Provinciale kiezing. Die zelfde persoon ziet in ons artikel Kie zingen in 1874 getiteld, eene zekere aen- randing tegen liem of zyne partij. Kunnen \vy er aendoen indien die lieer liem of zyne party in dit spiegeltje ziel? Ten andere, zyn sclrry- veu erinnert ons de; spreuk Exmsatio non petita, est accnsatio Manifesto, zich verdedigen als men er niet toe geroepen is, is een be schuldiging van zich zelve /t geen mèn in T plat vlacmscl) overste.li met de woorden die niet besnot is moei zich den neus niet vagen. Zietdaer onze eenvoudige antwoord op het schryven van eenen persoon dien (Ie Dender- bode hard op de maeg moet liggen, en op wiens snoode zinnespeelingen wy met veraeh- ting, in 't belang onzer denkwyze, neerzien, overtuigd zyn de dat het slechts uit nydigheid voortkomt-en ook omdat hy niet kan eVkrop- pen, dal, oudanks den oorlog dien zynen heer en meester ons aendoel, ons blad altyd in groei en bloei aenwint en by den Denderbode in den grond niet kan booren, iets waer al zyne macht en invloed zullen te klein voor wezen. Com- pris, nydigaerd KlESKRONYIi. Het midden komitcit der bewarende ver- eeniging van het arrondissement Aelst, by- eengeroopen door onzen achtbaren Senaleur M. de baron Dellafaille, heeft Zondag 11. ter groote zapl d,es krings L'Union, eene, bui- tengéwoone zitting gehouden. Al de afgeveer- digderi der kantons hadden den oproep van den achtbaren voorzitter beantwoord. M. Dellalaille heeft de vergadering bekend gemaekt dat de achtbare lieer Denaeyer, wel ke sedert dertig jaren ons arrondissement zoo eervol vertegenwoordigt en ontelbare dien sten oen 'l Land en bezonderlyk aen 't arron dissement Aelst, heeft bewezen hel vast be sluit genomen had van liet politiek leven te verlaten. Te vergeefs hebben zyne vrienden er op aeiigedrongen om hem van dit besluit doen af te zien het besluit van M. De Naeyer is on- wederroepelyk. Om alle moeijelyklieid en mis- verstaëu te vermyden, heb ik het noodig ge acht, zegt de achtbare redenaer, van het middel komiteit te'vergaderen ten einde eenen kandidaet aen tewyzen welke aeu dc goedkeu ring van 'f kiezerskorps, in algemeen ver gaderingen, zal onderworpen worden. De achtbare lieer voorzirier gat alsdan lezing van twee brieven aen 't komiteit toe- geslucrd de l-lc door M. J. Van Cleemputie, advocaet te Gent, de 2,]cdoor Al. Karei Woeste, advokaet te Brussel, welke beide heeren zich ten dienste van 't arrondissement stellen. Eene derde kandidatuer werdt door de afgeveerdig- <len des kantons Geerarsbergen,voorgedragen, namelyk deze des heeren Vital van Wambeke, advocaet te Ceerardsbergen. M. Van Wambeke onze volksvertegen woordiger, nam alsdan liet woord en verklaer- de onmiddelyk dat van hel oogenblik dal hy het besluit zyner vrienden van Ceerardsbergen vernomen had, hy aen zynen neef had ge schreven dat liy hoegeriaèiud niet begeerde dat hunne familienaem eene oorzaek van ver deeldheid zoude kunnen wezen en hy zynen neef verzocht had van alle kandidatuer voor de Volkskamer af te zien. M. Vaii Wambeke eindigde met te verklaren dat om het verwyt van hem te verwyderen van, ten profvte van zynen neef, kuiperven te hebben gebruikt, hy, amen. De vergadering bedankte M. Van Wambeke over zyne onbewimpelde verklaringen en na de afgeveerdigden van Geerardsbergen aen- hpord te hebben welke Verklaérden de kandi datuer van M. Vital Van Wambeke vrywillig- lyk te hebben voorgesteld en dat zy zich ver ders aen 't besluit der vergadering onder wierpen, is de vergadering tol de stemming overgegaen. M. Karei Woeste bekwam de overgroote meerderheid der stemmen en werd als de kandidaet aerigevvezen welke, door het middenkomitéit liet kiezerskorps, in 't kort, zal acngeboden worden. Vervolgens heeft dc vergadering met een parigheid de vernieuwing gestemd der manda ten van MAL Baron Van de Woestyne, a's senaleur, en