien zoodanig goed nagemnekt zyn dat zelfs een bankier onzer stad er in be laling heef aengenomen. Nor. een Na den vermoerden Spreux, die stoute liberale voorzitter der koophan del-rechtbank van Doornyk, die den arme bestooi. komt voor de correctionneete recht bank derzelfde stad, de commies-greffier, van de koophandel-rechtbank, met name G. Her man, beschuldigd van eenen hoop hatelyke deugenieteryen. Hy is in 't gevangen wil voor de rechters niet verschynen. Sedert ettelykc jaren vroeg hy voor greflie- rechter veel meer dan hy eischén mochthet geld, voortkomende van de faillieten, hield hy achter, bewerende dat de kosten grooter wa ren dan de goedvind om een coucordaet aen eenen gefailleerde" te doen verkrygen, vroeg en bekwam hy 3300 fr.; hy deed zich ook geld geven om de meubels der faillieten voor de deur niet te laten verkoopen immers, hy was een dief in 't groot. Schoon hy maer 800 fr. jaerwedde genoot, kocht hy 't eene eigendom na 't andere, en, wonderbare zaek, niet éën advokaet, met eene failliet belast, durfde hem aenklagen, i.it vrees dat hy zyne cliënten zou benadeeligen. lierman was zeer geducht, uithoofde van zynen invloed op de liberale party, waervan hy een der steunslokken was. De liberale bladen zullen denkelyk over dit nieuw seliandael, in hunne rangen gebeurd, zwygen De Norddeulsche Ally. Zeitung, bet offi cieel blad van den lieer von Bismark, bevat een artikel, tegen de artikels die in een Brus- selscli blad. de Emancipation verschynen, en waerin de godsdienstige politick van de kanselier gehekeld wordt. Hei Duitsch blad doet klaer en duidelyk ver staen, dat Duitschland welhaest België tus schen zyne vyanden zal lellen. Alzoo dreigt de heer von Bismark \Vv mo gen de daden van dien almachtige kanselier niet meer crilikeeren Wy zouden het hoofd moeten bukken voor alles wat hy doet, op liet geeslelyk gelyk op liet politiek gebied Niettegenstaendede vryheden in onze grond wet geschreven, zyn wy reeds ondergeschik ten, zyn wy reeds onderdanen van Pruisen. Onze doctrinaire bladen zullen, zonder twy fel be\inden, dat liet blad van den lieer von Bismark gely k beeft. Dat is zoo de regelzy mogen, by voorbeeld, al wat kerkelyk is en den Paus, oiibeschaemd beleedigen maer wy, wy mogen hunne on- feilbaren afgod niet aenraken, ofschoon deze den katholiek in zyne denkwyze en vryheden kreukt. Wacrorn verbiedt de lieer von Bismarck aen de conservatieve bladen van zyn eigen land, de kiitiekeir' niet? Zy ook gees'elen immers zyne tirannieke daden, opzichtens de vrylieid der katholieken. (Handelsblad). Pe eerw, lieer abt Louis-Désiré Gesar Balaille, pastoor-deken te Douai, die door decreet van 18 dezer maend komt aengeduid te worden voor hel bisdom van Amiens is ge boren in 1830 te Houplines, tusschen Armen- tieres en Waesten, en lelt op de grenzen van ons Ylacnderen talryke vrienden. Twee werklieden geraekte dezer dagen te Luik in twist, op eene stelling van zes me ters hoog, in de Haziuelleslraet. Zonder op hunne gevaërlyk standplaels acht te geven, werden zy welhaest handgemeen en gaven elkander geweldige vuistslagen. Verscheidene personen, welke hierop hieven staen zien, poogden hen tot veden te brengen, doch een der vechters scheen moeite te doen om zynen tegenstrever vat' de stelling te werpen 'toen een commissionnaris naer boven klom, de vechters van elkander scheidde en een hunner dwong met hem naer beneden te gaen. Al de omstaenders juichten deze moedige daed toe. Ee.i enkele kaudidaet is voorgesteld aen de liberale Associatie van Luik, voor de wetge vende stemming die plaets zal hebben den 10 july