Zaek Bazaine. Afslag van '1 Vleesch. L)e Moniteur Beige, heeft deze week de naem- lyst afgekondigd der personen, lot de Civieke Garde en 't leger hchoorende, welke door bet Goevcrnement als ridders van 'l Leopolds orde, voor hunne bewezen diensten benoemd zyn, als ook van dezen die in 't orde eene rangverhooging bekomen hebben. L>e antwerpsebe Kornel Goliath en andere gepluimde jannen maken deel der begunstig den, dat hebben wy gelezen maer 't gene ons verwonderd heeften vreemd voorgekomen is, dat is dat wy nergens den naem van ecnen der zoo bekwame en dappere? uopiaij onzer Komieke Garde gevonden hebben. Zoo men mogelyk in de liooge sferen van 't Opper bewind denken dat hel niet uoodigis diegenen op de borst nog te kruisridderen, welke reeds, gelyk 't peerdeken van Christus 'l kruis op den rug dragen Ehilliol;kc t'nivcrsllcit van Leuven. Goede lydingen komen uit Leuven toe. De 50 November waren in de Katholyke Universi- teit 1057 leerlingen ingeschreven. Het getal inschryvingen, op hetzelfde tydstip van bet verledene jaer genomen, beliep lol 10:24. Op het einde van het verledene jaer was het cyfer met 51 verhoogd, aldus een geheel \an 1055 uitmakende. Hel is dan waersi hynlyk, dat op het einde van het Academische jaer er omtrent de 1100 studehten op de registers van het Alma Mater zullen gebracht zyn. Den 10He dezer maend heeft de onlknoöpirig van't proces Bazaine te Versailles plaets ge had. De Maerschalk is door den krygsraed met eenparige stemmen plichtig bevonden aen hoogvorraed en veroordeeld tot de dood,als ook tot de onteerende straf van uit de kaders van 't leger, van 't ccrelegioen en van do mili- tairen medaille geschrabd te worden, verders in de kosten van 't geding. Onmiddelyk na de uitspraek van 't vonnis 't welk de veroordeelde met kalmte en indruk heelt hooren aflezen, is kommandant Guiöth, de adjudant van den hertog van Aumalede zael binnen gelreden, waer de Maerschalk en zyne geschokte vrienden byeen waren, met cenen brief van den hertog voor M. Lachaud, den verdediger,verzoekende van oogenblikke- lyk in de gehoornet te komen. M. Lachaud heeft zich gehaest aen dit ver zoek te voldoen. De rechters waren nog ver- eenigd M. de hertog van Aum'ale gaf den verdediger lezing van een genadesmeekschrift ten voordeele des veroordeelden, dat al de leden des krygsraeds éénpariglyk hadden on derteekend. en voegde er by dat by, in per soon, by den President der Republiek en den minister van oorlog zonder vertoeven de vraeg door zyne tusschenkomst ging ondersteunen. M. Lachaud gaf tot antwoord dat hy den Maerschalk kennis dezer guiislbetuiging zou gegeven hebben. Welke trek van tegenslrydigheid.Men moet waerlyk een frauschman zyn om zulke akten daer te stellen!! Eerst eenen mensch EENPARIGLYK tot de dood en onteerende straffen veroordeelen, en daerna EENPARIG LYK genade voor den veroordeelde vragen Zou Frankryks krygseer nu volkomen her steld zyu Parys, vrydag, 12 December. (Officieel) De Maerschalk Mac-Mahon, heeft de straf van den Maerschalk Bazaine in eene twintigjarige gevangzitting veranderd, met bevryding der formaliteiten van de militairen afzetting, maer onder voorbehoud des uit werksels dezer straf. De Senaet is op maendag 15 December, om twee uren des namiddags, byeengeroepen. VOLKSKAMER. De Kamer heeft deze week de budjetten der ministerien van financien,van 't uitwendige en van justicie aengenomen, en onmiddelyk daer na de beraadslaging over het budjet van wegen en middelen aangevangen. De liberale minder heid heeft tydens de beraedslaging over het budjet van financiën gepoogd stokken in de wielen van den gouvernementswagen te ste ken om aldus de regelmatige stemming der budjetten zooveel mogelyk te vertragen, doch de heer Minister Malou heeft die poging der liberhalers lot groot voordeel des Lands we ten te verrydelen en de liberale babbelaers inethuu gezeever en geraes wandelen gezon den. In de beraedslaging over het budjet van justicie heeft M.Defuisseaux.afgeveerdigde van van Bergen, den