Keizerh ke-Piaels. Fancy-Fair. Ter gelegenheid der beplcilingen des bud- jets van T inwendige, heelt ónze'heer Hurge- meester, verleden week, in eene der zittingen der Volkskamer, den wensch geuit van do iacrwcddcn der Politie-Uommissarissen en Gcincciile-Sekreturissen te zien vqihoogcn. Elk weldenkend burger juicht dezen voorstel toe, omdat by gevoelt boe billyk by is. Inder- daed, zouden zulke ambten niet zoodanig moeten bezoldigd zyn dal dcrzclver titel voer ders, in hunne bedieningen, ruimschoots liet noodigc beslaeu vonden, voor hen en voor hunne huisgezinnen? Wy zouden zelfs meer whlen, nainelyk, dat zulke hoogo beambten, evei» als andere Slaets- en Stadsbedienden, op eeft voldoenend pensioen, na zekere jaren diensttyd mochten rekenen, om hunne oude dagen kommerloos te kunnen slyleu. Macr wat wy ook zouden willen zien, dat is dal liet aën die ambtenaren uildrukkelyk ver boden werd van, onder eencn of andereu veronderstelden naem, ecnigen handel te dry ven om zoo te beletten dat zy de schatplieli- tigen, op welkers penningen zy, gelyk andere bedienden, bezoldigd worden, nadeelige con- currcnciën aen doen, door den invloed welken zy ambtshalve Uitoefenen. Aldus zou limine waerdigbeid legen de gegronde o! ongegronde kritieken altyd gevrywaerd zyn, waeraeu zy, in liet tegenovergestelde geval, altyd bloot gesteld zyn, boe gewetensvol ook zy bun ambt uitoefenen, of nietconcurrenten zyn immers concurrenten in alle landen, en op plaetseu klagen doen ze gemakkelyk en nog gemakkelyker oefenen zy de kritiek uit, nainelyk als 't op de kap is van liooge beamb ten dat zy kunnen uitvallen. Zoo was 'l vóór, zoo zal T na onzen tyd zyn. Het gedachte dat wy bier meèdeelen, zou den wy in de Kamer willen zien weerklank vinden, 't Is T gevoelen van eiken nering doenden kiezer 't is ook liet onze, omdat wy, ambtshalve, met bet openbaer gevoelen recht- streeksche onderhandelingen hebben, en dat dit de ware wensch van 'i volk uitmaektook keuren wy bet goed, omdat onze leus is, wat billyk en recht is te ondersteunen. In de zelfde ziiiing heelt M. de Burgemees ter den lieer Minister van Binnenlandsche Zaken, inlicblingeri nopens de rangschikkin gen der middelbare Stadsscholen gevraegd. Spreker zegt dat T Goevernement door 't ko- ninglyk besluit van 21 november 1850, deze scholen in kalegoiiën van ls,c, 2dc en 5do klas verdeeld beeft by voegt er, met recht en rede, by dat er moet bemerkt worden dat de programmas van 't onderwys, alsook die der studiën ganscb dc zelfde zyn voor de dry kate- gorien dat wil zeggen, lietgene wy meer- maels berliaeld hebben, dat de kategorie waertoc dc school behoort, geenen den min sten invloed heeft op 't onderwys dat er ge geven wordt. Aelst, zoo gaet AL de Burgemeester voort, bezit eeue Kyksmiddelbare school van l,lc kategorie, waervan er, in gansch Belgie slechts zeven bestaen, al de andere middelbare scholen, tot de tweede of tot de de derde kategorie bekoorende. Spreker zou willen weten op welke beweeg redenen de rangschikkingen der middelbare iMjóWi'," unv'M" w 7ó fli a 0 g iryTnTëldde r stad is, welke bet Goevernement hier tot leiddraed neemt. De redenner wil gcenzins 't onderwys dat in onze middelbare school gegeven Wordt eenigleed toebrengenalleenlyk zouhy gaerne weten of onze middelbare school noodzakelyk in de eerste kategorie moet behouden worden, als bet studieprogramma, bier volstrekt bet- zeilde is van dat der andere middelbare scho len, lerwyl de onkosten veel liooger beloopen. Hierin beeft M. Van Wambeke dubbel gelyk want wy hebben in den tyd klaerblykelyk'be- wezen, dat eene derde kategorie slechts om trent de helft kost van T gene er voor eene eerste moet opgebracht worden. Dat wy deze vraeg aen M. den Minister voorstellen, zegt spreker verders, is om te weten welke de rechten der gemeenten, ten