Kaetspel.- Esplanadeplein. Advokact witte Karbonkelneus on Père Jef. Jan de Mocker met zyn zeepmes, stond aon de d ur als deur- •»va»-rder. om de nieuwsgierigen le beletten de vcr- gaderpuets ie naderen. Luistervink zal op baer gemak, achter den spiegel alles af te hoorcu, en heefl ons het volgende gesprek meê gedeeld Pörc Jef. Nu zyn we vet, niet waer Spiritus, met al uwe knepen, om do kiezing van onze krealu- ren to bewerken met eenen pennentrek zyn wy nu allen aen de deur!!! Moest ik daervoor een nieuw velocipedcke hoopen? 'tZiel er lief uil!?!? Smoelmans, N° 36. Hadde ik dal kunnen voor zien, ik zou dcu koop tnyner zilveren epauletten nog wal uitgesteld hebben. De witte karbonkel mocht wel zeggen dat alles goed was, en dat 't geen kwaed kon nu zien wy boe slim wy by den neus geleid geweest zyn Witte Karbonkel. Wie zou anders geprisd heb ben? Had Papboer, die nogal een fynaerd wil zyn, ons de verzekering niet gegeven dat de kiezing nner den zin der wel geschiedde, en wy gerust mochten zyn over de gevolgen Poupiou. Dal is waermaer gy, Karbonk-1. gy, moest dat ook kennen wat doen we nu met onze pluimen Père Jef. Aen de kloddemans verkoopen, voor pluimen borstels 't is daer nog allemacl geen ver lies maer myn splinternieuw velocipedeke!" dat my zoo veel geld kost, wal daer nu meê gedaen Kabcrdocs. Ü3l zal ook wel te pas komen, by voorbeeld, om, nu met de opening van de jacht, 'l tain wild achterna te vliegen daer is dat ding ook goed voor, en wal meer is, gy kunt in den veloceloopslryd, te Arras nog ncn prys van 300 frs. winnen, als gy er wilt deel aen nemen. Spiritus Spoeling. Si'ence, Meschiëswy zyn hier niet bvëen, oin malkaêr onaengenacmheJen toe te brengen maer oin Ie bcraedslagen. Smoelmans. Beraadslagen dal is welmaer waer over, en op welke wyze Spiritus. Schoone vracgKarbonkel zal wel iels verzinnen hy heefl er zeker al met Papboer over gesproken. Karbonkel. Neen, ztilde ik vacg myne hielen acn 'l Comick spelge hebt hel met my zoo wel niet gedaeu, dan dal ik my nu dacrmeê nog zou bemoeijen wat haddet gy legen mv, dat myne nieuwe pluim nu ook voor stofborslel moet dienen Zulke ondankbaerheid bad ik niet verwacht. Spiritus. Ondankbaerheid Dal is welkunt ge alle3 voorzien wat er in eene kiezing kan voorvallen? Karbonkel. Laet dat potje gedekt, Spiritus gy weet maer al te wel wat ge gedaen hebt, en daermcê is 't uit. A revoir. (hy vertrekt). PtreJef. Wal onbeleefderik!!! Maer lael ons terzake komen. Allons, Spiritus, welk is uw ge dacht gy hebt nog al nen spiriluelen bol verzin eenen middel om ons uit den slag ie trekken. Spiritus. Ik eenen spiriluelen bol hebben!?! ge lacht er zeker meê gy wilt gewis zeggen dal myn kop spiritueus is dat ware wat anders. In alles wat ik gedaen heb, is er niets geschied dan betgenc Papboer en de witte Karbonkel myopgevezen hadden, en nu geven die mannen de pyp aen Merlen, en ze laten ons alleen boeren 'l Ziet er lief uit. Smoelmans. Allons, laet ons den moed niet ver loren geven. Kaberdoeske en Poupiou zyn ook van do domsten nietdie zullen wel nen middel vindon. Poupiou. Wat zegt ge daer In de aflfairens van de Comiekeleit, ben ik zoo ervaren als 't paerd van Christus maer, Kaberdoes, dat is wal anders als 4ie wil, dan zyn we geholpen. Kaberdoes Ce zyt er wel meê!!! Leest den Denderbode, en overlegt zvne gezegden als gy alles wel doorgrond!, wat hy over onze zaek zegt, dan drupt u 'l koud zweept af van den schrik, voor 't toe komende. Ik ken geenen middel, en wal meer is, al kende ik er eenen, 't zou my aen niets helpen; want ik heb het brein niet breed genoeg om zulke denkbeelden lol stand te brengen daer moei nen "sptmiar. Wal bëlTefl u Mynheer Père Jef 't Is van u niet dat hy spreekt, Myn heer; 't is van nen man met veel Spiritus in den kop, dat hy spreekt, en dat zyt gy metdat hebt gy daer zoo even zelf gezegd. Spiritus.'