won, roepen en lieren AU BALCON l.Ol DE CARTON, RENDEZ-NOUS NOS MILLIONS Zulke mannen, zeggen \vy, zyn niet konings gezind, want limine handel wyze is onvadei- landscïï, oproerig cn schandalig. Zekere ofti- eieren der aelslersche Garde-Comick hehhen alsdan te Brussel mee geschreeuwd cn ge huild, en gy, \'erbonds$u\, die heiorgaen onzer garde comiek zyt, keurt hunne handelwyze goed, dacruit besluiten wy nog eens te meer dat een groot deel van het korps officieren onzer garde-comiek niet meer koningsgezind is cn dal hel misschien om die reden is dal hel aen den TV Ueum niet aenwezig was. Wat acngact uwe vraeg om welke reden de officieren der 2 compagnie 1"" Bn ook den Te Ileum niet hebben bygewoond, vraeg eerst aen kornel Spiritus waerom by die lieeren niet hoeft. uitgenoodigd, en dan zullen wy u ant woorden, welle verstaen, als gy ons de ant woord van Spiritus mededeelt. Be verbondssnl spreekt ook van een aen de kamers toegezonden reklaem van 47 personen, diedToor 't schepenen kollegie by de nieidienst- doende Comieke-garden zyn gerangschikt. Wy zullen daer lieden niet op antwoorden; \yy zullen de acngekondigde bespreking in de Aolkskamcr \au gezegd reklaem afwachten iets waer wy overigens zeer gerust in zyn, omdat wy verzekerd zyn dat het noch onze vrienden, noch wy zullen zyn die er van hunne pluimen zullen laten. ('•arde a vans, verzilverde en gepluimde jannen, l}ar Ie flanc druil recht tien marmiet in IV.'!.... FAKCY-FAIR. Be by val welke de eerste Fancy-Fair te hemt gevallen is, heeft de eerbiedwaerdige Barnes besluerslers dyrzelve aengemoedigd. Ju dit oogenblik houden zy zicb onledig met liet terstaud brengen eerier tweede, waervan dc opbrengst byzonderlyk tot liet zoo ver- dienslélyk werk van 't'onderwys der arme kinderen zal gebruikt worden. Beze zorgvuldige beschermster van den arme hebben deze week omzendbrieven uit geven waerdoor zy de medehulp der liefdadige lieden inroepen. Haer oproep, wy zyn er van overtuigd,— Jiaert vergenoeging in al de harten welke het goede beoogen elk zal wedyveren om het zyne by te brengen, ten einde deze nieuwe FANCY- FA IB zoo luisterryk mogelyk te ma ken, en dcrzelver beloop in evenredigheid van de verdienste der inrichting te stellen. Al de voorwerpen, zoo luidt de omzend brief, welke luier zullen toegestuerd wor den, zullen met de grootste erkentenis aeu- vaerd worden al wat tot den handel behoort, zooals, sigaren, lekkornyën, lekkernydoozen, faiitasievoorwerpen, kinderspeelgoed, en bo venal kleedingstukken en stoften den arme dienstig. Zietdaer wat er in de Fancy-fair zal verhandeld worden. Be beseliormdames koesteren de hoop, en wy mogen liaer verzekeren dal die hoop gegrond is, dat elk weldenkend armgezinde de Fancy-fair met zyn bezoek zal vereeren. Beze zal open zyn dynsdag 6, woensdag 7, donderdags en zaterdag 10 January 1874, in den Kring de Vriendschap, Zouistraet, van 10 uren 's moi'gends lot 7 Uren 's avonds. Op elk dier dagen zullen, om 6 uren, den kinderen aengename verrassingen aengeboden worden. Van heden af, mogen de gillen M. LEIRENS- ELIAEHT Brusselseheslraettoegezonden worden. Be menschlievende stichtsters van da fancy- fair gelieven onze gulhartige dankhaerheid ie aenvaerden voor hare krachtinspanningen, om hel noodlydeud menschdom hulp en on derstand te kunnen aenbieden, en den armen kindei en een, op Godsdienst en zeden ge- slaefd onderwys, te verschaften, waer derzel- ver geest met nuttige kennissen, en derzelver harten met godvreezende denkbeelden verrykt worden. VOLKSKAMER. Be Kamer heelt, in zitting van dynsdag, na eenen hevigen redetwist de petitie der Aut- werpsche vlaemscligezindeii, het gedrag la kende van den Statie-overste eu verdere bedien den te Leuven, naer den heer Minister van't inwendige