BURGERWACHT. Ongeluk op den spoorweg van Luxemburg. Wy lezpn in het niet officieel gedeelte van den Moniteur den de opcenten en kadasterfranken op 74 ge bracht en nu lieden, nog altyd onder 't liberael bestuer van dien burgervader(sic) gaen de gelukkige Gentenaren er 102 ie betalen heb ben, en dit na dat de stadsschuld met eene reeks DIKKE MILL10ENEN is verzwaerd ge weest. Achwat zyn de burgers toch gelukkig in de steden en gemeenten waer die lelie liberale bestuerders hunne belangen in handen heb ben!?!!!! maer ze weten aen welken prys OF ZE KWAED ZYN Ja, zulde, en dat allemael tegen dien vreed- zamen Goedzak, van eenvoudige» Demierbode. Waerom? Omdat hy zoo vermetel geweest is van een en ander van de geheimen onzer KOMIEKEN, en derzelver kuiperyen in 't licht te brengen. Is 'l niet wreed? Père Jel wil hem, met zyn velocipedeke, hoofd over gat ryden Smoelmans N° 36 zal hem in 't aenzicht «spuwen en op de smoel geven (sic) met een woord, handelen gelyk nen vaertkapoen Jan de Vloeker zal hem, met zynen langen knolslok of zyn groot zeepmes, in de onmogelykheid stellen van nog iets over het komiek spel te zeggen of te schryven 't is om er v in te beventot Hospes Lowieke de Gryze toe is op den Dendei bode razend, vergramd, ver toornd!!! Is't niet om er zyn'zinnen van te verliezen??? Maer, comieke hansworstjes, bedaert u, en laetden Demierbode nog wal leven. Wat heeft by u misdaen? Volgens hem niets. Eenigen uwer geheimen ontsluieren en uwe looze knepen in 't licht brengen, is dal dan toch zoo een onvergeeflyk kwned? Heeft hy daervoor de dood verdiend? Hy denkt het nietin al wat hy gezegd en geschreven heeft, is hy immers getrouw gebleven aen zyne leus CUIQÜE SUUM en dat zal hy nog blyven, ondanks al uw ge blaf, ondanks uwe verloorndheid, weest er zeker van zyne plichten zal hy blyven kwy- tenhy weet dat bassende of grollende honden niet b\ten daerom heeft hy noch schrik, noch vrees.* A BON ENTENDEUR SALUT iV. B. Verscheidene onzer geachte lezeren hebben zich misgrepen toen zy dachten dat wy, door Jan de Vloeker, de deurwaerder in onze samenspraek van zondag lest, zeker deftig pei soon dezer stad hebben willen aen- duiden. Jan de Vloeker onzer samenspraek is Jan. alias Van Oirtevalde, de beul der garde civiek. STAD AELST. Het Kollet/te van Burgemeester en Schepenen der Stad Atlsl. Gezien hel besluit der bestendige deputatie, in date 16 Augustus 1875, vernietigende de algemeene kiezingen der burgerwacht, welke plaets hebben gehad, in de verschillige kom- pagnien, het legioen der Burgerwacht dezer stad samenstellende, om reden dat de onder- zoeksraed, in january 1873, naer de vereisch- ten der wet niet heeft gewerkt Gezien het besluit van den heer Goeverneur der provincie, in date 1 dezer loopende maend September Gezien den brief van dienhoogen ambtenaer van zelfde date, n° 4966, C/47, 3de afdeeling Brengt ter kennis der belanghebbenden Dat de onderzoeksraed der burgerwacht dezer stad zal zetelen, OP MAENDAG 13 SEP TEMBER AENSTAENDE, om 9 uren 's mor gens, in de zael van den gemeenteraed, ten Stadhuizc. Het kollegie voornoemd verwittigt degene welke reklamen hebben te doen gelden, dal zy zich aldaer zullen behooren aen te bieden. OP BEVEL. De Sekretaris, De Burgemeester en Schepenen, (Get.) J. Verleysen. (GetV. Van Wambeke. Dus, Medeburgers, wie iels te ieklameren heeft, of wie in staet niet is zich de noodige kleeding te verschaffen moeten oppassen. Indien hunne reklamen gegrond zyn er, zal recht gedaen worden. ncdcvacrlcn ia 'l bisdom van Gvnl. Naer 't verlangen van Mgr. den Bisschop van Gent zullen de volgende bedevaerten in ons bisdom plaets hebben Op Maendag 8 September aenstaende, naer 0. L. V., van bystaud der bedrukten, te Leb- beke, by Deudermonde Op Zondag 14 September a., naer 0. L. V. van Stoepe (Erlvelde). Op Zondag 21 September a., naer O. L. V. der zeven Weeën, te Lede. Zoohaest wy iets nopens