BE KERKHOFKWESTIE. Dc kwestie der katholyke kerkhoven welke de krislene gemoederen seduri zoovele jaren iii ons Laud bekommert en lot liicrloe, door de flaa wiiei tigheid van zekere katholyke slaets- mannen, geene oplossing bekomen heelt, komt ook in Frankryk, waer dezellde wet deze zaek regelt, ten gevolge der baldadigheden, door de liberliaters gepleegd, op 't politiek toouecl te verseliynen. In Frankryk gelvk in Belgie, met een woord overal, is het een der geliefkoosde werken van de liherhaters de katholyke kerkhoven te schen den en te onteeren. De stad Lyons is, onder dit opzicht, dagelyks liet looneel der schaiuiig- ste solidairebegravenisseu en kerkiiofsontee- ringen geworden. De vrydenkers aldaergaen zeil'zoo ver de doode lichamen van kinderen slechts 3 a i maenden oud van noodlydende lieden al'te koopen.om ze solidairlyk te mogen begraven, en aldus aen liunnen liaet tegen de katholyke kerk den vollen teugel te geven. Die liatelykliedcn, door dc vrydenkers ge pleegd, ontstellen hevig de gemoederen der kristeue Fransclien, en de strenge toepassing van 't nog hestaendedekreet vanprnirial't jaer XII wordt door hen met krachtdadigheid afge- ëischt De Fransche kalliolyken vragen gelyk limine Belgische geloolgeuoten dat ieders recht geëerbiedigd worde. Zy vragen, dat ieder Gods dienst zyne hezoudere begraefplaets voor zyne overledenen hebbe en dal er een einde aen de liatelykeen schandige onteeringen en schen dingen hunner kerkhoven gesteld worde. Het Fransche goevernement schynt aen de biltere klachten der katliolyken gehoor te. ge ven en aen hunne eischen te zullen voldoen, want, aaer men zegt, zal de prefekt van Lyons, uit liooger bevel, kortelings een besluit nemen dal die onteeringen en schendige» des gewyd- den gronds in die stad zal beteugelen. Deze maelregel zal in Frankryk byval vin den zells by dagbladeren die men van katholi- cismus niet mag verdenken. De katholyke kerkhoven, schryft één de zer bladen, zyn uit kracht eener oude overle vering gezegend en, volgens de gewoone spreekvvyze gevvyd door de geestelykheid. Mag men van dan af toelaten dat iemand die geen katholyk is, in de rustplaets der katliolyken begraven worde, en zoude men zoo eene zaek nietmoeten aenzieu als eene inbreuk op de on- afhankelykheid van den Godsdienst Laet ons dan erkennen dat niemand de katliolyken dwin gen kan,op hunne kerkhoven eene schuilplaets te verleenen aen wie niet katholyk is, evenmin als of iemand een jood of protestant zou kun nen dwingen om, op hunne begraefplaetseu de stoffelyke overblyfsels te nemen van wie geen protestant of jood is. Daerom is het redelyk dat elke Godsdienst zvn eigen kerkhof hebbe. een afgezonderd deel op de begraefplaetseu. Daerom ook, want de redens zyn dezelve, moeien noch mogen de vrydenkers die luidop zeggen dat zy niet katho lyk zyn, op de katholyke begraefplaetseu toe gelaten worden. Leest de Ilaliaensche dagbladen en zy zul len u zeggen dat de nyverheid en koophandel kwynen, dal de staetskas tot op den bodem le dig gezogen, gelekt en platgeirokken is, dal alles wal voor belasting vatbaer was is belast geworden, by zoo ver, dal de inwooners er onder de belastingen bukken, dal de klooster goederen er gerooid en gestolen zyn, dal er leening op leening wordt aengegaen, en dit alles dan nog hel bankroet niet kan vermyden vvaermeê hel bedreigd is, dat de veiligheid dei- burgers er iu bestendig