Sl. Ceciliafeest. Ecu koninglyk bezoek. Afslag van 'l vleesch. grootschfi onderneming, zonder middelen en trots de machtigen der aerde droomen durfde Maer God kan rerht schryven op eenc krommj lijn. Hel zweerd der vervolging word uil de scliecde getrokken en hakte, gedurende 300 jaren, by de ell millioen kristenen in renperk en schouwburg, ongenadig al. Al ius bracht alles in vlam en vueren dreigde g'lieel de wereld in zyne scheuring ineê te slepen De Noordmannen kwamen als sprinkhanen over Italien gevallen om hel te verwoesten De Turken deden hunnen krommen sabel vreeslik rond de religie en 't Pausdom snerpen Luther, met zyne verwyfde en hebzuchtige aenhangers. helaemde Home als een Baby - lonic, verwees den Paus tot de dood der galgen en de religie tot de versmachling in 't modder gelyk de liberalen van lieden De omwenteling van 93 nam Pius VI gevan - gen, vergruisde de kerken en verdronk de priesters Bonaparte zond zyneu Radet en zynen Miolis naer Rome om Puis VII naer Fonlaiuebleau te slepen. En wat beeft men er mcègewonnen? Cod kan recht schryven op eenc kromme lyn. Na 300 jaren vervolging, rees Constanlinus op, en kwamen de kristenen uit de catacom ben gelyk de mieren De vreeslyke Altila week voor Leo I en de Noordmnnnen bescbaefden zich in de nubylieid van Rome De verwyfde Turken liggen mei den doods- routel in de keel, en men doopt onze bonden met de namen hunner veldoversten Luther trok bedronken uil hel leven, en de Janden die by bedierf, suizebollen in liet ge loof, en zien reeds adel eii geleerdheid naer Rome lerugkeercn Het moorddadig 95 tot aen de knien in bet bloed op de eene band liet hoofd van Louis XVI, en in de andere eenen gestolen kelk des tem pels, is zyn eigen dood gestorven, dal is te zeggen de dood der guillolien, locn de beul ■de kaek van Robespierre afscheurde Cod kan recht schryven op eene kromme lyn. Napoleon op S' Helena, onder de roede van Hudson- Lowe, sprak lol Bertrand generael, onze glorie schitterde gelyk de vergulde koepel der Invaliden maer de regens des ongeluks zyn gekomen enzen Pius VII trok terzelfder tyd naer Rome weêr, en gaf van de hoogte des Vatikaens zynen zegen Urbi et Orln en ook aen S' Helena. Laet dus de Bazen maer twyfelen, bel veiledene waerburgl bel toe komende en beide zullen zich de hand geven in deze spreuk Cod alleen kan recht schryven op eene kromme lyn. Wat wy van Pius VI en Pi us VII gezien hebben, dit zullen wy ook zien van Pius IX, maer daervoor moeten wy bidden, blyven bidden met gelooi lioop en betrouwen, want zeker is '1 dat de poorten der bel nooit de Kerk zullen overweldigen God alleen kan recht schryven op eene kromme lyn. Onze Koninglyke Ilarmonie-Maetschappy, Al Groeijcnd' Bloeijeiulbeeft zondag, 23 dezer maend, den feestdag barer Patroonheilige, S10 Cecilia, schitterend gevierd. I! nmL U'. jir.e_1ftfcSGcfefiS JI jyZl Cï iDifübVnei spelen van vele selioone en luisterryke muz\k- slukken, naer onze hoofdkerk begeven, alwaer zy, na de elfurenmis, twee kunststukken, namelyk, I" Opening van liet opeia, le Cheval de Bronze, (Auber), en 2° Fanlazy, op bet opera, Guulo en Genevra, (Halevy), mcesterryk hebben uitgevoerd. Om 5 ure namiddag had liet jaerlyksch b.'nket, in bel lokael der Maetsehappy plaels, vae aen over de honderd twintig leden deel genomen hebben. Onmogelyk te beschryven welke brocderlyke geestdrift bet gastmaei verlevendigd heelt, en met welke gulhartigheid de gezondlieidsteugen bejegend geweest zyn. De eerste dezer heildronken werd, door den heer Voorzitter der Maetsehappy, in welge paste en welsprekende bewoordingen, aen den Koning en aen de Koninglyke Familie voorgedragen, en door al de aenwezigen met handdaverende toejuiching begroeteen bewys dat onze Koninglyke Harmonie-Maetsehappy Vorst en Vaderland