zien tot lioetof dit waer is, en de oorzaek waerafiü die vermindering toe te seliryven is trachten te onderzoeken. Acn de duerte van het schoolgeld kan ze nieltoegevveien worden, dat weet iedereen van over lang ei- moet dus iels anders zyn.Wy zullen 'l wel onderscheppen! Aclsl-Scliaerbtke, 3 October 1873. Mynheer de Opsteller van den Dcnderbodc, In'hel uudihier van Zondag laetst van uw geeerd blad, deelt gv hei vcslag mcu van de zitting onzes Gememeraeds van 23 September 1 873. Met genoe gen hebben mync medeburgers cn ik gezien dal de kasseiifingsiveiken oiizer buertwegen niel uil hel oog verloren worden wy waren reeds wal mis- liooslig te zien dal deze werken niel dapper voort gingen nu zy.u wy getroost, omdat wy op hoop leven van gauw uil den modderpoel Ie zullen ge lrokken worden, waeriu de afgekookten vau 1 July 187-2, ons zoolang hebben laten kwynen. Wat wy ook mei vermaek gezien hebbenis de voorslel van M. VanderhaegnerT, om Dier eeno nyver- lii idschool zien te slichten zulk een onderwvs beeft Aelst noodig; dat zoo veïe r.yverheidsdoende jiersoneil onder zyile bewooners teil. Van over lange jaren, moest zulk geslicht hier beslaer.sinls lang, had men de middelen moeien beramen, om jcii einde Ie stellen aen de verlirreliling der voile franken, die Aelst voor het zoogezegde midilelbacr oudervvys belaelt, dat zoo weinig nut oplevert cn zoo schroomelyk veel geld kost. Is er geen middel om eene betere beslemmine aen deze gelden te geven Zou men, by voorbeeld, de overdreven onkosten van onze middelbarescliool niel kunnen verminderen door eene wyze matiging van derzelver gebrekkige inrichting Zou men de leergangen daer niet kunnen op die wyze inrichten d il de nvvi r.ierskinderen rlaer, of eldjrs anders in de stad, een volledig onderwvs-konden genieten, zonder noodig te hebben van naer andere sleden dit onderw vs ie moeten gaen zoeken De regering overdenkende eens rypclyk die zaek zy rnedplcge hierover bevoegde personen ik In-n zeker dal er veel kan gedaen worden, en dal liet voorslel van M i'anderhaeglien, met weinige kosten kan v« rwezcnlykt worden, als men, voor eerste schoolfonds der ityveiheidschool, de gelden will ten nutte maken, die nu nutteloos in parademakery, pelyk gy hel noemt, zonder oprecht doel, zoo schan- delvk verkwetterd worden. Een myncr vrienden die in ttraband woont, zegt dat de middelbare scholen van Acrschot en Diost, en andere mner de helft van de onze kosten, en dal daer een allerbest onderwvs gegeven wordt. Moeten zulke voorbeelden niel nagejaegd worden? Helgene andere plaetselykbeden voor 9 ii ld duizend franken genieten, mouten wy, Aelslenacrs, daer 22 a 23 duizend franken voor betalen Hebben wy bier zoo veel geld te veel, dal wy bet iu parade makery moeten verkwisten Moeten onze zoo naer het zweet riekende eenten verspild worden om mannen te onderhouden, die, omdat zy op de school hunne bezigheden niet genoeg vinden, de ryku liên buizen alloopcn om er lessen 'e gaen geven Is dal noodig Wal dunkt er u van Mol deze regelen iu uw geeerd blad in telasschen, zult gy verplichten Een onder wvsminnend landbouwer, li. T. D. 'JTacI eu VryBieid, Zondag laetst, werden alhier ingehaeld de looneelspelers der Maetscliappy, Tiu'l en Vry- Iwid, welke te Brussel eenen 2cl'n aenmoedi- gingsprys bekomen hebben. Van den waren manken hennen had de stoet in, meestendeels samengesteld uit de liberate kopstukken van gei'eiit ^güvlennpi\dguJ/19^icrentgü ^Ainoye, op: lanfarenmuzyk der oude garde 't was van boum, boum, boum, la grosse caisse, dat de straten daverden, en meri, om zoo te zeggen oorendol werd. De manifestatie had veel betrek met bet feest van den vetten os dat te Brussel, eenige dagen voor Paesscben, jacrlyks gegeven wordteene dame met eenen ruiker iu de hand, maekte van dezelve deel als eene gekroonde vaers hing zy aen den arm van den verwaénden sprinkhaen van Cherscamp, die, lier als keizerskat, alzoo den toer van do stad gemaekt heeft, om te doen zien boe puntig by daer praelde. Ge moet de manifestatie gezien hebben om u ecu oprecht denkbeeld te kunnen maken van de verlaten heid en het verval waertoe de party van den hooginoedigen, Most, r'est moil gekomen is.... RECIITERLYKE KRON'YK. Men weel. dut na eene zitting van den ge- nieetiieracd van Verviers, ten gevolge eener discussie in de zitting lusschen een raedslid, den lieer Loslcvcr, en den burgemeester, den lieer Orlmans, deze laelsle eerstgenoemden eene kaeksljg toebracht. Die zaek voor de cor- rectioniieelc rechtbank opgeroepen zynde, zoo werd de burgemeester van Verviers zaterdag veroordeeld lol 15 Irank boet en de proces- kusten. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. IIISOOM VAN GENT. De Eerw. Heer Cambier, onderpastor te Lovendegem, is pastor benoemd te Amougies. STERFGEVAL. Dc Eervv. Heer Verdickt, pastor van Mespe- lare sedert 1809, is, na eene lange kwyning, sciiiely k overleden den 28 September, iii den ouderdom van 5G jaren. Naer wy vernemen zyn de nieuwe inschryvin- gen van leerlingen, in al de katholyke onder- wysgestichlen oes Lands, zeer talryk de be volking dezer gestichten is, by bet hernemen des schooljaers, op vele plaelsen zoodanig ver meerderd dat er geene plaels meer ie vinden is. Dngelyks komen er nieuwe vragen lot aenne- iriing toe, welke men, byna overal, uil hooide van piaetsgebrek moet weigeren. By Koninglyk besluit van 16 September zyn de volgende belooningen voor daden van moed. zelfsopolTeriiig en menschlevendlieid aen onze mcdeburgeis wier namen volgen, toege kend holders, schipper.. Medalic t"e klas. He Meiilemeester, Adolf Sledalie 2de klas. Dc Coninek De Windt, Camiel. Dc Pacpe-Megnnck, Leo Dc Paepe, Polydoro Haudouin, ond-oiï trocpskindcrcnschool. Michel, Ghysbrochl, Christ, pompier Mcdalie 2de kl. en 20 fr. Ghyshrecht, Jan, Medalic 2dc Id. en 20 Ir. Van Gceni, Michel, Medalic 2de klas. Callebatil, Felix. Dc Lantsbeero, Pieler. l.cnsscns, Eimiianticl. 3d* klas. hingoir, Jaek, bediende spoorweg. 50 franken. Op de muren van liet justitiepaleis van Biussel, Strooistruef. is een fcngelseh plakkael aengeplakt. Iu dit plakkael wordt 200 pond ster ling uitgeloofd aen al wie de plichtigc zal doen kennen van den moord, gepleegJ op eene vrouw, wier lyk men uil de Theems te Londen beeft op- gevischt. i De kleermakers van Brussel houden beden avond eene vergadering, met liet doel het passen der kleederen af le schaffen. Voorlaen zal men een Irak of broek nuelen houden zooals liy is, of liy goed of slecht gaet. Wal belieli er u Ziehier «ene nieuwe ramp, welke dooi de fosfoorslekskens is veioorzaekt Verleden vrvdag avond speelde te lloelart, in eenen varkensstal, een kind van zes of zeven jaren, mei deze gevaerlyke stekskens, en slak eenen hoop slroo in brand, welke in eenen hoek lag. Dit kind, zich door vlammen omringd ziende, wist in zynen schrik geen ander redmid del dan zich op den buik in den voederbak neêr te leggen. De brand bereikte het echter weldra, en loco men er iu gelukt was de vlammen uit te dooveo, vond men het half verkoold lykje, iu deze soort van doodkist. Een nevenslaende stal, welke iusgelyks door het vuer was bereikt, kon men nog in I yds openen, om zoo niel liet ge bouw, ten minste de beesten, welke er zich in bevonden, te redden- Men schryfl ons uit Kruishoulem Onze gemeente is zondag laetst. getuige ge weest van een wreed schelmstuk. Rond IU ure's avonds vonden de inwoners van een huis op den steenweg naer Olsene eenen jongeling, 21 jaren oud, dienstknecht bv den ondernemer der post- kar, zwaer gekwetst liggen. IIy luid onverwachts eenen slag van een scherp tuig in den rug ontvangen eenige stappen ver der vond men het lyk van eenen anderen jonge ling. Deze had eenen slag op hel hoofd gekre gen. en de hersens waren door het wapen door boord hv had ook eene gapende won-Ie aen den buik, die de ingewanden lieten zien. De gezondhridsstnet van den dienstknecht is zcpi' erghy In-elt toch inlichtingen aen de onderzoeksrechters kunnen geven, maer heeft den dader van dit schelmstuk niet herkend. Men verdenkt eenige jongelingen van slecht gedrag der gemeente, maer lot uu toe heult men geene aeuhoudiiigen gedaen. Men schryfl uit Antwerpen Opening dek Scholen. Onder het besluer van de hee- ren Loos en Van Dut, vergezel len de onderwy- zer en hulpondci wyzers de leerlingen naer de