11 heeft gaiitcn in zyn' leérzeii Zeven man in de Ti»ems verdronken. Dezen morgen, omtrent 5 1/2 ure, wilden werklieden de rivier overzetten te Bell-Water gate, Woolwich, in de boot van den waterman Charles Digby- Het was mistig weder. Halt" stroom gekomen kwam den boot in aenraking met een op anker liggende sli'oomer by sloeg om en 7 mannen verdronken. Alleen de water man en een passagier hebben zich kunnen redden. slippen waiil wy zyn overtuigd dal die eer bied geveinsd, vaiscli en schynlieilig is. Wy zyn zeker dat, indien liet van liun afhing het koninkryk by ons niet lang meer zou besiaen de wanorden van 1871 hebben er ons een schoon bewys van gegeven, en de betrekkingen van gezegde drukpers mei hetgeen hel meest anti-koningsgezind, het meest anii-niaelschap- pelyk is, laten er ons geen twyfel over. Verscheidene dagbladen hebben gemeld dat de lieer Beernaerl, de nieuwe minister van openbare werken, zynen eed voor den koning bad afgelegd. Wy vernemen, dat de nieuwe ministers eerst op 31 October in bediening zal treden. EEKE VRAEG Miskent een bestuer dat met 't onderwys der jeugd gelast is zyne heiligste plichten niet, als liet 't onderwys en de opvoeding der schuldelooze herten aen eenen onderwyzer ol onderwyzeres toevertrouwt, die door aller lei middelen, zells door zedelooze schriften en boeken, liet hert en den geest zyner ol barer leerlingen verderft en ze zoo op liet pad der ondeugd brengt? En indien liet een onder wyzer of onderwyzeres geldt die dagen en nachten met 'nen walgelyken, zedeloozen persoon verkeert, bi ast en slemptmet'nen persoon, die, door alwie deftig is, als een wangedrocht van zedeloosheid met den vinger wordt aengewezen, mag men dan 't onderwys en de opvoeding der jeugd, van schuldelooze herten, langer aen zulke handen toevertrou wen Wy, van onzen kant, antwoorden, Neen, want iielonderwys en opvoeding dervolkskin- deren aeu zulke lage en verachtelyke handen overlaten, dit roept wraek voor Goden voor de menschen Dat ae besturen mei 'l onderwys en opvoe ding der jeugd gelast deze vraeg wel niedi- teeren, want eene groote veranlwoordelykhcid weegt op hun, waervan zy eens aen God, eene strenge rekening zullen moeten geven Er zyn ons ten dien opzichte inlichtingen toegekomen die wy nader zullen onderzoeken, omdat de schandleiien van zulken walgelyken aerd zyn, dat wy, voorden oogenblik, aerzelen er volle geloof*aen te geven. Maer, dat de kerel die ons is aengeduid, liet wel vvete, als onze inlichtingen zullen volledig zyn, dat wy onze plicht zullen weten te kwyteu al moesten wy hem zoo lang geesseleu, tot dat de bevoegde overheid zal gedwongen zyn er tusschen te komen. l)ie slinkende ros- o( pros winkel moet eindigen, te meer omdat penne- schurken van zulken kaliber nog altyd liet meest noten op hunnen zang willen hebben, wnermakende 'l geen 't spreekwoord zegt dat de vuilste verkens altyd het schoonste strooi willen hebben. De spirilueuze Kornel der Komieke Garde heelt er weêrgestaen Er is een nieuw bewys van overgrrrroot vernuft Vroeger hebben wy gezegd dat, er onder de chefs van onze Komieken, jannen zyn die, verre van de eerste bladzyde der wet op de Civiekc Garde tc ken nen niet welen welke kleur den omslag van liet wetboekje heeft. Wat er komt te gebeuren, is eene treilende en ontegensprekelyke beves tiging dezer waerheid. Iedereen weet dat, ingevolge de beslissing der Beslendige Depu tatie van den provincialenraed onzer provincie, de laetsle kiezing der aelslersche Komieke Garde verbroken geweest is, en er diensvol- gens eene nieuwe kiezing moet gebeuren, naer cisch en wil van de wet, dat wil zeggen, vry van misverstandig kiesbedrog. Om dat doel te bereiken, moeten de toeko mende kiezingswerken voorafgegaen zyn van een besluit van den onderzoeksraed. die te beslissen beeft welke manschappen kunnen, mogen of moeten deel van de Garde maken, en welke daervoor noch kunnen, noch mogen genomen worden. Die beslissing is een voor recht van den onderzoeksraed, waertegen de bevelhebbers recht hebben van, by de besten dige deputatieu in beroep te gaen, als zy den ken dat de Raed of eene misgreep, óf een misbruik van gezag, daergesteld heeft. 