de bedevaert naer Lede zullen vernemen, zullen wy ons ver- haesten het onze geëerde lezeren mede te deelen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. BISDOM VAN GENT. De Eerw. Heer Menschaert, professor in het Collegie van Geeraedsbergen, is derecteur be noemd van het klooster van Sleidinge. De Eerw. Heer De Schepper, professor dei Normaleschool volgt hem op. M. Van Eeckhout Pieter van Dendermonde, oud-leerling des pensionnaets van den II. Livinus, te Aelst en student aen de civiele genieschool te Leuven, komt zyn exaem van overgang van liet l,le studiejaer naer het tweede met welgelukkig te ondergaen. Donderdag lest heelt alhier de kiezing plaets gehad voor de rechters aen onze Koop handels-rechtbank. De gekozene zyn: Voorzitter, M. Schellekens-Jelie Rechter, M. Van den Branden-Jacobs Rechter-plaetsvervanger, M. Govaert Florimond. Er is niet een huis waer men op den oogenblik over de ongenaemheid en den last der vliegen niet klaegt. Overal zoekt men naer middelen om de vliegen dapper en met weinige kosten te vernietigen, en tot hier toe heeft men tot dit doel zekere scheikundige samen stellingen gebruikt, onder andere het vliegen- napier, dat door iedereen zeer wel gekend is. Maer het meestendeel dezer scheikundige samenstellingen bevatten vergiften die voor 't menschdom niet zonder gevaer zyn. Het kan dus zeer nuttig zyn andere zeer eenvou dige doch krachtige en weinig kostende mid delen te doen kennen, die wy op 't oogenblik in dc andere dagbladen aentreiïen. 1"' middel Neem melk genoeg om er den bodem eener teiloor mee te overdekken doe in die melk suiker in poeder en peper in poeder. De vliegen zyn er zeer op verzot zy zullen zich allen naer dc teiloor begeven en er dood blyven zoohaest zy van die berei ding zullen geproefd hebben. 2dP MinnF.i. Doe eenige citrullebladeren (pronkappelbladeren) droogen en bryzelt ze in poeder. Sluit deuren en vensters, werp eenige snuifjes van dit poeder, op een gloeijend yzer; de rook dat hierdoor wordt voortgebracht is niet schadelyk voor den mensch, maer liet zal oogenblikkelyk al de vliegen dooden die in de plaets zyn. Dc geuzen- en doctrinaire bladen weten gpenen weg met liet verslag van den policieconi- missaris Cornet, dat de schepen Van derTaelen zoo wreed aen den schandpael hecht. Na eerst de echtheid van dit stuk te hebben geloochend, zingen zy nu een ander deunlje. Zy vragende vervolging, door den Minister van justitie, tegen den bediende, die't stuk in kwestie heeft medegedeeld. Dus men loochent niet meer En Y antwoord op de waerachlige mededee- lingen van den politiecommissaris Curnet is steekt den mededeeler in 'l kot. Ziedaer een liberalisme, dat al zoo schoon en rechtzinnig is als de koningsgezindheid van den schepen Van der Taelen Het gerucht loopt, dat de Nationale Bank haren agenten in de provincie heelt voorgeschre ven, geene billetten meer te nenvaerden, aen welke er een stukje ontbieekt, of welke de minste scheur hebben. Dergelyke bilhalm, zegt men, zouden niet meer ontvangen worden dan ter Centrale Kasse, te Brussel. Er blykl uit onze inlichtingen,dal de Nationale Bank, slachtoffer geweest zynde van bedrieglyke werkingen, zynen agenten heeft aenbevolen geene gescheurde, gesnedene of hei plakte brief- kens uit te wisselen dan na een z.feer ernstig on derzoek. Naer 't schynt zouden eenige bedrieges van de Bank v.dsche billetten aenbieden, of trachten in omloop te brengen, aen welke valsche billetten zorgvuldig fragmenten van echte gevoegd zyn. Met één geldig briefke maken zy er aldus dry of vier, die geene waerde hebben. Vandaer de inlichtingen, door de Bank gege ven aen hare agenten. De Bank is niet voorne mens de gescheurde briefjes te weigeren, wan neer zy echt zyn, maer zy houdt er aen, dat zy slechts betaeld worden na een aendachtig onder zoek en enkel dan wanneer zy de kenleekenen van het bankbriefje dr.agen. Men zal ze met