Wal zullen Je njdigc liberlialersclic vitlers na zeggen GROOTE BEDEVAERT ONDERZOEKSRAED. brengen, hy zou zyne eigene liberale party moeien schandvlekken, en bekennen dal zón- tier bedrog, zonder omkoopery, zonder snood geweld de liberale party nivers de overhand kan krygen. En daer zal by hem wel van wach ten Allons, grooic wreker der openbare eer-en zedelykbeid, bewys eens de halelyk- beid van den akt der deputatie in de verbre king der kiezingen voor de Harde Civiek, leg eens uit boe hare taek vuil is, gelyk gy zegt, doe eens zien dat de triomf uwer liberale kneukels in die kiezingen ten onrechte in een van die triomfen is veranderd die veel schan- diger zyn dan eenc wel gekondiiionneerde nederlaegMaer, weer al neen, niet waer, snoode lasteraer, gy zuil er ook den tyd niet toe vinden, maer nogmaels denken dat zwy- gen eene deugd is als men zyne eigene aen- hangers aen de galg zou klappen. En zulke jannen geven zich uit voor wrekers der openbare eer- en zedelykbeid, voororden- Ifclyke lieden, voor gewetensvolle scbryvers O! die paddestoelen Onze geachte lezers zullen liet zich nog erinneren wat wy reeds menigmael over de stadswerken gezegd hebben. Klaer en duide- lyk hebben wy bewezen dat onze vrienden SEDERT DEN KORTEN TYD dat 't bestuer van 's stadszaken bun toevertrouwd is, van meer bezorgdheid voor der burgers belangen blyken gegeven hebben dan de liberhaters OH AL DE LANGE JAREN dat zy hier den baes hebben mogen spelen, dank aen de oi/jss?!!! middelen die ze altyd hebben weten te gebruiken, om aen 'l roer te kunnen blyven. Eenigc der zoo belangryke als nuttige wer ken opsommende, welke wy liet vaderlvk bestuer van onzen kous reeds te danken heb ben, uitten wy, als tolk onzer geëerde mede burgers, den wensch van 't projekt, dat zoo lange jaren bestaet, der herstelling van ons oud stadhuis te zien verwezenlyken, en dit schoon monumenleel gebouw, uil den staet \an verval te zien trekken, waerin bet, dank aen de liberhaters onbezorgdheid zoo lang kwynt. De voorstellen welke de heer Gheeraerdts, schepen met de stadswerken belast, zaterdag 6 dezer maend, den Stedelyken Raed voor gedragen heeft, bevatten eene reeks werken waervati niemand het echte nut en de ware belangrykheid zal van betwisten, aengezien zy het verfraeijen, het vergrooten en het gezondmaken der stad voor doel hebben. Onder deze werken zyn de herstelling van ons oud Stadhuis, alsook liet daerstellen eener overdekte botermarkt begrepen. Niemand is onbewust wat groot voordeel eene overdekte markt voor onze rieeringdoende burgers is. Ruilen de uren welke zy des zatur- dags als botermarkt zou moeten gebruikt wor den, kan zy al den overigen tyd der week als bescliutplaets der lioppewaren dienen, en aldus onze talryke linndeldryvers iu dit pro duct, dat eene ware bron van welvaert voor onze gewesten uitmaekt, liet gemak en de verzekering verschaffen dat hunne waren, alsdan niet meer, zoo als nu, door aen- houdende regens en sneeuw zullen beschadigd worden. Reden waerom wy meermaels de noodzakelykheid dezer daerstelling hebben trachten te doen uitscliyneu, en er de aen- daclU onzer bestuerders op te vestigen. Wy zyn innig overtuigd dal bet voorstel van M. Gheeraerdts met warme dankbaarheid zal begroet worden door elk weldenkend burger die geene slaef der nydige liberhatersche vit- tery is daerom sommen wy liet liiorop, zoo als het den Raed voorgedragen geweest is A. Binnen het gehucht Mylbeke. Het kalseiden der Beek- en Hammestraet en van de Melderlsche-dreef Het opbouwen eener jongens- en meisjes school. B. Op Schaerbeke. 