ge va er is, dat do roof- cn grypzuclit daer sterk woedt, dat de ge- vangeuisseii zoo vol zitten als een ei, dal alles meteen woord er om ter slechtst, om ter on gelukkigst is En dat T verbond niet zegge dat vvy de waer- beid sparenWy dagen liet uit ons scliryven door bewyzen te kunnen of te duiven wederleggen. Voor wat Oostenryk aengoet is het genoeg geweten dat van den oogeublik af dat zyne staelsmannen de katholyke pi incipen hebben verlaten, de ellende, de armoede, de regering loosheid, de dievery der staetsgelden op groote scliael en meer andere rampen en ongelukken er bet gevolg van geweest zyn. Er is nog by te voegen dat, sedert de aenkoinst van bel mn- conuiek liberalismus aen het bestuer, de diefte op de openbare staetspapieren zelfs als wet is doorgegaen. Dit durven loochen ware bet mid daglicht ontkennen, want al de houders van Oostenryksclie fondsen weten van die schreeu wende onreclitveerdigheid te spreken. En Spanje Sedert da! de liberale prineipen er heerschen is bet aen de communards o- er- geleverd, liet gael er nog slechter dan in Jtalie en Oostenryk. Parys beeft ons in 1871 een staebje gegeven van 't gene de communards zyn. Blyfi Spanje nog eenige maenden onder hunne gierenklauwen, gelukt bet aen Karei VII niet ze te verdryven, Spanje zal weldra zoodanig iu ellende en armoede vervallen, dat éene eeuw niet zal genoegznem wezen 0111 liet erop te beuren. En dit alles beeft het aen de verdelgende liberale prineipen, den ondergang van alle volkeren te danken. Ziedaer, Verbond, de vvaerheid en niets an ders dan de vvaerheid Maer wat willen vvy u van de vvaerheid spreken G'en kent de vvaer heid niet meer omdat gy, volgens 't ordewoord uit de maconnieke spellonken, de logeniael gedurig moet g.bruiken om 't volk te bedriegen en te verleiden en by u aldus de leugen en be drog eene gewoonte of tweede natuer gewor den is. Aen de verbondskribbelaers van de vvaerheid spreken of aen den doms!en koe wachter over filosofie, is net hetzelve. Daerom willen vvy er ons voor heden niet verder op uitbreiden omdat het ons altyd niet lust roozen voorde verkeus te strooijen. In dien zin schynt de zoo ernstige kwestie der kerkhoven in Frankryk te zullen opgelost worden. NVy drukken den vvenscli uit dat onze staelsmannen weidia deze kwestie onder bet zelfde oogpunt dan de Fransche staetslieeren beschouwen en er in dien zin, in ons land, ook eene oplossing aen geven opdat de schan dige kerkhofschendingen en onteeringen die onze katholyke gewetens ergeren hier ver- dvvynen, en het ontegensprekelyke recht dat wy bezitten van in eenen grond, door de ge beden onzer Moeder, de IJ Kerk, geheiligd, na onze dood te mogen rusten, nogmaels be vestigd worde. Dat't Verbond sedert lang raeskalt gelyk een zat vvyf dat beeft eenieder met ons ondervon den, maer dat liet de vervvaendbeid zoo verre durfde dry ven van, in tegenwoordigheid der daedzaken die men dagelyks ziet voorvallen, te schryven wat liet in zyn nummer van zon- dab lest afgeeft, dat wisten vvy nietMen moet vvaerlyk de logeutael, de valschheid in persoon zyn om te durven neêrknibbelen dat een klenkael bestuer, om het even in welk Land, of gedeelte van Land, Staet, Provincie, Stad of Dorp,onvernujdelyli de verarming en de vervalling achter zicli moet slepen en onder dit opzicht voor het menschdom als eene ware straf c aanzien worden. Italië, Oostenrijk, Spanje en vele andere