— Maer oden raespot, babbel zoo veel nietal wat ge zegt hangt aen een gelyk gekapt strooi't heefl nog slot, noch band. Kom ter zake, en zie of er geen middel is, om ons uit slag ie helpen. Père Jef. Ons uit slag helpen'?! maer op welke wyze En wal meer is, nu hebben wy meer dan werk genoeg om to zien of alios in regel is want nu, waerlyk, vrees ik dal wy bier gansch uilgeboerd zyn, en dan kan er nog wat anders op 't tapyi ko men 'Jü Spiritus. Jan de Vloeker, kom binnen en pak eene pint of twee 't is gedaen. Jan de Vloeker. Bravo dal had ik jandorie ver wacht als zulke verstandige bollen conferencio gin- gon heuden myne hoop is niet verloren geweest bravo Maer 'noogst twee pentjes voor een' droogc keel, gelyk de myne dal is toch maer klein bterj; dat zeggo 'k ik, nom de dore. Smoelmans. Ge zy! er wel meê zoo lang byeen gezeten, en niets kunnen verrichten wat gaen wy geworden? En myne nieuwe épauletten AchJan.. Jan de Vloeker. Voor u is niet te vreezen gy trekt een ander gezicht aen, en wordt onder eenen anderen N" gekozen dacrmeê is alles hersteld. Maer die andere heeren, dal is nom de nom de dore wat anders by voorbeeld, Père Jef die, op goed vallo 't uit, zoo een schoon vélocipèdeke gekocht had Waer toe dient hem dat nu En al die plui men die vernieuwd zyn wat dacrmeê geduon En myn zuiger dien ze heel afgesneden hebben waer- van ga ik nu buizen 't Is om er uitzinnig van te worden 'k zeg 'k zeg 'k zeg nom den Spiritus. Zwyg, Jan, en ga er van door 'l is nu geen lyd om van zuigen en buizen te spreken. Maer Papboer wacht zich wel van nu nog komen te boeffen hy zal 't ondervinden, gelooft my, zoodra ik hem zie. Père Jef. En dan za! hy niet meer hebben dan hy vordienlmaer wy, wy zitten in vuile lakens, en, mogen ons aen wat verwachten de Denderbode zal ons niet sparen Hy mag triomf roepen, en Wy moeten onzen miserere zingen 't Is om er onnoo- zel van to worden Poupiou. En onze kruiskens, daer we zoo wel op rekenden adieu de meuzelaer met 't draeiken cn al Do Denderbode heeft ons bedreigd van kruisken van achter, in plaets vau vóór hy zou oog wel kunnen gelyk hebben. Kaberdoes. 'l Ga gelyk het wil op ons kruisken reken ik toch als waro liet maer, EN FICHE DE CONSOLATION, gelyk men gewoonelyk zegt. Père Jef. Gy zyt er wol meê er zal veel volk komennaerkyken tot Pio Vis met zynen haen toe Gisteren deden wy een uitstapje nner Den derleeuw teii einde de toebereidselen van de feesten en kermis van naby te zien. Geheel de gemeente is er om zoo te zeggen op de been een lief en schoon opgeschilderd kiosk verheft zich in het midden van den voor- hol aen liet gemeentehuis de markt is van nu af ganscli overdekt met alle soorten van barak ken, paerdenmolens, photographiën enz. welke als tegen elkander gedrukt siaen. De straten zyn opgeschikt en men bereidt zich om aen de vreemdelingen en vóóral aen de befaemde Jonge Garde van Aelst een gulhartig ontliael te doen. De feesten welke er bereid worden zullen waerlyk prachtig zyn, voornamcnlyk den zon dag 51 Augusly, maendag I, dynsdag 2, en zondag 7 September indien zy door schoon weder begunstigd worden zal er nooit groo teren toeloop iu die gemeente te zien geweest zyn. Brussel zal ongetwyfeld veel nieuwsgierige opleveren en van Aelst, Ninove, Ternath, Erembodegem en omliggende zuilen er, wy twyfelen er niet aen,stroomen volk been vloeien want zulks is gekend, de vreemdelingen en vóóral hunne naburen, worden te Denderleeuw harlelyk en vriendelyk ontvangen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. BISDOM VAN GENT. De Heer De Siller uil In t Seminarie, is pro fessor benoemd iu de bisschoppelyke middelbare school te Ninove. RECHTBANKEN. Men zul ze met honderden gaet lellen De uitgever der liberale Revue de Mons is veroordeeld geworden tot 5,000 francs schade vergoeding jegens Bioeder Levallée, voor luster. Hy werd verleden maendag, ter uitvoering van het vonnis, achter slot en grendel gedraeid. Wel besteed en mochten al de prnneschur- ken, die er een beroep van maken eerlyke lieden tc belasleren, hetzelfde lot onderguen. WETTELYKE BESLUITEN. De Moniteur van dynsdag kondigt de wet op de rechtsbedoeling in het Vlaemseh voor de beteugelende rechtbanken dor Vluemsche ge westen af. De lieer Fr. Claus, van Impe, oud-leer ling van bet hisschoppëlyk kollegie van Gee rardsbergen student aen de katholyke liuogc- school van Leuven, die over omtrent 4 weken voor den veieenigden jury van Leuven Luik liet tweede exa.