AUvd de tarief Wasseige. MUSIQUE. De ontvangsten derSlaetsyzerenwegen heb ben gedurende de maend Augustus beloo- pen tol fr. 6.887,441-75 C/, 't zy IV. 437,689 56 e. meer dan gedurende dezellde maend van 1872. De reizigers komen in die som voor 2, 634,068 fr. 60 e. In Augustus 1872 had den zy inaer 2, 437,618 fr. 27 c. opgebracht. RECHTERLYKE KRONYK. In zyn laetste verhoor heeft het Ver brekings hof, tweede Kamer, onder het voorzitterschap van den heer De Longé eene uitspraek gedaen, die de sledelyke besturen aenbelangt. Het heeft besloten dat het den gemeenteraden toe kwam. de noodige maelregelen te nemen, tot liet onderhoud der voetpadden en dit onderhoud ten laste der aen de struct palende eigenaeis te leggen bygevolg, heeft hel eene uitspraek \an de correctionneele rechtbank van Brugge verbroken, welk eene uitspraek der rechtbank van enkele politie van Oostende bevestigende, had geweigerd, als onwettig zynde, de schik king uit te voeren van een artikel des regle- ments, van laetstgenocmde stad, die het be doelde onderhoud aen de eigenaers oplegt. Dit besluit, uitgesproken op verslag van den raedsheer Tillier, en op gelykvormige beslui ten van den heer advokaet generael Mesdach de ter Kiele, verzendt het geding naer de rechtbank van Yperen. Verantwoorde!ybing der afspanninghouders. Is de afspanninghouder vry van alle veraut- woordelykheid jegens de paerden, die hy in zynen stal aenvaerdt, er.kelyk door op zynen voorgevel te doen aenplakken, dat hy niet insiaet voor de ongevallen Deze vraeg is in December opgelost gewor den doordeburgerlyke rechtbank van Provins (Frankryk). Den 27 July was X landbouwer te Ban- nost (Seine et-Marue). in de afspanning St- Joris, en hy had er paerd ea ryluig laten staen. 's Avonds terugkeerende, werd hy gewaer, dal zyn paerd eene wonde van 2 tót 3 centi meters breed aen de bil had. Was die wonde het gevolg van den stamp van een ander paerd, van eene vorksleek of van eene messteek Dit is niet sleliiglyk kunnen bewezen worden. Wat er van zy, het paerd stierf ten gevolge der wonde, en X..., spande een proces in tegen de herbergierster en haren stalknecht hy eischle 8U0 fr. schadevergoeding. Te vergeefs brachten de beweerders in. dat al de belanghebbenden door een opschrift in groote letteren op den stalmuergewaerschuwd waren, dal men niet instond voor de ongeval len die aen de paerden konden overkomen, eene voorwaerde die door X. moest aenvaerd geweest zyn even als door al de overige land bouwers te vergeefs brachten zy nog in dal zy, mits eenen loon van 30 centimen, niet konden verantwoordelyk wezen wegens de ongevallen, die, volgens hen, onvermydelyk zyn en zich zeer dikwyls voordoen. De rechtbank wees dit stelsel van de hand en vernieuwende eene uitspraek die zy steeds vroeger had geveld, veroordeelde zy de her bergierster en haren stalknecht tot schade- WETTELYKE BESLUITEN. De heer F. Willems ontvanger van hel enre- gislrement te Ninove, is benoemd lot ontvanger te Brugge. By koninklyk besluit van 8 October is de eerw. heer F.-V. Nasse, gedurende vyftig jaer pastor legZonhoveu, tot ridder der Leopolds orde benoemd. l)e heer C. Wurlh. subsliluet van den procureur des konings te Dendermoiidc, is be noemd in dezelfde hoedanigheid by de recht bank te Brugge, en wordt vervangen door den heer J. Van Werveke, advokaet te Gent. Er wordt lievig geklaegd over de gebrekkige en slechte inrichting der nieuwe postbureelen van Erembodegem en Jlaeltert. Verscheidene onzer geabonneerden van Erembodegem, wyk ter Joden, hebben ons deze week laten weten dat de Denderbode bun slechts den zonda" in den namiddag, tusscben 2 a 5 uren wordt be steld, en ons tevens verzocht aen dien toestand een einde te stellen. YVy moeten hun antwoor den dat hel aen ons niet toe te wyten is, dat ons blad hun zoo laet wordt besteld, daerde nummers voor Erembodegem des zaterdags vóór 