sproken hebben wacrin hy een deel van Bel gië aen Frankryk zou hebben willen aistaen. De bespreking had eerst gerold over het alslaen van een d?el van Duitschland, doch dewvl dit moeielyk zou gelukken, zou M. von Bismark beschikt hebben over een deel van België en Zwitserland, om Frankryk schade loos te stellen. De openbaermaking van die stukken, door generael La Marmora, heelt in de hooge krin gen te Brussel, een diepen indruk gemaekt en M. Balan, de pruisische gezant en die zeer ge zien is aen het hof, schynt erg in verlegenheid te zyivten gevolge van die ontmaskering. Zal de doktrinaire party, zullen de Précur- scur, l' Echo du Parlement en andere pruisge- zinden eindelyk zien, dat zy juist geen vader landslievend werk doen niet de politiek van den duitschen kanselier te bewierooken, bel inoge dan ook al tegen Home zyn Men leest in liet Organe deMons: Wy vernemen dat de prins de Caraman- Cliimay, zaterdag morgen aen den Koning zyn ontslag gezonden heelt als gouverneur van Henegouw. De heer de Caraman heeft zelve liet feit aen verscheidene onzer politieke vrien den gemeld. In het paleis ontboden, heeft de beer de Caraman verklaerd, in zyn besluit te volharden. Dc ilainaut, de tyding van liet ontslag me- dedeelende, drukt den wensch uil, dat liet niet zal aengenomen worden. Men moet, inderdaed, de sclireeuweryen van eenen Bara niet ernstig opnemen Men leest in de Patrie van Brugge By eiken oogenblik kondigt de Moniteur al; dat de lieer Minister van financiën, van eenen onbekende,deze of geene som ontvangen heeft, ton titel van vrywillige teruggaef, en, hierop ïoept een libcrael blad uitwat doen de Rekenkamer en de agenten der belastingen om aen de schatkist zulke sommen te laten ontne men, zonder het gewaer te worden Op deze kwestie antwoorden wy door eenc andere Wat doen ze in het provinciael bestucr van Brugge, om tweemael dezelfde spiegels en denzelfden luchter te doen betalen Uoe ver zekert men, in echt en openbaer geschrift, dal dezelfde spiegels geleverd zyn door den lieer Mazaman-Van Troostenberghe, en door den heer Hocke? Ik wed, dat niet één liberael blad zynen luchter zal ontsteken om dit lief raedsel klaer te trekken Ecnige weken geleden kondigde 't Verbond met groote klem aen, dat men kortelings den heer Minister van 't inwendige zou onder vraagd hebben over zekere handelingen van ons stedelyk besluer, in zake van Komieke garde. Volgens 't Verbond, zou de eene of de andere joltrand, de Rossius, Bara of schaepberder der liberale kudde eene gala ondervraging gedaen hebben, 't is te zeggen, veel geschreeuwd, getierd en lawyt gemaekt hebben, nopens dat komieke ding ten ande re iets waer het aefstersche gerneentebestuer veel van zyne pluimen zou aengelaten hebben. Mey zou, altyd volgens't Verbond, dit bewezen, dat bewezen hebben, men zou dit en dat doen uitschynen, hebben en patati patati men zou 't gerneentebestuer onder zyne wetsmisken- ningen, onder zyne misdryven, enz., inzake van Komieke garde begraven hebben, enz. enz. Sedert lang hebben wy die ondervraging afgewacht en nu. dachten wy dat, ter gele genheid der bepleiling des budjets van 't ministerie van inwendige, de aengekoudigdc ondervraging zou hebben plaetsgcgrepen. Maer, ach Heere niet één liberale woorden- kramer is er mêe voor de pin gekomen bet wag silence op ganscli de liberale lyn Hebben die lieeren waerschynlyk zeernood- zakelyk gevonden dit roozenpolje gedekt ic laten Hebben zy misschien ondervonden dat het hunne vrienden zyn die er van hunne pluimen zouden in gelaten hebben Hebben zy misschien gezien dat zy aen hunne liberale Aelstersche vrienden een bevrel van ezelary gingen doen verkrygen, daer zy wisten dat men hun zou bewezen hebben dat de Etat- major der aelstersche komieke garde zooveel van de wet verslaet ol kennis beeft om ze uil te voeren als nen liacn van latyn te zingen? Allons rerZ>ow/jongens zegt ons eens waerby liet komt, dat de door u aengekoudigdc gala