na- tien zyn daer om deze ernstige en ontmoedi- gende daedzakelijkheid Ie becestigen. (sic) Zoo, geachte lezers, spreekt 't Verbond, en dit juist alsof iedereen 't geheugen verloren bad en niet wist wie de wezenlyke oorzaek der vervalling van Italië, Oostenryk en Spanje is. Men moet de logentael en valschheid in per- soon zyn oin te durven staende houden dat de verarming en vervalling van Italië, Oostenryk en Spanje aen de lieerschappy van 't katholi- cismus toe te scliryven'zyn.want voortyds.toen liet katliolieismus er heerschte, toen de eeu wige prineipen van vvaerheid en recht er de overhand hadden, dan bloeiden nyverheid, koophandel, de staetskas was wel voorzien, de burgers belaelden matige Staetsrechten, de veiligheid der burgers was verzekerd, de ge vangenissen waren ledig, alles meteen woord verkeerde iu goeden staet. En nu wat is liet, vooral in Italië, sedert dat er alles aen dc liberliaters onderworpen is TTrTTT®.» JiJ" 3» S3 SS SI OE3CXJÏÜS SJ?25i* KRISTELYKE SCHOLEN. Als men de onrechtveerdige aentygingen, de snoode en laffe lasteringen aenscliouvvt vvaervan op onze dagen de Broeders der kriste- lyke scholen van wegens Bara, Bergé en gansch de vuile en smerige liberale drukpers liet voor werp zyn, is liet voor de katholyke drukpers een zoele plicht den welverdienden lofalom te verspreiden welken een provinciaelraedslid van namen, M. Doucet, met volle kennis van zaken aen hunne scholen en het echt voorbeel dig en volks verzedelykend ondervvys, dat er gegeven wordt, toezwaeit. Laten vvy het woord aen M. Doucet. De broeders zyn voorbeeldige ondervvy- zers de bekomene uitslagen roepen het gè- noegzaem uit. Moet men er byvoegen dat onder 't betrek der praktische en beschry- yende vvyze van ondervvys zy zich door eenen vvysselyken vooruitgaenden geest, vy- andig aen den ouden slender, doen kenmer ken. De namen der Broeders Memoire, All iens en Alexis, broeder van één onzer eer biedweerdige kollegas zyn u niet onbekend De wonderbare landkaerten van den Broe der Alexis zyn in Europa geschat de boog sle overheden in Frankryk en elders hebben er de verdiensten van erkend. De eervolle Goeverneur, Myne Heeren, beeft onlangs in eenen vvelsprekenden gezondheidsdronk, vvaervan hy liet geheim bezit, van de belgi- sche vlag gesproken welke roemryk op de tentoonstelling van ons Land, te Weenen, wappert. Eh welik herhael liet geerne eene plooi van die vlag beschut de afdeeling by de tentoonstelling aen de leervvyze en de wetenschapsweek tuigen der Broeders voor behouden. Daer, gelyk overal, doenzy België eer aen. Maer erinneren vvy ons, ter zelfdertyd, dat zy mannen van slaclUofTering zyn, met gods- dienstigen geest bezield, en indien ik ver ben van de normaelscholen van den staet aen te randen, welke ook het godsdienstig ondervvys geven, staet het iny echter aen te erkennen dat de Broeders ons, onder dit be trek, de grootste verzekeringen geven, en dat vvy grootelyks tegenstrydig met ons zeiven zouden zyn met ben, door het uitwerksel eens maetregels van valsche spaerzaemlieid, te treffen dat de scholen van den Staet niet zou raken. Ziethier, Myne Heeren, wat ik lees, op eene bladzyde te schoon om verkort te vvor- den De volksopvoeding moet gegeven en ont- vangen worden in 't midden van eenen godsdienstige» lu ing, de kristene indruk en gewoonten moeten er van alle kanten in- dringen. De religie is geene studie of geene