1 ure nanoen, in 't postbureel alhier worden besteld, en denzelfden dag om 3 uren, in 't postbureel te Erembodegem aenkomen! Wy hebben deze week de noodige voetstappen gedaen om daer een einde aen te krygen en gevraegd dal Erembodegem ter Joden door 't aenpalende bureel van Ilaeltert worde be diend. Wy hopen dat onze voetstappen niet vruchteloos zullen wezen en dat, iu 't kort, de onregelmatigheden en verwarring zullen verdwyuen die men byna altyd in nieuw inge richte postbureelen ontmoet. Wy erinneren onze geëerde geabonneerden dat de Denderbode met de meeste regelmatig heid wordt verzonden en verzoeken bun, ingeval ons blad bun te laet wordt besteld] ons een schritielyk reklaem toe te sturen, ten eiüjle liet misbruik met zekerheid te doen ophouden. Zondag II., is er alhier, op de Hertshage, liet lykje van een pasgeboren kindje door den genaenulen Albertus Henderickx, kaeivverker, uit den Dender opgevisclit. Het wichtje was eerst in eenen handdoek en dan in eenen ge- lapten rok gewonden en dreef op 't water. Maendag heeft 't parket van Dendcrmoude zich alhier begeven en een onderzoek begon nen. Uit 't verslag der wetsdoktoren blykt dat het wichtje levend geboren is. Men vermoedt eene kindermoord. De gendarmerie en policie onzer stad doen ieverige opsporingen. Gisteren, Vrydag, zyn de stellingen dei- in opbouw zynde schouw voor 't garenl'abriek van M. J. Borreman-Van JWelckebekc en CBi', op den tragel, alhier, ingestort. Gelukkiglyk dat de werklieden die er op aen 't werken waren, liet by tyds bemerkten en spoedig langs de schouw en ladders naer beneden ylden want men zou droevige ongelukken en wellicht menschenlevens kunnen te betreuren gehad hebben. Erpe, 17 Oktober 1873. Een^ smertelyk ongeluk is lieden, vrydag rond 6 uren des morgens, alhier aen de vyf huizen, voorgevallen. De genaemde Camiel De Boeck, landbouwer, oud 29 jaren, zoon van Franciscus, moestop den hooizolder eene bussel hooi halen. Daer de -ladder die men f gebruikte eenige sporten te kort was om op 't gestapelde hooi te geraken, moest men zich aen 't hooi vastgrypen en er opklauteren 'l geen zeer gcvaerlyk was. 't Hooi waer de ongelukkige zich had aen vastgegrepen om zyne gevnerlyke klimming te doen, ontschoot hem en hy viel van eene hoogte van 4 h 5 nieters met hel hoofd op eenen arduinen ver- kensbak. De dood was oogenblikkelyk. De lieer De Vos, doktor alhier, werdl onmiddelyk geroepen dócli hy kon slechts de dood besta- tigen. Dit ongeluk stort de familie De Boeck, in de uiterste droefheid. I. V. D. S. De gewone ziltyd der Wetgevende Kamers zal op dynsdag, I I November aenslaende, geopend worden. Men verzekert, dat de heer minister van financiën, door eenen nieuwen omzendbrief heelï kenbaer gemaekl aen de lieeren besluer- ders der contribution, dal liet zyne begeerte is, den toestand der lage bedienden zyner admini stratie te verbeteren. Wy juichen zooveel te meer dit uitmuntend gedacht toe, daer tot hiertoe de verbetering van liet tractemenl der lage bedienden regelmatig begonnen is met de hooge bedienden. De kleine bedienden leefden van den over schot..., wanneer er wel een overschot was. De kwestie der plaelsvervangiug en de ge volgen van de nieuwe schikkingen in «Je wel op de inilicie, houden liet publiek bezig. Men vaegt tegenwoordig eene steeds groolerc som voor eenen plaetsvervangeral d«* niaelsehappven van militaire plaetsvcrvanging hebben hunne eischen hooger gesteld sedert zy vernomen heb ben, dat het departement van oorlog de meeste der milicianen, die gevraegd hadden om door zyne zorgen vervangen te worden, en die daer- voor de som van 8U0 fr. luidden gestort, heeft laten weten, dal zy zelve in hunne plaetsvcrvan ging moesten voorzien. Zullen de familicii der milicianen, die zich in dat geval bevinden, aen de hooge eischen der agenten van militaire plaelsvervangmg moeten voldoen liet zou een