honderden gaen tellen De eerw. heer Renard, aebr.oezenier van verscheidene werkmansgenootschappen te Brus sel, spant een proces in, wegens laster, tegen verscheidene bladen van Brussel en de pro vincie. De lysl der liberale lasteraers begint groot te worden. De policie der hoofdstad onderscheidt zich sedert eenigen tyd, door het opsporen en aen- houden van een groot getal misdadigers van alle soort. Dezer dagen heeft zy wederom eene be- langryke aenliouding bewerkt, te weten, die van twee dieven die het raagazyn van juweelen, nevens liet policiebnreel van Bergen gelegen, en eencn juweelierswinkel van Gent liadden be zocht. Deze juweeldicvcn dragen de naeni van Masquelier en Kiekens. Dry andere niet mindere belangryke aenhou- dingen zyn er gedaen, namelyk die der daders van een stoulnioedigen diefstal, onlangs te Mechelen gepleegd. De dieven waren nog met hunnen buit beladen, toen zy werden aengehou- den en de aenliouding was reeds gebuerd, eer de policie van Mechelen van den diefstal had bericht gegeven. Veileden maendag morgen, rond 3 3/4 ure, heeft een omnibus van den Amenkaenschen vzerenweg, den zesiigjarigen kasseier Em. Langlet, geboortig van Waterloo, verpletterd. Nadat de ongelukkige de eerste zorgen, welke zyn toestand vercischlen, had ontvangen, heeft men hem, op bevel der policie,naer St.-Peelcrs- gasthuis gebracht. De onvoorzichtige voerman van den omnibus N. 6 der maelschappy Becquet, met wiens rytnig de ramp is gebeurd, is aenge- houden en men heeft tegen hem proces-vcrbael opgemaekt. Dit ongeluk had plaets op den Zui derboulevard. terwyl de arme Langlet op den weg voor de maelschappy zelve werkte De omnibus was hem in zulke snelle vaert gena derd, dat hy den tyd niet had om uil den weg te gaen. Maendag, ten 2 ure namiddag, heeft er in de Wapenmakersslraet, in eene kleine herberg, eene moordpoging plaets gehad. Een man die in dit huis logeerde, heeft, na eene hevige woor denwisseling, hel hoofd der herbergiersier met eencn hamer verbryzeld. Het slachtoffer viel neer zonder ecnen schreeuw te laten en het bloed vloeide overvloeidig uit eene gapende wonde. Dc policie werd onmiddellyk verwittigd en na vereischle zorgen aen het slachtoffer te hebben gegeven, werd de vrouw naer het St Jansgasthuis gebracht. De schuldige is on middellyk aengehouden. Maendag morgen, ten 4 ure. is er op den vzerenweg, teScliaerbeek, een ongeval gebeurd, Een koopwarentrein, komende van Luxemburg, is op eenen manceuvrelrein geloopen, en die botsing heeft groote schade veroorzaekt. Eerst ten 10 ure was dc linie vry. Wy hebben niet vernomen, dat er menschenlevens te betreuren zyn. Moordpoging. De Meistraet, 5 wyk, is, le Antwerpen, dynsdag namiddag andermael liet tooneel van een jammerlyk drama geweest. Men weet, dat nauwelyks eenige weken gele den, in gemelde straet, een man door zyne vrouw vermoord werd gister, koi ts na den middag, werden dc geburen andermael in opschudding gebracht door de kreten moordmoordDe personen, welke het eerst in de straet kwamen geloopen, waren getuigen vaneen verschrikkelyk tooneel. Ein woedend manspersoon, gewapeiid met een mes, vervolgde eene vrouw, welke half dood van angst en schrik, in alleryl de vlucht nam. De kreten hulp! hulpstegen uit aller mond op, maer niet zoo spoedig liep men den gewapenden kerel na, of deze had reeds zyn slachtoffer vastgegrepen en verscheidene mes steken in den rug toegebracht, vooraleer men er in gelukte hem te bereiken en tol bedaren te brengen. Het slachtoffer heeft twee wonden in den rug bekomen, waervan eene 14 c. breed en nog al tamelyk diep, doch niet gevaerlyk is. Na door eencn geneesheer ter plaelse verzorgd te zyn, heeft men haer naer het gasthuis gebracht, ter wyl de plichtige zich vrywillig in de handen der policie heelt gegeven. Ziehier wat wy, over de oorzaek dezer moord poging, vernomen hebben. Het slachtoffer noemt zich Helena Benoy, vrouw Claes, en is in de 50 jaren oud de dader is zekere W..., 32 jaren oud, werkman, woon achtig in de Meistraet. waer hy de herberg het !