verzonden. Beze verzending, welke in geener voege de oplossing der kwestie van 't gebruik der vlacmsclie tael in besluerlyke zaken raekl, moet aenzien worden als eene krachtdadige prolestatie tegen de versmaden de wyze op de welke de liberale minderheid der Kamer een rekwest zocht van de hand te wyzeu waerin voorstaenders der vlaemsche zaek betrokken waren. Verders heelt de ver gadering zich onledig gehouden met de be- raedslaging nopens hel wetsontwerp, dat wy- zigingeu toebrengt aen de wet van 18 juni 1850, over het regiem der krankziunigings- huizen. Verscheidene redenaers voor en tegen het wetsontwerp hebben het woord gevoerd. Dendermonde, 4 December 1875. Uenderhode, Dynsdag is voor de korrektioniieele recht bank alhier verschenen, de genoemde F. L. Callebaut, van Aelst, onder betichting van by den Kutholykeii Belg eene ruit te hebben uitge slagen eu (mishandelingen te hebben gepleegd op eenen politieagent in de uitoefening zyuer bediening ge weet ter welker gelegenheid. Be getuigen tegen hem, hebben den gast volkomenllyk erkend, zy hebben hem moed willig de ruit zien verbryzeieo uiet zynen stok eu hein by naein en stuk hooien noemen, toen zyne makkers hem toeriepen Callebaut. loop Weg, ze gaen u aenhoudeu. Verders erkenden zy hem des te meer aen den ynjzen Irak, dien liy alsdan aen had en nu voor de rechtbank nog droeg. Callebaut had dry getuigen voorgebracht, eu ziehier hoe lief, hoe fraei, de zaken geba- klecrd waren, om den gast te doen onschuldig verklaren Een getuige kwam verklaren dat liet hy was die, zynen slok draeiende, ouverwist de ruil nekte van Crootjans Een tweede zegde dat liet by was die dooi de politie werd vastgegrepen eu, niet wetende waerom, zich verdedigd had om uit zyne han den te geraken Eindelyk zegde een derde, dat Callebaut zynen arm uiet meer had verlaten, van aen den eerele tol aen de statie. Daerop is het ministerie public recht ge sprongen en, zonder eenige preambule, ver- klaerde het dat het de twee eerste getuigen in preventie nam eu de rechtbank verzocht dc zaek voor 14 dagen uit Ie stellen om ten hun nen laste eene nieuwe instructie te openen. Haddc de eerste getuige ten minste hel goed gedacht gehad van Cnllehauts gryzen frak aen te trekken om naer 't tribunnel te komen, hy zou misschien heter kans gehad hebben maer wat wil ik zeggen altyd te dom! altyd te wys als hel ie laet is. Ge ziet dat de zaek eene nerdige wending heeli genomen wal zal er geschieden, als de instructie ouden indl dat heide gasten gelogen hebben voor de justitie Nog al iels. Toen men uit liet jiislilie-paleis kwam.zegde een ander aelslersche heeischap, met bruinen frak aen, aen den getuige-politieagent Buys: Eu gy daer! houd u maer gereed, als dit hier ellen is zullen wy uwe kazakke ook eens uit borstelen Hierop werd den kerel hy den scliabcrnak gegrepen en, georn of leed, naer de permn- Jieutie gebracht, alwaer de omler-kominissaris omniddelyk procós-vrrhticl legen hem op- maekte, voor heleediging legen z\ne politie. Be advokaet Arenls, die voor de rechtbank zynen hek niet had moeten openen, kreeg dus werk op zynen winkel. By den heer commis saris niet kunnende gelukken die nieuwe zaek stil te leggen, begaf hy zich by M. den Burgc- meesler, en daer, voorwendende zyne vriend schap met deszell's schoonvader, smeekte en had hy M. De Bruyn, op dit nieuw vervolg verbod te leggen. Hy gelukte maer al te wel. M. de Burgemeester ombood oumiddelyk Al. den commissaris en beval hem die bylioo- rige zaek onverlet te laten. Zietdaer dus hel hoofd der politie van Den dermonde, die gedoogt dal zyne politic pu bliek, in 't byzyn van menigvuldige toeschou wers. beleedigd wordt cn door wie Boor die mannen zelve die moeten naer 't tribunael komen om er rekening te geven