Danszalen en KrocgskcDsbailen. zy genoegzaein verwinigd is. De vader dor jonge juvlrouweii, die nen liel onderzoek van doktor Van der Meerscli onderworpen werden, lieel't eene aenklaclii op hel parket ncderge- legd. Men zegt, dat de heer proeureur-generael insgelyks van die zaek kennis gekregen heelt, dal de lieer Minister van juslieie er van onder richt is. en dat eene vraeg lot schadevergoe ding gaet ingespannen worden. Zieldaer, landgenoten, wal erop onze eeuw van vryheid, vüoi uitgang en van beschaving, gelyk men ze noemt, gepleegd wordt Met vraegt zich by hel lezen van zulke schan- dige teilen inel afgryzeu al wat er, in ons Land, van de persoonlyke vryheid, van den eerbied der zeden, van de eerder personen en dergene van de familie», van liet gez«g der magistra- tuer en der overheid moet geworden, als het aen een policie-kommissaris geoorlofd zou zyn. op inlichtingen welke hem by middel van penen naemloozen brie! gegeven zyn, zonder de lusschenkomst der magistratuer, zonder rechlerlyk onderzoek, uit zynen eigen hooide treffelykc lieden, vrouwen, dochters, welkers gedrag onberispelyk is gebleven, in zynebu- refiiën te doen verschynen omzeaencen outee- rend lichaemsonderzoek door eerien wetsdok- tor te onderwerpen Wel hoe het zou aen dén kommissaris van polioie vrystaen de eerste aller vrvlieden, de persoonlyke vryheid te miskennen, hel zou hem vrystaen eene gansche familie in schande te brengen, en dit op enkele inlichtingen welke hem, by middel van eenen naemloozen brief, toegekomen zyn, zonder de tusscbenkomst der reclilei'lyke overlieden Neen, dat kan, dat mag liv niet zonder de wellen des lands op eenelaekbare wyze onder de voelen te trappen! Zaterdag lest hebben de lieeren Cruyt en Drubbel, afgevaerdigde van Gent. in de Kamer, tegen dit scliandelyk machtsmisbruik met krachtdadigheid geprotesteerd en den beer minister van Justicie nopens het feit onder- vraegd. De verontwaerdiging was algemeen op al de banken der Kamer by zoo ver dat M. Ansfïtch, burgemeester van Brussel, uitriep indien de aengeklaegde feilen echt zijn moet men den policie-kommissaris Seghers onmiddelyk af stellen De lieer minister van Justicie heeft geantwoord dat hy de zaek zou onderzocht hebben, en indien de feiten echt zyn hy zyne plicht zal weten le kwyten. Hopen \vy dat de heer minister van Justicie zich zal erinneren dat hy gelast is de wetten van 't land te handhaven en derzelver overtre ders op eene voorbeeldige wyze te bestraffen. BENDERMORESCUE SCEOOL. Wy vernemen uit eene goede bron dat de Stedelyke Raed van Deudermonde, naer'tvoor beeld,'der Gemeenteraden van Ninove en Itonsse, de afschafling der middelbare ge meenteschool komt te stemmen, om deze door een geslicht le vervangen dal de stad van groote lasten ontsla, en een gegrond onder- wys voor de Dendermondsclie jeugd, daer- stelle. Zulke beslissingen zyn prysbaer en getui gen dat de Raed van Deudermonde zyne ware plichten verstaet, en niets verzuimt om de stadsgelden de bestemming te geven die hun toekomt, met, uit het budjet, die sommen te schrabben welke niets dan eene ware ver kwisting zyn, in eene stad waer 't vry onder- wys voldoenend is, om in al de rioodzakelyk- heden te voorzien. Eeredusaen de gekozenen van Deudermonde; zy nebben gelyk van wel te doen, en zich, even als de Niuovieiers cn de Ronssenaers, met de liberale QU'EN DIRA-T-ON? niet te bekieunen 't nageslacht en hunne medebur gers zullen hun dankbaer zyn over zulken gcwicliligen en prysbaren maelregel. MIDDELBAER OWDERWïS. In onzereeks artikelen,SPAERZAEMHEDEN, hebben wy de aendacht der Overheden, en die van onze geachte lezers, op de zoo nuttelooze, als belachelyke