Gebrek ac» volstede schaeplièrders. nieuwe vragen toe sturen, juist als of gy de meester en wy de seliolieren waren. Een wei nig min verwaendlieid zou u wal beter staen, Verhondsymuen, gelooft ons vry, want gy zyt wel honderd mael te dom oin ons by den neus te leiden. Wy hebben verscheidene mael op uwe vragen breedvoerig geantwoord, en als wy u eene vraeg doen dan wordt zy ontvlucht of wel door vuigen laster, hoon en smaed beantwoordt. Wy herbalen bel, met zulke tvouwelooze en vuile polemisten willen wy, in ernstige zaken, geen gemeens meer bobben, en wy herhalen ook nog de reden dal met vuilerikWen te willen worstelen zich bloot stellen is aen vuiligheid te betrapen, en zyt gy liefhebbers van vuiligheid, Verbomlskiioei- jers, wy niet?!?!.... Salut en de kost! Wie zou ooit kunnen gelooven dat, by ge brek aen voldoende 'iberhalersherders, de liberhatersscbapen als verwilderd ronddwalen, en er gecne middelen kunnen beraemd wor den, om die diertjes, onder 't geleide van cenen herder die de liberhaterseonvenances niet verstaet naer bunnen stal te lokken, 't is gelyk welke zorgen er genomen worden om der dieren walg te keer te gaen 'l Is onge- looflyk, en noclilhans, 't is zoo want, sedert dat Scheper Cies de liberhaterssehaepslal niet meer bestuert, is er geene inogelykbeid om één enkel liherhalerschaepken naer den stal te krygen 't is gelyk wat men doede diertjes willen niet omdat zy bunnen gewonen oppas niet meer hebben. Wat middel om die plaeg af te weeren Op welke wyze de beestjes van bunnen walg, van hunnen doolloop doen af te zien? Bekwamere schepershonden aenspannen die de dolende schapen naer den algemeenen veestal weten te brengen Abues die middel is versleten en, dietisvolgens, machteloos 't zyn de sche pershonden niet die die schapen verzorgen en oppassen daervoor moet een behendig schaepherder zyn, die weet op welke wyze men met dat vee moet omgaen, en boe bet moet verzorgd worden. En zoo men geen, in dit vak, ervaren scheper vindt, of vin den kan, wat dan gedaen Schoone vraeg Stel die aen eenen liberhaterram voor liy zal u de middelen aenwyzen om 't vee gedwee en gevoegzaem te maken. Vindt gy geene sche pers die de ware begaefdlteden bezit welke de iiberhaierskudde vraegt, zal by u zeggen, neem dan uwen toevlucht lol eenige liberale herderinnen, men zal er wel vinden die 't vee van zynen walg en verdolingen zullen doen afzien, en tot den scliaepstal terug te krygen. 't Scliynt dat de raed van dien ram byval vindt, en men, in 't liberliaterskamp, er op- gedacht heeft om dien tc gebruiken. (Medegedeeld). Schanddaden dor Aelslersohe ïiberale gcuicu fc E)cndcrmondc. Wy nemen uil eene bezonderc briefwisse ling het volgende extrakt over, dat ons het schandig gedrag doet kennen dat zekere leden der liberale muziekmaetschappy les Amis Constants zondag II.. te Dendermonde gehou den hebben. Wy laten het woord aen den schry- ver en voegen er voor alle opmerking by dat wy zouden beschaemd zyn Aelst.enaer te we zen, ware bet niet, dat die schanddaden door verachtelyke kerels, door de zwarte schapen der aelstersche kudde, zyn bedreven De geuzen van Aalst in onze stalio aankomende, hadden gemeend er afgehaald le worden door hunne Dendermondsche vrienden, maar zij waren deerlijk bedrogen. De afhaling was die van cenen hond dien men voor den hutsepot bereidtzij zijn alléén mogen alkomen, neen! 