kerk, op den dag dor opening van de scholen om de mis van den H. Geest by te wonen. Onze studhiiismannru vinden zulks, dit jaer.... te.... gevaerlyk. Verscheidene onderwyzers hadden in de helste dagen, volgens oud gebruik, aen de heeren pastors de mis aengevraegd het upt was vastgesteld, alles was geschikt voor die gods dienstige plechtigheid, waerae^i de ouders en onderwyzers, zoowel als de kinderen, altyd veel pr\s hechtten. Maer ziet, zondag, ten ge volge van eenen brief, hun door den heer De Wael toegezonden, zyn de onderwyzers dc mis komen afzeggen. Dit nieuws zullen de ouders der 60UU kinderen van onze gemeentescholen ongelwyfeld met spyl vernemen. liet is tegen dank dat onze stadhuismannen zien, dat in St.- Jucobskerk, woensdag ten 10 ure, de mis van den 11. Geest zal gezongen worden voorde leer lingen van het atheneum en van de middelbare school. Deze mis kunnen zy met beletten, daer het regelemenl dezer gestichten, door koninklyk besluit goedgekeurd, uildrukkelyk zegt dat er altyd voorden dag van de opening der seholeu eene mis zal worden gezongen, liet bovenstaende doet zien hoe halelyly, en daerenboven hoe klciu- werk gaen De trein, welke ten 6 ure 30 's avonds uit Ko' lryk naer Brussel vertrekt,is maendug op een koopwarentrem geloopen, welke in de voorstad Dooruyk aen 't manoeuvreeren was. Dc schok was verschikkelyk de heele trein werd van de rails geworpen, en de locomilief bonsde over het staketsel dat langsheen de baen ligt. De schrik der reiziger was onbeschryfbaer, die of schoon-ook niet ongekwetst, er noglans allen hel leven afgebracht hebben. Onder de gekwet sten lelt men den heer Adler, tandmeester, aen welken builen eene gapende wonde aen liet hoofd, verscheide landen verbroken zyn. De heer P. Lelebvre, graeukoopman le Antwerpen, heeft den duim verstuikt, cn bekwam vele schrammen in het gezicht door de glasscherven der gebroken ruiten. De ramp wordt aen de nalatigheid van eenen spoorwegbediende toege schreven. Moord te Del ine. Zondag avond, ten 8 i ure, is er eene verschrikkclykc misdacd te Deurne gepleegd. De geuaenide Frans Verhoe ven, werkman en winkelier, heeft een jongeling, nauwelyks 18 jaer oud, Petrus Jos. Van Soom genaeiud, vermoord. Iu hel dorp le Denrne, op eenen grond ge- naemd het Kekkeveld, tegen Gallifort, staen verscheidene nieuw opgebouwde werkmanswo ningen. In eene dezer woont de familie Frans Verhoeven, beslaende uit vader, moeder en G kinderen en hel is in dit huisje, dal de uiisdacd is gepleegd. Frans Verhoeven is een zeer brutale kprelhy vergeet zich in den drank en mishandelt alsdan vrouw en kinderen, liet oudste zoontje van Ver- hoeven, nauwelyks 15 jaer oud, is reeds uil het ouderlyk huis gevlucht en woont op de hoeve van den landbouwer Daems, in de buert. Eergister had Verhoeven andermael den gari- schcn dag Lrulael te werk gegaen, en zyne ongelukkige vrouw en kinderpu alle soorten van verwylingei! naer't hoold geworpen. Het oudste zoontje was te huis gekomen, om moeder en vader te bezoeken, en poogde den laetslen lot bedaren te brengen, doch het smee- keu van het kind hielp lot niets, eu '1 werd inte gendeel onder bedreiging aen de deur gejaegd. Verhoeven riep zynen zoon toe, dat hy hem een mes in het lyf zou steken, en het arm kind keerde zeer bedroefd naer de hoeve van Daems terug. Ondciweg kwam hy den kleinzoon van zynen meester, Petrus Van Soom tegen, en vertelde dezen hel geval. Van Soom nam hel kind by de hand, en ging er mee terug naer Yerhoeven's huis, om er een rolleken tabak te knopen. Hy verweel hem, dat hy een slechte vader was, dat hy zicli moest schamen om zvn kind niet een mes le bedreigen. Steek my liever, ging Van Soom voort, ik ben een man, ik kan my verdedigen. Op dit gezegde sprong Verhoeven op Van Soom toe er ontstond eene worsteling beiden rolden op den grond. Van Soom stond oniuid- deilyk recht, kwam 3 a 4 slappen vooruit en viel alsdan bcweegloos op den grond de onge lukkige was dood. Het bloed stroomde over- voedig uil eene groole en diepe wonde in de lii.ker bil. Dit veischrikkelyk looneel had slechts eenige oogenblikken geduurd. Op hel oogenblik dat de twee personen hand gemeen