geldverkwislingen ingeroepen, waertoe de jaerlyks aengroeijende uilgaven van onze Middelbare Staetsscliool van l,le KVTHEGoniE aeuleidiiig geven. Ons dunkehs, hebben wy die kwestie grondig en onpartydig behandeld, en moet men zelfs bekennen dat wy niets verwaerloosd hebben, om iedereen, ja de kleinzichtigsten zeiven, te overtuigen dat al onze gezegden op de waerlieid gesteund zyn. Zyn onze aenhalingen wederlegd geworden? Neen, niet waer? Dus een bewys dat zy voor géene gegronde wederlegging vatbaer zyn, en dalai ulylt, en zal blyven bestacn wat wy dacrover neêrgeschrcven hebben. Onder de middelen die wy aengewezen hebben, om die geldverspillingen eenigzins te keer te gaen, hebben wy de spaerzaem- beden doen zien, welke bet verminderen des getals leeraren die, ALLEN, op de school hunne bezigheid niet vinden omdat zy in evenredigheid niet staen.met het getal leerlin gen, zoomin als met hel getal klassen van het gesticht zouden te weeg brengen. u- Wy schalleden de som die, door deze ver mindering, kan veiwezenlykt worden, op zoo iets van een klein bagatelleken van minstens, rond de 6000 frankskens per jaer. Zyn zulke spaerzaemheden te verwerpen, en zou men niet al de middelen moeten gebruiken die deze kunnen verwezenlyken Wy hebben ook ons gevoelen geuit over dc bestemming die aen deze te sparen penningen zou moeten gegeven worden, door liet slich ten, in onze stad, van «yverheids- en koop- bandelsleergangen, waer wy gebrek aen heb ben, een onderwys dat onze medeburgers, voor hunne kinderen, in andere plaetselyk- heden, op groote onkosten, moeten gaen zoe ken. Onze aenmerkingen hebben de goekeu- ring weggedragen van 't grootste gedeelte onzer medeburgers velen dezer hebben er ons hunne warme dankzeggingen over betoond. Wy achten het ons tot eene plicht op iic zaek wéér le komen, en er de aendacht der overheid op in te roepen, welke met liet besluer van de stadsgelden belast zyn. Zy gelieven er eens ernstig aen te denken; ons dunkeiis is de tyd gekomen dat men ge- irakkelvk de noodzakelyke spaerzaemheden kunnen verwezenlyken, die lot grondlyn aen eene verbetering in ons ondcrwysslclsel zou kunnen dienen. De vacanciën zyn nakend: elk weet dat deze hettydetip zyn, wanneer er eene nog al groote beweging onder de leeraren van het Slaets- middelbaer onderwys gebeurt, 't Is dan dat de lasten der scholen gewoonelyk, volgens de omstandigheden, verminderd of vermeerderd worden 't is dan dat 't Goevernement de leeraren van een gesticht, waer er te veel zyn, gelyk het. hier, te Aelst, *t geval is, naer een ander gesticht overzendt, waer er, voorden dienst, een leeraer meer zou mogen zyn 'l is dan ook dat die professors welke recht op hun pensioen bekomen hebben ver vangen worden Indien dit zoo is, moet men dan dal tydslip niet waeriieinen, om te bekomen lielgeiie men verlangt? Is 't de oogenblik niet waerop 't be hoort dat 't Goevernement met den waren stand van zaken bekend gemaekt worde? Is 't nu niet dat men 't yzer smeden moet, eer bet Koud geworden zy, dat wil zeggen, dat de hand aen't werk moet geslagen worden, eer het le l.iet zj Dat de Kommissie der School, of liet Stads Besluer dan dien tyd waerneme, om de verbe teringen te verwezenlyken, waervoor ons middelhaer onderwys gesticht vatbaer is dat men eene deputatie benoeme, uit bevoegde leden van den Stedelyken Raed, en van de schoolkommissie samengesteld, welke gelast zyn aen liet Goevernement den waren stand van zaken te doen kennen, en M. den Minister van 't Inwendige te verzoeken de vraeg gron dig le overwegen, en de Stad recht te doen wedervaren. M. Delcouri is een rechtzinnig man, aen wien men geene appelen voor uitroeren kan