Van Wambeke en Verbrugghen, als volksvertegenwoordigers. M. Van Wambeke heeft daerna de verga dering kennis gegeven der talryke pogingen, welke hy aengewend had, ten einde AI. den Baron Dellalaille op deszells besluit doen te rugkomen van zich nimmer als kandidaet voor het Senaet te laten voordragen, en dal hy den achtbaren heer senateur vurig aeiizoclu heeft het algemeen verlangen der kiezers by te tre den. AL de Baron Üellafaille heeft gevraegd om zich te beramen, doch heeft niets willen belovenhopen wy dat de edele heer de vraeg der kiezers zal gelieven in te willigen aen- vaerding die zoo levendig en zoo vurig ge- vraegd wordt. De keus van AI. Woeste is uitmuntend. Als overtuigde katholyke is de kandidatuer van AI. Woeste een oprecht geluk voor ons Land mi voor ons arrondissementook wordt zy overal met geestdrift Ingetreden. Aelst mag van harte fier over zulken keus zyn in Af. Woeste zullen wy eenen waerdigen en ieveri- gen opvolger vinden van den voortreffelyken Staetsman, die in zyne langdurige parlemen taire loopbaen zoovele diensten aen de zaek van Godsdienst en Vaderland bewezen heeft. Wat meer is AI. Woeste is een onder scheiden schryver die 'l zy welke kwestie met gemak behandelt en ten goede brengt. Naer wy vernomen hebben zou den heer Jan Moeyersoen de vernieuwing van zyn rriah- daet als' provinciaelraedslid weigeren. Wy hopen dat AI. Moeyersoen op dit besluit zal terugkomen en aldus 't algemeen verzoek der weldenkende kiezers inwilligen. SENAET. De liooge vergadering heeft deze week ver scheidene zittingen gehouden en verschillige wetsontwerpen van weinig belang aenge- n ome n. VOLKSKAMER. De Kamer heeft den redetwist over het ont- ven1 der zeevaertinrichtingen te Antwerpen ui be; eld verdaegd. Verders heeft de ver- a<i zich onledig gehouden met de ver- iwe iwi -'"dfrwet over de uitleveringen van misdadigers Voor dc icrvolgdc geestelj Lheid in EJuitseli- I land en Zwitserland. Deze week is er ons nog eene naemlooze gifte van fr. 100,00 toegekomen, het beloop onzer lyst is dus van fr. 576,54. RECI1TERLYK KP.ONYK. De volgende heeren van ons arrondissement zyn, door liet lot, aengewezen, om deel te [maken der gezworen voor den tweeden zittyd van 1874 der [assisen onzer provincie, welke zal geopend worden te Gent, op 4 April aen- staende, onder voorzitterschap van den raeds- heer Tuncq MAL Üe Wolf, Frans Edm. koopman en sche pen, te Aelst Borreman, Emiel, gemcenteraedsheer, tc Aelst De Cock, Judocus, eigenaer, Aelst Üe Clippele, Prosper, gemeenieraedslid, Geeraerdsbergen Liollier, Frans, rentenier, Geeraerbergen; Üe Cock, Bern.-Vict, burgem., Hillegcm. Petrus Van Malderen, welke donderdag voor het assisenhof van Brabant verscheen onder beschuldiging van onvrywilligen moord, ge pleegd op den persoon van den genaemde Moens, te Alaxenzeel, is tot acht jaer gevang en tot de kosten van het proces veroordeeld geworden. PR1ESTERLYKE BENOEMINGEN. BISDOM VAN GENT. Po Eerw. Heer Uytlendëelc, onderpastoor te Den- dermonde, is in dezellde hoedanigheid benoenul (c Maldegem de Eeiw. Heer Verloo, onderpastoor al'Jaer, volgt hem op. De Journal de Gand heelt uit de Chroni- que, van Brussel, een artikeltje opgeraepl tegen den achtbaren heer Soupart, rector den Genl- sclie Hoogeschoul. Denkt eens, welk misdryf de h^er Soupart gepleegd heelthy heeft eenen vreemden stu dent, de vcrledene week alhier gestorven, aen- gemaend om zich vóór zyne dood Ie verzoenen met God, iels waervun die vroegrype vrucht van het ofliciëel onderwys niet heeft wdlen liooren. De heer Sou part zou dus zyne zending met mogen ter harte nemen hy zou zich enkclyk moeten bepalen met toe te zien, of er in de klassen vuer gestookt wordt, niet welke soort van bezem men den koer van de Universiteit vaegt, en andere belangryke werkzaemlieden meer De heer Soupart heeft, door de poging, welke hy beproefd heeft, getoond een echte school- vador te zyn, wien de toekomst en het welzyn zyner leerlingen aen 't harte ligt. 