van hunne slraelboeveryeti ter verheerlyking zyuer on verzoenbare vyanden en van het verbryzelen der ruiten van oenen zyuer getrouwste en toegenegenste voorstaenders, den lieer Aug. Giuoljans, uitgever van den Katholyken Uely, aen wien M. Be Bruyn misschien der eer van zyne verhevene positie van heden te danken heeft!!! Zoo wy vernemen,heeft die betreurlyke daed van den lieer Burgemeester van Dendermonde, eene uitnemende misnoegdheid onder de katholieken verwekt, ja, de algemeene veront- weerdigiug by zoover doen uitbersten, dat zyne doen wyze iu onderhavige omstandigheid door alle de katholieken openlijk geblameerd en afgekeurd wordt. X. Aeuvaerd, enz. W(' pvr^oncn ««'Ito bcgcc- U ren oen uLonnenieiil uen den »*-> i>B-:^a>Kaï-BSd?a&K Ie nemen «oor 'I jiier S&7 B, zullen ons bind van lietlen af lot itieuw jaer acuklaende, UDIATIS ont vangen. We abonnement spi-ys Is franks 's jaers. B&Ieine berielilen en bekendmakingen van fl» drukregels door (Ie geabonneerden locge K.nileu worden mael grails opgenomen. HANDEL EÏN 'NY VERHEID. BELGIË. Be aeuhoudeiide zwakheid der vraeg naer kolen, ondanks de nieuwe wen ding, welke de politieke gebeurtenissen in Frankryk genomen hehhen, verlengt hel aer- zrlen derkoopers e» wint lot concessie». Be koolinynhezilleis zien laiigzainerliand de oor- z iken verdwyneii, die volgens hun eene oogen- blikkelyke daling der pry/.en hadden kunnen ten gevolge hebben en nogtaus komt er niet meer levendigheid in den handel eu de noodza- kelyklieid om de pryzen te verminderen, len einde gcene aciizienlvke stocks op een te stape len. doet zich eiken dag meer dringend voor. Be buiskolen z. lven, die naluerlvk liet meeste gevraegd worden, behouden hunne pryzen zoo v.ist met als men het zou willen doen gelooven en men liuelt ernstige concession aen, welke gedaen zyn geworden op vele zaken op lermyn acngegaen. Be voortbrenging is aenzienlyk ingekrompen, en dank zy deze vertraging, zyn de stocks zoo aenzienlyk uiet als men zich zou kunnen ver wachten. Zy vermeerderen noglans op eene voor de koohnynbezitlers weinig geruststellende groote schael. Te Charleroi kan men gemakkelvk gaillelte- l ie aen 55 fr. eu grol'gruis aen Ir. '22 bekomen. Be toestand der koleniiyverheid, schryft men ons uil Luik, is weinig veranderd De waer- schynlyklieid van lydens dc toekomende lente gemiddelde pryzen, lussclien die van 1872 en die van 1870, te zien aangenomen woideu, heeft vele koolmynbezitlers aeiigcs|)OOid out conces- sieu te doen. Koopen op langen lermyti worden gestolen aen pryzen verschillende lus- scheu 25 en 25 IV. Alen huell zelf een zeer acnzieiiiyken koop aen, die, met een der voor naamste verbruikers van de kom van Charleroi, lol fr. 25,50 geslolen is geworden. Eclile." de stocks zyc zoo aenzienlyk niet als '1 scliynl de voortbrenging overigens is aen zienlyk verminderd. Wat xiecook betreft, dit is altyd in afslag. De prys van 55 IV. is vast. Frankryk. Be lydingen zyn om zoo te zeggen onbeduidend deze week, en wy moeien ons bepalen im-l liet beslatigeu van de voort during dn* zelfde strekkingen. Over den afslag mag im-u in gecne dwaling verkeeren en men doel alle mogelyke concession om de koopers, die koppiger woruen, terug te doen komen. In hel Noorden echter hlyven de pryzen vast, voor de kleine zaken is geeuc de miusie conces sie le hopen, maer voor alle acnzieulyke zaken bekomt men eene vermindering van 1 tol 4 IV. per (on. Be alslag, die in T Noorden van Frank- r, k komt, is te weeg gebracht door de voordee- lige voorstellen, welke de ku< Imyiibezillers deden. Op de mat kt van Purjs lieerscht dc grootste kalmte. De stocks vermeerderen uenzieiiljk. Hel iiitzoiidei'lykc zachte wed'-r is ook eene machtige hulp om den alslag nog gruoter le doen worden. Be cook blyft altyd zwak aen veranderlvke, doch lage pryzen. Naer wy vernemen zyn er ernstige en schandige feiten zondag II. in 't joiigenswee/.eii- hnis alhier voorgevallen. Indien de zaken ge beurd zyn gelyk men ze ons verhaelt heelt, ho pen wy dut de kommissiie der burgerlyke gods huizen hare plicht zal welen te kwylen. Wy zullen onze iiiiforme-rkazak toekomende weck ei ns aeulrekken en des noods opde/e zaek terugkomen. f Woensdag avond, tusschen 0 en 7 uren. is de genoemd'».!. 