-m van doktor met onderschei- duitj bad onJersiaen heeft dezer dagen voor denzelfden jury, bet derdeen laetste exaem van doktor iu Genees-lleel- en Vroedkunde insgelyks met ouderscheiding afgelegd. M. Louis De Saedeleervan Iloeltert oud- leerling; van*i kollegie der Eerw. PP. Jesuiöten onzer stad, student aen de katholyke boog- school van Leuven komt zyn eerste exaem van kandidaet iu de rechten met de grootste onder scheiding af te leggen. M. Henri Saey van Haeltert, student aen de katholyke universiteit van Leuven, komt zyn exaem van kandidaet-notaris met de groot ste onderscheiding af te leggen. W'eêiul dooh peterolie. Woensdag avond is er alhier in de Lange Zoutstraet een vreeslyk ongeluk voorgevallen. De geuaemde M. Rhuisvrouw Mhad hare peter olielamp in handen genomen om baren broe der te lichten die met twee andere personen liaer huis binnentraden loen, door het openen en sluiten der deur, de vlam des lamps naer heneden sloegen de peterolie in brand stak. Onmiddelyk ontplofte de lamp in hare banden en de brandende olie verspreidde zich over bare kleederen. In een oogwenk was de onge lukkige door de vlammen omringd door schrik en angst bevangen liep zy de straet op, terwyl zy erbarmlyk om hulp riep. Eenige moedige geburen en vóóral de heer Philemon frnHïuende kleedèren vaïPt Tyf, doch ondanks die spoedige hulp bekwam de ongelukkige tal- ryke brandwonden aen de banden, aenzicht en andere deelen des licbaems welke alhoewel zeer pynelyk haer leven niet in gevaer bren gen. De heer Liénard is ook aen zyne banden erg verbrand. Wanneer zal men dan eindelyk begrypen dat bet hoogst gevaerlyk is met eene brandende peterolielamp in buis rond le loo- pen, daer de minste togtwind de grootste en vreeslykste ongelukken kan veroorzaken Wy nemen deze gelegenheid te baet om aen onze lezeren te emmeren dat eene peterolielamp welke te weinig olie bevat hoogst gevaerlyk is te weinig olie geeft aenleiding tot ontplof fing dus tot groote ongelukken. 't Is by misgreep dat wy in ons nummer van zondag II. hebben aengekondigd dat men aen de Zeebergsche brug, alhier ter stede, het lyk bad opgevisclil van den genaemden Karei Callebaut, geboitigvan Aelst-Mylbeek, soldaet by 14dc regiment kanoniers, in garnizoen te Diest. Deze misgreep is toe te schryven aen den vader en zuster van gezegden Callebaut en aen den persoon by wien hy acht jaren ge woond heeft welke hem in liet opgevischte lyk erkend hadden. Eenige kennissen van Cal lebaut welke aen de echtheid dezer erkenning iwyfelden, aengezien een van bun eenige da gen te voren van hem eenen brief bad ontvan gen, zonden onmiddelyk een bericht pertelegraef aen den bevelhebber der balterv waervan Callebaut deelmaekt, hem vragende of Calle baut by 't korps tegenwoordig was, en des anderendags ontvingen zy eene antwoord dat de kanonier Callebaut ie Diest aeuwezig was. Er viel dus niet meer tc twyfelen eene misgreep was begaen. Eindelyk heeft men in bet opgevischte lyk den persoon erkend van den genaemden JMurinus Verbuist,gebot tig van Aelst, oud 34 jaren, koolmynwetker in de om streken van Charleroi. Men schryft ons uit Maria-Lierdc Een vreeselyk loonoel heeft zondag laeslleden te MariaLierde (kanion Nedcrbrakel) plaets ge had. Twee jongelingen smeders van stiel, had den in eene herberg naby de kerk twist gekre gen, en