getrouwvol bemint en eer biedigt. De tweede gezondlieidsteug, werd door den Ondervoorzitter, M. K. Lienart, in de gulhar- tigste en welgemeendsle woorden, voorge steld en was den beer Voorzitter der Maet sehappy, onzen achtbaren Burgemeester, M. Van Wambekf!, toegewyd. De levendige ver rukking welke deze dronk, en de gepaste ant woord die daerop volgde, in al de gemoederen deden outstaen, zyn een sprekend bewys van de hoogachting en genegenheid, welke de Maetsehappy den Heer Van Wambeke toe- draegt, en welke nog van dag tot dag aen- groeijen. en door al de weldenkende burgers meegedeeld worden. De verdere teugen aenlialen en zeggen boe zy met gulhartige toejuiching beantwoord ge weest zyn, is ons onmogelyk de ruimte van ons blad ware daertoe onvoldoende. Gedurende bet gastmaei, en meestal na de heildronken, zyn er selioone cn kunstryke zangstukskens gezongen geweest, welke met geestdrift tocgejuichd werden ook hebben de heeren B. Delooze en J. Holman, de eer ste, op de viool, en de tweede op liet, door hem samengestelde harmonium, de feest, met die kunstryke behendigheid, welke hen ken schetst, vêraengenaemd, in selioone uitge zochte muzykstukken die bun tot lof dienen, en door eene onuilsprekelyke goedkeuring van geheel hel aenwezigend korps bekroond geweest zyn. Het feest heeft tot laet in den nacht geduerd. Onnoodig te zeggen dat broederlvklicid en op rechte vriendschap, daer, even als naer ge woonte, van liét begin tol liet einde geheerscht hebben, en dat alles in de allerbeste orde is afgeloopen. 's Auderendngs is om 10 ure eene mis in onze parochiale kerk gelezen geweest, tot lafenis van de zielen der overledene leden der Maetsehappy godsdienstige oefening wner- nen, gelyk de andere jaren, bet grootste getal der Leden deel genomen heeft. De Bicn Public deelt ons het volgende mee Oude dagbladen en oude boeken herlezen is nllyd goed. Een boekdeel van den Journal historique door Kersten, (aflevering van I No vember 1837) doorloopendc, vinden wy er in helgene volgt De Koning en de Koningin der Belgen hebben twee dagen iu Gent doorgebracht, ter gelegenheid der inhuhling van den yze- renweg in die stad. Hunne Majesteiten hebben de St. Michiels-kerk, een meisjes- weezenliuis, verst heidene nyverlieids-gesticli- ten en anderen bezocht. Iletgene hunne aën- daclil bovenal gaende raaekte was liet Groot Reggynliof, een merkwaerdig gesticht, bovenal in dezen tyd dat verscheidene steden, waer zeer bloeijende beggynhoven waren, dezelve laten vervallen, zonder ernstig in te zien welk, zelf stoffelyke belangen zy voor de stad opleveren, hetwelk er later zal door Iydcn. Hunne Majesteiten zyn aen de Kerkdeur dooi de Juffer Overste en deri E. 1'. Dominicnen, pastor of geeslelyken besiueider van 't Hol ontvangen geweest. Vervolgens hebben zy een klooster bezoclil, Wacr Hare Majesteit de Koningin geheel liet huis, de cellekens der Zusters, derzelvcr gemeenschappelyken refter, en het kleine scliapraeiken waer elke Zuster baereigeri huishouden doel, de keuken en liet zedige maéllyd dat elke van liaer voor zich- zelve gereed maekte, derzelvcr algemeene zacl voor het handwerk, omstandiglyk willen zien. De goedheid en de goedaerdige gemeen - zaeinheid der Koningin hebben die goede Zus ters verrukt, die zich verheugden uit den mond van Hare Majesteit te vernemen dat Zv ten allen tyde derzelvcr beschermster zou wezen. Op zyne beurt heeft de Koning zyne tevreden heid betoond en zyne liooge bescherming beloofd. Aen de Jutter-Overste beeft by ge zegd, dat by met vreugde zag welken zoeten vrede, en welke gelukkige stilte daer lieeiseh- ten. Met de kensclielsehende eenvoudigheid des beggynhofs antwoordde de Overste over zes jaren, genoot Uwe Majesteit ook eene geluk kige stilte maer zy heeft dezelve, voor ons geluk