gcblusclile hoeden, lange hairen, vuile baer- den en smerige handen.... Dal is een andere lykstoet, 'l is eene burgerlyke begrafenis. Is dat eene begrafenis Loopt heen. Mevrouwen, wendt uw gezicht afTrekt den hoed dieper in de oogen, Mynheeren maer gy, canaille, salueert.... Het is de karkas van eenen vrydeuker, die men naer den pros pul der communal ds brengt. a XAV. DE MONTËP1N. Hoe ecu uerkman de liiferiiatloiiiili-len Afschildert. Te Coblentz wordt een industrieel weekblad uitgegeven, uitsluitend voor werklieden en gericht legen de socialisten. In liet laetst ver schenen nummer vindt men een artikel, door een werkman geschreven, en dat nu in onder scheidene bladen is overgenomen. De scliry- ver zegt onder andere dit a Er zyu tegenwoordig menscben, die200 bel beet zich het welzyn van den werkman lot eene levensplicht hebben gemaekt. Ten minste dat zeggen ze maer terwyl ze zeiven niet werken, omdat ze T niet kunnen of niet wiltlcn, weten zy den werkman zoo geld af te troggelen, dat ze een onbezorgd leventje er van kunnen nemen. Daertoe schynt niet anders te worden gevraegd dan een weinig bluf, mits gepaerd met eene groote mate van onbe- scliaemdbeid want ze hebben niet altoos met domkoppen te doen. Men begrypt dat ik hier het oog heb op de zich noemende leidsmannen van den werkman leiders, eigenlyk verlei ders, in de eerste plaets onruststokers. Die mannen hebben ons nu reeds be zorgd centrale, provinciale, districts, kan tonale en plaetselyke vereenigingen centrale, algemeene en andere raden, secretarissen, controleurs, kassiers (meestal zonder kas of geld)kortom, er behoort een sterk geheugen toe, om met al die hoogere en leegere titels niet in de war te raken. Maer wat hebben wy, werklieden, nu toch aen al die vereenigingen, kassen en besturen, die by ons maer altoos aenkloppen om geld, geld, en nog eens geld Hebben onze zieken het nu beter? Krygen onze confraters uit den vreemde, of onze liulp- behoeftigen meer onderstand dan vroeger 't Lykt er niet naer. Waer blyft dan toch al dat geld, dat die zoo- genaemde leidsmannen, als eene bydrage voor dit en als eene bydrage voor dat doel, by den werkman weten te krygen Het antwoord ligt voor de hand \oor het groote gedeelte wordt bet besteed ter betaling van leegloopcndevoor- uitzeters van welvaert en van hunne handlan gers, die ook liever van het zweet des werk- mans leven, dan zelf te werken verder voor tractemcnten aen bestuerders, kassiers mei bunnen aenhang, voor aenplakbilletten, adver- tentiën, Iiucr van vergaderlokalen en meer van dien aerd. Daerby komen de kosten voor aller- eigenlyk vuile spotschriften en niets anders. Die weten ze den werkman behendig op te dringen, 't Is wonder dat ze hem nog niet noodzaken om zich maer op 10 of 15 exempla ren van elk nummer te abonneeren, om te maken dat de uitgever er niet by te kort komt. En wal behelzen die bladen en bladjes Coede artikelen, voedsel voor het hart en ver stand, mededeelingen over nuttige uitvindin gen op het gebied van nyverheid en volks huishoudkunde? Niets van dat alles! Maer des temeer opruijende tael tegen de bestaende 01de van zaken, beschuldigingen en lage uit vallen tegen ieder, die niet naer de pypen der leidslieden wil dansen, en hun den zak niet wil vullen. By gemis van eigen oordeel maken die schryvers rykelyk gebruik van de gelegen heid 0111 uit boeken en bladen te stelen en dit als hun eigen werk te geven. En wat soort van mannen zyn die schry vers Doktoren, die zoo niet op