ondervraging geene plaels beeft gehad indien er andere reden bestaen als deze welke wy hierhooger melden. Wy wachten VOLKSKAMER. Deze week is de bepleiling, anders gezegd, de hersenpikkery over 'l budjet van binnenlandschc zaken voortgezet geweest llei kapittel VII, t'ivicLc &ar<lc, beeft den liberalen slof lol zagery gegeven, waerin die feniksen hebben doen zien wat er de Belgen le beurt zou vallen, konden zy nog eens hel bewind in handen krygen. Haedl eens geachte lezeis. water in de logic zoo al verzind wordt Zoudl gy kunnen geloovcn dal die groole verslanden er op gemikt zyn om ons Landekcn le verpruisen Isecn, zegl gv 't is nochihans zoo want de opper hoofden der liberale linkerzvde zouden den nce- ringdncmlc burger, jaertyks, eene niaenil, met dca ransel op den rug, mier 't kamp van BSeverloo willen zenden, vrouw, kin deren en afi'airens verinten, ots> huu tot goede hsirgersoadaten te vormen. Hierop werd door III. Malou het gegrond antwoord gegeven dat de ontwerpen welke dc liberale hnkerzyde zoo zeer aenbevêcll geene meerderheid in de Kamer zou ont moeten welke opmerking Hl. P. De Baeis volledig gemaekt heeft met er by te voegen dat, wanneer de libcrbaters aen het bewind waren, deze zich wel gewacht hebben zulke hervormingen voor te dragc-n, welke,.. voor de hervormerszoo gevaerlyk zou geweest zyn. Do ontwerpen welke dc militaristen der Hnker zyde, Colonel Van Humbeek en de luiksche oud- schoolvos Rogier hemelhoog verheffen, zyn immers doodgeboornen, cn dal zou M. Rogier, met zyne begoochelingc» van 184ö, moeten overpeisd hebben. Iets wal onze vrienden zekere voldoening moet geven, is dat de libcrbaters, in zekeren zin, hun slngpeerd zoo onvoorzichtig ontmaskerd hebben, by liet naderen der kiezingen Kan men nu daeruit niet afmeten wat gegrondheid der/.elver ongeveinsde weeklachten over de verzwaring der militaire lasten bevallen Kwamen dc liberalen weer aen 't roer, zou men ons dan niet, op voorwendsel van de civieke garde te hervormen, - met een algemeen slavengeriem irachlen te begiftigen, dal elk huis vader krachtdadig zou beslrydon 'f i De bepleiting heeft tol een voorstel van M Jacobs aenlciding gegeven, die zou willen dal de eivieke garde uil vrywilligers bestond, en dat de innchliug van speciale korpsen, uil vrywilligers samenge steld,door de wel begunstigd werd. Dal voorstel werd door de liberale leden tegengesproken deze zyn van gevoelen dat er onmogelykheid beslaet van eene civieke garde, uit vrywilligers samengesteld, lol stand te brengen, cn pryzen hemelboog den dwangmiddel aen. Wat ons betreft, wy zyn van 't gevoelen van M.Jacobs, enkenden -:1c liberalen den geest «an ons Aelslersch volk, zy zouden van lift tegenovergestelde overtuigd zyn, als zo zonden weten dat er hier zeventigjarige gryzaerds zyn, die nog eenen termyn van vyf jaren vi*ywilligen dienst aen nemen. Weten zy niet dal er onder onze ouê pokens mannen zyn die zelfs, ware hel mogolyk, eenen vrywilligon termyn van vyf jaren na bun nen Iceflyd zouden willen aengnen, om zoo hunne groote verknochtheid voor hel soldacljesspel le doen uitschynen Ter gelegenheid van bovengemelde bepleitingen heeft Si. Joltrand, wie zou 't kunnen gelooven? den eenvoudigen Dlnukkiiode de eer aengcdaen van dezes bemerkingen op onze middelbare eerste kn(egoric»cliool, in de Kamer mcê te doelen. D3t heeft ons wacrlyk lieliacgd, omdat wy daeruit ver- slaen dal onze gegronde gezegdens de aendacht van onze waelscbe tegenstrevers op zich trekken, en ook een bewys is dal wy moedig do goede zaek verde digen, on ons niet le zoeken laten, als 't er op aen komt van de misgedachlcn onzer tegenstrevers, in T vak van verkwistingen le beslrydon In onze gezegdens meent de lieer Jotlrand liet gevoelen en de inzichten onzer gcmeentcbesliier- dors te ontdekken hy zegt dat deze de aenvraeg gedaeu hebben om onze eerste katcgorieseliool, in eenc van de derde kategoric le veranderen licl- gene de beur Minister Dcleoitr