Menschlievendheid. In het bisdom van Doornyk heeft men eene goede, eene heilzame gedachte gehad het man dement dat de bisschoppen van België in 1833 eenpariglyk over het vieren der zon-en heilig dagen in het licht gegeven hebben te laten her drukken. Eene goede vertaling zou even voor- deelig zvn voor liet vlaemsch gedeelte van België. G EK DA li ME!! IE. Verscheidene onzer gemeenten betrachten eenen post of eene halve brigade gendarmen in hun midden. Eenigcn zyn bereid ol op't punt te dien einde een rekwest in te dienen by het departement van oorlog. 't Is te bejammeren dat de instelling der maréchaussee of gendarmerie niet reeds zy uitgestrekt tot al de punten van ons land alwaer de behoefte eraen wordt gevoeld. Onder elke vreemde heerschappy in België werd die instelling verbeterd en uitgebreid 't is maer sedert 1830, sedert België zelfstandig is, en zicbzelven beheert, dal de gendarmerie staende is gelaten en geene verbetering heelt bekomen. In 1830 beval ons nationael congres (grond wet art. 120), dat de inrichting en de rechts macht der gendarmerie by eene wet zouden worden vastgesteld. Die wet is nog te maken Ziedaer een bewys van de onachtzaemheid onzer regeeringsmannen en wetgevers. Te allen tyde bestond er eene macht tot handhaving der orde, en tot uitvoering der wetten, AenvanRelyk waren de inwoners van iedere gemeente verplicht zoowel by dage ais by nacliie de ronde te doen. Later werden er iu sommige streken byzondere mannen tol deze dienst aengesteld. Zoo kwam de maré- cliaussée tot stand. Reeds in 1139 werd zy in Frankryk inge steld, en naderhand al meer uitgebreid. Zoo ook in België. Eerst echter iu 1791 werd de maréchaussee veranderd in nationale gendar merie, verordend en meer algemeen gemaeki. Napoleon I bracht er belangryke verbeteringen aen toe. In Nederland werd ze eringericht in 181-1, en geregeld in 1815. België stelde luier op den Franschen voet, in 1830. Sedert dien schynl België al 't nut, dat die instelling beval geheel uit bet oog te hebben verloren. Onder de dienst der gendarmerie is ook be grepen het beschermen der douaniers, den vryen omvoer der vruchten, en levensmiddelen en den koophandel, het beteugelen der land- zwervery, liet beletten der sclieudery van de velden, de bosschen, de hoornen, de steenwe- genr en bruggen, enz. Hetzyn dus vooral de buitengemeenten, die hetnaestde grens liggen, welke bet recht laet ons zeggen den plicht hebben de dienst der gendarmerie in te roepen. Dat de liberhaters deze deugd bezitten en altyd hebben weten te handhaven, als 't hunne verslaefde kréaturen geldt, dat lydt voor nie mand geen twylel dat is hier maer al te wel gekend 't geene te Aelst.gedurende al den tyd dat de liberale feniksen aen't roer geweest zyn, gebeurd is, is een onwederleggelyk bewys dezer waerheid. Al wie in 't logie- gevoelen niet deelde, droeg den stempel der onkunde by was tot niets goed want liy was geen logieman, en gevolgenlyk een vyand des lichts van den Grooten Orient. Noch uitgestrekte kennissen, noch zelf offer, niets vondt één eenigen voorstaender onder de liberhaters, als 't een persoon gold die de bewarende party aengekleefd was. Was er wel één ambt van de verb even ste tolde laegste, waer de katholyken niet uilgesloten waren? In al de kringen, in al de bedieningen, moesten de liberale volksverlichters, al waren zy zoo dom als 't Cbristuspaerd, den vóórrang hebben zoo wilden bel de kop stukken der Logie zoo wilden bet de vryden- kende leeraers der onafhaukelyke zedeleer. Al onze gestichten dragen den stempel dezer waerheid onze vrienden, sedert dat zy bet bewind in banden hebben, hebben eenige zuivering begonnen, maer is dat vol doende? Neen, zoolang er onkruid in de tui nen is, kan men geene goede vruchten kwee- ken. 