't Is hetgene hier liet geval is. Om aen de onregelmatigheden een einde te stellen, \ol- gens de welke de kiezerslysten opgemaekt waren, beeft de onderzoeksraed, salvo justo, 57 personen, van die naemlysten afgesclirabd. Die beslissing klonk niet in de ooren van M. den Kornel, zoo min als in die van andere gepluimden en gegallonueerden. Wat daermeê gedaen Ploeg is afwezig, en niemand om hier raed te geven 'l Is gelyk, op goed valle bet uit, in beroep tegen die beslissing by de Bestendige Deputatie gegaen, en zoo gezegd, zoo gedaen1 Maer 't gene die gepluimde sukkelaer of sukkelaers die dien aki voorgesteld hebben, moeten ontkend hebben, is dat dit beroep, op pene van verval, binnen de 10 dagen na 't besluit moet toegestuerd worden. Tien is elf,zeggen ze spreeksgewyze, en dat hebben de hennes van de kliek ook gepeinsd want ze hebben bun beroep den elfsten dag. dus éénen dag te laet, ingezonden waer- door de afschrabbing van 48 kreaturen of trompetters van 't laelst oordeel van M. den Kornel en deszelfs gepluimde en gegallonneer- de aenhangers, reeds goedgekeurd was, als ze met bun beroep, gelyk met vygen na Pasclien, —voor de pinne gekomen zyn. Wordt de spreuk hier niet bewnerheid die zegtboe schoonere pluimen hoe dommere vogels HANDEL EN NYVERI1EID. Delgie. Wy wonen eene zeer zonderlinge crisis der kolennyverheid by. Niels kon gedu rende liet zomersuizoen eene afslag teweegbren gen, die echter onvermydelyk scheen, en dc prvzen houden heden zonder verandering stand, ondanks de spoedige verkoeling der luchtgestel tenis, dan wanneer alle jaren dal de pryzen in op- of afslag zyn, dat het ja er goed of slecht is geweest, de toenadering des winters eene spoe dige verliooging der pryzen na zich sleept. Bet is waerdal het moeilyk zyn zou, zooals een onzer confraters doet opmerken, om de pryzen nog Ie overdryven, die oprecht afper send zyn liPt is ook waer, dat deze oogschyn- Jyke tegeuslrydighedcn uil eene zelfde, lielaes, al te gekende oorzaek voortkomen doch liet feil is niet te min zonderling en uieldenswaer- dig. Te Bergen en Charleroi worden de werkzaem- heden liet uitdelven en ophalen der kolen zoo veel mogelyk bespoedigd, maer bereiken noglans hel cyfer niet ual men er zou kunnen van verwachten, opdat deze opdelvingswerken ganscü hel jaer lol op de uiterste palen gedre ven, ten nadeele der by hoerige werken, thans aen deze laelste den tyd moet laten om hun ten achteren voor hel winterseizoen in Ie halen. Hieruit volgt dal de werklieden, alhoewel talryk en goed werkende, in evenicdigheid minde» voortbrengen dan gedurende hel winlersaizoen. Overigens weinig overschotten of stocks en vaslhei 1 in de pryzen gailletterie fr. 40 grof gruis 28 lol 50 Ir.; giuis fr. 22. Te Luik is de toestand nagenoeg dezelve, alhoewel minder aengeteekend de pryzen bly ven nog vast. Doch er worden talryke en belang- ryke toegevingen gedaen voor de koopen voor een lang (ermyn aengegaen. Men weel voor ze ker, dal op hel einde des winters en wellicht voor hel einde des jaers of zelfs vroeger onver mydelyk een afslag moet komen en men geene verbintenissen aengaet voor een jaer, en meer aen betrekkelyk gematigde pryzen. En noclitliaus houdt de metaelbewerking be ter in de kom van Luik, dar, in de andere kom men des lands, in dezen zin, dat men er minder uitgedoofde smeltovens aenlrefl. Maer de bestel lingen in kolen voor de metaelbewerking en de glasblazery blyven. er altyd zoo raer en zoo klein als eiders anders en hel is te vreezen, dat deze toestand nog zoo spoedig niet eindigt. De cook wordt altyd aen lage, en zeer