't Is om er van oraverre te vallen roepen de Chronique en de Journal de Gand. En de laetste voegt er by Wanneer de biechlbriefkens in de Genl- sclie Universiteit, onder de regeering van den heiligen Soupart? Is dal niet recht geestig En de volgende phrase dan Een arme jongeling, by zyn einde, aen wien er mogelijk nog ecuige illusiëneenige Iwop, overbleven, heeft deze zich zien onldrult- hen door den onbeduchten yver van een heer- a schap, door hem zyne laetste stonden pyneiyher en bitterder te maken Die woorden zouden doen lachen, ware 't ge val niet zoo ernstig en treurig zy doen te meer lachen, als men '1 karakter kent van dien armen jftn"pl'"" - -to rrci siui van hel artikeltje is ook byzonder gepast In zyne laetste dagen moest zyn geweien gekwollen worden door den rector eener libe- rale Universiteit, waer hy 't onderwys en een diploma was komen zoeken....» En de vroegtydigo dood Dit woord is ver geten. Liberale Universiteit? 't ls waer, dit is or.ze- Iloogeschool. Maer krachtens welke wet moet de Universiteit van Gent liberael zyn? Wv meenden tot hiertoe, dat die ook bekostigd werd door 't geld van de katholyken (Fondsenblad.) De personen, welke voornemens zyn, deel te nemen aen den nalionalcn pryskamp van huisdieren en aen de tentoonstelling van land bouw halm, die Ie Brussel zullen gehouden wor- in de niaeud Juni eerstkomende, worden ver zocht zich te doen inschryven voor 20 April, by den heer Parisel, secretaris der landbouw- maelscbappy van Brabanl-llenegouw, Groen- straet, n. 06, te Brussel, of by de voorzitters of secretarissen der landbouwsectiën hunner om- schryving. Er zullen dry eerepryzen. in gouden medaliën beslaende, verleend worden aen de lentoonstelh-rs, die het merkwaerdigste aendeel zullen geleverd hebben, van peerden, hoornvee en werktuigen. De maelschappy bekostigt het vervoer, der dieren en werktuigen per spoorweg van den Staet en van de Belgische maelschnp- pyen. De noodige schikkingen zullen genomen worden, om de tenloonstellers die voordeelen Ie doen genieten, zonder vooralgacndelyke onkos ten te moeten maken. Een der meest gekende mannen te Brussel, begaf zich verleden zondag is hel kleine gemet selde vertrek, waer zyn geldkolTer geplaelsl was en dat met een geheim slot gesloten wordt door eene onbehendige beweging sliet liy dc deur achter zich toe en deze viel in 't slot. Daer zat hy opgeslotenIly schreeuwde ver- schrikkclyk en riep uit al de krachten zyner longen om zyne vrouw, die alleen het geheim van liet slot kent cn hetzelve kan openen. Gelukkig dat zyne vrouw weldra voorby kwam en hem hoorde.... Maer ongelukkig, zy zegt aen den opgeslotene dal zy hel geheim van hel slot vergeten heeft. Alen kan over den schrik oordeelen. die dezen levend begraven ui'stond, in dien kelder, waer het hein weldra aen lucht zou ontbreken. De politie te Brussel, heeft dc hand gelegd op eene bende jonge dieven, waeronder velen lot achtbare familicn behooren, en die sedert langen tyd de kooplieden van Brussel en de voorsteden exploiteerden. Zy schreven, op naem van gekende lieden, om stukken zyde, fluweel of andere stoffen tpr inzage te hebben. Allen duidden in deze brieven een uer aen, waerop een bediende het stuk moest brengen maer de schelmen wisten dat de meester op dit uer af wezig was, en lieten de bedienden van de koop lieden de stukken achter, dan ging kort daerop een der medeplichtigen in het huis waer het stuk was afgegeven, zeggende dat men zich van adres bedrogen had. Werd liet stuk gegeven dan was het buit voor de dievenbende. Men heeft de voornaemste daders aengehnuden, alsmede eene verheelster, die de dieven van het gestolene af hielp. De genaemde Thomas Wuilpart van Peruwelz in 1861, ter dood veroordeeld