Bedevaerl van Lede. Osbroek daer ook dienen werkingen verricht te worden die, in 't belang der openbare vei ligheid, hoogst noodzakelyk zyn. De gemeen tebesturen van Aelsl en Erembodegem verzui men hunne heiligste plichten, indien zy die zaek met de meeste aeudachl door des kundi gen niet doen nazien en onderzoeken. Men is dus verwittigd. GEMEENTEKAED- Zitting van 23 September 1873. By liet openen iter zitting doel M. Vanderhacghcn liet voorstel voor liet oprichten eener nyverlieids- scliool, waervan wy meermaels de noodwendigheid hebben doen uitschenen Spreker beeft de oiiwcur- leggelykste bevvyzen gegeven dat hy de ware be langen onzer neeringdoende medeburgers behartigt, en derzelver vurigste verlangens zoekt na te komen. Zonderde minste tegenkanting is tiet voorstel van den heer Vanderhacglien in aenmerking genomen geweest. Wy koesleren dc hoop dal de daerstelling van zulke lielangrykc leergangen zich niet lang zal laten wachten, en dal de Gemeenlcraed, nu hy er dc gelegenheid toe heeft, de middelen niet zal verzuimen om de gebrekkige inrichting van onze l'1* Lathcgoric middelbare m-IiooI te doen ver anderen, cn de noodige spaeizaeinheden waervooi dit geslicht vntbaer is, te zien verwczenlyken Wy zullen op die zaek tcrugkeeren. Aen het dagorde waren 1° Rekening der stad 1872. Zonder tegenwerping cénpang aengenomen 2° Burgerlijke Godshuizen A. Rekening voor 186'), 1870 en 1871. Naer de kommissie, 'vooronregelmatigheden teruggezonden! lt. Overdracht van krediettocgeslaen. 3° Yraeg ran M. Van Hoorde, mor hel afstaen t an gemeentegrond, liet kollogio van Burgemeester en Schepenen wordt gemachtigd deze zaek tc behan delen. 4° Yraeg van buitengewoone kredieten voor aenkoop ran brandstoffen, ui! oorzuek van opslag der lioiiille- kolen, cn maken van kapotten voor twee policicageiiten Wordt éenpprig aengenomen o° tiahciien van buertwegen. liet kohier van lasten en bespreken der openbare' aeiibesteding wordt, zonder opmerking, éénparig goedgekeurd. In geheime zitting is de lieer Ed. Kieckens als lioppckcurder benoemd, in vervanging van wylen den lieer F. Vandcnwyngaerde, cu zyn de heeren J. Steleman en P. Leirens lot Leden benoemd van dc besturende kommissie onzer Muzykschool, iu vervanging des ontslaggevendcn hecrcn, L Van Ovor- straclen en van M Frans Cummacrl, overleden. I)c bedevaerl van Zondag II. naer 0. L. V. der zeven Weëen te Lede heeft ondanks de regenachtige luchtgesteltenis alle verwachting overtroffen. Meer dan 12 duizend bedevaer- ders uit de omliggende steden en dorpen waren er naertoe gesneld, om, door de mach tige voorspraek van de troosteresse der be drukten,de verlossing van devergevolgde Kerk en Paus te bekomen. Rond 3 uren stelden de talryke scharen bedevaerders zich in bewe ging om de zeven statiën van den ommegang te doen. Indrukwekkend en stichtend was lietdie dicht byeengedroiigene menigte geloovigen met de grootste godsvrucht te zien bidden en, lofzangen zingen, met een woord, die duizen den stemmen te booren welke te gelyk den Allerhoogsten betere tyden voor de verdrukte Kerk en den doorluclitigen gevange des vati- kaeris afsmeekten. Onnoodiger bytevoegen dat de beste orde heftrschte. Onze stad was door ruim 2500 bedevaerders van beide ge slachten vertegenwoordigd, 't geen een bewys is van de levendigheid des geioofs welke in ons midden beerscht. Aen de kerk terug gekomen, heeft de Eerw, Heer Dubois, vikaris-génerael des bisdoms, in naem van Z. H. den Bisschop van Gent, eenige woorden tot de bedevaerders gestuerd, welke wy, door den te grooten afstand die ons van den Eerw. spreker verwyderde, maer ge- deeltelyk hebben kunnen verslaen en dus onze geëerde lezeren niet kunnen meédeelen. De plechtigheid werd gesloten door de bene- diktie met bet Allerheiligste Sakrament des Autaers. Nauwelyks was de plechtigheid ge- eindigt of één machtige kreet van Leve Pils IX, Paus en Koning verscheidene mael herhaeld, deed de dorpsplaets weergalmen, waerna de bedevaerders rustig en welgemoed huiswaerls keerden. lioninghkc llarnionicmaclscliappy. In ons nummer van zondag lest, hebben wy onze geachte lezers de verzekering meegedeeld welke men ons gegeven heelt van de luister- rykheid der