\'ieuw Arsenael houdt. Met huis van VV... wordt door verschillende huishoudens bewoond, alsook door Helena Benoy Deze laetste zou sedert eenigen tyd in twist en tweedracht met de vrouw van \V.... verkeeren en in den loop van verleden week zou er een hevig krakeel tusschen beiden plaets gehad heb ben, waerby aen scheldwoorden geen gebrek was, en NV..., dit vernemende, zou gezegd heb ben zich te wreken. Gister middag was W... min of meer dronken. Helena Benoy zat aen de deur, op het gaenpad te werken, toen eensklaps W... de straet kwam opgeloopen en haer, onder bedreiging, van voor zyne woning deed weggaen. He'ena Benoy sprong op, en hare borst toonende, riep zy Ha, vriendje, gy zult my vermoorden Welnu steek maer toe. W... liep terug zyn hu^p binnen, greep een groot broodmes, en als een wilde, met het schuim op den mond van woede, kwam hy aen de deur geloopen. Helena Benoy nam de vlucht, doch werd welhaest vastgegrepen en gewond. De plichtige is dezen morgen voor den instruc- tierechler verschenen, en na liet vei hoor in de gevangenis opgesloten. Met onderzoek wordt voortgezet. Er is eindelyk voldoening gegeven aen de godsdienstige gevoelens der kalholyke bevolking van Sl-Denys. Sedert langen tyd had deze ge meente. door de sterke koppen der liberalery voortgetrokken, geene gewyde plaets meer om de slerfelyke overblyfsels te ontvangen van hen, die in den schoot der II. Kerk gestorven waren. Men weet dat. toen deze gemeente door de liberalery beslueid was, een nieuw ongewyd kerkhof geopend werd. De katholyken, alvorens te sterven, namen schikkingen om hunne over blyfsels in ei-ne andere gemeente over te voeren, in geval zy in het oud kerkhof, nevens hunne bloedverwanten en vrienden, niet konden begra ven worden. Hel nieuw kerkhof van Sint-Dpnys zal dus zyne ware bestemming bekomen het zal de vléeschkuil der geuzen worden. De katholyken /uilen op het oud kerkhof on der de schaduwe van het Kruis rusten. Dynsdag. ten 8 ure 's morgens, heeft in hel oud kerkhof de begraving plaets gehad van de genaemde Amelie Vande Putte, weduwe Vande Ghinsle 't is de eerste begraving, die er sedert eenige jaren plaets gehad heeft. Onmogely k de vreugd le beschryven de inwo ners van Sl-Üenys, wanneer zy dit nieuws ver namen. Dynsdag namiddag, werd buiten de poort van Bergen, le Charleroi, eene onvrywillige moord gepleegd, ten huize van weduwe Thomas, logislhoudsler. Een der kostgasten, de genaemde Louis Collin had aen een zyner makkers eene kaïabien Flobert ontleent. Hy laedde hei wapen en dc kogel vloog door het kieine vensterke van het gemak, waerop de genaemde Edward Degal- lez zat. Deze bleef dood op den slag, wat de on vrywillige moordenaer bel reft hy gingonmidde- lyk op vlicbt en men heeft hem lot hiertoe niet ontdekt. De dorpen in den omtrek van Luik. welke door het vertrek der steenbakkers byna onbe woond waren beginnen weer bevolkt te worden. In de-statie van Luik ziet men dagelyks mannen, vrouwen en kinderen die met pak en zak terug trekken naer hunne haerdsteden, met eene wel voorziene beurs. Gister, kwamen nog 40 steen bakkers aen, van Bockom en Dormund, om zich naer Courcelles, Charleroi, Gosselies, en Arnay te begeven. Te Dortmund had men het werk moeten staken, ten gevolge van een ongeval aen de rnachien, welke de stad en de steenbakkeryen van water voorziet Sedert April heeft elke ploeg van 8 personen gemiddeld 800,000 steenen ge- maekt, welke hen tegen 8 thalers per duizend betaeld werden. Hieruit kan men gemakkelyk raden of die werklieden reden hebben om vol- daen te zyn doch men moet in aendacht nemen dat men, by gunstig weer, werk van 's morgens vroeg lot middernacht. Een ongeluk, dat zeer erge gevolgen heeft gehad, is eergister op de lyn van Luxemburg voorgevallen.Ten gevolge van het breken eens rig- gels, jvn verscheidene ryluigen van den trein, uil Aerlen om 10 u. 10 m. 