voor moordpoging op den persoon van den gendarme Alaime, die hem verrast luid, op het oogenblik dat hy zich aen wildstroopery overleverde, is op 4 dezer maend in vryheid gesteld Zyn gedrag was altyd zoo goed in het gevang van Gent, dat men ons verzekert, dal hy gedu rende de laetste jaren reeds toelating verkreeg om buiten het gevang tegaen werken. Men weet dat Wuilpart een zeer bekwaem mekaniekwerker is. In eene estaminet, wyk der Gentpoort, te Brugge, is eenen kl ing ontstaen van tien perso nen, onder den titel van zwijgers of' niel-zeggers. De zwygers, die elk eene zekere som gestort hebben, moeten zwygen dat ze zweeten, als ze in de estaminet zyn, doch lachen mogen ze, en die hel best geheel de maend Macrt zal kun nen gezwegen hebben, krygt dan geheel de pot. Woensdag avond, tusschen 8 en 9 uren, had er een erg ongeval in den Yaertdok. te Antwerpen, plaets. Alen was bezig met den Engclsclien drymaslet King of Algeria in ge melde dok te verhalen er heerschte eeu sterke noorderwmd, en dit werk moest met groole voorzichtigheid gebeuren. Eensklaps brak de meertouw van het vaertuig. en deze werd dooi den wind weggeslagen Üe Kring of Algeria stiet met zoo veel geweld legen de zuidkaei van ge'.egden dok, dal er twee binnenschuiten en verscheidene kleine bootjes verbryzeld werden. De binnenschuit la Martha, geladen met 5,200 hectoliters tarwe, voor rekening van den heer Bniynseraede, is oniniddellyk gezonken. Eene andere schuit is ook sterk beschadigd, doch is gelukkig hoven water gebleven. Deze twee laetste vaertuigeii liooren loe aen den heer Van der Taelen. alhier, üe schade, door dit on geval veroorzaekt, is nog al aenzienlyk. Een slachter van llazcbroek heeft den verbruiker willen laten voordeel trekken uit den grooten afslag, die zich op den verkoopprys van het vee voordoet. Inderdaed. (zegt de Indicaleur d'Iiazehrouck) de lieer Loonis, slachter heeft aengekondigd, dat hy, te beginnen van 2 Maerl, in zyne twee slachteryen het ossenvleesch aan fr. 0,60 lot fr. 0.85 den halven kilo en het kalf- en scliaep- vleesch van 70 centinien tol 1 frank den huiven zal afleveren. De koffie, de bloem, de kolen, liet vleesch slaen af, wy mogen dus eindelyk, voegt liet blad erby, eenige verbetering in de buitengewone duerte van het leven hopen. Eecloo, 8 meert. Hoe gebrekkig de be slaende wet is op de koopvernietigende gebre ken der landbouwdieren, blvkt nogmaels uit het volgende Eenige dagen geleden verkocht een landbouwer van Eecloo aen een vreemden koopman een peerd *oor 1500 Ir. Deze week ontving de landbouwer eenen dnitschen brief, waerin hem gemeld werd dat liet peerd met een koopvernietigend gebrek was besmet en hy liet terug moest halen, zoo niet dat het ten zynen kosle op stal bleef tot den uitslag van liet proces dat legen hem zou ingespannen worden. De brief kwam uil Pruisen, daer stond liet verkochte peerd gestald. De Koopman, welwe tende welke zwarigheid de zaek voor den land bouwer opleverde, durfde hem voorstellen hem duizend frank Ie betalen, om alles elfen te laten. Üe laudbotiwer is dus gedwongen ge weest naer Pruisen te reizen, om er den staet van hel peerd door exporten te laten keuren. Alweer eene les voor de landbouwers, geene koeien of peerdeu te verkoopen, vooral niet aen onbekenden, ten/.y op een schrift, eeu simpel brieften gelyk men 'l noemt, dat a het dier ver kocht wordt in den toestand zooals liet zich be vindt en ->^ndcr aenspraek op eenice vergoe ding, onder welk Vöorwftiiüati net ook zy. In sommige jaren bemerkt men eene groote hoeveelheid bedwelmend dolik Lolium temulenlum) op de havervelden. Dit kan scha- delyke gevolgen na zich slepen. Dit onkruid vertoont zich vooral in de jaren met eene voch tige lente. Het heeft veel gelykenis met liet Engelsch en ltaliaensch ray-grass, alsook met. de Lolium jierenne, die aen de zykanten der