Waertoe dient den Sl Pieterspenning dan Luistert liet Journal de Gaud liGefl liet ge vonden 1° om kloosters te stichten en te onderhou den 2" om kiezers te maken, om stemmen in de kiezingen te koopen en de katliolyke drukpers te ondersteunen, (sic). Abues, heeren liberhaters, de S1 Pieters penning heeft die bestemming niet. De S' Pieterspenning dient alleenlyk om O. II. Vader in 't algemeen bestier der HKerk helpen te voorzien en Hem de droevige en vernederende noodwediglieid te sparen van de hand te moeten uitreiken tol uwe liberale italiaenselie logiebroérs, die Hem alles, tol zelfs zyne vryheid, ontroofd, ontstolen en ont nomen hebben. Zietdaer waertoe de S' Pie terspenning dient. En nu, wat de katholyken acngaet dezen, hebben niet noodig hunnen toevlucht tot den S' Pieterspenning te nemen om de onkosten der kiezingen te betalen en de katliolyke dru- pers te ondersteunen. De katholyken betalen de onkosten der kiezingen en ondersteunen de drukpers uit hunnen eigen zak. Nog eens, zy hebben de Sl Pieterspenning, niet noodig en zullen zich ook allyd wel wachten het noo- diggeldom die onkosten te dekken aen Staets- ol Stadskas, aen armbesturen en godshuizen te ontfutselen, gelyk het liberalismus het doet. Verslact gy dat, slimmerikken Na het bclrcurendsweerdige feit erinnerd te hebben, 't welk in de O. L. Vrouw ter sneeuw- straette Brussel, onlangs is voorgevallen, al- waer de echtelieden Ameryck hunne dry on- derjarige kinderen in; de uitslcrste ellende ontvlucht en ze ten laste van de openbare weldadigheid hebben gelaten, vraegt de Ver- bondsfeiuks of de katholyken niet beter de principen der kristelyke liefde zouden beoefe nen met hel geld dal zy naer Roomen en aen don Carlos zenden lot de leniging der ellenden onzer landgenoten te doen dienen Neen, lieeren liberhaters, de katholyken vergeten hunne lydende landgenooten niet want boven het geld dat de katholyken naer Roomen zenden, besteden zy jaerlyks aenzien- lyke sommen tot leniging van alle ellenden en kwalen, tot onderwys en verzedelyking des volks. De ontelbare liefdadige gestichten, gods huizen en scholen welke door hun alleen, zon der hulp van Staets- of Stadskas onderhouden worden, zyn er hel bewys van. Maer, lieeren liberhaters gy, die allyd het hooge woord voert, wyst ons eens de plaets aen waer er een enkel armhuis, godshuis of ander goed werk door de liberhaters gesticht is en door hunne eigene penningen onderhou den wordt Wyst ons die plaets aen en dan zult gy recht van spreken hebben. Maer dat kunt gy niet. Buiten de wereld- sclie vermaken en om uwe slechte driften te voldoen is van u geene duit te krygen. Voor al andere zaken gaen uwe zakken met een slotje vastuwe liberale school of liever doolpenning is er ook het bewys van. Wet gy, heeren liberhaters, wat de groote meerderheid onder ul. liever doet dan de armen te ondersteunen en te helpen De arm- en weczenhuizen bestelen of hen een deel hunner inkomsten op eeae bedriegelyke wvze ont futselen. Zietdaer de waerheid. Hebt g'het vast De kan gaet zoo lang te water, zegt het spreekwoord, tot dat ze eindelyk breekt, en 't spreekwoord heeft gelyk, want 't kanneken van M. Van der Wymen heeft zoolang naer den wymcnier om water geweest, tol dat liet eindelyk ook gebroken is. Het schynt dat er, in 't bestuer der hospi- ciën, nog zulke kannekens ontdekt zyn gewor den, en dat heerke Van der Wymen ALLEEN zich geene schoone profytjes heeft weten te verzekeren. Allons, IVrfwu/ójongens, spreekt eens recht voorde vuistdondert nu ook eens tegen den heer Van der Wymen, gelyk gy het gewoon zyt tegen ingebeelde crfenispikkeryën, door priesters en Jesuiëten gepleegd. Nu hebt gy redenen, en groote redenen. Ge weet het, en ge weet het maer al te welmaer gy zult doen gelyk Paeke Merlens, niet