Kaelspel.- Esplanadcplei». OPJZjS kermis. Door een allerschoonste wéér begunstigd, hebben onze kermisfeesten veel volk nacr de Staff gelokt. De festival van zondag, l'teu dag der kermis,waeraen vyfiien muziekmaetsohap- pyën deel genomen hebben, heeft, zoo door den keus der stukken, als door de kunstmatige uilvoering derzelven. elks verwachting over troffen. Geen wonder dus dat dien dag, by/on- derlyk van vroeg in den morgend lol laet in den avond, al de straten krielden van 't volk dat aen die schoone leest wou deel nemen. Onze liberale hansworsten, hebben een extra goed gedaCht gehad van zondag, zeer vroeg in den morgen, de stad te verlaten, en naeraudero, voor hen, wligere oorden at te steken, om daer hunne haetvolle spyt gaen te verkroppen de kermis van f<s72 heeft im-. mers toch, Voor hen, zoo pynelyke gevolgen gehad 15 maiinen, in één mael, zyu er, met die zoo beroemde feest, in den koperen kies- ketel zoodanig afgekookt geweest, dal er niets, zelfs de kleinste beentjes niet der liberale kandidaetjes, overgeschoten is 'l gene ons verplicht heeft hunne uitvaèrt, wel met groot genoegen, te vieren en aen onze geachte lezers meé te deelen. •Wel hebt gy gcdaen, groote zedemeester uit 't Verbond, van met heel uwen kliek en uwe klubsmannen naer andere ptaetsen te loepen uwe bedrukte tronie zou hier, lus schen al de gulhartige vermaken onzer mede burgers. een aerdig uitwerksel te weeg ge bracht hebben want altyd is 't onaengenaem, voor feestvierende wezens, langwerpige droeve suioelea te zien trekken 't gene altyd," de verinakclykheden min of meer stoort, "omdat, bedrukte wezens te onpas komen lusschen feestvierende gezichten. Celyk hebt gy geluid als gy 't gedacble gekregen hebt van ons, ten minste, die dagen, van uwe drupneuzerjëu te verlossen. Mochten wy u eenen goeden raed geven, beroemde zedemeester, wy zouden u zeggen doe, in het toekomende nog, helgene gy dit jaer gedaen hebtzet u uit de voelen, als 't feest iSj ge weet zeer wel dat gy er te veel zyt, en men het gemakkelyk zonder.u kan gedaen krygen, omdat gy hier op liet over schot loopt, en, wat meer is, dat gy, door uw spoedig vertrek naer een of ander logiestad, Aelst, ten minste gedurende zvne kermis dagen, van de vrydenkers- geuzen- en fratic- magonshaspel verlost hebt. Dat strekt u tot eer, gy, vermaerde zedemeester, indien gy het zjt, die uwe handlangers dat grootse!» ge dacht ingegeven hebt. Proficiat Maer laten wy onzen kwast varen, en spie ken wy verder van onze feesten. Met een inning genoegen mogen wy melden dal al, wat op bet kermisprogramma acngeduid slaet, allerbest afgeloopen is, en dat onze foire en jaermnrkt een nieuw bewys is dat nooit po gingen nutteloos blyven, als'igemeèntebestuer den goeden wil heelt van heilzame maetregelen in 't belangen zyner medeburgers te verzinnen. De openbare muziekavondfeest, welke onze a.lomvermaefde Koninglyke Maetscliappy, al Groeijend' Boehjend', dynsdag in liaer schoon en uitgestrekt lokael gegeven beeft, heeft dien dag een uitgekozen gezelschap inboorlingen en vreemdelingen naer de Nieuwstraetpoort gelokt, welke allen met genoegen de kunst matige uitvoering der muziekstukkenals mede de schikking des lokaels hebben kunnen bewonderen, 'l Gene ons bier best bevallen heeft, is te zien dat een groot aental onzer tegenstrevers de feest, met zichtbare blykeu van tevredenheid, by gewoond hebben, en het met ons eens zyn om te bekennen, dat er geene. feesten kunnen gegeven worden die gelyken of evenaren, aen deze welke onze Koninglyke Harmoniemaelscbappy met zooveel kunst en luister geelt. Velen onzer tegenstrevers en derzelver dames hebben ons gezegd en herhaeld dat het hun spyt, eb grootelyks spyt, dat zy, op 't aensioken van eenen verwaenden