't ls dus tyd, ja, hoog tyd dat, men voor goed, een einde aen zulken stand van zaken stelle, wil men niet dat de goede kiezers later daer een woord over zeggen. Nu wy, op onze beurt, stem in 't kapittel hebben, moet er hand aen 't werk gelegd worden, om de volkomen zuivering overal te verwezenly- ken. Dat men nu de wedervergeldingswet volgde, 't ware niets anders dan recht en redelyk. "Welke middelen hebben de liberhaters niet gebruikt, om al wie den naem en de daed van kalholyke bad, overal buiten te sluiten Was er wel iets dat aen hunne ik- en roofzucht kon ontsnappen De vraeg voorstellen, is dezelve oplossen. En wil men op liet verleden eens terugzien, dan zal men duizende feiten vinden, die onze gezegden bewaerheden. Wil men slechts één voorbeeld van bet gebeurde, dan b ren ge men zich slechts de kuiperyen te binnen, die de kopstukken van de aelstersclie logiegasten aen den dag gelegd hebben, om de kalholyke geneesbeeren en heelmeesters uit den gezondheidsdienst van de civieke garde te verwyderen. Wie is niet bekend met al wat er tegen den lieer Monfils en den te vroeg ontslapen en diepbetreurden heer Van den Bossche gebeurd is, om hen, als geneeshecren, uit de civieke garde te sluiten Wie kent de knevelaryèn niet waermec die achtbare boeren door liet liberlialersgespuis bejegend geweest zyn Wordt bet geen tyd dat men nu ook eens liet averecht van de medalie doe zien, en dat de liberhaters met de zelfde maet gemeten wor den, welke zy voor ons gebruikt hebben Ons dunkens, lydt dat geen de minste twyfel. De tyd is gekomen dat onze kalholyke man- danten liet gedachte der kalholyke kiezers moeten doen naleven. De tyd is gekomen dal zy ook hel hunne moeten bvbrengen om ons van den liberalen kwelduivel te verlossen. Geene middelen mogen er verzuimd worden, wanneer 't algemeen katliolyk belang voor banden is. Met viyt en daed moet er gewerkt worden, om ons,'voor goed, van alle liber haters knevelaryen te verlossen. HOE DE INTERNATIONALE DE WERK LIEDEN HELPT. Zekere werkman by den heer X, zilverdry- ver te Meclielen, bad zich door eenige gezellen laten verleiden en trad de Internationale by. Vooraleer hem te aenveerden moest de man op een zeker papierke naemteekenen, iets, ten andere, dat van al de gezellen by hunne intrede vereiselit wierdt, zoo men bet ten minste zegde. Na weinige weken wierdt hem opgelegd aen zyn en meester opslag van loon te vragen en, ingeval van weigering, het werk te slaken. De heer X. weigerde de vraeg zyns vverkmans in te willigen en deze laetste staekte het werk cn liep op zyn zondagsch gekleed de eene herberg in en de andere uit, overal goede sier makende. Nu, daer de lieer X. van geenen opslag wilde liooren, wierdt er den werkman, door liet toedoens der Inter nationale, elders werk verschaft. Maer wat gebeurt er Wekelyks wil men den werkman eene zekere som van zynen loon afhouden in ver goeding der gelden die men hem tydens zyne werkstaking gegeven "heeft. De werkman wei gert dit en geeft zyn ontslag. Maer dan kwa men de opperhoofden der Internationale met het geteekend papierke voor de pin; zy daegden hem voor de rechtbank, bekwamen een vonnis tegen hem en zyne meubelen wier den aengeslngen en publiek verkocht. Zeer geloofweerdige en achtbare personen bevestigen ons de echtheid dezer gebeurtenis. Wat moet men hieruit besluiten 1° Dat de Internationale slechts een fopwinkel is, door den welken zekere advo- kalen zonder zaken, die op de schachten hun ner leerzen loopen, en eenige uitgehongerde vreemde luizen zich met liet zweet des werk- mans trachten te vetten 2° Dat elke werkman, die zyne borze be mint, de Internationale moet vluchten ge- lyk de