en M. Van Wambeke stellig geloochend hebben. Niet overtuigd door deze verklaringen, houdt de lieer Joltrand zyne gezegdens slaen, en voegt hy er by, uit goede bron le welen dal hst besluerend bureel eenparig besloten heeft aen T gouvernement de kategoricverandering te vragen. Ware dit wacr, M. Joltrand, \vv zouden tr liet besturend bureel over dankbaer wezen want T zou ecu bcsturingsakl zyn, waerdoor dit bureel blyken zou geven van zyne goede inzichten, nopens hel gebruik van de in 'l zweel gewonnen penningen dor conlribuabelen, die hier altyd zoo gcmakkelvk verkwellerd geweest zyn. Van den eenen onzin op den anderen vallende, houdt M Joltrand slaon dal ons gemeenlebesluer mets anders beoogt dan de Stadsschool afle schaf fen, en, ten bewyze, zegt hy dat dc voorbereidende klassen der school-een getal leerlingen, - hy wou zeker ze. gen kaboutlcrmannckens, bevat, om vyf ondcrwyzers bezig te houden, en dat, sedert er eenc van die ondcrwyzers. lol den post van Regent aen de middelbare school van Ronsse geroepen is, liet personr.ee! der lagere sectie der school von -Ac-1st onvoldoende is, omdat die onderwyzer alhier niet vervangen geweest is Ge zyl cr wel mcê, M. Joltrand, w ie heeft u dat toch, in Gods nacm, wys gemaekt Die ongerymdheden liecR M Van Wambeke gemak- kelyk wederlegd, met te zeggen dat, nn de rang\er- booging van den onderwyzer die naer Ronsseover- gegaen is, den heer Bcsluerder der school geraed- pleogd is, om te weten of liet noodig was eenen vyfden onderwyzer te vragen, en dat, uil de ver- klaringeu van gemeldcn beer Direklcur, gebleken is dal bel ondenvys geregeld en beboorlyk kon gege ven worden, zonder dat die leeraer onmiddelyk vervangen werd, welke verzekeringen bet bestu rend bureel tol leiddraed gediend hebben om ie beslissen dal hel met noodig was onmiddelyk eenen vyfden onderwyzer le vragen. Op gehkc wyzc hccfi M. Van Wambeke eenc andere ongerymdheid weiicilegd, le welen, dal de schoolmeubelen ouvokloeneiid, in slechten smet zyn, til men dezelve ganscli laet vervallen Waer heeft de lieer Joltrand dit geboeid Hy spreekt ge durig van inlichtingen die hem van Aelsl, uil eene goede bron gezonden worden. Zoo hy die trcflelyke inlichtingsgevers niet mogen noemen De wedor- leggiogen van M. Van Wambeke werden door M. den Minister Delcour bewaerbeid helgeue M. Jol trand zoo druk op de macg viel dal hy, om concn uitvlucht te vinden, den Dendewiode de eer aen- deed waer wy hooger van gesproken hebben. T Is niel altyd geraedzacm zaken willen te bewy- zen die men niet grondig kentdal heeft M Joltrand ondervonden, niet belgcne hem le beurt gevallen is. Hy heeft nochihans ééne goede ingeving gehad namelyk dal hy bot met ons eens is, in't gene wv overdo antwoorden van M. den Minister van 't In wendige op de vragen van M. Van Wambeke, nopens de klassificalie der Slaets middelbare scholen, ge zegd hebben liv ook denkt dal die antwoorden' niet duidelyk zyn, en te wenschen laten. Met het spreektolent dal hem begaeft, heeft die brusselsche volksvertegenwoordiger doen uiischy- nen dal 'l Goeverecment dikwyls zeer onbezonnen tol de benoeming van leeraren, in de vlaemsche provinciën le werk gaet, met dacr professoren le benoemen die de vlaemsche tael niel machtig zyn.cn vlaemsche leergangen zouden moeten kunnen geven, gelyk hel hier, le Aelst, hel geval schynt le zyn! Indien zulks waer is, zou dan het Besturend Bureel en de Direkteur der school lot de maelregclen niel moeten overgaen, die aen zulken stand van zaken een einde stellen Onze moedertael moet hier gron dig onderwezen worden zyn de benoemde leeraers niet in staet om deze leergangen le geven, dal men ze dan door anderen vervange,welke deze bckwaeni- heden bezitten; want T is, voor onze stad, waer- achlig ongelukkig daler, ondereen getal leeraers, gelyk wy hier, voor de middelbare leergangen heb ben, er onder hen, niel één zou zyn, die de vlaem sche tael grondig zou kunnen ouderwyzen. Op die