dien opzichte zyn, om alle oorzaken tot ge schil te vermyden. Hopen wy dat M. de Minister een gegrond antwoord op die vragen zal geven, en dat uit hetzelve zal blyken, zoo als 't M. Denaeyer, tjdens den redetwist over de zaek van de Ninovcsclie school genoeg bewezen beeft, dat geen oppergezag bet recht heeft van over de gemeentegelden, naer goeddunken, te beschik ken, en dal bet aeu Aelst vrystaet van niet langer ecnen stand van zaken "tc moeten dul den, welke scbadelyk voor de stadskas is, en bet gevoelen der kiezers, in hunne belangen, macr al te lang geschokt beeft. Zulke kate- goriën, zyn immers maer slechts in die ste den opgerecht geweest, waer de liberhatery, gelyk to Aelst, liet in zuren arbeid en in zweet gewonnen geld der contribualen door het venster te grabbelen smeet. Na de verdere woordenwisselingen, waer- toe die vraeg kan aerileiding geven, zullen wy op de zaek terugkomen. YOMiSKAMEïï. Dynsdag lest heeft, zooals liet was nenge- koudigd, dc ondervraging plaelsgeliad over het door 'i goeveniemen)tbekrachtigd gemeen tereglement van Clienée op de begravingen. 'T was M. De Rossius, vertegenwoordiger \au Luik. die bet vuer opende. In eene redevoer- ring in de welke by zynen onverbiddelyken baet tegen de katholyke Kerk moeijelyk kon verduiken, beeft liy liet gezegd reglement, le gen recht, wnerlii'id gezondoordeel en rede, aengerand en bet als onwettig en tegenstrydig met de constitutie aengeklaegd. Vulgens dien luikschcn arend, zouden dc vrydenkers de godverloocbenaers, de solidairen die de ziel en liet toekomend leven loochenen en niet onze IJ. Religie spotten, moeien onder de scha duw des kruizes rusten. Dat is, volgens ons, noch min noch meer dan, in naem der vrylieid van geweten, het recht afeischen van de kat- liolyken in hunne teerderste godsdienstige ge voelens, te mogen beleedigen en te versmaden, meteen wooid, liet recht vragen van tot vóór liet gapende graf zelfs de katholyke religie vrylyk en weltelyk te mogen vervolgen, om des te gemakkelyker hunne vuige en haetvolle godslasteringen, zoo als De rust der ziel /ml zirh in de verloochening der Godheidte kunnen uitbraken cn hunnen hact bot tc vieren. M. Drubbel, de moedige verdediger onzer katholyke rechten en vrj lieden, beeft geene de minste moeite gehad de beweeringen van den luikschcn arend te vergruizen cn de wet tigheid, ouder alle opzichten, van 't reglement van Clienée klaerblykelyk te doen uitscbynen. In wel bedachte woorden maende hy den lieer Minister van T inwendige aen den ingeslagen weg te blyven volgen, liet dekreet van 'I jaer XII, volgens zynen waren zin, te blyven toe passen en zic.ii legen de heiügscUendenrie pretentiër. van '1 liberael gespuis te verzetten. M: Tbonissen beeli, na M. Drubbel, bet woord gevoerd cn beeft in eene kernige rede voering, als bevredigingsmiddel, voorgesteld aen de kerkhofkwestie, in ons land, de zeilde oplossing te geven, gelyk in Holland. De hol- luudschè wet l.act aeu alle eerediensten toe kerkhoven te bezitten op voorwaerde, dat zy, voor wat de gezondheidsleer en de politie - reglementen aengaet, naer eiscli der wet in gericht worden, maer ook is iedere gemeente of verscheidene aëneenpalende gemeenten te samen, verplicht een gemeenlclyk kerkhof te bezitten, waerin men degenen moet begraven die buiten allen Godsdienst sterven. Deze voorstel, welke door de groote meer derheid der kalliolyken zou aeugenomen wor den, deed de liberale minderheid schreeuwen, doch M. Tbonissen vroeg bun of zy zynen voorstel bytreden en niet een liber hater opende den mond allen zwegen en hieven stom als kar pels Dit ziende riep M. Tbonissen bun toe a Uwe stilzwygendheid is voor my bet on- tegensprekelykste bewys dat gy aen de kwestie der kerkhoven geene oplossing wilt geven cn geen ander doelwit hebt dan de kalliolyken gedurig