buiten- lienne, zich hebben laten overhalen, om aen de Maetscliappy der Jonge Garde vaerwel te zeggen, en zoo zichzelyen builen alle fees ten en vermaken te sluiten. Moest liet nog ge beuren, voegden zy er by, 't zou lieel anders zyn geen Papzak zou óns by den neus meer leiden, en rondaf zouden wy liern zeggen zyt ge kwaed wy kunnen in uw spyt niet deeleu zyt ge overal buitengeschópt, blylt builen en laet ons met vrede. Wat dunkt u daervan, geachte lezers? Is dat niet wel geredeneerd en hebben die zeggers niet groot gelyk van eens rondborstig te ver klaren boe zy zich hebben laten foppen, om een vertrooslingsleeken acr, zulken feniks te ge\en Dc venpakelykheden van woensdag hebben ook vcél.byval gehad, en zyn allen in de beste orde afgeloopen maer 't gene eeue allerver- eerendste. melding verdient, is de luisterryke muziekfeest welke onze Koninglyke Maetscliap py, al Groeijend' Bloeijend', hier donderdag op den kiosk, met zoo veel smack als kunst gegeven heeft, dal clks verwondering over troffen gewèest is. Verzekerd zyn wy, dat 'l vuerwerk dat zon dag toekomende, tot slot onzer feesten, op bet Esplanatfèplein zal afgestoken worden, een meesterstuk zal zyn wy weten immers Jat de behendige vuerwerker die met hetzelve gelast is, reeds blyken gegeven beeft, van zyn vei nuft, en ons getoond beeft dat hy zyn vak meester is. --ntr- ■- NAEMLOOZE SCHRIFTEN. Wy rekenen liet ons tot eene plicht van onzegeiebte leze'rs nog eens te herbalen dat wy geene brieven of schriften in onze kolor.nen kunnen méédeeten, als de schryvers zich niét; yertrouwei.yk, kenbaer maken iets dat voor ons geheiligd is, daer de inzenders op onze geheimhouding mogen rekenen. Dit is de rede dat wy geen gevolg hebben kunnen geven aen 't gene ons, naemloos.over de zaken, Lange Pikaert, kornel Spoeling, de majors Kaberdoes en Poupiou, Capilein 1S° 36, pêre Je/ en den langgestokten Jon enz., enz., deze week er verledene week, toegezonden is geweest. Willen de schryvers dezer Stuks zich kenbaer maken, wy zullen onze kolonnen voor hen openzetten, en alles afgeven dat zy vragen, lot zelfs de verzoeningen lusschen "krakeelders, welke in eene onzer omliggende gemeenten, 11a een musken paling, zouden moeten ver- wezenly kt geweest zyn. Nopens de berucbite Konfltuerzaek van llaeltert beeft de heer Reynaf.rt, sekretaris aldaev, een schriftje uitgegeven waervan een exemplaer ons, door eenpu vriend, is ter baud gesteld. Wy hebben dit factum met aandacht gelezen, ën, wy durven liet ronduit zeggen, wy zouden geene de minste moeite hebben om deszelfs s.hryver op zyne plaols te stellen en hem noten te kraken te geven waerop hy ongelwy- feld zyne beste tanden zou breken. Doch. daer wy stellig vernomen hebben dat DAME JL'STI- ClE komt gelast te worden den heer Reynaeiit daervan scherpe rekening te vragen, zullen wy ons, voor 't OQgeuhlik, onthouden gezegd factum te beantwoorden. YOLKSKAMER. De Kamer beeft deze week het wetsontwerp dat de premie voor den uitvoer der sterke dranken afschaft met 02 stemmen tegen 10 en ééne onthouding aengenomen. In zitting-van vrydag heeft de vergadering den algemeenen redetwist aengevangeu over 't wetsvoorstel, CÓVremaiis en G""', bétrekkelyk liet taelgebruik voor de beteugelende gereclitslioven, in de vlaemschsprekende deelen des Lands. Alen weet dat dit wetsvoorstel, door al de sectien dei1 Kamer, rypelyk overwogen en byna ééii- pariglyk aengenomen is geworden. Ons dunkens kan er geen twyfol bestaen,. of een wetsontwerp van zulk gewicht zalgeene de minste tegenkanting ontmoeten, by elk Volksvertegenwoordiger en Senateur, die bet recht wil zien uitvoeren, zooals het moet uit gevoerd worden, dal wil zeggen, dat een ongelukkige -belichte of verdachte grondig zal