gelieven ten besten te geven. In 1837, beloofde Koning Leopold I zyne liooge bescherming aen liet Groot Beggynbol van Gent. Vyf en dertig jaren later, zien wy liaest het Beggynhof uit Stads omtrek ver- dwynen.... Men ziet wel dat, in onzen leefijd, de Koningen regeren en niet besturen. De koninglyke bescherming is van geen zeer zwaer gewicht, als liet liberalismus de vveeg- scliael iu de band heeft. Welk ware liet lot van ons schoon Beg gynhof geweest, indien de liberalen er mees ter van gebleven waren Zou 't Verbond dat vraegske niet wille» oplossen VOLKSKAMEtt. Na eene redenering van M. Lehardy de Ceaulieu, heeft de Kamer, in zitting van don derdag 27 dezer maend, met 77 stemmen legen eéne, die van M. B. Dumortier, het wetsont werp gestemd, waerby -het Goevernement ge machtigd wordt liet munten der zilveren vyf- franksstukken te bepalen, o( zelfs op te schorsen. De afkeurende stem van M. R. Dumortier is te begrypen. Zy is een logiek gevolg der rede voering welke de achtbare vertegenwoordiger van Rousselaere, tegen liet wetsontwerp, uit gesproken heeft. Maer wat waerlyk onbegrypelyk is, dat is de goedkeurende slem van M. Frère-Orban. Na de bitsige en liekelzucliligc ziflery waer- lieeft na, doer twee wydloopige redevoerin gen, waerby liy al zyne krachten ingespannen beeft om de financiële onkunde van M. Malou te bewyzen'eenen maetregel goedkeuren welke door dezen Minister voorgesteld wordt, en waerby hem, in zekeren zin, een willekeu rig vermogen toegekend wordt, dat komt vreemd voor!! dat strydt waerlyk tegen de gezonde rede Maer Mr Frère heeft veel van die grillen zulks is den goden van den doctrinairen hemel toegelaten, en de liberhaters geloovigen zeg gen nederig en eenvoudiga Iletgene Frère zegt is wel gezegd alwal Frère doet is wel gedaen. Raed pleegt liever al de doctri naire dagbladen, te beginnen met riicho du Parlement, en mot ons geuskensVerbond te eindigen, cn ge zult zien dal al hun gezeevër tegen hel huidige Ministerie, Frères aenmer- kingen voor begin, en, Frères aenmerkingen voor einde zullen hebbenWat geeft de waer- heïd voor die moorteljannen Bara, Bergé, Frère en tutti quanti bewierooken en hemel hoog verheffen, is dat niet het eenigstc dat hun opgelegd wordt Mogen zy anders doen Neen. Daerna heeft de Kamer met het onderzoek van het wetsontwerp, dat bepalingen stelt aen de wet van 1850, op het bestuer der zothuizen, aenvang genomen. Hadden wy iets in de Kamer te zeggen, wy zouden ook de ongerymdlieden van de geuskens willen zien beteugelen. Verscheidene vleesclihouwers te Brussel hebben eindelingc aen den drang der open bare denkwyze gehoor gegeven, en den prys van 't vleesch verminderd Jammer is 't dat er moet opgemerkt worden dat de afslag teenemael onvoldoende is 10 centimen. wanneer de prys van 't levende vee meer dan ZQ centimen per kilo verminderd is. Hoe onbeduidend de alslag der brusselsclie vleeschhouwers zy of niet, moet men toch bekennen dat zy zich naer T openbaer ge voelen welen te regelen. Welke is de rede dat onze vleeschhouwers 't voorbeeld, hunner ambtgeiiooten uit de hoofdstad en andere sle den van ons Land niet navolgen? Zou't vee biermoeijelykergevonden worden? Stael bet in onze streken aen hoogeren prys Wy deu ken liet niet, want wil men de rondborstige opmerkingen van deskundigen gelooven, dan is er alhier ruim zoo veel, of mogelyk meer reden om lot eenen voldoenden alslag te kamen dan in andere plaetsen. Indien dit waer is, gelyk liet schynt dat er niet aen le twyfelen valt, dan zouden onze vleeschhouwers zich toch ook wel wal naer de omstandigheden moeten welen le ge dragen, en met den alslag te werk gaen, gelyk zy met den opslag gedaen hebben. Hoe veel kleine burgers en wei kende mensclien zyn er tegenwoordig niet, die T vleesch als een weel