feest die de Leden onzer Koninglyke Harmoniemaetschappy, Al Groei- jeneL IMoeijaul', zondag 28 dezer maend aen hunnen Ondervoorzitter, den heer Karei Lie- nart, zullen geven, ter gelegenheid zyner terugkomst van zyne huwelyksspeelreis. Wy voegden er by dat personen die het programma der feest gezien hadden ons de verzekering gegeven hebben dat Aelst nooit schooner feest zou gezien hebben. Wat men ons daervan gezegd beeft, is de waerheid. Heden hebben wy ook het programma dezer feest gelezen, en kunnen wy bestatigen dat deszelfs samen stel een waerlyk beiooverend kunstgevrocht is, zoo door de uitgelezene muzykslukken welke, ter dezer gelegenheid, door de talent volle werkende Leden der Maetschuppy zullen uitgevoerd worden, als door de zeldzame glansryke gazverlichting die den hof en het pavillijoen zullen versieren, en 't uitgelezen vuenverk dat, ter meerdere opluistering der feest, zal afgeschoten worden. Wy raden onze vrienden en kennissen aen zich ooggetuigen dezer verbroederingsfeest te komen maken zy zullen eenen lusligen avondtyd kunnen doorbrengen. WETTEL Y KE BESLUITEN. De heer E. Goederlier, geineenteonderwyzer Ie Lede. is benoemd tot inspecteur van hel lager onderwys voor de kantons Aelst, Ilerzele en Ninove. PRIESTERLYKE BENOEM INCEN D1SDOJI VAN GENT. Z. D. 11. de Bisschop heeft willeu voldoen aen de vraeg van lügr den Bisschop van Doornyk, die eenen priester uit hel Gciitsche bisdom wunsuhle voor liet besluer van het groot klooster der Zuster van Liefde to Doornyk. De Eerw. Heer Pycke professor in liet collegie van Gecraerdsbcrgen, is in deze bediening gesteld. De Eerw. lieer Genlbrugge, priester in liet semi narie, is onderpastor benoemd te Nicliclbcke. De heeren Frans Giif.eraf.hdts, scheper, cn bevelhebber des pompierskorps onzer stad, Leo Ghef.raerdts, lieutenant by 't zelfde korps, Glstaef Teirlixck, bediende ten stadliuize ko men vereerd te worden met de medal ie van I'1® klas voor daden van moed en zelfsopofle- ring, in belöoimig der buitengewoone zeifsop- oflerjjig en werkzaemheid waervan zy menig- vuldige proeven gegeven hebben tydens de brandramp by M. Frans Moeyersocn, in February lest. Aen verscheidene anderen onzer stadgenoten zyn er medalien van 2''" klas voor hunne moedige houding in de zeilde brandramp toegekend zoohaest hunne namen ons bekend gemaekt worden zullen wy ons verluiesten dezelve aen onze medeburgers te doen kennen. Woensdag 24 dezer maend is alhier, in den namiddag, een schrikkelyk ongeluk ge beurd, aen den Zwarten Hoek, in de nabyheid onzer statie. Verscheidene kinderen, waren daer met hel handwagentje van onzen spoorwegdienst aen het spelen eenigen sprongen er op en af, en anderen duwden het voort. Onder deze jeug dige knapen bevond zich liet tieijjarjg jongetje van den lieerCli. Vjolon-Gheeraerdts, 't welk, tydens dat het wagentje in volle beweging was, mei den voet tusschen een der wielen en de rails is geraekt en daerdoor zoo vrees- selyk gewond en gekwetst is dat men voor eene verminking vreest. In eenen wanhope- lyken toestand is het kind op eene berrie naer liet vaderlyke huis gedragen, waeral de moge- lyke heelkundige middelen hem onmiddelyk zyn toegediend geweest. Tot lieden kan nie mand zeggen welke de latere uitslag van dit treurig ongeluk zal zyn. Een nieuw slachtoffer heeft «Ie reeds zoo lange lyst vergroot der ongelukken, welke aen het jnsliciepaleis te Brussel zyn gebeurd. Eer- gister morgen, rond 8 1/2 ure, viel de genaam de II. Duelings, geboortig van Diest, oud 41 jaren, van eene hoogte van 7 meters en bleef op den slag dood. Hel lyk is naer St-Pietersgasl- liuis gebracht den ongelukkige laet eene weduwe niet kinderen achter. Op 19 September had te Herstal in de kcolmyr. Pelite-Baccure een ong'-val plaets. het welk de ergste gevolgen had kunnen hebben. Acht mynwerkers, welke hunne taek hadden volbracht, werden uit eene diepte van ongeveer 160 meters opgehaeld doch de machinist meende by vergissing, dat de wet klieden uit eenen put van 223 meters moesten worden opge haeld. Hy verlraegdc dus den gang der machien niet toen reeds de bak met de werklieden boven den grond verscheen, vei traegde hy on* middellyk de snelle ophaling, maer liet was