oefening een de welke men bare plaets en uer aenwyst't is eene wet, eene wet welke zich altyd en overal moet doen gevoelen, en welke slechts ten dien pryze, op de ziel en bet leven, al bare heilzame werking uil- oefent, 't is te zeggen, dat de godsdienstige invloed in de lagere scholen gestadig moet tegenwoordig zyn. Deze woorden zoo schoon als waer ach lig komen zy van eenen Bisschop of van eenen katliolyken? Keen, Myne Heeren,'het zyn de woorden van eenen filosoof, van eenen protes tant ik lieu M. Guizol ac^gchaeld, boek 5 van zyne memorie». Oli Ja, zy is groolsch, Myne Heeren, de zending der normalistenondervvyzers, 'tzyn zv welke de ondcrwyzers vormen, welke, op hunne beurt, de groote massa der burgers vormen, en indien de godsdienstige geest onze bevolkingen kenschetst, indien ons land zich rustig houdt in 't midden der maetschappelyke stormen die het omringen, aen vvien hebben wy li cl te danken Aen 't kristelyk ondervvys van onze nor maelscholen eri byzondei lyk van deze door de broeders bestuerd Dank aen dezen lieilzamen invloed, zal men van ons niet kunnen zeggen 't geen M. Thiers, indien ik my niet vergis, eens van het Frankryk van 1848 zegde dat bet (Frankryk) door zyne 40 duizend ondervvyzers was verlo ren gegaen en door een ongeloovig ondervvys in pastoryen van godverloocheuing was her schapen. a Indien liet godsdienstige princiep nog le vendig onder onze bevolkingen heerscht. zult gy u erinneren, Myne Heeren, dat de normael scholen van Malonne eu Carlsbourg, door de Broeders der krislelyke scholen bestuerd, grootelyks aen dien uitslag hebben medege werkt. Zoo sprak, geachte lezers, M. Doucet, pro vinciaelraedslid te Namen, in zitting van lil July 1873. Ounoodiger nog iets meer by te voegen. Zeggen vvy alleenlyk dal deze sclioone redevoering de eerw. broeders op eene schit terende vvyze wreekt van al de snoode en vvalgelyke lasteringen die de booze liberale kliek, uit haet tegen God en zyne Kerk, die muedige kinderen van den gelukzaligen De Ia Salie gedurig naer 't hoofd smyt. Ten slotte, sturen vvy onze welgemeende bedankingen aen den moedigen heer Doucet toe omdat hy niet geaerzeld beeft, gelyk zoovele andere bet ongelukkiglyk doen, deze ievervolle leidsman nen en ondervvyzers der jeugd iu 't openbaer tegen de hatelyke en vvillikeurige aentygingen hunner onverbiddelyke en gezworne vyanden te verdedigen. Eere zy dus aen M. Doucet. WAER HALEN ZY HET? Iedereen, de rechtzinnige liberalen, zoowel als onze politieke vrienden, in een woord, elk weldenkend burger ziet met oprecht genoegen de-YCl Ul*»U>ff jjnmnnt- -rrcMro 't -rwbl'eedtjn der steenen brug over den ouden Dender, aen de Moleristraetpoort daerstell, en een bewys oplevert van de bezorgdheid onzer bestuer- ders, voor wat de algemeene belangen aen - gaet, en den lieer schepen met de openbare werken der stad gelast tot eer strekt. Wie zou 't gelooven dat zulk nuttig en onverbelerlyk werk aen zekere hairklieveryen schynt bloot gesteld te zyn Zou dit werk en de talryke verbeteringen aen straten en wegen, de reeds gemaekte en aengelegde menigvuldige onderaerdsche goten, en andere werken, welke door onze vrienden, sedert den korten tyd dat zy aen 't bewind zyn, de gal ontstoken hebben van zekere hoog moedige hennes, die 't spyt niet kunnen ver kroppen dat men ze, met een brevet van ont- kunde, in de laetste kiezing, op eene zoo deftige vvyze aen de