waer? dat wil zeg gen, zwygen dat ge zweet omdat het hier op de kap uwer kliekjannen zou donderen. Uwe stilzwygendheid, f eriwi(/sjongens zal aen uwe party niet baten want de waerheid moet immers gekend worden Zegt de spreuk niet, dal niets kan verdoken blyven, al moesten de kraeijen het uitbrengen KON KOERS. De persoon welke de hieronderstaende dub bele vraeg best zal beantwoorden, en ons de oplossing vóór vrydagjaenslaende, om 4 uren namiddag, schriftelyk zal doen geworden, zal eene belooning krygen in evenredigheid der belangrykheid van de ingezondene oplossing. Die belooning zal eene vracht wymen zyn en in alle geval eene waerde hebben van ten minste vyf franken. Dubbele vraeg. Welk is het beste middel, om zich ten voor- deeligste hetvermaek der jaclu te verschaffen, en hoe moet men te werk gaen, om zich jaer lyks, door dit vermaek, na betaling van eenen jachtwachter, poêr en lood en verdere onkos ten, een nog al aenzienlyk profytje te ver zekeren KIESKRONYIi. Ondanks de hcrhaelde poogingen welke M. Van Wambeke, in naem van 't midden komi- teit, by den achtbaren heer Baron Dellafaille aengewend heeft, is er onze heer Buigemee- ster niet ingelukl hem een nieuw mandaet te doen aenveerden. Hel Land en het arrondissement Aclst in 't bezonder verliezen door het besluit van den achtbaren Senateur, een man van geleerdheid, kennis, wetenschap en ondervinding, met een woord, een der schitterendste sterren van het Belgische parlement. De talryke diensten op sommen welke de achtbare senator aen 't Land en aen de zaek van Godsdienst, en vryheid bewezen heeft is ons heden onmogelvk in een onzer toekomende nummers zullen wy liachlen ons van die taek te kwyten. Heden moeten wy ons bepalen al het spyt uil ie drukken dat dit besluit ons inboezemt. Hopen wy dat het midden komiteiteen opvol ger zal vinden woerdig van hem en van 't ar rondissement dat hy vele jaren zoo eervol in 't Senaet vertegenwoordigt heeft. YOLïiSKAHER. De Volkskamer heeft deze week het wets ontwerp betrekkelyk de voorloopige gevang- zitting onderzocht en aengenomen. Verders heeft de vergadering zich onledig gehouden met verscheidene wetsontwerpen van weinig belang PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. BISDOM VAN GENT. De Ecrw. Heer Van de Capelle, onderpastoor te Nieuwerkerken, is naer Gent vcrplaetsl om den Goddelvken Dienst le verrichten in de Nieuwe Visi tatie en dc les le geven in Sinl-Licvensgeslichl. Hy wordt vervangen door den Eciw. Heer Van l.anekcr, onderpastoor te Aslcne. Dc Eerw. Heer Van der Eeckcn, professor in Sint Eicvcns, is professor be noemd in het Instiluel van Sint-Jozef Ie Sinl-Nicolaes in vervanging van den Ecrw- lieer Idc, die onder pastoor te Aslcne benoemd is. STERFGEVAL. Maendag 16 dezer is alhier, in den gezegen- den ouderdom van 78jaren, godvruchtig in den Heer ontslapen Dame Maria, Calharina Cosyns, weduwe van Mynheer llendrik-August De Wolf, in zyn leven koopman in hoppe. Het afsterven dezer onder alle opzichten deugd zame mouw stort een der achtbaerste familien onzer stad in eenen diepen rouw. De armen verliezen in haer eene hunner vurigste be schermsters en mildadigste weldoensters ook zal haer geheugen hy velen noodlydenden en ongelukkigen in zegen blyven. llynliccr ."SEÈCEEST, van ILcbbckc, za| Ion Slail'iuizo vim Avlsl.zync openbare lessen van liofbonw en l>loeiu( ecll voortzetten, op Woensdag ASacrt, om E 'S ure. Verledene week was er brand ontstaen by den lieer Ferdinand Goublomme. herbergier, in de molenstraet, te Ressegem. Alles was ver zekerd door de Maelscliappy DE BELGI SCHE LEEUW gevestigd le Luik. De schade door deze brandramp veroorzaekt beloopt tot fr. 18ÖU.00, en naer wy vei nemen is de lieer Goublomme van de betaling dezer som leeds verzekerd. Er zyn in de hoofdstad zonderlinge