de eene of andere Cbineesclie hoogescbool, dan toch stellig in eene herberg binnen den tyd van een paer weken hunne studie» hebben volbracht met een hoofd zoo vol dwazen waen, en met een hart zoo vol zelfzucht, dat daer voor iels beters geene plaets overblyft. Vaudaeg hebben zy het op den eenen,mor gen op eenen anderen gemuntnu eens moet deze, dan weder gene hun ongenoegen onder vinden zy besluiten dit en dat, en doen nog zooveelMaer door dat alles gaet de eensge zindheid, de geest van broederschap, die vroeger onder de werklieden heerschte, en zoo goed werd aengekweekt, ten eencmale verloren. Doch genoeg hiervan. Het onderwerp is ook alles behalve aentiekkelyk. Myn raed aen myne medewerklieden is eenvoudig deze Blyft in uwe fabrieken; houdt; houdt uwe ziekenfondsen en andere kassen als vroeger geeft naer uw vermogen iets aen hulpbehoe vende kameraden verleent, zoo gy wilt, on dersteuning aeu hen, die gedwongen worden om aen werkstaking wegens te heg loon of om andere reden deel te nemen, en houdt gy dan nog iets over, neemt dan deel in eene soliede maetschappy van levensverzekering. Is er iets by uw werk, dal u hindert, of hebt gy eenig bezwaer, zegt het bedaerd aen uwe patroons, en hooit niet naer menscben, die u willen overhalen 0111 deel te nemen aen storing van orde. Dit staet op den voorgrond blyft my toch met uwe leidsmannen, of boe zy ge noemd worden, van hetlyk. Wilt gy uwe ge voelens en uwe wenschen openbaer maken, daertoe staet ons orgaen u teil dienste. Langs dien weg zal de werkman ook zon der Internationale en zonder petrole hel doel bereiken en al moge de rechte weg hier en daer met doornen zyn bezaeid, hy blyft toch altoos dc beste. j Hl. I IH»^ KIEZERSLYSTEN. De gemeentebesturen des lands gaen zich binnen eenige dagen bezig houden met het opmaken der kiezerslysten voor de Kamers, de provincie- en Gemeenteraden. Te dezer gelegenheid gelooven wy de aeu- dacht onzer vrienden te moeten inroepen op sommige bepalingen der kieswet van den 13 mei 1872. A. Om Kie/er te zyn voor de Wetgevende Kamers, moet men 1° Belg zyn door dc geboorte of de groote naturalisatie ontvangen hebben 2" Ten volle 21 jaer oud zyn 3" Ten voordeele van den Staet, in reclit- slreekscbe contribution, de patenten er onder begrepen, eene somme in de schatkist storten van 42-52 lis. B. Om Kiezer voor den Provincieraed te zyn, moet men 1° Belg zyn door de geboorte of door de naturalisatie 2" Teil volle 21 jaer oud zyn 3U Ten voordeele van den Staet, in recht- slreeksclie contributien, de patenten er onder begrepen, eene somme van 2U frs in de schat kist storten. C. Om kiezer te zyn voor den Ccmeentcraed, moet men 1° Belg zyn door de geboorte of door de naturalisatie 2° Ten volle 21 jaer oud zyn 3° Eene somme van 10 frs in rechtstreek- sche contributien ten voordeele van den Staet in de schatkist storten. Het art. 12 der Kieswet maekt eene uitzon dering voor de landbouwers waerop wy hunne aendaclit ook inroepen, liet zegtVoor de gemeentekiezingen wordt liet derde der grondbelasting eener landbouwncring, door a eenen pachter bebouwd den gebruiker aengerekend, zonder vermindering der reeh- a ten van den eigenaer. De personen welke voor de eerste mael bun nen kiescyns betaeld hebben in de gemeente waer zy nu woonachtig zyn, maer dezen reeds vroeger in'eene andere stad of dorp betaelden, zullen wel doen daervan het bewys aen hel Gemeentebcsluer hunner woonplaets te doen toekomen. VOLKSKAMER. De tweede stemming over 't wetsontwerp