's morgens vertrek kende, tusschen Poix en Grupont.ontriggeld en werden geheel verbryzeld. De reizigers die zich in die ryluigen bevon den en het personeel van den trein, zyn wreed beproefd geworden. Vyf personen zyn gedood, twee zwaer gekwetst en twaelf hebben meer of min erge wouden bekomen. Ziehier de namen der personen, wier dood men te betreuren heeft: J. Graff, hotelhouder le Wellin: Wala, raedsheer aen het beroepshof te Luik Maria Schong, van Metz; J.-B. Pastiel, opper-treinwachter van Brussel en eene juf vrouw, wier naem nog niet gekend is. Er is vastgesteld dat dc gebroken riggel maer sinds vier maenden op den weg was ge- plaetsthy was in de maend january laelst ge leverd aen*de compagnie, door een nyverheids- geslicht van het land, dat zeer befaemd is voor het maken van die voorwerpen. Het gedeelte der lyn, waer het ongeluk heeft plaets gehad, heeft maer een enkele weg om de zware dienst Ie doen, tusschen het Groot Hertogdom en de statie van Marloie. Sinds de staet dien weg heeft overgenomen, werkt men aen het leggen eener tweede lyn, die voor het einde van het jaer zal afgemaekt zyn. n Een blad van Luik zegt, dat de trein uit zes ryluigen was samengesteld, die allen verbryzeld zyn. Het was een expresstrein, die in zyne volle vaert was. Gedurende meer dan een uer zyn de dooden en gekwetsten onder de ryluigen begraven ge bleven, zonder dat zy konden geholpen worden. Geenwaterom hunnen dorst lelesschen. niets om de ryluigen op te lichten, liet was een afgryse- lyk tooneel om te zien. Het was een uer na het ongeluk vooraleer er hulp uil de aenpalende statiën en gemeenten zyn aengekomen. De Echo de Namur haell tusschen de slachtof fers der ramp van Grupont aen de heer Graff, hotelhouder, te Wellin een jouge persoon van Grupont eene dame, die men zegt van Wellin te zyn, en eindelyk eene jufvrouw van Metz. Deze laetste ging met hare moeder vergezeld, naer Brussel, waer zy by een barer bloedver wanten gingen wonen. De moeder heeft insge- lyks zulke erge wonde bekomen, dat men aen hare redding wanhoopt. Onder de gekwetsten meldt het Naemsche blad, dat zich een professor van de vierde klas van Carlsburg bevond. Hy heeft verscheidene wonden aen het hoofd en hel schouderblad be komen en verscheidene ribben gebroken. Er is rnsgelyks eene kloosterzuster erg gewond, als ook mev. Hintel van Baslogne, en een trein wachter, wiens voet is gepletterd. Aen de Meuse ontleenen wy nog' de volgende byzondei heden over die spoorwegramp De heer Wala had eenige dagen te Libramont by zyn broeder doorgebracht en had des mid dags den trein te Libramont voor Luik geno men. Hy zat nauwelyks eene halve uer in bet ryluig toen de ramp plaets greep. De waggon waerin hy gezeten heelt is geheel verbryzeld. De meeste personen, welke in dien waggon zalen bleven op den slag dood, of werden ern stig gekwetst. Velen hunner waren vreeselyk verminkt. De heer Wala, kreeg slechts aen de linkerslaep eene schram, welke byna geen spoor heelt achter gelaten. Toen men er in gelukt was. hem van onder den verbryzcldcn waggon le halen, ademde hy nog, maer had alle bewust- zyn verloren. Hy overleed rond 2 ip ure na middag. Met was eerst ten 7 uren 's avonds toen een geneesheer uit Bertrix, de heer Heynen, op de plaets der ramp aenkwam, en de identiteit van het lyk bestaligde. De broeder, de heer Wala, welke hierover onmiddellyk bericht ontving, verhoestte zich om de stoffelyke overblyfsels zyns ongelukkigen broeders le komen erkennen. Hel tooneel, zoo verhaelt een ooggetuige aen den Ami de l'ordre, was vreesselyk. Langs alle zyden hoorde men niets dan kermen en zuchten. Eene vrouw kreet o Ik ben myne beenen kwyt. Een man nevens haer klaegde. dat zyn been gebroken was. Verder op kloeg men over wonden aen het hoofd, aen de borst of andere