geld stukken in omloop, namelyk halve franken, dragende van de eene zyde het zeer gelykend afbeeldsel van den graef de Cliambord, met liet opschrift Henri Vroi dc France. Daeronder leest men den naem van den graveur Speri. Op de keerzyde ziet men Frankryk's wapenschild met de dry leliebloemen en de koninglyke kroon, liet al door twee lauwertakken omkranst, waer nevens de letters 1/2 F. en 1858 A. De rand is effen. Men eiinnert zich nog, dat dezer dagen, druk zoekende naer den moordenaer van den chef der statie, in de Welstraet van Brussel, een der vrienden van den vermoorde, de heer Ed- mond Leclercq werd aengehonden, op het oo- genblik dal deze teekenaer van liet ministerie van oorlog, zyn kantoor verliet. Waerop grondde zich hel vermoeden, dal hy de moordeuaer van zyn vriend zyn kon Op zyne afwezigheid hy de lykplechtigheid van den vermoorde De lieer Leclercq moest zyn alibi liewyzen, heigeen hem niet nioeiljk was doch hy bleef toch cenigc uren onder de verpletlende'beschuldiging, in de handen der justitie. Hevig schok le dit geval hel gemoed van den eerlyken man. Waerom die willekeurige aen- houding die meer dan lichtzinnige verdenking, niet heel waerdig voor een ernstig niagislraels- persoon Indien deze, in plaets van onmiddellyk ge weld le gebruiken, zich de moeite had willen getroosten, eens even te laten vernemen naer "t gebruik van den tyd op gemelden dag, zou hy onmiddellyk vernomen hebben, dal de heer Leclercq voortdurend, onder het toezicht van zyne overheden, gewerkt had. Hoe het zy ten gevolge dezer onbillyke en onvoorzichtige handelwyze, is de heer Leclercq, reeds onsleld zynde, bedlegerig geworden en donderdag laelst overleden. Die aeuhoiiding zal, in alle geval, nooit voordeel aen zyne gezondheid hebben toegebracht. De heer Leclercq was slechts 52 jaren oud hy lael, zegt de Pulrxe eene moeder en zuster achter, schier ontbloot van middelen van be- siaen, en die hy, door de opbrengst van zyn werk. ondersteunde. Wal er ook hiervan zy, zeker is het dat som mige magistraten m België met al te veel wille- lekeur te werk gaen, zoowel in liet uilgeven van aenhoudingsmandaten, als in het bevelen van preventieve gevangenis. Wy hopen wel, dat u>et de nieuwe voorgedra gen wet, die willekeurige macht ten sterkste zal ingekrompen worden. De gemeenteraed van Zomergem heeft in zyne zitting van 17 January laelst besloten, zyne markt van vel vee, die gezoudheidshalvè gedurende 2 jaren opgeschorst is geweest, wederom in le richten. Dit jaer zal zy plaets hebben op 25 Maert aenstaende, zynde O. L. V. Boodschap. - Verscheidene schoone pryzen en eeremelalen zullen worden uitgeloofd, en 'l is le hopen, dat die wydvermaerde veemarkt, zoo als vroeger, druk zal bezocht worden Men schryft nit St. Kruis, by Brugge, 17 Maert Een stoutmoedige dief is dezen nacht alhier in den kocislal gedrongen van den heer Leop. Hoste, landbouwer, en heeft er eene schoone koei gestolen. Met veel behendigheid had hy zyne daed beleid om het spoor der politie te ontsnappen. Hy had zich eerst begeven langs de richting van den Gentschen steenweg, en dser- na op de kalseide gaende, zich niet het heest naer Brugge begeven, alwaer hy met veel be hendigheid door onze veldwachter Th. Van der Schat glie aengehouden werd. Dc dief had de koei ter markt gebracht en was daerna in eene herberg in de Ezelstraet kcüie gaen drinken. De veldwachter nam eerst de gestolen koeibeest in beslag, ging daerna naer de Ezelstraet op loer en een half uer later werd de kerel omtrent de Ezelpoorl door Van der Schaeghe aengchoudec. De koeibeest is aen deszelfs cigenaer lerugegeven. De dader, die reeds in Y gevang is opgesloten, heet Jozef Van de Kerckhove, oud 20 jaer geboor tig van Houl- lave. Men schryft uil Antwerpen Begrafenis. Woensdag heeft men op het katholyk kerkhof van liet Kiel eenen persoon begraven, die geweigerd heeft als katholyk le sterven dus, die geen deel meer maekle van de Katliolyke Kerk. De heer De Wael heeft dien persoon, die openlyk de Kerk versliet, niettemin op gewyden grond doen begraven, hetgeen eene moedwillige schending is van de vryheid van Godsdienst, eene beleediging voor onze katliolyke bevolking. 