belrekkeljk bet gebruik der vlaemsche tael voorde beteugelende tribunalen heeft gansch öe week de Kamer onledig geiiouuen. De zelfde verwarring en onstuimigheid, die wy verlcdene week in de discussie der artikelen bestatigden, hebben weer gewoed. Heerke Bara en met liern een zeker aental overmoedige liberhaters zochten niets anders dan gedurig den stok in 't wiel te steken en lieten hierdoor hunnen geweldigen haet tegen dc katholyke Vlamingen klaerblykelyk uitschynen. De Vla mingen. volgens die liberale heeren, zouden als parias in hun vaderland moeten blyven behandeld worden, en ook in de ofllciëele 011- gelykheid blyven waerin zv, ten onrechte, sedert meer dan 40 jaren verkeeren. Ja, men zou hen een recht moeten ontzeggen, dat in geen beschaefd land ontzegd wordt, namelyk het ontegensprekelyke recht dat een beschul digde heeft den rechter voor welken hy te recht staet te verstaen en te begrypen en door hem verstaen en begrepen te worden. Doch al de listen en kuiperyen 0111 de stemming dezerzoo lang gewenschte wet in den huidi- gen zittyd orimogelyk te maken zyn mislukt door bare kloekmoedige houding heeft de katholyke meerderheid ze weten te verydelen. De wet gelyk zy gemaekt is herstelt, wel is waer, al de vlaemsche grieven niet, maer men moei bekennen dal de vlaemsche kwes tie eenen reuzenstap heeft gedaen welken wy aen de katholyke meerderheid byua alleen te danken hebben. I11 ons opvolgend nummer zullen wy hier op terug komen. VLAEMSCHE BELANGEN. Uit goede bron vernemen wy dat voortaen de vlaemsche tael,ten stadliuize alhier,uitslui- telyk in al de bestuerlyke zaken en akten zal gebruikt worden, en dat men de vreemde fran- sche tuel niet meer zal bezigen dan wanneer de ooodzakelykheid het vereischt. Die heil zame en reclitherstellende maetregel zal, door onze medeburgers, met veel genoegen ver nomen worden slechts eenige verfransebte dus verbasterde Vlamingen zullen liern afkeu ren. Wy ook juichen dien maetregel uil gan- sclier liertè toe omdat by een einde zal stellen aen een misbruik dal hier jaren lang tot onze schande beeft bestacn. Ja, tol onze schande, wy zeggen liet ronduit, want het is wacrlyk onverstaeiibaer boe men, in eene stad, waer de vlaemsche tael uitsluitelyk de spraek van 't volk is, zoo vele jaren onze moedertael heeft laten miskennen, verslooten, verachten en vernederen zonder dat er tegen zulke onge hoorde rechtsverkrenking met krachtdadig heid geprotesteerd werd. Nu heden zal onze moedertael eindelyk te Aelst in hare rechten hersteld worden, en zal men haer het onbe- twistbaer voorrecht wedergeven dat een over moedig Iranskillonimus haer onlstool. Hopen wy dal ons kollegie van Burgemees ter en Schepenen zich hier by niet zal bepaler, en dat bel weldra de fransche opschriften die ten stadbuize de bureelen en op de hoeken der stralen derzei ver nacm aenwyzen zal doen verdwynen en door vlaemsche vervangen, want die fransche opschriften aenzien wy als eene bestendige beleediging, als een kaekslag gedurig den \laemscben Aelslenaer toege bracht. TE DEUM. Maendag 21 dezer maend, is bier, in onze hoofdkerk, om 11 1/2 ure voormiddag, bet Te Deum van daiikbaerhcid gezongen geweest, voor den 42"u'° verjaerdag der iuhuldiiig van Leopold 1, als Koning der Belgen. De stoet, voorgegaen door onze Koninglyke Maetschappy van Harmonie, Al Croeijend' Bloeijend', had zich, als naer gewoonte, op liet stadhuis gevormd,van waer de overheden, beuevens verscheidene uitgenoodigden, zich met bygeleide