pest,wil byniet dat men ze plat trekke 5n Dat liet eene maetschappelyke plicht is voor alwie een wereldlyk of een geestelyk gezag voert, met een woord, voor al wie eenigen invloed bezit, diehelschemaetschappy, door alle wettige middelen en, uit al zyne macht en ki acht te bevechten en te bestryden. VOLKSKAMER. De volkskamer heeft deze week bare werk- zaemheden hernomen, en onmiddelyk met den redetwist over liet budjet van binnenlandsclie zaken aengevangen. M. Funck, schepen van Brussel, een groote voorstaender van 't ondcr- wys zonder God en kristelyke zedeleer, ver- klaerde tegen liet budjet te zullen stemmen 1° om dat liet gouvernement eenen broeder der kristelyke scholen met de inrichting der school te, toonstelling te Weenen beeft gelast, Oliwat gruwel2° omdat liet goever- nement aen de stad Biussel, die de wet van 1842 miskent en handelt als ware zy een Staet in den Staet, de toelagen weigert die zy slechts kan bekomen, wanneer zy de wet stiptelyk naleeft. Na de brusselsche schepen was bet de beurt van M. David, volksvertegenwoordi ger van Verviers. Door eene kluchtige rede voering, die in een jariklaespel beter op hare plaets zou uitgesproken zyn dan in de kamer heeft deze feniks de vergadering hartelyk doen lachen. Deze redevoering was eene aeneen- schakelingvan kwaedwilligheid, kwade trouw, zazerny en woede, by zoo verre dat de spreker zyn eigenzelven niet meer bezat en de Eerw. PP. Jesuieten als eene openbare pest uitschold. De lieeren Juliot Maglierman en Declour mini ster van 't. inwendige hebben, volgens ons, den waelsclien babbelaer, door hunne antwoorden, welke, wel is waer, zegevierend en verplette rend waren, le veel eer acngedaen. Twee ondervragingen werden ook aenge- kondigd eene door M. de Rossius, over liet kerkholreglement van Clience, de andere door M. Couvreur over 't ongeluk te Dilbeek. De eerste is uitgesteld tot dynsdag; op de tweede gaf de heer Minister van openbare werken on middelyk antwoord. De heer Wasseige en eenige andere leden hebben een voorstel neergelegd, strekkende om by't budjet eene toelage te vragen van 65,000 fr., tot vermeerdering der traktementen van de provintiale bedienden. Verders heeft de vergadering den redetwist over gezegd budjet voortgezet. RECHTEHLYK KRONYK. Donderdag heeft bet Hof van Beroep te Gent uilspraek gedaen in zake van doktor Van der Meersch-Grandjean tegen den Uien Public. Bet bof heelt onzen konfrater tot eene schadeloosstelling van fr. 10,000 jegens dok tor Van der Meerscli-Grandjean verooideeld. Onze geëerde lezers zullen zich nog wel de feiten erinnereu die aen 't procés aenleiding gaven. Het goldt de verkreukte persoonlyke vryheid en de eer der familien en onze kon frater beeft ze met moed en talent verdedigd. Die verdediging zal by fr. 10,000 betalen. Indien hatelyken aenslag,tegen de persoon lyke vryheid en de eer der familien gepleegd, waren er twee pïichtigen 1° Dr Van der Meersch hg bekomt 10,000 francs. 2° Segliers, politiecommissaris, zonder pro tectie. Deze wordt, zonder dat iemand in 't land, zelfs geen doctrinair, er durft tegen protesteeren, afgesteld. Is dat verschil, tusschen loon en straf, te danken aen de omstandigheid, dat Dr Van der Meersch lot de vryinetselaerlogie behoort In alle geval, bet publiek vroeg gister, of Dr Van der Meersch zynen ongelnkkigen medehel per de 10,000 franks geven zal? Wy zullen zien Deze week is de genaemde Louis Bockstal, gardecliasse te Nieuwerkerken, veroordeeld tot 15 fr. boet of -2 dagen gevang, wegens beledingen tegenden achtbaren lieer Callebaut. STERFGEVAL. M. Van Iloebeke, schepen van Nederbrakel en ievervolle voorzitter van liet Genootschap van den 11. Vincentius a Paulo, is scliielyk overleden over eenige dagen. CORRESPONDENTIE. Ontv. van den E. II. V.. A.... te Ilammefr. 