onver- anderlyke pryzen verhandeld vele ovens laten limine vuren uildoovcn. LAND80EW. DE ROGGE. Landen dienstig voor de roggeleell. De regge is voor de armoedige lande, gelyk de tarwe voor do ryke landen is. Licht, mager kalkachtig, granietachlig en schifelachiig land, immers alle lan den niet bekuaem lot de larwcteell zyn dienstig voor rogge op voorwaerde, dal zy niet te waterachtig zyn. Zaeiverdeeling van den rogge. liet gebeurt nog al, dal men iu hetzelfde land twee lot drymuel ach- lervolgens rogge zaeit en somlyds nog meer en dal men wel lukt, daerom schreef de heer Girardin, dal de rogge de bevoegdheid bezit, door de ualuer aen- dere planten geweigerd, zonder onderbreking, op hetzelfde land zich durende eenige jaren onafgebro ken te kunnen opvolgen, zonder dal de voortbrenging er door le lydeu heelt En inderdacd, zoo lang de be ploegbare laeg, aen de rogge Kan schenken al dat zy noodig beeft lot bel leven, groeit zy op dezelfde plaets gelyk alle planten aen welke niets ontbreekt, maer het is ook waer, dat de eerste oogsl beter dan de tweede en deze beter als de derde zal zyn en alzoo voort. Van den anderen kantisTslelligbcwezendat herbael- de roggeoogsten op hel zelfde land die akkers voor langen tyd ten oudere brengen on dat er een tvd komt dai de landbouwer Itoegenaemd geene rogge meer kan winnen op deze landen op welke by voor been heerlyke vruchten inoogstle. Zoo is bet geschied in de Luxcmburgsche Ardennen, die door hunne roggeoogsten ryk wei den en hunne landen door die herbaelde zacijingen zoo verslecht hadden, dat zy gedurende lange jarengansch hebben moeten afzien van hunne roggezaeijing. De beslucrdcr der hervormingschool van Hoogstra ten drukt-ous op de volgende wyze zyne denkwyze over de herbaelde roggezacijïngen uit Indien veel landbouwers zich nicl mogen beroe men, gelyk ik, over dc heerlykheid van hunne rog geoogsten, is dit niet toe te vvvtcn aen ue verschei dene soorten van rogge die ik zaei, maer aen het gebrek van zaeiverdeeling. Men mackl in hel alge meen te veel misbruik van herhaelde roggezacijin- gen, en men komt uit om den grond van alles uil tc putten hetgeen vooral, en uitmuntend eigen is tol goede opbrengst, bcstanddeelen in hel land die wy nog niet volkomen kennen, maer die weieens door de wetenschap zullen ondekt worden, en, wal wy ten besle le verrichten hebben, is onze roggezaeijin- gen zooveel mogelyk af te wisselen, en ze niet dik- vvyls op bet zelfde land le doen voorscbynen. Keus van hel zaeizaed en voorbereiding. Hel zaei- zaed van bet zelfde jaer moei den vourkeur hebben op hel zaed van het vorige jaer, voor zooveel het in goede voorwaerden is opgewast Alzoo, indien wy onzen keus le vestigen hadden tusschen nieuw en oud zaed, zouden wy den voorkeur aen liet laetsle schenken, indien hel nieuw zaed door regens "veel had te lyden gehad. Alleenlyk valt in dit laetst geval aeu te merken, dat bet oud zaeizaed noodig heeft 48 uren le weeken in lauw water, om de ontkieming te vergemakkelyken. Veel menschen laten zich voorslaen dat bel voor- dcelig is het zaeizaed eene voorafgaende bewerking te doen onistaen 't zy met kalk ol soudazout, maer voor ons schynl bet alleenlyk noodzakelyk le zyn graen te weeken of ten minste in water te werpen oui het lichte zaed, dal boven dryfl, af tc vangen. Ziekten der Itogge. De roest valt de rogge aen bet binnenste der aeren wordt somlyds koolacblig, maer de ware ziekte des rogge is de koorubraud De granen, die er van aengcdaen zyn, zwellen, verlen gen zich en worden krom als de sporen van eencn hacn. De eenen eigenen die ziekte toe aen de kamper noelie, anderen acn dc steek van een ongedierte. Wat er van zy, is die uitslag altyd beklagenswaerdig, en komt meest ten voorscbvii1° by regenachtige saizocncn 2° op rogge gezaeid uil zaed, dat niet volkomen ryp is geworden 3" op landen, welke acbtervolgens verscheidene