reeds begonnen zy le vechten toen den baes ben aen de deur zelle eenige stappen ver der gekomen, heefl een der twislmakers zich op zynen tegenstrever geworpen en vrrworgd.'s An- derdaegs vondt men liet lyk. liet parket van Audenaerde heeft een onderzoek ingesteld. Tot lieden toe is hel de justitie niet gelukt den mis dadiger aen te houden. Maendag hels!leden, was te Nederbrakel (wyk Eiveld, een werkman bezig met grondstel lingen le maken, toen eensklaps den inner van het acupalende gebouw nederslorlle, zoodat de ongelukkige onder de puinen begraven werd hy lag zoo geperst, dat bel bloed uit mond en ooien kwam. Door spoedige hulp ispnen erjm gelukt den ongelukkige van onder de puinen te halen. Men leest in het nielofliciëel gedeelte van den Moniteur De achtbare heer D'Hane de Steenlmyse heefl zyn ontslag van lid van de Kamer der Volks vertegenwoordigers voor het arrondissement Antwerpen gegeven. Er zyn dus twee zetels voor de Kamer te Antwerpen open. De kiezers zullen dus voor den 18 September moeten byeengeroepen worden. De Geuzen van Antwerpen zonden voor genomen hebben den kiesstrvd legen de Meeting (e wagen. Men kent hunne twee slaelilolTers nog niet. Dc katholyke kandidaten zouden zyn de hoe ren Belpaire en Van Hissenhoven. Op den Stadsspoorweg, lusschen Brussel en Antwerpen, heeft men liet nieuwe stelsel van remtoestelien met saemgepersle lucht ingevoerd. Daer dit zulke uitmuntende uitkomsten ople vert, zoo mag men onderstellen, dat dit een groote uitbreiding te gemoet gaet en liet bestemd is om belutigryke diensten le bewyzen. De inrichting komt op liet volgende neder men weet dat, om een Irein, die in volle vaert is, spoedig te doen ophouden, men zonder hin- derlyke schokken te veroorzaken, op alle rytui gen gelyklydig een tegenstand biedende kracht moet kunnen uitoefenen, en dit is nu gevonden. Elk rytuig is voorzien van eenen groden rem schoen, die door een veer op eenen kleinen af stand van de wielen wordt gehouden. Een zui ger in een cilinder geplaetst, kan den remschoen tegen de wielen aendmkken en dus eene groole wryving teweeg brengen deze zuiger wordt door saemgepersle lucht in beweging gebracht, die door eene huis onder de ryluigen wordt aengevoerd. De ryluigen zyn door gom-elaslieke buizen onderling verbonden voor de saemgepersle lucht, evenals zulks voor de gazgeleidingen voor de lantaerns geschiedt. De inlichting der verbin- didgen is zeer eenvoudig en doelmatig, zoodat hel samenstellen van een trein geen de minste bezwaren oplevert. De inrichting, die de saemgepersle lucht be vat, is op de locomotief geplaetst en wordt door hel stoomwerktuig gevuld, waertoe eene betrek- kelyk kleine kracht genoegzaem is. Door eene byzonder eigenaerdige inrichting wordt hel vat, dat de saemgepersle lucht bevat, gevuld, naer gelang zy gebruikt wordt voor het te doen wer ken der remschoenen, of verlorpn gaet door onwillekeurige lekken in de geleiding. Om de remtoeslellcn in werking te brengen, behoeft de machinist slechts eene kraen om le dr.ieijen, die vlak onder zyn hereik is geplaetst. Door deze inrichting wordt een spoortrein in volle vaert gestuit met eene bewonderenswaer- dige snelheid en zonder den minsten hinder of schok voor de reizigers daer alle ryluigen van remtoeslellcn voorzien zyn, zoo is het onmoge- lyk, dat er schokken kunnen plaets hebben. Dit is inderdaed eene helangryke uitvinding, daer menig spoorwegongeluk niet zou hebben plaets gehad, indien de treinen van dergelyke remloeslellen waren voorzien geweest. By het Slaetsspoorwegbest uer wordt ook nog met eene andere uitvinding de proef gpnomen, namelyk om de reizigers te vervoeren over korte zytakken of op buertspoorwegen. Zy beslaet in de toepassing van stoom op een gewoon rytuig, een zoogenaemde stoom-omnibns. Aen een tanHyk groot ryluig is eprie kleine sloom- machine aengebraeht, die het in beweging brengt