15. Be Vos, landbouwer ongehuwd, oud 52 jaren, wonende te Holstnrle, aldaerdoor In-I lokomoticf van eenen trein sloomende naer onze statie, om verre geworpen en ter plaets ge dood. Toen de trein in onze statie aenkwnm kleefde er een Irnen van den ongelukkige aen de wielen d<»s lokomoti-Ts. Men veronderstelt dat Be Vos. diegewoonlykden vooravond in liet huisje van Karei van Nes, bareel wachter door- In acht, hy het naer huis koeren, door den trein is overrast geweest. Een aental katholyke Belgen hebben eene protestalie gezon ien aen den minister van bin- i)"nlaiuls<;he zaken, tegen de onrechtvaardige en barbaersehe uitplundering, gepleegd op liet Bomeinsch college te Bonte. Bil college bad een intern.itionael karakter, en de afsclialiing kwetst diep de belangen der Belgische katholyken. liet college was indmlaed liet centrum der andere colleges, onder ander van het Belgische. Be Courricr de l'Escaut kondigt aen.dal de zaek van den doctriuairen Herman, den gróoten man van de liberale party te Doornik, in den loop der volgende maend voor liet hof van be roep zal opgeroepen worden, Wy zullen dus nogmaels eene voorstelling hebben van al de hel dendaden, van dien doctriuairen, eerlijken man. We zyn f.r it Een zeer ernstig man. nu liomme des plus scrienx, zegt de Fchn du Parlement, zendt ons uil Hasselt den volgen den brief Be duerle der kolen verwekt, sedert eeni- gen Ivd. de wanhoop niet alleen van de arme huisgezinnen, maer ook van eene menigte mach tige uyvcrheidsiiia- ischappyen. Zou de stoestand aen zyn einde geraekt zyn i Ik ben tainelvk geneigd om 'net te geloo ven, want sedert twee dagen zie ik te Hasselt niets andets branden dan straetmoddcr en aerde van 'l veld. Ce zult my zeggen, dat dit niet geloofbuer is, en nochlhans is liet zoo. Maandag doorliep een arme boer uit onze omstreken, wier naein het my spyt niet le kun nen opgeven, de herbergen der stad met eenen zak bevallende aerde. Hy zegde dal hy het mid del gevonden had om voer te stoken mol aerde doortrokken met eene oplossing sodazoul (sel de sonde) lly heeft de proef genomen in tegen woordigheid van een talryk publiek, en ik moet zeggen dal hy gelukt is. Bes anderendaegs stond ganscli de stad in opschudding, ledereen wilde zelf de proef wa gen. Ik heb gedaen zooals iedereen. Volgens dc opgave van oen boer heb ik eenen kolenbak ge vuld met een vierde klein gruis en dry vieiden pluntaerde ik heb voor o cenlimen sodazoul doen koopen, dal ik liet smelten in eenen haben liter warm water daerna lieb ik alles gemengd, en hel aldus vei kregen product was voldoende oiiMiiyne kamer te verwarmen van 2 ure nanoen tot 7 ure s avonds, op welk uer ik u deze rege len scliryf. Be proef is geinakkelyk te nemen en kost weinig Ik raed u ze op uwe beurt le wagen, en machtig u myncn brief af te kondigen, als gy denkt, dal liet de moeite waerd is. Aenvaerd, enz. C AA y hebben deze week eene proef gemaekt en zy is ten volle gelukt. Is hel mensclielyk Dynsdag leerden een dertigtal rekruten op de glacis van 't fort te Gent, de excercitic. T Wa ren jongens van den buiten, opgeleid door een een specie van eenen sergeant, die 't begrip der Fi arische commandos aen de Vlaemsche jongens trachtte in te stampen, met de beleefde termen uil zyn Brusselsch woordenboek