te laet. De bak bonsde legen het timmerwerk, dat zieh boven den put bevindt de koord brak en door een ongehoord geluk sloeg een stuk dpr min of meer versletene kooid rond liet timmer werk en de bak bleef hangen. De werklieden zyn er allen met lichte kueuzingen van afgeko men. Eene stoute poging tol diefstal heeft woens dag nacht in het huis van den lieer K., te Seraing, plaets gehad. Rond middernacht hoor de de heer K. oenig gerucht aen zyn huis, hy opende voorzichtig het venster zyner kamer op de eerste verdieping en meende iu de duisternis te ontwaren, dal men langs het venster in zyne keuken wilJe dringen. Een persoon had eene opening in het slagvenster gemaekt, eene ruit uitgenomen en maekle zich gereed om naer binnen te kruipen. De lieer K. riep Houdt den dief! en de persoon vluchtte napr eenen anderen ellende ling, die in den hof de wacht hield. De heer K. loste twee revolver schoten, welke door de twee mannen beantwoord werden. Bv het lieht, dat die schoten gaven, kon de lieer K. de plaets zien waer de schelmen zieh bevonden liy nam alsdan een jachtgeweer, dal men jaclil- lood was geladen, en school in dericlt'ing der Kwaaddoeners, welke inalleryk wegvluchtten, Misschien zyn zy door de loodkorrels van het geweer getroffen doch de opzoekingen der policie en der gendarmerie zyn tot hiertoe zon der uilslag gebleven. Alen sehryfl uil Antwerpen De manifestatie tegen heL ministerie, indien dc geuzen den 16 gewonnen hadden, was in den vollen zin gereed. De Fransche liedjes die men zingen zon in onze stralen, waren gemaekt want men moest zich natuerlyk wachten van ditmael te zingen roi de carton, au balcon en dc Marseillaise. Alen zou gezongen hebben A bas Malou La corde au cou, Ilalle-ld, on ne passé pas Les libèraux sont lü. Zondag avond werd dit lied, in den donkere, door eenige kinderragies gezongen. Hel doel zien wat aen Antwerpen te wachten stond. We begrypen dal de geuzen woedend zyn tegen de kiezers var. den builen, die deze oproerige mani- fesleerders zou klinkend uil de baen hebben gekeerd. Dezer dagen 2yn er brutale feilen in den omtrek van liet Zuidkasleel, te Antwerpen, ge pleegd. Soldalen, welke 's avonds naer de kazer ne terugkeerden, werden door kwaeddoeners, die zich daer verborgen hielden, aengerand en mishandeld. Eergister avond zyn de schelmen verder gegaen zy hadden zich met vier in eene hooimyl, naby de Kielpoort, gezegd yzeren poort, verborgen zy hebben op een gegeven oogenblik dc schildwacht aldaer aengerand en gepoogd te ontwapenen, doch dank aen de krachtdadigheid van den soldaet, zyn de deug nieten daer niet in gelukt. De schildwacht ver dedigde zich hardnekkig en sloeg ongenadig met zyn geweer de aeuvallers op hel Ivf. Op het gerucht kwam de wacht toegesneld de baldadigen werden aengeliouden, en naer bet wachthuis gebracht, doch daer is hel nog erger gegaen Kwaeddoeners en soldaten voch ten er onder elkander, en toen de luitenant kwam toegesneld, dacht deze dat al de soldaten in oproer waren. Eindelyk, als de stilte hersteld was, heeft men de vier deugnieten naer den amigo gebracht, en ter beschikking van den procureur des konings gesteld. Ze zyn reeds in de gevangenis opgesloten er is een ernstig onderzoek over dit feit ingesteld. Men leest in den Echo du Parlement De katholyken hebben eene speculatie uit gevonden. die goud waerd is. Men schryft ons uil Antweipen, dat men op de markt en in de omliggende, dorpen, voor 50 centimen nat en rot sliooi verkoopt, op welk de gevangene van liet Vatikaen zit te zuchten. Die lafheid stael iu het blad van .hmbonus dat alleen is genoeg om liaer als eene lengen te aanzien. Hoc eerlyk zyn die geuzen toch De veranlwoordelyke uitgever van het goddelooze blad de Capitate, M. Achilla Valbou- netli, is dezer dagen te Itomc overleden. Voora leer de eeuwigheid in te gaen, heeft hy, in tegenwoordigheid van twee getuigen, eene her roeping geteekend, waerliy hy afkeur! en doemt al wat in dat blad tegen hel geloof, de zeden cn de leeringen der Kerk is gedrukt geweest. Men schrylt uil St-Truiden In de Kamer wordt soms door de ministers en door zekere Waelsche kopstukken bevestigd, dat alle slaetshcdienden in de Vlacmselie gewes ten van ons