en waermede hel vervoer plaets beeft onder al den omslag van locomotief, tender, goederen- en personenwagens. Schrikkelyke brandramp. Antwerpen is maendag avond het looneel geweest van eene verschrikkelvke brandramp. Het groot en sterk gebouw, gekend onder den naem van Stadswaeg, en dienende lot magazyn, is eergister avond, rond 10 ure, door den bliksem in brand ~crtnrn ttitivrtm, utr [JrU'JI der vlammen geworden. Alles was verzekerd. De bliksem is maendag avond insgelyks geslagen in bet buis nr 40, Diepestraet, en heeft er een stuk van de schouw gerukt en eene groote berst in den achtergevel veroorzaekt. In de Voddenslraet is ook een buis door bet onweer beschadigd. In de Charlottalei is gansch de woning n° 64, beschadigd, zooals de muren, behangsels, dak, keuken, alsook de kleederen enz. Er werd daer evenwel geen brand veroorzaekt. Te Aertselaer is er eene hoeve door het blik semvoer getroffen en tolael afgebrand. Het vee is gered. De hoeve boort toe aen de baronesse d'Hoogvorst, geboren d'Oultremont, te Luik, en is verzekerd door de maetsciiappy De Schelde, voor 18,000 fr. Volgens men ons verzekert beeft liet onweer nog op verschillende plaetsen brand veroorzaekt, le weten 1, op het fort Frederik, onder Bereo- drpchl2, le Batli 5, le Edegem verders is er ook nog brand gezien in de richting van Conlicli, Wilryk, euz. Men schryft uit Eckeren Maendag avond rond 10 ure is er een vreese lyk onwetTer boven ons dorp losgeborslen. De diepe duisternis werd elk oogenblik door eene nieuwe bliksemflits afgebroken, en veranderde dan den lieklonkeren nacht eensklaps in een snydend en voor de oogen pynlyk licht. Hevige regenvlagen, doormengd 'met buitengewoon groote liagelsteenen, kletterden op deuren, ven sters en daken, en brachten het hunne by, om 't weer nog meer akeligheid hy te zeilen. Nie mand durfde, om zoo te spreken, zyn dak verla ten, en allen verkeerden in de grootste onrust over de mogelyke uitwerksels van dit vreeselyk noodwrér. Eerst legen dry ure in den morgen bedaerde liet onweer en 'volgde er kalmle na liet verschrikkelyk tempeest. In den Polder, op den steenweg van de stad naer Eekeren, is de woning van P. W.. herber gier, geheel de prooi van het hemelvuer gewor den van het gebouw is niets blyven reclitslaen dan liet onderste deel der schouw en de fonda menten. Alles in vernield, huismeubelen en klee deren, want niettegenslaende de spoedige hulp der wacht aen de Eekersche-poorl, kon er niets gered worden. De inwoners ontliepen het ge vaer, maer konden alleen de kinderen redden zooals zy te bed lagen. Alles was echter verze kerd. Van verdere rampen in het dorp is niel ge hoord. alleen zegt men dat het onweer ook op Fort-Philip, achter Wilmarsdonk, en te Sta broek gioole verwoestingen beeft aengericht. Men meldt uit Putte: Eergister heeft er een bloedig tweegevecht op de Hollandschc grens plaels gehad, lusschen twee officieren, een der artillerie en een der genie4 kapiteins, twee der artillerie en twee der genie, dienden lot ge tuigen de officier der artillerie, is door eene pi stoolschot doodelyk gewond en eenige uren later overleden. Gevaerlykf. vliegen. Men zou niet ge noeg kunnen lellen op de steken van zekere vliegen die vergiftigd zyn. Maendag speelde een meisje van 7 jaren oud, mei name Louise Mauclair, woonachtig in de Batignolles, te Parys, met hare kleine gezellin nen op eene plaets waer de geburen allerlei afval wierpen. Eene groote vlieg kwam zich eensklaps in haren hals zetten en stak haer. Twee uren nadien klaegde het kind over eene pyn, die zy gevoelde op de plaels waer de vlieg gebeten had. De hals zwol en zelfs het gclact. Men deed den genpesheer komen. Deze ge bruikte de krachtdadigste middelen om liet kwaed te bestryden. Het kind viel in eene lievige koorts en op liet oogenblik, dat wy schryven zal liet wellicht reeds overleden zyn. Als men door eene vlieg