halve ondergang zyn voor zekere fauiiliën. Het degartemenl van oorlog, zou di»n gedeellelyk kunnen herstellen door liet lydslip, waerop de milicianen eei.en plaetsvervanger hebben moe ten, (e verschuiven, ten einde zy gelegenheid zouden hebben om eenen plaetsvervanger legen den voordeeligsten prys te bekomen. De prys- verinindei ing zal naluerlyk komen als de vraeg vermindert. Men sellryft uit Brussel aen de Palric, van Brugge, over de beruchte zack, gezegd de twee spiegels Men spreekt hier van gewichtige stukken, welke zouden ontdekt zyn belrckkefyk de zaek des twee spiegels, die de zillingszael van uwen provincialen raed versieren. Zy zouden, zegt men, een nieuw licht werpen op dezen spiegel- handel, waerin men twee kooplieden, de eene na den anderen, dezelfde spiegels ziet verkoo- pen, welke men twcemael betaelt, de eerste mael met de duiten van den Staet, de tweede inael niet degene der provincie. n Indien ik andere berichten over deze stuk ken bekom, zal ik u die mededeelen in af wachting, dat het my toegelaten zy aen den heer Vrambout, gouverneur uwer provincie, te vragen, of liet wel zeker ie. f-1 '-t J-1-o van uen heer llocke onderteekend heeft, zonder liet te weten, en zonder het te bemerken Deze lieer llocke schynt my daer te komen si parva licet componere magnis byna gelyk de beroemde Keguier aen Bazaine verscheen lydens het beleg van Melz.... Er valt op te merken, dat de liberale pers, die zoo op de repulaliediefle verzot is.niets weel te zpggen op deze ernstige zaek, dat tweemaei dezellde spiegels aen twee verschillende spiegel- handelaers zyn betaeld, en dal de tweede boven de 4,000 fr. heeft ontvangen voorspiegels, die hy niet verkocht of geleverd heeft.... Ik laet de kwestie om te weten, wie hier de plichtige is, daer maer ik stel vast, dal de gcuzciipers zwygt. Sedert eenigen tyd spreekt men in den omtrek van Waterland-Oudeiiian van niets anders dan van dielstallen. Dez« r dagen hebben hier dieven des nachts op liet vlakke veld eene party boonen, bestacude uit 70 tol 80 struiken, uiigedorschen en weggeroofd de voorgaende week ontvreemdden zy aen den landbouwer De Reu, op Stroopuit, eene party aerdappelen in den nacht van woensdag en donderdag laetst ook by de landbouwers Cools en Jansens, te Waterland-Kerkje en in 't Eiland en te Water vliet hebben ze by de weduwe Pladel, lerwyl de huisgenooten afwezig waren, 30 fr. in geld gestolen. Verjaging i>En Lamotte-Zusters te Yperen. In liet vierdekwarlael der verledene eeuw leefde in de slad Yperen eene edele godvruch tige jufvrouw, de la Motte van Zuelpeene, vol medclyden voor de arme behoeftige dochters, die aldaer eene fondatie deed. Deze stichting had voor doel al de behoeftige dochters der stad, en van den builen, het kantwerk, hel naeijen en breijen, on vergeld, te doen leeren. Daerenboven moesten al die kinü< rs dagelyks twee uren let terkundig, en den dag door, christelyk onder- wys ontvangen. Overigens den zondag moest in 't byzonder besleed worden lot christelyk eu letterkundig onderwvs. Die edele dochter, met behulp van den ka nunnik Van Roo, inaekle statuien, welke eene vergadering samenstelden van godvreezende dochters, die de meesteressen dier leerlingen zouden worden. Men koos jufvrouw de la Motte tot besliierster der gemeente, en de statuten werden door den bisschop goedgekeurd, die gezainenlyk met de fondatie door de keizerin Maria-Theresia, wettig werden verklaerd. Keizer Jozef, de Fransche republiek,Napoleon I, Willem I, allen hebben de wettigheid der fondatie van de Lamotteschool erkend. Die school heeft liet kantwerk tot den hoogste» trap van kunst gebracht. Altyd heeft zy in hare loka len drie lot viei honderd dochters behouden, waervan zy eerlvke en deugdzame dóchters maekte, die, wanneer zy de school verlieten, all vd met hart en ziel aen de Lainotlezusters ver kleefd bleven. En men was