liehaemsdeelen. De gekwetsten kreten om hulp, vroegen lc drinken en er was geen water in de nabylieid en geene menschen om hen te helpen. In de buert stond enkel een hutje, waerin dan nog niemand acnwezig was. De deur was gesloten, maer men brak het slot open en nam er uit al wat lot leniging der hulpbehoevenden kon aen- gewend worden. Om het ongeluk nog meer akeligheid by le zetten, viel er een hevigen stort regen neder. In Engeland sterven, ten" gevolge van dronkenschap, jaerlyks 50,000 personen in Duilschlaud 40,000 in de Vereenigde Stalen 58,000 in Rusland 10,000 in België 4,000, en in Frankryk 1500. Men letteer wel op. dal er onder de 50,000 slachtoffers in Engeland niet minder dan 12,000 tot het vrouwelyk geslacht behooreu. Sproeten door df. zon veroorzaekt. Wasch ze met melk, waerin bollen van witte leliën gekookt zyn. Laet in een tassenkopje warm roozenwater een vierde lood borax smelten, om er mede tweemael daegs de sproeten le wasscben. Of stryk er citroensap op, of azyn, waerin peperwortel (raphanus) afgetrokken is. Om bouillon een jaer lang te bewaren. Doel hem in flesschen, zet deze in eenen ketel met water, waerin wat strooi is, opdat ze niet breken, en laet ze, gestopt zynde, alzoo eenige minuten koken neemt ze er dan uit. steekt er den kork,op, lakt het goed toe, en legt ze in eene donkere plaets in den kelder. NOODLOTTIGE AENSTEKELYKE ZIEKTEN. In sommige jaergetyden worden de ziekten aenstekelyk, en zetten dan hunnen verwoestenden loop onbeteugeld voort, ten zuiverende middelen, zoo als die van Holiewav gebezigd wor den, om de besmetting te verminderen, en het zaed te vernie tigen. Er zyn overvloed van middelen in de natuer voor alle kwalen, wacraen de mensch onderhevig is, en gelukkig is hy die zoo als professor Hollow ay, het rechte middel aentreft dat den gohcimen oorsprong der kwael bereikt; zonder dit toch is het zeker eene vergecfsche zaek om hare genezing te beproe ven. De oorsprong der kwael heeft voortdurend de genees- hceren in verlegenheid gebracht, die dikwyls, misleid wor den door tegenstrvdige kenteekenen, die schynbaer uit ver schillende oorzaken voortspruiten. Van dacr schimpen zy op de vermelding van een algemeen geneesmiddel, zoo als dat van Professor Ilolloway, alleen omdat zy niet in staet zyn ge weest om de hoofdoorzaak der kwalen te ontdekken even min als middelen om die te verdryven. Dat eene dergelyke ontdek king door den welbekenden Prof. Hollowav moet gedaen zyn, blykt uit talryke en geheel verschillende gevallen, die spoedig genezen zyn door zyne eenvoudige Pillen en Zalf. Wat-is er by voorbeeld meer "onderscheiden van aerd, en van kcntce- kc», dan terug keerende koortsen en rhumatiek? En toch worden deze beide geesels door de middelen van Professor Hollowav verdreven. Wy zouden nog verscheidene andere el kander overstaende voorbeelden kunnen opnoemen waerin deze middelen dezelfde uitwerking hebben gehad, terwyl zy steeds herstel van gezondheid verzekerden, en voortdurend zonder die vreesclijke verzwakking van den patient zoo al gemeen ondervonden na eene langdurige behandeling met de gewoone middelen zoo dat byna duidelyk bewezen is dat liet gestel van den patient levendig geschokt zoowel door de toe gediende middelen, als door de kwael zelve, welke genezen moest wordenDit is echter niet het geval met de behande ling en de geneesmiddelen van Hollowav, welke den oorsprong van elke kwael onmiddelyk schynen te bereiken, en het be- staen daervan geheel doen ophouden. Alle ondervinding ge tuigt van het sucees zyner praktijk, en daerom moeten wy, besluiten, dat hv het ware beginsel gevonden heeft, wat aeu- gaet de oorzaek en den oorsprong van elke ongesteldheid. Vooroordeel vooral wegens beroepsind, is onwederlegbaer verworpen geworden door den onveranderlyk goeden uitslag dezer middelen, welke verzekerd hebben dat, 'wat alle wys- heid en alle talenten te zamen van de