't Kalseiden der Ledescliebaen, der Linde- en Üiepestraet, van den Postweg, van deKool- straet en de Noordkaei, alsmede van de slraet leidende door de gronden van Dame We Govaert en M. Verbrugghen aen de Houtmarkt C. Bitwen de Stad. 1" 't Kalseiden der Gazometerstraet, liet ver- breeden en heropbouwen der Damkaei, liet daerstellen van gelykvormige cimentsteencn- voetpaden en hel voortleggen van onderaerd- sclie goten 2° Het opbouwen eener tweede bewaer- school binnen de stad 3" Herstelling van 't oud Stadhuis en over dekking der Botermarkt 4° De steenweg, van aen de Zeebergbrug in verbinding brengen met de Damkaei, en T nldaer maken van eeneri tragel en eene wan deling 5° 't Verbreeden der Bierslraet en van het Rosmarynstraetje, van een deel der Hoogstraet en des Molenstraéljes Eiudelyk het steengruizen der buertwegen, in Mylbeke en Schaerbeke, alsook liet kalsei den derzelven met den steen voortskomende van de hernieuwde voetpaden. Den geldelyken toestand van de Stad aen- halende, heeft M. Gheeraerdts den Raed de verzekering gegeven dal al deze werken, in koiten tyd, kunnen tot stand gebracht worden, zonder tot nieuwe belastingen voorde inwoo- ners der stad te moeten overgaen. Zulke voorstellen en zulke verzekeringen getuigen dat ons kollegie van Burgemeester en Schepenen hun mandaet voorstaen hopen wy dat de Itaed de zelve, na rype overweging, zal bytreden, en dal wy weldra zullen mogen zeggen dat onze politieke vrienden den tyd niet in onledigheid verslyten, maer denzelven voor het algemeen welzyn besleden, en dat onze geliefde vaderstad, binnen kort, een der sieraden van Oost-Vlaenderen zal worden. Uiten wy,ter gelegenheid der verbeterin gen welke bovengenoemd voorstel daerstelt, den wensch dat onze bestuerders niet uit liet oog zullen verliezen dat de inrichting onzer Staets middelbare lste KATHEGORIESGHOOL ook voor groote verbeteringen vatbaer is, waervan het nuttige en bet noodzakelyke niet kunnen betwist worden. Wy hebben meer maels bewezen dal bet getal leeraers niet in evenredigheid staet met liet getal leeringen die 't onderwys ontvangen, en dat, door 't ver minderen van T getal leeraers,er groote spaerzaemheden kunnen verwezenlykt wor den, waervan de som een groot deel der on kosten zou kunnen dekken, welke bet tot stand brengen van koophandels-en nyverlieids- leergangeu zouden veroorzaken. Wordt liet niet meer dan tyd dat er op die kwestie eens ernstig gedacht worde? Ware liet tot stand brengen van zulke leerlangen geene bron van welzyn voor onze medebur gers? Om hunne kinderen een grondig koop handels- en nyverlieidsonderwys te bezorgen, zyn zy nu immers verplicht van hunne zonen naer andere sleden te zenden, om aldaer dat welzyn te genieten Wat geluk ware het voor onze medeburgers niet dat zulk onderwys in onze stad koude gegeven worden, en met welke dankbaerlieid zouden zy zulke weldaed niet te gemoet zien Mochten onze bestuerders hel eindelyk toch eens begrypen, want deze kwestie scüynt door sommigen niet, wel verslaen te worden, an ders zouden wy zoo lang in de woestyn niet moeten prediken. KÏEZÏKG TE ANTViTERFSW. Dynsdag avond, om 8 uren, heelt de kom missie der krygsdienslbaerheden, in T theater des Variétés, te Antwerpen, zyneu grooten meeting gehouden, ten einde de definitieve kandidaten der meetinguisteu voor de kiezing van 16 September aenstaende, vast te stellen. De oproep der kommissie is door ganscli Antwerpen geboord geweest. Eene talryke en gozagwekkende vergadering beeft uitgeroepen dat lieden meer dan ooit, de stad en 't arron dissement Antwerpen de traditiëu en de zege pralen des meetings willen doen voortduren. Een groot getal kiezers zoo wel van de stad als van 't arrondissement Antwerpen hadden aen den oproep der kommissie beantwoord. De zitting was voorgezeten