van 't muziek kerkwaerts bege ven hebben, om aen de dankzeggende plech tigheid deel te nemen. Onzelroepskinderenschool, met haer schoon muziek aen 't hoofd, bekleedde den eerepost, en beeft veel luister aen bel feest bygezet. Builen onze verwachting, waren er dit mael nog al eenige officieren van onze zoo ver- maerde KOMIEKE GARDE aen de plechtigheid aenwezig 'l geen eene uitzondering maekt aen lietgene vroeger gebeurd is. Wat mag dat beleekenen? Zou er hier misschien iets achter de gordyn schuilen? Verwachten sommigen onzer gepluimden zich mogelyk aen een beloo- ningsken.voor de ppquojoa.io en ppqB1ppt.1B.10z welke zy gedurende hunne dienstjaren aeu den dag gelegd hebben in '1 uitoefenen van hunne bedieningen? Wy zullen zien de tyd zal leeren 't zou de eerste mael niet zyn dat •1 Goevernement by den neus geleid werde. Zou mogelyk generael Kenard eenigen onzer verzilverde jannen in de hoop hebben doen leven van voor ben te zorgen? Wacrlyk zy ver dienen eene belooning!?!?! Zyt gy ook van ons gevoelen niet, geachte lezers Onder de voor 't feest, aenwezige korpsen, hebben wy ook onze Staetsmiddelbare school van l'"" KATI1EGORIE, met haer ontvouwd vaendel aen 't hoofd, kunnen bemerken. Dat was statig, al die kaboutermannekens te zien paraderen, en dan nog zeggen dat 't getal der leerlingen aen 't verminderen is. 't Is waerlyk ongcloofbaermaer 't is zoo doe de men- sclien zwy gen, als ze iets op hebben ze bren gen u zoo veel gegronde reden voor den dag dal gy ze eindelinge moet gelyk geven en in hun gevoelen deelen, of ge wilt of niet. Is 't getal leerlingen merkelyk minder dan vóórKórfn,- dot» tocli blyven do va on Ij os brooks kensmannekens nog al voet by stek houden, ofschoon T getal nu ook in evenredigheid niet meer is niet dat der heeren leeraers die met derzeh er zorg gelast zyn dat moeten wy be kennen, en dat heeft meer dan één persoon bemerkt. Maer ;i propos van eerste broekmannen die 't getal der schoolbywoonendcn uitmaken, hoe mogen het die scliepselkens met de groote heette die wy beleven, stellen Kunnen de heeren leeraers, die ze te bewaken en te be zorgen hebben, hun liet slapen, gedurende de schooluren beletten? Wy gelooven hel niet zulke kleine gastjes hebben met zulk heet weêr allyd grootcn last 0111 zich wakker te houden dat heeft elk ondervonden, die kleine kinderkens te kweeken gehad heeft. Bestormt de vaek of dc slaeplust deze pato- terkens in de school, gelyk in 's vaders huis, dan moeten die bloeikens op hunne banken veel ongemak te verduren hebben bouten banken en lessenaers zyn toch geene gemak- kelyke bedstede voor een kind. Hadden wy daer in te komen en er een woordje te zeggen, wy zouden voor 't gemak dier bloeikens zor gen, en bun eenige wiegskens of liangmat- lekens verschaffen. Dat ware, volgens ons, beter dan die harde Icssenacrsplankeu om le slapen en te rusten. Is 't dat ons gevoelen byval kan vinden, dan raden wy de overlieden, die met de zack ge last zyn, aen daeriu le voorzien en eene open bare aenbesteding van wiegen en hangmatten, ten gebruike dezer patoierkens daer te stellen, ol te bevelen. Dat ware, ons dunkens, een goed gedacht't Is daerom dat wy het meèdec- len, met de hoop dat liet in rype overweging zal genomen worden. Nu dat de maudemakers nog al van die stuks voorzien zyn, zou de levering nog al spoedig kunnen gedaen wor den. Deelt iemand onzer geëerde lezers in ons gevoelen, hy gelieve ons zyn gedacht te doen geworden als beschermer der kinderkens, nullen wy