deur gesmeten beeft? Zouden die feniksen zeiven niet moeten hulde doen aen de vvaerheid, en zeggen, gelyk vvy, dat, ouder betrek der werken van algemeen nut, welke gedaen geweest zyn, sedert den korten tyd dat onze vrienden aen 't roer zyn, van nu af verre overtreffen al wat dc liber liaters, onder dat opzicht gedurende de vier en-twintig jaren dat zy bier geparadeerd heb ben,tot stand gebracht hebben? Waer kan nyd en afgunst den mehsch toch toe brcngei Is 't dal, wat er nu reeds gedaen is,, zoo diep uw gal ontsteekt, nydige en haii klievende dweepers, wat zult gy zeggen als gy de nieuwe Stadsschool, op Mylbeke zult voltrokken zien? Hoe zal uwe ziel gefolterd worden als gy de steenwegen, welke Mylbeek en Schaerbeek gaen doorkruisen, zult tot stand gebracht zien? Zullen uwe hersenen misschien op bol gera ken, als gy zult vernemen dat gy mogelyk, nog heel in T kort eene schoone overdekte markt tot Jboppebeurs zult zien uit den grond op- rvzen Zullen al die werken van allergrootst nut zoo vele blyken uwer onkunde en zorge loosheid niet zyn Zegt uwen nostra, culpa, nostra, maxi ma, culpa., en laet. gelyk elk weldenkend en onbaetzucliiig burger het doet, recht weder varen aen vvien 't toekomt, dan, ten minste, zult gy doen gelyk gy zoudt moeten doen, en dan zal men, met den tyd.de spons over uwe on bezonnenheid kunnen vagen en mogelyk uwe talryke beestigheden in den vergetelhoek laten. Maer, van de openbare werken sprekende, welke in onze stad tot stand gebracht worden, dank aen de bezorgdheid onzer besluerders, veroorloven vvy ons de aendacht van den Gemeenteraed iu te roepen op den staet van verval vvaerin ons oud Stadhuis verkeert, of schoon dit gebouw, en voornamelyk dat deel van 't zelve, 't welk den naem van gebied buis draegt, een historisch gedenkteeken zy van de golissche bouwkunde der lodc en 14jc eeuwen. Dat is ook een werk van 't grootste belang dat onze liberale jannen altyd verwaefloosd heb ben, en waer de band zou mogen aen gesla gen worden. Bestaet er geen verslag eener kommissie welke gelast geweest is de begroo ting te maken van de onkosten der herstel lingswerken welke dit gebouw vragen Wy denken deze vraegbevestigend mogen te be antwoorden, en roepen de aendacht van liet kollegie van Burgemeester en Schepenen.en van den gemeenteraed er op in. Nu, binnen korten tyd bet opmaken des budjets van stads ont vangsten en uitgaven voor 1874 nakend is, ware bet nietgcvoegelyk dat er eene voldoende som van eenige duizende franken in dit budjet gebracht vverde, ter bestemming dezer lier- stei lings werken, en dat men, om de benoo- digde hulgelden der provincie en van der. vStaet er voor te bekomen, de vereischte voet stappen begon te doen, die er zouden moeten gedaen worden, om deze zaek tot stand te brengen Zulke maelregelen zouden de algemeene goedkeuring wegdragen, en ten ware v erkropte spyt van overtroffen, en gansch overtroffen Ie zyn, de kleinhartigheid van sommige onzer liberliaters door de ziel drong,dan zouden nog de weidenkenden en niet overdreven onzer tegenstrevers zulk werk goedkeuren. EEN KAEKSLAG. l il Weenen schryft men dal België op eene byzondere wyze de aendacht van den Jury voor bot ondervvys op zich getrokken beeft. Het Belgisch gouvernement bekomt eene be- looning van eerste klas voor bet Staetsonder- wys. Ziedaer nu wat bet al beteekende, dat lievig geraesen geschreeuw der liberalery, tegen de tentoonstelling van bet openbaer ondervvys, zooals liet onze minister van inwendige te Wee nen had doen inrichten. Do liberale gazetten kondigen voormeld nieuws zelfs aen. 