door Ai. Decleer, provinciaelraedslid. AI. Decleer, beeft eene redevoering uitgesproken, die dikwerf dooi de geestdriltigste bravogeroepen onderbroken werd, in welke hy de groote diensten erin- nerde welke de gekozenen des meetings aen de Antwerpsche zaek hebben bewezen, en ook met kracht de schandelyke tweegezichteryen, de walgelyke platvoeteryen en komediender liberliaters-doctrinairen schandvlekte, die eerst Antwerpen en dan ganscli 'i land onder Y ver nederend en veraclitelyk jok van den luiksclien afgod, Frère, en zynen handlanger, de pries ters- paters- en nonnenvreter Bara, zouden willen terug brengen. AI. Delaet beeft de tartufen en de geuzen ten bloede gegeeseld. In eene welsprekende tael beeft hy de rol erirmerd die't antwerpsch libera lismus aen Z. AL den Koning ter gelegen heid der laetste feesten heeft willen doen spe len. Hy heeft er de veelbeduidende onthouding tegen gesteld die zich, met de stemming van 16 September, in eene verpletterende uiting van den waren wil van Antwerpen zal veran deren. Zyne woorden werden met de geest- driftigste toejuichingen begroet. Eenige geuzen hebben willen schuifelen en lawyt maken, maer vlogen met klank de straet op. Een werkman randde de Antwerpsche afge- veerdigden in de Kamers nopens de milicie- wet aen. Af. De Laet heeft deze wet verdedigd en doen uitschynen dat M. Meeus, er verschei dene bezwarende artikelen, in de middensectie, beeft doen uitschrabben. Een der kandidaten, AI. De Decker, heeft zich de tegenstrever verklaerd der werken op den linker oever der Schelde en van de ver zwaring der militaire lasten. Eindelyk heeft de meeting eenpariglyk MM. De Decker-Havenilh en Guyot-Van Praet, als definitive kandidaten des meetings voor de kiezing van 16 September aenstaende, uitge roepen. PAROCHIE LEDE. TOT O. L. V. der Zeven Weëen, om van God te bekomen de bewaring van 't Geloof in ons Land, den langgewenscliten zegeprael der 11. Kerk en de verlossing van O. H. Vader, den Paus Pius IX. Op Zondag 21 September 1873, om 2 uren, zal de stoet der bedevaerders zich samenstel len voor de kerk en aenpalende straten, en van daer om 2 1/2ure den ommegangder Zeven Weeën nenvangen. onder liet zingen van Psal men en Litanien en bet lezen van den Roozen- krans. Z. II. de Bisschop van Gerit belet zynde de Bedevaert voor te zitten, zal door de Eerw. Heer Dubois, vicaris-generael en aertspriester desbisdoms van Gent vervangen worden. Üe Eerw. Heer Dubois welke als een der welspre kendste kristelyke redenaers gekend iszal voor bet sluiten des bedevaerts een Sermoen aen de bedevaerders doen. De plechtigheid zal eindigen met de Benedictie van liet 11. Sacrament des Altaers. De parochiën worden verzocht hunne plakjes-mede te brengen haren naem aenwy- zeude. De bedevaerders der stad Aelst worden ver zocht zich te vergaderen, in de parochiale kerk van den 11. Martinus, om 12 12 ure 11a middag, om van daer in stoet te vertrekken om I ure juist. 0* IOO Franks Ic winnen In den nacht van dynsdag tot woensdag is er alhier, op eene weide, gelegen in den Os- broeck, achter den hof van 51. Jan Steleman, een paerd, RUIN, gestolen, toebelioorendc aen den lieer Frans Bauwens, slachter en koopman in hoornvee, Boterstraet, naby de Keizeilyke Plaets, te Aelst. Ziethier 't signalement Geslacht, Ruin lias, Hollaridscli Gestalte, Aliddelmalig Ouderdom, Vyf jaren Vel, Bruin Bezondere kenteekens. Eene scheur of kloof in den hoef van den linken voorpoot. De personen welke den dader of de daders kunnen aenwyzen zullen eene belooning van 100 FRANKS bekomen. Zich te adresseren by bovengenoemden heer Frans Bauwens, te Aelst. SSfy* GARDE CIVIEK. Wy erinneren onze medeburgers