geraekten, was moeder Verhoeven met haer kinderen op de slrael gevlucht, om hulple bekomen, en toen zy met eenige geburen terug iu huis kwam, ontdekte zy op den vloer het lyk van Van Sooiii. De kreten van a moord moord lieten zich hooren, en al de geburen kwamen toegesneld het bloed liep van den drempel lot op de struel; de angst en de schrik dpr aenwezigeu was over groot de vrouwen weenden van aendoening. Dc niooriienaer was op den zolder zyos woning gevlucht, en poogde zich aldaer le zelfmoorden; hy sloeg zy n hoold tegen den mucr, en ging le werk als een bezetene. In een oogenblik was de misdjed in gansch Denrne gukend de veldwachter en de genieen- teoverheden kwamen onmiddellyk toegesneld. Iiitiisschenlyd was de mooideuaer nog altyd op zynen zolder. De veldwachter gevolgd, dooi- twee geburen. den genoemde De Laet en Van Olfen, gingen hem daer aenhouden, hetwelk zonder tegenstand gebéurde. Zyn aengeziclit en hoofd waren gansch gewond en bebloed, on hy bekende oogenblikkelyk de misdaed begaen te hebben, doch hy beweert liet eeist door Van Soom aengt vallen te zyn. Na zyne onderhooring, heeft men hem voorloopig te Deurne opgeslo ten. Wat hel slachtoffer betreft, deze is de oudste z.oon van moeder Van Soom, weduwe met acht kinderen, welke mei haer gansch huisgezin op de hoeve haers vaders, de landbouwer Daems, woonachtig is. Haer zoon Petrus was de by/.on- derslesteun van dit talryk huisgezin. De wan hoop dezer diep bedroefde familie is onbe- schrvfbaer moeder Van Soom weent onophou- delyk. Toen gister avond het slachtoffer van zvn grootvader wegging, om by Verhoeven een rol- leke tabak le gaen kooppn, verzocht deze hem van niel te laet weg le blyven, waerop Van Soom antwoordde Vader ik zal oogenblikkelyk terug naer huis komen. Men weet wat er daerna gebeurd is. Hel parket is verwittigd. Nieuwe inlichtingen Het parket is gistrr middag, rond 1 uer, te Deurne aengekotnen en heeft onmiddellyk een onderzoek begonnen. De lieer Roy, luitenant der gendarmerie, alsook de wachtmeester en twee gendarmen w.iren reeds van vroeg in den morgen ter plaeise. Het onder zoek heelt lol laet in den namiddag voortge- deurd. De moordenaer blyft beweren, dat hy door Petrus Van Soom hel eerst is aengevalleu. Hy is neerslachtig en schynl groot leedwezen over de misdaed le hebben. De wctsdoclors hebben liet lyk onderzocht en beslaligd dal de wonde eene diepte van 7 a 8 centimeters heeft. Het slachtoffer is aen de ge volgen van bloedverlies gestorven. De steek was met zulke hevigheid toegebracht, dat de hecht van het mes meé iu 't vleesch is gedrongen. Frans Verhoeven is maendag namiddag door de gendarmen naer de gevangenis van Antwer pen overgevoerd. Ily zegde onderweg Ik heb misdaen! Zoo had ik dal niet gemeend. De gendarmen zyn dezen morgen terug naer Deurne gegaeti, ten einde er de bewyssUikken der misdaed in beslag le nemen. Het mes, wacrmeö de misdaed is gepleegd, is niet grool, maer lamelyk sclierp. Eecloo, 28 September. Ziehier eene proef waerin de landbouwers belang zullen stellen ln 1872 won M. Van tlecke, gemeente- ontvanger alhier, uil het zaed verscheidene aer- pige en rondeHjcri'VY* ApnV" 18~73 pïa'nlte'ïiy""er eenen van, bleekrood van kleur, rond van model en als een hoenderei grool. Den 18 dezer inaend slak hy den aerdappelslruik uiten daer- aen vond hy niet minder dan twee honderd zeven aerdappelen. Allen waren wit van klei r en niet een was door de ziekte aengedacn. M. Van Hecke heeft de aerdappelen geproefd hy bevestigt dal ze van eenen uitnemenden goeden smaek zyn. Hy hield er zestig van over voor plantgoed, allen rondvorming en een hoenderei groot. Is hieruit niet le leeren, dat hel de groot ste aenbeveling verdient, nieuwe soorten van aerdappelen uit het zaed aen le winnen Maendag. by hel sluiten des huwelyks van don heer Dehous, gemeentelyke onderwyzer, met mejuffer Paulina Wilmaert, heeft in de kerk van Dampremv een vreeslyk ongeluk plaets ge had. Na de voltrekking der geeslelyke plechtigheid, begaven de pas gehuwden zich naer gewoonte, in de sacrislv. Hieruit terugkeerende, liet de jpugdige vrouw, door eene scliielyke beweging, haer slepend neteldoeken