alle aenmerkingen, welke ons hier omtrent zouden kunnen toekomen, bereid willig in 0112e kolonnen meè deelen. LANDBOUW. DE KLAVER. Plaets der klaver in de zaeiverdeeling Er bestaet een gebruik deze voederplant te zaeien in eene vrucht, - die bet braekland opvolgt, of achter eene geweiddevrucht, ofwel in vlas, enz. Een gewichtig punt, dat in aen- daclit dient genomen te worden, is de klaver niet dikwyls op betzelfde land te zaeien. Eene tussclienruimle van \ier jaren in nog niet voldoende. Men zegt dikwyls dat de klaver eene plant is die den grond verbetert, byna niets aen denzelfden ontnemende, levende by de lucht, en daeruit spruit voorts dat sommige landbouwers die voederplant alle dry tot vier jaren op hetzelfde land zaeien. Omtrent dit punt zondigen die landbouwers op groote sehael. Zy slaen geene aendaebt genoeg dat, in dien de klaver de oppervlakte der aerde bedekt met bare drooge bladeren welke eene kostelyke meststof voor de opvolgende vruchten achterlaten, zy integendeel haer voedsel diep in den grond gaet zoeken, en, eens die diepe lagen uitgeput, er ongemak be staet aen die zelfden grond spoedig eenen nieuwen klaveroogst te vragen. De ondervin ding beeft dit ten haren eigenen kost geleerd. Daer waer de wortels van eene voederplant wel geleeld hebben, kunnen de wortels van eene voederplant der zelfde natuer niets anders doen dan kwynen. Meslsto/fen dienstig voor de klaver. Dc klaver moet ten meerderen deele leven van de meststoffen van den vorigcn oogst, of wel mede leven van liet voedsel der gewassen in welke zy is gezaeid. Nogtans in veel gewes ten bestaet een gebruik, lagen niest over de jonge klaver te strooien, met bel hoogwil 0111 ze van den vorst vry te waren, cn dit slaeli van besmetting is een goede medehelpende voorraed. I11 de Vlaederen handelt men nog voordeeliger in Februari of Maert strooit men de klaver met Ilollandscbe aasche, of wel men giet zc met aele gemengd met eenige kalk. Byna overal bestrooit met de klaver met pleister. Klaverzaed. In plaets van schoon en goed klaverzaed in te oogsten op eerste snede, op tta.nmen die alleen staen, kloek en krachtdadig zynde, macicn wy die eerste snede af en dikwyls doen wy de t weede dienen om ons zaeizaed op le doen. Wy gelooven bier door een dubbel profyt ia den zak te steken. Vooreerst wy hebben eene schoone eerste snedeten tweede indien de stammen van de tweede snede flau wer dan die der eerste snede zyn, zyn zy menigvuldiger, alsook de bloemen eri gevol- gentlyk is ook liet zaeizaed menigvuldiger. Ehvvel, die doenwyzc is slechts geschikt om de klaver te verbasteren. Daerby is liet nog niet al, het zaed gelyk men weet, is in een omkleedsel gesloten, in een bal die waer- schynlyk zyne redens van beslaen heelt. Dit omkleedsel bevrydt bet zaed tegen de groote hitte en begunstigt de ontwikkeling van hel zaed met los te komen. Volgens onze doenwyzc zouden wy moeten oordeelen dat wy vvyzer willen zyn dan de natuer zehe. Wy willen maer aen hitte blootgesteld zaed en willen weten of het in dien staet goed of slecht is. Dat is zeer wel, maer gelyk liet niet ge- makkelyk is liet zaed uit zyn omkleedsel te krygen, heeft men ook liet geduld niet om het in de zon le leggen en verwarmd te dorsclien, men neemt zynen toevlucht tot den oven. Wanneer men dus zaed by de koopmans of op de markt koopt, weet men niet of bel zyne ontkieinkracliten niet door de groote hitte beeft verloren Men beveelt ons we! aen, groot en wel ge vuld zaed te koopen, van