wegen er aen dc randen der akkers groeit. Het onderscheidt zich echter van deze laetste door langere, eenzame en weinige talryke stengels Het bedwelmend vermogen van het zaed des eenjarigen doliks werd in deze laetste tyden veel betwist, dewyl men niet wilde aennemen, een onderscheid te maken tusschen het overige onkruid, als zou het vergiftigd wezen. Van eenen anderen kant heeft men opsporingen ge- daen, en verscheidene gevallen van vergiftiging vastgesteld. Het is dan ook gebleken, dat de verbruiking van ryp bedwelmend dolikzaed gevaerlyk isvoor mensch en dier. ja dat liet de dood kan veroorzaken. Paerden, die haver iud- ded geelen, waerin liet gemakkelyk was, dolik- zaed te onderscheiden, werden als razend. Er zyn ook veel hoenders gestorven na gebruik te hebben gemaekt van haver, vermengd met dolik/.aed. Het ware dan ook geraedzaem, deze plant op de akkers uit te rukken, en zorgvuldig te vermyden dal zyn zaed niet vermengd worde met haverzaed. Voorschrift om de vyt op dry dagen te ge nezen.Alen noemt eenen eetlepel potasch, en eene dubbele handvol tarwe gruis (zemelin gen), men doel die te samen koken in dry pinten water en wanneer het kookt, doopt uien den lydende vinger er eenige keeren in. Dan zet men den pol van liet voer af, en namate het koel wordt, houdt men den vinger er eeD-gen tyd in met datzelve kooksel vernieuwt men op dezelve wyze liet dry mael daegs dc derde dag komt op de lydende pluels een wit velleken, en de vyt is genezen. De vierde dag mag de werkman naer zyn werk gaen, en zal zonder ongemak zyn werk doen, zooals hy te voren gedaen heeft. Alen gebruikt het middel zoo gauw men gewaer wordt dat liet vyt is. 't Is ook zeer goed voor andere zwerende vingers. HOLLAND. Eene depeche uil Penang, uit Engelsche bron, verzekert, dat de opperhoofden der Atclii- neezen, verre van ontmoedigd te zyn. zich in het binnenland versterken, en dat zy 't inzicht hebben eenen hardnekkigen wederstand te bie den. Zy zouden, zegt de depeche. het verdrag van 1857, gesloten tusschen den Sultan en het goevernement van de Nederlanden, niet erken nen, en zy zouden vragen, dat dit verdrag, welks niel-nakoming door den Sultan van Atchin de oorzaek ol liet voorwendsel des oorlogs ge weest is, aen een inlernalionael onderzoek wier- de onderworpen. Men meldt uit Amsterdam Ivort geleden werd op den Haerlemmerdyk, tusschen de Dommerstraet en het Plein, een kleine, maer nette sigarenwinkel geopend, die wegens de byzonderc omstandigheden, waerin de eigenaer verkeert, nog al de aendachl vestig de. Op eene bank, die zich achter de toogbank over de geheele lengte van het winkeltje uit strekt, zit een man zonder beenen, die zich al voorscliuivende kan verplaetsen. De bank en de winkelkast zyn zóó ingericht, dat hy de voor naemste kisten en doozen binnen zyn bereik heeft, zoodat hy dan ook de klanten met de meeste vlugheid kan bedienen. Wanneer men hem naer de oorzaek van zynen toestand vraegt, dan verhaelt hy dat hy, nu vyf jaren geleden, als stoker in diehst vail de Hol- landsche spoorwegniaetsehappy, hel ongeluk had, in de nabylieid van de statie Schagen, onder de inacliien te geraken, waerby hem de beide beenen verbryzeld werden dat hy gerui- men tyd in hel statiegebouw op kosten der maetschappy werd verpleegd, en licni daer de beenen zyn afgezet, zoodal alleen een paer stom pen zyn overgebleven dat hy na zyne herstel ling, by zyne ouders in Amsterdam teruggeko men, liet sigarenmakersvak, alweder voor reke ning der spoorwcgmaelschappv, heeft geleerd dal liy dan ook reeds eenigen tyd een handel in tabak en sigaren heeft uitgeoefend, doch nu voor hel eerst, op hoop van beteren uitslag, zich heeft gevestigd in eene meer drukke en \olkrvke bnert. De ongelukkige. Le Due gebeden, wien liet niet aen vver ontbreekt om een eerlyk stuk brood te verdienen heeft aendoenlyk