zaek zullen wy terugkomen er zyn immers op uit eerste Lategoriesehool leeraers die weinig of niets verrichten, gelyk wy vroeger in onze spaer- zaemheden, hebben doen uitschynen, en die zeer gemakkelyk kunnen gemist worden. De Kamer heeft den redetwist over do artikelen van gezegd budjcl voortgezet. Een onzer geëerde geabonneerden uit Myl- beek verzoekt ons eene plaels aen liet vol gende verzoekschrift, te willen verleenen Aan de Heer en Voorzitter en Leden van den Gemeenteraad. ACHTBARE HEEREN, Wij vernemen dat er dadelijk gaat overge gaan worden, lot liet oprechten eener lagere school op Mijlbeke. Alhoewel wij overtuigd zijn dat onze stoffelijke en zedelijke belangen aan de voortreffelijkste handen zijn toever trouwd, denken wij nochihans dat het ons niet ongeoorloofd is U onze hoop en onze wenschen voor te dragen eene zaak aan de welke de duurbaarste belangen onzer wijken verbonden zijn. Het is U niet onbekend, Mijne lieeren, dat de goddelooze partij door 't onder wijs de volkeren wil bederven, dat de hoo- gere staatsscholen volkomen onchristelijk zijn eu dat de middelbare en lagere slaetsonder- wijsgestichten zeer weinig bet vertrouwen der katholieken bezitten. Daarbij bet hooger bestuur is niet onveran derlijk liet is ons reeds voorgezegd, dat moest Belgie in liberale banden hervallen dezes eerste werk zou wezen alle godsdienstig onderricht uit. de Slaets- en Stadsscholen le bannen. Opdat ons Mijlbeke nimmer die ramp beleve en blijve wat is het Opdat onze school eene wezenlijke wel daad en geen geessel weze, hebben wij de eer U, Mijne Heeren, de volgende voorstel len aan te bieden. 1° Geene tussehenkomst van den Slaat in de school te willen 2° De school zoo katholiek mogelijk te maken, en daartoe dezelve onder liet bestuur van de Broeders der Christelijke Leering te stellen. Deze zijn, Mijne Heeren, de vurigste wen schen van ganscli Mijlbeke. Geene school, of wel cenc waerheên wij met gerust gemoed onze kinderen kunnen zenden. Betrouwen dat deze algemeene wensch nog meer vastheid aan uw besluit zal geven en bet zelve op voorhand legen eenc onvermijde lijke beknibbeling te beschutten hebben wij de eer U de gevoelens onzer hoogachting aan te bieden. (Volgen 108 handlcekens.) Zoo als wy bet in ons nummer van zondag 11. gezegd hebben, belooft de muzikale en looneclkundige avondfeest, door de befaemde maetscliappy TLand van Riem, de leden des katholyken Bonds, op zondag avond, aangebo den, zeer luislerryk te zullen wezen. De leest, gelyk men weet, wordt ten voordeele onzer noodlydende medeburgers gegeven, ook heb ben de leden fier mnetschappy geene moeite gespaerd, om de feest zooveel mogelyk te doen opbrengen. Een zeer groot getal ingangskaer- len zyn reeds door de leden geplactstde wel- ge'.ukking voor 't geen de opbrengst voor de noodlydenden betreft is verzekerd maer dit belet niet dat de uitslag nog schitterender mag worden. Wy sporen dus onze katliolyke vrien den die nog niet van kaerten voorzien zyn, aen er eenige te nemen, want hoe beier de uitslag is boe beter men ook de jongelingen, inrichters van dit goedwerk, zal aenmoedigen en, men weel bet, een goed werk kan, nooit genoeg aengemoedigd worden. Kaerten zyn verkrygbaer by de leden der maetschappy, als ook, zondag van 5 tot 7 uren in 't Bureel van ons stedelyk Schouwburg. Pryzen der plaetsen 4" plaets, fr. 4,SO; 2° plaets, fr. 4,00 o1' plaets, 50 cenlimen. Zekere, lieeren leden onzer koninglyke har monie .1/ groeiend' Bloeiend' hebben by bet lezen des verslags over bet laetste Concert, dat wy in ons nummer van Zondag II. onze geachte lezeren hebben medegedeeld, verwon derd geweest omdat wy aen liet kunstryk talent van den beer Jan De Kegel, klephoorn- Solo dier maetschappy, geen de minste hulde hebben gebracht en over 't stuk, dat hy alsdan op eene zoo meesterlyke vvyze heeft uitge voerd, geen enkel woord hebben gezegd. Som mige denken dat wy tegen den lieer J. De Kegel iels persooulyks