land de tael der sehalplichligen ge noegzaam verslaen en spreken, om hun ambt belioorlyk uit te oefenen. Dat zulk eeneonwaer- lieid is, weel iedereen, zelfs degenen, die liet durven beweren. Zie hiervan een nieuw bewys Te Sl-Truiden, voornaem'sle stad van Lim burg, vindt men heden 1. Een Wad, contro leur der directe belastingen 2. Een Wael, ont vanger derzelfde belastingen o. Een Wael, opzichter (conduclue'1) der bruggen cn wegen 4. Een Wael, commandant der gundarnteiie 5. F>n Wael, tweede commies der accynsen 6. Een Wael, surnumerair van de registratie. Indien zich iemand zou willen overtuigen of een van die heeren genoegzaem Ylaemsch kent, om aen de landdyke en de meerdei beid der stedelyke conlribualen de inlichtingen uilleggin- gingen, lerechtwyzingen, enz., te geven, welke men dagelyks van die mannen kan noo-lig heb ben, dal hy naer Sl-Truiden kome, en dan zul len wy zien s'll riy en a plus. Te Merclitem zyn de ontvanger en twee be dienden der accynsen Walen, de controleur dei- sectie gevestigd te Assche, is insgelyks een Wael, dus is in eene Vlaemsche gemeente een ganscli belasliiigsbestuer in het Waelsch. Alen verhaelt het volgende geval, dat On langs aen eenen voorzitter van een commissie of eene maelschappy is voorgevallen, die gelast was den Koning te ontvangen, ter gelegenheid van een bezoek van Z. AI. De ontvangst ge schiedde op eene openbare plaets. Daer het geheugen van den voorzitter niet zeer goed was, lud hy de gedachte gekregen, op dan bodem van zvnen hoed eene kleine voorop gemaekle redevoering vast te hechten, en wachtte den Koning stoutmoedig af. Alaer daer het weder koel was. was de voor zitter nauwelyks den Koning genaderd, of deze zegde hem Alynheer, dekt u, Zeer verwonderd en vooral verschrikt, hernam de voorzitter zyne groetenisseu en begon Sire.... i) n Dekt u, mynheer, herhaeld de Koning, hel is hier te koud Hy moest wel gehoorzalen. Alaer hy was er zoo van aengedaen, dal hy geen woord kon zeggen. IIy had zyne redevoering op, in plaels van in zyn hoofd Alen schyfl uil Luik Het getal Belgen, dip iederen dag naer Alaes- tricht vertrekken om zich voor den oorlog legen Atcliin te lalt n inly ven, vermeerdert van dag tot dag. Nadat deze militairen gekeurd zyn geworden en aengenomen, ontvangen zy eene premie en vertrekken onmiddellyk naer hunne bestem ming. Vele gewezen militairen van het Belgisch leger zyn reeds voor den oorlog legen Alchin vertrok ken. Er is een zeker getal Luikenaers gister te Alaeslricht aengekouien. Alen schryft uit Luxemburg Volgens het schynt heeft men in deze stad eene nieuwe soort van koersen uitgevonden, namelyk de katten- koersen. Al wie een dezer vierpoolers bezit, draegl dezen in renen zak tot op twee mylen afstand van de stadspoorten op een gegeven teeken worden al de zakken leeggeschud cu de dieren met een veischrikkelyk gelier wegge- jaegd. Degene wiens poes liet eerste de stads poort bereikt, wint den prys der koers. LANDBOUW. Oier do teelt der Granen. Vervolg. Voorloopigc beu erlangen tot de tanveteell. Hel rustend- of braekland, geschikt lot larweteell, moet ten minste drymael en zelfs vier lot vyfmael geploegd worden, indien het van naluer kciaehlig is. Wanneer men zaeit op uitgeworpene klaver of na paerde- booncn, roode bceleu en aerdappels ploegt men slechts eenmacl. Wanneer men tarwe wil winnen achter raep en Koolzaed, beslael het gebruik het land ie beploegen aenstouds na de inoogsling dier oliegevende planten en dan nog eens voor de zaei- ji»g- Voor de beploeging iu den herfst of in den winter, betacmt hel de aerde wet doordringbaer le laten aen hel weërgcstellc en niet te eggen achter de boploe- ging, maer wanneer er kwestie is van zomertarwe te winnen, is hel voordeelig na iedere ploeging het land tc eggen, ten ware hel land besmeurd ware met hondsgras. In dit byzonder geval, onttrekt gy door slondige cggingen de wortels van dit kruid oen den invloed der zon, en gy verwek' meer kwaed dan goed door uwe stondige cggingen. Men egt dus in dit geval de eerste beplocgmg met, men ploegt nog eens en men egt enkelyk op de derde beploeging. Alzoo le werk gacn, zegt M. Dombasle, is met eenen keer zyn land zuiveren van hel hondsgras dat er