genoeg! aen zynen winkel den naem gegeven van De Locomotief. Zeker werd hy daerby geleid door de verwachting, dat deze «locomotief» hem snel en zonder ongelukken een goed eind zal vooruitbrengen, om lol een redelyk bestaen in de Miaetschappy te komen. FRANKRYK. Er is weinig nieuws uit Frankryk. Men be weert dat. op liet einde van deze maend, de Nationale Vergadering voor langen tyd in vacan- lie zal gaen. By de herneming van den zittyd zal men aenvangen met de beraedsIagiDg over de kieswet en de inrichting eener tweede Kamer. Donderdag laelsl was eene vrouw op het dak van een huis der Charonneslraet te Parys geklommen, en nep er uit met groote gebaren, dat de wereld moest vergaen, dat Parys ver nield zou worden en dat God eene betere stad uil zyne ascli zou maken. Alen had le vergeefs gepoogd om haer te onttrekken aen haren ge- vaerlyken toestand, toen eensklaps een huraer, het hoofd door het zoldervenster stekende, haer toeriep Ik ben de engel Rafael en God be veelt u by my te komen. De zmnelooze gehoor- zaemde en trad langs lift venster in huis, waer men haer vasthield. Sedert den oorlog van Iö70. waerin haer man gesneuveld is, werd deze vrouw door zinneloosheid aengetast. Zy had eene be handeling ondergaen in liet hospitie St-Anna, doch haer genezende goloovende, had men haer uil het gesticht gelaten. De ongelukkige kreeg weldra hare kwael weder. Overal zag zy kan- noiis en \lammeii. De arme zinncluoze is weder in Sinle-Annagodshuis geplaetst. SPANJE. Verscheidene Fransche dagbladen uit het zuiden, vooral de Drapeau Francais, van Per- pignan, brachlpn gister de tvdiiig, dat Bilbao in de macht der Carlisten gevallen was. Wy hebben, zegde het legiiimilisch dagblad van Pau, waerII.Al.de koningin Alarguerita ver- blyft, er de olliciëele verzekering van ontvan gen. Deze lyding, door verscheidene bladen van ons land medegedeeld, werd gister veel gespro ken. Het is evenwel gebleken, dat zy voorals nog voorbarig was. iets wat niet moeilyk viel om vast le stellen. Inderdaed, een telegram uit Bayiuine had eenige uren gemeld, dat don Car los den avond te voren zieti te Andoain uf tc Keboza bevond, dit wil zeggen in 't midden \an Guipuzcoa, op twingen uren van Bilboa. Die reis kon onmogelyk met eene zegepralende intree te Bilbao overeenstemmen. DU1TSCHLAND. In de gevangenis te Waldheim, in Saksen, waer 1500 veroordeelden zyn opgesloten, is een aenslag op hel leven van den direcluer beproefd. De dader is zekere Kunscher, die in 1866 wegens moord ter dood veroordeeld en op het schavot, terwyl zyn hoofd reeds onder de slag- byl lag, strafwyziging kreeg. Hy is nu reeds zeven jaer gevangen en nog geen 50 jaren oud. Met een mes heeft hy nu den directeur verschei dene wonden toegebracht gelukkig slaegde men er in. dezen tydig te ontzetten, zoodat hy in geen levensgevaer verkeert. De dader moet nu weder te recht staen en,hoe dwaes lielklinke, boven de levenslange gevangenisstraf zullen liem nog een dozyn jaren toegelegd worden. De dochter van den heer Von Bismarck wil gaen trouwen met eenen katholyken jonge ling van eene zeer katholyke familie l)e kanse lier is razend, maer de dochter verklaert, dat zy zelve liever kalholyk wordt, dan af le zien van haer ontwerp. In den loop van dit jaer zal by de Prui sische infanterie eene verbetering worden inge voerd. l)ë helft der infanterie zal worden voor zien van spaden, naer het stelsel-Liniiemann, dat reeds bv het Deensche leger in pralUyk is gebracht. Dit geschiedt met het doel om aen de manschappen hy het tirailleeren de gclegenlièid te verschaffen, zich legen den vyand te dekken, en hem met vrucht te besteken door hel gravpn van kuilen, het opwerpen van hoogten, enz., om zich daerin of daerachter tegen het vuer des tegenstanders te vrywaren. Alen ziet daerin een krachtig middel om den vyand afbreuk te doen by het gebruik van