't Is hun eigen zeiven een kaekslag geven. Zal Bara nu nog zeggen dal bet komparti- ment van België tot spot diende van alle andere lauden aen de inlandscbe voortbrengselsalleen in den bassin der Loire is nog eenige vastheid I zelf verhooging op zekere punten. De markt is echter door hare ligging geheel onafhaiikclvk van de andere markten en verandert gewoon- lyk riiet, dan onder den indruk der plaetselyh mstandigbeden. .zoozeer dat de! oms'.r De coke is overal in afslac meeste ovens geheel stil ligg. Uit de laetste aen bestedingen is duidelvk gebleken boe verlaten de yzernwerheid is maer dal is vooral gebleken uit bet verkoopeii der oude rads vvaervan de prys verschilde van loo tol 1 <0 fr. de ton. In Champagne is op alle vzersoorten afsla" van de ruwe gieting tol het zuivere \zer: slechts de macbionen behouden hunne vorige pryzen. In de Ardennen wordt de blanke gewone geut verkocht aen fr. 120 tolleen 't geslagen yzer aen fr. 289. zonder dat er door dien afslag echter groot? zaken ged3en worden. R E CUTER LY ft E K R ON V It De Bien Public meldt in zyn nummer van don- f derdag, dat de rechlbauk van eerstcaeulcgliet v onnis uitgesproken heeft, iu zake van doclorr' Vunderaeeisd, u^'i. rteu „iW,v;„. ,lit - W» laetste wordt verooidecltl tol iiel nivoepug van het vanuit iu zyn dagblad, 2000 tr. schadevergoeding en lot do kosten. VeRDELCIXB DEIt ISSlïCTVTieVOCCLEV f|(. j rechltwok van enkele politic- heelt in eene I barer laetste zitl.ngen een van Moorl- - zeie tot 10 fr. hoet veroordeeld, die grasmos- schen in de stad te koop bad aengcbodeii in stryd met bet reglement tot hel voorkomen van de verdelging der iusfectvreteiide voge- len. i[ PRIESTERLYKE BENOEMINGEN BISDOM VAX ÜtND. Di* Eerw. Heer C. Ite Veïrm; benys-Boekul is oudacpastor t'illis by DeiMieiiiK.n.le hy umdi verv2 dea Eerw Heer V Van Cjiuvveiaeri, cuad overleden pastor van 8diendelbeko Do F he Pourcq, priester der lacisle vvyding is tor van Kielcirechl benoemd. "eer pmbrecht. liceneioel in de gods- „elteriJlieid, is subregent benoemd van bel kollcaio van den II. Geest te Leuven. Z. H. de Bisschop zal Byaadag 3 Augustus vormen la Aalst eu aldaar be. kerkbezoek doe» den Woensdag zal Z. I). Hoogw. te Miuovo ook vormen eu de decimale kerk bezoeken. •oadjutor le sinl- uoeuitl le Sun- gen door I van den I rw Heer i mdorpas- I VOLKSKAMER. In 't begin der zitting van dynsdag beeft M. Vleminckx.afgevaerdigde van Brussel don heer Minister van Oorlog ondervraegd 1° nopens eene Serenade die een muziekkorps des legers aen eenen P. Jcsuiël te Antwerpen gegeven bad, en 2" over de zoogezegde briefwisseling welke bcstaen bad tussclien 11.H. de Bisschop pen en den Minister van Oorlog betrekkelyk bet verplichtend inishooren der soldaten De achtbare lieer Minister van Oorlog beeft geant woord dat dc kolonel van 't regiment liet muziekkorps, krachtens eenen miriistrieëlen joiazeiidbrief onderteekend Anoul, dusvoleens door een liijcrireJ ministerie afgek'oiidigu gemachtigd had aen eene feest in het St Jgnatiïis- geslicht deel te nemen, en, voor walde brief wisseling met H.H. de Bisschoppen betreft, dat er nooit ten dien opzichte eene briefwisse ling heelt bestaeri lusschen H.H. de Bisschop pen en hem. Deze