kleed opvliegen, welk in brand geraekte door de vlam eener waskaers. In een oogenbliu stond zy geheel in de vlam men, die 'ot boven haer hoofd opstraelden, ter- vyyl zy vol angst en pyn vervaerlvkc hulpkreten uitgalmde en naer den groolen beuk vluchtte, alwaer hel volk haer tegenhield en alle mogelykê pogingen acnwendde om de vlammen te bfus- sclien. Hare broeders legden haer op den vloer en omwikkelden haer met hunne kleeren, terwyl de man en andere personen met de handen den brand poogden uil te dooven, die zich eindelyk beperkte in haren chignon, welke men met water heeft moeten blusschen. Hel slachtoffer isyselyk verbrand op de borst, aen den hals en den rechter arm lydl zy vele pynen, doch men heelt goede hoop haer leven le redden. Men schrylt uil Luik Terwyl de steenkolen de overmatige pryzen blyven behouden, welke zy hebben bereikt, wordt de coke integendeel acn verminderen prys aengeboden. De markt van het yzer verkeert in de grootste onzekerheid. Eenige fabrieken pogen groole partyen gegoten yzer, zelfs beneden den in- koopprys, le verhandelen, terwyl echter ver scheidene fabriekanten en uyveraers op eene aenstaende herneming hopen. LANDBOUW. Over de leell der Granen. l'crvolg. Voorbereidingen aen liet zneizaed. Er bestaet in hel algemeen een gebruik liet zaeizacd der tarwe te onderwerpen aan verschillige kunstmatige bewerkin gen, die dc eigenschappen bezitten, zoo men be weert, den koornbraii-J te stuiten. Men neemt te dien einde zynon toevlucht lol kalk of tol souda- zoul, ofwel lol koperrood cn zelfs arscniek, enz. Eenigen pryzen die middels, andere mispryzen ze leenmael. Voor ons, vvy denken dal dit góed kan zyn zynen toevlucht lot kalk en vitriool le nemen, als men zaeizaed voor handen heeft dat gevlekt is of dal men ten minste op stam niet heeft gezien, maer vvy gelooven dal die beweikingen gansch nut teloos zyn op zaeizaed van-goeden keus herkomstig van gezonde acien. Indien men door die bewerkin gen goede uitwerksels bekomt, laet u noebthans niet voorslaen dal gy ze verkregen hebt door den kalk, souda zout of al andere iumengseis, maer veeleer door bet lauw water dal gy gebruikl hebt om de inmengsels le doen smelten, iiiï walcr maeki hel gracn zocht, doet hel zwellen, vergcmakkelykl de ontkiemingen verhaestde uilschieling. Nu een graen, dat in de aerde niel blyft slapen, aenslonds uiischiel, brcngl altyd eene gezondere plant voorl dan dil zaed dal lang in den grond ligl. En dan waerom zynen toevlucht nemen lol drogisten en vergiftende zelfstandigheden, werp c'an uw zaeizaed ii: eene kuip mei lauw water na zorgvuldig gekuischl lezyn geweest, lael er hel gedurende 24 ure inwee- ken en vang al de granen af welke naer boven komen, en alzoo zullgy uw zaeizaed verbeteren, bel gereed maken tot eene spoedige ontkieming, en gezuiverd van al die ziekelyke, onvolmaekie, beschadigde en weinig tol de voorbrcnging geschikte granen, wanl die zwakke en lot zickle aenleggende neren zyn slechts de voortbrenging van gebrekking zaeizaed. DE GEERST. bit graengewas bemindl de ryke landen van middelsoort, en lukt ook nog al op lichte landen. Dezen, die le sterk gesloten of te vochtig zyn, passen haer niel Men windt ten gemakkelyksle de gecrat aclilcr aerdappcls, wortels, paerdeboonen, klaver of op kunslmachtige meerschen. De rykste meststoffen acn phosphoorzuerzout, aen polas, aen soudazout zyn dezen die best aen de geersl passen Dan ook bevelen wyten meesla aen hei gebruik van drekachtige sloften, pis, beendermeel assche, en verre geleerden koeimest. Een mengel- boop van al die soorten zou eene uitmuntende mest stof voor dil graengewas zyn. ln de Vlaenderen mest men gewoonlyk mei vloeibare sloffen, ryk aen drek of geteerde koeimest. Men rekenldal 100 kilos geerst 3iJi> kilos mest onlslorpcu. Over den keus en de voorbereiding van het zaei zaed moeten wy herhalen hetgeen wy er van ge zegd hebben over larwe en rogge. Hel wiehligsie, bel bloudachtigstc en bel wel uitgekozen zaed is dit dat men by voorkeur moet aennemen. Men doet "net gemeenlyk geene voorbereiding ondergaen, maer als men laellydig zaeit en eene bacstige ontkieming verlangt, bestaet cr geen