'k bedrieg mijeen commis saris was naar de static gezonden een heel langen Jef, rnefi 'tien strik op zijnen arm niemand zou daar acht op geslagen hebben, ware 't niet geweest dal die heel lange Jef levens cc-n gewezen kroecuaes is Zietdaar de man die uwe sladsgenoolcii aan de sialic- was gaan afhalen en complimenlecren. Onnoodig le zeggen hoe dc Aalslcrschc geuzen zich le Dendermonde hebben gedragen, men weel immers hoe dio kerels, echt Janhagel, zich door gaans gedragen roepen, schreeuwen, dc markt kramers plagen, dc lijnste soorten van herbergen gaan bezoeken cn 's avonds, bij 'l verlaten der slad, door de stralen roepen Weg met dc Calotte weg de Paus!! Vivan de liberalen!!! Vivan de geuzen!!!!.. Voor de woning van het weekblad de katholieke Delg bleef, rond 10 1 t ure 's avonds, een vuile troep (in burgersgewaad) stil, en begonnen daar le schreeuwen Madame! Madamedescendez: les gueux sonl ici, waarna een lange kerel den troep verliet, lot de vilrien naderde cn, onder 'l geroep van Vivenl les gueux! eene grootc ruit uilsloeg mei zijnen stok. Onze policie die de gevaarlijke punten onzer slad kent, bevond zich daaromtrent cn op den lijd van een twee drie had de agent buys den langen geus bij 't lijf. Üoeii deze verweerde zich uit al zijne macht en, door zijne makers geholpen, geraakte hij uil d'liand, trok zijnen frak uit en vluchtte in zijne hemdsmouwen uil het zicht, doch in de richting der statie. De zaak is echter dat de ruilenbreker gekend is, onze policie heeft hem gister een bezoekje ge bracht terwijl hij op moeders kantoor zat le schrij ven en daar heeft zij met hem wat nadere kennis gemaakt, in afwachting dat hij eerlang naar Dender monde zal worden terug ontboden om een ander soort van fecsljo bij le wonen in vrouw Themis paleis. X. De Paix meldt ons een geval, dat zyne bc- teekenis heelt, en hetwelk ons M. Anspacli dien Barodet van Brussel teenemael onder een rood opzicht lact zien. De beer Anspacli zou weigeren zijne policie ten dienste te stellen van den heer Berden, opperhoofd van den veiligheidsdienst, als er spraek is aen zekere communards hel land te doen verlaten. Wy begrypen zeer goed die handehvys van den heer Anspaclide Brusselsche meijer is te Lyon zoo hartelyk, door de vrienden der communards ontvangen geworden, dat hy deze laetfcten niet zoo lichtveerdig miskennen kan De heer Anspaeh moet zelfs aen den minis ter van juslicie geschreven hebben, dat hy, als opperhoofd der policie, zich niet leencn kon tot het uitvoeren van maetregels, die hy als willekeurig aeuziet. Alzoo is de heer Anspacli de meester boven meester Wy welen niet wat er waer is in bet gezegde der Paix, docli dit is zoo, dan zou het minis terie zeer wel doen, als liet op den heer Anspacli een koninklyk besluit toepaste gelyk op den burgemeester van Klinge. (Handelsblad.) DE BRIEFDRAGERS, Reeds meermalen hebben wy de slem deen hooien om te vragen dat de jaerwedde der brievendragers zou verhoogd worden. Het koninklyk besluit deze verhooging vast stellende zou ie Biarritz geleekcnd zyn gewor den cn ecrsldaegs in het Stadsblad verschy- ncn. Het is dc tweede mael, sedert de aenkomst van het katliolyk ministerie, dal de brieven dragers cenen opslag van loon bekomen. Eene eerste mael ouder liet bestuer van den beer Wasseige, nu onderden lieer Moncheur. De opslag is niet groot, wy weten bet, maer iweenuiel 50 franks meer per jaer, op een paer jaren lussclienruimte, is stellig voor de brievendragers eene verbetering van positie. Het laetste woord is voor hen ook nog niet gezeid. HANDEL EN NY VERHEID. Kolknnyveuiieid. Charleroi. Beucen Luik. Te Charleroi blyven de pryzen zeer vost, en zyn dezelve als ilie van over veertien dagen, dus 4:2 fr. voor de liouille, 40 fr. voor de gaillellerie, 28 tol 50 voor hel grof gi nis, en 22 Ir. voor de fvue en voor dc* balt vette. De vettige kolen (grof gruis) zyn algemeen aen fr. 50 gekwoteerd. De magere kolen zyn zonder verandering, doch aen zeer vaste pryzen. In de kom van l.uik blyven de kolen aen dezelfde hooge pryzen doch iedereen is over tuigd van d'*i! alslag voor liet aenstaehde lente saisoen. Ook worden er voor dit tydslip, aen verminderde pryzen, met de verschillende kool- mynen koopen gesloten. In de Weslerkom van Bergen xvordt er ieverig in dc verschillige koolmynen gewerkt; ook is het cyfer der opbrengst grooler dan dat van andere jaren op heizcllde lydstip. Het overtreft dit cyfer nagenoeg 15 t. h. vergeleken met hel jaer 1872. Degenen