geen spoor meer van oveiblyfl, en dc wortels van dit kruid inden grond blyvende kunnen nog dienen tot bemesting. Wanneer men 'l bondgras ziet uitschieten, ploegt men nog eens en men gael zoo voort tot eene volle dige uilroeijing. Men kan op die wyzc van werken hel meeste deel der kruiden vernielen die levendige wortels na zich in liet land laten. Wanneer men zyn land voor tarwe meer als eens schikt te beploegen, inoelmen die eerste verrichting diep in den grond doen. Wanneer men zyne tarwe slechts in Maert zaeit, men ploegt enkcllyk eens voor den winter en eene tweede mael acht of tien dagen voor de zacijing Keus des'zacds. Dc keus van tiet zaed heeft voor den landbouwer, zoo wel als voor den veefokker, die zyne stallen met goed ras wil bezetten, de zelfde aengclegenheid. De landbouwers hechten gcmeenlyk veel prys aen schoon zaed, zonder cvon- wel acht le geven aen do aer, die hetzelve heeft voortgebracht en begaen een beklagenswaerdigcn misstap. Zy nemen of koopen op goed geschiede hun zaed, cn weten niet wat het zal voortbrengen. Het is zeer zelden, dal zy dit zaed op stam hebben gezien, zoo haesl het een schoon uitzicht heeft,'4y nemen hel als uitmuntend aen, en zy weten niet, dat een mager zaed, wanneer het v^n goed ras is, heerlyke aeren zal voortbrengen, terwyl een onvcrwytbaer zaed van een vorsleleo ras, hier of doer by geval gekocht, eene ellendige aeren oen graengewas zonder waerde zal voortbrengen. De scbrandige en zorgvuldige hoveniers hebben den goeden geest zeiven hun zaed op le doen en dc beste korrels uil tc kiezen om de onvolmaekste van de hand te vvyzen, en uit die reden behouden zy altyd sedert eeuwen die sohoone rassen van groense's welke nog met lyd verbeteren. Waerom zou de land bouwer diezelfde zorg in eenige maet als de hove niers ntcl aen den dag kunnen leggen Men kan maer van liet zaed oordeolcn voor zooveel men liet op stam gezien, bet ingeoogsl en uitgc- dorscht beeft. Dezen, die lor markt bun zaeizaed koopen, kunnen over niets verantwoorden. Ziehier de leekens aen welke men, indien niet volmaekt, dan toch goed zaeizaed van tarwe kan erkennen. 1° Het moet voortkomen van een nenbevclings- waerdig ras hel mag niet te lang of te kort zyn de vore moet zuiver en dezes boorden moeten boog opgezwollen zyn. •2° De tarwe, die bet voortgebracht beeft, moet wel gemest zyn geweest, wel blootgesteld aen de zon cn aen de lucht, cn niet door eer.igc ziekte bezwaerd zyn geweest. 3Ü De ryplieid op stam moet volledig zyn geweest. 4° liet zaeizaed moet zoo lang mogelyk in do aeren zyn gebleven. S° Het moet lichtelyk zyn nitgcdorschen geweest, de aeren gelegd T zy op eene blok 'l zy op eer.e tafel of omgekantelde ton. ten einde hel volmaeksle graan eerst uit de aeren le doen vallen. 6° Pil graen moet wel gekuischt zyn geweest, ge legd op eenen tuchtigen en klaren zolder in rigen ter dikte van 30 tol 35 centimeters. 78 Het moet gewas zyn, zooveel mogelyk, van den vorigen oogst. Er bcstaen landbouwers die hel van eene uitslui- lelyko uoodzakelykheid oordeelen hun zaeizaed in andere geweslcn'le gacn koopen Indien zy te doen hebben inel schrale en gemeene landen geven hy hen groolelyks gelyk, maer indien men landen van goede natuer zelve voor handen heeft, is hel gansch over bodig zyn zaeizaed zich elders te gaen bezorgen, met ecneu goeden keus, en vooral met goede zorgen voor zyn zaeizaed, zal men gemakkelyk zyn ras lan gen Jyd goed houden. (wordt voortgezet.) FRANKRYK. De Times beeft uit Parvs een behngnk telegram ontvangen over de samenkomst van twee afgevaar digden des rechter centrums met den Graef van Chambord. Er werd te Frobsdorp onderhandeld over de godsdienstige kwestie, de Grondwet en hel nationnol vaendel, drie stcenen des aenslools, zoo men geloofde. De Graef van Chambord beeft verklaerd, dal zyne komst op den troon niet bet sein zoude kunnen zyn van eenen godsdienstkryg dc Fransche politiek, zegt hy, moet vredelievend zyn. Wegens de Grondwet, zegt hy, dat de charten van 1814, toegepast op de huidige omstandigheden, en behandeld in dc Nationale Vergadering, mogelyk iedereen zal kunnen bcvredingen. Over't vrnegstuk des algemcenen stemrechts en der decentralisatie heeft hy gezegd dondüeelden te heb ben, van welke hy moeilyk kan afzien. Eindelyk wat bet vacndol betreft, de afgevocrdig- den hopen dal er eeDe overeenkomst zal kunnen getroffen worden. Op 16 September, ten 6 ure 30 min. 