kunnen begrypen welke feiten hem ten laste gelegd worden, en wat zyn verdediger lot zyne verdediging tegenwerpt, alsmede waerin zyne veroordeeling bestacl zonder dal by de hulp van gendarmen en andere openbare be dienden, om kennis van de zaek te hebben, moete inroepen, gelyk bet meermaels, tot schande van ons Land, gebeurd is. Toekomen- dé \Veek zullen wy hierop terugkomen. Het verslag der middenscctie gelast met bet onderzoek des wetsontwerps nopens de mili taire hervormingen is, door den heer Notliomb, op de bureelen der Kamer nedergelegd. De vergadering beeft lipsloten zich onmuldelyk na de stemming van liet wetsvoorstel, Corr'e- mans en Coir, met dees wetsontwerp onledig tc houden. Dc Provinciale Raed van Oost-Vlaen- deren die nu zyne zittingen houdt, beeft de volgende hulpgelden aen kerken en pastoryen verleend 2"),000 fr. voor het bonnen der Sl-Jozefskerk, le Aelst. 4,500 fr. voor de vergrooting der kerk van Lootenliulle. 3,000 fr. Hofstade. 1,000 fr. voor de herstelling van den toren te Russignies. 5.000 fr. voor het vergroolen der kerk van Opdorp. 7,000 fr. voor de gedeeltelvke herbouwing der kerk van Lemberge. 1,000 fr. voor liet herstellen der pastory van Paulatem, en dezelfde som voor de pastory van Smeerhèbbe-Vloersegem. 2,000 fr. voor eene nieuwe pastory te Mecrdonk. 2.000 fr. o te Laerne. 2,000 fr. te Ooike. 2,300 fr. voor liet knopen eener nieuwe pastory tc Poeke. 800 fr. voor herstellingen aen de pastory van Erembodegem. 200 fr. voor herstellingen aen de pastory van Smetledc. 1,500 fr. u s aen de kerk van Klein-Sinaei. 1,000 fr. van Steendorp (Bazel.) Woensdag II. is alhier met veel plechtigheid en algemeene vreugd liet huwelyk gevierd van M; Kakel Liênaut, provinciaelraedslid met Jufv. Maria Lierens. Ter dezer gelegenheid hebben debewooners der wyken waer't gelukkige paer moest door trekken in naer T stadhuis- en kerkgaen hunne buizen luisterryk met vaendels en wimpels versierd. Gedurende hel feestmael heeft de koninglyke maetscliappy van Harmonie, Al Groeijend' Bloeijend', welke de eer beeft AI. Karei Liénart tot ondervoorzitter te bezitten, het huwelykspaer met eene serenade vereerd, samengesteld uit de schoonste muziekstukken van haer uitgestrekt en ryk repertorium. De brusselsche steenweg waer 't kasteel van AI. Lierens Eliaci t aenpaell en op 't welk dc brui loftsfeest gevierd is, was.ook van in den vroe gen morgend feeslig opgeschikt, en werd 's pvonds algemeen verlicht. Deze verlichting heelt veel volk derwaerts gelokt. Onze jeugdige stadsgenoten, de heeren Gustaef en Adolf Van der Smisssen, zonen van AI. Van der ^missen-De SchryVer, hebben gis ter, 11 dezer, het exaem afgelegd.de eerste als kandidaet in Wysbegepi te. en Wettenschap pen, de tweede als kandidaet in de rechten. Do Court ier de Bruxelles bevat een voor treffelyk artikel, waerin hybewyst, niet de statistiek in de band, dat zelfs te Brussel, waer men beweert, dat geene Vlamingen te vinden zynde overgroole meerderheid Vlaemscb is. Inderdaed, Brussel telt 263,470 (optelling van 1866) inwooners, waervan er uitsluitend Franscli spreken. 37,838 uitsluitend Vlaemscb spreken 100.916 de twee talen spreken. 93,832 dry talen spieken1,830 263,476 Zoodat er van het ronde getal, 260,000 in wooners, er slechts 37,000 zyn die niets dan Franse!» verstaen. En het is, roept de Courtier heel te recht uil, aen die minderheid, dat men de massa zou moeten opolleren, op de bewering, dat Brussel de hoofdstad is, dat liet Franseb er veld wint en zelfs in de voorsteden géspfokén wordt Het armzalige van die bewysreden legt iedereen voor den geestmaer zy worden niettemin aengehaeld door 't departement van justitie, en zullen gewis door de Anspaclfs en Berge's worden toegejuicht. Wy