heer Minister ondervraegd nopens de opsluiting die de twee verdachten, in de zaek der Lank del'L'nion gewikkeld, sedert één jaer ondergaen. De heer Mini ster heeft geantwoord dat hy gansch de ver- antwoordelykheid der zaek op zich nam, en terzelfdertyd aengekondigd dat het goeverne- ment eerstdaegs een wetsontwerp de Kamers zal aenbieden dat de huidige wet op de voor- loopige gevangzitting zal wyzigen. Het land, gelooven wy, zal de stemming van het aenge kondigd wetsontwerp toejuichen vvanl het is meer dan tyd dat de bestaende wet verdwyne en met haer ook de pynelyke en te menigvul dige misbruiken die men onder haren dekmantel pleegt.Nu heden staet helden instructierechler vry, het hangt, om zoo te zeggen, van zyne willekeurigheid, van zyneu politicken haet af den eersten den besten voor eene beuzelary, op eene valsche beschuldiging achter 't slot tedraeijen zonder dat hy er de minste verant- woordelykheid van draegt. Zulk stelsel is onrechtveerdig en moet uit onze wetboeken verdwyuen. Hopen wy dat het binnen kort zal geschieden. Verders heeft de Kamer liet krediet van een millioen voor het justiciepaleis, te Brussel, loegestaen. De heer Leopold De Witte, vlceschhouwer in de lange zoutstraet alhier heeft het rund- vlees'ch van goede kwaliteit aen fr. 1.70 den kilo gesteld. Dit voorbeeld dient door de an dere vleeschhouwers onzer stad nagevolgd te worden, want telkens dat de slachtbeesten eenige franken par kop waren opgeslagen heb ben zy den prys van 't vleesch verhoogd bet is dus meer dan billyk dat zy ook den prys verminderen als de slachtbeesten zyn afge slagen. Een onzer geachte geabonneerden van Gee- rardsbergen schryft ons dat Sieur Van den Daden, bygenaemd sclioosel, vleesclihouwer aldaer, heeft doen aenkondigen dat hy het rundvléescb aen fr. 1,25 den kilo, verkoopt. CONCERT. Morgen zondag 14 dezer zal er een luister- ryk Concert ten voordeele der armen, door bet genootschap der pauselyke zouaven, ten lo kale DEN GOUDEN LEEUW op de hopmerkt alhier, met de welwillende medehulp van de heeieu 1). C. T V. R. A. V. I) en EM1EL VERNIMMEN, basson-solo der Koninglyke maetscbappy van harmonie Al groeijeml Bloeijendonzer stad, gegeven worden. Het concert zal om G uren 's avonds stipt aen vangen. De ingangprys is bepaeld op 50 een timen. HANDEL EN NY VERHEID. Belgie. Heden spreekt men openlyk over den afslag der kolen. Er worden tarieven uilge- geven met eene vermindering van twee Irancs per ton, zonder de veianderlyke concessiën ie rekenen, welke bvna al d<; koolmynbeziiters moeien doen om den verkoop van hunne kolen gaendeweg te verzekeren. Byna al de contracten niet de kuolinynen aengegaen eindigen met dit jaer, ook worden de koolmynbeziiters meer en meer ongerust Uit Charleroi meldt men het volgende i De stocks vermeerderen mei verbazenden spoed Eer vier niaendeu van hier zul men nog moeilyk de koten kunnen verkoopen, die er zullen opgestapeld zyn. Te Luik verkocht men deze week tout-venant van eerste kwaliteit aen fr. 22. Te Charleroi vroeg men voor dezelfde kwaliteit 24 fr. en voor de fabriekkolen 23 francs. Overal leekent zich den alslag af. Frankryk. De afslag duert voort en wordt algemeen De Noorderdeparteinenten van Frank ryk doen ook thans concessiën op de pryzen en hebben tarieven in dien zin uitgegeven. De markt van Parys blyft buitengewoon kalm. Men moet oogenblik kei vk geen nieuwe op slag meer vreezeu het is klaerblykend dat de stocks binnen kort zoo aenzienlyk zullen zyn, dat men er nog zelden, in de beste lyden zelf, dergelyke heeft g» had. Engeland. Te Manchester zal kortelings eene expositie gehouden worden van alles wat eenigsziiis eene spaerzuemheid in het gebnnk der kolen kan teweeg brengen, zoowel voor huishoudens, als voor fabrieken, 't Is te hopen dat deze expositie vruchten zal mogen dragen. Kolen en aerde. Om geene steenen in de nieuwe brandstof te verkrygen en om vuer te maken, veel harder dan met zuivere kolen, behoeft men niets anders dan in plaets van aerde of modder 10 