's morgens, is in de statie van Givet eene locomotief van den Grand Central Beige, ganscli alleen, zonder machinist of stoker, acngekomen. De lieer Lambert, bediende in deze statie, is er in gelukt op den tender te springen en den frein by tc schroeven, eer de locomotief den trein bereikte, welke zich voor Charleville in gang zette. Op deze wyze werd er een ongeval verhinderd, hetwelk de noodloltigsle gevolgen bad kunnen heb ben. Deze locomotief kwam rechtstreeks van Poische, waer de mckanicien ze voor een oogenblik had ver laten en aen den stoker toevertrouwd doch deze had verschrikt door het breken eener buis, welke stoom en kokend water uitgaf, zvnen post verlaten. De locomotief was alleen dc helling tusschen Doischc en Givet afgereden. Gelukkig dat onderweg het vuer uitgedoofd en de sloom ontsnapt was, hetgeen aen den lieer Lambert toeliet op de locomotief te sprin gen en liaer in lyds te doen stilhouden. Moord te Parvs. In de ruc des Poissonniers le Parys, in een diepen gang, is eene zael waer het werkvolk komt dausen. Dewyl men niet veel ver trouwen beeft in de gasten, doel men hun betalen in bet midden van eiken dans. Zekere Feyerdy beweer de, aen de vronw melde gcldomhalingbelast, eenen franc le hebben gegeven,terwyl zy zegde slechts een halven Iranc ontvangen tc hebben. Dewyl de twist lievig werd, kwam de municipale garde Castelly tusschen beide, en zette Feyerdy ten slotte aen de deur. Daer werd hy door bet werkvolk aengevallen, dat hein allerhande smaedwoorden zooals sergo, laclie, Yersaillais, cn anderen naer liet hoofd wierp. Gedwongen zynen sabel te trekken, Kwam zyn kameraed Archer hem ter hulp, cn deze kwetste zeer licht Feyerdy aen bet gezicht. Hierop werd Castelly met een mes in den rug getroffen. Ver pleegd kon hy nog naer de kazerne gaen, doch daer gekomen broekie hy op hevige manier bloed, en naer hel hospilael overgebracht, stierf by des nachts. Feyerdy was in eene naburige apotheek gegaen, om zich le laten verbinden doch de apotheker kreeg achterdocht, en twee agenten mnekten zich welhaest van den werkman meesterdeze klaegde den gc- naemden Hirsch aen, als de dader van den moord. (Iirsch is aengehouden. SPANJE. In Spanje blyft de toestand immer de zelfde. Vol gens eene tyding van gister zou de Engc'sc-lie admi- rael andermael gedreigd hebben te Alicante tusschen te komen. Volgens andere inlichtingen zouden zes mannen, waoronder de kolonel Stewart, die deel macklen van de bemanning der Engclsche goelet, die wapens ontscheept had, voorloopig in vryheid en ter beschikking van den Engelscben consul ge steld zyn. Volgens de Epoca zou Engeland aen Spanje laten weten hebben, dat het enkel de twee fregatten zal teruggeven, wanneer de moeilykheid aengaendc de gekaeple goelet zal vereffend zyn. De Epoca klaegt bitter over de handelwyze van Engeland, dal volgens liaer van zyne macht zou misbruik maken. Uit Barcelona wordt gemeld, dat dc Carlisten Berga omsingelen, ten einde eenen acnval te kunnen wagen op den trein, welke moet aenkomen uil Maercsa, onder bet geleide van een kapilein-gene- rael Ook beweert men, dat de Carlisten een aen val zullen wagen, alvorens de kapitein-gcuerael zal ter plaelsc zyn. ENGELAND. Hf.t verminkt lyk. Alisses Cailey is gister te Londen wedergekeerd, le midden harer familie, die reeds den rouw voor liaer had aen genomen. Terwyl de policie meende haer Ijk in dc Theems ontdekt le hebben, deed Misscs Cailey eene plezierreis in Schotland, en hield zich niet hezig met de lezing der dagbladen, 'l ls eerst le Londen, dat zy vernam, det zelfs hare broeders liaer hadden nieenen le herkennen in de overblyfsels van het lyk, dat in het gast huis van Battersea was neergelegd. Het Engelsch gouvernement heeft eene beloo- ding van 200 pond (5,000 fr.) uitgeloofd aen ieder persoon, die den pleger des schelmstuks kenbaer zal maken de medeplichtigen, die de voornaemste plichtige zullen aenwyzcn, zullen genade krygen. De moord gepleegd op de ongelukkige vrouw waervan