tweevoudige ondervraging van M. Vleminck maekte lang vuer en gal geene aenbeiding tot verderen redetwist. Vervolgens heeft dc Kamer de algemeene beraedslagingover de militiewet aengevangen. Na eene enkele zitting is de algemeene beraed- slaging gesloten en één der voornaemste schik kingen van 't welsonwerp, deze welke de gelykmaking van 't kontingerit en derresene bekrachtigt is met 33 stemmen tegen 58 op 92 stemmers aengenomen geweest. Die stemming is voorzeker, van wederskanten.eene gedwon genestemming. De kabinetskwestie, door M. Malou gesteld, weegt op de meerderheid zoo wel als op de minderheid. De rechterzyde zal het wetsontwerp aerr- nemen omdat het van 't ministerie voortkomt, en de linkerzyde zal het, juist om de zelfde reden verwerpen. Wy vragen met den Bien Public wat er, in deze voorwaerden, van de ware belangen van 't land en de oprechtheid van liet vertegen woordigend stelsel zal geworden HANDEL EN NYVEIU1EID. De liooge pryzen zyn nog altyd officieel aen het dagorde in al de koolbassins van ons land 4 maer er rnoet ook bekend worden, dat er \ele ofiicieuse concession gedaen worden dal hel vooruitzicht op afslag dagelyks grooter wordt en dat de drukpers over dit laetste punt van- daen eensluidend van gevoelen is. De pryzen uit Engeland worden eiken dag lager, eu de verbruikers nemen die te baet om vreemde kolen aen te koopen. Hierop is bet antwoord der voortbrengers, dat de piaetsin- gen niet ontbreken. Dal is heel wel mogelyk, en België zal zyne kolen, altyd kunnen ver- koopen, maer dit zoovee! te moeilyker, naer male de pryzen liooger zullen staen. Over de coke hoort men reeds spreken van een prys van fr. 4o. Ofschoon die nu niet voor eerste kwaliteit zal zyn en dat de goede coke hooger staet, zoo is er altyd eene daling die geheel overeenstemt met de daling in de yzer- nyverheid, waervan de laetste aeubestedingen een zeer in het oog springend bewys hebben geleverd. Ook 111 Frankryk zyn de lage pryzen ruit Engeland niet geruststellend voor de liooge markt der Fransche steenkolen en de dagelyks verslechtende toestand der yzernyverheid geeft aenleiding tot ernstige overwegingen aen de minst ergdenkende personen. Te Parys stroomen de Engelsche kolen in overvloed toe. De hoedanigheid is goed en de levering is nauwkeurig. Er is in de afgeloopen week een koop- gesloten van 50.000 ton beste kolen van New-Castle aen fr. 31, waeruit volgt dat de Fransche en Belgische leveranciers schrik krygen voor hunne oude pryzen, daer integendeel de verbruikers zich zooveel moge lyk onthouden om eenige aenkoopen te sluiten en niet meer steenkolen innemen van 't dage lyks gebruik noodzakelyk maekt. In het noorden van Frankryk maken de Engelsche kolen ook eene ruwe corcurrentie plechtige uiideeling der pryzen in de S' L.evens kostschool le Aelst. bestuerd door de broeders der cliristenc scholen zal plaets hebben op dynsdag 12 Augusly om 9 1-2 ure 's morgens. De uiideeling der pryzen in dekostscbool der Jozebteri, te Geerardsbergen, zal plaeis hebben op woensdag, 13 Augustv, ten 9 i;-> ure s morgens. Men leest in den Monileur, dat er, len "e- volge eener beslissing, door de Duitsche ma°et- schappyen genomen, van 16 dezer geene ieis- kaerlen heen en weer naer Weenen meer worden algeteverd, dan wanneer er vooreen zeilde trein oUU reizigers zyn. Eene woeste daed is verleden nacht "e- pleegd ineen beluik van den wvk Terpla. h-n'ie