kilos geel of wit zand te nemen en 8 kilos kolen, gemengd met eenen halven kilo soda in water g' smolten. Daermede verkrygt men eene vette brandstof, die men met den bak kan scheiden, in plaels van steenen. Dit vuer is sterk genoeg voor hel stoken van stoomketels. Een eigenaer van huizen met hovingen laet ons weten, dat hy hy deurwaerder reeds bericht aen zyn hnraers heelt gezonden, dat hy hun verbiedt aeide uil hunnen hof te verbran den. wyl die aerde zyn en niet iiun eigendom is. Waer zou dit naerloe gaen. mynheer, <c schryft hy, indien onze huraers eens al de aerde uit onze hovingen moesten delven De hovingen zouden diepe pullen worden, en huizen ondermynen, die dan onvcrmydelyk zouden moeten instorten. Keikxken, 9 December 1873. Aen Mr den Opsteller van den Dendcrbodc, Dc dag van lieden is voor onze volkryke gemeente een ware feestdag geweest, be eerw'aerdige heer Vanlioeymissen, die over it jaren alhier als pastor ingchuld werd. vierde zynen juhilé van 30 jaren priesterschap. Van in 't vroegste van den morgend, was de gansclie gemeente mei vlaggen, bloemkran sen en zegebogen versierd 'l was onder de paro chianen eene ware algemeenc wedyveriug om den achtbaren en eervvaerdigen jubilaris de beste blyk te geven van de hulde des eerbieds welke elk inge- zeien voor hem koestertOok scheen de eerbied- waerdige gryzaerd diep getroffen by het zien van de algemeenc vreugde welke zyn jubelfeest in echt gedachte zinspreuken, jaerschriftcn en vreugde kreten begroette. hond 9 uren,trok de gemeenteeverheid, vergezeld door de voornaemste ingezetenen, de zangmact- schappy en de bloems hooi door den eervvaerdigen zielenherder geslicht, stoetsgevvyze naer dc paslory, om den eervvaerdigen jubilaris naer de kerk le geleiden; ahvaer, om 10 1/-2 ure, de plechtige mis door den eervvaerdigen heer Vanlioeymissen gezon gen werd, met die statigheid en dien vasteni zang- loon welke hem kenschetsen. Onder de hoogmis, na 'i evangelie, beklom de eerwaerdige heer Van Bellingen, onderpastor te Waelilcbeke, den predikstoel. Mei zyne gewoone welsprekendheid, galmde de jeugde priester de lofrede van den jubilaris uil, waerm de lalryke diunsicu welke de eerwaerdige ouderling Kcrkxken bewezen heeft, alsook deszells verdicnstelyk, voor beeldig, deitgdzaem en onvermoeid leven op eene zieltreffende vvyze aengehacld werden. Diep bewo gen de woorden des eervvaerdigen predikanis al de gemoederen op elks gelaet kon men zien dat al de toehoorders het met den redenaar eens waren, om getuigenis aen de waerheid lo geven. Na de mis trok men stoetsgevvyze naer de pastory, ahvaer rond lw2uren een banket plaets had, aen heiwolk den eervvaerdigen heer Paslor-Deken van Aelst, benevens dc geesielykheid der omliggende parochiën, en de genicenieoverbeid van Kerkxken deel genomen hebben 's Avonds wa3 de geheelc gemeente verlicht, en vereerde dc koorzangmaet- scliappy den eerwaerden Jubilaris ma eene luisler- ryke serenade. Deze plechtigheid zal lang in 't geheugen der Kerkxkenaren blyven. Met deze regelen in uw geëerd blad in te losscben zult gy verplichlon een uwer lezers. J. V. W. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. BISDOM VAN GENT. De Eerw Heer Buysse, sacrista der hoofd kerk, wordt onderpastor te Auwrgem, in ver vanging van den Eerw. Heer Rage, die onder pastor benoemd is te Melden. De Eerw. Heer Van der Pla< tsen, kapelaen van Sinle Anna, is sacrista van S. Baefs benoemd hy wordt ver vangen door den Eerw. Heer Sitvée, onder pastoor van Melden. STERFGEVAL. Dynsdng 10 dezer, is te Gysegem in den nog jeudigen ouderdom van 41 jaren, in den Heer ontslapen M. Theophiel De Vrieze, se dert 15 jaren, koster en gedurende 17 jaren professor in bel jongens pensionnaet aldaer. Deze week beeft men te Nicuwerkerken weder een *>!Uc|IPlail werk verricht. Men beeft er 's nachts de koorden welke de wip tegen den groolen wind beschutten, afgesneden. Met alle weldenkende menschcn zeggen wy dat zulke feiten schandelyk zyn en maergedaen worden uit nyd en wraek. Men schryft uit Brussel De Gazette heeft aen den Staet een proces acngedaen, om hem zeven honderd zeventien francs schadeloosstelling gevraegd. omdat een brief, dien zy wilde afkondigen, haer slechts den 21 Augustus om zeven ui e dos morgens in stede van den voi igen dag om elf ure 'savonds, besteld werd. Do rechtbank hoeft deze apolhekorsrokening niet willen aennemen, en aen de Gazelle eene som van TWAti.