de tegenwoordig gebezigde verbeterde vuerwapenen. Men zal met de uitvoering van deze verbete ring den mcesten spoed maken, zoodat reeds by de aenstaende groote herfsloefeningen daervan op uitgebreide scliael gebruik kan gemaekt worden. Aeniiouding van eenen uisscnop. De Kölnische Volkszeitung bcschryft de gevangne ming van den bisschop van Trier in de volgende regelen De bisschop van Trier, Mgr Matthias Eber- liard, is vrydag avond ten 6 ure aengehouden en naer de gevangenis overgebracht. Het domka pittel, vermoedende dal het oogenblik der schei ding niet ver meer af was, had even te voren den herder van het groote diocees dc vernieuw de verzekering zyner trouw gebracht. Alet de broeders en den kapelaen des bisschops hadden zich vervolgens eenige geestelyken der stad rond den prelaet verzameld, toen de landraed, de heer Spangenberg, werd aecgediend. Aen dezen verklaerde de bisschop, dal hy nogmaels prote steerde, en slechts voor hel geweld zou wyken. Tot den aerzelenden uitvoerder van het bevel van aenhouding moest den bisschop tot twee- mael toe zeggen Hier ben ik, doe wat gy doen moet gebruik geweld. De landraed greep 's bisschops hand de bisschop volgde nu als gevangene, niet door den hof en het achterpoortje, zooals van hem geéischt werd, maer door de hoofddeur, den landraed op de slraet, en ging door eene steeds toenemeride ën weenende menigte, voorby dé de geheele breedte van zyn paleis, zyne kathe- drael en zyn seminarie naer de gevangenis,welke' naer hare voormalige bewoners nog immer de Dominicanen wordt genoemd, om daer hel be gin zyner gevangenschap op eenen vrydag, met de eerste vespers van hel eeuwfeest van den 11. Thomas van Aquinen, te vieren. Voor de diep bewogen knielende menigte en de geleiders des bisschops zal lu-t eene onver- getelyke erinnering zyn, dat de bisschop aen den ingang der gevangenis bleef staen, zyn volk overzag en liet den bisschoppelyken zegen gaf. Moge de zegen des gevangen herders dc harten versterken legen het zware lyden, dat op dezen stap volgen moet. Hoe lang de bisschop in zyne eigene residentie, nauwelvks honderd schreden van zyn kalhedrael en zyn zetel, dc dry voor hem ingerichte vertrokken bewonen zal, moet de toe komst leeren. Twee jaren gevangenisstrafzoo luidt liet legen hem gevelde vonnis. De rust is niet verstoord. Dit kan de telegraef aen lioogere macht berichten. Welke groote en bittere smart echter hel diocees Trier by deze gebeurtenis ondervindt, dal vermeldt de tele graef niet, maer dal staet boven de sterren op geschreven. PAUSELYKE STATEN. De dagbladen kondigen de aenspraek af, die de H. Vaderden I dezer aen een zeker getal volksvrouwen, deel makende van den Kring van 1 het Hart van Maria, toegestuerd heeft. Zyne toehoorsters aehmopdigende om de kracht der werken van liefde te paren aen het gebed en de godvruchtige gevoelens, heeft de doorluchtige gevangene van het Valikaen haer verschillige voorbeelden om haren yver op te wekken, aen- gehaeld. Eenen oogslag op de Imdendaegsche zaken werpende, heeft Pius IX den moed der Duilsche vrouwen geroemd, die op dit oogenblik legen de vervolging protesleeren, alsmede de heldhaftigheid der moeders, die in een groot land verklaren liever te sterven, mei hunne' kinders, dan aen het kalholyk geloof te verza ken. Hel groot land en de heldhaftige moeders, welke de H. Vader bedoelde, wyzen op de ver- schrikkelyke toonden, waervan Podlacliie gedu rende de maend January het tooneel geweest is en de woorden van Pius IX zyn de plechtige ver zekering der verhalen, die wy er van medege deeld hebben. De loocheningen der Russische en liberale bladen zullen voortaen niets meer kunnen doen om ons de sclit ikkelyke waerheid te onttrekken Indien de II. Vader den boven- ualuerlyke moed der Poolsche vrouwen lot voor beeld aen de volksvrouwen van Rome gesteld heeft, is liet