die dan beweren dat de kool- mynen er op gemunt zyn om minder kolen op te halen dan vroeger, ten einde den opslag staende te honden bedriegen zich groolelyks. Ondanks de vermeerdering der opbrengst blyven echter de pryzen dezelve, om rede dat de vragen te groot zyn ondanks de onthouding der ghsblaze- ryen en yzergieteryen, en het niet mogelyk zyn zal, aen een stock of overschot te denken dan voorde aenstaende lente. Uit de uiterste weslerkom van Rergen komen de volgende inlichtingen loe hel tydslip oer kermissen is voorby hopen wy dat (ie werklie den thans talrykcr opkomen en onverpoosder wei ken zullen. Alhoewel de fabricatie van de cook verminderd zy, zyn de vettige kolen zeld zamer dan ooit. De pryzen blyven vast van 50 tol 52 fr. De toestand, voor wat de cook betreft, blyft ongewyzigd de melaelbewerkingbedenkt zich liet oogenblik der vernieuwing, der koop- traetaten is nog niet gekonn-n, en is nog wel eene maend verwyderd. Indien de toestand bin nen eene maend is als nu. dan zullen er velen in hunne hoop teleurgesteld zyn, want er zullen veel bevoorradingen zyn, welke slechts niet moeite zullen kunnen opgedaen woideu. De ongewassche of ongezuiverde cook, wordt by voortduring aen fr. 50 verhandeld de gewas- sche of gezuiverde cook aen fr. 00 PRIESTER LYKE BENOEMINGEN. BISDOM VAN GENT. De Eerw. Heer DIariau is prosecretnris van Z. D. II. den Bisschop benoemd. De Eerw. Heer Vloe- bergs, die eenigeu tyd ceno andere placls heeft be diend, is nogmacls kapclaen van Sint-Baels benoemd. De Eerw. Heer Ong'ienn, oudonderpastor van Mclle, wordt directeur der Thcresianen le Aelst. WETTE LYKE BESLUITEN. Sedert eenige, weken had de heer Moncheur hel verlangen uitgedrukt, ontslagen le zyn van den lasi des ministeries van openbare werken. De Momteur van heden kondigt aen, dat de achtbare minister zyn ontslag gegeven heeft, en behelst tevens de benoeming van den heer A. Beernaert, advocaet by het Verbrekingshof, tot minister van openbare werken. Men schryfl uit Gent Met de levendigste voldoening hebben onze katbolyke sladsgenooten vernomen, dat Z. H. Pius IX den heer Jozef dc llemptinne den titel van Romeinschen gracf heeft verleend, erfelyk voor zyne kinderen. Geen katliolyk in Belgié, die deze zoo welver diende onderschieding niet met beide handen zal toejuichen. Eenieder weet toch, dat de hepr Jozef de Hemptiune, even vurig in zyn geloof als onuitputtelyk in zyne milddadigheid, de stichter cn weldoener is van talryke werken, helzy voor de uitbreiding van de ehristene scholen, helzy voor de verzorging der behoeftige weeskinderen, hetzv voor de verlichting der armen en de verde diging aller katholyke rechten en belangen. Aen Thuis van den Burgemeester te Gent hing nm ndag laelst een aerdig plakkaet't was de opsomming van de verschillige diefstallen, ge pleegd door eenen aerls-liberael, den genaemde V"*, bediende in de vlasniaetschappy de Leie te Gent. Geheel den dag stond er eene groote menigte volks aen het huis van den heer graef de Kerchove om dit stichtend relaes te lezen. De diefstallen beliepen, volgens '1 plakkaet, tol ruim 100,000 francs. .Men leest in den Echo du Parlement 'o In zittting van gister heeft de gemeenteraed \an Brussel, na lezing gehoord le hebben van twee verslagen, opgemaekt door de heeren schepenen Funck en Fonlainas, met algemocne stemmen geweigerd de subsidie van het gouver nement voor hel lager onderwys te aenvaer- den. Ook heeft het gemeentebestuer de lichting aengenonicn van 10 opcentiemen op de prrsuneele belustingen, ten einde te voorzien in de behoef ten, welke uit deze weigering zullen voortsprui ten. Courage, Brusselsche kiekens courage Men schryft uit Brussel Een letterzetter van den Moniteur, genaemd Karei Dassv, keerde zondag nacht naer huis teug, na zyn werk in de denkkery geëindigd te hebben. Aen het uiteinde der O. L. Vrouw-ter- Sneeuwstraet werd hy schielyk door verschei dene kerels