verkoopen hy zal de deputatie mei die wel- willenlieid ontvangen, welke hem kenschetst, de beweegredenen die men hem zal voordra gen beleefdelyk aenliooren, en, van de ge grondheid derzelven overtuigd zynde, zal by, in zyne rechtzinnigheid, een einde stellen aen eenen belaohelyken stand van zaken, die reeds le langgeduerd beeft. De Journal de Courtrai zegt, in zyn nummer van zondag 27 jul\ lestmet genoegen heb ben wy bestaligd dal de kwestie van 'i regle ment op de danszalen eenen grooten siap gedaen heeft, 111 de laetsie zitting van den Gemeenteraed. Verders roept dit blad de aendacht van de Overheden in op dc krachtdadige maetregelen, welke, in 't belang der openbare zedelykheid, nopens dat punt zouden beliooren genomen te worden, om aen de walgelyke, zedelooze en verergernisgevende wanorders een einde te stellen waertoe de kroegskensballen aenlei- ding geven. 'I Gene de Journal de Courtrai doet opmer ken voor wal de stad Kortryk betreft, is op onze stad en omliggende gehuchten toepasse- lyk. Vroeger hebben wy de aendacht der Over heid over die kwestie ingeroepen voor Aelst wordt bet ook.tyd dat er maetregelen beraemd worden, welke eenen zoo beweenelyken stand van zaken doen ophouden, waerdoor zoo vele schuldelooze jeugdige herten in 't ongeluk en 't verderf gestort worden, en die den onder gang van zoovele huisgezinnen vcroorzaekt. Zou onze gemeenteraed er niet ernstig moe ten aeu denken om, door een wys reglement, zulke bevveenelyke gewoonte le keer le gaen Zouden onze gekozenen niet wel doen, van even als de Korirykenaers, alles in 't werk te leggen om te beletten dat de kroegskensballen ophouden een licbaems- en zielsvenyn onder de schuldelooze w ezens te verspreiden, en die voor 'l grootste gedeelte van de arme werk- maiishuisgezinnen zulke nadeelige gevolgen hebben Is 'l in die kroegdansfeestjes niet dat, meermaels, een huisvader vrouw en kinderen vergeet, om zyne zuergewonnen centen in brasparlyen te verteeren Is 't daer niet dat de zoon, ja de jonge dochter zelve op wie eene bedrukte weduwe rekent, om liaer tol onder stand te dienen, gauscli verleid worden, om, in wulpsehe baldadigheden, op eenige dagen, al 't geld te verkwetteren dat zy op eene ge- heele week zoo duer gewonnen hebben, en van zoo groot nul in 'l huishouden zou zyn, ware de toegang dier koten van verderf hun onbekend gebleven, ol ontocgankelyk gemaekt geweest Waer is 't dat 't schuldelooze meisje bare eerste les van ontucht ontvangt? Waer leert zy bare goede grondbeginselen verliezen Waer worden hacr denkbeelden in 't oor ge fluisterd die liaer ongeluk voorbereiden en voltrekken Waer wordt een brave zoon in eenen goddelooze herschapen Waer wordt by een brasser en geldverkwister Is 't niet in de kroegskensballen, en iu die dansfeestjes dat dc grondsteen van al die onheilen gelegd wordt? Is 't daer niet dat er opcribnerlyk les sen van onafhankelyke zedeleer, op eene zoo groote scliael gegeven worden Is 't daer niet dat de blos der onschuld weggenomen wordt, om plaets te maken voor de schandaligste on verschilligheid, welke altyd ondeugd cn oneer voor beweenelyk gevolg hebben Welke plichten hebben dan de Bestuerders niet om deze gruwelen te beteugelen Welke verantwoordelykheid weegt op hem niet, als zy de middelen niet gebruiken welke de wet bun geeft om die te doen verdwynen VLAEMSCHE BELANGEN. In ons nummer van zondag 27 July lest, hebben wy gezegd uil eerste bron vernomen te liebbeii'dat voortaeu de vlaemsche tael, al- bier ten stadliuize, uitsluitelyk iu al de bestuer- lyke zaken en akten zal gebruikt worden, en dal men de vreemde ransche tael niet meer zal bezigen dan wanneer dc noodzakelykbeid