derigheids-voorwerp moeten aenzien, omdat dc hooge prys dezer eetwaer hen belet van dezelve te nuttigen? M. Vandenabeele, slachter te Ronsse, heeft den prys van zyn vleesch van 2 fr., op 1,GO den kilo gebracht. o Dus 40 centimen afslag. Vandenabeele is een eerhjk man. (Landbouwer.) PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. BISDOM VAN GENT. Do Eerw. Heer Gliysels, pastor te Impo, is in dezplfde hoedanigheid benoemd le Ophrakrt by wordt vervangen door den Eerw. lieer G. D.ilschaert, pastor van Oi i oir. De Heer Com- l>ekc, uit bel Seminarie, is professor benoemd in bet geslicht van Gyzegem. De Monitmr li«*rinnerl liet publiek, dat de treinwachters gefioiiden zyn aen de personen, welke zich zonder regelmatig billet op den trein bevinden, een of meei billelten af te leve ren in evenredigheid der gereclameerde som. Deze billelten moeien in dc tegenwoordigheid van de rei.igers geknipt worden, liet m< t afle veren dezer billelten moet een bedrog doen ver moeden. De reizigers, welke zonder van een regelmatig billet voorzien le zyn, op den trein plaels nemen, stelle» zich bloot aen gerecli- teilyke vervolgingen en eene koele. De lieer Anspach, vriend van de commu nard Barodet, beeft op het Ste-Ceciliabv st te Brussel, zaterdag avond, getoond, dat iiy van kop lol tepil in de wol geverfd is. liet opperlioolJ der Brusselsehe po'lcie, wel ker kiesbenioeijingen men kent, beeft op dit banket gepleit VOOR DE ZALK DER GE- MEENTELYKE VBYIIEDEN. Was bel niet Voltaire, die schreef De l'ald.vce, de l'audace, toujours DE i/aüDACE De stad Brussel bezii 864 openbare we gen, waeronder 446 stralen en straetjes, 349 gangen, 33 openbare plaetsen en 14 boulevards. Al deze wegen te santen genomen, hebben eene legle van 127 kilometers, byna den afstand van Verviers tot Antwerpen. Talrvke diefstallen werden dezer dagen gepleegd iu de Noorden-statie le Brussel. Èen stoute dief, exploiteerde de wachtzalen en nam liet oogeublik waer, dat de reizigers een oogen- blik hun reisgoed verlieten, om liet le stelen. De policie van St.-Joost-len-Noode bad vruchteloos pogingen aengeweud om de dieven te ontdekken, toen den zaterdag avond, Michel Boene, bediende der statie, de beslissing nam de waekzaemheid op zich te nemen. Te dien einde kleedde liy zich als een Engelsclinian aen en wikkelde zich iu een chale-laitan, zette eene vellen muts op liet hoofd, en met een reiszak in de hand, drong hy in de wachlzael van eerste klas. Hy zette zich op eene bank, plaetsle zyn reis zak nevens hem, en gehaerde dal hy sliep. Wel dra kwam er een kerel rond hem draeijen, maekte cenig gerucht, inaer daer de reiziger zich niet verroerde, veronderstelde hyhem diep in slaep gedompeld, en van het oogenblik ge bruik makende dat er niemand in de wachlzael was, nam hy den reiszak weg, en verwvderde zich. Terstond richtte de bediende zich op, wierp zich op den dief, nam hem vast en geleide hem by den statie-overste, cjie. na hem ondervraegd le hebben, hem in de Kleine Karmelieten deed opsluiten. De dief is geboortig van Boussu en was by zyn proefstuk niet. In zyne wouing heeft men eene menigte voorwerpen gevonden van diefstal voort komende onder andere, stalen, die in eenen reiszak hebben gezeten, voor dry dagen ont vreemd, en waerin zicli ook eene som van 300 fr lipvpnd. alen scliryR uil Antwerpen Bp AND AEN BOORD VAN EEN SCHIP. Wy Iieb- ben eene groote zeeramp in onze haven te be treuren. De Amei ikaensehe drvmaster West-Moreland, kapitein Heron, is gedeèllelyk door de vlammen vernield. De West-Mor eland is een groot vaer- tuig van ongeveer loUO Ion vracht, en had vry- dug laelslleden het anker gelicht, om met ballast naer Key-West te vertrekken, doch ter oorzaek van het sh-cht weêr en hevigen stormwind, was hel vaerluig genoodzaekt, tusscheii