aengevallen, die hem ten gronde wierpen, hem van zyn uerwerk en zyne ketting beroofden en hem duerna buiten kennis lieten liggen. Wanneer hy tol het bewustzvn terugge keerd was, heeft hy zich naer het policieburecl begeven om van het gebeurde kennis te geven en zoo goeJ mogelyk de beschryving der perso nen, die hem zoo deerlyk mishandeld hadden, tc geven. Zou mpn kunnen gelooven wat men hem daer an'woordde Indien gy zoo laet niet in dc herberg bleeft zitten, zou u dat niet gebeuren. De arme drommel protesteerde viucbteloos tegen die onbetamelyke bejegening met te zeggen dat hy van zyn werk kwam hy werd eenvoudig aen de deur gezet. Wy willen de handelwyze van den polieiebeambte hier niet beoordeelen, zegt de liidèpendance,, wy zullen ons bepalen met le verklaren, dal Dassy ons goed bekend is, dat hy in onze drukkery ge welkt heeft en dat hy een alleszins achtbaer man is. Hel acadcmiok jaer der universileil van Brussel is met eene burgei lyke begralenis be gonnen. Wy vernemen dat de heer Lambolle, professor aeu de vrye universileil van Brussel en gewezen professor der universiteit van Luik, is gestorven, erk dal de lykdicust vei leden muon dag, ten 5 ure namiddag, door de zorgen der Lilire Pensee, heeft pbeis gehad. Wat schoon voorbeeld voor de jeugd en welke hchlslrael voorde ouders die hunne oogeu nog niet weten le openen Ziehier iets, dat ppuc nieuwe ontsteltenis in liet libera el kamp 'gaet veroorzaken. Gedurende liet verloopen academische jaer, lelde de katholyke Iloogeschool meer dan 1000 studenten, terwyl degene van Luik er maer 728, die van Brussel 594 had. Begerig on. inhou dend haer werk uit te breiden, heeft de Ilooge school van Leuven voorgenomen, bv hare leer gangen eene nieuwe Le voegen, naraelyk die van landbouw, mei het doel om de zonen onzer landbouwers de noodige kennissen van natuer- schie-landbouw-en rechtskunde te geven, ten einde hen beier in stael le stellen, om de hoven, aen welker hoofd zy zullen geplaetsl worden, op voorlreIRlyke wyze le besturen. Mep. schryfl uit Brugge. Zoo men zegt zou het onderzoek nopens de diefte de Penaranda daeromtrent geëindigd zyn en indien het gepne vertraging voor de kamer van inbeschuldigingstelling ondergaet, zou de zaek in slaet zyn om in de tweede serie van den vierden trimester voor het assisenhof gebracht te worden. Gedurende den nacht van 19 lol 20 dezer, zyn er dieven gedrongen, langs hel dak, in de woning van F. Rooniuii, le St-Cornelius-Hoore- beke, en hebben eenen koffer weggenomen, die zy 200 meiers van de woning hebben openge broken zy hebben er eene som van 70 fr. en een gouden kruis uit gestolen. l)e policie heeft proces-vei boel opgemaekt tegen eenen persoon uit de Wilhelmyiiedreef, le Brugge, die een marmeren Crucifix te ver loten aenbood, zonder wettelyke toelating. Cru cifix en inschrivingslvst zyn aeugeslagen en naer de greflic van het Paleis van Justitie overge bracht. Een schipper, die niet zwemmen kon, is maendag van zyn schip in den Koophandelskom te Brugge, gevallen en gelukiglyk uitgehueld, zonder levensgevaar, door Jan Carpels en Pieler Snoeck. Zonderling is het, dal de redders den naem van riviervisschen, dragen Een groot ongeluk is gister rond 8 ure te Oostende voorgevallen. Een der vaertuigen, die zich aen de garnaelvangst overleveren, was in zee gegaen, verrast door den sterken noord westenwind, kon helde haven niet binnenloopen. De gezagvoerder Lodewyk Clou. die het be- stuerde, wilde zyne redding zoeken niet liet vaertuig le doen stranden rechtover het geslicht der Baden maer ongelukkiglyk lusschen de klip pen gekomen, wierp eene golf het vaertuig om en de ongelukkige schipper verdronk. Wy hebben le Luik, nogmaels een kassier aen le teekpnen, wiens boeken niet in regel zyn; deze heeft den dubbelen misslag bedreven, na zyne cyfers te hebben vervalscht, dezelve weer in hunnen vvezenlyken toestand te herstellen. Ziehier op welke wyze hy hiermede