beest, ezels, enz., afgewisseld door eenen vloek per minnet. Wy vragen is hel o menschelyk Dynsdag namiddag waren in 't Groot- Beggyuliof te Geul, dry gemecne kerels aen ieder buisje, dat den naein van eenen heilige draegl, aen 'l spotte» en schimpen aen eenige cuuventen rukten zy de bellen af en de Beggynt- jes, die zy zagen, werden door die kerels be- leedigd. Erii trelfelyke burger, de heer Pieter Be Sleiinder. schilder alhier, die hen wilde be letten iu hun sdiunddued, vielen de schurken zoo geweldig aen en sloegen zy zoo deeilyk, dat hy heden iu de onmogelyklieid is zyn werk voort te zetten. Be politie heeft kennis van de zaek. en wy verhopen dat er voor die liberale lal'aerds nog rechters in Belgie zyn. Aisi.ag van iikt vleescii. Be afslag van '1 vet vee, gevolgd door den alslag van T slaclil- vleesch, wordt nergens zoo zeer gevoeld als te Assenede. Be prys van T s'aclitvleescli was hier I Ir. 90 per kilo. W. hm, de heet Karei Baecke alhier, die |>as eenen slachterswinkel had ge opend, heeft de voorgaemie week zyn vleesch verkocht aen I Ir.per kilo. Bus 90 centiemen per kilo onder den ouden pi vs Alen zegt dal is gedaen om klanten te maken, n T Kan zyn maer dczellde slachter liet gister uitbellen, dal de oaste prjs van zyn rundvleescli, eerste kwa liteit. van nu af niet honger is dan 1 fr. 20 per lulo, in plaels van I fr. 90, gclvk men voor de/en betaelde. Ten bevyyze werd daerby een slachtbeest van den lieer Baecke door hel dorp rondgeleid, eene jonge vette koe,en na de slach ting ervan bleet hel vel aen den slachtwinkel teii toon hangen. Eenige bezoekers van den café estaminet AuMai, Hopfand.te Antwerpen, zyn overeenge komen om eenen os le koopen, hem te slachten en onder hen te dt elen zy zyn overtuigd, dat zy hel vleesch 1/5 «oedkooper zullen hebben dan by de beenhouwers. Be os zal in den loop der toekomende week te zien zyn. Als de heereu beenhouwers volharden hunne pryzen niet af le slaen, kan men er zich aen verwachten, dat dit voorbeeld van zelf le slach ten, door velen zal gevolgd worden. Eene goedkoope slaehtery, waer men het vleesch aen 1-50 fr. den kilo verkoopt, is ui de nubyheid van lat slachthuis le Koi tryk inge richt. Zondag nacht heeft er eene moordpoging plaels gehad aen boord van een binnenschip, in de Kempisclie Vaert, le Antwerpen. Be genaemdc Van de Vyver, schipper, ge boortig van Ser.ellë. en woonachtige te St -Jans- Molenbeeck, heeft dry revolverschoten gelost op Lodewyk Joos, schipper, geboortig van St.- Amands. Joos is aen den linker bil gewond. Aengaende deze misdaed hebben wy de vol gende byzonderheden vernomen Be biiinenschuit Petit Jean, patroon Joos, en de Eugenie Pliilomène, palioon Van de Vyver, liggende nevens elkander iu de Kempischie Vaert. Joos en Van de Vy/er verkeerden gewoon- lyk in vrieudschappelyke betrekking zondag avond waren ze samen ter herberg geweest, eu hadden eene goede pint gedronken. Bond 1 net 's nachts keerden zy tamelyk wel beschonken terug naer boord. Van de Vyver zegde tot Joos n Wat zyn wv gdukkig van niet getrouwd te zyn wy gaen slapen zoo laet wy willen, de vrouw zal toch niet kyven. Doch aen boord gekomen zynde, kregen de twee jongelingen twist.