mael door iogge zyn be- zaeid geweest4° op rogge in geheel mager land, wier ontkieming beeft geleden en gebrekkig is opge schoten .V op rogge door hagel beschadigd. Het verbrand graen is van builen bruin en violet achtig en van binnen zeer wil. Dit verbrand graen is een geweldig vergift en veroorzaekt den kanker in de ingewanden. In sommige departementen van Frank- ryk beeft men nagegacn dat iiel verbrand koorn hart ziekten doet onistaen. En in weerwil van die treurige gevolgen vindt men nog veel landbouwers die geen acht genoeg slaen om het verbrand koorn le verwer pen, sommigen zelfs eerbiedigen dit sohrikkelyk ver gift omdat bet witte bloem geeft. DE GOD DIEFSLAL De Précurseur heeft deze week 'nen nieuwen God voor de doctrinaire beambten van den slaet uitgevonden. IIy beeft ons de zedeleer der eerlyke lieden, die liy dient, aengepredikt. Als men lid van de vrymelselaerslogie is, be- taelde plaelsen als die van oIHcier by de douane bekleedt, en men komt nog niet toe, dan moet men maer stelen, zooveel men kan. Lange Wapper is logicker. Hy stelt voor, de gevangenissen af le schaden, al de galeiboeven le decoreeren en kiezer te maken, een prachtig paleis voor Sus Oulendirk, JefVanden Bogaerl, Peltzerenz. te bouwen. Dan mogen de doctri nairs zeker zyn, dal de meeting nooit meer zal kunnen boven komen, in Antwerpen. O gy eerlyke lieden (Lange Wapper.) Men schryft uil Zelzate Hel parket van Gent beeft zich naer onze gemeente begeven om een onderzoek te doen, nopens eene ver- schrikkelykc moord, die alhier is gepleegd. Een barreel-wachter van den spoorweg, is met een stuk bout eergister avond dood gesla gen op bet oogenblik, dat hy bezig was niet zyne signael-lanlaern te aensleken, naby zynen post geplaetst. De muordenacr beeft vervolgens bet lyk op den spoorweg getrokken, ten einde te doen gelooven, dal bet door eenen trein verpletterd was. en men acn een ongeluk de dood van den wachter moest toeschryven. Een kerel, die doorgaet om in innige betrek king te slaen met de vrouw van bet slachtoller, is aengcboudeii onder beschuldiging die moord te hebben bedreven. Men schryft uit Gent, den 28 0< lober. Gedurende den derden trimester dezes jaers (1 July tot 1 October), hebben dezes parochiën dezer stad, welke men van bun kerkhof berooid beeft, aen 185 volwassen, dc begraving moeten geven. Van dit getal zyn er 170 te Mariakerke of op de andere rond de stad liggende kerkho ven begraven liet Geuzer.hof beeft ZEVEN lyken ontvangen onder deze was bet lyk van eenen kerel uit bel Rasphuis, die recht tot de geestelyke begraving bad maer. daer zyn lyk door de familie niet geëischt werd, behoorde bet van rechtswege aen de olïicieelc lykdelvers toe. Zondag II., om 11 uren des avonds, is een man op de Coupure in bet - water gevallen, en zyn lyk is lot hiertoe nog niet terug gevon den. Baggerswerklieden die onmiddellyk begon nen zyn met opzoekingen le doen, hebben eene klak van bruine sloffe opgevisebt, welke zy aen de policie Ier band gesteld hebben. De Gouverneur van Oost-Vlaend'ren brengt ter kennis der bengstenbouders, dat iu uitvoering van liet proviuciael reglement lot verbetering van liet paerdenr:is, in dato tt July 1854. laetst gewyzigd by resolutie van den pro vincialen Raed, in dato 13 July 18GG, de keu ring der hengsten tol den springdienst bestemd voor het dienstjaer 1874 zal gehouden worden als volgt Te Gent. (Beestenmarkt) Op maendag 17 November 1873 voor de hengsten van bel rech- teilyk arrondissement Gent, ten 10 uren. Te Dendermonde, (Kerk) Op dynsdag 18 November, voor de hengsten van bel rechlerlyk arrondissement Dendermonde, ten 10 1/2 ure. Te Audenaerdc, (Stadhuis) Op woensdag 19 November, voor de hengsten van de kantons Audenaerde, Ronse en Maria-Hoorebeke, ten 9 1/2 ure, Te Geeraerdsbergen (stadhuis), op donderdag 20 November, voor de hengsten van de kantons Geeraerdsbergen, Zottegem