aenslaende ten einde over te gaen tot de vervanging van vvylen M. Elias. Deze kaudidaet is M. Emile Jamar, provin- liale raedslieer. Dynsdag, rond half twaelf ure. is een lievige brand uitgeborsten in de woning van den heer Dangot, koopman, te La Brulotle. Het vuer heeft medegedeeld aen de palende huizen, toebeboorende aen de beeren Jos. Berlaux, bakker, en Lefevre, glazenmaker. De oude moeder van den heer Dangot, door de vlammen in hare vlucht verrast, is afgryse- lyk verbrand. Een 7 jarig kind, liet huis be wonende, is verdwenen. By den lieer Dangot is alles verbrand de huizen Bertaux en Lefevre zyn zeer bescha digd. Ganscli de gemeente is" in verslagenheid gedompeld door de- verdwyning des kinds men vreest dat het levend verbrand is. Dezen morger.d deed men opzoekingen in de rooken- de puinen. De overheid en de bevolking hebben hunnen plicht gedaen de hulp was goed ingericht. Bericht aen de liefhebbers van den wyn Uit inlichtingen, te Parys verzameld over den wynbouw in Frankryk, blykt, dat in hel mid den van Frankryk de oogst het twee derde ceiier gewone opbrengst zyn zal in het de partement derCliarenle iusgelyks. In Dordog- ne, Bordeaux, Gascogue, Armagnac, nauwe- lyks de helft. Roussillon en T Zuiden zullen eenen gewonen oogst opleveren. Guano en salpeter. Wanneer men salpeter noemt, daiKnoemt men metstof van uitstekende hoedanigheid. Nu ziehier wat de Chroniek van Landbouw ons over de peruaensclie guano cn den salpe ter bericht. Het Peruacnsch staetsbestuer is bezig om den verkoop van salpeter, die in groote hoe veelheden in de provincie Tarrapaca voor komt, ganscli alleen in handen te nemen. Men weet overigens dat dit staetsbestuer groote inkomsten genoot uit den verkoop van de guano en op die wyze, met zich den verkoop van salpeter aen te machtigen, zou het ten deele de ruimte in zyne schatkist door het ontbreken aen guano kunnen aenvullen. Het is stellig en onloochenbaer, zegt dezelf de kronyk, dat er in eenige jaren geene guano meer zal te bekomen zyn. De eliinca-eilanden, die de beste guano hebben opgeleverd, zyn ganscli uitgeput, die van Macabi en Guanapa. welke ons nu guano leveren van mindere hoe danigheid, zullen weldra ook niets meer kun nen uitvoeren, en er blyven nog slechts de beddingen op de Lobos-eilanden over, die enkelyk eenige lagen bezitten en wier kwali teit nog minder is dan deze \an welke men nu zoo klaegt. Wy moeten ons dus in korten tyd aen guano vau zeer geringe kwaliteit verwach ten. Het Peruaensch staetsbestuer zal dan de eenigste siaet zyn die salpeter aen den akker bouw zal kunnen leveren, want de staet van Bolivië bezit er weinig, en de salpeter der In dien wordt uitsluitelyk door Engeland ge kocht, die hem voor zyne buskruidfabricatie gebruikt. Zondag 22 juny, is 'net de pai ty van Thollem- beeckdie gewonnen heeft. Zondag 29 juny, om i iia ure namiddag, spe len de parlynn van Baerdcgem en Antwerpen. Om 2 i/a ure, degene van Leveau Aelst en Jo seph Verleysen, Eremhodegem. Om 4 ure, de overwinnaers legen malkaer. Zondag 13 July, ten 1 1/2 ure namiddag, spe len de pariyen van Robert, Brussel en Dellerne, Wannebccq. 'Jen 2 1 2 ure, degene van Sl.- Jans-Molenbeeck en Sl.-Pieleis-Capelle. Om 4 uren, de overwinnaers legen nialkaör. KAETsrr.L op de Zaed achter de Werf-kapel. Degioote beslissing der prvzen zal plaets hebben, den 7 july aenslaende (kermis maen dag), om 3 uren namiddag, tusschen de pariyen van Auguste Meert en Caniil De Wolf, beide van Aelst. Onmiddelyk naer den kampslryd, opstyging van eenen grooten luchtbal. HOLLAND. De beer Fnbius, kaudidaet der behoudende party en Koomseh-kalliolyk, is gister lo Amsterdam geko zen tot lid der Tweede Kamer, door 67-2 stemmen tegen 644, gegeven aen den liberalen kandidaet, den lieer Jolles. Zoo de katholyken den zegupracl behalen in de eerste stad van Nederland, is liet niet te ver wonderen, dal zy ook in Nooid-Brabanl en Limburg dc bovenhand behaeldcn. Amsterdam. 