ï centimes toegekend. De Staet had haer elf eeutiuieii aengebodeu zy heeft ge pleit en eenen centiem meer gekregen. Zy vruegde dus 71G IV 88 cenlinx'n meer, dan er haer schuldig was Indien e»n klooster der gelyke berekening moest maken, dan zou de struct pers geene lievige worden genoeg kunnen vinden,om er tegen uil le varen. (I'atrie). Verledene week zei de Eloile, dat er binst do maend November 5 echtscheidingen te Brus sel hadden plaetsl gehad. En niet alleenlyk haohle zy dat hetrenreuswacrdig feit aen, maer zelfs bekende zy dal sedert ecnigen tyd de eclit- seheidingen talryker on schoonor worden. Tal- ryker, ja, schooner, neen, tenware dut de libe ralen do echtscheiding mot zulk oen gunstig oog aen/agen. By ons is zulks oon hetreurenswaer- dig feit en eene rampspoedige gebeurtenis. Wal bet aengroeien van bet getal echtscheidin gen betreft in de hoofdstad, aen den heer Ans- pach's zorgen toevertrouwd, iedereen kan cr de waerhoid van bestaligen In 1867 waren er 15, 18 in 18G8, en 22 in 1869 en 1870. Men schryft uit Brussel Het water gaet niet allyd naer de zee... Met bfiwys hiervan ligt noginaols in het volgende feil, waervan wy de echtheid waerborgen. Acht dagen geleden bood een jong meisje, eene wees, zich aen by eenen wisselaer. Dank zy een ophoudend arbeiden en sparen was zy er in gelukt oen sommoken byeen te sparen en kon thans twee obligatiën van de gcineentelee- ning van 1856 koopeu. Vier dagen later koerde het jonge meisje terug by den wisselaerzy was bleek,en aen eene lievige ontroering ten prooi. Toen zy in liet kantoor kwam moest zy zich hygend op een stoel laten néér vallen. Weldra kwam zy lol het bewnslzyn weer, en toen vertelde zy hel volgende 's Morgens had zy in eon dagblad gelezen, dal een der obliga tion, welke zy eenige dagen geleden gekocht had, met 25.000 francs was uitgekomen De wisselaer overtuigde zich weldra, dat in- derdaed een der door hem verkochte nummers uitgekomen was met het groot lot. Het meisje, dal tot hiertoe gelwyfëld had, gaf toen eeist luchtaen hare vreugde. Voegen wy er by, dat zy sedert dit gelukkig voorval even als vroeger een werkzaemen eiver- ig meisje is gebleven. Eeue goedkoope beenliouwery is lot stand gekomen op de Mechelscüe steenweg, le Ant werpen. Anderen zullen weldra worden daer- gesleld. E'*ne aenzienlyke concurrencie, ziedaer wal de been houwers gewonnen hebben door hunne koppigheid van de pryzen van het vleesch nid le willen afslaen. Gister namiddag, ten 1 1/2 ure, heeft het assisenhof van Antwerpen uitspraek gedaen in zake van Frans Verhoeven, 45 jaer oud, geboor tig van Brecht, en woonachtig te Deurne, be schuldigd van manslag, op Petrus Van Sooni, iri den avond van 28 September laelstleden, te Deurne gepleegd. De beschuldigde is plichtig bevonden aen hel hem ten laste gelegde feit, en tot 10 jaren opsluiting en 20 jaren berooving zyner burgerrechten veroordeeld. De dagbladen van Antwerpen hebben een nieuwsken medegedeeld, waerin gemeld werd, dal men te Schooien, op de Botermelk, twee wilde varkens had geschoten. Wy zyn zoo geluk kig niet geweest, dit groot nieuw le kunnen mededeelen overigens het is beter de slotsom, dan wel het begin te mogen vertellen. Twee jagers B. en R., de laetste nog jong in bet vak, stielen eensklaps twee zwarl-grauwe varkens op. De verschrikking, de ontzetting waren overgroot, en er was zelfs een van de jagers die in eenen boom klom, om zyn eigen te redden. R. stond echter als 'ne pael, en pang het wild dier rolde op den grond ook het ander werd geveld en B. sprong toe om, uit alle voor zorg, aen die gevaerlyke