hebben opgevat of wel datwy er niet hebben van gesproken op ver zoek eener zekere kliek die M. De Kogel min of meer vyandig zou zyn en zyn talent benydt. De waerheid is dat onze slilzwygendheid aen eene loutere vergetelheid moet toege schreven worden. Dringende zaken hadden ons slechts toegelaten zeer laet naer T lokael der maetschappy te gaen. Het tweede deel des programmas was reeds aengevangen toen wy eraenkwamen, en daer in dit deel M. De Kegel op 't looneel niet is verschenen, hebben wy er in het verslag dat wy, zonder bel program ma te raedplegen, hebben opgesteld niet van gesproken. Men zy dus gerust nopens dit punt't is eene vergetcnis en geenzins kwade wi! of vyandschap tegen onzen vriend De Kegel, wiens oprecht talent, door vriend en vyand» bewonderd wordt. WET TELV K E BESLUITEN By koninglyk besluit van 11 February 1874, is de beer Moeyersoen Jan gemachtigd om, als eereiitel, den graed te behouden van kapi tein aen de burgerwacht van Aelst, graed welken hy bekleedde toen hy van de naemlys- ten der wacht afgescheven werd. De loting voor de nationale milicie is bier vrydag voormiddag zeer rustig afgeloopen. 169 jongelingen waren geroepen om er deel aen te. nemen. Het getal der uitgestelden van de vorige jaren beliep tot 50, dusdanig dat ol nummer één en 219 het grootste nummer waren. Dynsdag 11. is Victoor de Neve, welke verledene week zoo ongelukkiglyk, ten ge kuchte St-Job, van eenen boom viel, aen zyne bekomerie wonden, in 't Hospitael alhier, be zweken. In den nacht, tusschen donderdag en vrydag laelst, zyn er dieven, langs den hof van M. Beeckman, in't huis van M. Semey, koopman in liouille kolen, in de Vrybeidslraet alhier, binnen gedrongen, en hebben er kle dingsstukken en juweelen ontvreemd. De policie is druk met bet opzoeken van den dader of de daders bezig. Hopen wy dat der- zelver opspeuringen ditmael tot bet ontdekken dier booswichten zal gelukken. Zondag is, door de gendarmerie van Ninove, een zeventig jarige gryzaerd van Denderwin- deke, aengeliouden onder beschuldiging van valsche munt te hebben geslagen. De aendacht des gerechts is gaende ge maekt geweest door de uitgave van 5 franks- slukken, die het byvvyf van den beschuldigde deedt en, die toen men ze in de winkels wei gerde te ontvangen, dezelfde voor eene weer de van 5, 2 en zelfs 1 frank aonbood. Een onzer vrienden welke een dier valsch stukken heeft in handen gehad, zegt ons, dat ze zeerwel waren nagemaekt eu slechts aen hunne blauw achtige donkere tint konden erkend worden. Destukken dragen de beeldtenis van Lodewyk Philip II. Koning der Franschen. By de buis- zoeking welke zondag heelt plaets gehad, heeft men een volledig materiel dienstig tot liet slagen van valsche munt in beslag geno men. Dit bewyst nochthans niet dat men den waren pliclitige by de band heeft, want de aengelioudene persoon is, zoo bet schvnt, onbekwaen bet noodige materieel tot dit doel te verveerdigen of er gebruik van te maken. Het zou dus zeer wel konnen gebeuren dat men bier maer één lid der dievenbende, heeft by den kraeg gevat,dieven en valsche mun - ters zyn immers van de zelfde soort, die sedert eenige tyd haer bestaen in ons arron dissement, vooral te Ninove en te Aelst, beeft doen gevoelen. Wy hopen dat het gerecht een oog in 't zeil houden zal. RECHTERLYK KRONYK. Men herinnert zich het ernstig ongeval, welk op 1 November 1875 plaels had in de statie van Konlich, door het onlriggelen van een express- trein van Antwerpen naer Brussel. De heer B..., koopman te Antwerpen, heeft tegen de twee werklieden, bedienden in gemelde statie, welke dien dag gelast warende excentrieken te draeien, cn tegen den Belgischen Staet, als zynde burgerlyk verantwoordelyk voor zyne bedienden, een proces ingespannen, oin de herstelling le bekomen van het nadeel, dat hem door liet ongeval berokkend was. De rechtbank van eersten aenleg le Antwer pen heeft een \onnis uitgebracht, waerby deze twee werklieden, alsook