't Is eene gcuzery in den vollen zin des woords. Ofschoon er te Antwerpen veel gestolen wordt, zyn er toch nog vele menschen, welke medelydcn met dieven hebben. Op eenen der laelste avonden, hoorden eenige voorbygangers op de Mandelslei de kreten Houdt den dief lioudt den diefMen zag ccn kerel in aileryl dc vlucht nemen een kleine knaep liep hem ach terna, en het was deze, welke de kreten uitte. Een moedig jongeling, met name D..., (8jaer oud, sprong op den verdachte toe, en vatte hem hy den kraeg. Er greep eene worsteling plaets de lieer D... werd door den dief mishandeld, maer nietlegeiistneiide gelukte hy er in, den schelm vast te houden tot er hulp kwam toe gesneld. De deugniet had hel werkloon (5-50) van den kleinen knaep, die hem weenend opvolgde, af genomen. Men deed lieni dit geld teruggeven, en de lieer D... zou hem daerna in de handen der politie overgebracht hebben,doch de schelm viel op zyne knieën en had om vergiffenis hy heloolde nooit meer te zullen stelen. Eenige toegesnelde personen spraken ten zvnen \oor- deele cri men liet den dief loopen maer nau- wclyks was hy ccn vyftigtal slappen verwyderd, of hy riep den heer D... toe Kerel, ik zal u vinden. De heer D... keert alle avonden langs de Handelslei huiswaerls zaterdag avond werd hy aldaer eensklaps vastgegrepen en op den grond geworpen er werden lieni talryke slompen en slagen toegebracht. De deugniet welke hem mishandelde, was de dief waervan hooger ge sproken is hy riep de lieer D... toe IIa kereltje, dit zal u leeren u met zaken te be moeien, welke u niet aengaen. Toen hy hem genoeg had mishandeld, koos de dief het hazen pad. Men ziel dus wel dat liet niet geraedzaem is, kwaeddoeners in vryheid te laten. Loon naer werken. Een ryke gieri- gaerd, die aen ccne oogziekte leed, beloofde 3,800 francs aen den geneesheer, die de opera tie aen zyn oogvlies vericlitcn, en hem het ge zicht wedergeven zou. Een doctoor bood zich aen, en nauwelyks was de heelkundige arbeid aen een oog geschied, of hy stond op, zeggende: Met dit eene oog kan ik het wel doen en daer gy slechts de helft der moeite besteed hebt, zoo geef ik u ook de helft der beloofde som. Hy telde den veronlwaerdigden doctor doodbedaerd de 1900 fr. voor. Een ongeval, dal de ergste gevolgen had kunnen na zich slepen, heeft verleden dynsdag, op den spoorweg van Manage naer Wavrc plaets gehad. Daer de excentriek, die buiten de statie van Nyvel, in de richting van Genappe stael, dooi de nalatenheid van deszelfs wachter zich in eenen verkeerden toestand bevond, sloeg de trein van Oltignies, van 7 ure 55 m., een weg in, waerop een in lading zynde waggons stond. Er had eene botsing plaelsde inacliien van den trein evenals verscheidene waggons, bons den van de riggels en boordden in de nieuwge- maekle aenvullingen naesl den weg. Dank aen de tegenwoordigheid van geest van den machi nist, die zich liaeslle den sloom eene terug werkende beweging te geven, heeft men geene ernstige ongelukken te betreuren. De reizigers zyn er met eenige lichte kneuzingen, en de Slaet met eenige sloflëlyke schade afgekomen. Een jong meisje, dat bezig was den waggon te laden, waervan wy zooeven spraken, is in tyds kunnen naer beneden springen, en ont kwam alzoo een ge wissen dood. Het parket van Nyvel heeft onmiddellyk een onderzoek geo pend. De moord van Oostende. Wy hebben de aenliouding gemeld van Van Coppenolle, be