geelachtig met violet te» kleur gemengd en blinkend, en ons te zwichten van glansloos zaed, dat in de slechte voorvvaerden in opgedaen, of twee tot dry jaren oud is, maci men denkt ook niet, dal dit schoon uilerlyk aen liet zaed kan by gezet worden by vryving met olie. Het is ongelvvyfeld 0111 goed zaed te hebben dat men het zelve op de eerste snede moet op in eene» staet van vollen wasdom en het melde hand of met eenescbaer afnypen of afsnyden. Nooit mag met liet in den oven steken voor hel te doen dorssclien.Indien men lioegenaemd zynen toevlucht tot de eerste snede niet wil nemen, dan behoeft men zeer vroegtydig de ze zelve gansch of gedeeltelyk af te maeien om eene tweede krachtdadige en vroegtydige snede tc bekomen. De lieer Ooslmeyer maekt inde Zaanland- sche Courant de landlieden opinerkzaem op de gemakkelyke wyze waerop zy van den last der veldmuizen kannen ontslagen worden. 11 y deelt liet volgende feil incde Door J. Prins, te Ooslzaen, die by my twee booren heeft laten maken, werden geboord honderd- vyftig galen, alleen in de greppels van dry morgen land. Deze gaten leverder. in de tien eerste dagen 2 emmers muizen ii 455 per emmer, dus ruim tien duizend stuk, biervoor is betaeld aen arbeidsloon dry guldens. RECHTERLYKE KRONYK. Muilplaeg.Den 14 Juli loopende maend heelt de rechtbank van eersten aeuleg van Brugge, l'u kamer, een vonnis uitgestreken in de zaek, ingespannen door de heeren Matliicu en Verkarra, tegen de provincie Wesr Vlaenderen en den Staet van België, strekken de tot het bekomen eener schadeloosstelling uit hoofde van verkoop van beesten, aenge- daen van de muilplaeg. Men herinnert zich dal dit vee, komende van Engeland, verkocht is geweest te Schecpdale, in de maend Apiil 1872. De rechtbank beeft de eischers aenveerd om het bewys te doen, by alle middelen van recht, zelfs by getuigen, dat de schuld zou moeten geweten worden aen den Staet. l'RIF.STERLYKE BENOEMINGEN. BISDOM VAN GKND. De Eerw. Heer A. Verhofstede, onderpastor te Kieldrecht is pastor benoemd le Sehendel beke. De Eerw. lieer Van Gansbeke, pastor te Pinle, wordt pastor te llaeltei t, in vervanging van den Eerw. Heer Verschelden, die om be ginnende ziekelyklieden zyu ontslag beeft ge- vraegcT. De Eerw. Heer De Breuck, onderpas- lor le Sint Gillis by Dendermonde, is pastor te Pinte. Men schryft ons uit Denderleeuw, 23 july 1873: Gisteren avond om 9 uren riep de storm klok, te Denderleeuw de bevolking van deze gemeente en omliggende naer het volkryke gehucht Iluissegem, al waer een lievige brand in korten stond eene herberg en acht werk manswoningen vernielde. Hartscheurend was liet vertoog dier arme lieden vluchtende met hunne kinderen en kleinen bundel huisraed, enz., enz., wanneer bun buis reeds aengetast was. Twee ouderlingen in hun bed verrast, zyn met groote moeite dóór een venster kon- nen gered worden. Onmogelyk zich een denk beeld te maken van de snelle verspreiding des vernielenden werktuigs T was alsol liet door peterolie aengestookt was. Zonder menige daed van zelfsopoffering, dapperheid en werkzaemlieid zou de schade nog veel aenzieulyker geweest zyn. Van de negen woonsten zyn er slechts vier verzekerd. De oorzaek des ramps wordt nietaengewezen. A. X. I11 den nacht van woensdag lol donder dag laetst, tussclien twaelf en een ure, is le Pillhem een felle brand uitgeborsten by den mulder en landbouwer Frans Goetlials. lluis, seliuer en stallingen zyu vernield niet al wat er in was. Een bouwke, dat dient voor