in hunne godsdienstige gevoelens te hoouen en te versmaden en hunne rechten cn vrybeden te verbeuren. Daerna beeft de heer Minister van 't inwen dige 't woord genomen. Klaer en duidelyk bewees by dat liet reglement van Clienée wettig was en iu niets de grondwet legen- streedt. Hy verklaerde dat liv altyd, in derge- lyke gevallen, liet reglement te Clienée aeu genomen, zal behouden. Dit is eeue verklaring wacrover de kallio lyken den lieer Minister zullen dankbaer bly ven, nieltegeiistaende dat die verklaring on volledig'is. Dc beer Minister zou er moeten byvoegen hebben dat by alle miskenning van 'l dekreet van prairial jaer XII zou verbreken en de overtreders tot de ware naleving der wet terugroepen, teneinde de te menigvuldig- de schandalen te doen verdwynen, die heden, door sommige liberale despoten, gepleegd worden. Ileerke Bara, de ondankbare kweekeling der kanunikken van boornyk, de kerel die ons de label a an den Boer en de Slang erinnert is ook in de redetwist tusschen gekomen. Zeggen dat zyne redevoering eene aeneen- scbakeling was van venynigen laster, hoon eb smaed, tegen de katholyke kerk en al wie bel geeslelyk kleed draegt, is overbodig. Die kerel is buiten zyn, element als hy de Bis schoppen de kloosterlingen cn de katholyke in 't algemeen niet lasteren mag 't is by hem eene onafbreekbare gewoonte, eene tweede natuer geworden en dit is kwalvk om laten. M. Bara wilde vrylieid en 't recht voor de joden, de protestanten, de ketters, de schis- te bezitten, de kalliolyken alleen, welke de overgroot^ meerdeilieid uitmaken, moet men die vrylieid,- dit recht ontkennen men moet ze tot vóór bet graf mogen tergen, pynigen en in hunnen Godsdienst kwetsen, in andere woorden, heerke Baraheeft uitgekraemd 't gene de liberliaters sedert lang voor den beitel hebben gebracht en reeds duizend mael is wederlegd geworden. Ook is de woorden- 'krnmery van liet troetelkind der doorQyksche kanunikken op eene schitterende wyze, door den beer Delcour, minister van 't inwendige wedergelegd geworden, l'laetsgebrek noopt ons scliryven iol hierby le bepalen later zul len wy op dezen redetwist terug komen en bezonderlyk op 'l gene er in dc zitting van vrydag tusschen MM. Van Wambeke, Bergé en Bara is voorgevallen. De bewoners van bet heidensch Sparta maeklen slaven dronken om aen hunne binders afschrik voor de dronkenschap in te boeze men. Spanje het heldhaftigste volk van Europa, over vier eeuwen het machtigste speelt nu de rol van den dronkgemaekten slaef in bet voormalig Sparta. Spanje ligt, sedert 1835, met banden en met voelen in de klauwen der vrymetselary. De burgeroorlog vergiet stroomen bloed, breekt recht, wel en godsdienst byna aenhoudend af. De ruslpoozen zyn klein en kort. Het spaenscli blad Diario Espanol, overzicht makend op liet jaer 1875 scliryft De vereffening van bet jaer is schrikkelyk voor dc Republiek en rampvol voor liet vader land. Gedooden by duizenden om de op standen te beteugelen van de republiekeineii zelven. Het bombardement van openc ste den gelyk Seville en Valence, en de volkomenc vernieling van sterke steden gelyk Cartliagene. Branden cn moorden teAlcoy. Aenliou- dende plunderingen van postwagens en >zer- wegtreins.Moorderyen overal. Vernie ling van bet prachtig oorlogseskader in de macht der kantonalen. Tolgrillen die wy nimmer hebben gezien en afpersingen die wy nimmer hebben ondergaen. Bloed vergoten by stroomen om den karlistischen opstand te bevechten. Een onnuttig dwangmeester- scliap de opsehorsing der waerborgen zon der uitselde vergelenis der wetten zonder profyt voor iemandwillekeurige akten en misbruiken in al dc werkkringen van bet be stier; schandalige nieuwigheden cn volkomene verlatenheid, liet gouvernement verlaten van al wie eenige weerde beeft iu de wereld. En tot weerdige bekroning