Gent. De genaemde Dhaene, zi'cli bemoeid heb bende 111 eenen twist die Juliaen Van der Strae- l^n, daglooner, niet zyne moeder had, werd zoo em door V an der Straeten mishandeld, dal l,v naer de Byloke is moeten gedragen worden. De schuldige is aengeïmtiden en ter beschik king van den procureur des konings gesteld. Men schryll uit Apt werpen De Kamer van koophandel zv ook - doet meer en maer zien, dat de feesten' van Augnstv tegen de meelingisten gericht zyn. Eergistër kwam die Kamer byeen, om te beslissen welke uitnoodigingen er voor het banket schynbaer door den handel gegeven— zouden gedaen wor den Weeïge wel wie er verzocht werd, nadat de heer Ed. Peclier lievig had aengedroiigen De heer Rogierzeker om te doen zien, hoe" dankbaer hem de geuzen zvn, omdat hy tegen de belangen van Antwerpen gestemd heeft m den yzerenweg van Gladbach. Wal aengaet de vertegenwoordigers van Antwerpen, zv, die in de laetste jaren al de voordeelen voor Antwer pen bekomen hebben, de vertegenwoordigers van Kamer en Senaet, zyn niet verzocht Men ziet dus meer dan genoeg, dat de geuzen niet werken dan 0111 deinecling eenen kaekslag toe te brengen. De geestelykheid van Antwerpen is niet verzocht geworden. 0111 de receptie hy te wonen van de burgerlyke en militaire overheden, zoos Is de ge woonte was, en die plaets heeft als de Koning in de stad komt. Nogmaels een btwys, mei wel ken geest de stadhuismannen bezield zyn. Uit sluitend van al wat niet van hunnen bord is maar diezelfde nienschen gebruiken en exploi- teeren, 0111 de feesten le Ininuen voordeelt le doen gelukken. Ziedaer het ordewoord. Het zoontje, 10 maenden oud, van den lieer G., woonachtig ia de Statiestraat, had uis ter eenen cent ingeslikt, en verkeerde in groot levensgevaer. De moeder riep om hulp, térwyl de vader in alleryl eenen geneesheer ging halen. Op het gescliieeuw der moeder, kwam er een knarp, 15 jaren 011 I. uit de buert toegesneld, bracht het byna reddeloos knaepje eenen sla,r in den rug loe. en 't geldstuk vloog uil de keel! Het kind was gered. .Men schryft uil St-Truiden Een kortstondig gevecht heeft zaterdag te Montenaken plaets gehad. Twee dienstboden van den lieer Dewonck, grondeigenaer in deze gemeente, hadden onder liet middagmalen ge twist, ën toen zy hel huis verlieten, greep een hunner, de genaemde Volon, een stuk hout, waermede hy den andere, Lefer genaemd, een zoo geweldigen slag toebracht, dat deze met verbryzeld hoofd ter aerde stortte. Lefer is be diend vande HU. Sacramenten, en bevindt zich in eenen wanhopigen toestand. De gendarmerie onderzoekt de zaek. Men schryft uil Waesten, 25 July, Een groote brand heeft in eenige uren de schoone hofstede van den heer Parez, te Ncder- Waesteii, in asch gelegd. Met was kermis in die gemeele. Donderdag avond kwam de lieer Parez rond 11 ure t'huis, en bemerkte niets. Een kwart uers later onl- waekte zyne vrouw, liet oenen schreeuw hooren, ue hofstede was in brand Hel was met moeite dat de knechten konden ontsnappen, en de ou ders konden hunne kinderen maer ten pryze van verscheidene brandwonden redden. Een half uer later, stond de hofstede gansch in vlam. De geburen, die toegeloopen waren, konden niets redden, en 't gebrek aen water belette ge durende eenige oogenblikken de twee brand spuiten van Waesten te doen werken. De oor zaek van den brand is tot hiertoe onbekend.

De Denderbode | 1873 | | pagina 2