bet veieischt. lnderdaed, in zitting des Gcmeenteraeds van maendag 11., lieelt de heer burgemeester, vóóraleer tot het dagorde over te gaen, den raed voorgesteld te beslissen dat le rekenen van den i 8ber aenstaende al de bestuerlyke zaken en akten in 'l vlaemsch zouden geschie den. Uit de ontwikkeling des voorstels blykt dat het art. 23 der grondwet zal geëerbiedigd worden, 't is le zeggen, dat het den raedshce- reu vrysiaet eene der beide in Belgie gespro ken talen in de beraedslagingcn te gebruiken maet dat het procès-verbael der zitting in 't vlaemsch zal opgesteld worden. Verders dat de briefwisseling, verslagen, enz., met een woord, alles wat iu de bureelen van 'l sekrelariael zal verricht worden in 't vlaemsch zal gebeuren, behalve de brieven, verslagen, enz., tot de waelsche besturen ge richt. De vlaemsche lael als nlgemeenen regel en de ftansche tael als uitzondering gebruiken dit was bet voorstel des lieeren Burgemees ters. Deze voorstel werd met eenparige stemmen der 13 aenwezige leden aengenomen, en op voorstel van den raedsheer Monfils, besliste de Raed nog dat men zelfs op de in 't fransch opgestelde brieven in 't vlaemsch zal antwoor den, voor zooveel zy van geen waelsch besluer voortskomen. Gelyk wy bet voorzegd hebben is (leze heil zame en reclitsliersiellende maetregel, door onze bevolking, welke vlaemsch tol in bet merg der beenderen is, met groot genoegen vernomen geworden. Nu, ten minste, zal de Aelstenaer, die geen fransch verstaet, de zit tingen des Gemeenieraeds met vrucht konnen hywoonen en verstaen wat er vóór hem gezegd word nu, zal hy niet meer verplicht zyn de hulp van vreemde persoonen in te roepen, om de brieven te vertalen die hem, door 't besluer zyner vlaemsche moederstad, toegesluerd werden. Ja. beden bekoml onze schoone moedertael den voorrang weder, die liaer door eene over moedige liberale verfranschte kliek onstolen werd voortaeu zal zy als koningin ten stad liuize lieerschenen zal degene, die bier zoovele jaren hare plaets overweldigde, voor liaer liet hoofd moeien buigen. De wyze maelregel, welke onze bestuerders maendag genomen hebben, strekt bun tot eer. Men heeft wel wat lang gewacht onze moeder tael uil dien schaudigen staei van miskenning, verslooting, vernedering, en verachting te trekken, waer zy, wy moeten het rond uit be kennen, door onze kleinmoedigheid en wellicht lafhertigheid, vervallen was doch 't spreek woord zegt beter lael dan nooit. Ook zal die reclitserkennende maetregel een machtig voor beeld wezen voor de vlaemsche steden en ge meenten, waer men de tael des volks miskent; hy zal de voorstaènders der vlaemsche bewe ging dier verfranschte steden en dorpen moed in spreken, om van hunne bestuerders de herstelling der rechten hunner moedertael met krachtdadigheid af te eischen. Ten slotte sturen wy in naem der vlaemsche Aelstenaren en in dezen van al de voorstaen- ders der vlaemsche zaek van gansch 't land onze welgemecridste hedankingen aen onzen katholyken Gemeenteraed toe hy heelt onze moedertael in onze geboortestad hare rechten wedergegeven hy heelt het schandig brand merk doen verdwynen dal ons voorhoofd mis vormde hy heeft ons weder Vlamingen ge maekt en van de verbaslering verlost.... Eere zy aen hem Drymael eere GEMEENTERAED. Zitting van 4 Augusty 1873. Onder de menigvuldige zaken die maendag lest aen 't dagorde gebracht waren treffen wy er twee aen welke verdienen besproken le worden,omdat zy de groote meerderheid onzer medeburgers aenbelangen. De overigen waren meesteendeels bestuerlyke zaken, geven van advies, enz., waervau wy, uit hoofde van plaetsgebrek, geene verdere melding kunnen maken. Deze twee