van dit droefheid- wekkende tafereel, liet dry t. li. consokdé, dat gekwoteerd werd aen 2(3,10 op 31 December ■1872, wordt op 51 December gekwoteerd aen 13,12. Dertien ten honderd afslag in één jaer De rentiers zullen ongelwyfeld uit al de macht van hunne longers schreeuwen Leve de Bon drepubliek Belgische liberalen, wat zegt gy van die vruchten van 1780 In eene der sectiën van den Sledelyken Raed, is er over eenige dagen besloten de kastanje- en lindehoomen van de Keizerlyke- placls door ahornboomen, hier onder den naem van plaen gekend te vervangen. Maer daer men in 't gevoelen verkeert van geene planen genoeg te vinden om de geheele wandeling in eens te vernieuwen, zou men voornemens zyn dit jaer, slechts met de helft aenvang te nemen. Deze vernieuwing van 't boomgewas op de Keizerlyke-Plaets zal elkeen die met den stand van zaken bekend is toe juichen want van over lang zyn de oude hoornen die daer slaen, meer dan ryp gewor den, en zyn er dagelyks onheilen te vreezeu. Wy treden dus 't gevoelen der seelie by, voor wat de vernieuwing betreft maer wy zyn van een ander gevoelen voor wat de gedeeltelyke planlery aengaeter zyn immers planen ge noeg te verkrygen, om tot geenen halven maetregel te moeten overgaen, die 't gelieclc zicht van 't plein zou belaclielyk maken. Op dit punt roepen wy de aendaebt van den Gemeenteraed in en is 't ons toegelaten hier nog iets over te zeggen, dan zouden wy goed- vinden dat die wandeling gemacadamiseerd werd, om niet, van jaer tol jaer, in de onkos ten van herstellingswerken le vallen, gelyk het nu is. Dc Dames van het inrichtings-komiteit der Fancy-Fair, hebben de eer aen liet publiek, hunne vurige bedenkingen toe te sturen, voor zyne ieverige, bereidwillige en edelmoedige medewerking lot liet welgelukkeu van een liefdadig werk. dal bestemd is om onze goede en belangwekkende bevolking den toegang te vergemakkelyken tol de vryo school, bestuerd door de Broeders der Chrislelyke Scholen. Iedereen weet dat de kinderen doereen gron dig onderwys en eene godsdienstige opvoe ding ontvangen. 21 Januari 1874. Heer Denderbode, Men moet te Denderleeuw zijn om leesten en plechtigheden te vieren, en inderdaad, zoo was bel weder maandag laatst. Hoewel bet de heele dag bres regende was er toch eene menigte volks toegestroomd, om de opening der Akademie bij le woonen. Ja, Heer Denderbodeeene Akademie, en in den vollen zin des woordsstel u eene ruime zaal voor, verlicht volgens het stelsel farent- hoid, een kostelyk materieel, zoo als pupiters, teekenborden, enz., en gij zult eenigzins een begrip hebben van liet Denderleeuwsche tee kenlokaal. Komen wij tot de inliulding. Rond 7 uren 's avonds kwam bet gemeentebestuur in stoet, vergezeld door de Heer Declereq en zoon, professors, de zaal binnen ruim 50 leerlingen, benevens een talrijk publiek luid den plaats genomen. De heer sekretaris Van Santen, las de openingsrede, die in welge paste en -kruimige woorden, uit aller boezem warme bravo's deed opstijgen. Na liet eindi gen zijner rede dreunde de zaal onder bet gejuich van Leve de Koningen de Akademie werd open verklaard. Denderleeuw, getroost zich groote kosten, Denderleeuw, ontziet geene moeite, maar, Denderleeuw gaat vooruit! en Denderleeuw zal welhaast op rang staan met de grootste gemeenten onzer Vlaanderen Een nabuur, voorslaunder der teekenkunde. X. RECHTERLYK KRONYK. Tor AnaA i-uuzaCLribmUnn lUUllL Jxai. l rrslWP-TeQi- Onder dien titel scliryft men ons uit Bierbeek. Wouters, landbouwer te Bierbeek, bad in liet begin van den zomer aen zynen zwager Alois twee kurrens (jonge verkens) gegeven, op voor waerde dat Mois er een moest van vet maken legen Allerheiligen 1ST3 en dat bet ten minste moest 80 kilogr. zwacr wegen. In december laelslleden deed Mois het eerste verken slagten. Ily verwittigde Wouters