wenschen deu Courtier geluk over zyne flinke houding in de Vlaemsche zaek. Overi gens dit blad is te rechtzinnig katholyk en heelt te veel gezond verstand, om ziel» niet met hart en ziel voor de lael des volks le ver klaren. X Veurne beeft eene maefscbappy koor zangers, die saemgesteld is uit een 45tal Vlaemsche jongens, één uitgezonderd. Sinds liaer bestaen hebben die heeren hunne beraed- slagingen en beslissingen altyd in het Franseb gedaen tweemael was er voorgesteld geweest de zaken van de moederlael te bespreken, doch vruchteloos. Zaterdag laetst voor de derde macl, was een dergelyk voorstel aen het dagorde, en ditmael nog heeft de kring, welke noclttlians vele leden teil die de Fransche lael niet machtig zyn, besloten aen dc tael van cltez nous de voorkeur tc blyven geven voor liet afhaspelen zyner affairtjes. 'l Is bykans niet gcloofelyk, maer 't is toch zoo. Slechts zeven leden stemden voor bet gebruik hunner moederlael. Er waren 26 leden tegenwoordig. (I 'euntaer(. Men schryft uit Luik Onze stad is in volle feest, ter gelegenheid van bet bezoek des Ivonings, en van alle kan- tenzyn crtnlryke vreemdelingen toegestroomd. Rond 2 1/2 ure arriveerden de Koning en de Koningin, vergezeld door de ministers van binneniandsehe zaken en openbare werken. Het weêr dat tot dan uitmuntend was geweest, veranderde eensklapseene onmetelyke stof wolk werd door ''01)0 windhoos voortgezweept en bet koninklyk bezoek werd aengekondigd door een salvo van schrikwekkende donder slagen, afgewisseld door lievige bliksems, eene zware hagelbui en zulke sterke regen vlagen, dat iedereen zich zoohaest mogelyk uit de voeten maekte, behalve de arme garde civieken, en de soldaten welke van dienst waren, en die dan ook zoo door en door nat werden, dat hel water vaa bunnen baerd droop. In de sfalie»die evenals de stralen, welke de stoet moest doortrekken, bevlagd was, stonden den lieer Piereot. burgemeester eri AI. de Leusemans, gouverneur der provincie, elk met eene redevoering gereed, waerop de Koning werd vergast. Toen de Koning zynen goeden vriend den lieer Frère-Orban onder de aanwezigen bad bemerkt, ging by tol hem, drukte hem de hnjul en sprak eenige oogcnblikkei» met hem. Vervolgens staple hy met een byzonder rytuig en werd naer liet provinciael gouvernement gebracht. Hy droeg den uniform van opper- gencrael van liet leger, de Koningin droeg een blauwsatynén Kostuem met wille mautille. Beiden hebben zich gedurig eenige oogenblik- ken op bel balkon vertoond, nadat Z. AI. te peerd, de troepen van bet garnizoen en de burgerwacht, in revue bad gepasseerd. Er hebben niet minder dan dry banketten plaets gehad. Zondag werd liet eerste gegeven door den gemeenièraed in. liet Stadhuis maandag gaf de Koning in het paleis een tegenbanket waerop HU personen zyn uitge- noodigd, en dynsdag beeft in den schouwburg liet groot banket plaets der landbouwmaet- scliappy, waerop niet minder dan 300 per soueu zyn uiigenoodigd. Alen meldt uit bet kamp van Bevcrloo Laetsleden zondag avond, tussclien 3 en 10 ure, terwy! Al. Renson, kapitein by liet regiment grenadiers, afwezig was, is er een kwaeddoener in zyne kamer gedrongen, beeft eene kist opengebroken, waeruit hy een eiken houten koffertje beeft gestolen, bevattende brieven, familiepapieren, alsook eene somme van omtrent 300 fr. in goudstukken. Alle op sporingen, om den dader te ontdekken, zyn vruchteloos gebleven. De groote manocuvers zyn volop aen den gangzc zyn zeer lastig voor de soldolen. want dikwyls slaen deze wel twaelf uren on der de wapens. Den 28 juny had men een on geluk te betreuren. In eene charge der kaval- lerie, stortte liet paerd van eenen lancier op de hobbelige beide néér: de arme jongen werd met een geweldige