Faculteit nooit bereikt hebben namelyk, algemeene verspreiding. Dat iedereen, zoo mogclyk liet "verschil berekene tiissclien het getal dergenen, die om zoogenaemde geneeskundige hulp komen in eene apotheek en de onnoeineiyke menigte, die de dagelvkschc ver bruikers zvn van Hollow ay's middelen! Elk volgend jaer ver meerdert de onmogelykheid om eene balans op te maken tus schen de zich verheugende yveraers voor Professor Hollowav, cn de ellendige dweepers o"f schemheilige wezens, die nog voortdurend de tempels van de dikwyls feilende Esculapen bezoeken. HOLLAND. Vrydag morgen, omstreeks 6 ure, ont stond te Vreeswyk brand in eene der slaepka- mers ten huize van dr. 1'... Een knaepje van 4 jaer was opgestaen, en had met fosfoorstekjes gespeeld deze ontbrandden en zoo geraekten de bedgordynen in vlam. In korten tyd deelde liet vuer zich mede aen de overige slaepkamers, slechts met planken en papieren beschotten van elkander gescheiden. De geheele bovenververdieping is uitgebrand, doch door de spoedige en doeltreffende pogingen der brandweer is het gelakt den brand duerby te bepalen. Inlusschen heeft men de ramp te betreuren, dat een kindje van drie jaer in de vlammen in omgekomen. De zuster van mevr. T..., die in het bed sliep, dat het eerst in brand geraekte, had, ofschoon met brandwonden overladen, de tegenwoordig heid van geest om dc kinderen en de meid, by wie een der kleinen sliep, le wekken, en vluchtte met vyf kinderen naer beneden, doch de meid vergat in hare ontsteltenis het kind, dat by haer op het bed lag, mede te nemen. De naekte kinderen werden by de buren opgenomen, en in het eerst wist men niet of allen uit hel brandende huis waren gered. Toen het kindje, dat by de meid geslapen had, gemist werd, was hel lc laet men vond het kind, in de vlammen omgekomen. Engelsciie oplichters. Door de justitie wordt de aendacht gevestigd op de volgende oplichtery Omstreeks de helft van Juli laelst- leden, ontving G. J. Nyrolder, koopman in eieren te Beltrum. gemeente Eibergen, een in het Iloilandsche geschreven brief uit Londen, 106. Borough Highstreet London Bridge geteckend Tweddy en C0.. waerin hem voor gesteld werd om aen die firma eene party eieren te leveren. Nyrolder antwoordde, dat hy daerloe gereed was, doch dat hy vooruitbetaling verlangde. IIy ontving daerop weder een brief van de zelfde firma, waerby deze hem verzocht de eieren te zenden, en hoezeer dit anders niet hare gewoonte was, zond zy hem vóór de leve ring eene cheque van 23 pond sterling, getee- kend Tweddy en C°, op Mess. Hartland en C°, der Continental-Bank. Nyrolder disconteerde die cheque by een huis te Arnhem, en verzond de eieren per Rynspoor- weg en verder per stoomboot naer Londen. Eenige dagen later is de cheque onbetaeld en geprotesteerd teruggekomen, en zou, volgens informatie, er te Londen, in de Borough High- street. nr 211, eene firma Tweddy en CiP bestaen, welke solied is, doch schynen de heeren van n. 109 Borough Highstreet, dien naem met een oneetlyk doel te hebben aengenonien. Er zou sprake zyn van meerdere cheques, die onbetaeld zyn teruggekomen. FRANKRYK. De toestand in Frankryk verandert niet. De monarchisten zyn hel nog niet te akkoord, en de republikeinen schepppn nieuwen moed. Eene groote aenleidirig daeitoe bestaet in hel feit, dat men don heer Thiers de meening toeschryft om in November aenstaende op nieuw eene bedry- vige rol in de politiek zyns lands te spelen, en dat hy beginnen zou met eene groote redevoe ring te Nancy. Ons schynt het zeker, dat hoe langer de overeenkomsl met den Graef van Chauibord uilgpsield blyft, boe meer ook dan de kans om de herstelling van den koningstroon te bekomen, vermindert. Een geheimzinnig feit, dat heden het voor werp is aller gesprekken, is te D.... (Saónc-et- Loire) voorgevallen. Een jager, een? rael gescho ten hebbende, zond zyn hond om die op te rapen. Welk was de verassing