beesten den kop in te slaen. Iedereen zal begrypen, dat de jacht welhaest ten einde was. De ontroering was te groot de varkens werden met saemgebonden poolen aen eenen stok gehangen, en op den schouder triom- fankelyk naer huis gedragen. Dat het wildeja, wilde varkens waren, zegde oen der dragers, kon men heel goed rie ken daerby de kleur van de borstels bewees het. Er zou dan ook lekker gesoupeerd en ge dronken worden, om die gdukkige jacht le vieren. Middelerw yl deelden eenige bladen het nieuws mee en het loopt, op dezen oogeublik, mol naem en toennem door al «Ie gazetten des lands. Eilaos. alles is waer, behalve de icildheid der varkens Eenige spuiters, en daer zyn er veel in Ant werpen, waer men geeme lacht, hadden twee jonge en heel tamme varkens zwart geschilderd, in de bosschen van Schooien laten loopen, en alzoo hunne kammeraden de kans geven van wilde varkens te schieten. Niettemin zal men dezpn avond lekker eten en drinkpn, en de vast- gcpaklen zullen zelf om de goé farce lachen. Er is tegenwoordig eene verbazende hoe veelheid valsche vyffrankstukken in omloop Zy zyn zoo volmaektelyk nagevolgd, dat het missen allergemakkeiykst is. Die stukken zyn samengesteld uit zilver, ko per en tin, hebben geheel het voorkomen van zilveren vyffrankstukken zy geven denzelfden klank als men ze laet vallen of tegen een ander voorwerp slaet. zy dragen het afbeeldsel van den keizer Napoleon UI en het jaertai 1870. Men kan ze erkennen by hel aenraken zy zyn zacht en glad gelyk stukken lood, ten an dere zy laten aen de vingeren eenen redelyk fei len loodreuk. Hun gewicht is minder dan dut der zilveren vyffrankstukken, de band is een wpinig duisterder,de woorden Dien protege la France die op zyde staen, zyn liehtelyk ge- moesd, en de steriekens die lusschen de woor den staen zyn daeromtrent nukennelyk. Men schryft uit Bergen De beschuldiging van vergiftiging, welke op de weduwe Blanpain van Braine-le-Comtc weegt, neemt een zeer ernstig karakter aen. Volgens men meldt, zou men door scheikundige proefnemingen, ratpnkruit (arsenic) in de inge wanden der vrouw van den schrynwerker van Henripont, even als in het braeksel der per sonen, welke den schuldcischer Castelain ver zorgden, ontdekt hebben. Men voegt er by, dat men in het lyk zelve van deze laetste, eenige sporen van raftenkruid heeft bespeurd. 89c Weldoener der w ereld. AVie, die gelegenheid gehad heeft om te lezen, lieert niet gehoord van den monsciienviend Howard, die hel grootste gedeelte van zyn leven doorbracht met de gevangenissen \an lairopa te bezoeken, en hulp te verleenen aen de tallooze lydendc bewonersdaervan, en wiens naem zal bestaen tot in de verste eeuwen, bekroond met dc eer, die millioenen stervelingen, welke nog geboren moeten worden, hem zullen hewyzen. In dezelfde afdeeling plaetsen wy den naeui van .Miss Nightingale, de zich zelve opoflerende heldin van de Kiim. Maer brengen wy hulde aen zulke namen, w y zouden onrcehl- vaerdig zyn jegens een edelmoedig hart. indien wy. al ware het slechts voor een enkel oogeublik den naem van Prof. Hol- loway vergaten. Alhoewel, in het bezit van eene aenzienlyke fortuin, welke hem zou loestaen, om de wereld te doorreizen, ten einde genoegens na te jagen, verkiest hy, zynen ledigen tyd en zyne talenten te wyden, ter gunste van zyne mede schepselen door onder hen de opmerkelykste geneesmiddelen, tot nu toe samengesteld te vei spreiden, geneesmiddelen, welke hy zelf ontdekte najaren van onvermoeide inspanning en onderzoekingen in het uitgebreide ryk der natuer. 