6 00 over 1873. Ontv. van den E. H. M Ileusden fr. 6,00 over -1874. Wy lezen met groot genoegen in de dag bladeren van Brussel dat onze stadsgenoot, de beer Am. Vliebergh-Mols, Madelemen- steenweg, N" 10, in die stad, getitelde leve rancier van fill. KK. 1111. den Graef en de Gravin van Vlaenderen koint benoemd te wor den. Deze voortrelfelyke onderscheiding is aen den lieer Am. Vliebergh-Mols te beurt gevallen voor de prachtige en wonderbare borduer-en tapytwerken welke hy voor HH. KK. Hoogwecrdiglieden onlangs heelt ver- veerdigd. Er wordt thans veel van eene Konynen- diefte gesproken, welke alhier in de Nazarelli- straet, omringd au zeer aerdige en slinkende omgtandiglieden, dynsdag 11. gepleegd is. Twee Stokslagers, alias gcele muts, u en een werkman worden eropenbnerhk mêê besticlil, zells bestaen er ernstige vermoedens tegen ben. Doch, nacr liet schynl zou die zaek, even als zoo vele andere waer geelt- mutsen in betrokken waren, in de vuilmande gesmeten worden. Is dat le verwonderen De jongens hebben toch zooveel diensten. b\ dage en by nuehte, aen de liberale party vóór de kiezing van 1872 be wezen men moet ze dan uuk wat door de vingers zien. Nu, alvorens le eindigen nog eene kleine vraeg aen wien 't behoort. Waerby komt het dat er tegen zekere ge- meene kerels, zooals de geele mutsen bet zyn, zoovele politieoverlredingen beslatigd worden en er zoo weinige, OM NIET TE ZEGGEN GEENE,proces-verbalen tegen hun opgesteld wor den Hier zou wel kunnen DANJÉ by zyn IIet kind van Sicur Frans Vereecken, bet slachtoffer des origeluks, dat wy in ons num mer van zondag 11. meldden, is deze week aen zyne bekomen brandwonden bezweken. Gisteren vryuag, is er alhier, op 't vrede gerecht iels buitengewoons voorgevallen dat de lachspieren by de menigvuldige aenhoorders in beweging heeft gebracht. Zekere Frans Meert, was gedagvaerd aldaer le verschynen om ge tuigenis le geven in eene zaek van lierbergtvvisl en sprekende van een liedje, Waterloo getiteld, dat alsdan gezongen werdt, vroeg de heer Vrederechter hem wat dit liedje beduidde Meert liet het 2ich geen tweemael vragen en befte het liedje met eene klaer en heldere slem aen, zonder dat men de minste aendoening op zyn gelaet of de minste verlegenheid, in zyne houding kon bespeuren. Het Daer zyn er zoovele gebleven in den slag van Waterloo wierdt door hem gezongen dat de zael des vredegerechts daverde. De heer Vrederechter, de greffier, het openbaer ministerie en 't pu bliek luchten allen te gelyk dat de tranen van hunne wangen rolden, doch de getuige behield zyne ernstigheid en zong zoo lang lot dat het liedje ten einde was. Zulk een voorval is, ge- looven wy nog nooit gebeurd en verdient in de jaerboeken der aerdige en plesierige grappen aengeteekend te worden. Volgens de Belgique Militaire zullen er binnen kort alweer veranderingen aen de mili taire tenue worden toegebracht. Wy begrypen waerachlig niet waertoe dit noodig is. Door die gedurige veranderingen, worden de soldaten ook gedurig op onkosten gejaegd, al kan het van hunne soldy niet goed af. Men ziel lalryke bevorderingen in de hoogere graden te gemoet, eu er zou een zeker getal officiers, welke den ouderdom van 55 jaren heb ben bereikt, op peusioen gesteld worden. Het ontwerp belrckkelyk de uitgave vaneen beknopt verslag der zittingen van de Kamer heeft geene de minste kans om aengenomen le worden. Verreweg de meeste leden der Kamer zyn van de moeilvklieid, om niet te zeggen, de onmogelykheid dezer onderneming, overtuigd. Naer de meeste waerscbynlykheid zal het zelfs niet Ier sprake komen. De Independence brengt ons de schoone ty- ding aen, dat er uit