schuldigd van moord op zyne vrouw, te Oosten de. Volgens den beschuldigde zou hel slacht offer zich gedood hebben met van de trappen te vallen. l)e Publicateur van Wavre zegt, dat deze aenliouding eene opschudding in deze stad te weeg gebracht heeft. Van Coppenolle heeft daer gewoond en droevige erinneringen achter gelaten. Men erinnert zich. voegt dit dagblad er by, dat een brand op 5 February 1844 liet huis in assche legde, welke dezen kerel in de Naemsche- straet bewoonde. De openbare opinie hield zich met deze ramp nog al bezig, waervan de oorzaek immer een geheim bleef alleenlyk toen er kwestie was van de assurantie belaeld le wor den, bood Van Coppenholle zulke liooge schat ting aen, dat de Compagnie weigerde. Op 17 Maert 1851 weiden de inwoners van Wavre andennael in verslagenheid gedompeld door de schielyke dood van de eerste vrouw van Van Coppenolle,» die bezweken was mei van den trap le vallen, even als zyne luetsle vrouw. Eenige maenden nadien, in 1853, hertrouwde hy, ging bankroet en verdween eensklaps, zyne tweede vrouw en kinderen achterlatende hy werd voor dit feit hy verstek veroordeeld. Deze kerel was byna hy ons vergeten, voegt de Publicateur er nog hy, toen hy over eenige dagen in de stad wederkeerde, naer zyne familie vernam, zeggende, dat hy uit Amerika terug kwam, waer hy fortuin had gemaekt. Intusschentvd was zyne tweede vrouw over leden hy haestte zich zyne vryheid le baet te nemen o:n een derde huwelyk aen te gaen met vrouw Mcllol, weduwe Benard. Deze vrouw, wy herhalen hel, is op dezelfde wyze bezweken als de eerste.... Ziellier nog verdere inlichtingen nopens de moord op de weduwe Benard le Oostende ge pleegd Van Coppenolle houdt staen dat hy zich niet heeft pliclilig gemaekt aen dc inisdaed, niet welke hy belicht wordt. In de eerste dagen der verledene week zou de magistraten van Brugge verscheidene mael le Oostende aengekomen zyn, om de zaek te on derzoeken- Verscheidene geburen zyn gehoord geweest. Op het oogenblik zyner aenhouding had Van Coppenolle niet 13,000 fr., maer slechts 5000 fr. op zich. Zoo men verzekert, zou Van Coppenolle dikwyls beweerd hebben, dat zyne vrouw epi leptisch, 't is te zeggen aen de vallende ziekte, ouderhevig was zelfs zegde hy meer dan eens aen zyne geburen, dal hy vreesde, dal zyne vrouw eens zou kunnen dood vallen. o Zoo wy gemeld hebben, is de niisdaed met een kapmes gepleegd. Toen dit tuig door een inagistraet van Brugge is medegenomen, was er nog haer van het slachtoffer aengekleefd. Een been van den schedel was aen de her sens gemengd. Er is bcstatigd, dat het hemd van Van Coppenolle met bloed bevlekt was. Men schryft uit Waregem, 15 MaertDe zen morgen is alhier een ongeluk gebeurd, welk aen de onvoorzichtigheid van liet slachtoffer moet loegewelen worden de genaemde J. B. Glorieux, van Zulte, reeds gevorderd in jaren, en welke scheen doof te zyn, had te spoo» baen van Waregem naer Ingeïmunsler gevolgd om naer zyn huis te gaen, toen het convooi dat om 8 uer, uil onze statie vertrekt, eenige honderdc meters buiten de statie was, bemerkte de ma chinist Glorieux op de baen. Schuifelen hielp niet, en stil houden was hem onmogclyk en zoo is de ongelukkige door de machien omver ge worpen en dood ter plaets blyven liggen. Twee schoolknapen speelden gister na middag na den schoollyd met eenen holleblok, toegetakeld als een schipje, aen den kant van de Herenlhalsche vaart, Daby de brug, in de Provincieslrael. Eensklaps schoot een der heu gels uil, en gleed in de vaert. Op de kreten, door den kleine en zynen makker geslaekt, kwam de heer D... toegesneld met zynen groo- ten hond, die onmiddellyk in het water sprong en den kleinen onvoorzichtige met de kleederen aen den kant sleep Hel was recht bewonderlyk te zien, hoe het dier rond