ruk ter aerde geworpen hy ontving daerby eenen boefslag van zyn paerd, met liet ongelukkig gevolg dat zyn been brak. Oogenblikkelyk was de ambulance wagen by de band en de gekwetste werd nacr bet hospilael gevoerd. Ook onder de manccuvers van maendng laetstleden had er een ongeval plaets. Een voorpost van het voetvolk werd onverwachts aengevallen. De infanteristen vormden zich in cirkel, om den aenval af te weren. Tegen de bevelen van den oppergeneraal, dat de aen - vallende troepen ten minsleop5 meters afstand moeten blyven, stormden eenige ruiters op de kleine groepbet paerd van eenen ruiter stortte op de bajonnet van één soldaet, met zulk geweld dal dit wapen tot aen de schaft in de borst van liet arme dier drong. Den 3 july waren er geene groote manceu- vres. Hel was rond 2 1.2 uer namiddag; de officiers zaten aen tafel en hadden de soep binnen, toen er eensklaps een kanonschot door bet kamp dreunde en daerop een tweede.. T Signael van brand Op min dan vyf minuten stond de infanterie, de officiers acn 't hoofd, onder de wapens gescliaerd voor bet front van liet kamp artillerie en kavallerie volgden. Nergens was er brand le bemerken De op pergeneraal bad maer eens willen zien of de jtroepen ving by de band waren om de wapens op te ueinen. Hy kwam welhaest voor het front gereden en zag er voldaen uit. De troepen mochten in hunne barakken terugkeeren. (Onafhankelyke Hasselt. Om flesschen, waerin terpentynolie, petroleum, photogeen, eriz., is geweest, te zuiveren, doet men er een weinig sterk zwa- velzuer in en laet dit in de flesch rondloopeu, tot bet de geheele oppervlakte heeft geraekt. Dan brengt men ze onder de pomp en laet ze eenigen lyd vol- en overloopen, op de laetste vetoogen boven aen den hals zyn verwyderd. Een middel tegen het stralen der bieën. De Abeille medicate doet een eenvoudig en krachtdadig geneesmiddel kennen tegen bet steken der wespen en bieën, doorM. Dauverué aengewezen namelyk kalkwater. Men weet dat bel loogzout een voortreffelyk geneesmid del is en in 't algemeen meest gebiuikt wordt, maer dikwyls te velde heeft men geen onder de band, terwyl dat bet altyd gemakkelyk is zich kalkwater te bezorgen, met eenige gram men ongebiuscht kalk in een glas water te mengen. M. Dauverné heeft verscheidene proefnemingen gedaen, die, zegt by, altyd met goeden uitval zyn bekroond geweest. Hy zelf ontving eens aen liet hoofd en aen bet gezicht talryke wesp steken, hy nam zyn toevlucht tot dit middel, die hem opgenblikkelyk genas. Men weet dat liet kalkwater gelykkelyk voortreffelyk is tegen verbraudlieid. Deze aeiiwyzing kan by- zonderlyk nuttig wezen voor den buiten, al- waer de werklieden aen de steken van vele insekten zyn blootgesteld. HANDEL EN NYVERHEID. Er is niets nieuws aen te stippen voor de afgeloopen week iedereen houdt goed vol en wacht, zoowel voortbrengers als koopers. Het is een gespannen toestand, waerin bet openbaer gevoelen de overwinning moet be halen. De Moniteur meldt, dat de minister van bui- tenlandsetie zaken van den Belgischen consul te Rouslehouck een verslag heeft ontvangen, over de voordeelen welke ervoor België zou den in gelegen zyn. steenkolen te leveren aen Rumenië en Bulgaria. Dat zou merkelyk voordeelig zyn, vooral aen de nu betaelde pryzen maer is liet moge- Ijk that is the question. De coke daelt altyd meer, tol BOfa. per ton en er is geene spraek van verhooging voor dit artikel. In Fiankryk is de toestónd even gespannen als ten onzent, en ook daer kan die toestand niet lang meer duren. Indien de koolmynen hunne pryzen behouden, zien ook de groote nyveraers af van aenzienlyke bestellingen, en zooveel als mogelyk is, koopt men uitsluitend wat voor dagelyksclie behoeften noodig is. Als de