en deze noodigde zyne vrienden op de pensféesl. Op den gestelden dag en uer begaf Wouters zich ten huize van zynen zwager, om de hellt van het verken mede te nemen maer Mois kwam met eenige prullen voor deR dag en kortom hy weigerde hel verkenvleesch te leveren. Wouters bracht dan zynen zwager voor den vrederegler en vraegde dat deze veroordeeld wierde tot liet leveren van eene hesp, eenezyde, een platsluk, eenen halven kop, eene oor, twee pooten, en dit binnen de 24 uren na het betee- kenen van liet vonnis, zoo niet, van per dag tot de levering vyf franks te betalen. Bovendien vroeg Wouters 25 fis voor de helft van de klei nigheid en de pensery. Na dat de advokaet van Wouters dc vraeg had uitgelegd, antwoordde hem de advokaet van Mois. Deze bekende de overeenkomst. Ily erkende de gegrondheid der vraeg. maer be weerde dat men niet besproken bad welk van de twee verkens moest verdeeld worden en bood de helft van het tweede verken aen. Na eene kleine discussie werd er beslist l° Dal bet nog levende verken zal gedood worden op een der openbare plaelsen van Bier beek, in het byzyn van een der veldwachters der gemeente. 2Ö Dat ieder der partyen de juiste helft van het verken zal krygen. 5" Dat de halsrechting toekomenden maendag zal geschieden. 4° Dat de pensery, de ribben en karbonaden aen de advokaten zullen geschonken worden voor eereloon. M. Michel Delvaux, die volgens gewoonte op hel vredegerecht tegenwoordig was, riep by deze beslissing uit dat by nooit iemand voor liet vredegerecht had lioorcn ter dood vcroor- deelen en raede aen er tegen in beroep te gaen Vaderland Ziehier de ro! der zaken, welke door liet hof van assisen der provintie Oosl-Vlaenderen, gedurende den eersten zittyd van 1874, onder bet voorzitterschap van den raedsheer Van Praet, zullen worden beoordeeld. 26 en 27 January Fr. Paelinck, beschuldigd van moord. Openbaer -ministerie, de heer Lameere, verdediger van den beschuldigde, M' Siller. 28 January Leander Vandersleene, beschul digd van gek wali Geerde diefstallen. Open baer ministerie, de lieer Simons verdediger, WE. Van Eyck. 29 January Jeroom Triaen, beschuldigd van gekwalifieevden diefstal en moordpoging. Openbaer ministerie, de heer Lameere verde diger, Mr Prayon. 30 en 31 January II. F. Masqiiclicr en L. Kieckens, beschuldigd van gekwahfieerde dief stallen.Openbaer ministerie de heer Lamee re Verdedigers MM™ E. De Bast en R. Dubois. 2 February Aug. Waelkens, beschuldigd van doodslag en poging tol doodslag. Open baer^ ministerie, de heer Simons verdediger, Mr Frédéricq. 5 FebruariK.-L. Van Heyweghen, beschul digd van brandstichting. Openbaer ministe rie, de heer Simons. Woendag werd door de rechtbank van Maryleybonne (Engeland) een man veroordeeld tot dwangarbeid, omdat hy levende katten ge stroopt had. De magistraet drukte de spyt uit, hem lot geene zwaerdere straf le kunnen veroor deeld!. STERFGEVAL. Een pynlyke slag beeft de katholieken van Lokcicn en van het arrondissement St-Nicolaes getroffen de lieer Karel-Eugeen Thuysbaerl, burgemeester van Lokeren, lid van den provin cialen raed van Oost-Vlaenderen, ridder der Leopoldsorde, is na eene langdurige ziekte aldaer overleden. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. BISDOM VAN GENT. Dc Eerw. lieer De Smet, pastoor le Boitelare, is pastoor yan Evergem benoemd hy wordt vervan gen door den Eerw. lieer Heynssens, onderpastoor le tlanimo dc Eerw. lieer Homan, onderpastoor le Elikhove, gaet naer Hammtdc Eerw. lieer Van Landegeni, onderpastoor le Appellorrc, vervangt liem in dezes plaets is benoemd de Eerw. lieer Van Cauwelnerl, coadjutor te Sinl-Denys-Boekclde Eerw. lieer De Trover, der laelstc wyding, is ouder- pasloor van S. Pauwels benoemd. Men leest in den Bi en Public a Men heelt zich beklaegd, dat de Bien Public den lieer Dr Van