de Boerin- nensliiis en Kastcclhoek, hel anker nogmaels te laten vallen, om heler weer ai le wachten, eri het isaldaer dat liet schip maendag morgen in brand is geraekl. Uel vuer is rond 5 1/2 ure ontslaen. Verscheidene sleepstoomers, alsook de over zetboot la Ville d'Anvers, en verscheidene kleine vaertuigen, aen boord liebberule de baven-over- lieden, den waterschout, loodsen, werklieden enz., zyn onmiddellyk ter plaetse gesneld, om hulp aen hel brandende vaerluig en aen de' be- nianniijg le verleem-n. Soldaten der omliggende forten aldaer, alsook een groot gedeelte der be manning van de pelroolsehepen, welke voor Aiistruwcel ten anker liggen, zyn insgelyks toegesneld. De West-Moreland ligt gestrand op dc plaet van Kasteelhoef:de vlammen stegen den «an- sclien morgen uit liet schip omhoog. Er bevond zich veel volk aen de Werf, om in de verte dit groolsch en indrukwekkend tooneel te zien. De pontenniers zyn ten 10 ure met de stoom- spruit ter plaetse gesneld de pompiers bevon den zich reeds van 9 1/2 ure ter plaetse. Wy vernemen nog Het vuer is uitgeborsten op hel oogenblik, dat men liet anker meende le lichten, om te vertrekken. Iu een oogenblik stond liet vaerluig, van voor tot achter, in vuer en vlam cn liet scheepsvolk had slechts den tyd om het klcêrgoed te redden en te vluchten. Men weet op welke wyze de brand is ontslaen. Denk aen de krachtige pogingen, is men tegen den middag den brand meester geworden en men hoopt bet vaerluig gedeellelyk te redden. De masten en touwwerk zyn tolael weggebrand. De pontonniers, pompiers en hunne overheden zyn nog voortdurend Ier plaetse. Van aen de Werf zag men de vlammen ver minderen. De West-Monland kwam hier, eene maend geleden van Philadelphia aen met 78GI vaten geraffineerde petrool, op order. Het schip is te Philadelphia in 1851 gebouwd, en hoort toe aen den lieer Soiners, aldaer.Het vaerluig is verze kerd. A ad ere by zonderheden. Men hoopte hot vaerluig gedeellelyk le redden, en dit verdub belde de inspanning en de kracht der moedige redders. Buiten de pompiers cn pontonniers, waren er ook een dertigtal mannen van goeden wil toege sneld, en tot aen de knieën iu bet slyk gezakt, zwoegde men ouophoiidelyk voort. Ongelukkig, de hoop om een gedeelte van het schip te kunnen behouden, is niet van langen duer geweest. De IVest-Moreland is een oud vaerluig, sedert meer dan elf jaren is er niets dan petrool meè vervoerd, en bygevolg is hel gansch met deze brandstof als doorweekt. Een sterke oliereiik lieerselitc voortdurend in het ruim. In den namiddag bv het klimmen van 't water drong liet schip vol water, en men dacht dat men weldra de brand tolael zou uit- dooven, doch juist liet tegenovergestelde had plaels. Gelyk men weel is petrool eene zeer door- dringbare stof. In liet ruim van de West-M ore land, gelyk dit liet geval is in al de schepen, welke deze brandwaer vervoeren, bevond zich dan ook nog eene zekere hoeveelheid naphle, voortkomende van liet/weeten der vacljes. Hel water dat in liet schip drong, bracht de olie, boven, en zoodra deze hel vuer bereikte, stond in een oogenblik liet groot schip undermacl, van voor tol achter, in vuer en vlam Nu viel er aen geene redding meer te denken de moedige werkers werden byna verstikt dooi den sterken rook, welkp uit den vuerpoel opsteeg en eindelvk, tegen den avond, uitgeput van vei m oei je nis, moest men de plaels verlaten en de West- Moreland aen zyn lot overlaten. Het was 6 ure's avonds toen de pompiers en de pontonniers naer Antwerpen terugkeerden. De haven overheden zyn tol 7 1/2 ure 's avonds ter plaels gebleven. De Wcst-Moreland is tolael verloren. De schade wordt op 500,000 fr. gcichat. Er is niets van den inventaris, noch van de papieren kun nen gered worden. De matrozen hebben bun