gebeten wordt, moet men in afwachting der komst van den genees heer, op de steek eenen doek leggen met loog zout. De oppnbare veiligheid heeft veel moeite gehad om zich van den troep Bohemers te ont maken. die ons land doortrokken. Men stelde hun in den beginne voor, zich naer Londen le begeven, maer de zwervende ketellappers stem den er slechts in toe, op voorwaerde dat men hunne reis betaelde. Men vond dat deze reis al te kostbaer was. en men zette den troep aen om eene andere richting te kiezen. Hunne keus viel op Holland, en men geleidde hen derwaerts; deze reis duerde acht dagen. Men zal gpmakkelyk den tegenzin begrypen, met welke zy België verlieten, als men verneemt, dal zy in ons land eene ontvangst hebben gedaen van 8,000 fr. Op het oogenblik dat de eerste troep de Hol landschc grens bereikte, vertoonde zich reeds een tweede aen den kant van Moeschroen, om in België le dringen maer ditmael heeft de gendarmerie de zwervers doen terugkeeren. Men schryft uit Carlsburg Op 25 leerlingen, die zich aen de exaem aen- geboden hebben, zyn er 4. die de groolsle on derscheiding bekomen hebben, 14 met onder scheiding en 7 op eene voldoende wyze. De Meuse meldt dal de lieer Degroof zon dag en acht dagen, te Luik, eene nieuwe proef met zyn vliegslelsel zal doen. Het is le hopen dal hy meer byval zal hebben dan te Brussel. LANDBOUW. VLAS. Zaeiverdeei-i.ng. Een gewichtig punt voor de teelt van 't vlas. is liet eenen zuiveren grond, wel gedolven en wel omgeroeid te verschaffen, want liet vreest hel kruid, en zyn loodrechte worlcl heelt eene diepe beploe- ging noodig om zich uit te breiden. Vlas wil wel groeien op eenen gescheerden meerscli, of wel achter klaver, haver, wortels, aerdappels. roode beeten en koolzaed. Hel lukt somlyus ook achter tarwe en rogge, maer zekerder" na de bovengenoemde gewassen. Indien men met geen byzonder goed land le doen beeft, moet men nog al eene lange tus- schenruimte lusschen de zaeiing op helzelfJe land laten. In sommige streken zegt men voor spreekwoord, dal men binst zyn leven nooit meer dan tweemael vlas op dezelfde party mag zaeijen. Elders zaeit men met tusschenruimten van 7.12 en zelfe 15 jaren. a Men heeft geloofd, zoo schryft de heer De Moor, dal men alle dry jaren vlas op dezelf de party mocht zaeien, maer die haestige zaeiing heeft le weeg gebracht, dat die personen hoe- genaemd geen vlas meer konden winnen. Men verschilt daerover nogal veel in het algemeen, maer te midden die betwisting is er deze waer- heid vast gebleven dat men des te overvloedi ger en des le schooner vlas zal op doen, namate. dat men vertoeft hetzelve op hetzelfde land by lusscTen ruimten °van 15 '"t o t°2cT "ja ren"'maer heden is die tusschenruirate de helft verkort. De giond geldt hier veel ter zaek de eenen zullen alle zes of zeven jaren goed vlas op dezelf de party winnen, terwyl anderen lot 15 jaren moeten wachten. Meststoffen dienstig aen het vlas. Onder de landbouwers zoowel als onder de landbouw kundigen is men ovcrcenstemmig, dat het vlas eene gulzige plant is, maer ook dal alle mest- slollën haer met dienstig zyn, Men bevindt zich wel met schapenmest, roet'geleerden koeimest, met aele door water aengelengd, met koolzaed of kempkoeken, met modder uil te straten en houlassche. Men beklaegl zich van langen mest en de paerdenmest moet allyd uit de vlasaerden verbannen worden. De guano gael door als hin der aen de fyne hoedanigheid by te zetten. Keus van hel vlaszaed, Ziehier dc kenlee- kens van goed vlaszaed het moet kort, dik, wel opgevuld, rondachiig, vast, zwuer, kluer en olieachtig bruin zyn het groenachtig is ner gens toe dienstig. Wanneer men begeert le welen of het vlaszaed die hoedanigheden ver- eenigt, ziehier wat er te doen slaet oin te welen of liet zwaer is, neem er eene volle hand, druk sterk de vuist toe tot d it hel lusschen de vin gers en den duim slibbert