der Meersch al zyne katholyke klanten heeft doen afvallen. a Nu heelt hy opnieuw 4000 klanten gewon nen (de abonnenien van den Bien Public) en dan nog van de beste katholvken zullen zy hem ieder 5 fr. geven, in de hoop, dal hy van hun Ivf zal blyven De Opinion meldt als stellig, dat cfe yze- renweg van Waes door den Staet is aengekoeht. Brussel, IGjaminry. Voor eenige dagen hebben wy de aenhouding gemeld van zekeren, persoon, die het middel bad uitgevonden, Ges- schen 'clianipagnewyn te ledig?» en weer met water Le vullen, zonder dezelve te ontstoppen, en wiens uitlevei ing door het engelsclie gou vernement gevraegd was. Dit is echter liet ecnigsle feit niet dat men hem ten laste legt, en voor hetwelk men hem in Engeland terug verlangt. Men heelt bv toeval den naem ontdekt van de'.en zonderlingen nyveraer, die op dit oogenblik in de Kleine-Karmelieten wacht, lot dat hel belgisch gerecht over zyne uitlevering een besluit genomen heeft. Zyn naem is Bayard; by woonde, na 1852, gedurende verscheidene jaren in deze hoofdstad, waer by beurtelings hel bcdryfvan aennemer van berichten, klerk- reiziger, koopman, houder van een k fiielniis schouwburgbesluerder (hy slichtte te Parys den Eldorado), en fondsenhandelaer was. Somlyds stond by aen hel hoofd van voorname sommen, om later weer in de diepste ellende te verval- Bayard, lieden 53 jaren oud, had in Mei 1871, ecnen graed in dc garde nationale nengenomen, cn werd later lol bevelhebber van liet lort Vm- cennes benoemd by bediende dit ambt nog toen dc geregelde troepen Parys luidden inge nomen. De communards, die het fort bezetteden, wilden hetzelve doen springen liever dan zich over tegen, en het was Bayard, die deze ramp voorkwam door zekeren Merlet met een revol verschot te dooden Bayard gaf liet fort over. Hy werd agneehouden. docli aengezien de dienst uic uyrUöor zymr OTcrgncf^—firir-tnr^trpCTTiun-e orde bewezen had, werd by in vrylieid gesteld. Later werd by op eene aenklacht van zynen kleermaker vervolgd, welken hy in Mazas had doen opsluiten, ten einde hem zyne schuld niet te moeten betalen, en by vluchtte naer Londen, waer hy den plichtigcn handel begon, waervoor hy heden wordt vervolgd. De beer Gisler-Caroly, gewezen gemeente- raedslieer van Brussel, heeft aen het gouverne ment het voorstel gedaen om een derde toren te plaetsen tusschen de twee torens van Sint Gu- dula kerk. Deze toren zou veel hooger zyn dan de twee andere. De heer Gislcr- Caroly heeft het gouvernement verwittigd dal hy bel grootste gedeelte der kosten op zich zou nemen. Maendag avond kwamen de genoemden Jan Üeroo, Verkest en Constant Desmet, alle dry werklieden te Pitlem, langs de groote baen van Ingelmunsler naer Brugge. Gekomen op het grondgebied der gemeente Pittem, naby de herberg Securitas, waer Leo Van de W'alle woont, werden zy verraderlyk aengerand. Alle dry ontvingen eene messteek in den rug. De dader was bun gansch en geheel onbekend, maer hy moet in ieder geval een stoutmoedige of een razende kerel geweest zyn, want de aengeranden zyn alle dry lieden in den bloei van hun leven, van 20 tot 50 jaren oud. De steek van Verkest is byzoiider erg. Hv heeft zynen weg niet kunnen voortzetten, maer is ten plaelse moeten blyven later is hy bv Ivo Demeulenaere, een zwingelaer, opgenomen ge weest. De justitie meent reeds op het spoor yan den dader te zyn. 