de Staet, solidairlyk veroordeeld worden, om van nu af aen den heer B eene som van 23,000 fr. le betalen, tegel den op het beloop der schadeloosstelling, die hem bepaeld zal toegekend moeten worden den dag zyner geheele genezing, die men, volgens de laetste verslagen, mag verhopen. Het assisenhof van Wesl-Vlaenderen heeft uitspraek gedaen van liet vonnis betrekke- lyk den dielstai van 85.000 fr., ten nadeele van M. de Peneranda gepleegd. Vrouw De By is lot 5 jaer gevangenis veroor deeld, en haer zoon Paul De By lol 4 jaren der zeilde straf. Adolf De By is vrygesproken. A. de Kerckhove is, by verstek, tol JO jaren opsluiting veroordeeld de duer der interdictie is op 20 jaren bepaeld. Vrouw De Bv en haren zoon Paul hebben zich maendug morgen is cassatie voorzien. M. Bara heeft in de Kamer eene beschul diging opgeworpen legen den arrondissemenls kommissaris van Nyvel, dat deze zich on eerbiedig jegens hei luirgerlyk liuwelyk zou gedragen hebben, niet in... frak, de sigaer in den mond en een parupluie onder den arm, te komen trouwen. Ai. de Gerlache. de aenge- duidde amblenaer, geelt vaudaeg aen M. Bara eene volkomen en volledige logenstraffing. Het publiek, zegt hy, zal oordeelen of gy aen hetzelve het recht niet hebt gegeven, dat liet u terugroept tot den eerbied der waerheid, lot den eerbied der belamelykheid, tol den eerbied voor de parlementaire zedigheid en dieu dei- personen. Het staet u vry.de verklaringen van den vader of den zoon niet* te gelooven dat geeft my weinig, zegt de briefschryveruw voorbeeld is niet besmeltelyk. Men schryfl uit Geeruerdsbergen Maendag nacht hebben dieven gepoogd te Moerbeke, in eenen winkel achter de kerk, te dringen, maer ze werden xerjaegd door den zoon des huizes, die boven den winjtel sliep, en gerucht gehoord hebbende, opgestaen was om le zien, wat er gebeurde. Zy hadden reeds on der hel venster van den winkel een gat gekapt, maer toen zy den zoon onlwaerdcn, gingen zy loopen, zonder iets te kunnen medenemen. Men verhaelt dat dezer dagen twee kloeke kerels in eene herberg der gemeente naer de beste huizen vroegen, voorgevende da', zy han del dreven in ei legoederen, maer zy hadden slechts een nietsbeduidend pakje by zich. Men vermoedt dat zy zulks deden om de huizen te onderzoeken. Men kan dus de landbouwers niel genoeg aenraden, zulke gasten aen de deur te zetten, want daer is niets goeds van te verwach ten. De bestolene bruid. De dieven hebben voor niets ontzag Mej. D...., een jong wees meisje, woonde alleen in een lamclyk groot huis, in de gemeente Buvrinnes. Zy was door al hare bekenden geacht en bemind en moest verleden donderdag in het huwelyk treden met een jonge ling van Anderlues. Twee dagen te voren ging zy hare meter bezoeken, die eene andere ge meente bewoont, ten einde deze op hare brui loft uit te noodigen. Men had elkander zoovele kleine bezonderheden le vertellen, dat de nacht Mej. D... verraste, en zy genoodzaekt was den- zelve by hare meter door te brengen. Deze gelegenheid maekten de dieven zich ten nutte, om in het huis der verloofde te dringen en. alles mede te nemen watzy vonden, tot zelfs haer bruiloftskosluem. Men oordeele over de le leurstelling, wanneer men 's anderdaegs den geplepgden diefstal bemerkte; doch Mej. D... gaf den moed niet op hare naeister werd per lelegraef van het gebeurde verwittigd, en eenige uren nadien was een nieuw kostuem gereed, en de bruiloft had donderdag op het gestelde uer er. met de gewone plechtigheid plaets. Al de genoodigden waren tegenwoordig en men ver- maekle zich evenals of er niets gebeurd was. Sedert eenige dagen zyn te Sl.