Antwerpen twee pelilien in de Kamer zyn aengekomen, vragende de herin richting van de burgerwacht. Dat wil zeggen Meer dienst nieuwe uniform nieuwe gewe* ren kortom, het kamp en de landweer. Gelukkig wil het goevemement van die ver zwaring, ten pleziere der epauletten, niet hooi en De internationale muntkommissie heeft hare eerste zitting donderdag laest om 2 uren des namiddags gehouden. België was vertegen woordigd door den heer Jacobs, oudminister van linanliënen lid van de Kamer der Volksver tegenwoordigers eu den heer Th. de Bounder de Molsbrook, legalieraed van den Koning der Bel gen. Italië was vertegenwoordigd door den heer Ressman, eerste gezanlschapsekretaris, en den senator Magliaui. Frankryk door de heeren Dumas, oudminister Dulilleul, algemeen be stemder der beweging van de fondsen in hel ministerie van finantiën, dePairieu, oudvoor zitter van den Slaelsraed, de Soubeyran, afge- vaerdigde. De heer Dumas is voorzitlir der kommissie benoemd, en de heer Clavery, sekre- laris. In den nacht van zaterdag op zondag is een dief in 't schip gedrongen van den heer Aimabel Delacenserie, koopman in bouwstoffen, wonende langs de Spinolarei, te Brugge, naby de gendarmerie, en. gesloten zynde, beeft men er liet maelslot van gebroken, er ingedron gen en eenen koffer opengebroken, waeruit men gestolen heelt een paletot, een broek, een gilet en verscheidene andere voorwerpen. De dader, of de daders, zyn onbekend. Men meldt uit Heyst-op-den-Berg Op 9 dezer heeft een jammeriyk ongeluk, eene werk- mansfamilie onzer gemeente getroffen. Vrouw Guinier, woonachtig op het gehucht Berimm, had zic.il in den morgen, rond 11 ure, een oo- genblik uit bare woning verwyderd om naer het veld le gaen, hare twee kleine kinderen alleen latende. Gedurende de afwezigheid der moeder, greep er een verschrikkelyk tooneel in hare woning plaets. Het jongste kindje, van 22 maen- den oud, zal in eenen stoel voor een open vuer, toen eensklaps de stoel omkantelde, en liet arm kind in 'C vuer viel. Het ander kind, dat nauwe- lyks 3 jaer oud is, had de macht niet om zyn broórke uit de vlammen te redden, en als eene minuet later moeder Guinier in alleryl kwam toegesneld, was haer ongelukkig kind reeds ge- deellelyk verkoold. Een geneesheer ter plaets geroepen, kon enkel de dood van het kind beslaligen. Vrouw Guinier was slechts een kwart uers afwezig geweest. De Engelscbe pir.k-pocket. die verleden dynsdag op heeler daed aen het vensterke der Nationale Bank van Luik. werd betrapten aen- gchouden, is voorzeker niet aen zyn eerste hel denfeit. Men weet nu zeer goed dat men hem op gemelden dag, twee mael in den gang en aen de deur der bank heeft gezien. De Engelschman loochent dit niet, doch by beweert alleen naer de bank gegaen le zyn, om een Amerikaensehen kapitein te vergezellen met wien hy te Luik ken nis gemaekt had. Hy bekent insgelyks reeds vier of vyl mael naer Luik le zyn gekomen en zegt het bedryf van peerdenafricliter voor de koer sen uit le oefenen. De diefstal van verleden dynsdag blyft hy voortdurend loochenen en dit ondanks de ver klaringen van verscheidene getuigen, die hem hel pakje bankbilletlen hebben zien in den zak steken en hel hem tevens hebben zien terugleg gen, toen men hem by den kraeg vatte. Als men hem vroeg wat by aen de bank ging doen, beeft hy hierop geantwoord, dat hy meeude aen het postbureel te zyn. Sedert zyne aenhouding heelt hy van zvno vrouw, die in Engeland woont, eene sum van 200 fr. in bankbilletlen der Nationale Bank, van België ontvangen, Het is dus zeer waerschynlvk dat deze gauw dief deel maekt van eene bende pick-pockets, die sedert verscheidene jaren de vei schillende banken van ons land exploiteerde. Een oufeilbaer