zyr.en meester, die den knaep verzorgde, kwispelsluertte en als liet ware zyn genoegen uitdrukte, eene menschlie- vende daed verricht te hebben. Schrikivelyk Te Laneffe (Namen) is met de vastenavonddageri een ergerlyk feil voor gevallen. Een vermomde, die den H. llubertus voorstelde in eenen langen mantel gehuld, leidde, overeenkomstig de geschiedenis van den patroon der Ardennen, eenen hond aen zyne zyde cn schaemdc zich niet aen de menigte i o- zenkranzen, medailles, enz., le koop le 'bieden. Plotseling bleef de man staen, als was hy dooi den donder getroffen. Hy rukte zyn masker af, riep om hulp, en toen men eindelyk toesnelde, bemerkte men dat de ongelukkige met blindheid geslagen was. Men geleidde hem huiswaerls doch hy had zyne woning nog niet bereikt, of dc teckenen van de zoo gevreesde razerny hadden zich reeds voorgedae». Was hel Gods sirallën- den arm welke zich zoo eensklaps over den rapmzaligen vermomde uitstrekte en hem met blindheid en razerny trof? Wy zullen deze vraeg niet beantwoorden, maer laten onze lezers ieder persoonlyk hun oordeel daerover uitspreken. Men schryft uit Thienen Een erg ongeluk is zondag avond niet ver van onze statie voorgevallen. De heer Aiiguslc Swil- len, brievendrager, terugkomende van zyne ronde, liad de gewoonte van le Esemael den trein te nemen, die er ten 7 ure» 35 min. voor- bykomt. Dien dag had hy den trein gemist, en was verplicht geweest le voet weder le keeren. Hy hadden yzerenweg gevolgd en was verge zeld van den genaemde Obers, plafonneerders- gast. Op eenen afstand van omtrent If'OO meters van Tliienen gekomen,zagen zy eenen trein acnkomen welkedeze statie verlaten had, en die zich op de riggels bevond langs dewelke zy afkwamen. Zy verlieten deze baen om zich langs den anderen kant le plaelsen, maer zy werden omvergewor pen door een anderen trein, dien zy niet ge hoord hadden. Swillen was afgryselyk verminktzyne twee boenen waren rad afgesneden, en hy had eene hreede wonde aen de zyne bekomen, de onge lukkige heeft neg eene uer le midden der afgry- selyke pvnen gelerfd De genaemde Obers ontving eenen geweldi gen slag in den rug, en een zyner voelen werd msgelyks afgesneden. Hy verkeert in eenen erbannelykeu toestand. Toen de trein in de statie van Thienen stil hield, hing de klak van Obers aen den tampon der locomotief. Verleden vrydag had een schrikbarend on geval plucis aen dc kalkovens van de heeren Demarcy eu C"., te Sainl-Remy. Een voerman loste eenen wagen niet slecnen, toen een zyner paerden, door eene plotselinge zywaerlsche be weging, in eenen der naesigelegen kalkovens viel, die byna ledig was. In zynen val sleepte liet de overige paerden van het gespan, bene vens den wagen met zich, welke alzoo van eene hoogte vielen van 33 voelen. Twee der paerden werden op den slag ge dood, het derde werd levend bovenbrachl en tot lieden toe schynt het weinig door dien ver- schrikkciyken val geleden te hebben. Gelukkig heeft men geene mcnschenlevens le betreuren de werklieden, liet gevaer bemerkende, hadden zich hy tyds aen eene zyde geplaetsl en ontgin gen aldus eenen verschrikkelyken dood. HOLLAND. S. H. Visser, koopman in vruchten te Gorin- cliem, vierde den 11 dezer in volmaekle gezond heid zyn 101° verjaerdag. Nog vol yver is hy eiken dag in zyne zaek werkzaem. Men schryft uil Mastebroek, 16 Maert In den veehandel gaet thans weinig om, ten gevolge van het dalen der pryzen. Het verkochte vee is meest geleverd, maer niet allyd zonder onaengenaemheden. Er staet nog tamelyk veel vee onverkocht Pruisische kooplieden ziet men hier in de laetsle dagen hoegenaemd niet meer, omdat zy hun vee niet overal in Pruisen mogen invoeren. Er is echter nog voeder en hel vee is gezond. De pryzen der paerden zyn hoog. Voor beste paerden wordt 5 a 600 gulden