voorname zaken waren dus 1° Verkoop der overblyvende gronden van 't ho tel de Dry Koningen, kohier van lasten, enz. M. Monfils treedt in eenige uitleggingen omtrent de wyzigingen door de sectie aen 't kohier van lasten toegebracht. Hy stelt in naem der sectie voor de loten 1 en 2 le ver koopen cn 'tlot 3 te behouden. Het eerste lot wordt geschat op 4000 fr. de are en het lot 2 op 5000 fr. De kooper van 't lot 2 zal aen Mr Van Langenhove C. eenen doorgang moeten geven zoo breed en zoo hoog als de poort die heden bestaet.De te bouwen buizen moeten 13 meters hoogte hebben, 'L minimum der hoogte is tot aen de corniche van T posthólel. Twee jaren na de einrielyke toewyzing en goedkeu ring door de bevoegde overheid, moeten de huizen op deze gronden op te rechten voltrok ken zyn op straffe eener boete ten voordeele der stadskas, voor ieder jaer uitstel, van 1 io der koopsom. De betaling mag gebeuren 1" comptant 2° de betaling gedurende 60 jaren eener rente aen 5 ten honderd 3" eeneeeu wigdurende rente aen 41/2 ten honderd, liet besluit des verslags van M. Monfils werd met eenparige stemmen aengenomen 2° Buertwegen. Werken. Vraeg om de werken in regie te mogen doen. M. Gheeraerdls, schepen der openbare wer ken, zegt dat het kollegie van Burgemeester en Schepen vraegt om met de 50,000 fr. welke in 't budjet van dees jaer voor kasseiwérken geschreven staen de werken iu regie te mogen aenvangen. Deslad.gaet M. Gheeraerdls voort, heeft aen de Provincie en den Staet eene sub sidie voor deze werken gevraegd doch daer de krediten voor kasseiwerken die in 't budjet der provincie geschreven zyn, lot in 't jaer 73 reeds toegekend zyn, en men rekening moet houden dat de Staet niets betaeld als de pro vincie reeds niet betaeld heeft, zouden wy dus 't jaer 76 moeten afwachten om de kasseiwer ken le kunnen aenvangen, met behulp der Provincie-en Staelsgelderi. Verders geeft M. Gheeraerdls eenige uitleggingen over de kassei- werken op Schaerbeek en Mylbeek. Dees jaer is er aen de Provincie en Staet eene subside gevraegd voor de volgende werken Sehaerbeek. Hel kasseiden der Ledebaen van aen't huis bewoond door den heer Quinty11, Leopoldstraetpoort, tot aen de wooniug van d'lieer D'Haese, zwart Leeuwken. Mylbeek. Het kalseiden der Beek en Koeistra- ten, het leggen der bedding iu de Hammestraet. Voor 't voltrekken dezer werken zyn er 449,100, kalseisteenen noodig. Dees jaer zal men er maer 200,000 kunnen leveren, dus zal men ook de straten maer gedeeltelyk kunnen kasseiden. Binnen eenige weken zullen er on geveer 100,000 kasseisteenen geleverd wor den en de bewoners der bovengemelde stralen, welke meest zullen karweijen, zullen eerst ge diend worden. Dat men dus oppasse hoe meer kassei men naer eene straet voert, hoe- meer meters gekasseiden weg men zal beko men. Met de 200;000 duizend kasseisteenen die decs jaer zullen geleverd worden zal men omtrent de 1500 meters weg kunnen leggen bet overige zal men toekomende jaer voltrek ken. Voor wat de overige straten van Schaer beek en Mylbeek aengaet die ook moeten ge kasseid worden is men bezig mot de rekening en plans op te maken toekomende jaer zal men eene subsidie aen de Provincie en Staet vragen voor de werken aen die straten te ver richten en er ook eene som oor in't budjet der stad schryven dusdanig dat in een tyd- verloop van okt» jaren byua al de buertwegen van Mylbeek en Schaerbeek zullen gekasseid zyn. Onze medeburgers leven dus op hoop van weldra uit 'l slyk verlost te worden. SENAET. T Senaet heeft deze week, zonder er de min ste verandering aen toe le brengen, het wetsont werp bctrekkelvk hel gebruik der vlaemsche tael voorde beteugelende