te werk ging Geldinzamelaer zynde van den dienst der pakwagens aen den slaelsspoorweg, verhoogde liy, telkens als hy een pak op zyne bestemde piaets afleverde, den vervoerprys. Na den zelve ie hebben ontvangen, veranderde hy het cyfer in den wettigen prys en stak het verschil, dat somlyds een of twee francs beliep, in zynen zak. De commissaris van de statie der Guillcmins, hierover klachten ontvangen hebben, ontnam hem gister zyn afleveringsboek, en bevond er in, dat de deugniet reeds meer dan 500 fr. op deze nieuwe wyze van aflroggetarv had binnen gepalmd. De pliclitige is onniiddellyk aengelioii- den en door dc policie voor den onderzoeksrech ter gebracht, welk hem een logcmentsbillel voor de celgevangonis heeft afgeleverd. FRANKRYK. Hpt ware zeer moeilyk, zich een juist denk beeld van den toestand in Frankryk le vormen, indien men naer de tael der dagbladen moest oordeplen. lnderdaed, de koningsgezinden vie ren hunne overwinning by voorbaetvan hunne zyde toonen de republikeinen het onbeperktste vertrouwen in den ui'slag der stemming, die de Nationale Vergadering eerlang zal uitbrengen. Beide pariyen verzekeren, dal zy de meerder heid zullen bekomen. Wat men als waerschynlyk mag beschouwen, zooals de Journal des 'Jèbats zegt, is dat er geen enkel afgevaerdigde zyne party afbreuk zal doen Op dit oogenblik wen den de aenleiders der linker zyde bovenmen- schelyke pogingen aen, om op den geest hunner slaetkundige vrienden, die nog geen besluit ge nomen hebben, te werken. Wy gelooven, dat de republiek, die door de stemming van 24 Mei laetstleden veroordeeld werd, haer einde naekt, en dat hel koningdom eei lang in Frankryk zal hersteld zyn» vooreerst omdat dit land aen eene stevige en duerzame regeering behoefte heeft, en vervolgens, omdat, zooals de heer Thiers in een schrift van 1851. dat de Figaro nu ander- mnel afkondigt, zegde en staende hield dat de monarchie hel eenige gouvernement is, welk aen Frankryk past. De Figaro mocht dus gister wel zeggen dat dc afkondiging van dit stuk de vreeselykste knodslag is, dien men op het hoofd eens mans kan laten nederkomen, vooral wan neer het eenen staetsman geldt Een millioennaiu zonder geld. De armste man van Parys is voorzeker de heer Oli vier. onderpastor van Sint Ambrozius in de stad men zou le vergeefs een armoediger ge- kleeden priesters zoeken, of een die zich met slechter spyzen vergenoegd. En nogtans is de noem van dezen priester, graef de la Cóte, en hy is de broeder van den gezantschap-secretaris van denzelfden naem hy bezit twee kasteelen in Poilou en heeft min stens 60,000 fr. inkomsten. Niet alleen zyn gansch inkomen maer zelfs zyne geringe jaer wedde gaet in dc handen der armen over, op denzeiI'd en dag, dat ze hem toekomen. Zyn eenig prachtvoorwerp is een zakboekje op het welk hy de namen der arme lieden aenteekend, aen welke hy van .zin isle geven, zoobaest hy cenig geld in bezit krygt. Op 24 Mei moest hy door de communards gefusilleerd worden doch een hunner, die waerschynlyk erkcntclyker was dan de anderen, redde hem. Wy weten niet, of hy deze hierover zynen dank heeft betuigd doch wy zyn verze kerd, dat hy aen de andere hun slecht inzicht heeft vergeven. Eenige afgevaerdigden, heden by den voorzitter der republiek gegaen zynde, om hem te vragen of de verspreide geruchten, wat hem aengaet, juist waren, zoo heeft de maerschalk geantwoord Ja. als kivgsinan ben ik ten dienste uiyns lands, als slaelkundig man verstoot ik het gedacht, dat ik bewind zou moeten blyven behouden al ware het my onder eenige voor- woerden aengeboden. Ik ben door eene be- a houdende meerderheid benoemd, van welke ik my nooit zal afscheiden. De Journal officiel heeft de besluiten van samenroeping der kiescollegiën van de Aube en der Lagere Seine voor den 16 November af- kondigd. DUITSCIJLAND. In het ministerie van eeredienst wordt thans ieverig gearbeid aen de samenstelling van een