zeker, zoo die doch ters in «Jen echt traden, dat ook hunne dochters de Iceilingen der Lamotlen gingen worden. Dje y?oede zus'ers hebben, ongeveer eene eeuw lang. tol voldoening van iederen en lol welzyn der arme volksklas, in rust en vrede hunne nienschlieveiide zending volbracht, totdat de liberalen, ouder minister Bara, dachten, van de populaire instelling te niet te doen. Eerst was liet de hairklieveude policiewet, welke «Ie arme zusters kwam plagen. Deze pla- pery ging zoo verre, dat men de arme meubeltjes dor Lamotten ging verkoopen. De dag der ver- looping gekomen zynde, vergaerdc al T arme volk by de Lamotteschool macr de lieer Maze- man, die in de buert woont, hoorde van in zyn huis. hoe het volk op straet, met gezond ver sland, over de onrechlvaerdige handelwys der liberaly oordeelde, en hy werd met vrees bevan gen Daerom vond de man goed van zooveel te bieden voor hel eerste ai mtierig tafeltje, dat te koop geboden werd, als er nnodig was om aen Frèr's eischen te volkomen, 'k wil zeggen, om om die onrechlvaerdige patent te betalen, 'l Was genoeg voor dezen keer, maer 't was niet al. Dan werd de beruchte beurzen wel gestemd, ook door de Ypersche volksvertegenwoordigers van dien tyd. Welnu, alhoewel, in het cchlc woord, de La motteschool pene oprechte werkschoot, of werk huis was, gelyk nu is de lirtenfnbriok van den heer Sejs. waer die liefdadige lieer ook «ie kin- ders dagelyks twee uren lang doei oefenen in de lees, sciiryf- en cyferknnde. en die ook hun hel christelyk onderwvs verschaft de liberalery toefde niet lang van (inct een koninklyk besluit bekrachtigd) de hand op hef Lamotlegesiicht en zyn inkomen te leggen. Nochthnns 'l is zon- neklaer, dat de Lamotteschool geeue school van lager onderwys is, en dat zy op geeperwyze in de schandelyke beurzenwet beoogd is. De goede Zusters volhardden niettemin in het liefdadige werk, volgens de inzichten der sticht ster. Edoch, zulke stremming der inkomsten, op bevel der stadsoverheid, die zelve de penningen der fondatiën naderde, moest de Zusters uithon geren... De Lamotteschool deed echter te veel goed aen de stad, opdat men, onverschillig, die wel doensters der armen van honger liet sterven. Aehnoezen werden aen de gemeenschap toege reikt, en de Zusters, tol voldoening van al wie de armen bemint, altjd vol angst en vrees, ble ven zonder ophouden voor de arinc kinderen werken. Onderliissehen, die bronader van weldaden voor de arme Yperliugen voor goed willende stremmen, laet liet ons rechtuit zeggen, kiest de volkslievende liberalery liet begin van den win ter, wanneer alles uitermate dueris, om de La- mottezusters op straet te werpen, zonder dat zy weten waer heen, en zonder dat de arme kinde ren welen, welk gewin zy bekomen kunnen in vervanging van dat, welk zy by de zuster had den. De menschlievcnde liberalen van Yperen heben dan het grootmoedig vervojginswerk tot liet einde toe uitgevoerd. Welk zyn de resultaten dier vervolging? Zie hier Het volk van Yperen is verontwaerdigd tegen de vervolgers van de weldoensters der Armen, en die verontwaerdiging geeft zich lucht in de bitterste kreten Van verleden woensdag tot zaterdag hebben de kinders der Lamotteschool niets gewonnen dus, naer de berekening van kanlhandelaers, een verlies voor de werkersbevolking van onge veer 6000 francs Nota bene by 't naderen van den winter... De katholieken van Yperen hebben besloten, de 22 Zusters der Lamotteschool met een nieuw gpstichl le begiftigen, lerwyl AL de kinderen der nonnen de verklarfng hebben afgelegd, dat «^rrriCil WibblJN üj üc aiaUSOHUCrvrjtcuraacu ter school gaeii Ha ware de raziaen Bara de verledene week te Yperen geweest, hy zou zich van schaemte en spyt duizend uren vergewenschl hebben, bv bet zien hoe de kalholyke Vlamingen liet werk zyner nydigheid en van zynen godsdiensthaet verfoeijen eu verstoorten De t liberale regencie