Ondcrwys der Moedertaal. Doch wy zouden ons met dit geschryvel van den heer uil 't Latul weinig bekommerd iiebben eu bet onaengemerkt hebben laten voorby- gaen, indien onze eer ons niet uoodzaekte een einde te stellen of ons te verdedigen tegen liatelyke zinspelingen waervan wy en boven gemelde persoon, sedert geruimen tyd, weke- lyks bel voorwerp zyn van wegens den Heer vit 'I Land eu zyn er bedekte inlluisteraers, zoo in zyn blad, als op andere plaetsen. Om zich van ons gezegde le overtuigen hoeft men slecht de nummers van 'l Land van Aelsl aendachtiglyk te lezen en men zal weldra ge- waer worden waer dit blad naeiloc wil. En nu, de Heer uil 't Land is gram omdat wy hem afgunstige nydugaerd heeien. Die woorden, wy bekennen liet, zyn hard doch men zal hel ons vergeven wy zyn immers ge wend ons gedacht rond uil ie zeggen. Wy maken geene zinspelingen en zullen nooit, zeggen.ge - Jyk de Heer uit 'I Land tan AelslMOCHTEN WY SPREKENNeen, wy zyn zoo lal nietWy maken geene zinspelingen waer 't publiek alle slechte gedachten kan uit op vattenIndien de lieer uit '1 Land iels tegen ons weel in te brengen, dat by spreke, wy geven er hem vollen oorlof toe, en daerby ook den raed andere persoonen niet gedurig bedektelyk te kwetsen en te tergen opdat deze zich niet genoodzaekl zouden vinden, de loegeworpene liandschoen op te rapen. EEN VRAECSKE, MET EEN AM V OORD. Op welke wyze kan ten heerschap kosteloos fyne verlakte hotlinuekens, mei verheven hieltjes, drageu, en overal den muskadin of saletjonker vertoonen Mol andermans Icêr lol zyue beschikking te nemen, en dacruil le snyden al wal men wil. Als de cigenaer of de voogd des eigenaers daer zynen neus met insteekt, kan men zich niet alleen fyne cn prachtige bollinnekenskosteloos verschaften inaer nog leer gebruiken, 0111 vriendjes cn maegjes te helpen. Zegt de spreuk nietUieinen snyden uit andermans leéris al prolyl wal men dout Vraeg hel maer aen M. de lor Wymcn, dit heerschap weel liet best ÏÏE3L3TAÏE.E LASTEN. Als de liberale drukpers spreekt over de militaire lasten, dan is hel gestadig om de kalliolyken te beschuldigen en om de waerheid te verduiken. Zy belicht de kalliolyken van in gebeelde dingen, maer laet de wezenlijke feiten slillekens ter zydeomdat zy bet werk van het liberalismus zyn. Wy dagen de liberale gazel len uil het volgende te wederleggen 1" Is het waer ol geen waer, dat de jaerlyk- sclie soldaten-lichting van 1000 mannen door de liberhaters vermeerderd is 2° Is het waer ol' geen waer, dat ons leger in vredestyd van 45,01)0 op 45,000 man ge bracht is? 3" Is het waer of geen waer, dal de ruitery- regimeuten van boven de 1000 panden en mannen, wederom door de liberalen, vermeerderd zyn 4° Is het waer of geen waer, dat de oorlogs- budgel door de liberalen van 5 millioen ver hoogd is 5u Is liet waer of geen waer, dat de plaats vervanging voor den burger byna onmogelijk gemaekl is, door liet gedurig scliryven van de liberale gazetten, dat de rcmplacauten niet krygelyk zyn en wat voor natuerlyk gevolg heelt de tegenwoordige hooge pryzen 6° Eindelyk, is het waer ol geen waer, dat al die schoone zaken en verhoogingen der militaire laten hel werk zyn van het liberael ministerie, als zy in meerderheid waren en 1111 van het vyfde ministerie, dat elkeen genoeg kent ('t far 10.) In Augustus aenstaendè, dus binnen vyf maenden, zal de wet Coremans in praktyk gesteld worden. Van dit oogenblik zullen de werkzaemheden der rechtbanken,in de Vlaem- sche gewesten, in