klecrgoed kunnen redden maer wal den kapitein en tien sluorman betreft, deze hebben groote verliezen onder- gaen, byna al 't kleeigoed en koslbaerhoden, loehoorende aen den eerste, zyn door liet vuer vernield. Wat den tweede betrelt.deze heeft 500 dolla-s in den brand achtergelaten. De ramp wordt aen een ongeval toegeschre ven zo. dag avond was men met licht iu liet ruim geweest om te zien of hel schip geen lek had, en men denkt, dal er een glonsler gevallen is. Later is het ruim g sloten en 's morgens toen men de luiken opende, sloegen de vlammen uit het vaerluig. Eene veers, welke dezen morgen doo' een beenhouwer van Borgerlioul op de veemarkt le Antwerpen, gekoeld was, is op de Geineeme- plaels aen haren geleider ontsnapt. Het dier liep brullend op de boulevards, bet Kasteelplein en door een groot gedeelte dor 4" wyk, terwyl bel overal schrik en vernieling veroorzaekle. Op de St-Andriesplaets is bel woedend dier den krui deniers- en porceleinwinkel der weduwe Fabri binnengeloopen en lieefl er veel schade aenge- riclit. Vrcuw Fabri zat juist mol liaer kindje op den schoot achter den toog koers winkels aerdappe- len le schillen, loen liet dier liaer huis instorm de. Dat men dus oordeele over den_ schrik der ai me vrouw. Tol de wieg van hel kindje werd door hel beest omvergeworpen. Men heelt in het huis der ontstelde weduwe deuren en ven sters open gezet, en toen eindelyk bet dier, ge heel bebloed, door de wonden, welke het in zyne dolle vaert opdeed, terug op strael kwam, is hetzelve naer de Boeksleeg gehold, waer liet de Spiegelpoorl binnen liep, zonder echter op die plaels eenige noemenswaerdige schade te ver oorzaken. Eenigen tyd later is men het dolle dier naby liet Kasteelplein meester geworden, en werd bei daer aen eenen boom vastgebonden. De schipper Jan Voel, heeft de verledene week ter hoogte van Saftinge, in de nabylieid van '1 fort Bath, een kleinen vvalviscb gevangen, een duizendtal kilogr. wegende en metende van 't hoofd tot den staert 4 meters 20 centimeters dus zoo wat 15 oude voeten. up tie vimmen gemeten, heen liy eene uiKtc van 2 meters 30 centimeters, Het me.nschf.lyk iioofdhair. Hel is een oud vooroordeel waeronder niet zelden de ge zondheid schade lydt. om hel Iioofdhair, zoowel in den winter als in d<-n zomer zoo kort moge lyk af le knippen. Velen scheren zich het hoofd zoo kael als een stoppelveld, en zeggen dat dit ge/ond is Niets valscher dan dit! Afgezien hier van zelfs, dat een vol hoofd liair den menscli lol sieraed versterkt, moet men toch niet vergeten, dat in de wyze inrichting der natuer ook het hair eene rol te vervn'Ien heeft, en deze b( staet hierin, dat hel den schedel, waeronder zich de hersens met hare fyne zenuwvlechten bevinden, de ooren en den nek tegen veikeeide in.loeden van het weder beschermen. Zeer dikwyls zyn de oorzaken van gebreken van T gehoor en langzamerhand van geheele doofheid hierin te zoeken, dat de oorschelp niet tegen koude winden en vochtigheid bedekt is, terwyl liet hair juist de beste bedekking vormt. Nog gevaei lyker is hel dikwyls om kou te vatten in den nek, daerom moest in de koude jaei-ge- lydcn het liair minstens zoo lang zyn, dal het tot aen de kraeg van den jas of tot aen de das reikte. Overigens beschermt ons ook in den zo mer hel hair tegen de felle zonnestralen. Er is geen gemakkelyker middel, een paerd zoogenoemd tegen de kou te beschermen, dan een deken over den mg ie werpen menig koetsier deukt, dat hv, door dit le doen, byzon- der goed voor zyn dier zorgt. Evenwel zal men by nadenken inzien, dat dit zoo niet is. Vele der ziektegevallen by paerden ontslaen in de longen de zwakke deelen, zoo vilbaer voor slecht weêr of strenge kou huizen in de borst, en juist de bo^sl is het, die men gowoonlyk on bedekt laet, ten