23 Juni. Verleden vrydag h- efl de plechtige inwyding der kerk van het II. Hart van Jesus, in de Vondelslraet, plaets gehad door den eerw. heer deken II. Van luencn, als daerloe gomachtig door den bisschop van Iherlem. Dc feestrede werd gehouden door den eerw. heer J. W. Brouwers, pastoor te Bovenkerk. FRANKRYK. Op dit oogenblik is Frankryk getuige van ccno schitterende katholyke betooging. Paray le-Monial, dat hel graf bewaerl van de gelukzalige Margareta Marie, ziet houderd duizenden Franschc bcdevaer- ders naer zyne muren stroomen, bezield mei de grootste godsvrucht, om er te bidden voor den Paus en voor Frankryk. By hen voegen zich talryke bede- vaerders van België, Engeland, Zwitserland en andere landen. Allen komen terug niet nieuwe hoop en bemoediging. Ziedaer, wacraen Frankryk stellig behoofte had. Do ofïlciöele onverschilligheid, de goddeloozc leer, die dc wel en de wetgeving een karakter van godlooehening geven wil, heeft liet land verloren, dal zich met heropbeuren kan, zonder den terugkeer lol hel voorvaderlyke geloof. Moge die goede gestemdheid des volks duerzaem zyn De justitie heeft tc Parys eene nieuwe fabriek van valsche baubiljeüen ontdekt, zegt de Gtiulois. liet was in de wyk Batignollcs, dat deze succursael der bank van Frankryk opgetimmerd werd. Sedert eenigen tyd was de Bank opmerkzaem gemaekt door de ontdekking van valsche bankbrief jes, welke aen de handclaers le Baiignolles en om streken werden in handen gespeeld. De briefjes van 20 fr. waren, ofschoon goed nagemaekl, toch goed te erkennen aen zc-kere teekens, welke hunne onecht heid bewyzen. Men wist dat een deel dcrzelvc was uitgegeven door een goed gekleed jongeling, met eenen ronden hoed, lichtbruinen overjas, cn die eene militaire medaille aen liet knopsgat droeg. Men wees hem elkander acn onder de benaming van hot heerschap mei de militaire medaille toen twee dagen geleden hel gelieelc fabriek in handen der politie viel. Het ganselie mèteriëel en vooral dc drukpers, welke diende om de valsche baukhillctten le trek ken, is in beslag genomen. Verscheidene personen zyn reeds achter do grendels gezel, als verdac'd aen medeplichtigheid in hel maken en uitgeven van valsche billetten der n.ink van Frankryk. Men leest in de Monde: Onze diplomatische afgezanten ten vreemde hebben den minister van buitenlmdsche zaken be richt dat, volgens een drydubbel ordcrwoord, uit Londen, Geneven en Brussel vertrokken, een weik- stakende veldtocht ging geopend worden, vooreerst in dc frabriek-en manufakluercentrums, dan op de scheepstimmerwerven en in de landbouwkundige oxploitatien. Om den uilslag dezer plichtigc werkingen te voor komen, zou het gouvernement bes olen hebben, zegt de Paris Journal dal eene voorstelling strekken de om de wet op de samcnrollingcn af le schaffen, de toekomende week zou neergelegd worden. Volgens een bericht dat wy beden uit Lyon ontvangen, is gansch het dak der kapel van Fonr- vière gebrand geweest, alsook do voorwerpen die zich op de zoldors bevonden. Hel gewelf dreigt in te storten. De toren is onaongcraekt, alsook hel stand beeld der H. Maegd en de koslelyke voorwerpen die in veilige plaets zyn gelegd geweest. Het vuer is be gonnen in dc gespannen boven dei: hoogen. koor. De oorzaek van den brand is nog niet gekend. Men maekt alle slach van gissingen over de ontwerpen of de ontwerpers dezer ramp. Is liet eene onvoorzichtigheid of kvvaedvvilligheid? 