wetsontwerp, betreffende het begrafenis wezen. zegt de National Zeitung. De minister, de heer Falk, heeft de ervaring opgedaen, (zoo gaet het blad voort.) dat de wetielvke voor schriften op het aen leggen, uitbreiden, bezigen en sluiten van begraefplaclsen, in de verschil lende deelen des km Is, zeer van elkander afwy- ken, dat, in éen woord, de wetgeving op het begrafeniswezen, gebrekkig moet worden ge noemd. Uithoofde op dit gebied de rechten der Kerk en van den Slaet herhaeldelyk met elkan der in aenraking koine, is het den minister voorgekomen, dal de dringende noodzakelyk- lieid gebiedt, hier op duidelyke wyze de gren zen der rechten van den Slaet en der Kerk af le leekenen. Ten einde de noodige inlichtingen voor de oplossing eener dergelyke gewichtige kwestie te bekomen, heeft dc lieer Kalk aenschryviugen gericht aen de opperpresidenlen in de provin ciën, een aen lal punten bevallende, ten aen- zieii waervan hy uitvoerige inlichtingen wenscht te ontvangen. In den loop der eerstvolgende zitting van den Landdag hoopt de minister bedoeld ontwerp te kunnen indienen. ENGELAND. Zonderlyke testamenten. De Illustrated London News spreekt over eenige testamenten, welke om hunne zonderlingheid verdienen aen- geslipi le worden. Zoo gaf een Engelschmun het verlangen te kennen, van in de lusschenruimle le worden begraven, welke bet graf zyner, eerste vrouw van dat zyner tweede scheid'. ten einde de eene aen zyne rechter- en de audere aen zyne linkerzyde te hebben. De heer Zimmerman, wiens testament in 1804 is geënrcgislreerd, voegt eene bedieiging by ue bevelen voor de lykplechtigheden. Hy zegt in zyn testament Niemand moet myn lichaeni naer zyne laetste ruslpluels volgen ook mag er geene doodsklok geluid worden en indien men my niet gehoorzaeuit zal ik terugkomen... als ik kan. De gravin van Sandwich wenscht in haer testament, het welk zy op lachligjarigen ouder dom schreef, stil te worden begraven Ik wil niet, zegde zy, dat de aennemers der lykplech tigheden ryk worden, ten nadeele myner erfge namen. D Mev. Reading, eene zeer ryke vrouw, heeft in haer testament, he txvelk in 1870 is geeenre- gisteerd, het volgende verklaerd Indien ik ver van Brauksonie sterf, verlang ik dat myne over- blyfsels, na in eene looden kist le zyn geplaetst, in eene eenvoudige withouten kas worden ge legd, ten einde niemand desz.ells inhoud zou kunnen gissen. Men zal de kas met een koop- warentrein lot aen de statie van Goole verzen den, hetwelk niet meer zal kosten dat het ver zenden van eene andere kist van heizelfde ge wicht van de statie van Goole zal eene kar dezelfde kas naer myn kasteel van Brauksonie overvoeren. Mev. Reading schynt in al de byzonderheden barer begrafenisplechtigheden voorzien le heb ben onder andere inlichtingen zegt zy Het gemakkelvkste middel om myr.e doodkist bui len het huis te brengen, zal zyn het venster uit de eetzael te nemen. De heer Greffulhe zegt in zyn testament lk wil niet begraven worden. Ik verzoek myne neven myn lichaem te doen balsemen, en het zelfde in eene doodskist te doen pluelsen met een glazen deksel, hetwelk niet zal worden toe- genageld, opdat myn lichaem niet van licht cn lucht beroofd zy. Later zal men hetzelve kun nen verbranden. De beer Keucett, een zeer ryk man, heeft ge- wenscht, dat zyn lichaem, vier dagen na zynen dood, aen eene gazfabriek werd overgeleverd, om aldaer in hel laboratorium te worden ver brand. SPANJE. De laetste lydingen uit Spanje toonpn andor- mael aen, hoe weinig geloof men aen de'otïici- ëele berichten van het gouvernement van Madrid mag hechten. Al die zoo belangryke overwinnin gen, die Moriones op de Carlislen behaeld zou hebben zyn eigenlyk slechts geduchte neder lagen. Hy is gedwongen geworden zich in Pam peluna op te sluiten en durft die stad niet meer verlaten. Castelar en de minister van oorlog gaen zich by hem vervoegen, om mael regelen te beramen om den val der spaensclic republiek