spel aen weêr en wind. In Engeland gaet men anders le weik vele voerlieden aldaer maken een dikken wollenlap of kraeg van achter om den haem van hunne paerden en laten die bedekking tot over de borst en schoften afhangenmeestal bindt men dan de deken van onder door riemtjes om het boven ste gedeelte der vcorbeenen vast, om liet op- waeien te beletten. Dit is de ware. wyze, waerop men liet dier kan beschermen. Een allerbeste middel om brandwonden zeer Bi'OEDiG te genezen. Neem een stuk van oenen lindenlak, versch van den boom of struik afgehouwen, zuiver liet dal is te zeggen, schrap zachtjes den builensten, donker groenen ol zwarlachligen bast af, waer van men bet af- schraepsel wegwerpt. Schrap dan zoolang als er witachligen bast op is of tot op het hout. Leg dan een handvol van dit afschaepsel in kokend water, en laet het nog dry of vier minuten koken Aldus zult gy een lymachtig sap of ela- slicke pap bekomen. Steek er dan eenen of meer linnen doeken in, vo'gens de groote en het getal der brandende plaetsen, zorg nemende bet af soli raepscl wat le verwyderen, opdat bel aen de doeken niet hange. Wanneer de doeken met dit vocht beladen, geijoogzaem verkoold zyn om aen de wonden geen inder toe le brengen, leg ze er warm op. Men mag de doeken er niet laten op droogen, en moet ze op hierboven ge melde wyze ververscben en altyd nat houden. Tracht ook, by elke verversching, andere pap te maken, omdat die door het staen en liet in dompelen der doeken hare hoedanigheden ver lies».. Brandwonden, die reeds gedurende eenen zekeren tyd, aen alle middels wcerstaen hadden, gaven binnen den tyd van twee dagen liet voor uitzicht eener volle genezing. Men laet welen uit Meenen. dal er kwestie is van eenen yzerenweg van Brugge op Rysel. Ily zou komen van Brugge langs Oostkamp, Roese- lare, Meenen en Moes< hroen. HOLLAND. Woensdagavond omstreeks 10 uren had le 's Hot logenbosch in de Tolbrug kazerne een voor val pl.iets. dat zeer ernstige gevolgen had kun nen hebben. Nauwelyks was de soldaet D., vrywilliger van de 4" comp. 4-' bat. 5e reg. inf., die in beschon ken toestand te huis was gekomen, op de kamer, of eenige soldaten kwamen naer beneden stor men en vertelden, dat genoemde D. andere sol daten en vooral zyn beste vriend, die by door de kamer sleurde mishandelde. De commandant der policiewachl begaf zich daerna naer boven, doch keerde terug om hulp te balen. Middelerwyl voorzag D. zich van pen geweer en een pukje scherpe patronen, die hy op de andere soldaten afvuerde. De officier, die juist in de kazerne was tot het houden van avondappel, ontbood eenige man schappen, niet bevel genoemden D. zoo mogelyk aen le houden, en indien dit volstrekt onmoge lyk was hem onschadelyk te maken. Na veel moeite en na op hem gevuerd te heb ben, gelukte den officier en een korperae! hem in hunne macht te krygen, waerop hy geboeid in arrest werd gebracht, waer hem op bevel van den inmiddels geroepen officier van gezondheid de dwangbuis werd aengedaen. Eerst laet in den nacht kwam.hy tol bedaren. II y was lydcndc aen delirium tremens. Te ver»onderen is het, dat hy met de acht scholen, die door hem gelost zyn, gelukkig nie mand heeft getroffen. De muizen, die dit jaer vooral in de klei streken vuil Friesland zeer tol nadeel van den landbouw zyn geweest, zyn nog met verdwenen. Om een denkbeeld te maken van de groote schade, door dat gedierte veroorzaekl, wordt medegedeeld, dat een landbouwer in Rauwer- derliem, die voor 50 koeijen hooi had kunnen J winnen, slechts voor 10 hooi beeft gekregen, terwyl bedoelde landbouwer door middel van gaten met muizen-boren geniaekt. ten minste 43,000 muizen heeft gevangen. Zeker wel een bewys hoe menigvuldig dit ongedierte in de Ijnden aanwezig was. "t Is le hopen, dat de overgeblevenen