-Joost-ten- Noode by Brussel, de zonderlingste geiuchlen in omloop, belrekkelyk een (amelyk ernstig feit, dal in deze gemeente zou gebeurd zyn, en dal door de praelzieke wyven als met vermaek over dreven wordt. De overdrevene spookjes ter zy gelaten zou er nagenoeg zyn voorgevallen hetgeen volgt Een soldaet ging door eene strael van eene der voorsteden hy werd door zeker iemand aenge- sproken en gevraegd of hy voor een drinkgeld, een pakje naer een aengednid huis le Schaer- beek wilde dragen. De soldaet stemde toe r men bracht hem in een huis. door verscheidene per sonen bewoond, waer men hem dpn belooiden penning gaf en hem tevens het pakje overhan digde. De soldaet liegaf zich op weg tot vervulling zyner boodschap, doch ontmoette onder weg eenige zyner kamaraden, met welken hy eenc herberg binnentrad, waer men het gekregen drinkgeld te samen verleerde. Wanneer zy de herberg verlieten, bevonden beiden zich in dron ken toestand en het pakje werd vergelen. Toen zy é?ne wvl weggegaen waren, opende de herbergier uit nieuwsgierigheid het pakje en bevond lot zyne groote verwondering, dat het zelve het lykje bevatte van een pas geboren kind. Dit zyn feiten die men verhaelt en waerover het gerecht een onderzoek heeft begonnen. Men schryft uit Torhout. Altyd pat vuer Verleden zondag, lus- schnn 7 en 8 ure 's morgens, terwyl Philippe Inghelbrecht en zyne vrouw naer de mis waren, hunne dry kinderen alleen te huis latende, waer- van het oudste nauwelyks vier jaren telde, heb ben deze laetste het vuer gestoken aen de wieg van hun jongste zusterke, nauwclvks 6 maenden oud, hetwelk geheel zyn aengezichlje, zyn rech ter arm en lichaem verbrand is. Toen de moeder te huis kwam, was hel nog slechts een lyk. Nog eene les voor de ouders, die hunne kin deren alleen le huis, en in het bereik van fos- foorslekjes laten. HOLLAND. Blykens een overgeseind telegram van den luilenanl-generael Van Swieten, was er sedert 29 Januari niets belangryks voorgevallen, en ook de toetreding lot onderwerping niet voor- uitgegacn. De in het binnenland aengelegd wor dende versterkingen getuigden van eene voort durend vvandelyke houding van opperhoofden, maer gaven geene bezorglieid, daer liet slechts plaetselyke middelen van tegenstand zyn, die gemakkelyk onschadelyk kunnen gemaekt wor den. Door de verovering van den kraton is de kracht der verdediging gebroken, en wal verder ge schiedt, is slechts gcdceltelyk. De geringe man scheen voorde voortzetting der vyandelykhedeii minde'- gestemd. Hel kamp der expedilietroeppn werd niet meer veroulrust. In enkele ».i de nabyheid ge legene kampons waren de vrouwen terugge keerd ook werden er door enkele boomvi uch- ten en andere kleinigheden le koop gebracht, en het volk bewoog zich, in tegenstelling met vroeger, op eigen terrein, ongewapend. Dit deed den opperbevelhebber raedzaem achten, eenigen tyd tol bezinning te geven, alvorens handelend op te treden, en af te wachten, wat de vredesgezinden zullen doen. De dood des sultans wordt bevestigd. Schriivkelyk OKGELUK. Men schryfl uit Avereeisl, 9 February Dezer dagen is in 't naburig ryksgesticht Om- merschans een verschrikkelyk ongeluk gebeurd. Daer voor bel huis van den adjunct directeur eenige zware boomen waren geveld, kwam niert op den inval om de wortels door middel van i buskruit te laten springen. Een jonge veldwach ter aen het geslicht, bood zich aen dit te bewerk stelligen, daer hy het wel meer had gedaen. Hy boorde een gaetje in eenen wortel, vulde dit met kruit, en beproefde meermalen bet kruit met een fosfoorslekje le doen ontbranden, maer te vergeefs. Nu maekte hy eene lont, plaelstedie brandende op liet kruit, en wachtte op den uit slag hel duerde hem echter te lang, cn daerom ging hy er op de knieën by liggen, om hel aen le blazen. Op eens vatte hel kruit uier en bursstte de wortel met een harden slag. De ai me veldwachter weid zoo zwaer aen T hoold ge kwetst, dal hy voor dood naer het gasthuis ge- i dragen werd, en men aen zyne genezing wan- hoopt. De ongelukkige heelt cpne vrouw met vier kinderen, en was nog maer negen dagen in functie. FRANKRYK. Revanche Volgens eene correspondentie verbergt de hertog van Aumalede zucht der revanche, opzichtens Duitschland, nietde her- log verlangt brandend, zich le meten