nog eenige weken te vertragen. Middelerwyl hebbende carlislische troepen, onder bevel van don Alfonso, den Ebro overschreden en naderen zy meer en meer tot de hoofdstad. Bayonne, 21 October. Lizarraga heeft bevel gegeven om Belatia le fusilleeren. Belatia, die een cabecilla der Carli- sten is, zit ergens verborgen. Generael Moriones is ziek. Gruvella, Tafalla en Primo Ribera zyn door Arlujona bezet. Santa-Pau is door Lerin betrok ken. De Carlisten bezetten Morentin en Dicastillo. ZWITSERLAND. De katholyke pastoors van den Zwitserschen Jura, door de hoogere rechtbank van Bern wil lekeurig afgesteld, hadden zich niet voor de overheid aengeboden. Nu hebben zy eene kopy ontvangen voor het vonnis, cn daervoor hebben zy, aen den boodschapper van het gouverne ment, ieder 5 fr. moeten betalen. Voor het einde dezer maend moeten zy hunne pusloryen ont ruimd hebben. Te Geneve hebben de afgescheurden, niet behulp van het Zwitsersch gouvernement de katholyke priesters afgezet, en die zoogezegde katholyken kiezen nu zeiven pastoors. De keus is gevallen op den man van vrouw Merriman, den heer Loyson, en nog twee andere afgevallene priesters. Als Monls en Opsomer naer Zwitser land gaen, zullen zy ook gekozen worden.' Die dry afvalligen hebben zich dezer dagen in bur- gerskleêren aengeboden, en den eed afgelegd voor den raed. Natuerlyk, zulke apostels zweien al wat men wil. De ware priesters zyn dus ver bannen, en dry kluchtspelers nenien^onbeschoft hunne piaets in. Mgr. Mermillod. de vervolgde kerkvoogd, heeft tegen de dry apostaten een verbod uitge- vaerdigd. ITALIË. Het gouvernement van Victor Emmanuel wil in dc vervolgingen legen de kerk voor het Pruisisch Staetsbestuer niet onderdoen. De lele- graef meldt dat de junta, die mei de likwidatie der geestelyke goederen gelast is, gister zes kloosters, waeronder zich de generaelshuizen der Jezuïeten en der Franciskanen bevinden, doen ontruimen heeft. De consuls van Portugal en Amerika hebben eene proteslalie ingediend, tegen het in bezit nemen van zekere lokalen in die kloostPis, die aen de natiën, welke zy verte genwoordigen, belmoren. Kurdinacl Palrizzi heeft het oflicieel be richt ontvangen dal liet algemeen huis der Jezuïeten van morgen af zal ophouden als hun verblyf beschouwd te worden Heden heeft de Junta gelast met de likwi datie der geestelyke goederen, bezit van zes kloosters genomen. In het klooster van het Romeinsch College, heeft de rector aen de afgevaerdigden der Junta, in naem van het genootschap Jesus, eene pro teslalie voorgelezen, wae.riu verklaerd wordt i dat hel Romeinsch College eene Pauzelyke inter nationale instelling is. De rectors der vreemde Colleges hebben ook eene gezamentlyke proteslalie aengeboden. De afgevaerdigden hebben prolestatien ontvangen en aen eiken pater Jezuïet een getuigschrift voor hun pensioen afgeleverd. In het geiieraelshuis van Gesu heelt de rector ook eene uitdrukkc- lyke proteslalie aengeboden om de rechten van het genootschap op hel huis le vrywaren. De afgevaerdigden hebb-n de getuigschriften van pensioen ter hand gesteld. In hel geiieraeishuis der paters Franciscanen hebben de afgevaerdigden den generael, die zich bepaeld heeft voor kort en mondeling te protesleereii, zeer wel ontvangen. De consuls van Amerika en porlugal hebben aen de afgevaerdigden prolestatien voor zekere aen hunne natie loebehooiende kloosterlokalen aengeboden. De afgevaerdigden hebben de pro testation ontvangen en de getuigschriften van pensioen ter hand gesteld. In de dry andere kloosters, waervan pen aen de Minderbroeders en twee aen de Jezuïeten behooren, hebben de rectors ook mondelinge proleslatiën gedaen en ook getuigschriften van pensioen ontvangen. De vry je Kerk in den vryjen Staet gaet in Italië voortziehier op welke wyze. Volgens de Gazzetle uffiziale zyn in den om loop der maend September 1377 kavelingen van kerkelyke goederen in het openbaer door den