- Van de Vyver zegde, dal Joos een schelm was, en riep hem toe Gy wilt mvne zuster kwaed doen, maer dit zal niet gebeuren Be twist werd hevig eensklaps hoorde men dry revolverschoten, eu de kreet Help ik ben gewond liet zich hooren. Be ongelukkige .bios was door eenen kogel in den bil getroflVn. Be politie, verwittigd van het feil, kwam onmid- dcllyk toegesneld, en de dader werd aengehou- den. terwyl de geneesheer Tillenx, ter'plaets geroepen, de eerste zorgen aen den gewonde toediende. Be doctor heeft twee uren vruchte loos gewerkt, om den kogel uil de wond te ha len loos is naer het gasthuis gebracht. Wat den dader betreft, deze zegt geschoten le hebben, omdat Joos kwaed aen zyn zusier wilde doen. Wat «hiervan waer is, weet men niet. Het gerecht is met het onderzoek begonnen. .Men schryll uil Eekloo Een onzer facteurs heeft zich onderscheiden door eene moedige daed. De postdienst van den namiddag tusschen Eekloo, Caprycke en Basse- veldc wordt verricht door den facteur Honoré Btiyck. lederen dag vertrekt hy uit Eekloo ten 2 lier namiddag en is eerst ten 7 1/2 's avonds terug. Maendag, lond 7 uren, kwam liy af langs de Vrombantstaet toen hy, op eenige afstand dezer zyde der hofstede van Karei Bliaese, grondgebied Lembeke, op eens werd aengevat door eenen persoon, die hem achter eenen boom had afgewacht. Dc kerel liiel I Buxck vast bv de horst, en eischte hem zyn geld af. Be moedige jonge-ling verloor 7.ym» tegenwoordigheid van geest niet. Ik zal 11 myn geld geven'! zegde hy. Daerop rukte hy zich met eenen kradiligen z.waei los, en gaf zynen aenvaller met zynen vorkslok m-nen zoo hevigen slag op hoofd', dat hy neerviel. Daerop zette de facteur zynen weg voort. Er is oen onderzoek geopend. Om zyn moedig gedrag bevelen wy den facteur Buyck aen by zynen overlieden. Be bevoegdste dagbladen van Henegouw kondigen nu aen, dal de steenkolen in de pullen van den Bomiage met 2 lot 4 Ir. de ton afgesla gen zyn, en dit zoowel op de fabriekkolen als op de buiskolen. Men schryft uit Luik Men meldt dat er verleden vrvdag een diefstal van 16,000 fr. is gepleegd. Be gepensionueerde kapitein Haly wasoverleden. zonder rcchtslreck- sclie erfgename na te laten, en men had de ze gels in zyn huis ge|pgd. Een der meubelen is evenwel opengebroken en daeruit zyn verschil lende titels geroofd, ten bedrage Van omtrent 16,000 fr. Be politie doet opzoekingen. Een blad van Luik meldt dat de kleine zwyns, die het vcrledene jaer zoo dner waren, nu veel afgeslagen zvn zy zyn zoo in overvloed, dal men moeite heeft er zich van te ontmaken in de dorpen. Te Luik, vooral, zet men er met honderden in wagens, en gaet men van huis om ze le verkoopen aen pryzen verschillende van 5 tol 8 fr., en 5 lol 8 kilo wegende dat is nagc- 1 fr. per kilo. FRAiMiKYK. Op liet bureel der Nationale Vergadering zyn reeds verscheidene honderden petitiën ten vooY- deele van 't herstel van T koningdom met Hen drik V, neergelegd. De beweging houdt in ge heel Frankryk aen. Be lieer Be Noailles is benoemd tol afgezant van Frankryk le Rome, in vervanging van den lieer Fournier. die, naer 't zeggen van lf. XIXe Siècle, zyn ontslag I ekomen heeft. Ook zou deze den post te Washington, dien men hem aengeboden had, geweigerd hebben. Be politie van Parys heelt eene belangryke aenhoudiiig gedaen, namelyk diegene van ci- toyen Guignurd, oud secretaris van citoyen Fon taine, besliierder der domeinen, en ontvanger der belastingen, Citoyen Guignard was sedert den val van het gouvernement naer zyn hart, in eene gemeente tegen Parys gevluchthy woonde daer onder den naem van Pierre Lao- hatul, en hield zich nu t rechtszaken bezig, lly kwam dagelyks naer l'arys om er voor den vre derechter voor zyne klienten te pleiten, liet was na het eindigen van een verhoor, dat hy aenge- liouden werd. lly werd vroeger tol 5 jaren ge vangenisstraf hy verstek veroordeeld. Eene verschrikk' lyke misdaed heeft le la Mninerie (departement Vicnne) plaels gehad. De dienstmeid van den lieer Pheeft met be hulp haers meesters, haer kind versinach!, door hetzelve met hel hoofd in een vat assclie te ste ken. waernu zy hetzelve iu eenen mesthoop heeft begraven. Deze wieede moeder is evenals haer meester aengehoiiden beiden hebben vol ledige bekentenissen gedaen en zyn iu de gevan genis van Montmoriilon