Onbetwistbaer is 'l dat niet écne wet, sedert de afkon diging der Grondwet, het vermogend gebruik der talen voor de rechtbanken geregeld heeftook denken wy dat het gelykelyk bewezen is dal, naer 'l gevoelen van M. Devaux, die de opsteller van bovengenoemde wyzi- ging is, de wet de pleitredenen, voor wat de tael aen- gaet, moet vry laten. Ernstiglyk gesproken, kan men niet slaen houden dat de verdachte of de betichte, tegen zich eenen beschuldigingsakt moet hoorcn voorlezen in eene tael welke by niet verstaet. Eene der voornaemste voorwaerden van al de criminele gedingen bestaet hierin, dal de beschuldigde eene volstrekte kennis hebbe van al wat er voor hem gedaen en gezegd wordt hy heeft het recht van te eischen dat d« magistraet, voor welken hy gebracht wordt, hein versla. Deze laelste is verplicht het verhoor en het vonnis, in de tael van den beschuldigde, te doen. Hoe kan men staenhouden dat, in 't vrye België, een magistraet van 't vlaemsche land, die de vlaemsche tael niet veistaet. het recht zou hebben van de bevolking eene tael op te leggen welke zy niet verstaet, en den Vla ming te vonnissen zonder dat deze de beschuldiging versla der feiten welke men tegen hem inbrengt? De belichte of de verdachte heeft het ontegensprekelyke recht van de gerechlelyke vordering van 't openbaer ministerie te kennen en zelf te verstaen hy moet ze in de kleinste omstandigheden kunnen wederleggen of tegenspreken. En men zegge niet dat de verdachte of betichte slechts één éènig belangen heeft, dat van wel verdedigd te worden; men doe de vlaemsche balie het ongelyk niet aen van voor te geven dal de beschuldigde allyd beter in het fransch zal verdedigd worden de beschuldigde mag eene verdediging, die hy verstaet, voor eene zoo gezegde krachtdadigere verdediging stellen, 't Gael hier zijne eer, zgne vryheid, zijn leven aen laten wy hem rechter over hetgoue hem 't best belaemd. Laten wy hem de geheele gerechlelyke vordering verstaen en hem het, dikwyls zoo kostbare en zoo beslissende vermogen niet ontnemen van, door eene redestooring, den geheelen stand der debatten te veranderen. En wat valt er over de gezworen te zeggen Moeten de gezworen zeiven ook niet de geheele beschuldiging verstaen, en hoeveel zyn er in de vlaemschsprckende provinciën niet welke slechts heel onvolmaeklelyk de fransche tael verstaen? liet gene M. Coremans in zyn wetsvoorstel beoogt is eenvoudig het voorstel strekt 0111, voortaen, de ver dachten en beschuldigden der vlaemsche provinciën de taelvryheid voor de beteugelende rechtbank van hun land te zien genieten. De achtbare onderteekenaers van de conceptwet hebben de burgerlyke bediening des gerechts van die welke men de beteugeling heet, volstrekt afgescheiden. Ook is de midden sectie eenparig van gevoelen ge weest dat slechts de verbetering der wezenlyksle en belangryksle misbruiken van het beteugelend gerecht moest bevlyligd worden. Die te veel onderneemt slaegl kwalyk laten wy dan daer het burgerlyk gehecht, waer 't belangen onbe duidend rs, de enkele policie, waer alles hedendaegsch in 't vlaemscb gebeurt, en de waelsche provinciën, waer de misbruiken welke wy bestryden slechts eene uitzon dering uitmaken. Dc midden scclic bcelï nooit uil hel oog verloren dal de eendracht van al de Belgen eene der ernstigste waerborgen onzer nationaliteit is. Maerom onze natio- lileit zonder onderscheid tusschen Vlamingen en Walen te handhaven, welke, vóór alles, herhalen wy hel, Bel gen zyn, iedereens rechten moeten geëerbiedigd worden. liet criminelen Onderzoekswetboek wil dat de procesverbalen, en andere vóórafgaende akten van het beteugelend gerecht door verschillige agenten des ge- zags in boek 1, kapittel 1, (art. 8 en volg.) aengeduid, opgesteld worden. Wy zyn van gevoelen geweest dat de rechlerlyke poJicic builen het wetsontwerp moest ge laten worden, 0111 in derzelver uilvoering gecne de minste stoornis te brengen. De belangen der maelschappy met die der betichten verzoenen, is onze voornaemste dryfveer. Wy willen enkelyk de werkingen der vertegenwoordigers van de samenleving daer bepalen, waer het geheiligde vcr- dedigings belang het ons gebiedt. Een vlaemsche misdadiger, die, op heelerdaed, in het waelsche deel aengehouden wordt, kan den beambten van de gerechlelyke policie der plaets, waer hy aenge houden wordt, het gebruik zyner tael niet opleggen 't is genoeg dat hy wete wacrvan hy verdacht wordt, het verdere onderzoek zal 't overige doen. Het Goevernement heeft stellig zyn woord gegeven dat het, in de vlaemsche provinciën,geene andere magis traten zal benoemen dan die welke beide talen verstaen. Diensvolgens valt er weinig belang zelfs, in hel vlaemsche land, de eerste akten dezer noodzakelyke en weinig l>e- langryke rechtspleging te bepalen, 't zyn de verdere belangryksle akten, op welke men zich moet toeleggen. De middenseclie is van gevoelen dat het verhoor van den verdachte, algeineenelyk liet hoofdpunt uitmaekt van helgene eigenlyk 't onderzoek geheeten wordt. In ieder rechterlvk arrondissement, zyn de instructie- of onderzoeksrechters gelast met de feilen vast te stellen, de procciverballen op te stellen, lol de ondervragingen der verdachten en hel hooren der getuigen over te gaen, de mandaten op te maken, in een woord, al de akten daer te stellen, welke voor het vollooijen des onder- zoeks noodig zyn. 't Is voor die magistraten dat de verdachten of betichten te verantwoorden hebben voor de feiten die hun ten laste gelegd zyn 't zyn de instruclicrechters die rekening moeten doen der zaken waervan 't onderzoek hun loeverliouwd wordt (127, criminelen Onderzoekswetboek). 't Is, eindelinge naer derzelver verslagen, dal de rechtbank (raedskamer) de verdachten of wegens de aenklagingen vrystelt, of voor de beteugelende rechtbanken verzendt. Doen wy echter opmerken dal, naer luid van Art. 182 van dat zelfde wetboek, het niet noodig is dat al de feiten eerst de bemerkingen of waerderingen der raeds kamer onderworpen worden, 't Is zelfs eene plicht van 'l openbaer ministerie, wanneer 't ondervindt dal eene langdurigere rechtspleging nutteloos is, van het recht- slreeksche verzenden naer de rechtbank te eisschen, welke over het geheele zal te vonnissen hebben. Al wat tol het verhaeslen strekt van den gang cencr criminele rechtspleging of er de gerechtskosten van te verminderen, moet iu 'l werk gesteld worden, als er geen ernstig nadcelig gevolg kan uit voorlvlocijcn. In dit geval geschiedt liet ware onderzoek in dc open- bare pleitzacl.

De Denderbode | 1873 | | pagina 9