de moedertael geschieden. Dat die verandering in den beginne by rech ters, griffiers en advokaten nog al moeielyk- heden zal verwekken, lydt geen twyfel. Ons onderwys-stelsel is teenemael ver- franscht, en de rechterlyke beambten hebben niets of zeer weinig van de moedertael ge leerd. Zy zyn dus verplicht zich met de studie onzer tael op te houden, om in staet le wezen i de bcsluitselen der wet na te komen. Heeds i doelden wy mede hoe in Gent de advokaten j met eenen lofbaren iever zich oelenen inliet Nederlandsch te pleiten. Ook in Brussel heb ben eenige advokaten eenen kring gesticht waer zy, onder leiding des lieeren Felix Van de Sande, de Nederlandsclie tael bestudeeren. (Fondsenblad.) X OLR$KA 55 EU De kamer heelt deze week het wetsontwerp nopens de voorloopige gevangzitling, definitie- velyk aengenomen. Verders heelt de vergade ring zich nog onledig gehouden met den rede twist over het wetsontwerp der zeevaerts- iiirichiingen le Antwerpen.Verscheidene rede- naers voor en tegen het wetsontwerp hebben liet wooid gevoerd. Een koninglyk besluit bepnclt, (Int de kiczing, ter vervanging van den beer Hipp. Van de Woeslyne, als lid van den Senael.zal plaels hebben den 6 April. Dc toekomende algemecne jaerlyksche Vergade ring van den P.ond der kolliolyke Kringen, zal eene nieuwe uitbreiding aen deze machtige instelling geven l'e nieuwe kalliolyke kring van Antwerpen, die reeds 500 a 6R0 ledeii leltalsook de Kring van Soücgcm, die een der bloeiendsle van Vlaenderen is zyn den Rond bvgelreden. Dc Rond lelt nizoo veertig vereenigde Kringen, en hel laelste woord is nog niet gezegd hy verwacht nog andere by l red in gen. STERFGEVAL. Vrvdag is te Geut godvruchtig overleden, na de II. Sacramenten «Ier Kerk ontvangen te hebben dc Heer llippolicl Van de Woeslyne. Senator voor bet arrondissement Gent sedert 2 Augustus 1S7G, oudlid van de Kamer der Volksvertegenwoordigers, van den Gemeenieracd van Gent, van dc burgerlykc Gods buizen, ei.z. De liGOggeplaelstc overledene was sedert langentyd lydend en had den ouderdom bereikt van ruim u5 jaren llv was een weldadig, liefderyk, reehtscliaf en man, wiens gedachtenis lang in zege ning zal blyven. Men sehryft uil Brussel De uitgevers tier valsche nationale bankbillet- ten, waerover wy onlangs gesproken hebben, is aengebomJen. Met is oen Franschuinn. In zyne wooning moet de plank gevonden zyn, waerop de valsche banknoten gedrukt werden. Zyne vrouw is insgelyks in verzekerde bewaring ge bracht en er zullen waerscliynlyk nog meer aanhoudingen plaels hebben. Men scbryft uit Brugge Er is alhier een gerucht verspreid dat tydens de aenslaende Meifoore onze stad het bezoek van een groot getal Fransche bedevaerders zou onLvangen. Dit bezoek zou plaets hebben binnen de vyf- tiendaegsehe plechtigheid van liet Heilig bloed. Deze pelgnmagie zon gedaen worden ter intentie van zyne Heiligheid Pius IX. en urn Frankryk, door de kracht van het gebed en der godsdienstige boelvaerdigheid, een gelukkiger lot te zien bekomen. Die godvruchtige reis zal in de hoofdstad van Westylaenderen, door ganseh de wereld ver- maerd voor den grooten schat die zy binnen hare uiuren bezit, em der plechligste betougin- gen wezen die ooit in de chiislene wereld heelt plaels gehad, want, volgens dat men beweert, /.ouden er verscheidene bisschoppen en perso nen aen den hoogsten adeldom van Frankryk loehehoorende, zich aen het hoold dezer aen- zienlyke bedevaert stellen. De graef van Ylacnderen bevindt zich thans