en Nederbrakel, uitgenomen de gemeente Hemelveerdegem, ten 10 uren. Te Ninove, (beestenmarkt), op zaterdag 22 November, voor de hengsten van de kantons Ninove, Uerzele en van de gemeente Hemelveer degem uil bel kanton Nederbrakel, ten 10 uren. De gouverneur voorroemd erinnert, dat tel kens de volgende premiën voor de besle werk- liengsten worden toegewezen, ten weten Voor de hengsten van 3 jaer oud Eene eerste premie van 150, en eene tweede van 100 franken 2° Voor de hengsten van ten minste 4, en ten hoogste 9 jaren oud Eene eerste premie van 300, en eene tweede van 200 fr. 3" Bewaer-premiën van 200 fr., voor hengsten tot den ouderdom van 9 jaren, en eene premie voor hengsten boven dien ouderdom, welke reeds op eene voorgaende keuring niet de premie van 500 h anks zyn bekroond geworden 4" De provinciale premie van 500 franken, voor den besten werkhengst der geheele pro vincie, ten minste 5 jaren oud, die met de voor melde premie van 300 franken is bekroond ge worden, helzy by de keuring des jaers, helzy by die van een vorig jaer. De ka ui pst-yd voorde provinciale premie zal dit jaer gehouden worden op donderdag 18 De cember, le Gent (Beestenmarkt), ten 10 ure 's voormiddags. Prenvën voor jonge hengsten Eene som van 450 fr. kan door de keur-comrr.issie t' eiker ver gadering worden uilverdeeld tot een onbepaeld aental meerdere of mindere premiën, voor jonge hengsten van 18 maenden tol 2 jaren. De premien worden later nitbetaeld ter gele genheid van de opvolgende keuring in 1874 mits de bekroonde hengsten, toen wéder aengeboden, door de keur-commissie zullen bevonden wor den, dal zy de hoedanigheden van goede dek hengsten behouden hebben. De eigenaer van den hengst ter keuring aen geboden, zal moeten bewyzen, door een cer- tificaet van bet plaetselyk bestuer zyner ge meente, dal de hengst hem toebehoort. Men schryft uil Brugge De raedkamen onzer rechtbank, heeft de vraeg der voorloopige invrybeidstelling verwor pen, welke door Mev. De By en bare twee zonen was ingediend, betrokken in de diefte De Peneranda. Deze beslissing is genomen volgens bet ver slag van den heer inslruclierecbter, de beer de Guttal, en volgens bet advies van hel publiek ministerie. De familie De By blyft voortdurend beweren dat zy onplichlig is. Zy is altyd in 't geheim ge houdenen't geheim is zoo streng volgens 't geen men zegt dal een der zonen niet wist dat zyne moeder in 't zelfde gevang was als by, en dat bv bet enkel heeft vernomen, toen hy de moedeilyke bandleekens onder bet rekwest zag. Dc twee zonen De By zyn ziek. Hun toestand is waerlyk pynlyk en wekt wèerlyk medelyden op. By die inlichtingen zullen wy nog voegen, dal de zaek zoo dapper voor bet Assisenhof niet zal verschynen dan men bet aengekondigd bad. Slechts in Februari 1874 zal liet proces plaets hebben. Maendag avond, omtrent half een, werd de beer W. Van Hoof, aen de Van Dyck-kaci. 28, Antwerpen, wonende, door den genaemden Ed. Vlamings en zyne vrouw, verwittigd, dal er reu persoon in de schelde gevallen was. Van Hooi' is gekend, om al de daden van moed en opoffering die hy reeds pleegde. Hoe donker bel was, snelde by toe, om den ongelukkige te redden, liet was leeg water. Met behulp van Vlamings bereikte men den drenkeling en liael- de hem boven. Het was de genaemde J. J. Ber- ben. agent van politie, die aen de Vlaemsche statie op wacht was geweest. Het been van den beer Berben is erg gekwetst acn den knie steekt er een beentje door bet vleesch uit Men beeft den agent naer bel gasthuis gebracht. Gister avond rond 10 uren, is er een smarlelyk ongeluk op dc Van Dvckkaei, le Ant werpen, voorgevallen. Een onbekend persoon, als een soldaet gekleed, die te dicht by bet water ging, viel eensklaps iu de Schelde. Op zyn noodgeschrei kwamen personen toegesneld, waerotider de nachtwaker Bastiaens die dan soldaet willende redden, door deze