ongemak hel zaeizaed eenige uren in water te laten wecken. In de maend Maert moet men de winlergeersl rol len cn daerna eggen. Somlyds rolt men ze nog eens achter de egging. De geerst is onderworpen aen den roest en aen den koornbrand. Tegen roest kunnen wy niets die bet gevolg is van den invloed der vochtigheid, vvy zyn onm-ichlig de overvloedige regens te sluiten. Maer ten einde den koornbrand te oiitw yken, kunnen wy acht slaen om geene geerst dikwyls op hel zelfde laud le zaeien, men kan zynen grond wel bereiden, men kan een zinnelyken keus van zaeizaed doen, men kan vermyden in al le mager land le zaeien dezen zyn al voorkomende zorgen om die ziekte le onlwyken. Het ryk, waerin de zon nooit ondergaet. Dil is de trolsche spreuk van Groot-Briltanuie, dat aldus elk ander ryk, dat ooit bestaen heeft, verre overtreft, zelfs hel kolossael Hahylou, in de dagen van zynen grootsten roem, I'crzie, onder zynen ver heven Xerxes. Macedonië onder zynen eerzuchtigen Alexander en eindelyk hel Eeuwige Home. de zoogenaemde heheerscher der wereld. Deze Brilsehe spreuk is zoowel materieel als moreel, zoowel kracht als invloed, maer er is eene soort van invloed dien de Engelschen op eene treffende wyze uitoefe nen wy bedoelen de geneeskundige bekwacmheid welke nu voor een man den werkelyken titel van Geneesheer van bet Heelal verworven heeft Wy heb ben hier hel oog op Prof. Ilolloway, binnen wiens geneeskundige kring de zon nooit ondergaetwant, waer er eene kwael le genezen was, daer zyn zyne middelen doorgedrongen,en terwyl Londen deweten- schappelyke en liandeldryvendo pool is der bewoon de aerde, zoo is die nederige en bescheidene inrich ting van Prof. Ilolloway, Londen, om zoo te zeggen de Geneeskundige Pool van hel Heelal. De goudgraver van Australië vindt in zyne pillen uitwendige kwalen. In dc uitgestrekte, digt bevolkte streken van Indie, zyn Holloway's medeeyncn het werkelyke, eenige cn algemeene geneesmiddel voor al dc vrecselvke kwalen, dal bradend klimaet, eigen. De Nieuw Zeelander, in zyn meer naluerlyk klimaet, schal ze als ware vrienden, de inboorlingen, en de Europesche landverhuizers in de met koortsen be zochte streken van Afrika, begroeten ze als redding in liet uer van nood de Wcsl-lr.dicr vindt in hen zyn plecht-anker, wanneer de ranke boot van zyn lichaem gevaer loopt door Bloedloop of Dysenterie, dien dreigenden dood, en door de vreeselyke Geele Koorts, die vrees by nacht en duivel by dag, voor de kolomen om le komen. En hebben deze middelen alle andere in Europa nog niet geheel verdrongen, dan :s dal slechts een ander voorbeeld van die verblindheid en die onwetendheid, zoo eigen aen die soort van menschen, welke, niet welen wal goed voor ben is. In Canada herhaeld men het eerst den lof. dien Holloway's middelen in Engeland geoogst hadden. Zy schynen daer, met wonderlvkc snelheid de plaets ingenomen te hebben, van krach- telooze oude voorschriften. De gestereotypeerde voorschriften van het artsenyboek voor koortsen eu pynen, voor slechte spysverteering, kliergezwellen,' enz., ruimden dadclyk hunne plaelsen, en de pers verkondigde dus hunne genezingen als hel begin van een nieuw tydperk, in dc gezondhuidsgeschie- denis van Brilisch Amerika. Men moet echter niel veronderstellen, dat de populariteit van llolleway's geneesmiddelen in de colonicn, slechts eene bloole terugkaelsing, of een slaefsche echo is. van hunnen roem in Engeland Deze arlzeny die bewezen was hel meest geschikte middel le zyn voor de kwalen van den grond cn van liet klimaet, werden met vreugd aengenomf-n, en geene andere middelen verkregen ooit zoo veel lof, als die, welken men aen die van Prof. Ilolloway, toozwaeit. FRAXKKYK. De graef van Chambord heeft aen eenen legilimi- stischen afgevaerdigde van den Ilèrault eenen brief geschreven, die veel indruk zal maken, ln dien brief betreurt de prins (ie revoluliounaire propagande, by protesteert legen liet hem toegeschreven denkbeeld om de leenrechten te willen herstellen of eenen oor log in onmogelyko voorwaerden te ondernemen ein delyk verklaert hy, dal hy de vertegenwoordiger niet is eener party, maer van een beginsel, dat alleen