7'ot deze onderzoekingen vvml Prol'. Holloway liet eerst aengespoord door liet verschrikkelykc lyden, dal hy overall rondom zich zag, en het ontoereikende van de geneeskunde om dit legen te gaen en te overwinnen en de goede uitslag, die hem hy elke schrede is te beurt gevallen ofschoon deze niet heter was dan hy verwacht had is het bevvys van zyne welver diende bclooning. Zoo groot is inderdaed de populariteit van zyne medicynen geworden, zelfs in de verst afgelegene oorden onzer aerde, dat zyne inrigting te Londen de grootste der wereld overtreft, en de zeldzame deugden ei van zyn in byna elke tael van pool tot pool overgedragen. Wy hebben tallooze getuigschriften op gehoopt gezien van personen, die zich van deze middelen in - diend hebben, en die daer in hunne wondervolle kracht ten zeerste roemen. In een zoo veranderlyk klimaet als het onze zullen de hedriegelykstc ongesteldheden wortel schieten, voor dat de patient hel zelf weet, t n groot is het lyden dat daerdoor veroorzaekt wordt, dat in vele gevallen den dood ten gevolge heeft, by gel rek van bekendheid met de geschikte middelen, welke, indien zy hy tyds gebezigd waren geworden, dezen noodlottigen uitslag zouden hebben voorkomen. In elke be ginnende ongesteldheid, en zelfs in reeds gevorderde gevallen, neem uwe toevlucht tot Prof. Hollow ay's onfeilbare middelen, deze zullen u maenden van pynlyk lyden besparen, zoo niet liet leven zelve behouden. Wy nemen geene tc hooge vlucht mei den man noch met zane geneesmiddelen, maer van Iet- geen ons bekend is leggen wy vryvvillig getuigenis ter zyner gunste af; en zoo ver onze volstrekte kennis strekt, die op tal van jaren ziet, zien wy ons bevoegd om in de warmste be woordingen over dit onderwerp te spreken. Het is daerom onze ernstige vvensch, dat niet éënc familie in hei land onbc kend zy met de middelen van den Professor, en «Int /.v allyd in voorraed mogen gehouden worden, voor het geval van spoedig opkomende krankheden, daer zy even goed als voorbehoed middelen, als geneesmiddelen zullen werken; lervvjl er onmogelyk gevacr uit kan voorspruiten zy ze te gebruiken Chicago Times. FRANKRYK. De afgevaerdige Marcel Barthe beeft brie ven uit Rome ontvangen welke zeggen dut de graef van Chambord aldaer zyn verblyf heeft gevestigd. Uryvoddige moord. Er wordt aen den Moniteur du Puy-de-Dome geschreven, dat er eene vrouw aengehouden is, die verdacht wordt een dryvoudigen moord gepleegd te hebben. Zy was sedert eenige jaren gehuwd en moeder van twee kinderen. Haer eclilgenoot stierf on geveer 10 maenden geleden, na eene langdurige ziekte, welke de gcneeslieeien toeschreven aen eene maegverzwakking. Dry maenden geleden stiprf het oudste der twee kinderen, na eene korls'ondige ziekte, zonder dat er een geneesheer geraedpleegd werd. Voor die verwact looz.ing kreeg vrouw P. hevige verwytingen van hare familie maer niemand verdacht haer van moord op haer kind. Eenige dagen geledpn zond zy haer ander kind, een van gezondheid bloeijend meisje van 3 jaren, naer haren vader, in een dorp der om streken van Augerolles. Verleden vrydag ging vrouw P. haren vader bezoeken om haer kind te zien, maer dit over leed den dag na hare aenkomst. Dit sterven verwekte kwade vermoedens by de familie en trok de aendacht van het parket te Thiers. Vrouw P. werd aengehouden en in de gevangenis te Thiers opgesloten. Alles doet veronderstellen, dat deze vrouw opvolgens haren echtgenoot en hare kinderen vermoordde, om met een persoon te kunnen huwen welke door hel openbaer- gerucht voor haer minaaer doorgaet en die insgeiyks aenge houden is. Tot nu toe weet men niet welk vergift de vrouw gebruikte, maer er bestaen vele redens om le gelooven, dat 't fosfoor was. De internationale muntconferenlie, waer- aen Frankryk, Italië België en Zwitserland deel zullen nemen, en welke ten doel heeft de wyzi- gingder traktaten van 1865, komt den 10 De cember te Parys byeen. Verledene vrydag zyn in den entrepot van Bercy 800 er) eenige tonner, wyn, die voor de verbruiking naer Parys gingen gesluierd* wor den, aengeslagen men heeft ze laten uilloopen omdat de hoedanigheid zoo slecht was, dat deze drank gevaer voor de openbare gezondheid op leverde. Men heelt vastgesteld dat er eene zeke re hoeveelheid lood in dezen wyn gedaen was en dat er geen druivensap aeii of omtrent was. Er zyn vervolgingen ingespannen legen deeige- nacrs van dez<*n drank zy zullen voor dp cor rectionele rechtbank te verantwoorden