KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. VERSLAG, ZITTING VAN 31 MEI 1873. £>CGSED«=s="sï Bediening van 'l recht in de vlaemsclie tad, in de vlaemschsprekende gedeelten des Lands. (I) namens de middensectie (2), door Sf. Van Wambeke gedaen. H Myne Heehen, Sedert verscheidene j:iren, zyn er, ter gelegenheid des Budjels van Juslicie, in 't Senact en in de Kanier klach ten gedaen geweest, over de bedi' ning van het beteuge lende recht in de vlaetnsche provinciën. Zonder te be twisten dat er zekere misbruiken kunnen bestaen, is er den tegensprekers geantwoord geweest door de raedge- ving van 't her/.ien des criminelen Onderzoekswet- boeks af te wachten. Verleden jacr, riep de achtbare heer Coremans, in zitting van 22 february 1872, nog- [niaels de aendacht in van Mf den Minister van Justicie op den toestand der vlaemsclie verdachten en belichten, voor rechtbanken, waer legen hen de toepassing van 'de strafwetten gevraegd wordt in eene lael welke zv in 't geheel niet verstaen. Verscheidene leden dezer verga dering traden de beroepen des antwerpsehen afgevaar digde by, en drongen op de noodzakelykheid acn van den statuquo te wyzigen. Het Gocvernemcnt vcrklaerd hebbende dat hel, vóóraleer hel cene beslissing koude nemen, het einde der werkingen moest afwachten der commissie, welke met de herziening des .criminelen Onderzoekwetboeks gelast is, werd, den 13 april 1872, een voorstel door achttien leden dezer Kamer voorge dragen, luidende als volgt Eenig artikel. Inde provinciën Antwerpen, Oost-Vlaendcrcn, Wcst- Vlaenderen, Limburg en in de recliterlyke arrondisse menten van Brussel en Leuven, zyn de magistraten en de ministeriële officieren gehouden, in beteugelende zake, het recht in 't vlaemsch te bedienen, voor al de gevallen waer het niet zal bewezen zyn dat de belichte, de verdachte of de overtreder de "kennis van de franschc tael bezit, en het gebruik dezer tael verkiest. Hel niet nakomen dezer voorschryvingzal een geval van onwettig heid des gedings daerstellen. Brussel, den 12 april 1872. geteekend E- Coremans, De Lehaye, J. De Lact, Van Wambeke, Gerrils, J. Jans- sens, 4. De Naeyer, De Baets, de Zezero, Verwilgen, Kervyn de Volkacrsbeke, Van der Donckt, Tnck, Rey- nacrl, de Kerckhove, Schollaerl, ls. Van Overloop, De Clercq. Dat wetsvoorstel werd gelezen, uitgeleid, in aenmer- j (t) Wetsvoorstel N° 138 (zitting 1870-1871.) (5) De midden sortie, onder 't Yooi7.itter.seliap van M. Srhollacrt, «as samengesteld uit de liecien Van Wambeke, Gerrils, Jam's, do Haerne, Horten en do Korokhovc. king genomen en den zelfden dag nacr de sectiën ver zonden. De Kamer seliecn eensgezind te zyn om de acngebaelde misbruiken af te keuren, welker aengele- genheid niemand kan ontsnappen. Het eerste van de rechten des burgers, in de bescliaefde Landen, is 't recht van zyne eer en zyn leven, voor rechters te verdedigen welke hem verstaen. Indien de vreemdeling allyd die waerborg niet kan genieten, dan toch mag de inboorling zich, in zyn eigen Land, niet zien weigeren dat bv, in de tael die daer gesproken wordt, belicht, verdedigd en verwezen worde. T Is met het gevoelen dezes grondsbe- grips dat de sectiën, en de middensectie hel wetsont werp gunstig onthaeld en nagezien hebben. Vóór alles, moeten wy UL, Myne Heeren, rekening dezer beracdslagingen geven. Onderzoek in de sectiën. Is1" Sectie. Een lid stelt voor hel begin des ent- werps in de volgende wyzc te matigen a In de provinciën, Antwerpen, enz., zyn de mngis- a traten en de ministeriële officieren gehouden, in bc- teugelende zake, bel recht in 't vlaemsch te bedienen, a als bet zal bewezen zyn dal de verdachte of de ovcr- tredcr de fransche tael niet kent, en verkiest dat er gebruik van 't vlaemsch gemaekt worde. Een ander lid is van gevoelen dat het ontwerp 't lyd- slip zou moeten bepalen, wanneer do beschuldigde de tael zal te kennen geven waervan liy wil gebruik maken een derde lid voegt er by dat de wyzc moet aengeduid worden, waerdoor dc keus van den beschuldigde zal be wezen worden. Een lid vracgt dal bel wetsontwerp volledig gemaekt worde en gebiede dal dc vlaemsclie beschuldigde, die voor een Assisenhof eener provincie betrokken wordt waer de vlaemsclie lael niet in gebruik is, moge, wanneer by bewystdat by de fransche tael niet machtig is, zyne verzending naer het Assisenhof van eene der vlaemsclie provinciën vragen, in gevolge art. ti-12 des criminelen Onderzoekswelboeks. Het, door deze verschillige bepalingengematigde wetsontwerp wordt éénpariglyk door de zes tegenwoor- digzynde leden nengenonien. 2',c Sectio, Dc sectie neemt liet wetsontwerp aen met dry stemmen, tegen ééiic onthouding. 3dl" Sectie. Een lid vracgt dat, ingezien de nietig heid welke hel ontwerp daerstcll, de woorden lu-t recht

De Denderbode | 1873 | | pagina 5