tribunalen aengeno men. Men hoeft in de heraedslaging twee zien- wyzen hestatigd M. Solvyns ziet er 0 een begin van herstelling in; M. Dolez stemt liet wets ontwerp als de eindelyke oplossing, als liet laelste woord der vlaemsche zaek. Onnoodig le zeggen dat wy ons hy M. Solvyns aensluiten en denken gelyk hy dut hel slechts een begin is, want er blyven rog vele en zeer vele hervormingen aen 'I gebruik der vlaemsche lael zoowel in bestuerlyke als rechlcrlyke orde toe te brengen eer men aen onze moedertael al de voorrechten zal erkend hebben die hacr van rechtswege toekomen. Verders lieefi de liooge vergadering verschei dene wetsontwerpen aengenomen waeronder wy de volgende aenlreffeii hel wetsontwerp datSchoonaerdevanWichelenafscheidlen ereene nieuwe gemeente van markt, hel wetsontwerp dal liet handelsverdrag lusschen Belgie en Frank ryk gesloten goedkeurt het wetsontwerp dal den duer van art. 1 der wet van 12 April 1835, rakende de tolrechten op dc Siaetsspoorwegen, verlengthel wetsvoorstel dal hel zegelrecht afschaft op de kwytbrieven en registers der openbare gestichten, enz., enz. VOLKSKAMER. De Kamer heeft dynsdag hel wetsontwerp bctrekkelvk de visa der annuïteiten van de maclschappy des Bassins Houitliers p met 53 stemmen legen 10 aengenomen. Na deze stem ming heeft de Kamer zich onbepaddtlyk ver- daegd. KERKELYK NIEUWS. De jaerlyksche begankenis naer het kapelle ken ter Muren le Erembodegem, wordt dees jaer op eene allezins zieln effende wyze gevierd. Groot is de toeloop der bedegangers, welke de Heilige Macgd, gedurende deze novene, dage- lyks hunne nederige gebeden komen opdragen, en haren machtigen bystand afsmeeken. Vol doenend is liet te zien welke Godsvrucht daer sen den dag gelegd wordt. Hetgene de bezoekers der Kapel, met kriste- lyken geestdrift, in zoo groote menigte na'ir Erembodegem lokt, is de wyze voorzorg, welke dc beer Pastor der gemeente gehad heeft van de bedevaerders cn zyne parochianen hunne plichten van clirislene menschen, met deze dagen, in schoone en welgepaste sermoonen le doen erinneren, door eenen talentvollen en wei sprekenden predikant aen hel orde der eerw. PP. Redemptoristen toehchoorende. De troost volle woorden, welke Paierhun dagelyks toesluert, leggen, niet alleen, eiken bedevaer- der.zyne plicht als christen mensch voor oogen zy pui ren hem tevens aen om in het goed te volherden dat nu zoo ruimschoots in zyne ziel gezaeid is. A. Z. Dynsdag 12 Augusty, aenstaende zal de Eerw lieer Philips, pastor te Nazareth zyn jubile van 50 jaren priesterschap vieren. Groote toebe reidselen worden door de inwoners van Naza- relh gemaekt om aen deze plechtigheid den meeslen luister by te zetten. Men schryft uit Dikkelvenne Maendag was liet volle feest in onze pa rochie. De eerw. heer L. Van Rerckhove, vierde er zyn vyfligjarig jubelfeest als pastor. Al de stralen, welke de eerw. heer Jubilaris moest doortrekken, waren bevlagd en bekranst. Ten 10 ure werd de soleinneele mis opgeofferd door den neef van den Jubilaris, bygeslaen door 2 Wezelaren, de eerw. pastors van Asper en Hun- delgeui. Na 'l Evangelie sprak Zyne Hoogwaer- digheid den Bisschop eene zielroerende aen- spraek uit. Na den Goddelyken Dienst werd er eene over vloedige uifdeeling van larwen brood aen de be hoeftige» gedaen, ton koste van den jubilaris. Ziehier den staet van dienst van den eerw. lieer Pastor Gebannen te Wezel, 1813 professor in hot collegie van Aelst in 1811priester in 1817 on derpastor le Lokeren in 1817 onderpastor van O. Ij. Vrouw (Sl-Pielers) le Gent, in 1819. ter zelfder tyd aelmoesenier des garnizoens pastor ie Dikkelvenne, 2 Augustus 1823. Gedurende z.vne lange bediening, heelt dc eerw. pastor eene nieuwe kerk, eene pastory en eene zondagschool gebouwen. Hy heelt de congregatie voor jonge dochters, en het genootschap van den II. Fran- ciscuis-Xaverius, ingericht. Des anderendags, te middag, werd er een eetmael gehouden, waeraenZ. 