dat de oiulerzoeksraed der garde civiek zal zetelen, MAENDAG 13 SEPTEMBER aenstaende. De personen welke recht tot vrystelling hebben alsook degene welke niet in staet zyn zich de noodigc kleeding te verschaffen, moeten zich dus maendag aenstaende, 0111 9 1/2 ure, ten Stadhuize, Zael van den Gemcenteraed, bege ven ten einde hunne rechten tot vrystelling te doen kennen, in andere woorden, hel noodige rcklaem te doen. Wy durven hun de verzekering geven dat hun reklaem zal aenlioord worden, en indien het gegrond is er recht zal aengedaen worden. DUS OPGEPAST Wy ontleencn aen het Kempenland liet vol gende lied BE XAVSR.ZANERI. 1. Broeders, 't vaendéH opgeheven Alle vrees van kant gesleld Zouden wy als lafaerds beven, Wy, de zonen van een held. (bis) Refrein Neen wy mogen ons verloonen, 'l Hoofd omhoog, het hart vol moed Want wy zyn Xaverius zonen En wy stryden voor hel goed (bis) 2. Zy die God en plicht verachten, Onrust zaeijen in het land, fi'ondergang van 'l volk betrachten, Zy versteken zich met schand. (bis) Refrein Wy, wy durven ons verloonen, 'I Hoold omhoog, hel hart vol moed Want wy zyn Xaverius zonen Eu vsy stryden voor hel goed. (bis) 3. Wist g- eens vrienden, wal genoegen Men hier 111 ons midden smaekl Als men na zes dagen zwoegen Zich in eer en deugd| vermackl (bis) Refrein Dan zoudi go ook u durven looncn, 'l Hoofd omhoog, het hart vol moed Zeggen met Xaverius zor.en Slryden wy ook voor het goed. (bis) 4. Valt de deugd somtyds was lastig, 'l kloek gemoed vreest niet den stryd En Gods bvstand maekl standvastig Die aen Hem zyn toegewyd. (bis) Refrein Als men zich maer durft verloonen 'l Hoofd omhoog, het hart vol moed Als men met Xaverius zonen Zich oprecht verklaerl voor 'l goed. (bis) s. Laten wy van hart en zinnen Eén zyn. Broeders, één en sterk God en Vaderland beminnen Heilig, heilig is ons werk. (bis) Refrein En dan mogen we ons verloonen, 'l Hoofd omhoog, het hart vol moed Als Xaverius ware zonen. Die steeds stryden voor het goed. WETTELYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit wordt er te Kapryk een postbureel ingericht, alsook te Sinle-Alaria- Lierde en te Sint-Denys-Boekel. Donderdag lest heeft liet parket van Dcnder- monde vergezeld van twee weisdoktoren zich alhier op 't kerkhof begeven ten einde tot de ontgraving over te gaen des lyks van den ge- naemden Leopold Terrace, in leven bediende ter stokery van de lieeren Van Asschc. Het gerucht liep sedert eenigen dagen in de stad dat Terrace aen de gevolgen van zware mis handelingen was bezweken. In de tentoonstelling gegeven door de Landbouwsectie te St. Nikolaes, den donder dag 28 Augustus 11.heeft den jury een zilver eernietael aen den heer J. J. Vandervelde te Lebbeke toegekend,voor zyn zoo nuttig en aen- bevelingswaërdig poeijer tegen de masscher- plaeg. Dit is het 611" eermetael dat liet poeijer sinds verleden jaer reeds toegekend geweest is. De lieer Rergligraeht-De Raeve, bestuerder van den Proeftuin te Gent, beeft zelfs ver klaerd dat van de 6 jaren dat dees poeijer in den tuin aen de tarwe gebruikt is geweest, men geen masscher aen de tarwe meer gehad beeft. Dit krachtig behoedmiddel kan aen de Land bouwers niet genoeg aengeprezen worden. In de algemeene pryskampen der gestich ten van middeibaer onderwys van eeislen graed, athenea en bissclioppelyke colleges, hebben, in Lalynsche rethorica, op 13 benoemingen, de katholykc onderwysgestichten niet min dan 10 pryzen behaeld Men schryfl ons uit Assclie Een smertilyk ongeluk is. woensdag 10 Sep tember, alhier voorgevallen. Eene jonge dochter, de genaenuie Cecilia Vrydag, oud 28 jaren, zeer onderhevig aen de vallende ziekte, is, in eenen aenval van die