des jagers, toen hy de raef opnemende aen den hals des vogels eene ketting vond, waeraen eene kleine zilveren plak was gehecht. Op deze plak las de jager heel klaer deze woorden Heden, 15 Februari 17.,.. heeft koning Charles XII my de/e ketting aen den hals gehecht, opdat het my eene waerborg van leven zy ik hoor toe lot de jacht van Zyne Majesteit Ieder weet dat de raef van al de dieren een dergenen is, welke hei langste leeft. Het lyk van de raef des konings vau Zweden zal naer de Academie van Kunsten gezonden worden. Men schryft uit Marseille, 27 Augustus De grootste werkzaemheid heerscht sedert verscheidene dagen in onze haven Er zyn in 48 uren 144 schepen van groote tonning, geladen met graen uit het Oosten toegekomen. De graen- oogst niet goed gelukt zynde, niet alleen in Frankryk maer in geheel westelyk Europa, zoo komt er veel graen toe van de kunsten der Zwarte Zee. Grieksche bureelen waervan men de belangrykheid kent, hebben een zeker getal stoomschepen uitgereed om naer Taganrog, Odessa en op de oevers van den Donau het graen te gaen halen welke door de agenten onzer Grieksche kantooren is byeen gebracht. Eene gansche wolk witte vlinders en mug gen is verleden dynsdag, rond 8 ure 's avonds op Trèbes, in het departement der Aude, geval len. Ten allen kant was de grond met eene dikke laeg dezer insecten bedekt, wier gegens aen het gesnor van eene locomotief geleek. In het dorp waren de straellanlaerns verdui sterd door de menigte dezer gevleugelde diert jes, die de schyn van 't licht tol zich lokte. De inwoners hebben op den weg groote vuren ge- niaekt waer zy de insekten met dc schup in wierpen, 's Anderendaegs was er byna geen spoor meer van dien inval te zien. Mgr Dechamps. Men schryft uit Poi tiers Onze stad is dezer dagen bezocht geworden, door twee vreemdelingen, wier naem ons alle politieke en godsdienstige worstelingen doet ge denken, die in de geschiedenis van een naburig land gedagteekend, en, op verre na, nog niet voltrokken zyn. Mgr. Dechamps, aerlsbisschop van Mechelen, door de geheele katholyk wereld om zyne belang ryke werkzaemheden in de Kerkvergadering ge kend, en in Frankryk gekomen, om eene bede vaert naer Lourdes en naer Paray-le-Monial af te leggen, had Poitiers niet willen doorreizen, zonder er eenige uren stil ie houden. Hy was vergezeld door zynen broeder, den heer Dechamps, staels minister, door velen be schouwd als de eerste politieke spreker van België cn gewezen voorzitter van dat kabinet, welk, door kracht van welsprekenheid en talent, de aenvallen van eene machtige en hardnekkige tegenparty, met ééne stem meerderheid, vyflien maenden lang wederstond. Deze twee broeders, die reeds in jaren gevor derd zyn, en beiden, door de diensten aen hun land en aen de Kerk bewezen, in gelyken graed aen hunnen naem en even glunsryken als schit terenden luister hebben gegeven, zyn door de innigste broederliefde vereenigd. en hebben te zamen, mei hetzelfde godsdienstig gevoel, deze reis ondernomen. Mgr de aertsbisschop heeft, des zondags, in de St-Radegondakerk geofficieerd en de H. Mis opgedragen, in de tegenwoordig heid der bedevaertgangers van Migné. NVynoogst. De Messagur du Midi geeft de volgende inlichtingen over den toestand der wynbergen. De oogst belooft over het algemeen tamelyk goed te zyn. De wynbergen van de omstreken van Bordeaux hebben een schoon uitzicht en laten veel verwachten. In Savoye staen de wynbergen zeer goed die der omstreken van Beauplais en Macon bevinden zich belrekkelyk in een uitmuntenden toestand. In de Cóte d'Or is de wynberg overschoon. De aen den vorst ontsnapte vruchten nemen op eene bewonderensweerdige wyze in dikte toe. Een halve oogst. De Jura, Lotharingen en Neder-Burgondië zyn de meest geteisterde streken de oogst is aldaer byna lotael verloren. Uit Narbonne wordt ons kalmte in den verkoop gemeld doch de

De Denderbode | 1873 | | pagina 2