opgesloten. DU1TSCI1LAND. In den loop van de aenstaeude week wordt de indiening van een wetsontwerp op liet bur- gerlyk huwelyk in den Pruisischen Landdag t(» gemoet gezien. Van eene officieuze zyde wordt dienaengaende gemeld, dat de indiening van dit ontwerp I in nen acht ol tien dagen zal plaels hehhen, zon der dat vooraf, gelyk sommige bladen beweerd hebben, eene nadere beraedslaging daerover in eene raadsvergadering, onder voorzitting des Konings, gehouden zal warden. Ook verneemt men, dat binnen kort door de Pruisische regeering, op bepaelde uilnoodiging van keizer Wilhelm, aen den Landdag eene voordracht zal worden aengeboden tot betere regeling van hel spoorwegverkeer. SPANJE. Een kolonel van den staf is den t December le Madrid aangekomen. Hy was drager van de- peelies van geuerael Teballas, voor den oorlogs minister. liet gerucht loopt, dat verscheidene aenleidërs der oproerlingen, die gedurende den wapenstilstand Carthagena verlaten hadden, door de belegeraers aangehouden zyn. Alen zegt nog immer, dat Cabrera zich aen hel hoofd der Carlisle» gaet stellen, Be gemeenschappen met .Madrid zyn onder broken. Be Carlistcn hebben den spoorweg van Tarragona in hunne macht. Be laetste berichten uit Nieuw-York laten betwyfelen, dal hel gezag van het Sparnscli goe- veniement le Cuba zal geëerbiedigd worden, wanneer het de grondslagen der met de Veree- nigde Staten geslotene overeenkomst, rakende den Virginius zal willen doen uitvoeren. Men meldt inderdaed uit Havanna zelf, dat de be volking en de dagbladen dier stad er zich tegen aenkanten, dat men hel schip en de overbly- vende krygsgevangenen zou teruggeven. NVy hebben van den bcginneafvoorzien.dat men daer, in weerwil van de goede gestemdheid van Spanje, den steen des aenstoots zou ontmoeten. Ook schynen de Vereenigde Staten er zich aen te verwachten, want zy zeilen hunne bewapenin gen voort. Het geknrasseerd smaldeel wordt te Ke/.-wesl samengetrokken, en een verslag- van den minister van liet zeewezen stelt vast, dat al de voor eenen tocht naer Cuba "vereischle sliydkrachten gereed zyn. Eene depeche uit Palina, van I December, des avonds, meldt, dat op een der forten van Carthagena de witte vlag gehcschen is. De op roerlingen stellen maer twee voorwaerden tot de overgave der stad 1° zy vragen, dal Imu le ven gespaerd blyve 2" dai zy met de krygseer mogen uittrekken. OOSTENRYK. Weenen, 1 December. Eene afvaardiging bisschoppen, gekomen zynde om den Keizer over den vyf en twintig- sten verjaerilug zyuer aenkomst aen hel ryk ge luk te wensehen, heeft Z. M. geantwoord, dat hy vuriglyk verlangt, dat de werking der geeste- lyken, die tot doel heeft den vrede, welke zynen oorsprong in den godsdienst heeft, in de harten der volkeren le brengen, door den zegen Gods vergezeld zy. Be Keizer zegt dat hy verzekerd is dal de bisschoppen niet zullen nalaten met al hunnen invloed mede le werken om dit ver heven doelwit te bekomen. Be stad is luisterryk hevlagii. Eene dagorde, die de Keizer aen hpt leger gezonden heelt, verleent eene medaille aen al degenen, die aen de veldtochten sedert 1848 deel genomen hebben. Een keizeiIvk hevel schenkt vergiffenis aen al degenen die den Keizer beleedigd hehhen, en elscht dat er hom onmiddellyk co» verslag over de veroordeelden, die zich waerdig getoond hebben begenadigd le worden, aengeboden wordt. ENGELAND. Oi» zf.r. Het schip River Eden, meten de 500 tonnen en t'huis behoorende te Liverpool, bad le Londen eene lading ingenomen voor Valparaiso, onder ander 150 tonnen grof bus kruit. Alles ging wel aen boord lot op 17® 28 noor der hoogte, toen kapitein Bonden, aengevnllen werd door eene crisis van dolle zinneloosheid, waerin hv verklaerde het schip te willen doen in de lucht vliegen. Be st lierman en de