'I Is een kerel van nog maer 19 jaren oud, zekere Cb. L. V..., nu wonende te E Wat al rampzalige gevolgen eene nalatig heid kan te weeg brengen, blykt uit liet vol gende In de gemeente Waregem heerscht de ge kende ziekte der pokjes. Deze besmette, in bet liet begin dezer maend een huisgezin, bestaende uit zeven jonge kinderen, welke het geluk der inenting niet genoten hadden. Van den derden tot den negenden dag zyn er zes overleden liet laetsle ligt ziek en zal waerschynlyk liet lot der anderen ondergaen. Welk eene verantwoor- del/kheid voor de ouders, die verzuimen de be hoedmiddelen te gebruiken welke de kunst koste loos aenbiedl, om dergelyke onheilen te voor komen want liet blykt, in gezegde gemeente, dat by degenen, die geënt zynde, van deze ziekte aengetast zyn, men geene sterfgevallen le bestaligen heeft. Alen meldt uit Leuven Vrydag avond is op den spoorweg van Meche- Icn naer Leuven een smartelyk ongelyk gebeurd dat aen de onvoorzichtigheid der slachloflers moet toegeschreven worden. Twee werklieden uit de statie van Leuven en woonachtig de eene le Kampenhout, de andere te Meerbeek, keerden met den koopwarentrein van Leuven huiswaerls, en, gekomen ter hoogte van Haecht, aen eenen weg rechtstreeks naer htinnc woningen gelei dende, sprongen zy, zooals, gelyk liet scliynt, zy er dc dagelyksche gewoonte van hadden, van den voortsnellenden trein, ten einde spoedig le huis te zyn. Doch juist op liet oogeublik dat zy afsprongen, kwam een reizigerstrein van Meche- len aengesneld, en de twee onvoorzichtige werk lieden werden beiden in bunnen sprong door de locomotief getroffen, met het schrikwekkend ge volg, dat dc eene liet hoofd lctterlyk werd afge sneden, lerwyl de andere ganscli verminkt, ins- gelyks op den slag dood bleef. Beide zyn ge huwd, en vader, de eene van dry, de andere van vier kinderen. Een meisje van ODgeveer 13 jaren oud, kwam gister te Antwerpen in eenen winkel, met verzoek een bankbiilet van 100 fr. uil te wisse- i len. Op de straet gekomen, deelde zy liet geld j met vyf of zes jonge knapen en meisjes, en kwam een oogenblik later in denzelfden winkel terug, om een tweede billet var. gelyke waerde te laten omzetten. Dit verwekte achterdocht by den winkelier, en deze ging den conunissares der 1* j wyk verwittigen. Het kleine meisje beweerde f eerst, dat zy dc bankbillctten gevonden had, maer later, toen zy voor den onderzoeksrechter gebracht werd, zegde zy, liet geld aen eene i dame in de St-Pauluskerii ontstolen te hebben. I De knapen en meisjes, onder welke liet geld gedeeld werd, zullen insgelyks gevolgd wor den. Men scliryft uil Antwerpen Diefstal van 55,000 fr. Maendag morgen is er op liet postbureel. Groen Kerkhof, een groote diefstal ontdekt. Er is bestatigd, dat er 55,000 fr., in bankbillilten van 1000 en 100 fr., verdwenen zyn. De diefstal is op eene stoutmoedige wyze ge pleegd. Het kofter bevatte verscheidene som- men, gereed geleld en verdeeld, om eersldaegs de op den post genomen abonnenien, aen de dagbladen te betalen. De dief heeft de billetlen van 1000 en 100 fr. genomen, en de andere waerden, zoaals billet- j ten van 20, 50 fr., alsook bel goed en zilveren geld, heeft hy laten liggen. Men veronderstelt, dat het schelmstuk in den nacht van zondag tot maendag is gepleegd. Men denkt dal de dader en enkel de billetlen van 1000 en 100 fr. beeft medegenomen, in de hoop dal de diefstal niet binnen de twee of drie eerste dagen zou ontdekt worden, want natuer- lyk kon men mei den eersten oogslag niet zien dal er eene ontvreemding bad plaets gehad. Deze diefstal heeft eene groote opschudding onder de bedienden van het postbureel teweeg f gebracht. De inspecteur en de directeur zyn I diep aengedaen. Men is oogenblikkelyk tot een administratief enkwest overgegaen. Al de bedienden, van den hoogste lot den laelste, hebben een licliaems- onderzoek ondergaen. De klerken, welke den morgen van 4 tol 9 ure, dienst gedaen hadden en op bel oogenblik van de ontdekking van den diefstal op liet postbureel niet aenxvezig waren, zyn oumiildellyk ontboden, doch alles is tol nu i toe vruchteloos gebleven. Gister avond beeft liet parket zich ter plaelse begeven om liet schelmstuk te bestaligen en een enkwest te openen. Wy vernemen nog De geldkist bevatte 85, 000 