van Yperen, getuige van de verbittering des volks, zou hem evenwel verslag over liet heldenfeit kunnen overmaken Men »chryfl uit Diest Verleden zondag avond, rond 6 ure, werd deze stad in opschudding gebracht doorcenen moord op eenen glazenmaker gepleegd, welke ter gelegenheid der kermis aldaer van Brussel was gekomen, waer hy woonde, om zyne ouders te Diest te bezoeken. Het slachtoffer, de lieer E. Smulders, is slechts 17 of 18 jaren oud, en van eene goede familie. De zoon van den pachter van hel kasteel de Loobosch, heeft hem een zoo geweldigen slag met eene slok gegeven, dat toen de geneesheer Nihoul, welke onnwddellyk werd geroepen, er by kwam, hy slechts de dood kon bestatigen. Er is onmiddellyk een gereclitelyk onderzoek begonnen, en de gendarmerie heelt den moordenaer aengehouden. Men kan oordee- len over de wanhoop der fumiliën. Men schryft uit Bergen Vrouw Blanpain, de giftmengsler van Braine-le-Comte, bevindt zich, zooals men weet, in de gevangenis dezer slad. Wy vernemen dal hel gerecht de opgraving heeft bevolen der lykeu van den oom en de tante der beschuldig de, welke personpn voor eenige jaren zyn over leden. Dezer dagen hebben wy gemeld, dat vrouw Blanpain zich de long had afgebeten doch wy vernemen lieden, dat zy in het geheel geenc tanden meer heeft zy spreekt slechts op eene weinig verstaenbare wyze. Er is eene komeet in aenlocht. De sterre- kiindigen hebben eene merkwaerdige komeet oiitd- kt, die met den telescoop gezien, zeer ver groot cn eiken nachtmeer tol de aerdbewooners nadert. Hare staert ontwikkelt zich in evenre digheid, by de beroemdste kometen onbekend. Weldra zal men haer met het bloote oog kunnen zien. In een tydsehryfl vinden wy hel volgende voorschrift om porcelein ie hechten. Op gevaer of om iels te herhalen, dal den lezer reeds bekend is, deden wy het voorschrift hier mede. Men neme eene zeer dikke oplossing van Ara- bischen gom in water, en roert daerin een weinig plaesler, zooved, tot dat dit mengsel eene zekere vastheid verkregen heelt. Men brengt van dit mengsel dan door middel van een penceel een weinig op de gebroken randen van de poreeleinen stukken, en hecht ze aeneen. In dry dagen is de kit hard. FRANKRYK. De gansohe aendachl van Frankryk is gevestigd op de toetste pogingen, welke op dit oogenblik wor den aengewend door de monarchisten, ten einde lot het hersiel van het koningdom te geraken. De laetste byeenhomsl, welke de gedelegeerden met den graef van Chambord gehad hebben, zaJ over alles beslissen. Men verontrust zieli zeer over den onvcrwachlen stilstand, die zich in de onderhandelingen belrekke- lyk de herslelling van hel koningdom in Frankrjk voorgedaen heefl Men schryft uil Weenen dal con servatieven en koningsgezinden niets begrypen aen de besluiteloosheid van den graef \an Chambord, aengaende weinig gewichtige vraegstukken, evenmin als over de kwestie der vlag. Volgens hen, en wy hellen tot hunne denkwyze over, moei men vooral aen de zoo spoedig mo'gelyke herstelling van hel monarchistisch beginsel denken, hel eenige dat orde en vryheid in Frankryk kunne redden, hel eeni ge ook dal aen deze groote natie den rang kan doen hernemen, dien zy hel recht heefl in Europa le be- kleeden. Al de tyd, die oen onvruchtbare onderhande lingen over vraegstukken verspild wordt, die aen groote staelslieden enkel als byzaken voorkomen, wordl door dc republikeinen en de bonaparlisien uilgebaet. lil de handeliogen van den heer Thiers en in den brief des heeren Rouher vindl men het be- wys dat radicalen cn bonaparlisien zich gaeu verbin den om liet zoo vaderlandslievend ontwerp der meerderheid van 24 Mei, dal do herslelling des koninsdoms in Frankryk tot doel heefl, le doen mis lukken Indien de graef van Chambord niet spoedig een bcpaeld besluit neemt, zullen al de pogingen, die men tot de versmelting der beide takken van de Bourbons