Frankryk kan redden en dc inaetsehappelyke herop- bouwing te verzekeren ln dien geest beeft de ver zoening van 5 Augustus plaets gehad. Schulden retai.en. Een wachtmeester der dragonders iu garnizoen le Nevers eene som geld van zyne familie ontvangen hebbende, wisselde de zelve uil in gouden stukken van vyf francs, cn geene betere schuilplaels voor zyn schat vindende dan dc scheedc van zynen sabel, legdo hy er denzclve in. Deze wachtmeester, die tot eene groole familie behoorde, groot leven leidde cn groole schulden mnekle, werd door zyne schuldeiscliers by zynen kapitein aengeklaegd. Wachtmeester, sprak 'deze op gestrengen loon, gy hebt schulden. Ik verwittig u, dal indien gy dezelve niet betacld hebt binnen de acht dagen, ik u zal doen degiadeeren. Kapitein, antwoordde do dragonder, ik vraeg niel beter dan myne schuldcischers le betalen maer zy willen myn geld nieloulvaiigen. T Is mync schuld niet. Hoe dat Telkenmale als ik ze wil belalen. ben ik ver plicht myn sabel uil de schcede le trekken, om myn geld er uil te halen, en als ik in de hand aen de handgreep van mynen sabel leg, dan poetsen ze de plact zonder bun overschot le vragen. Zy denken dat ik hun dc ooren wil afsnyden DU1TSCIILAXD. Het Pruisisch gouvernement houdt geene hoege- naemde rekenschap van den tegenstand dien hel by de katholyke geestclykheid in bet uitvoeren der ker- kelyke wetten ontmoet. Nadathctaendeonlangsdoor den aertsbisschop van Posen benoemde pastors verbo den bad,dc bun loevprirouwde bedieningen le vervul len beeft liet iiu bevel gegeven om de register en de zegels der Kerk aen le slaen, overal waer priesters in stryd met de wetten zullen benoemd zyn. Deze registers zullen voorloopig acn do burgerlyhe over heid toevertrouwd worden. Wat den aertsbisschop aengact, die op al de hem gedane opeiscbingeu lol betaling der geldboeten voor overtredingen der wellen geen antwoord beeft, bet gouvernement zal, volgens de Oosldeutsclie Zci- tung, beslag leggen op de jaerwedde, die ftfgr Le- dochovvski van den Staet ontvangt. SIWNJE. Eene depêche uit Barcelona van den 21 zegl, dat de Carlisten zicli iu de omstreken van Berga samentrekken om eene onderneming te wagen voor de aen komst van hel convooi uit Mauresa, onder bevel van den voorloopigen kapitein generael, zoo niet zullen de Carlisten liet goleide aenvaWen>, Inde Times kwam eenigen lyd geleden de be wering voor, dal de Carlistische wyze van oorlog voeren dagteekenl uil de dagen van Napoleon I, loco gansch Spanje le wapen vloog, om het Vreemde juk af le schudden Niels is minder waer dan deze bewe ring. Reeds ten tyde van de Romeinen werd in Spanje op dezelfde wyze de kryg gevoerd, en zelfs de Romynen slaegden er nooit iu, de bewoners van- de gebergten benoorden de Kbro aen hun gezag te onderwerpen. De gesteldheid van den grond heeft als van zelve daer eene wyze van krygvoeren aen de- hand gedaen, die spot met alle regelen der taktiek, en slechts onmogelyk worden zal, wanneer flinke militaire wegen dil gedeelte van Spanje doorsnyden. eene toekomst, die stellig nog in ecu zeer ver ver schiet ligl de wegen kronkelen thans door enge kloven, en zyn telkens doorsnede» met bruisende slroomen. Aen. weerzyden van de» weg syzer»steile rotsen omboog, loegankelyk slechts voor ilea rappen bergbewoner. Menigvuldig zyn de punten, waer een hanJvoS vastberaden mannen een half leger den doortocht kan betwisten. De gelieele oorlog wordt daerdoor eene aneenschakeling van kleine gevechten, die doorgaens niets beslissen, en waervan de samen- bang niet kan worden nagegaen. Geen wonder dan ook, dat bet groote publiek spoedig den lust ver liet om dit te beproeven, en men niets vervelender vindt dan telkens le worden herinnerd aen eene» oorlog, die maer altyd voortduert, zonder dal me» hel einde kan voorzien, of bespeuren kan, dat liy tot eeu of ander doel zal leiden. Het begint er in Spanje vooreerst goed te gaenï De beschieting van Alicante, door de oproerige schepen, is begonnen men bombardeert de stad met petroolbommcn, cn de vreemde mogendheden, welker zeemacht daei vau getuige is,hebben besloten, niet lusscheu le komen. Een schoone trek van de moderne