verwachting voor groote bestellingen er toe bydraegt om de pryzen vast le houden, vermeerderen langs den anderen kant de aen- komsteri uit Engeland en Duitscliland op aen zienlyke wyze, zoowel in liet noorden van Frankryk als le Parys, en houden de hoop der koopers levendig op eenen ouvennydelyken afslag. De afgeloopene week bracht eenige aenzien lyke bestellingen aen voor de yzergieteryen van rails voor liet buitenland en liet eene aeu- staende verbetering der pryzen verhopen voor de op banden zynde aenbestedingen van den Staet, waeraen al de yzersmelterjen denken deel te nemen. De pryzen worden voor liet oogenblik zeer ferm gehouden aen 30 fr. Het geslagen yzer daerentegen is weinig gevracgd en de merkt voor geutyzer blyft zoo kalm, dat dit een slecht vooruitzicht oplevert voor de groote gieteryen. Het Duilscb gouvernement beeft in zitting van 20 Juny een besiuit genomen, waerdoor, te rekenen van I October 1873, de invoer in Duitscliland zou vry zyn voor ruw geutyzer en stukken van oude yzerwerken. De inko mende rechten van onafgewerkt geutyzer, dat onzuivere stoffen inhoudt, is bepael'd op fr. f2,30 per ton voor geslagen en in staven ge trokken yzer: fr. 62-30 per ton op de bruto- artikels in gegoten yzer of stael,-yzer of stael- draed, afzonderlyk of aen hout verwekt fr. 30 per ton voor locomotieven, tenders en stoomketels, en fr. 31-23 voor stoom- en andere macliienen. Al die belastingen moeten voor goed afgeschaft worden te rekenen van 1 January 1877. LAADBOUW. Zorgen tijdens den groeityd acn den beetwortel by te zetten. De beetwortel vereischl zorgvuldige wie ding en herliaelde opspitlingen. Aten moet by die bewerkingen altyd een droog weêr kiezen. Veel landbouwers hebben de gewoonte de roode beeten durende den groeityd te ontklee- den van eenige bladeren onv ze "aen bun vee te bestellen. Men kan zich met geene--kracht dadigheid genoeg tegen zulk scliadelyk gebruik verzetten. Om 3 centimen aen bladeren te winnen, zet men zyne plant meer dan 10 cen timen nadeel by. De bladeren zyn als dc lon gen der planten met welke zy de lucht opslor pen liewel, zoudt gy durven beweeren, dat men aen een mensch geen nadeel aen zyne gezondheid zou byzetten met liern een deel van zyne longen weg le nemen? Zekerlyk hy zou ervan kwynen, liewel, melde plant is liet niet anders gesteld. Inooysttng en bewaring van den beetwortel. De beetwortel eindigt zynen wasdom te be reiken in de maend van September en gemeen- lyk trekt men hem uit in October of November volgens de weérgesteldheid. Het byzonderste voor den landbouwer is zich door den vorst niet te laten overvallen, en te zorgen dat zyne roode beete zoo weinig mogelyk gekneusd zyn om hunne bewaring des te zeker te maken. Men bewaert de roode beet juist gelyk den aerdappel, in kelders, onder wagenhuizén of in graven. Alleenlyk heelt men bemerkt dat de roode beeten in graven bewaerd iets armoe diger worden, en uit die reden hebben de suikerfabrieken belang ?e in de putten zoo weinig mogeljk te laten verblyven. Gebruik van den beetwortel. Op onze pachthoven dient de beetwortel tol spys der dieren, en men verzekert dal 100 kil. van dié suikerplant 43 kilos goed boei weerd zyn. Men moet zich noclithans op die rekening niet gansch betrouwen. Verliezen wy uit de oogen niet dat goed hooi is samengesteld uit een zeker getal van verscliillige planten, en dat het gevolgenlyk eene afwisselende voede ring uitmaakt, meer volledig dan eene plant op liaer eigenzelven. Herinneren wy ons ook dat, indien de roode beet vermeerdering van melk teweeg brengt, zy den rykdom aen boter ver mindert en de melk smakeloos maekt. Het beste wat ei te doen valt is, indien men ver scheidene plantgewassen voor banden beeft, dezelve ondereen