aengewend heeft, tol geene ho« genaemue uiikomsl leiden Men dient te welen dal liet heil van Frankryk van do herslelling des koninsdoms afhangt, maer deze herslelling moet met krachtdadigheid en versland doorgezet worden. In zake van staetkundc, vooral by een volk dat zoo veranderlyk en zoo ge- makkelyk allerlei indrukken ontvangt als het Fran sche, moet men spoedig en goed bandelen. De nauwe verbintenis der monarchislicho fracties der Nationale Vergadering is volledig en oprecht. Opdat oeze verbintenis wezcnlyk vruchten afwerpe, is hel noodzakeljk dal de graef van Chambord zyne beslissing niet laten wachten. Eene bytreding van zyne zyde is onmisbaer en zy moet dadelyk gegeven worden. Het wachten biedt gevaer aen. Al de koningsgezinden, legitimisten of Orleanislen deelen allen, naer het schynl, deze denkwvze Dit is niet onkel het gevoelen der monarchisten in Frankryk, maer in alle landen, waer men in het lol van dit land belang stelt, uil men wenscbeo ten voordeele eener spoedige oplossing van dit vraeg- sluk. Welnu zal men het kunnen gelooven Men moet zich nog aen geene oplossing van den toestand in Frankryk verwachten. Graef de Flavigny, voorzitter van de vcr- eeniging tul het verleenen van hulp aen gewon den in tyden van oorlog, is overleden. Eene depeche uit Weenen meldt, dal de graef van Chambord weigert over het vraegsluk der vlag toegevingen te doen, en in beginsel zyne bytreding tot zekere grondweltelyke vor men le geven. Van dan af, zegt bet Vaderland, wordt de beweging ten voordeele der herstelling des koningdoms in Frankryk gestuit. Hel blad raedt den graef van Chambord aen zich met de erkenning zyner wettige rechten te vergenoegen, en openlyk le verklaren, dal hy gereed is om gezumenlyk met de Nationale Vergadering eene Grondwet op le stellen. Zou deze verklaring voldoende zyn om de bytreding van al de koningsgezinde fraetiën op liet beslissend oogen blik te verwerven Zal de meerderheid der Vergadering niet vooreerst aen liet behoud der drykleurige vlag houden? Tallooze moeilyklieden verdonkeren den gezichteinder De kiescollegicn van vier departementen in Frankryk waren zondag byeengeroepen om in de openslaende zetels voor de Nationale Verga dering le voorzien. De radicalen hebben niets onbeproefd gelaten om hunne mannen te doen lukkenalle middelen, hoe eerloos en hoe schan- delyk ook hebben zy gebruikt. De party der orde heeft zich ongelukkiglyk te veel op bet ge zond ve-stand der menigte vertrouwd Zy schynt vergeten te hebben, dal er altyd lieden gevonden worden, die geneigd zyn om zich door lien die het hardst schreeuwen, te laten medeslepen. Hare werkeloosheid heeft dan ook biltere vruchten gedragen de vier redicale kandidaten zyn met eene gioote meerderheid gekozen ge worden. Moge deze uitslag voor de behoudende party in Frankryk een spoorslag zyn, om voor- taen niet meer krachtdadigheid op te treden, en om niets te verwaerloozen.wal er kan toe bydra- gen om de ellendige listen, eu lagen der radica len te verydtlen. Uit Trianon wordt geschreven o Het is mnerschalk Bazaine veroorloofd om zyn avondmael meteen zyner kinderen le ge bruiken. Eiken ochtend arbeidt hy met zyn advokaet. Het werd hein geweigerd om een eigen kok le hebben 't geen hv gebruikt moet by g heel toebereid uil hel liotel dc France doen komen. Hy stelt zich tevreden met hetgeen een gewoon officier gebruikt trouwens, het is bekend, dal hy zeer weinig gastronoom is. Te Melz had hv den sleclisten kok van het gehcele leger. Men verzekert dal hy zeer weinig slaept doch desniettemin behoudl'hy groote opgewekt heid des geestes. By de terechtzittingen luistert hy met de meest mogelyke aendaclit meestal rust zyne kin op zyn rechterhand geen spier van zyn gelaet beweegt zich, ofschoon geen woord voor hem verloren pet- slechts nu en dan wordt de onbeweeglykheid zyner trekken door een oog opslag verbroken. De luitenant-kolonel Vilelte, die den maersch.ilk seder! 