bedienen, door de aenduiding zelve vervangen worden der akten welke iu het vlaemsch, op onwetligheidsslraf, zullen moeten vastgesteld worden. Uy stelt, verbelermgs- halve. de volgende opstelling voor o In de provinciën Antwerpen, enz. zullen de dag- vaerdingen der overtreders, betichten of verdachten, de tegen hen verleende bevelen, hunne gerechlclyke o verhooren, de beschuldigingsakten en gerechtelyke vorderingen, en aide akten der beteugelende rechls- pleging welke hun zullen aengaen, op straf van on- wettigheid des gedings, in de vlaemsche tael moeten gedaen en opgesteld worden, als hel bewezen is dat dc beschuldigde de fraosche tael niet kent. liet be- statigen dezer daedzaek zal geschieden, lydens het eerste verhoor voor den onderzoeksrechter en daerin a aengeleekend worden, d Het aldus gewyzigde wetsontwerp wordt door vier stemmen tegen ééne aengenomen. 4'1* Sectie. De sectie verlangt dat de middenseclie het vraegstuk onderzocke van te weten of er niet een maetrcgel zou kunnen genomen worden, ten voonc'eele van den vlaemschsprekenden beschuldigde, die de fran- sche tael onmachtig is, en voor een assisenhof of alle andere beteugelende rechtbank van het walenland be trokken wordt. De sectie is van gevoelen dat die be schuldigde het recht heeft van door magistraten gevon nist te worden welke de vlaemsche tael kennen, of, by gebrek van er ter plaetse van 't vervolg te vinden, voor eene vlaemsche rechtbank verzonden te worden. De sec tie stelt voor aen het ontwerpsartikel, achler de woor den,dc magistraten, die van de lechlsambtshalve udrokaten of verdedigers te voegen. Het wetsontwerp wordt dooi de zes aenwezigzynde leden cénpariglyk aengenomen. 5,,c Sectie. De sectie neemt het wetsontwerp by eenparigheid der vyf aenwezigzynde leden aen. 6C Sectie. De sectie neemt het wetsvoorstel, zon der opmerking, door de zes aenwezigzynde leden een parig arn. Onderzoek in de middensectie. Van hare eerste byeenkomst af, heeft dc middensec tie zich de praklissche moeijelykheden niet ontveinsd waertoc het wetsvoorstel, gedurende cenen vergankely- ken tyd, waërvan de duerzaemheid niet gemakkelyk kan geschat worden, kan aenleiding geven. Zy heeft voor vertrekpunt genomen dat men, in hel bedienen van 't recht, zoo veel mogelyk, de belangen der maetschappy met die der byzondcren moet doen overeenstemmen. Een lid bedilt de matiging welke de derde sectie voor stelt, wacrdoor, volgens hem, de gissing des wetsont- werps verward, en deszeifs samenstel vernietigd wordt. De wyziging verondeistelt dat de kennis der Iransche tael de regel is in de vlaemschspiekendc provinciën, terwyl het tegenovergestelde waerheid is, bovenal onder die volksklassen welke gewoonelyfst het voorwerp van beteugelende vervolgingen zyn. Die matiging zou zeer dikwyls voor praktisch gevolg kunnen hebben dat de bestaende stact van zaken zougehandhaefd, en het recht in 'l fransch gedaen worden. Niet aen den beschuldigde-, niaer wel aen den rcchler.zou de taelkeus behooren.Einde- linge zouden al de akten des gedings weltiglyk in't fransch kannen gedaen worden, zoolang de beschuldigde door den instructieiechter niet ondervrargd geweest zou zyn. slag wet! li nen: de geb Dei Een ander lid is van gevoelen dat de taelkeus aen dei rechter niet moet overgelaten worden, maer dal men de regel duidelyk moet voorschryven, die, voor wat de tael aengael, /.al moeten gevolgd worden, van in 'l begin der vervolgingen tot den oogenblik toe dat er weltiglyk be wezen wordt in welke tael het geding moet voortgezel worden. Dit lid doet opmerken dat, in rechte, en naei luid van art. 23 der grondwet, er, by gebrek van eem door de wet daergcstelde verordening, geenc wettelyki tael bestaetdaer aide gebruikelyke talen in Belgien vry of rechlgevend zyn, ineen woord, dat helde vry- heidsregel is die de overhand heeft. Moet men er van afzien? Zelfs in,West-Vlaenderen,zyn er dorpen waer hel waelsch uitsluilelyk gesproken en verstaen wordtvaq den anderen kant, bevat het arrondissement Brussel eei) groot aental burgers aendenrechtsdwang onderworpen] welke nauwelyks of geenszins de vlaemsche tael kennen.; Moet men dc vlaemsche tael aen die klas van burgen opleggen? Onnoodig er by te voegen dat de moeijelykj beid vcrdwynt, wanneer men de vryheid eerbiedigt. Mo gelyk zou de moeijelykheid ook kunnen opgelost worden met te bevelen dat de eerste akten en de inleidingsda- gingen des gedings, in de beide talen, behooilyk moeten opgesteld worden. De verdachte zou, vervolgens, zynec keus kunnen doen. Dit lid steltvoor aen het Departement van Jnsticie de twee volgende vragen voor te leggen v"° 1° Welke grondregelen schryft het Departement van Justicie den officieren van 't openbaer ministerie, aen- gaende 't gebruik der talen, in beteugelende zake voor? De omzendbrieven aengaendc dal vooi werp meêdeelen. 2° Welke dadelyke toepassing wordt er, in beteuge- lende zake, in elke der vlaemsche rechterlyke arrondis sementen, aen art. 25 der grondwet gegeven in andere bewoordingen, naer welken grondregel worden de dag- vaerdingen, rechterlyke verhooren, beschnldigingsakienJ gerechtelyke vorderingen, vonnissen en uitspraken ge- daen Zyn zy in 't vlaemsch of in 't fransch opgesteld, en in welke evenredigheid g- schiedl elk dezer akten, iu elke dezer talen? Een ander lid vraegt het getal der beschuldigden te kennen, welke jaerlyks voor de beteugelende rechtban ken van Bergen en Charleroi verschynen, en slechts de vlaemsche tael alleen kennen De middenseclie besluit dat deze vragen zullen voor- gesteld worden. Zy neemt oorspronkelyk, met eenparig heid der aenwezigzynde leden, het volgende voorstel, ah grondlyn barer werkingen aen, behoudens matingen er aen toe te brengen, na breedvoeriger onderzoek en na- zien. Inde vlaemschsprckende arrondissementen 1° de eerste akt der rechtspleging zal ofwel in het vlaemsch, ofwel in de beide talen gebeuren 2° Ten lyde van zyn eeislc verhoor, zal de beschuldigde de tael aenduiden, ft fransch of 'l vlaemsch) wacrin liet rechtsgeding zal geschieden. In T procesverbael des verhoors. zal de ver- klaring van den beschuldigde aengeduid worden 5° lief verhoor en al de verdere akten des gedings zullen in de tael geschieden, welke de beschuldigde zal aengeduid hebben. !n antwoord opeen dervracgstukkcn, heeft het Goe- vernemeut aen de middenseclie de verslagen van de heeren Procureurs gencralen by de Beroepshoven van Brussel, Gent en Luik, rakende het bedienen des rechts in T vlaemsche gedeelte des Lands, versehalt. Die ver- der 'ld gist

De Denderbode | 1873 | | pagina 6