met den rooden Pruisiscben prir.s, met prins Karei, den overwinnaer van Metz. Van zyne zvde zou deze prins, hel verlangen van den hertog van Aumuie kennende, bitter spottend, en doelende op de veroordeeling van Bazaine, gezegd hebben Welnu ik zal hem ook in het open veld doen capituleeren. Dat woord schynt den hertog van Aumale diep te hebben getroffen. Niels dan woorden zal men zeggen ja, maer er moeten dergelyke woorden, hoe onbe dacht ook, uitgeworpen worden, om tot eene groote ramp aen te dryvpn. Als van weêrskanten die jaloezie, die na'iver die zucht naer revanche en nieuwe neërlaeg, in hel hoofd van die twee hooggeplaelste mannen beslaet, dan zal men, eens gereed, spoedig eene rede gevonden hebben, om de botsing te doen plaets hebben. Maer denkt de ydele hoogmoed er op na, dat er dan weer honderde duizende niensclien zul len geslacht worden Een Fransch blad wyst op hel gevaer, j welk een aenlal kleine Europeeschc stalen loopt, ten opzichte van Pruisen. Het werk van de politiek dezes lands is inderdaed berekend naer een algemeen plan. Denemurk, Holland, België, Noord-Zwitser land, Litonië, moeten ingepalmd worden. De krygslist, dien Pruisen volgt, is gekend slechts één tegenstrever te gelyk uenranden, en midde- lerwyl de andere in slaep houden. Is het, inderdaed, niet alzoo gebeurd Prui sen riep Oostenryk ter hulp, om Denemark le verpletteren, en stak vervolgens de hand uit tot Frankryk, om Oostenryk te breken. Vervol gens, sterk door de vriendschap met l\usland, bracht het Frankryk ten onder, en vereenigt zich nu met Italië, om hel werk voort te zetten. Is dat gedaen, dan komt nogmaels de beurt acn Oostenryk, en aen Italië zelf, lenzy de Pruis eerstens de Nederlanden zou begeren. Blyfl echter te zien, of Europa nog langer lydzaem die veroveringsrazernv, die zucht tot oyei heersching, zal blyven aenschouwen of er niet eerlang een algemeene bond zal lol stand komen, om den algemeenen vyand het hoofd te bieden, en in zyne grens terug te dryven. Ons dunkt, dat dit er eenmael moet van komen. Zoo de koningen de oogen willen ope nen, zullen zy klaer genoeg in de toekomst zien, om te weten, waer de redplank is. Geven zy ethler toe aen de verleidende stem van Pruisen, die niets dan religietwist, en vervolging zingt, spannen zy zich aen den wagen van 't Geweld, en voeren zy de wenken en bevelen van Berlyn uit, hun ondergang en die der volken is onver- mydelyk. Het zullen de liberale slaven van den Pruis niet zyn, niel de werktuigen der logien, gelyk Von Bismarck zelf er een is, die den religiehaet zullen doen zwygen om dynas- tien en volken te redden. Men schryfl uil Halewyn Eene gewich tige zaek is op de Fransch-Belgische grens voor gevallen. Eene vrouw, met tabak geladen, dringt op den Franschen bodem by het zien van eenen douanier vlucht zy maer bemerken de, dat zy ging gevangen worden, werpt zy keien naer den amblenaer, die daerdoor in de onmogelykheid gesteld is haer aen te spreken. De smokkelaerster kwam op die wyze tot op den Belgischen grond. Maer de douanier, ge stoord om aldus zyne prooi gemist le hebben, schoot op de vrouw, die doodelyk gekwetst nedcrslorlte. Het parket van Rysel is ter plaetse gekomen, en het onderzoek der zaek duert voort. Stoute dieven. Te Toulouse zyn eenige stoutmoedige dieven er in gelukt, in het justi tiepaleis te breken, de gi illie het onderst boven te werpen, en met 7000 francs, welke in de lade van den eersten grillier lagen, weg te loopen. Men heeft niets gehoord, cn de dieven zyn lot nu toe niet ontdekt. SPANJE. Onderhandelingen mf.t de Carlisten. Men schryft nit Madrid, dat het gerucht der aenge- knoopte onderhandelingen met de Carlisten overal verspreid is. Maerschalk Serrano wil, te gelyken lyde, den oorlog en de onderhandelingen leiden. Zeker zou het hem niet aen middelen ontbreken om eenige generaels der Carlisten tol zyne zynde over le halen, indien hy over de golden, welke

De Denderbode | 1874 | | pagina 2