dc spoed met welken hel weg vloeit getuigt van vastheid om le welen of liet wichtig is, werp het in een glas water indien het zwuer is, zal het aenslonds zinken. Is het olieachtig hel knettert en ont vlamt zich aenslonds zoo haesl hel in het vuer geworpen of op gloeiend vzer wordt gelegd. Wv weten wel dat alle vlaszaed knettert als liet in het vuer geworpen wordt, maer let wel op. slecht zaed zal niet aenslonds knetteren, dit,- dat eene sekonde vertoeft, is niel goed. Einde lyk om te welen of het van goede hoedanigheid en niet le oud is, zaei hel op een beddeken daer- toe geschikt en liet moet in vier of vyf dagen opstaen. DERDE RONDE. Verleden Zondag is hel de party van Lessen die gewonnen heeft. 31 augusly om dry me na-middag spoler. de par> lyen van S' Pieler Capellen en Erembodegem. Beslissing van den derden prijs. Zondag 7 September ten 2 ure na middag spelen de partyen van Claus, Aelst en Thollembeeck. 8 Seplember (O. L. V. Geboorte) ten 2 ure namid dag spelen de partyen van De Wolf, Aelst en Itingoot, Nieuwerkerken. HOLLAND. Men schryft uit Rotterdam 25 Augustus Zalerdag morgen heelt men onldekt, dat in den afgeloopen nacht in het bestelkautoor van de Nederlandsche Rynspoorweg-maelschappy alhier de lessenaers waren opengebroken en daeruit eenig geld werd vermits, terwyl uit de bergplaets der bestelgoederen, daeraen gren zende, 5 pakjes verdwenen waren de dader of daders hebben zich den toegang tot die loculi- teit verschaft door een tnimelraemke, dat zich boven de deur van het kantoor bevindt. Ook heeft men in den afgeloopen nacht hel dpurslot verbroken aen hei kan'oor van den commissaris van het Bossche Veer aen het Haringvliet N/z., zonder echter iets uit dat huisje ontvreemd tc hebben. Te Mnstonbroek is een rytuig, waerin vyf onderwjzers zaten, die van eene vergadering te Hasselt kwamen, door de duisternis in het water geraekl, niet hel ongelukkig gevolg, dat twee hunner verdronken, namelyk de hooldonderwy- zers Vos, van Genemuiden, en Ponne, van Kam perveen. Een derde (hulpondei wyzer) verkeert mede in gevaer. In Sweikhuizen by Maeslrieht heeft in den nacht van vrydag op zaterdag, ten huize van mej. E. Kisters, eene vreeselyke moord plaets gehad. Men heeft die 71 jarige vrouw iu hare kamer badende in het bloed gevonden. De jus- ticie doel ieverig onderzoek. FRAiVKRYK. Te Saint-Amand en Valencyn hebben by ge legenheid der bcdevaerlen ernstige ongeregeld heden plaels gehad. De Propagateur du ISord deelt dienaengaende eenige byzonderheden mede. Te Saint-Amand wachtte een onafzienbare menigte op den trein, welke pelgrims van Cam- brailerugvoerdc. Na de wagens verlaten te hebben, begonnen zy hymnen le zingen, In antwoord daerop, hie ven de op het statieterrein aenwezigen de Mar seillaise aen, tevens schreeuwended bas la calotte, d bas les pidcrinsEen der lieden droeg een roode vlag. De commissaris van policie maekte zich daervan meester, maer aenslonds werd hy door eene menigle omringd, die hem en zyne agenten belcedigde. De gendarmerie kwam lusschen beide en herstelde ni'-t zonder moeite de orde. Een der belhamels werd by deze gele genheid ernstig gekwetst. Te Valencyn ging hel even zoo top, maer daer waren 2000 personen aen de slatie. De Marseil laise werd gezongen en de gendarmen, die lus schen beiden wilden komen, ontvingen eene Ingelbui van steencn, terwyl zy eene charge moesten uitvoeren, om de oproerige groepen uiteen te jaren. Een olücier der dragonders werd door hel gepeupel nagezeten, en moest de vlucht nemen in een polieiebureel, om dc vervolging ie ontkomen. Eerst lael in den nacht mocht do rust hersteld heeten. Het getal gearresteerden bedraegt omstreeks veertig. DL1TSCIILAND. De Bunkund lland.