30 jaren niet ver laten heeft, heeft vergunning gekregen om in de bank der verdediging plaels te nemen en wel naestden zoon van den heer Lachaud. Nieuwsoortice diefstal. Verleden za terdag ging een zeer netjes gekleed heerschap door de rue de Provence te Parys, en scheen zich fel te vermaken niet het gebabbel van eenen papegaei, welke op zynen schouder zat. Toen deze lieer echter eensklaps een hard woord uitsprak, vloog de gevleugidde prater in volle vlucht eene kamer binnen, waervan de vensters open stonden. Zyn meester boo«J zich seffens in dit huis aen, en deed zich by de bewo ners van het appartement binnen brengen waerin de papegaei was gevlucht. O myiilieer riep hy uil, zie toch loc dat uwe dienstboden niet pogen inyn vogel te van gen hy zou hun de oogen uit'den kop halen en groote schade aenriehlen. Laet my in dc kanier gaen, waer hy zich bevindt, ik zal lieui aensloixJs by de veêren hebben. Men haestte zich om dien wenscli le bevre digen en de papegaeibaes werd binnengebracht. Een uer nadien bespeurde men, dat eene kostbare juweeldoos van de schouw der slaep- knmer verdwenen was. Zes stukken zilverwerk ontbraken aen de tafel der eetzael, welke gedekt stond, toen de onbekende er biniipn trad. Men zoekt vlytig dezen stoulmocdigen dief op, welken men hoopt, dat weldra door zyn ge- vleugelden medeplichtige zal verraden worden. DU1TSCIILAND. Een complot De bakkers te Landsberg, in Pruisen, hadden onlangs den prys van het brood onverwacht met een derde verhoogd. Onmiddellyk daerop kwamen eenige huismoe ders byeen om te overleggen, hou zy dit te keer zouden gaen. Zy waren het spoedig eens. Er werd besloten een beroep te doen op de burgers, eu ook op de burgeressen, om de bakkers met luiii brood meer van hun le nemen, en intiisschen middelen aen te wenden om het by vrachten vol uit andere plaetsen te doen komen, of eene onderlinge bakkery tot stand te brengen. Naluerlyk hadden zy daerloe «Je algemeeue medewerking noodig, maer daeraen ontbrak het ook niet. Het plan vond overalj'zooveel hyval, dat de bakkers, na verloop van eenige dagen, toen zy inzagen, dal het ernst was en zy met hun oudbakken brood bleven zitten, by tromslag liet afkondigen, dat hel brood weer aeu den houden prys le koop was. ZWITSERLAND. De bekende Russische communist en demagoog Michael Bakounine heeft in de Journal de Genéve bekend gemaekt, dat hy zich aen het openbare leven onttrekt ot, gelyk een buitenlandsch pu blicist liet uitdrukt, den door hem ondernomen stryd tol verdelging der maets« liappv opgeeft In dat schryven. waerin Bakounine z.ich vooral zeer scherp overhel hoofd der Duitsclie commu nisten, Kail Marx, beklaegt. die, ofschoon den diepste» liaet voor hel Russische gouvernement voorwendende, nooit eenp gelegenheid had ver zuimd om met dal gouvernement legen hem, Bakounine, samen te spannen, geeft hy zyn be sluit iu de vulgenee bewoordingen te kennen Dit alles heeft een onverwiunelyken afkeer van hel operbare leven by my verwerkt. Ik heb daervau genoeg, eu na myn leven lang gewor steld le hebben, ben ik eindelyk den stryd moede. Ik heb .nyn zestigste jaer achter den rug, en lyd aen eene hartkwael, die met de toe neming myner jaren niet verbetert, en my het leven gestadig verdrielelyker maekt. Laet ando ren, die jonger zyn, het werk van my overnemen. Ik bezit geene kracht, en ook misschien niet ge- noeg zelfvertrouwen meer, om langer den steen van Sisyphus tegen de allei wege zegevierende reactie op te wentelen. Ik trek my derhalve uit het worgtelperk terug, van myne'waerde tydge- noolen slechts eene enkele zaek verlangende, die namelyk om my te vergelen. Voortaen zal ik niemands rust meer sloren. Wederkeerig late men ook my met rust. De schaemteloosheid der Zwitserschek^rk- vervolgers groeit dagelyks aen Zoo meldt men nu uit Geneve, dat