men stuk voor stuk het lyk heeft weer gevonden wordt meer en meer met geheim om ringd. Byna al de dagbladen waren eens om te bekennen dat het slachtoffer eene zekere dame Cailey, was doch de policie, alhoewel de familie dier dame hel lyk meende te herkeunen, wei gerde hier aen geloof te hechten, veronderstel lende, dat vrouw Cailey vertrokken was zonder haer adres achter te laten, omdat zy aen de be taling harer huishuer wilde ontsnappen. Weldra heeft men vrouw Cailey terug gevonden. Zy wei gerde haer nieuw adres te geven, zeggende, dat zy eene teis met eenen gentleman in Schotland had gedaeu. Alen heeft mev. Cailey ondanks haren legen stand naer haren ouden lunsbaes weergebraclit, die gelukkig was haer weer te zien, onulat hy thans op zyn geld wéér mocht rekenen. OosienryK Yiclor-Emmonuël is door de be volking le Weenen zeer koel ontvangen geworden men heeflden lykdienst.die den 20 moest gecelebreerd worden.ter nagedachtenis der gesneuvelde pauzelyke soldalen moeten verbieden.uil vrees dat men er eene manifestatie tegen den overweldiger van Rome, van maken zou. Het volk was ingenomen legen dengene, die, na Oostenryk zoo belecdigd en vernederd te hebben, nu op hel punt is een nieuw verbond le sluiten met Oostenryk 's vvnnd, met Pruisen. Victor-EmmanuGI heeft Weenen reeds verlaten. Zondag avond, le 6 t -2 uren, is hem door den Keizer \an Oostenryk uitgeleide gedaen tot aen de sla'.io, waer deaertshertogenen dchooge staels-ambtcnaers, zieh reeds bevonden. Na, een afscheid, dal natuerlyk zeer vriendschappelyk was, is Victor Emmanuel naer Berlyn vertrokken. Wy zullen zien, wal by daer zal gaen uitrichten. ITALIË. De Ilaliaensche beethoofden hebben luidruchtige beloogingen gedaen Ier gelegenheid van den verjaer- d3gder inneming van Rome. Frankryk werd er niet in gespaenl. Dc mannen van den 4 September, die hel werk der berooving aengemoedigd hobden, dei geholpen hebben om liet recht, de billykheid en do vaderiandslielde met de voeten le treden, zullen nu eene nieuwe les ontvangen hebben. PAUSELYKE STATEN. Een door de stedelyke overheid van Rome geno men maetregel, heeft eene proleslalie uitgelokt van wege den consul, die met de kanselary van het Franseli gezantschap by den Heiligen Stoel, gelast isliet geldt de wegneming der stylen voor liet Sinl-Lodewyksgestichl. Volgens de Italia zou de consul gezegd hebben, dal de stad recht kon hebben om die stylen le doen wegnemen, maer dat dit recht niet bewezen was, cn dat hy eisclite, dal men intusschen de onwettig weg- genomene stylen zou terugplaelsen, totdat de stad haer recht zou bewezen hebben. De stedelyke overheid zou geantwoord hebben dat zy geene twee malen en twee gewichten kon hebben, dat liet besluer van het SiupLodewyksgesticbl haer in rechte mocht do n dagvaerden, maer dat zy de stylen enkel zou terug plaelsen, wanneer de recht bank hel zou bevelen. De Italia beroept zich op een vonnis, dat vroeger in eenen acn de stedelyke overheid gunstig zin te Florencië zou geveld zyn Ziehier nu du juiste waerheid aengaende die zaek. De stedelyke overheid heeft het raedzaem geoordeeld al de stylen, die langs de gehouwen der stad geplaetst w aren, en die volgens haer den doortocht hinderden, weg te nemen het is onbetwislbaer dat zy verwaar loosd heeft zich voorafgaendelyk met liet Fransch gezantschap le verslaen. Men zegt dal de zaek aen de rechtbanken onder worpen is. Hollo way's Pillen Wyze Voorzorg. De on gezonde dampen en gedurige koude, brengen in eene groole male verwarring in de dierlyke huishouding cu ondermvnen voortdurend de gezondheid, tenzy nu en dan hel bloed gezuiverd worde, de afscheidingen verbeterd en de zenuwen versterk!. Hoünway's Pillen bewyzen deze verschillende noodzakelyke diensten met zekerneid, veiligheid cn spoed, Oud en jong, krachtige en zwakken, mannen en vrouwen, zullen ondervinden, dal deze Pillen een onfeilhacr huismid del zyn, niet alleen by lichte ongesteldheden, maer ook in de. meer ernstige en gevacrlyke ziekten, dio uil het vcrwaerloozcn van voorlydige kentcekenciv voortspruiten. Etlilcr,onder den zuiverenden en ver beterende» invocld van llolloway's onwnerdeerbare geneesmiddelen verbetert eetlust, wint de spysver- lering