zwynskot en eenig ander gerief, is alleen bly ven staen. Door dien, er die nacht geen wind was, is de molen gelukkiglyk geheel en al ongeschonden gebleven. Hy staet nochtlians zeer dicht by liet buis. De vernieling welke bet vuer by Goetlials aengericlit beeft, is recht deerlyk om zien. Ruiter» de twee paerden en vyf koeijen, die nu by een andere landbouwer gestald staen, mag men zeggen niets gered! Meubels, huisraed, lynwaed en kleederen, alles is door de vlam men verteerd, en de bewoouers uit zeven of acht persouen bestaende hebben schier anders niet over dan de kleederen, die zy aeri hadden. Te midden van de nog rookende en gloei- jende puinen, kon men hel half verkoolde giaen zien liggen, dat tol niets meer zal bruik- baer zyn geerst, haver, rogge. Goethals dreef ook handel in guano cn koe ken, en zyn magazyn, waerin deze waren lagen, is insgelyks geheel opgebrand. Een wagen met guano, die nog geladen in liet ma gazyn stond, beeft men er kunnen uittrekken en verwyderen. Op de plaets waer de stallingen en seliuer hebben gestaen,liggen hooi en strooi insgelyks tot assche verleerd. In den brand van zyn huis, heeft Goetlials ook voor eene ruime waerde in juweelen en en geld verloren. Onder andere eene geld- lesch die 40U0 fr. in papier inhield eene banknoot van 1000 fr., eenige van 100, en de reste van 20. Donderdag achternoen had men tussclien de puinen eenig kopergeld wederom gevonden, maer verders nog niets van waerde. De buisgenoten waren te bedde, als de brand ontstaen is. 't Is een van de zoons die liern bet eerst gewaer is geworden. Hy riep dat liet moest hagelen of branden. Men geloof de hem niet doch hy ging zien. Als hy de zol- derdeur opentrok, kwamen de vlammen hem reeds met geweld tegen. Dal geheel het huis gezin spoedig te been was, laet zich bedenken. Hel vuer is langs den zeikant van bet huis ontstaen. De vlammen sloegen haestig van liet eene einde naer liet andere over, en alhoe wel er spoedig volk kwam toegeloopeu, kon er aen blussclien niet gedacht worden, des tc meer omdat liet water ontbrak. Van liet huis bereikten de vlammen welhaesl stalling en seliuer. Alles is den eigendom van den mulder Goetlials, en niets was tegen brandgevaer verzekerd. Men schryft uil Brusse'. De valsche bankbilletten, waervan eenige dagen geleden melding gemaekt is, zyn geene namaeksels dei billenen van de Nationale Bank, maer wel van die van 20 en 100 Ir. der Banque de Fiance. Er zyn desaengaende nog twee personen te Parys aengeliouden, zoodat er vaudaeg reeds 5 personen voor deze ver- valsching zyn achter de grendels gezet. Vol gens liet schynt, zyn de billelten naer een nieuw zeer kuslmatig stelsel vervaerdigd, dat uil Amerika was aengebracht door den ge- naemden Popinau, welke te Marseile is aenge liouden. Een groot ongeluk is maendag namiddag voorgevallen in de brouwery van den heer l)ë Ronne le Gent, Coupuregang. Een brouwers gast, Jacob Daerwe, de kraen van den ketel willende sluiten, deed een misstap en viel in de krouwkiiip. die vol met kokend water stond. De ongelukkige kwam er alleen uilgekropen vol met brandwonden. Na de eerste zorgen van den geneesheer te hebben ontvangen, is de gekwetsie naer de Byloke overgebracht. Deze ongelukkige is ge huwd en vader van dry minderjarige kinderen. Vier leeuwen zyn dynsdag ml <cne mena gerie ontsnapt, die zich voor eenige dagen te Halle bevindt. Men begrvpl, welke schrik daer- door in de stad en omstreken verspreid werd.

De Denderbode | 1873 | | pagina 2