fr. Dc diefstal is door den lieer Goossens i ontdekt. Om de verschillende uitbetalingen te doen, had men 's zaterdags 60,000 fr. op de Bank gehaeld. Er zyn voor 35,000 fr. billetlen van 1000 fr. en voor 20,000 fr. biiletten van 100 fr. verdwenen. Volgens men zegt zou de geldkist geen tee- kens van inbreuk dragen. Enkel zoo zy niet goed meer sluiten. Men zegt dat er insgelyks twee komptabiliteilsbrieven zonder eenige weer de, ontbreken. Er verblyft des nachts een waker in dit ge bouw en loen gisteren morgend, ten 4 ure de eerste klerk belde om ingelaten le worden, hoorde deze de ketting losmaken en neervallen, tTJcrmeae ae poort langs binnen verzekerd is. Dit doet veronderstellen dal er nog niemand op de post geweest was, tot op het oogenblik dat de klerk met hel overzicht van het werk des vorigen dags begon. Wy vernemen later: Er zyn twee deuren, die toegang verleenen tot liet bureel waer de geldkist staetmen heelt opgemerkt, dat de sleutel der deur, langs waer de facteurs uitgaer., verdwenen was. De klerk, die hel laelste uit ging zondag avond, heeft dit bemerkt en dus de deur toegedaen. Die deur stond 's morgens wagenwyd open. Alen zegt ook, dat de sleutel van liet gcld- kofter, eenige weken geleden, verloren is ge weest doch dat hy later terug gevonden werd. Dezer dagen stapte een netjes gekleed heer in een hotel te Namen af, waer hy lalryke brie- ontving onder den naem van burggraef de X. Den 15 January meldde den burggraef dat hy naer Berlyn vertrok voor familie-aengelegenhe- den, belaelde zyne rekeningen reisde af. Den volgenden dag, kwam er een politiebeambte uit Reims met liet signalement van den burggraef die niemand anders was dan een ontrouwe knecht, welke met 42,000 fr. van zyn meester wegliep. Er bleef aen den politieman niets over dan den dief te Berlyn te gaen opzoeken. Men scliryft uit Luik Volgens men mehll dalen de pryzen der steen kolen voortdurend, en de stoks groeijen steeds aen. Er worden onderhandelingen gesloten, zelfs voor loopende verbruikingen een nyve raer te Brussel heeft voor zyne verbruiking van kolen gedur ende 1874, onderhandeld tegen 15 fr. de ton. in plaets van 21 fr., gelyk by in de laetsle maenden belaelde. Voor de verhooging was de prys 11 fr. Het verschil is nog 4 fr. Het geldt hier kolen voor de stoomtuigen. Een nieuwsoortige nyverheidsridder is dezer dagen door de politie van Luik aenge- houden, Len vreemdeling had zich in liet zuider kwartier te Luik, inde hoedanigheid van bankier neergezet en knoopte vervolgens handelsbetrek kingen aen niet verscheidene buizen van Duilscltland en België hy gaf aen allen ver schillende adressen op, aen welke zy inlichtin gen ten zynen opzichte konden bekomen maer al deze adressen waren aen hem zelven gericht. Ily bewoonde verschillende vertrekken in on derscheidene wyken van Luik en had een prach tig gemeubeld bureel. Alen heeft eenegoole hoeveelheid koopwaren, in den entrepot der douanen in beslag genomen, die allen onder valsche adressen aen dezen doortragten dief gericht waren. Een doctrinair blad van Verviers vertel eenen diefstal, die gepleegd is in een kapel van Dison. en voegt er de volgende kenmerkende woorden by Ziedaer eene kapel, die goed en zilver he rvatte. Wat goeds deden daer die schallen? Zy, die ze gestolen hebben, zyn dieven, om- dat zy namen, wat htm niet toekwam, maer die tcaerdyen zullen weer in circulatie komen hetgeen nuttig zal zynterwijl zy vroeger geen nut deden. Ziedaer de doctrinairen Die waeröyen zullen weer in circulatie komen en met die woorden wordt de dielstal verontschuldigd Alzoo, steelt maer de kunstschatten der ker ken de voorwerpen van godsvrucht 't is een diefstal, ja, maer de dieven doen toch een goed werk zy laten immers de doctrinairen ook voordeel hebben van de circulatie

De Denderbode | 1874 | | pagina 2