middel om het hakkelen af te leeren is in korte woorden samengevat Diepe ademhaling voor men begint, langzaem spreken, iedere lettergreep een weinigje afbre ken, en by het spreken min of meer declamee- ren. In liet eerst kan eene kleine beweging met de hand. gebaerden maken in geringe mate, hel spreken ondersteunen na korten tyd zal de vroegere hakkelaer, ook zonder die hulpmid delen, zonder haperen kunnen spreken. KOLENNY VERHEID. Er worden deze week weinige zaken gedaen. Nochlhans werdeneenigekonlraklenhernieuwd, doch voor een zeer kort lydstip en om in drin gende noodwendigheden te voorzien. De koopers weigeren belangryke concession, verkiezen zich van alle verbintenissen vry te houden en stellen de wet op hunne beurt. De afslag is overigens officieelmen heeft er eindelyk in toegestemd datgene le veropenba ren, wal men sedert twee maenden weetmaer op den nieuwen tarief ook worden reeds con cessie» gedaen de beweging lot dcu afslag neemt meer en meer toe. Overigens, zooals wy lioogcr zegden, er zyn slechts weinige zaken gedaen, hetgeen niet te verwonderen is, daer iedereen op dit jaergetydc reeds den wintervoorraed in den kelder heeft. In Frankryk is de toestand dezelfde. HOLLAND. 's-Gravenhage, 12 January. Eene ofliciëele depeche van Penang, gedag- leekend van den 11 January, melden, dat de Kraton en Messegil nog altyd beschoten wor den. Messegil is stormderhand ingenomen de ver dediging is wanhopig geweest. De bevolking is opgehitst uitzinnige geruch ten zyn in omloop nopens de inzichten der Hol landers. De Hollanders hebben 17 dooden, en 197 licht gekwetsten gehad. Niet legens'.aende deze ver liezen, zegt de Ilollandsche generael, is de uit slag groot wy zullen de ondermyning van den Kraton naderen, en eene battery van doorbraek inrichten. Eene halve brigade van reserve is uit Padang ontboden. De gezondheidstoestand van het leger is beter. In de expeditie van Pedir zyn er maer negen soldaten gekwetst geworden. De Nederlanders zyn tweemael te Penang teruggeslagen, alvorens de moskee in te uemeu. Het verlies bestaet uit 240 dooden en gekwet sten, er inbegrepen 12 officiers. De Atchineezen vechten op eene woedende manier. In eene zitting van den gemeenteraed van 's-Gravenhage is met 20 tegen 13 stemmen in beginsel aengenomen, dat liet standbeeld voor Thorbecke in den llaeg zal worden geplaelsl. Vervolgens werd met 1" tegen 46 stemmen het voorstel goedgekeurd, em dat monument op te richten op de Plaets. Het vooiloopig ontwerp van burgemeester en wethouders, omtrent het plan tot aenleg van eenen haven le Schevenin- gen, is goedgekeurd. FRANKRYK. Er heeft in het gevangenhuis te Douai eene stoutmoedige poging tot ontsnapping plaets gehad. Hoël en Hermans, twee leden van de smokkelaersbende Delannoy, beproefden over het dak der gevangenis te ontvluchten, niaer werden op het laetste oogenblik ontdekt terug binnen de gevangenis gebracht en in de yzers gesloten. Een verwisselde reiszak. De Proga- teur du Nord verhaelt, dat een koopman van Tourcoing, de heer Papier-Grimonpret, het slachtoffer geweest is van eenen grootcn diefstal, die van eene zonderlinge behendigheid en stout moedigheid van wege den dader getuigt. Rond 4 ure namiddag, bevond liv zich in gezelschap van den burgemeester van Wervick, in het kof fiehuis de Belle Vue, deze laetste had hem eene betaling van 1000 fr. gedaen welke som hy in eenen kleinen reiszak naest hem op de tafel had liggen. Toen hy wilde heengaen, bemerkte hy, dat men zynen reiszak had verwisseld, de zyne was verdwenen en die welke men daer gelaten had, bevatte kammen en halsbanden de zyne biele daerenlegen 22,100 fr. in. De heer Papier was wanhopend hy diende eene klacht op het politiebureel