in kracht, werkt de lever vry. scheiden de nieren overvloedig af en zegeviert de gezondheid. GEZONDHEID AEN ALLEN wedergegeven zonder medccynon door liet ae/T- geiiacnt gezondheidsmeel Bevalenta Arabic» du Barry van Londen (Thans gebrand verkocht wordende, vereischt zy niet meer dan één minuet koking). Er is geene vergrooting in het feil dal dc negen tienden van het menschdom aen ongeregeldheden 't zy der maeg, zenuwen, lever, borst, lenden of blae's, tyden de oorzaek van die algemeene ziekten bevindt" zich in de gebrekkelyke voeding van do wieg afwy eten en drinken te veel en die gedu rige onmatigheden vermoeijen en verslechten do slymachlige vlies haer do kostbare bckwaemheid ontnemende van belioorlyk liet voedsol te verteeren om er de grondsloffon van nieuw bloed uit te trek ken cn van uit hetsyslema de vaste en vloeibare uitschotten te doen verdwynen. De s-'hrikkelyko smerten waeraen Napoleon 111 en M de Baron Dupir> onlangs bezweken zyn, leveren ons te gelyk smerte- lyke proeven van deze waerheid op en der machte loosheid van de volmaeksle werktuigen, van lang- zaern, eene hulp of eco oogenblikkelyk sehynmiddel te leveren, zonder dc oorzaken der kwael le ont wortelen, die, in de verslapte slymachlige vlies, den oorsprong van 't graveel en 't steen vinden. Om do vorming van 't graveel of 'l steen onmogelyk te maken, en om ze te verbryzelen als zy reeds beslaen, vindt men de almogende middel in het gezondheids- meel Revaleuta du Barry van Londen, die, volgens de aenzienlyksle overheden der schei- en genees kunde, boven zyne voedzame cn herstellende eigen schappen, eenen invloed van phosphorick zuer en zoulzuer van polassium inhoudt, twee grondstoffen die, mei bare andere herstellende eigenschappen, ruim toereikend zyn om de slymachlige vlies te herstellen en de vorming van 'l graveel ol 't steen te wederbouden en degene te verbryzelen, dio reeds gevormd zyn. Zicthier eenige proeven van genezing der ziekten van dc leden en blaes, genezing n° 64,810. Van eene zware ontstekende ziekto der blaes aen gedaen, bad ik le vergeefs al wat de geneeskunde my door de tusschenkomst der geneesheeren, ge durende acht jaren, had aengewezen, uitgeput, zonder de minste verzachting te hekomen. Nooit heeft iemand wreedclyker geleden door de sondee ring, als ik Als laelslc hulpmiddel, heb ik my met de Revaleuta Du Dairy gevoed, en ik moet in der waerheid zeggen dat, van de eerste dagen, af ik eene waerlyke mirakuleuzc verzachting heb gevoeld de verbetering voor eerst en de genezing vervolgens hebben dusdanig geweest dal, indien ik te kiezen had, voor welke ziekte liet zy, tusschen de meest geroemdo geneesmiddelen en liet gebruik der Reva leuta, ik geen oogenblik zou twyfelen. Ik zou van deze lactsle gebruik maken, verzekerd dat ik ben van bare uitslagen, ik durven zeggen onfeilbaer. Ik machtig u, M. van, in bel algemeen beland, 't gebruik van dezen brief te maken dal gy zult goed vinden. DF.dé, professor van scheikunde, Thiphainestraet. 7. Coi titikaet n° 48,816, van den vermaerden doktor Rudolf Wurzur. Bonn. 19 July 1852. Dit ligt en aengename tnecl is liet beste zucrbre- kend geneesmiddelle gelyk voedzaem en herstel lend, vervangt zy wonderlyk alle medecynen cn vele ziekten. Zy is van cenc groole noodzakelykheid vooral voor den pisvloed, voorde hardnekkige cn gewoonlyko veistoptheden, als ook voor dc afgan gen, dc ziekten der lenden en der blaes, bet graveel, de ontstekende verhillmgen cn krampen in den pis gang, dc krampen der lenden en der blaes, de krimpingen en bet speen, als nog voor de lor.g- en hel luchlsclieppend longvalzieklcn, dc hoest en de tering. Ik heb dc overtuiging dal de Revalenla du Barry de kostbare eigenschap heeft do teringachtige ziekten te genezen. Do'ttor Rud Wurzer. Lid van verscheidene letterkundige raadschappen. Certificact n° 69,7t8. Tichcville, (Orne) Maert 1867, Gedurende eenigen lyd de Revalcnta genomen en er mv altyd wel ïiieê bevonden hebbende, heb ik er aen verscheidene personen van gegeven, by wie dit zeer volkomcnlyk gelukt beeft, bvzonderïyk by dc walerachtigen voor de hoesten door eene ver koudheid gekregen, dit doel bun ophouden op den

De Denderbode | 1873 | | pagina 2