kwael, in eenen ketel kokende water gevallen en heeft ernstige brandwonden bekomen die haer leven in gevaer brengen. Een geneesheer heeft haer de eerste zorgen toege diend doch alle hoop tot redding schvnt verlo ren. Woensdag 10 dezer, rond den middag keerde de genaemde Pieter Van Es, oud 65 jaren, knecht by AI. Van Hoorde, eigenaer te Asschc met eenen wagen met mest geladen, op den welken hy was neergezeten, van Brussel terug toen eensklaps de ongelukkige van zynen gevaerlyken zetel nederstone. Ondanks zynege- loepen bleven de peerden niet hy lyds stilhouden en Van Es, werd door een der achterwielen over reden. Doodelykgewond werd hyonmiddelyk naer 't hospitael overgebracht,alwaer hy byna oogen- blikkelyk aen de gevolgen zyner wonden over leed. De oorzaek dezes ongeluks moet aen de onvoorzichtigheid des slachtoffers, toegeschre ven worden, lly laet eene weduwe eu vier meer derjarige kinderen achter. De Septemberfeesten zullen te Brussel dit jaer gevierd worden 23, 24 23 en 26 Septem ber. Hel program is een echt armoedje. Men schryft uit Gent, 8 September Wy vernemen uit zekere bron, dat gister het volgende feit gebeurd is in liet huis n° 44, St.- Pietersplein, bewoond door den heer L. ter ge legenheid van de dryjaerlyksche processie der Sl.-Pielersparochie. Gemeld huis had niets tot versiering, en geen licht. Daertegen hebben wy niets in te brengen wy laten iedereen, volgens zyn geweien, den voorbygnng van den Koning der koningen vieren, zoo 't hem aenstaetGod loont elk mensch vol gens zyne werken. Maer wat onverdraeglyk is in eene kalliolyke stad, is dat men openbaer den katholyken Godsdienst, beleden door de meer derheid der ingezetenen, belecdigen ziet. Eeni gen tyd voor de aenkomst van den godsdiensli- gen stoet zag men aen een venster van het ge melde huis, aen eenen stok, eene groote broek hangen. De menigte der voorbygangers, dit be merkende, geraeklen in groote opschudding een politieagent ging vruchteloos bellen om je libre-farceuis in 't huis de broek le doen intrek ken, en hy was verplicht, hen daerloe van op de straat lesommeeren. Zy moesten zich aen 't be vel der openbare overheid onderwerpen, en liet hatelyke vaendel d dier gemeine vrydenkery werd onder de toejuichingen des publieks, (er waren op dal punt wel 500 menschen byeen) ingetrokken. Dacrop naderde de processie, en de ellendelige spotters hadden nu geene andere wraek te nemen, dan bet 11. Sacrament te zien voorbygaen m?t gedekten hoofde en de cigaer in den mond. liet is pynlyk in eene stad, als Gent, dergelyke geuzen hunne verach ting te zien loonen, voor de heiligste zaken. Zie- duer wel het liberalisme in al zyne afschuwelyk- heid Dc briefdragers en treinwachtersVan tyd tot tyd wordt door hel bestuer der yzeren- wegen, posten on telegral'pn, een zeker getal geldelyke belooningen van 50 lol 200 fr. en meer uitgedeeld. De nitdeeling heeft onlangs plaets gehad. Iedereen heeft zyn aendeel gehad de bestuer ders, de bureeloversten, de controleurs, de eerste en tweede klerken en de surnuméraires. Alleen de bi ievendragers hebben niets gehad. Is het omdat zy minder belueld zyn en de meeste diensten bewyzen De treinwachters hebben hetzelfde lot onder- gaen zy hebben de belooningen boven hun hoofd zien vliegen, en zy hadden schoon de hand op te steken om er eenige brokskens van te kry gen zy konden niemendal vastgrypen. Is dat rechtvaerdig Alen bespeurt wel eens dat de bedienden in de statiën, onder voorwendsel van dienst, by eikanderen blyven staen praten en lachen, tot zelfs eenige minuten na den aengeduiden tyd van lipt vertrek. In de volgende statie vertrekt men alsdan wederom eenige minuten later, zoodat inen eindelyk 