werd vastge grepen en samen verdwenen in den stroom. Een lier later heeft men hel lyk van Bastiaens opge visebt en naer bel gasthuis overgevoerd. De on gelukkige die zyne menschlievende poging met bet leven hctaelde. woonde in de Schuitslract en laet eene weduwe en zeven kinderen na. Uitsi.agDer geheentkkiezing van Oostende. De beer Pavol is met 81 stemmen meerder heid gekozen. De beer Van der Heydcn, kandidael van den burgemeester, beeft eene groote nederlaeg be komen. Men spreekt van bet ontslag van den lieer burgemeester J. Van lseghem. Men schryjt uit Yperen Kristelyke liefdadigheid. Eene welmee- nende ziel, te Poperinghe, vernam dat de zus ters der Lamottesehool eene omhaling in stad gedaen hadden. Ziende dat zy vergeten was, en meenende dal nog andere goedhartige personen in dit zelfde geval konden zyn, heelt zy op zich genomen eene nieuwe inzameling te doen. en donderdag laelst is zy de vrucht van haer liefde werk. 344-50 fr. aen dc zusterkeus komen be- handigen. Dank en eere aen deze edelmoedige ziel Men schyft uit Bergen Onlangs hebben wy gemeld dat vrouw Blanpain, de giftmengsler ran 's Gravenbrakel, zich vrywillig en met behulp barer onderste tanden, een stuk van niet minder dan 12 centi meters van liaie tong bad afgebeten, ten einde niet meer te moeten antwoorden op de vragen van den onderzoeksrechter, 'l en gevolge d«z.er operatie bad /y veel bloed verloren en bel over gebleven stuk barer tong zwol zoozeer, dat zy. gedurende eenigen tyd, slechts langs den neus eenige versterkingen kon gebruiken, doch beden is de beschuldigde genezen en. hetgene bet meest Van al is le verwonde» en, is dal zy nu beter kan spreken dan vroeger. Te voren bad zy eene fluitachtige slem en nu spreekt zy zeer duidelyk. Vrouw Blanpain bad al bare bovenste tanden verloren, en als zy bare long bewoog, bracht dit by elk woord een fluitachtige gerucht te weeg docli nu bare tong korter is, is ook bare sprack duidelyker. Het scheikundig onderzoek der ingewanden van de personen, welke men veronderstelde door haer vergiftigd le zyn, is nog niet ten einde. Te Luik hadden talryke herbergiers den oproep beantwoord, welke bun door de dagbla den was toegeslueid, om zich in eene vergade ring le vereenigen, ten einde middelen te bera men, om de overdrevene eischen der brouwers te keer te gaen, welke den prys van het bier willen verlioogen. Verscheidene der voornaamste drankslylers hebben de oorzaek aengetonnd, door welke bet vreemde bier in Luik zooveel toegang beeft verkregen. Zy hebben eenpaiig bes'isl alle mogelyke middelen in bet werk le stellen, om de prysverbooging te bestryden, indien hunne voorstellen door hunne mede drankverkoorpers gunstig werden onlhaeld. Zy hebben dc kwestie opgeworpen van eene brouwery voor bun persoonlyk gebruik in te richten, of een oproep te doen tot de brouwers der andere sleden. Alvorens te scheiden, heb ben zy nocblbans den 'wenschuitgedrukt, voort durend in goede verstandhouding met de bou- wers te Link te blyven en de hoop te kennen gegeven, dat deze van hunne overdrevene eischen zouden afzien. Het onderzoek over de zapk der bende booswichten welke in February laetstleden te Luik zyn aangehouden, wordt vlylig voortgezet, en ten gevolge der bekentenissen, welke de plichtigen hebben gedaen, heeft men in den loop der vcrledene week, nog verscheidene personen aengebouden, welke in deze ingewikkelde za< k zyn betrokken. Behalve talryke diefslallen weegt er eene moordpoging met begin van uilvoering, en andere misdaden op ben. De beschuldigden zyn ten gelalle van 10 en men denkt, dal net onderzoek in tyds zal geéindig zyn, opdat deze zaek in den loop van den aenstaendon zittyd, voor de assisen zou kunnen worden opgeroepen. HOLLAND. Men schryft uit Rotterdam, 25 October Heden nacht ontstond er brand in den kelder van een verfmagazyn op hel Haegsehe veer boek der Raemslraet, boven