dezen winter, door sneeuw eu voisl mogen worden verdelgd. Te Maestricht werd dezer dagen eene i vreemdsoortige weddenschap aengegaen. Een burger had zich tegenover eenige andere bur gers schriflelyk verbonden, om zich le begeven in de kooi der leeuwen van eenc menagerie, welke zich aldaer bevindt. Voor die Jaed zou den hem 100 flesschen wyn worden verstrekt, terwyl-by de niet uitvoering van h. t waagstuk, hy een gelyk getal flesschen verbeurde. Onze j man trad nu in overleg met den dicrecleur der menagerie, die, door een-herliaelde verlooning, j de leeuwen aen liet gezicht van den vreemdeling gewende, en hem ten laelsle met zicli in de koui nam, welk bezoek zonder eenige sloornis afliep en den roekeloozen, doch onverschrokken wed der weddenschap deed winnen. FRiAKRYli. De geruchten, welke sedert eenige dagen le 1 Parys in omloop waren over de tegenwoordig heid des graven van Chambord in Frankrvk. worden door de France bevestigd De graef zoti te Dompierre verblevec hebben by den hertog de Luynes. Het schynt zelfs, dal hy eenige dagen te Parys zou verbleven hebben, doch dat j deze reis geheel en al vreemd was aen de noli- i liek. 1 De Journal ofjiciel kondigt de wel af, die I aen maerschalk Mac-Malion de uitvoerende macht voor een tydsvcrloop van /.even jaer ver- j leent, en die tevens bepaclt, dat de Nationale i Vergadering binnen de dry dagen na die afkon- diging, by geheime stemming, de commissie zal benoemen, die met het opmaken van betont- j werp der grondweltelyke schikkingen gelast is. i De maerschalk Mac-Malion heeft gister aen de Nationale Vergadering eene boodschap van bedanking toegesluerd. Duerin belooft hy een krachtige beschermer der orde en een ge trouwe steun van de besluitsels der Vergadering te zyn. Ziehier de ouderdom welke de voornaamste personen op wie op dit oogenblik het publiek liet oog heeft, binnen zeven jaren zullen bereikt hebben. Graef van Chambord, 60 jaren de keizerlyke prins 25 jaren oud genoeg om van zich te doen hooi en, de graef van Parys, 42 jaren de hertog van Charlres 40 jaren de hertog van Nemours, 66 jaren de pr.ns van Joinville, 62 jaren de hertog van Atimale, 58 jaren prins Napoleon Jéróme, 58 jaren maerschalk Mac Mahon, 72 jaren Thiers, N5 jaren; Gambella, 42 jaren Cliangarnier, 100 jaren. Ziehier boe de Union de boodschap van Mae.-Mahon, en de plichten der Nationale Ver gadering, beoordeelt Pe boodschap van den maerschalk Mac- Malion is kort liet is geen gebrek. Lange uit leggingen zyn er nutteloos de goedkeuring zelfs kan lot eenige woorden gebracht worden. Gy zult in my altyd, zegt liet opperhoofd van liet goevernement, eenen vasten steun der orde vinden. Het is de wezenlvke dienst van alle mael- scliappelyk gezag, en de verklaring van den maerschalk beantwoordt maer aen de noodwen digheid. evenals aen het vertrouwen der eer- lyke lieden. De maerschalk voegt erby. dal hy altyd de getrouwe verdediger van de beslissingen der Vergadering zal zyn. Het is van deze beslissingen, dat de ware orde moet afhangen. Dc Vergadering beeft dan eene veranl- woordelyklieid, liooger dan die van den maer schalk, en ind'en de maerschalk de macht be looft, is het aen de Vergadering, den wil le loonen. De orde spruit voort uil een zedelyk doel, ondersteund door eene geregelde uitvoering. liet pilitionnement voor 't herstel der Konings vermindert in Frankryk niet. Iu de meeste departementen vvordpn verzoekschriften in dien zin onderleekend. Frankryk is moè van den voorloopigcn toestand, die. zelfs in Parys, den handel en de nyverheid doodt. Zonderling, voor zeker het parlement durft den Koning niet roepen het volk roept hem als zyn redder Dc Journal officiel van maendag avond kondigde de lysl van liet nieuw miiiisterie aen. j

De Denderbode | 1873 | | pagina 2