15 of 20 minuten te laet op de be stemde plaets aenkomt. Dan wil men op den nog te doorryden weg. den verloren tyd inwin nen, en hiertoe heeft men geen ander middel, dan met verdubbelde kracht vooruit le stoomen tot eindelyk de trein onlriggelt en het verwoe- stingswerk voltrokken is. Zou liet bestuer niet goed handden, indien het die aengehaelde nalatigheid bewaekte, welks echtheid meer dan eens is bevestigd, en welke reeds te lang de openbare veiligheid heeft in ge vaer gebracht.v Wy vernemen, dat In t comitejt van he1 katholyk genootschap den Grand Café de Com merce, le Audenaerde op dc Groote Alarkt, loe- behoerende aen de heer Louis Verheiden, heeft gehuerd en er eene Kringzael gaet maken. Zaterdag is by den landbouwer en stoker Ghys, te Wortegem (by Audenaerde), iets voor gevallen dat eene groote ruchlbaerheid verdient, opdat zulks in liet toekomende zou kunnen ver meden worden. Zyn zoon Karei was met twee jonge schoone paerden, aen eenen plopg gespan nen, bezig het land om te werken beide paer den moesten by liet overkeeren op het hoofd einde van het land dicht eene liaeg van Spnensch hout voorbygaen,welk zeer vergiftigd is. Telken male zy overkeerden, beten zy een weinig van dit hout. Na een uer werken, begeeft Ghys zich naer huis om zyne paerden wat te laten rusten. Als hynaeen half uer wederkeerde naer den stal om zyne paerden te halen, ten einde zyu werk voort te zetten, vindt hy een van beide dood lig gen en liet andere in hevige stuiptrekkingen, waeropdedood in min dan een kwaert uer tyd volgde. Het verlies, welk de landbouwer Ghys hierdoor ondergaet, wordt op twee duizend fr. geschat. Dit ongeval strekke tot voorbeeld aen andere landbouwers, opdat zy met paerden en hoornvee voorzichtig zouden zyn om niet te dicht by spaensche hagen le gaen of le dryven. ln den namiddag van zaterdag laetst zyn ^r te Veerle twee schelmen in de woning van den landbouwer J.-B. Bries gedrongen, lerwyl hy en zyne vrouw afwezig waren. De 1 ojarige zoon, alleen le hnis gebleven, werd door eenen der schurken vastgehouden, terwyl de andere hem een geweer, dat hy in een ander vertrek had gevonden, op de borst hield, hem bedreigende onmiddellyk te dooden, zoo hy niet seffens den koffer aenwees, waerin zyne ouders hun geld bergden. De verschrik'e knaep wees eene kamer aen, waer zich de eenige koffer bevond, dat zy bezaten. De dieven niets in deaengeduide koffer vindende dan eenig linnen, verlieten al tierende liet huis, zonder iets mede tenemen. De gendar men hebben eene klopjacht ingericht om die kwaeddoeners te vangen, maer zyn er tot nu toe nog niet in gelukt. Zondag is de gemeente Wanfercëe-Baul- let liet tooneel van eene betreurenswaerdige ramp geweest. Rond 10 uren 's avonds schoot er eene vlam door de daken van eene groep huizen, en weldra klonk de kreet brand brand ten alle kanten. Het waren de huizen van de ge- naemden Genot, Jaimain en Dubont, die de prooi der vlammen waren, en weldra krakend als in eenen draeikolk van assche en rook neer storten. Ongelukkig blies de wind op dit oogen- llik zeer hevig enmaeklealle hulp onrnogelyk, en de toegesnelde menigie kon slechts dit droe vig schouwspel met gekruiste armen bywoonen. Tot nu is de oorzaek der ramp niet gekend de gansche oogst, die zich in de schuren bevond, is verbrand, even als een varken en vier geilen, die men uit den stal niet meer heeft kunnen redden. De huizen alleen waren verzekerd men schat liet verlies op 7000 fr. Dit ongeluk heeft eenen schoonen trek van moederliefde doen uitschynen. De familiën die de slachtoffers van den brand waren, hadden plots hun bed verlaten en stonden reeds op slraet, toen vrouw Dupontgewaer werd dat zy