-Zeilung deelt mede, dat de bisschop van Ermeland ts gedagvaerd, om op 15 Seplember aenstaende te verschyuen voor het hof te Braunsberg. Er zyn aldaer twee zaken tegen hem aenhanging. SPANJE. Van het oorlogstooneel zyn er verschillige lydingen in omloop de bladen, vyandig aen don Carlos, maken gewag van neerlagen, doch wy vinden in den Union, van Parys, officiëele be richten, welke de eerstgeniclde gansch tegen spreken. De Carlisten zyn Braga, dat eene helang ryke plaels is, binnengetreden. Zy hebben 30U0 douros en een honderdtal geweren medegeno men, zonder tegenstand té ontmoeten. Te Barcelona hebben de Carlisten twee bruggen van den spoorweg van Gerona ver brand de gemeenschappen met Frankryk zyn onderbroken. Anderzyds schryft men uit Perpignan, dal de Carlisten, door drv kolommen omsingeld, naby larlella ten eenen male verslagen zyn. Zy zou den naer San Lorenzo de la Maga de vlucht genomen hebben, hunne dooden en gekwetsten medenemende. Tiistany en don Alfonso zouden gek wets zyn. Officiéél. Hoofdkwartier Caserras, De koninklyke troepen van Trisiany en Saballs, aengevoerd doorZ. K. H. den infant don Alfon so, sterk 2400 man, zyn na Berga verlaten le hebben, door dry vyandelyke kolommen uenge- vallen, en dreven 'die op de vlucht lusschen Caserras, Gironelli en Bcrga. Die benden telden samen 700 man. Wy hebben een kanon, een groot getal gewe ren en vele munitiën buit gemaekt. Hel verlies des vyands wordt berekend op 200 dooden cn een groot getal gekwetsten. In naem zyner K. II. DOMINGO CABOLT, stafoverste. PAUSELYKE STATEiV. Op 14 en 15 Augusly, is hel te Rome de ge woonte, de huizen le verlichten ter eere der H. Maegd. Dit jaer, zegt de Journal des Dèbats was de verlichting meer algemeen dan in vroe gere jaren, vooral in de volkryke wyken. Vol gens de bekentenis der liberale dagbladen zelve, was er te Transtevere geen enkel huis, waer niet ten minste een lichtje brandde. Dc liberalen, welke woedend waren over deze manifestatie, verbryzelden de ruiten in een pa leis, waer de wapens des Pauzen geschilderd stonden in veneliaensclie lantaerns. De politie deed de lantaerns wegnenipn, en zoo had h«'t oproer geen verder gevolg maer er hcerscht onder ds liberale party eene kwaodwilligheid, die dagelyks aengroeil, zoodat het gouvernement aengedrevcn wordt om buiten den weg der gc- malighrid te treden, warin liet tot nu toe de voorzichtigheid had te wandelen. Hollgvvay's Pili.f.n. Geen Wantiouvvcn. Do publieke opinie spreekt met geenc zwakke of onzeke re slem, over de verdiensten dezer Pillen Ier zuive ring van het bloed, regeling der werking van de verschillende organen en versterking van het menschelyk lichacm in het algemeen. Holloway's Pillen hebben eene vei maerdlieid verkregen in het genezen van ongesteldheden der maeg. lever cn nieren, aendooningen der hersenen en zenuwen, vroeger zonder voorbeeld in dc geschiedenis der geneeskunde. Eene belnnglvkc zaek ten aenzien dezer Pillen is, dal de zieke door het lezen der daer- by gevoegde gcbruiksaenwyzingen do behuorlvke dosis kan bepalen met eene juistheid dlo niemand kon hopen te bereiken, oie met sinds land met do gewoonten en hel gestel van den zieke bekend was. Holloway's Pillen werken met de meeste veilig heid en de groolsle kracht. GEZONDHEID AEN ALLEN wedergegeven zonder mcdecynen door het aen- genacm gezondheidsmeel Revalcnta Arabica du Barry van Londen (Thans gebrand verkocht wordende, vcrcischt zy niet meer dan één minuel koking). Sedert de genezing van den Heiligen Vader door de aengename Rcvalenta Du Barry en de goedkeuring van vele geneesherren en hospitalen, zal niemand meer kunnen twyfelen aen de heelkracht van dezo aengename gezondheidsbloem die geneest zonder mcdecynen, purgalien of kosten, de slechte ver'.co- ringen, dc maegziektcn, gewone verstoppingen, slymen, winden, het zucr, het koud vocht, walgin gen en brakingen, verstoppingen, kamergang, alle ontsteltenis der borst,keel, adem, slem, slymvliezcn, blacs, lever, lenden, ingewanden, hersens en bloed.

De Denderbode | 1873 | | pagina 2