bewoond door eenen vleeschhouwer. In een oogenblik stond alles in vlam de bewoners van liet bovenhuis hadden slechts gelegenheid bun leven te bergen, inet uilzondering van eenen lieer, die daer gestoffeer de kamers bewoonde, die door den rook schynl geslikt le zyn. Het geheele buis is uitgebrand, doch de belendenden zyn gespaard gebleven door de krachtige hulp van brandweer, politie, schuttery, garnizoen en mariniers. Van den in boedel is byna niets gered. Aen den cholera zyn, volgens bekendma king van den burgemeester van Rotterdam, eer gist t aldaer, 5 personen overleden. Sedert 21 October is te Dordrecht één persoon aengegeven als overledeti aen Aziatische cholera van 19 tot 25 October zyn 3 personen door deze ziekte aengetast en 3 daer aen over leden. Men leest in a hel Nieuws en Advertentie blad n van Gorinchem.Holland Dat de pillen en de zalf van mr. Thomas IIol- loway nog al voordeden hebben afgeworpen kan blyken uil liet volgende, dat wy uit bet Engdsch verla< ld hebben. Bovengenoemde beer doet een arcbilechtoniscb prachtig gebouw oprichten, bestemd tot opname en verpleging van weinig bemiddelde krankzinnigen. Daertoe heelt by afgezonderd 100,000 pd. sterl. en daereuhov» n nog 250,000 pd. s'. aengeboden 0111 in de nabyheid der hoofdstad (Londen) nog twee dergdykc gebouwen te doen verryzen. Het eene daervan zal bestemd worden tot op name van ongeneeslyken, liet andere voor on- berstclbaren. De 50 mill. Nederlandsch zyn door Holloway alleen voor de gebouwen als zoodanig gegeven. De meubelering er van en dc verple- gingskoslen moeten door anderen worden ge dragen. Hy heelt zich mei den minister Glad stone en andere nolabilileiten beraden over den omvang, de inrichting enz., en roept den raed van alle desbevoegden in, opdat de gestichten niet alleen architcchtonisch 111 de fraeiste, maer ook de best ingerichte in bet gansche land mogen worden. FRANKRYK. De toestand in Frankryk is niet veranderd. Eenige dagbladeren, de Liberie, navolgende, leveren zich aen vermoedelyke berekeningen over, aengaende den mogelykcn uilslag van de stemming over de heistelling van bel koning dom. DezelTde berekeningen zvn in dit oogenblik bet voorwerp van alle uitleggingen, heigeen de weinige waerde dezer gewaagde vooruitzichten betoont. Aldus telt de Libertè 537 stemme»» voor, 555 tegen, en 3D Iwyfelachlige stemmen. Dus onder de 353, die volgens dil blad moeien liet behoud der republiek stemming, lellen wy een veertiental afgevaardigden die zich geenszins geuit hebben, en wier stemmen, zoo wel in den eenen als in den anderen zin, Ivvyfclacbtig is. De Liberie doet nog iu 't getal 2 dooden komen de heeren Larrieu en Monier Hel is aldus, dut zy ter gunste der Republi-, k eene meerderheid vindt Onder alle voordehouding deelen wy eene tyding mede, die door de A'cue Freie Press van Weenen afgekondigd wordt zy meldt dat de graaf van Chambord, donderdag of vrydag, Frohsdorf zal vei laten,om zich naerde Fransche grens te begeven. Hy zou nocblbans niet dade- 1 k in zyn land treden by zou zich enkel iu bet bereik houden, om er zyne intrede te doen, zoodra de meerderheid der vergadering hein zou roepen. Van lieden af zonden al de byzon- derheden der plechtigheid geregeld zyn. Er zvn geene betere uitvinders dan de dieven. Sedert eenigen tyd schyneii de dieven te Parvs gedacht le hebbed dal er te veel paer- denhair in de banken der spoorwegtieineu zit. Laetst heelt de policie een»? ben.le kerels aen gebouden. die de spourweglyn van Vicennes exploiteerden. Reizende in de avondtrrinen, bielden zy zich bezig met de banken los te maken en ze door de portels op den weg to werpen. Daer trokken de medeplichtigen bet paerdenhaer uit en geladen met bunnen buit trokken zy verder op om hun werk voort te zeilen. Al deze kerels deden 't werk met verbe tering zy vonden bel gemakkelyker de kn sens open le snyden en