in overhaesting, het jongste harer kinderen had vergelen. Niets raedplegende dan hare mocder- lyke teederheid en half zinneloos van schrik, werpt zy zich in de vlammen, loopt in het bran dend huis en is gelukkig genoeg de arme kleine terug te vinden. Alel haren schat geladen, door loopt zy opnieuw het vernielend element en bregt haer kind in veiligheid. In deze wanhopi ge daed heeft zy geene enkele wonde bekomen alleen hare rokken waren ganscli van haer lichaem gebrand De vliegende man. Zondag moest de heer De Groof zyne mislukte vliegproef van Brussel te Luik, herbeginnen, in de jardin d'a< climatation. Ditmael was de heer De Groof besloten om met een vrye ballon naer omhoog te gaen en te dien einde hield men zich bezig met denzelven in de gaz te doen zwellen. Terwyl men dit werk verrichtte hield de heer De Groof zich bezig met zyn vliegtoestel in orde te brengen, hetgeen dan ook weldra gedaen was. Alen wachtte dus nog slechts de aenkomst de9 ballons om de belangryke proefneming te doen. welke talryke, ontelbare nieuwsgierigen had uitgelokt. Tol de algemeene teleurstelling zag men eens klaps den ballon, welke de heer De Groof moest opnemen, alleen wegvliegen. Ziellier wat er was voorgevallen. Eens de bal lon met gaz. gevuld, waren soldaten gelast ge worden om den'.elven naer den hof, waer de heer De Gro-if wachtte, over te brengen. Onder- wege gemekte de ballon vast aen den vr.eren draed des telegraefs. De luchtreiziger, welke in den ballon moest klimmen om de heer De Groof alzoo hemelwaerts te voeren, riep. van de koor den, met dowelken de ballon werd vastgehouden een weinig losser te laten. De soldaten begrepen het bevel slecht en lieten den ballon heel en ganscli los, die eensklaps naer omhoog steeg en weldra in de wolken verdween. De teleurstelling was algemeen en de heer De Groof was wellicht degene die zich door dit on verwacht voorval hel meest bedroefd gevoel de. Echter liet publiek wist zich deftiger le gedra gen als dat van Brussel er werd eens gejam merd, eens gelachen, daerna keerde iedereen stil hulswaerts terug. De Ilollandschc dagbladen en tydschriften bevelen voortdurend als geneesmiddel tegen den kanker aen, liet gebruik van Condurango, zooals die, blykens certificaten, is ingevoerd door tnssclionkomst van den Gonsul vau Ecua dor, te Brussel rosideerende. Het geneesmiddel wordt allerwege heenge zonden legen overmaking van het bedrag in postzegels of legen remboursement. Een bro chure, inhoudende toelichtingen betreffende dit onderwerp en mededeelingen aengaende een a'*ntal gen-zingen door het gebruik van dit middel, wordt frjnco toegez.onden aen ieder, die zulks verlangt. Alen zegt do ondervinding zal 't best bewy zen, dal de genezing zeker en volkomen is. Maendag laetst is te Valencjn (Frankryk) oen man begraven die er zich kon op beroemen nooit zonder geld te zyn, alhoewel hy er nog- tans niet te ryker 0111 was. .Men had hem byge- naemd liet stuk van vyf frank, en dit ten gevol ge eener liyzonderlieid, welke dient vermeld to worden. Een vvfligtal jaren geleden, rond 1821, was Gasimier G... kleermaker alhier. Zekeren dag toonde een zyner werkgezellen eenige vyf- frunkstiikken, opbrengst van een kleedingstuk dal hy verkocht had Gasemier C... nam er een, slak het in den mond eu zegde Is het voor my als ik het inzwelg Ja, antwoordde men hem. Aenslonds bracht C... het stuk in den mond, en zwolg liet in. Doch het blee! onderweg zitten, en een geroepen geneesheer kon liet niet naer boven krygen en slechts met veel moeite doen zakken. CasimierC....leefde aldus met'l vyffranksluk, niet zonder r.u en dan pyn te gevoelen. Hy be weerde, dal liet op den kant der mueg zat, op eene plaets, die hy aentoende, en herhaclde dikwyls, dat men na zyne dood zyn lyk moest openen om te zoeken, waer liet "geldstuk zat. G...