'T is T geen dat dc justitie, die eene nauwkeurige navorsehing doot, ons later zal lccren ENGELAND. Een zeer schoone akt van zelfopoffering, is deze laetste dagen volbracht geweest, volgens hel geeiï ons dc engelsctie dagbladen melden, door een werk man van den yzeren weg, Elliott genoemd, m het zuid-westen van Engeland Aerdew erkers waren be zig op den yzeren weg van I.ondcn cn Zuid-Westen, toen de exprt-sstrein van Exelcr in volle snelheid aenstoomde. De werklieden hadden den tyd om plaets le maken maer Eilioit bemerkte dal dc ket ting die de baen afsloot niet was neergelaten ge weest, en dat indien zy niet weggenomen werd, het konvooi in den afgrond zou rollen Alleenlyk aen do ongelukken denkende die er uit zouden kunnen spruiten, sprong F.lliolte toe. rukte de kelen af en de trein passeerde zonder beletsel. Maer de moedvolle werkman die zoo rap was go weesl om hel leven te redden aen zoo veel reizigers was het niet genoeg om 't zyne te redden. De loko- motief vatte hem en wierp nog slechts een misvormd lyk terug. De ongelukkige laet eene vrouw en kin- ders achter waervan hy dc eenigste steun was. DUITSCHLAND. De acrtsbisschop van Posen komt te antwoorden acn de onbescheiden kweslien van 'l ministerie der eeredienslen dal hem inlichtingen vraegde over het plan der studiën, den finaueielcn toestand, liet per- sooneel zyner groote en kleine seminarien. De aerlbisschop zicli gedragende aen het concilie van Trenten cn aen eene pauselyk bul van 1623, be trekkelyk het daerstellen zyner gestichten en in het bullelyn der pruisischc wellen geschreven, heeft be- leefdclyk maer duidelyk geweigerd de gevraegdo inlichtingen te geven. De Gazelle dc Spencr doet voorzien dal hel gouver nement zal beginnen door aen deze seminarien do toclaeg van den Staet te onttrekken, zal ophouden ze le ei kennen, en eindelyk zal sluiten. liet zelfde boosaerdig dagblad klacgl den bisschop- aen van Trier die onlangs twee onderpastors heeft benoemd zonder er van kennis te geven acn der,- voorzitter der provinlie. Hel erinnert dat dit feit voor den bisschop ccno boel na-zich sleept van I.Ouo dialers en voor de twee onderpasters van 100» dialers, indien zy hun ministerie uitoefenen Men zegt, daerenbovcn, dal de burgemeesters van be doelde plactselykheden bevel hebben ontvangen aen de twee onderpastors de sleutels der paroclualeo kerken le weigeren. SPANJE. Madrid, 23 Juni. Er is eene kolom republikeinsche troepen te Le- saea aangekomen. Ook bezetten de gouvernemeuts- iroepeu Elisonda cn San Eslcbau- Wal dc Carlislen betreft, deze hebben op eene in het oogvallende wvze hunne stellingen te L'rdax, Lugara-Muixlu en Pt-ssade della Plata verzwakt, om zich op de hoogte van Lesaca by een te trekken. Er zyn nog slechts eenige hunner aenhangers te Vera cn men ziel er geen enkele meer le Enderlassa. Er wordt bovendien gezegd dat het oorlogsma- teriëel van Irun naer Htnilaye is overgevoerd, omdat de republikeinen er vooi eenen overval der Carlislen beducht zyn. Men meldt uit Barcelona, 23 Juni Saballs heeft den aleade van Mura doen (usilleeren, omdat deze hem niet verwjlligd had van de aenkomsl der vrywil- ligcrs van Sabadel en Tnrasa, zoodot die gezamen- lykc manschappen 50 Carlislen konden verrassen. Cabccilla Fontova is door zynè eigene manschappen vermoord naby Miczas, in de provincie Gcrona Ook moeten dezelfde Carlislen cabecilln Bala gefusilleerd bebben. Men schryft uit llendaye, 22 