Staet vprkneht. Zy waren aeugeslagen op 3,125,558 lire, en werden voor 4,287,105 lire toegewezen. Gedurende den loop van het jaer zvn 11,355 kavelingen verkocht, welke op 28,168,"/57 lire ware geschat en voor 55,910.154 lire zyn toegewezen. Van 26 September 1867 tot 50 September 1875 was het bedrag der aenge- slagen goederen 88,850. geschal op eene waerde van 535,107,425 lire, en verkocht voor 430,107,828 lire. Zooals wy reeds meldden, wordt te Rome de wet, die de goederen der geestelyke ge nootschappen rooft, met eene strengheid uit gevoerd, die de loftuitingen der omweiilelings- party wel verdient. Een groote aenlal kloosters zullen, uithoofde van openbaer nut, zooals de roovers zeggen, onteigend vvordpn. GEZONDHEID AEN ALLEN wedergegeven zonder medecynen door het aen- genaem gezondheidsmeel Revalenta Arabiea du Barry van Londen (Thans gebrand verkocht wordende, veroischt zy niet meer dan één minuet koking). Alle ziekte vindt, door de zachlo Revalenta dc Barry, gezondheid, eetlust, spysverleering en ver- kwikkenden slaep. Zy beslrydt zonder medecynen zonder purgalie, zonder kosten de moeijclyke spys- verteeringcn, maegontsb-kingen, do opperbruik- cn niaegpynen.slymaclilige vochten, winden, z.urigheid, slymen, walgingen maegopwerpingen, brakingen, verstopheid, afgang, roodenloop, koliek, l.oest, kort- borstigheid, versmaclilingcn, benauwdheid, verga dering van vochten, zenuwc zickie, slapeloosheid, zwarlegal, pisvloed, zwakheid uittering stoornissen der borst, keel, adem, slem, longpynen, blaes, lever, lenden, darmen, slymvliezen, hersens en bloed. 74,000 genezingen er onderbegrepen degene van Z. II. den Paus. van den heriog Pluskow cn van de markiezin Bréban, enz., en. Bnrr (neder Rhyn) 4 juny 186'. Mynheer, De Revalenta heeft op my wonderlyk gewerktmyrio krnchlen komen weder en een nieuw leven bezielt my gelyk aen dit der jongheid. De eet lust, die gedurende verscheidene jaren nietig is geweest, is volkomen wedergekomen, en de druk king op myn hoofd, die zich sedert 40 jaren als ocno kronieke ziekte gevestigd had, kwelt my niet meer s David Ruff, eigenaer. Zesmael voedzamer dan hel vleesch, zonder ver hitting, bespaerl zy .10 mael haren prys in medecy nen. In dozen: 1/4 kil., 2 fr. 25 i/2 kil., 4 Ir.; I kil., 7 fr 6 kil., 32 fr.; 12 kil., 60 fr. Beschui ten van Revalenta, die men ten allen lyde kan e'.en worden verkocht in dozen van 4 en van 7 frs. De Chocolade van Revalenla geeft den eetlust, de spysverleering, den slaep, de kracht cn vast vleosch acn de zwakste personen en kinderen weder, en is tien mael voedzamer dan het vleesch cn do gemcene Chocolade, zonder verhitting. In dozen van 12 lassen, 2 fr. 25 van 57ö tassen, 60 fr., of omtrent tO c° de tas. Zending tegen postmandact. Depot le Aelst, by P. Schattin, Ed. Vanden Herre- weghe, apothekers te Ninove, by E. Druwez-Jelie te Geerardshergcn, by D. \yiltinckx, apotheker en hy de apothekers en kruideniers. Du Harry on C", Kcizerslrael, 12, Brussel. IIoli.oway's Zalf en Pillen. Dadelyko Verlig- ting. Zweren die dagelyks vergrooten, etterbui len, die by ieder uer dieper worden, kunnen in der- zelver martelenden voortgang gestuit, en tot eene gezonde werking gebragl worden, doorbel gebruik dezer hcelende Zalf cn zuiverende Pillen. Zy werken met zulk eene buitengewone juistheid en goed ge volg. dal oude zweren aen het heen, onlstokingon vcroorzaekt door gezwollen aderen en krampen in dc onderbuik, gevoelig verligt en spoedig uitgeroeid kunnen worden, door de vcreenigde werking dezer krachiigo geneesmiddelen, die de overdreven wer king der zenuwen cn bloedvaten beteugelen en der- zelvcr trage werking prikkelen. In gestellen, die door aenbeijen, fistels en andere dergelyke pynlykc ongemakken vervallen, zal deze verkoelende Zalf, eenige malen nengewend, veel genot verschaffen, en duermedc volhardende zal zy ccnc zekere genezing bewerken.

De Denderbode | 1873 | | pagina 2