politiek niet- tussclienkomst, terwyl de vernieling en de broeder moord acn den gang is Het garnizoen verdedigt zicli dapper. De Carlisten hebber, in Valeneië de spoorwegslalie en de wagons afgebrand,cn de spoorwegen vernield. De burgers van Valeneië hebben byzondere treinen geeischt om de Carlisten na le zetten. Zy hebben ze achterhaeld, geheel en al varslagen, en hun 114 gevangenen ontnomen. De Carlisten hebben moeten de wyk nemen naer de bergen. ln liet noorden gaet generael Moriones nenvnllen- der te werk. Nadat hy er in gelukt was de Carlisti sche strydkrachten door zyne beweging op 'lolosa te verdeelen, handelt hy nu in hel hinnc-ngcdeelle van Navarra in samenwerking mei gener.iel Priino Rivera. De oproerige fregatten zyn tc Carthagcna teruggc- -Leerd. OU» 1 LiVRI I\. Oostenryk begint ook de noodzakelykbeid eener priestervervolging te gevoelen. Volgens de Wiener Piessczalde Ryksraed, die uil de algemeene en rechtslreekschc kiezingen onlstaen zal, eene reeks- kerkelyke wellen moeten beraedslagen, waeronder zich eene wet over het toezicht van het bestuer der goederen en der stichtingen, die aen de bisdommen bobooien. Naer de Presse van Weenen verneemt, is voor de aenslaendc zitting van den Ryksraed een gewichtig deel der confessioneele wetten door de Regcenng in gereedheid gebracht, in de eerste plaela de voor dracht, betreffende de reorganisatie der theologische studiën, en die op het palronaet, terwyl ook het hou den der registers van den burgerlyken stand aen een nieuwe regeling zou onderworpen worden. Voorts verwacht men de aenbieding eener wet, betreffende het toezicht van den Staet op bet beheer van het bisschoppelyk vermogen, naluerlyk in zoover dit tot hel bisdom behoort, en niet particulier eigendom der bisschoppen is. Met betrekking tot de theolo gische studiën wordt uitgegaen van het beginsel, dat de theologanten ccndeel hunner vorming rechtstreeks aen de lioogcscbool moeten ontvangen, cn dienvol gens ook voor hunne inschryving zich acn een voor loopig onderzoek der gevordeide kundigheden moe ten onderwerpen Wal de ingewikkelde patronaets- kwestie betreft, zou bel voorneméii bestaen, de patronaten op le heffen, of zoo noodig af le lossen, en hel toezicht aen den Staet over te Dragen. PAUSELYKE STATEN. Rome, 29 September. liet gerucht is te Rome verspreid dat Kardinael Boiinechose den Paus zal uitnoodigen om den steen der kerk van liet Heilig Hart te Monmarlre tc komen leggen. ITALIË. Victor-Emmanuel.De Arnhemsche Courant een liberael blad, bevat een artikel over liet karakter en de levenswyze van Viclor-Enmianuël. De volgende deel daeruit leert, dat dil karak ter niel'zeer zedelyk is Men ziet hem dikwyls in de stralen der groote sleden van Opper- en Midden-Italië, in Turyn, Milaen, Genua of Florencie. Hy gaet gewoonlyk alleen, incognito, in eenvoudige liurgerkleeding. Nu kent ieder kind hein wel. maer men doet, om hem plezier te doen, alsof men hem niet kent. Iu Turyn waren voorheen zyne avondwan delingen.dikwyls in de armoedigste,afgelegenste stralen, het onderwerp van aller gesprekken. Victor-Emmanuel speelde by zulke avondwan delingen den modernen llaroen-al-Raschid hy overtuigde zich met eigene ooren van de stemming van het volk, met eigene oogen van de frissche, bloeijcnde schoonheid der dochters van het platte land. De koningin had, naer men zegt, met deze studie niets op de schoone Rosina, als de gravin van Mirafiori ook in ver dere kringen hekend, heelt het haren doorluch- tigen vriend dikwyls bitter verweten maer Victor-Emmanuel liet zich hierdoor niet afschrik ken, dc schoonheid te huldigen, waer hy die ook vond. Zyne ievcrige {bewondering der vrouwen gaf hem gelegenheid, den naem lie Galanluonw in den volslen zin des woords te verdienen. Een overste de arme oude overste nam eene jonge vrouwwas jaloersch op zynen vorst. Met of zonder reden, dat is gelyk. Hy vroeg om audien- cie en verlangde zyn ontslag. De koning vroeg naer de reden, die hem hiertoe bewogen de overste verzweeg ze ook niet. Dus gelooft gy, dat uwe luiiselvke eer door mv bevlekt is, hernam Victor-Emmanuel,ik wil u voldoening

De Denderbode | 1873 | | pagina 2