omdat de moed al de verschrikke- lyke proeven heeft ODderstaen, die hem deze groote erkenlelykheid verdiend heeft. GEZONtiHEID AEN ALLEN teruggegeven zonder mcdecynen, zonder purgaiic en zonder kosten, door de smakelyke gezontiheidsbloea van Du Barry van Londen, gezegd REVALENT K ARABICA. Zes-en twintig jaren onveranderlyke uitslagen. Zy bestrydl mei goeden uitslag den moeilykcu eetlust, slechte spysverteringen, maegontsiekingen, j de gal, de winden, de zuerheid, hel slym, de tiraek- lust, de maeg opwerp en uitwerping, den huikloop, den hoest, dc belemmering aen ademhaling, de uitte ring, al de wanorders veroorzaekt, door borstontste king, keel, adenisiem, luchtpypen, blaos, lever, len den, ingewanden, .slvm voortkomende uit de herse nen en het bloed. Zy heeft reeds 7-\0UO genezingen, bewerkstelligd, waeronder die van den grael' Plus- Kow en de markiezin Bréban, JIM. de professors' Dédë, Wurzer, Doctoors Campbell. Shorland, Ire, Angelstern, enz. enz., waervan uittreksel. Overgeving, maegziekten, enz. Jumet by Char leroi, 19 mei 1863. Dank aen de Revalenla, heeft i de vrouw van M L.-J. Dury, genezen geweest naer vier jaren overgeving. maegziektc, hert-en lenden i pyn, afwezenhcid van slaep. enz. 51. Johnen Guissc, van Couillet, (tlcnegauwen) schryft ons Had ik de Revaler.ta, die my de doe- tors voorgeschreven hadden niet gebruikt, zou ik er nu niet moer zyn. N° 78,364. M. cn Mme Léger, van leverziekte, afgang, zwelling en brakingen. N° 68,671M. den Abt Picler Castclli, van vol ledige uitgeputheid op den ouderdom van 85 jaren; de Revalenla heeft my weder jong gemaelu Ik predik hoo> biecht, breng bezoek aen dc zieken, doen redcïyke lange reizen le voet, myn geest is helder en liet geheugen frisch. Voedzamer dan het vleesch, spaert zy 50 mael den pns der medecyncn. In doozen van l i kil. fr. 2,25 4/2 kil. 4 ft. I kil. 7 fr 6 kil. 3*2 fr. 1*2 kil. 60 fr. De beschuiten van Revalenla in doozen van 4, 7 en i»i fr. Den Chocolade-Revalenla in doozen va i fr. 2,25 van 575 lassen 6' fr. Verzending tege i poslmandact. Depot by de apothekers en kruide niers. Du Barry en Ce, Keizerstrael 42, te Brussel. Holi.oway's Zalf en Pillen. Gevaerlyke Ziek ten. Hoevele leveuslange kwalen spruiten er voort uit hel vcrwaerloozen van geringe kenteekenen. De puist, die in dc jeugd gemakkelyk genezen had kun nen worden, is dikwyls door nalatigheid in rypen leeflyd de ongeneeslyke kwelling des levens Zy die bekend zvn met de genezende kracht van Holloway's Zalf en Pillen, zullen indien zy nalaten vau dezelve gebruik te maken om de eerste zaden van erfelyke kwalen uit tc roeien, de straf moeten dragen, die het gevolg zal zyn hunner dwaesheid, Holloway's medi- j cynen verdryven allen huid uitslag, scheurbuik, en kliergezwellen, en heelen alle soorten van zweren, etterbuilen, wonden en schavingen. Door hel gebruik van Holloway's voorlrcffelyke, spoedige en veilige gencesmiddeleu wordt veel pyn en kosten bespaerd, en eene groole weldaed en het tegenwoordige eo volgende geslachten bewezen. POPERINGE 15 MAERT. Hoppe 1875. Stad. Fa. 5500 6000 I Gemeenten 50—00 00—00 HOPPEMERKT VAN AELST. Heden zyn er 5 zakken Hoppe ter markt ge- bragt. Verkocht aen de volgende pryzen Gewas 4875. le kwal. Fr. 6000 62—00 AELST, markt van heden. per 132 lit 50 eentil. Tarwe. fr. 36 00 a 3850 Maslelbin 34—00 36 -00 Rogge26-00 28—25 Geerst24-00 26-50 HaverSR-PO 29-00 Aerdap. (roodo dc 400 kil. 8—00 9—00 Idem, (witte nieuwe) 0—00 0—00 Boter, de 3 kilogram 9—79 10—52 Eijers, de 25 t—72 2—90 Vlas per 3 kilos 5—00 6—25 Viggens het koppel 43—00 52—00 BERGERLYKEN STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 5 q Vrouwel. 6 OVERLYDENS. M. De Boe, vr. Vandersmissen, herb. 54 j. Esplanade C. Pensaert, z, b. 22 j. te Gheel overleden. Zes kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1874 | | pagina 2