^tierf de verledene week, in den ouderdom van '4 jaer, pene halve eeuw na bovenvermeld feit begaon te hebben, en om zich te gedragen aen den wensch dien hy zoo dikwyls uitgedrukt had gelastte men cenpn geneesheer om liet lyk le openen. Men deed hel, doch zonder gevolg, en men heeft niet kunnen weten, wat er van het geldstuk geworden is. De doctor meent, dat het allengskens verteerd moet zyn, zonder spoor le laten. Over het kweeken der konynen. Een der laetste nummers van den Journal de l'Agri culture, van den heer Rarral, beval een artikel, waerin de schryver, dc lieer Cli. Zollekoffer, de aendacht inroept over de slordigheid en nala tigheid, waermede het voeder aen de konynen gegeven wordt. Als men vele dezer dieren wil kweeken, kost het nog al wat moeite om hun het noodige voedsel te verzorgen, en evenwel gaet het grootste deel van hetzelve verloren, door dat hel by de konynen geworpen wordt, die het vertrappelen, het bevuilen, en maer altyd het bovenste eten. Dit wordt wel bestatigd door den kweeker, doch daer zy maer dikwyls den ouden slenter volgen en gewoonlyk weerspannig zyn om na le rekenen, en iels nieuws in te voeren of le be proeven, blyfl dit zoo duren. Vele maken gebruik van eene kribbe, doch de konynen springen er in of, als zy dat met kunnen doen, steunen zy toch met de voorpoo- ten op liet gras, waerdoor het verslenst, zoodat dit middel ook nog niet volmaekt is. Ziehier het middel, hetwelk de heer Zolle koffer aengewend heeft, en waermede hy zegt, zich onder alle oogpunten wel te bevinden. Hy nam uit eenen koffer, een meter lang op 50 cen timeters breed, den bodem. Het onderste voor zag hy met latjes van hard hout, tusschen deze eene opening jutende van 4 tol 5 centimeters. Daerna plaetste hy dit tuig op 4 poolen, waer door de kist 50 centimeters boven den grond stond. Het voedsel, bestaende uit verschillende grassoorten, wierp hy in de kist, en liet het verder maer gaen. In den beginne stonden de konynen geheel verwondert le kyken, en zochten op den grond, maer weldra ontdekten zy hel toestel, en begon nen te trekken, en le eten van onder, dat het een plezier was om zien. Wel is waer, knab belden zy niets alles, zy zochten uit, maer proefden toch van alles. Zy waren verzadigd eer de kist ledig was, doch kwamen later weër, en konden gepn enkel deel van hun voedsel bederven. Op die wvzc kan men ook zeker zyn, zonder er nog aen teraken, dat het oudste gras eerst geëten wordt, en zelfs dat het bovenste, vochtig zyndc den tyd kan hebben om te droogen. Warm water tpgen brandwonden, wordt zeer aenbevolcn. De verbrande ledematen moe ten rechtuit gosleken worden in water, zoo warm als men maer verdragen kan. De pyn is dadelyk gestild begint het water wat te verkoe len, doet men er wederom warm by, om eene gelyke warmte te behouden. Voor eene verbranding waervan het vel maer geschroeid is, is een warm bad van een uer ge noeg. Als het zoo styf verbrand is dat er blazen opkomen, snydt men, na eene uer in 'i water ge zeten te hebben, de blazen oppn, en na een bad daerna van nog een half uer, is de wond gene zen. Is het vel weggebrand en de daeronder lig gende vleeschlaeg aengedaen, dan is ook een bad van een uer en half voldoende; in het begin wordt daerdoor liet bloeden bevorderd zoodra dit echter ophoudt, vormt zich eene wille vlies over de wond. Is deze geheel wil geworden, dan legt men er wat pluksel op en verbindt zc met een Ivnwaden windsel, waerop de genezing spoe dig volgt. Doet zich eene sterke ettering voor,

De Denderbode | 1873 | | pagina 2