11. de Bisscbop.de eerw. lieeren Uoegiers, pastor-deken van Zot- tegen». kanunnik Bracq cn anderen leden der geeslelykheid. deel namen, alsook al de leden der kerkfabriek en des gemeenieraeds van Dik kelvenne. De Jubilaris nam plaets tusscben de eerw. pastors van Asper en Hundelgem. Ver scheidene heildronken werden den eerbied waer- digen ouderling opgedragen door Mgr den Bis schop. den heer De Clercq, burgemeester, en door den vooi/.ilter des kerkraeds. Des namiddags zond de heer De Lantsheere, minister van justicie, den jubilaris een telegra fisch bericht toe, waerby Z. M. de Koning hem tol ridder des Leopoldsorde verhief, in vergel ding zyner goede en langdurige diensten. HANDEL EN NYVEBIIEID. De staet ontvangst dacvi Viedingen voor het leveren van stc u! slag aen fr. 21, fr. 20 ja zelfs aen ii 19 de Wv we ten ook, dat hy koopei neeft voor New-Castle-kolen aen fr. 2'"' rv op waggon ie Antwerpen, hetwelk n, iet verschil van afstand tusscben Antw,; Mechelen en Luik-Mechelen een geeft van fr. 1 a 1-50 per ton. B er voor groote koopen nog eene ao.' vermindering in prys beloofd. De afslag in Engeland kan dus niet meer worden in Iwyfel getrokken. Indien de pryzen nog lang zoo hoog gehouden worden zal dit misschien des te beter zyn voor de koolmynen, maer zooveel te erger voor iedereen, want die liooge prys mag met recht als hoogst nadeelig voor 's lands nyverheid aenzien worden. In Frankryk schynt den afslag onvcrmydelyk aen al de koopers en liierby sluiten zich dage- lyks minder te overtuigen personen aen. De Engelschen hebben bet rechte oogenblik waergenomen om den verloren grond terug te winnen en hunne koopwaer op de Franscbe en Belgische markt levendig aen den man te brengen. Te Ryssel is eene maelscliappy gevormd die reeds twee mannen naer Engeland gezonden heeft om kolen te koopen, zoodat men weldra liet departement Pas-de-Calais doorEngelsehe, en Luik door Duilsclie kolen zal bevoorraed zien. Rouaen en al de manufacluersteden van liet westen doen bunnen voorraed in Engeland op, Parys aerzell nog tusscben Engeland en Duitscbland, maer denkt iu liet geheel niet meer aeu België ol de Franscbe Noorden departementen. Hiertoe beeft vooral de verlenging van liet handelsverdrag tot iu 1877 aenluidiug gegeven. Over de yzernyverlieid is niets nieuws te melden. Er heersclit voortdurend dezelfde werkeloosheid, dezelide zwakheid, dezelfde prys op de yzermarkt Ook in Frankryk is de toestand hetzelfde gebleven, maer daer zoowel als bier, mackt eiken dag vertraging, den toestand van een groot deel leveraers moeilyker. PR1ESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. lieer de Sadeleer, onderpastor var» Nokere, gaet in dezelfde hoedanigheid naer Overmeire, en wordt vervangen door den Eerw. Heer Van Brabant, onderpastor aldaer. PBYSHEELINGEN. In 'l gesticht van den H. Aloisius van Gon- zogua te Gysegem, woensdag 15 Augusty, om 9 uren 's morgens. In 'l gesticht van den II Jozef, ie St. Nieo- laes, dynsdag 12 Augusty om 9 uren's morgens. In T kolh'gic der EE. PP. Jesuiëten te Aelst, woensdag 13 Augusty, om 9 uren 's morgeus. Men schryft uit Denderleeuw, 8 augusty De gemeente Denderleeuw, bereidt zich de groote kermis, welke dit jaer niet samen valt mei degene van zekere naburige gemeenten eu steden, op eene Inislerlyke wyze le vieren. Zoo wy vernemen bevat liet programma buiten gewone schoone feesten onder andere een