te mengen en ze aldus aen de beesten te bestellen. Zoulfng van hot voc«lor in hoopon. In zyn verslag over den gezondheidsstaet van bet vee in zyn rechtsgebied voor bet eerste kwariael 1873, pryst den beer Bouillot, ryks veearts te Couvin, liet inzouten van het in hoopen bewaerde voeder. Eene reeds veel bekende praktyk, zoo schryft hy, en waervan de uitbieiding zeer wensclielyk is, ingezien de diensten welke zy den akkerbouw bewyst, bcslaet in de zouling van bel in hoopen bewaerd voeder. Deze zou ting, die uitnemend weinig kost, dewyl mén slechts f2 of 13 kilog. zout per 1000 kil. te bezigen heeft, moet immers geschieden met geraffineerd zout en niet met ruw zout, welk laetste immer verbindingen inhoudt van sele nium en andere bittere grondslagen, die eene ontstekende werking uitoefenen op bet slym- vlies van den darlh en tot zware ziekten kun nen aenleiding geven. Alen gebruike deze zelfstandigheid ook niet in te groote hoeveel heid de dosis van 12 tot 13 kil. is voldoende om voordeel te trekken uit bare goede uit werkselen by eene hoogere dosis kan men verval van eetlust, maegpyn, buikloop, ja soms ook vergiftiging tc weeg brengen. Het zout beeft tot uitwerksel de vertering te begunstigen, liet prikkelt de maeg, begunstigt de vervorming en de vereenzelviging der spv- zen in de maeg en darm, het onderhoudt de vryheid van den afgang. Ingezien zyne machtige aentrekkingskracht van het vocht, beeft liet zout, toegepast aen bet voeder, ook de eigenschap van deze te be letten van te sterk te droogen.van brekend te zyn, in slof te vergaen en zyne bladen te ver liezen liet houdt de gisting terug, alsmede de bescliimmelmg. Gebezigd in het zuer voeder herkomstig uit de moerrssige meerschen werkt hel zout den slechten invloed der zuer- lieid tegen. Van eenen anderen kant, de bo dem eene zekere hoeveelheid zout vragende voor de voortbrenging der gewassen, als de vette er inhoudt, zoo ontstact eene verbete ring. In tegenwoordigheid dezer menigvuldi"e voordeelen en van den goedkoop van het zout, moet men uil al zyne macht werken tot liet verdiyven van zekere veroordeelen, die in bet gebruik van bet zout een slechten invloed willen zien. Afyne persoonlyke proefnemin"en, die met de grootste zorg werden gedaen,"zoo in de boerdery welke in houd met mynen broeder als in de boerderyen myner clienteel laten my toe te bevestigen, dat deze veroor deelen slechts gegrond voorkomen bv de per sonen die nimmer zout hebben benuttigd, of wel die bel verkeerdelyk hebben gebruikt. Zondag lo July, ten 1 1/2 ure namiddag, spe len de pariyen van Robert, Brussel en Delterne, wannebeeq Ten 2 1/2 ure, degene van Sl.- Jnns-Molenbeeck en St.-Pielers-Capèlle. Om 4 uren. de overwinnaers tegen malkaêr. Publieke Loting, derde ronde. Dynsdag 1 o July om 7 uren s avonds, by C. Van den Broeck Zondag 20 July ten 1 1/2 ure namiddag, spe len de partyen van Stuyvcr en Dierickx, beide van Aelst. IVn 2 1/2 ure degene van Gent en A. Van Landuyt, Nieuwerkerken. Om 4 ure, dc overwinnaers trg«n malkaer. FRAXKRYIi. Sedert 3 a 6 maenden werden er talryke dieltcn bedreven in de wuscliplaeisen van" de 12- en 13- arrondissementen, te Parys. De yverigsle opzoekingen werden gedaen "om de daders te ontdekken alle pogingen bleven echter vruchteloos. Dezer dagen was de eige- naer van eene wasehplaets zeer vroeg naer 't werkbuis gegaen, by zag er een meisje uit komen. Hy deed haer aenliouden evenals baren jongen broeder van 16 jaren, die op loer stond. Het was dit meisje die het linnen stool. Zy is 19 jaer oud. De moeder is eene wascbster, waerdoor liet vermoeden afgekeerd werd. Hare dochter bracht haer een pak ge stolen linnen, alsof zy bet by de klanten was gaen balen. De dieften werden bedreven met