hebben over de vervalsching van hunne waer. DUITSCIIL.W'D. Het Pruisische gouvernement legt eene ver- fynde wreedheid in hare vervolging tegen de katholieke Kerk aen den dag niet alleen tracht hel haer in den persoon harer ministers te tref fen het zou er nog alle gezag, alle tucht in wil len doen verdwynen. Zoo had Mgr. Ledo chowski verscheidene geestelyken aen kerkelyke straffen onderworpen, die zy in het klooster der Franciscanen te Posen ondrrgaenhet gouver nement gaet nu volgens de Köinische Ztitung maetregelen nemen om den stand van zaken te doen veranderen. Van haren kant verzekert de Germania, dat het Prusisch gouvernement, na de afzetting van Mgr. den aerlsbissehop Ledochowski, hel be- stuer van hel bisdom van Posen en Gnesen aen zynen coadjutor Mgr. Janiszewski zal toever trouwen. Dc katholyke party wordt in Pruisen en in gansch Duitschland meer en meer slrydlus- lig. Verre van in den weerstand legen de ver- drukkingsmaetregelen te verzwakken, scheppen de kalholyken eiken dag meer moed en geest drift voor den stryd om vryheid en recht. Het inzicht der reg-cring om den hoogwaerden aertsbisschop van Posen af te stellen en door het hoog gerechtshof te doen vonnissen, is nog niet verwezenlykt, en reeds meldt men, dat zyne diocezanen van het kiesdistrict Schrimm, provincie Posen, de kandidatuur van Mgr Ledo chowski voor de kiezingen in "t Duitsch Parle ment. die op 10 Januari 1874 moeten plaets hebben, aengenomen hebben. In de tweede Kamer van Pruisen geeft het katholyk centrum het goevernement en de libe rale meerderheid niet weinig werks! Het over stelpt, letterlyk, de ministers en hunne party- gangers onder cenen berg van voorstellen en orde-motiën. Een Duitsch blad beweert dat de heer von Bismark er aen denkt, om het groothertogdom Posen, Westfalen en de Rynprovinciën in staet van beleg te stellen. Ook groeit dc opgewonden- beid der geesten meer en meer in Pruisen aen. en liet zon we! kunnen gebeuren, dat dc prins kanselier zich welhaest lusschen twee vuren zal bevinden de socialisten en de conservatieven, welke bietsten tol bet uiterste zullen worstelen tegen de vervolging, waeraen zy gedurig zyn blootgesteld. De godsdienstige stryd, zeer on voorzichtig door het goevernement tegen de katholyke prelaten ingespannen, begint zich reeds tot liet protestantisme uit le breiden. Tot nu toe heeft er nog niet een protestantsch lee- raer geantwoord op liet ultimatum van bet ministerie, hetwelk hun beveelt, zich aen de zoogezegde kerkelyke wetten te onderwerpen. Met den 1 December is de termyn atgelocpen, binnen welken Mgr Ledochowski had le ant woorden op den gestelden eisch, oiu zyne be trekking neder te leggen. Feitelyk heeft hy op dien eisch geantwoord door in betrekking le blyven. Of hy ook schriflelyk op den eisch heeft geantwoord, is niet bekend. Een katholvk orgaen, de Kuryer Posnanski, bespreekt de zaek op deze wyze Hel gewicht van het oogenblik (hel verslrvken van den termyn) zal ieder bevroeden, die een kathol) k en een Poolsch gemoed in zynen boezem omdrapgl. Het is onmogelyk, uit liet oog le verliezen of uit de gedachten le laten gaen, dal in dezen dagen gebeurlerissen plaels hebben eR dat er weldra zullen plaels hebben, welke van onberekeubaer gewicht zyn. Wyders wordt nog uit Posen gemeld, dat de aerlsbissehop reeds maetregelen heeft doen nemen, met het oog op wuerschynlyke gebeur tenissen. Het kapittel is vergaderd geweest met hel doel om een administrator te kiezen voor liet aerlsbisdoni, voor het geval dat Mgr Ledo chowski wellicht zal worden verwyderd. Nnpr men verneemt, heeft men als zoodanig gekozen Mgr Janiszewski, den wybissohop. BEYEREüV De Aziatische cholera is te Munichen en maekt er eiken dag een groot getal slachtoffers. De door den schrik gel'offene bevolking heeft een zonderling gerucht, dal in de stad in omloop is, aengenomen. Een genaemde De Jaeger, een in dispunibililet «eslelde bediende, bewe- rl een groiuJig middel om den voortgang dezer sclirik- kelyke plaeg te bezweren