groot liefdudigheidskoncerl gegeven door de konink- lyke inuziekmaelscbappy De Jonge Garde van Aelst kunst en liefdadigheid gepaerd gaende by die hefaemde maelscliappy heelt zy niet geaerzeld die feest te komen geven ten voordeele der slachtoffers van den brand van 22 Juli 1875- Eere aen die niaetschappy die •zich dan ook aen bet guldhartigsie onlhael te Denderleeuw mag verwachten. Den maendag 1 September plechtige inhuldi ging des portrets van wylen den heer Burge meester Sonrk, gevolgd van eene muzikale fecsi en een groot vuerwerk. Dynsdag waterfeest en verlichting, bengael- sclie vuren aen den bassin en ophaelbrng te Denderleeuw-Iluyssegem en des avonds volks- koncert. Den Zondag 7 September, groote toonkundige muziekfeest (Festival) door de vereenigde 11111- aiekmaelschappyen van Hekelgem, Erembode gem, Lombekecn Denderleeuw op den/.elven dag, groote baudboogschieting, 250 franken vooruit en voordeelige bespreken voor de lief hebbers. Tol later de verdere inlichtingen. De brandstichter Schotte, die zaterdag door het assisenhof van Brabant lot levenslangen dwangarbeid is veroordeeld, beroemde zich ook over misdaden, die hy niet gepleegd had. Alzoo had hy, toen hy nog 111 de Kleine-Karmelieten opgesloten zal aen zyne medegevangenen verteld, dat hy 65,000 fr., zynde de opbrengst van eenei» diefstal, op een dorp, Kind Charleroi in een on bewoond huis had verborgen. Twee kerels, welke eerstdags de gevangenis "mochten verlaten, besloten die 65,000 Ir. te gaen rooven maer een derde pet soon, die insgelyks van de zaek wist, berichtte alles aen dc politie, en toen de twee kerels zich ter plaetse hadden begeven en naer den schal aen Y graven waren, werden ze eensklaps door de gendarmen vastge grepen. Zy zullen zich thans voor de door hen aengerichie vernieling te verantwoorden heb ben. Toen Schotte den afloop der zaek vernam, schoot hy in eenen schaterlach liy was ten uiteiste tevreden, omdat hy zyne twee kamera den zoo goed had beet gehad. Dynsdag Inelsleden werd te Sl-Jans-Molen- beck weder aen eene Vlaming het recht ontzegd, eene Vlaemsche verklaring van de geboorte zyns kinds te doen. De burger heeft geweigerd, zooals Schoep en anderen vroeger, eene Frans lie akte te onderleekenen. Doch de vrees van,andere pro cessen le moeten inspannen, heeft aen de ge meente-besturen hel gedacht ingegeven, 0111 als ongeletterde te beschouwen eiken Vlaming, die weigert eene Franschc verklaring le ondertee kenen. Aengezien de wel uitdrukkelyk zegt, dat de akte moet inhouden de verklaringen van de» aengever, 7.00 is elke akte van dien ae-d valscb, en diensvolgens roepen wy tlaerop de aendacht van wie hel behoort. De Patrie, van Brugge, meldt, dat de katholieken der stad Gent bedreigd worden door eene slorlvlaeg van liberale benoemingen onder andere zou liet klein Logekc eenen zyner razendsle leden voorstellen voor de winstgevende plaets van griffier by de rechtbank van eersten aenleg alhier. Wy hopen met de Patrif., dat dit niet zoo zal zyn de bedoelde plaets wordt ook gevraegd door katholyken, die acbtbaer en bekwaem zyn. Na gedurende dertien jaren van alle benoe ming en bevordering in de Stadsdiensten ver stoken le zyn geweest, is er geene reden om de katholyken kandidaten andermael op zyde te schuiven wy verzoeken diegene onzer repre sentanten, die het mochten vergelen hebben, zich te herinneren, dat zy in 1870 gekozen zyn bet kiesprogram laet daeromtreut geenen den minsten Iwyfel over 0111 de onrechtvaerdig- heid te doen ophouden, welke op de katholyken woog. Z011 het kunnen waer zyn, dat enkele hunner liet hatelyke stelsel van Bara denken te moeien volgen

De Denderbode | 1873 | | pagina 2