valsche sleutels. Aioedér en dochter leiden een slecht leven. De gestolen voorwerpen werden in den berg van bermherliglieid verpand. De politie heeft een geheel pak bergbrieljes in bet huis ontdekt, bedragende le samen rond de 5000 fr. De werkstaking onder de bakkers te Marseille is nog verre van geëindigd. De werk lieden, welke vroeger 3 fr. boven kost en in woon wonnen, vragen yandaeg 1 fr. daegs meer, hetwelk door de patroons geweigerd is. Er zyn meer dan 1000 bakkersgasten, die hun nen arbeid gestaekt hebben. Gënerael Espivent beeft zyne soldaten ter beschikking der bak kers gesteld, die bovendien toch werklieden uil alle gewesten zien loestroomen. Die werk staking heeft nog al lievige woordenwisselin gen veroorzaekt in den municipalen raed, en men zegt dat deheer Jousset, meijer ad-interim moet uitgedaegd geworden zyn om zyn ont slag te geven. ENGELAND* Indien men al de straten van Londen op ééne lyn stelde, dan zou men eenen afstand beslaen van 2,200 mylen van Londen naer Teheran, en van Teheran naer bet eiland Cey- lan. De gansche bevolking van Londen en de voorsteden bedraegt tegenwoordig 4,025 659 inwooners. Men telt in den omtrek 528,794 bewoonde buizen, 1400 omnibussen, 8108 lia- kers, 23,000 huerpaerden en 10,712 politie mannen. Alen beeft in 1872 op de markt van Londen 1,<808,500 stuks vee verkoeld. DU1TSCIILAND. De progressistischc parly in Duilsehlai.d schyni besloten ie hebben om in de toekomstige kiezingen eenen krachtdadigen tegenstand aen bel militarisme te bieden. De'Pforddeutsclie ZeUting tracht deze strek kingen le beslryden, en wil bewyzen, dal de nieuwe inrielitirig des Duitsehen legers met geenen enkelen man hel tegenwoordig effectief vermeerdert, het welk inderdaed minder is dan dat van Frankryk. Het wetsontwerp, waervan de beraedslaging tol den aenstaenden zillyd des Parlemcnts verdaegd is, heeft slechts tot doel, volgens het ministerieel blad, om aen het leger eene volinaektcrc inrichting te geven, en om de lessen der laetste veldtochten te benuttigen Het bekent nogtans, dat deze inrichting eene: vermeerdering van uitgaven zal te weeg bren gen maer het denkt, dat deze uilgaven gerccht- vaerdigd zyn door de noodzakelykheid om het Duit- sche leger in slaet te stellen om onder alle opzich ten met de Jegers der andere landen de vergelyking te kunnen doorstaen, en om, moest het noodig worden, gereed te zyn om de met het Duitsche bloed debehaelde veroveringen te betalen. Prins von Bismark maekt in den Staets-Anseigcr bekend, dat hy om reden van gezondheid, mei verlof naer Varzin vertrokken is. Hy verzoekt dus, hem aldaer geene brieven, telegrammen of slakker, te zenden, waerop antwoord wordt verwacht. Overi gens, dal men zich niet rechtstreeks tot hem mag wenden, vóór dal by tc Borlyn is terug gekomen en aldaer zyne weikzaemhedcn heeft hernomen. In middels wordt beweerd, dat cr werkelyk spraek is geweest van zyne oplreding als Pruisisch staelskanselicr, maer <!nt dit denkbeeld ten hovo, cn inzonderheid by den keizer, geen byval heeft gevon den. Men houdt.het er voor, dat het is opgeworpen door eenige al te gedienstige vrienden van von Bis- mark, en dat deze hem, met dien ovcryldeu slap, een slechten dienst hebben bewezen. Volgens mededeeliirgen uit Posen beeft Mgr. Ledechoffski, aertsbisschop van Posen en Gnesen, bet voornemen opgevat om de beide seminarie», waeraen de regeeTingstoe- laeg is onttrokken, in stand te houden. De aertsbisschop rekent op voldoende gcldelyke ondersteuning van de zyde der geloo\ igen. Om diezelfde reden blyft hy in voorloopig volhar den by bet plan, om aen de kandidaten voor de betrekking van geestelyken niet toe le staen, eene staetsuniversiteit tc bezoeken.

De Denderbode | 1873 | | pagina 2