in, doch kon slechts twyfelachtige inlichtingen geven aengaen- de den dader der ontvreemding. De politie ge lukte er nogtans in le ontdekken, dat een vreem deling in zeer gejaegden toestand ten 4 1/2 ure in de herberg de Ramponneau was gekomen, een glas bier had gevraegd, cn de waerdin ver zocht had eenen reiszak die hy haer overhan digde te willen voor eenige oogenblikken in be waring houden. Dit was den reiszak van den heer Papier, maer de bankbilletten waren er uitgenomen, en men had er witte briefjes voor in de plaets gelegd. Een bankboetier. Sedert eenigen tyd waren er te Vexin onrustbarende geruchten in omloop, over den geldelvken toestand der Bank van den heer Rally, bankier te Ebrepagny, ge wezen meier der stad, arrondissemeusraedslid en voorzitter der maelschappy van ouderlingen bysland te Vexin. Verleden zondag vernam men, dal hy donder dag met den trein van 6 ure 's morgens in de richting van Pont-de-l'Arehe vertrokken was. Dit vertrek wekte de aendachl van den vrede rechter op, die onmiddellyk de zegels legde en den procureur der republiek hiervan verwittig de, waerna men eeu onderzoek begon. Volgens het schynt, bevatte zyn geldkoffer nog eene zekere som, welke gediend heeft tot het doen van eenige betalingen, op donderdag, vrydag, zaterdag en zelfs op zondag 's morgens. Hel le kort is nog niet gekend, doch dit schynt lamelyk aenzienlyk le zullen zyn. De heer Taffy was sedert eenigen tyd agent van het Crédit fancier van Frankryk, voor welks» rekening hy een aenzienlyk getal obligatiën 5 p. h. geplaets had, ten einde aen zyne kliënlen meer vertrouwen in te boezemen, had hy onl- vangstbewyzen doen drukken, waer opstond^: Crédit foncier de France, obligations de 500 fr., en die hy als kwittanlie voor de gestorte som men gaf, doch welke nooit tot hunne bestem ming gekomen zvn. Met behulp dezer gelden, die de heer Ralfy aen hel hoofd van een aen zienlyk kapitael stelden, kon hy belangryke zaken ondernemen daerna stichtte hy de Caissc agricole du Vexin. Terzelfder tyd vroeg hy uit eerzucht, en ver kreeg de plaets van arrondisseiueiils-raedslid, benevens die van voorzitlerder maelschappy van onderlingen bystand, en korts daerna werd hy meier van Eprepagny. Reeds sedert geruimen tyd bediende liy zich van die eereamblen om zyn wankelend krediet staende te houden. Men leest in den Momteur universel De velocipede, lot hiertoe een lielhebberyvoorwerp, gaet een nuttig voertuig in hel openbare leven worden. Gister had de Moniteur universel eenen velocipedendienst tusschen Parysen Ver sailles Ingericht, om het verslag der zittingen van de Nationale Vergaderiog naer de drukkery te brengen. Die koers is afgelegd in 45 minuten. Sedert hebben wy den velocipede toegepast op 't vervoer der beurskoersen, wat ons tien goede minuten beeft doen winnen, en men weet wat tien minuten iu dit geval waerd zyn. Wy verne men heden dat de voornaemsle bankiers en agenten de velocipedisten bezigen om hunne depechen naer het centrael telegraefbureel van het ministerie van biimenlaudscbc zaken le brengen. In 1873 bedroeg het getal der personen welke aengehouden zyn voor deelneming aen de commune 680. Op dit getal zyn er ongeveer 3/5 in vryheid gesteld, hetzy door hunne vryspraek hetzy door een bevel van niet vervolging. DUITSCHLAND. De Kólnische Zeitung, zoo Irotsch over de nauwkeurigheid liarer inlichtingen, heeft zich dezer dagen laten foppen. Zy heeft eene gewaen- de Pauzelyke bulle van Pius IX afgekondigd, haudelende over dc kiezing van zynen opvolger. Zy wilde daerin eene monsterachtige inbreuk zien op dc kerkelyke grondwet, en drukte zich met de grootste* verontwaerdiging deswege uit. Al de liberale gazetten namen haren uitval over, en schreenwden