eenvoudig bel hair er uit te balen, welk zy geniakkelyk onder hunne klee deren verborgen. Ongelukkig voar hen werd bet weldra dour eenen bediende bemerkt. Vier dieven werden te Clicliy aengebouden. Deze vangst is des le belangiyker, daer twee van de vier herkend zyn als hebbende deel geiuaekt van bet oproerig leger onder de Commune. Het Théatre Franc lis is weer begonnen op te voeren bet stuk van Jules Sundeuu Mllc. de la Seiglière, bet wemelt van zinspe lingen op de restauratie. Toen Destoornclles in bet laelste bcdryf, voor zyne vriend, de band vroeg van de freule, en lot den markies zeide o dit is de fusie van twee groote fumilien, richtten zich aller blikken naer een loge, waer zich Je hertog van Aumale met de koningin der Belgen bevond De andere loges, met de aris tocratie opgevuld, barstten le gelykertyd in luide toejuichingen uit. DU1TSCIILAND. Een herderlyke brief van Mgr den bisschop van Brcslaii, van 20 October, maenl de kiezers aen, zich iu groot getal naer de slembus tc be geven, en maiineii te kiezen die de onvervreemd bare rechten der Kerk zullen handhaven, en hunne onverbreekbare verkleefdheid aen bet koninklyk huis zullen beluigen, maer zonder de belangen des Opperboofds van de Kerk tc ver raden. Deze brief zal eenen ernstige» indruk op bel kiezerskorps uitoefenen, want hy stelt dui delyk de houding der katholyke geestelykheid vast, die men tracht in een valscli daglicht te stellen. ENGELAND. Londen, 25 October. SPANJE. De tyding^n aengaende den opstand van Car- thagena, die door de Madridsche dagbladen afgekondigd worden, stellen den toestand der oproelingen als gansch hopeloos voor. De ver deeldheid heerscbl onder hen, de schepen zyn in slechten staet geld en kleederen ontbreken. Brieven van opstandelingen, die door hunne bloedverwanten ontvangen zyn, geven te vcr- slaen, dal indien zy niet bewaekl werden, zy in groot getal de stad zouden verlaten, kn Madrid leidt men daervan af, dal de wederstand der lntrunsigentrs zyn einde le gemoed gaet. De toestand van Carlbagena gelykt aen dien van Parys onder de Coiniuune, onder dil oogpunt, dat hy nog lang zuu kunnen voortduren, indien een aenval der rcgeeriugslroepen er niet in gelukt dc oproei ige eleinenleu der stad tol on derwerping le brengen. Eene depechc van 25 October meldt dat deze aenval nakend is. Die zou tevens le land en te zee gebeuren. Te Madrid houdt men zich veel bezig met betgeen in Frankryk op het punt is verwezen- lykl te worden. I11 Spanje ook denkt men, dat de republiek al lang genoeg geduerd beeft, en derhalve wil men ook naer de monarchie terug- keeren. Natuerlyk wordt deze veldtocht bet hevigste geopend door ile Alfonsisten, en de dagbladen, oie viO"ger tegen hel herstel van alle monarchie waren, beginnen thans op le treden met een programma van een acnstaende monarchiek gou vernement. De Gazeta van Madrid kondigt een besluit van bet gouvernement af, waei'door de gewone zit ting der gewestelyke afvaerdigingen, die den 2 November moest geopend worden, voorloopig verdaegd wordtnocblbans staet het aen de gouverneurs vry deze vergaderingen byeen te roepen, iudien zy bet geradig oordeelen. ITALIË. Rome, 27 October. De Osservalore Romano en de Voce delta Verita trekken de inlichtingen in twyfel van den Némorial Diplomatique nopens de politieke voornemens, welke graef van Gbambord zou medegedeeld hebben aen de Europcesche kabi netten. De Osservalore gelooft niet aen de we- zenlykheid dier mededeeling, en zegt, dat dit eece beleediging is tegen 't karakter van den graef van Chambord. Het dagblad liaelt tot staving zyner bewering eeneo brief van graef van Cham bord aen, gedagteekend 25 January 1870, ge sebreven aen den beer Villemain, by gelegen heid van 't vluchtschriftLa France et !a Pa- pautc. Paler Beckx, gencrael der Jezuicten beeft besloten naer België le komen.

De Denderbode | 1873 | | pagina 2