Juni Eene kolom van 4DUO man is in de omstreken van Beasain aeugc- komen Onder do Carlislen,welke te Lizzara vielen,lelde men cabccilla Echeverria. Hel geld, dat in zyn bezit gevon den werd, is onder dc soldaten verdeeld. Die cabc cilla was de bewerker der ontriggc-hng van 12 Maert, waer by een mecanicien den dood vond. Uit Madrid wordt, dato 23 Juni, gemeld, dal er dinsdag bevelen zouden worden gegeven, opdat do vrywilligers, welke verlangen naer huis le keereD, van dienst zouden ontslagen -zyn, cn wacrdoor deze, welke by hun korps zullen blyven, aen ecne strenge regeltucht moeten onderworpen worden. Deze laet- sten zullen hunno verbintenis moeten hernieuwen. Men leest in den Impartial, van Bayonne liet gerucht liep in onzo stad, dat maerschalk Serrano dezer dagen Biarilz verlaten heeft, en i:aer Spanjo vertrok met aenzienlyke kapitalen om er eene«taffon- sistische beweging in 't leven tc roepen. Wat geloof er ook aen die geruchten gehecht werdt, zyn wy echter in staet bieraon de stelligste logenstraffing tc geven. Bayonne, 25 juny. Een ernstig gevecht greep plae'ts den 21, tusschen de rebliekaenschc kolonnen door de generaels Poslilla en Castanon aengevoerd en do bende van Dorregaray. Hel vuer is begonnen om 10 ure 's morgends tus schen Aramcnodin en Ganazo, en werd algemeen omtrent 2 ure tusschen Gainzo, Ollo en Ollogoyen; om 4 ure duerdc het voort tusschen Ollogoyen en Marula zich naer Eslella cn Monjardy richtende. Do richting van hel musketvuer duidde aen dal de rcpublikaensche troepen achteruit weken op Santa- Cruz-de-Campezo om zich naer Yillarial de Alava le begeven. Men denkt dat zy zullen betrachten Biskaijc binnen te trekken langs L'bidea of Ochaudiano waer zicli do bende van Laguncro bevindt. Men heeft geen nauwkeurige inlichtingen ovcp- deze ontmoeting, maer de verliezen schynen gevoe lig te zyn geweest van wcêrszyden. ZWITSERLAND. De Zwilscrsehe Volksdag, dezer dagen te Soloth»riv gehouden, begint reeds vruchten tc dragen. De Winlerlliurer Land bole bericht in zyn jongst versche nen nummer, dal de liberale en de gematigd.-demo- cratischgezindo party te Zurich reeds in onderhan deling zyn getreden, om gemecnscboppelyk kanton nale commission samen le stellen, die de hervor mingsbeweging zullen leiden. Men verzekert dat het voorbeeld van Zurich in andere kantons weldra navolging zal vinden. Hieracn zyn ten nauwste verbonden de pogingen, door de leden van den kniitonnalen Scherpschutters- bond van Solothurn in het werk gesteld, om alten- invloed der geestelykheid op kerkelyk en staoikundig gebied tegen te gaen. AMERIKA. Een draeiwind. De stoomboot Adriatic, welke dezer dagen le Quecnslown is aengekomen, heeft bezonderlieden medegebracht, over den schrikkely- ken drywind, met hagel cn regen vergezeld, waer van eene depecho de tyding had aengebracht, en die op 21 Mei, rond Washington en Jowa, zyne ver woestingen had aengericht. Hel orkaen had eene breedte van byna ccnc halvo myl. Het verbryzelde alles, wat zich op zynen door tocht bevond, huizen, schuren, boomen, omheining gen menschen cn dieren, alles werd door dien wervelwind meëgerukt en als speelgoed door d© lucht gezweept, om onmiddellyk met zulke kracht Le worden ter aerde geploft, dat hot niet meer ken- nelyk was. Overal op eenen doortocht van verscheidene mylen, zyn do landerven als bczaeid met timmer hout van huizen cn schuren, en hel is moeilyk een gedacht tc geven van de ramp, of dc kracht van het orkaen af te schilderen. Men zegt dal er dertien hoeven en een groot nenhl schuren letterlyk aert slukkon liggen.

De Denderbode | 1873 | | pagina 2