de Staeisraed van Geneve by den Bondsraed aendringt, opdat er aen Frank ryk een klacht zou ingediend worden, wegens zekere handelingen van Mgr Mermillod op do grenzen des kantons. Hoe durft Gene/e, dat zoo trolsch is op de schuilplaets, die het aen de uit- wykelingen der Commune verleent, hel wagen om zich over de gaslvryheid te beklagen, die de kalholyke priesters, die door hem vervolgd wor den, in Frankryk genieten Wy denken dal de dwingelanden van Zwitserland moeilyk die vraeg zullen kunnen beantwoorden. SPANJE. De junta van Navarra heefl van generael Ollo de volgende depeche ontvangen Het koninklyk leger van Navarra heeft met de medehulp der afdeeling van Alava, die uil dry batailjons bestond, de grootste overwinning van dezen veldtocht behaeld. In de gebergten van Cirauqui en Maneru heb ik het voorbvtrekken van generael Moriones afgewaclu. Hy was uit Peunte-la Reina roet 9o00 man en 16 kanonnen vertrokken. Om half acht ure s morgens is het vner aangevangen, en ondanks het overwicht der strydkrachlen des yyands ben ik er in g' slagd hem le dwingen zich in Puente-la-Reina op te sluiten. Hy was op die stad om 7 ure s avonds in de groote wanorde afgetrokken cn had op het slagveld talryke doo- den en gekwetsten achtergelaten. Morgen zal ik u omstandiger inlichtingen zenden. God behoede de kostbare dagen uwer Exel- lencie. Het schynt dal Spanjes toestand voor nog sommige heden die gaerne in troebel water vissclien, niet jammerlyk genoeg is wy ver nemen nu dat de Alfonsisten voornemens zyn eerlang krachtdadig op le Ireden. om prins Al fonso de troonbeklimming voor !e bereiden. ITALIË. Het Ilaliaensche Parlement zal op 15 Novem ber worden geopend. Ziehier de voornaemste punten, welke aen liet Parlement zullen onder worpen worden nieuw strafwetboek afschaf fing der doodstafhervorming van de jury herziening van liet handelswelboek wel op de misbruiken in liet uitoefenen der geestelyke bedieningen. Dit laetste punt mocht voor zeker niet vergeten worden PAUSELYKE STATEN. Rome 1J October. Volgens liet dagblad van Floreiicie laet Z. II. de Paus documenten bestudeeren uit het ponli- ficaet van Pius VI. gedurende de revolutionnairc vervolging van J793, om na te gaen, hoe t«-n opzichte van Zwitserland maelregelen kunnen worden genomen, die toen voor Frankryk wer den vastgesteld. Deux nouvelles ceuvres de Jules Klein, le com positeur a sensation, font littérnlement fureur a Paris. Leurs tities sunt: Lèvres de Feu! valse romanlique pour piano, et Peau de Satin, polka. Ces poétiques et ravissantes inspirations sont, en tous points, dignes des valses Fraises au Champagne, Pazza d'Amore (nouvelle ëdition pour le chant), el de la polka Coeur d'Arlichaut, du célèbre compositeur. Ou recoit franco les ceuvres de Jules Klein en envoyant pour chacune d'elles 2 Ir. 50 cent. en timbres-poste (a 4 mains, 3 francs) F. Deliège, magasin de musique, rue de la Mon- tagne, 94, a Brtixelles. Hoi.lowaVs Pillen. Levensgenot. - Wanneer het bloed zuiver des zelfs omloop volmaekl is en de zenuwen in goede orde zyn, zyn wy gezond. Deze Pillen bezitten eene wonderbare magt om deze groote geheimen der gezondheid le verzekeren, door zuivering en regeling der vochten en versterking der vaste bestanddeclen. Holloway's Pillen kunnen met vertrouwen aenbcvolen worden aen alle personen die aeu ongcrcgolde spysvertcring lyden of door zenuw- jynen gcplaegd 2yn. Zy verdryven maegzuer en zie- lelyko hoofdpyn, verlevendigen da werking der le ver, en werken alsgenees-cn zachte purgeermidde len. De zwakken en ziekelyken kunnen dezelve zonder vrees innemen. Holloway's Pillen zyn uitmuntend dienstig voor zieken van een zenuwachtig geste), daer zy dc werking var. ieder orgaen tot deszelfs na- tucrlyken standaerd verheffen, en over het algemeen eeDen halmerendcn cn verbindenden invloed 'uiloelo- nen.

De Denderbode | 1873 | | pagina 2