geheele bemanning ston den by het vernemen van dit razend besluit, als wezenloos en dc schrik vermeerderde nog toen de kapitein met vasti n slap naer zyrc kajuit ging eu mei eenen fakkel dezelve in brand slak, juist nevens de plaets waer het buskruit gebor- gen lag. Alsof dit feit de zinnelooze woede van den kapitein nog acnvnerde. greep hy een revolver, schoot op de equipagie, zoiider gelukkig nie mand erg te kwetsen. Alleen de stuurman werd aen liet oog gekwetst, op dit oogenblik dat hy vooruit sprong, om dekajuit binnen le diingen eu daer liet vuer uil le dooven. Een der matro zen bekwom eene messteek aen den schou der. Be matrozen gelukten er wel in om den zin- nelooz.en in hunne macht te krvgPU, cn hem handen en voeten te hinden, maer de brand die eerst scheen uitgedoofd te zyn, hernam nipt meer woede en er bleef aen de bemanning niets over dan zoo snel mogelyk iu de sloepen red ding te zoeken. Nauwelyks waren dc matrozen eenige honder den roeden van liet brandende vaertmg verwy- derd. of het schip sprong met donderend go- kraek in de lucht. De equipagie werd op geno men door een schip dat naer Shields bestemd was en later overgezet op eene stoomboot welke naer Baliia vaerde. De kapitein gelukte er in, niettegenstaande hy aen handen en voeten geboeid was. over boord van de sloep le springen, waerin hy afge laten was en zoo een einde aen zyn leven te stel len. INDIE. Be dreigende hongersnood in Britsch-lndië blyfl groote bezorgdheid wekken. Be correspon dent van de Times te Calcutta telegrapheerdc eergister, dat volgens liet verslag der Zemin dars, slpchls 3/8 van den gewonen rysloogst, welke 60 millioen meiischen voeden moet, ver wacht kan worden. Zy dringen hy de Begeering aen op een onmiddellyk verbod van uitvoer van alle graensooi ten uil Britseh-Indië, met enkele uitzondering van Burmuh. AMERIKA. Be Menscii en eters. Men leest in den Eve ning Stundard Onder de papieren aen het Parlement aan geboden, nopens de inwoners der eilanden van de Zuidzee, bevindt zich een verslag van Kapi tein Simpson van liet schip van tl. AL ülunea. lly geelt rekening van 't bezoek dat hy, voorle den jaer, van liet eiland Salomon en de andere groepen van eilanden, in (Je Stille Zee, gedaen had. Hy heeft nuuwkeuiig liet eiland Isabella bezocht, lly heelt een dorp gevonden op den top van rotsachtige bergen, op eene loodrechte hoogte van 8ü0 voet. Be top dezer bergen is bekroond met reusachtige boomen, iu welker takken de inboorlingen hunne woningen ge bouwd hebben. Een van deze huizen verheft zich cp eene hoogte van 12 voet. leder huis be vat t ien of elf personen en is voorzien van eene inerkelykc hoeveelheid steeiieu, welke men tegen eenen aanvaller werpt. Overigens, de nauwste voorzorgen zelve be veiligen de inboorlingen uiet legen alle onder neming en gevaer, '1 geen min zal verwonderen, wanneer men weten zal, dat het aeiihoudeml doel dezer wilden is, elkanders hoofd le bezit ten. Kapitein Simpsom heeft de nieuwsgierig heid gehad in een dezer hutten te gaen, waer hy eene reeks van 25 menschenhoofden gevon den heeft, genomen door den overste eigenaer der hut. Voor dat zy deze hoofden ten toon stellen, missen deze meiischenelers nouit, de lichamen, waeraen zy toebehoord hebben, te verslinden. Deze bevolkingen zyn verre van moedig te wezen, zy zyn slechts wreed. Alen ziet nooit regelmatige gevechten tusschen hen, het zyn maer jachten, waeraen zy zich overle veren om zich opnieuw van leeftocht te voor zien, en wanneer zy eene menschelyke prooi vervolgd en gevangen hebben, verslinden zy die. Zie daer wat de mensch, zonder godsdienst wordt. ROME, 5 December. De Paus is liclite- lyk ongesteld. Gister heeft zyne Heiligheid zyne kamer uiet verlaten.

De Denderbode | 1873 | | pagina 2