gevonden le hebben en hy heeft aen den stedelyken raed den aen- koop zyns pelieiins voorgesteld. De prys, dien hy er vooi stelt, is honderdduizend thalers, in één jaer tc betalen. Vooreerst heeft men De Jaeger voor eenen kwakzalver of eenen zot ge nomen. Sedert eenige dagen heeft zich echter in de denkwvze eener sterke terugwerking te zyner gunste geloond. Men verzekert langs alle kanten, dal de sledelyke overheid, na eene zit ting geouden te hebben, helaenbod van den wonderdoenden geneesheer aengenomen heeft. Eene geneeskundige commissie is reeds aen het werk, met het doel om onmiddellyk tot de op zoekingen en proefnemingen, door hein bevolen, over te gaen. ZWITSERLAND. De gewezen pater Ilyacinthe r.a zynen tilcl' van Katholyke over de haeg geworpen te heb- bec, zoekt nu om zich van zynen titel van Franschman te ontmaken. Men zegt, dat hy vraegt om de Zwilsersche naturalisatie tc beko men. Frankryk zal zeer gaerne dit geschenk aerv Zwitserland doen, en het zal geval zyn om le herhalen Die verliest wint ENGELAND. Dagelyks groeit de katholyke beweging in Engeland aen. Het ontwerp betrekkclyk het stichten eener groote katholyke hoogeschool, die de ware leerstelsels in letterkunde en welen- schappen zou bewaren, heeft reeds een begin van uitvoering gekregen. Men heeft den grond aengekoeht, w aer liet nieuw gesticht zal opryzen, en hel toekomende academisch bestuer benoemd. Dit bestuer bestael uit mannen die onder de aenzienlykste personen der katholyke Engelsche maetschappy gekozen zyn. Er is ook spraek een dagblad te stichten, daer de weekbladen, welke tot dusver de katholyke zaek verdedigd hebben, aen de noodwendig heden der Kerk niet meer beantwoorden, dewyl deze weldra in Engeland en Schotland alleen het eerbiedwaerdig getal van twee inillioeQ. leden zal bereikt hebben. PALSELYKE STATEN. Rome, 9 December. Eene pauzelyke bulle is verschenen, de for maliteiten tot liet aenstelleu van kardinalen op- schorsende. Men verzekert, dat wacrschynelyk tc Paschen een ander consistorie voor het benoemen va» andere kardinalen zal plaets hebben. Rome, 10 December. Uit goede bron verzekert men, dat de nieuwe Kardinalen, die in het Consistorie, dat den 22 December zal plaels hebben, zullen benoemd worden, de volgende zullen zyn Mgr Clugi, Falcinelli, Franchi, Oregla, primaet van Hon- garië. de aertsbisschop van Salisbourg. pater Torginini, pater Martinclli en de aertsbisschop- pen van Parys, Tolouse en Valencie. Gezondheid acn allen zonder geneesmiddelen wedergegeven door de smakelyke Gezondhcidshloeta van bu Barry, van Londen, gezegd REYALENT ARAB1CA. Zes en twintig jaren onveranderlyken byval Zy bestrydl met goed gevolg de slechte spysver- tcringen maeg- en darmontstekingenmaeg- en buikpyn, slymen, winden, zuer, scherpheid, wal gingen, opwerpingeo, brakingcn, zelfs by zwanger schap, verstopping, stoelgang, buikloop, kolieken, lering, hoest, asthma, bevangenheid, oorluitingcn, blocciopdrang, zenuwkwalen, slaeplooslieid, droef geestigheid, znikerpis, zwakheid, uitpuiling, hloed- gebrek, bleekzucht, alle wanorden van maeg. keel, adem, stem, luchtpypen, blnes, lever, lenden, jngc- wanden, slymvalen, hersens en bloed. 73,000 genezingen, erby begrepen degene van Z. II. den Paus, dén hertog van Pluskow, Mevrouw de mark gravin de Bréhan, dc lieeren professors Ucdé, Wurzer, doclors Campbell, Shorland, lire, Angclslcin enz enz., waervan uittreksel. GeneziDg Nrii.38t I De heer pastoor A Brnnelièrc, van eene achtjarige slechte spysvcrtcring, nadat de geneesheeren licni maer eenige maenden meer te le ven gaven Genezing Nr 69,719 Waterzucht. Walcrophou- ding Slopping. Drie zyn er geheel mede genezen. De hoest ten gevolge van verkoudheid wordt er op het oogenblik mede genezen; voor de water- ophoudingcn en de macgpvn is de Revalenla, het beste middel en zy verdryft dc droefgeestigheid. Lancevhs, pastoor, r, Voedzamer dan het vleesch, spaert zy 30 mael haren prys in medeevnon uit. lu doozen vao

De Denderbode | 1873 | | pagina 2