geboden maer die pryzen worden door de ver- koopers nog geweigerd. De duerle der paerden zal waerschynlyk ten gevolge hebben, dat men de paerdenfokkery meer ter hand zal nemen, dan in den Iaclsle» tyd hel geval was. Men schryft uit Oostellingwerl, 14 Maert: Een hartverscheurend ong6luk heeft le Nieuw- Appelscha plaets gehad. De vrouw van L. Krom kamp, landbouwer aldaer, zou met haren zuige ling een bezoek brengen aen hare familie le Ou- dehorne. De arbeider Albert Drok, wiens zoon voor den mililieraed te Heerenveen moest ver- schynen, zou met paerd en wogen van L. Krom kamp naer Oudehorne ryden, en diens vrouw on kind medenemen Dinsdag nacht ten 1 uer vertrokken zy, doch op zeer korten afstand der woning van Kroinkramp geraekte ue wagen in de vaert, met het jammerlyk gevolg, dat de vrouw en haer kindje verdronken, De ongeluk kige luet eenen ontroostharen eclitgenoot en drie zeer jeugdige zoontjes achter. FRA1VKRYK. Dc vrouw met twee hoofden. Men meldt uit Marseille, 8 Maert Gister moest het natuerwonder der met name Millie-Christine, zich zoo als alle avonden aen de Marseiliuensche nieuwsgierigen toonen. Reeds was de schouwburg der Menus- Plaisirs met vele toeschouwers bezet, toen een toevallig regisseur kwam aenkondigen dat de vertooning gepne plaets zou hebben uit hoofde van het schielyk vertrek van de vrouw met twee hoofden en van haren barnuiu naer Bordeaux. Gemor der toeschouwers, die voorbv de control gaen, zonder dat men hun geld weder geeft, liet schynt dal de vertooner \an zeld- zuemheden overal veel schulden heeft gemaekt, in zooverre dal de policie de hand heeft gelegd op Millie-Christine, die niet meer zichlbaer is in de Menus-Plaisirs, maer by den commissaris, waer zy als borgtocht gehouden wordt. Van homjer sterven. Men zou moeilyk kunnen geloovcn, dat er op het huidige tydstip nog arme duivels zyn, die... van honger sterven! Welnu, dat is nochthans zoo eD al te dikwyls, eilaeskomen ons dergelyke feiten (er oor, waervan de byzonderheden soms het hair té berge doen ryzen. Vooreerst weet men, dat een man elf dagen kan kwynen, alvorens van honger te sterven En maekl men zich vervolgens rekening van hel afgryselyk lyden, welke diegene moet uit- staen, wiens ingewanden telken stonde van honger scheuren en die aldus elf volle dacen leeft? 6 't Is verschrikkclyk, niet waer liet gedacht alleen doel huiveren En nochthans, zooals wy liet hierboven zegden, deze dramas zyn onge- lukkiglyk maer al te tab-yk. Heden nog hebben wy de dood van een dezer ongelukkige aen te slippen, de genaemde H..., woonende boulevard Ornano, (e Parys, die eer- gister levenloos in zyn bed werd weergevonden, ten gevolge van a gebrek aen voedsel. De arme man had sedert zeven dagen niet meer geëten Pary3, 17 Maert. Men gelooft dat de parlemeulaire vicatiën voor de toekomende week niet zullen begin nen. In liet departement de l'Eure is een brand uitgeborsten in de bossclieu van den hertog de Broglie, den ondervoorzitter van den Franschcn ministeriaed. Door tydige aeiigcbrachtte hulp mocht men er in slagen den brand te blusschen. Kwaedwilligheid is echter hierin het spel ge weest. Gelukkig is eene tweede poging om het bosch in brand te steken evenzeer mislukt, He, parket van Bernay heeft een onderzoek ingesteldt maer de daders nog niet kunnen ontdekken. Te Marvejols in het departement de Lozè- re werd den 8 Maert eene belangryke vaemarkt gehouden. Eensklaps ontstond er op hetzelfde oogenblik dal eenige duiven o\er hei marktplein vlogen, onder de ossen, koein en kaheren oenen groolen schrik en vloog het vee in alle richtin gen door elkander. Door het geschreeuw der menigte werden zy dol en renden duor de gc- heele stad, overal nood en verwondingen ver oorzakende. Twaelf gekwetsten werden in het hospilael gebracht, verscheidene vrouwen gaven geen teeken van leven meer. De aenblik op de straten was ontzettend. Mannen, vrouwen en kinderen vluchten naer alle zyden, in woeste vaert over elkander vallende, terwyl het steeds woedender wordende vee ten laetsle op elkan der verwondde. Een dorp afgebrand. Men sëhrvft uit Chanibery, 12 Maert Een brand heelt het gehucht Saint Sorliti d'Arves in assche gelegd. 