niet weinig tegen de voor- gegevene omverwerping van de kerkelyke grond wetten. Nu, het is bewezen, dat dit stuk valsch is, eu gefabrikeerd door eenen llaliaen, aen wien de Pruisische legatie te Rome 10,000 Ir. aengeboden heeft, indien hy er in gelukte aen Mgr Mercurelli, secretaris der Pauzelyke brie ven, de echte bul van Pius IX, betrekkelyk de gemelde kwestie, te ontstelen. Die personnage heeft eenvoudig eene bulle van Pius VII, nopens de kiezing der Pauzen, afgeschreven, ze loeëigenende aen de tegenwoor dige omstandigheden, en om hel stuk eenen meerderen schyn van waerheid le geven, heeft hy iu het copieercn der Pauzelyke bulle het ge schrift van Mgr Mercurelli nagebootstdus eene dubbele schriflvervalscbing Al deze omstandigheden zyn gewaerborgd aen de Germania, van Berlyn, ui eenen brief uit het Vaticaen. Deze schurkery laet eens te meer zien, welke middelen Von Bismarck gebruikt om zyn doel te bereiken. Inlussclien zullen de liberale bladen, die het stuk als echt hebben voorgesteld eene herroeping doen SPANJE. Carlhagena is eindelyk bemachtigd Hoeveel menschenlevens zullen in die worsteling aldaer omgekomen zvn De oproerige fregatten, die de junta aen boord hebben, zyn uil de haven ge stoomd, de stad aen haer ellendig lot overla tende. liet schynt dat de opstand van Barcelona nog niet overwonnen is. De opperhoofden der werk- maetschappyen hebben zich vereenigd om mid dels te vinden, ten einde de worsteling voorts le zetten, en zy schynen er gevonden le hebben, want eene depeche kondigt aen, dat de stryd gister in de voorsteden voortging. Ook daer is het laetste uer voor de muiters evenwel gesla- gen. In de provinciën van Madrid, Avila, Cuen^a, Cuidad-Real, Guadelajara, Segovia en Toledo is de staet van beleg uilgeroepen. O weldaden vaD de republiek ENGELAND. Een verschrikkelyk ongeluk heeft te Boston in Er.geland plaets gehad, in de Atlas-Y'zerfa- brick van den lieer NValmsley. In een der gebouwen stonden acht verticale stoomketels, elk van 20 voelen lang, die met elkander door pynen verbonden zyn. Bovendien waren er een paer groote horizontale ketels. Een der verticale ketels, een nieuwe, die voor het eerst gebruikt werd, sprong, op liet oogen blik toen dc meeste werklieden buiten liet ge bouw aen het eten waren, in dc lucht. Het yzeren dak van het gebouw werd vernield. De eene helft werd in haer geheel met al de pypen. die de ketels met de machienen in gemeenschap stellen en met de yzeren pylers.waerop het dak rustte, hoog in de lucht geworpen, en viel met eenen ontzeltenden slag, alles vermorzelende, op enkele meters afstand neder. In den muer, welke op Fletcherslreet uitkomt, werd een gat van tien meters middellyn gemaekt, en eene wolk leienpannen en baksteenen werd hoog in de luebt over de stad geworpen, en den top van den ketel, dry duizend pond zwaer. werd 150 meters ver boven op de smeltery van eene andere fabriek geworpen. Een jongen van 17 jaren, genaemd Thomas Barlow, werkte op den spoorweg, die niet ver van de fabriek loopt, toen de ontploffing plaets had. Ily liep weg zoo hard als hy kon, toen eene der yzeren platen door de lucht snorde en hem, zoo glad als ge schiedde het met eene byl, onthoofdde. Groote stukken van den ketel werden honderde meters ver over den spoorweg geworpen, en daer al de pypen stuk werden geslagen, spoot de stoom met woeste kracht overal omhoog, eenen dich ten nevel makende, die belette, dat men iets zag. Vyf dooden en twintig zwaergewonden wer den ten laetste gevonden Eene verschrikkelyke verwoesting werd aengerieht Overal werden ruiten gebroken, en een gedeelte van St. Mark's Churcii werd, op vyf minuten afstand van de fabriek, verwoest.

De Denderbode | 1874 | | pagina 2