35 gebouwen worden vernield. Geen enkel huis was verzekerd, liet algemeen verlies word! geschat op 100,000 fr. a Deze afgryselyke r amp werd door onvoor zichtigheid verwekteen zevenjarige knaep had voor de kerkdeur een doosken met fosloorsieks- kens gevonden en had zich met zynen vond naer de scliuer zyns vaders begeven óm er mede le spelen. Hy liet een fosfoortseksken vallen, dat in brand geraekte, eenen hoop strooi in brand stak en alzoo de ramp verwekte. DUITSCIILAND. De beterschap, welke zich dezer dagen in den toestand des heeren von Bismarck heeft ver toond, is niet van duer geweest, zoo meldt ecu der Berlynsche berichtgevers van de lUescr- Zcxtung. De aenval, van rhumalischen uerd acn- vankelyk, heeft zich verergerd door bykoniende omstandigheden zwaer zenuwlyden en jicht, lly heeft zich geheel en al moeten onthouden van alle behandeling van zaken. Dat het juist in dit oogenbhk gebeurt, aldus gaet de berichtgever voort, maekl de zaek nog erger. Men houdt zich overtuigd, dat de lyder gedurende gemimen tyd een zeer rustige levcns- wyze zal moeten volgen, om weder tot herstel van klachten te geraken, lnlusschen biedt zya toesla lid gelukkig geen enkel onrustbarend ver- schynsel aen. Werkstakingen. Te Hamburg hebben de bakkersknechten hel werk geslaekt en binnen weinige dagen zullen de huisschilders en potten bakkers volgen. De voerlieden hebben dit reeds op verschillige plaelsen gedaen. Deze eisclien daegs 2/5 tluier meer en voor den zondag nog eene buitengewone verhooging, onverschillig of zy 1 uer dan wel een geheelen dag hebben ge reden. Daer zv te Hamburg reeds gemiddeld 8 a 8 1/2 thaler per week ontvangen, buiten de reeds zoo hooge looien, hebben een acntal inge zetenen verklaerd, niet meer te willen betalen dan volgens li^t tegenwoordig tarief. Willen de voerlieden hunnen cisch voortzetten, dan zullen de belanghebbenden maelregelen nemen, om van hen ontslagen te worden. Te Oltensen eisclien de bakkersknechten geene vermeerdering van loon. maer vrystelling van nachtwerk. De bakkers hebben nu knechten uit het buitenland ontboden, doch er waren er niet spoedig genoeg te vinden. Daer zy nu met minder knechten niet in tyds de gewone hoe veelheid kleine brooden konden leveren, zyn zy begonnen met alleen groote le bakken, doch dit beeft ten gevolge gehad, dal de broodslyters hun bedryf hebben geslaekt, omdat de ingezete nen, die aen kleine brooden gewoon zyn, geene groote willen hebben en de slylers mét hunne koopwaer in de steek laten. Ook onder de bakkersknechten te Berlyn zal binnen eenige dagen eene werkstaking uitbre ken, terwyl de schrynwerkers, die aldaer elk voorjaer eene poos ledigloopen om de patroons tol eene vermeerdering van loop te noodzaken, ook dilmael niet willen achterblyven. Inmiddels heeft in Pruisen by de boerenarbei ders liet ongekcerde plaels. Zeer velen, die onder gunstige omstandigheden hunnen baes hadden verlaten, komen doodarm terng en vra gen werk tegen hetzelfde loon, hetwelk hun toen le gering was. In het district Allenstein waren een aental arbeiders, ieder met zyn gezin, naer elders vertrokken om meer geld le verdienen, en thans hebben zy den landbouwer, by wien zy vroegen in dienst waren, verzocht om te mogen terugkomen, mits hy eerst reisgeld zond, daerzy dit onmogelyk konden betalen. SPANJE. Men schryft uit het hoofdkwartier van don Carlos

De Denderbode | 1874 | | pagina 2