tebeiiyn, om geleerde Duilsche proles- sois te raed plegen over zyne doofheid. De be roemde Parysehe specialist dr. Ronafons heelt hem reeds behandeld doch zonder vrucht. De graef had hem be/.oehl zonder le zeggen wie hy was, en na het onderzoek zeide de genees heer lot den persoon die den prins vergezelde Hel is de eerste keer dat ik by iemand van den burgerstand deze soort van oorziekle aan tref, welke byzonder am de familie d'Üileans eigen was. Wel, hernam de ander, deze patient is een d'Orleans, een kleinzoon van koning Lodewyk Philips. Em kerel, in lompen gekleed, bood zich dynsdag namiddag in eenen winkel der Suder- manslracl le Antwerpen, aen en vroeg op een zeer klagenden toon eene aelinors aen de vrouw des huizes. Deze, door niedelydeii ge!rollen, ging naer hare keuken 0111 den armen bloed een koppel dikke boterbammen le snyden, waer zy eenige oogenbbkken later mede naer binnen kwam. Groot was hare verwondering toen zy den bedelaer niet meer zag, maer nog grooter was zy teleurgesteld, (oen zy bemerkle dal uit eene zykamcr eene broek, frak eu oude vest van baren man waieu verdwenen. Onmiddelyk gaf zy er kennis van aen de buren, die met haer langs de by liggende straten liepen, maer de did was reeds -spoorloos verdwenen. Zondag laetst heeft de genaemde Felix Opsomer, reizende koopman, uit eene herberg le Avelgen) komende, eenen slag niet eenen steen aen het hoofd en de bcenen bekomen. Men heeft hem opgenoni"», het linker been gebroken en met eene kneuzing aen hel hoofd. De dader is nog onbekend. Men leest in den Court ier des Etuts-l'nis, over Carl Yogi n Men weel dal Carl Vogl, die, by gebrek aen een uitleveringsverdrag met Belgie, naer dit land niet kon géstuerd worden, voor welks rechtbanken hy zou te verantwoorden hebben wegens eene drydubbele beschuldiging van moord, dieiie en brandstichting, te Nieuw-York in dc gevangenis gehouden is op verzoek van de wed. Slefania Duval de Beaulieu, die tegen hem een burgerlyk proces heeft ingespannen, tot teruggaef der voorwerpen, vei moedelyk door Carl Vogl ontstolen aen zyn slachtoffer, ridder de Bianco, wiens erfgenamen zy is. De verdedi gers van den gevangene hebben een voorstel ge daen om hem vry te laten maer rechter Law rence heeft die vraeg verworpen, aengezicu het bevel, krachtens welk Yogt in de gevangenis wordt gehouden, regelmatig gegeven is. De be schuldigde is daarenboven veroordeeld tot de kosten van het incident, begragende 100 dollars Verleden donderdag moest een inwoner der Surletslraet, le Luik, voor de korcklioneele rechtbank verschyncn, voor in eeue vechlparly slagen eu wonden aen zyne tegenstrever le heb ben toegebracht. Hy was uiterst bevreesd, om voor den rechter le komen, en ten einde zynen schrik te overwinnen dronk liv ongeveer dry vierde van een lieler jenever en congnac. Die drank had een noodlottig uitwerksel, want vyf minuten na dezelve gedronken le hebben, viel de ongelukkige op den grond en wasdcod. Een ongeluk heeft te Peronnes in den nacht van 19 lol 20 der plaets gehad. De con troleur der douanen van Peruwelz, eeue nacht- inspectie doende over de brigaden die onder zyne bevelen staen, had zich doen vergezellen door den bediende Bastin, van Peruwelz de duisternis was zoodanig groot geworden, dat de controleur liet goed achtte, om ongevallen te vermyden, den bediende Dusar!, der brigade van Anloing, lol gids te nemen. Gekomen lusschen de negende en tiende sluis van het kanael van Pommerceul, en op hel oogenblik dal Dusarl zegde wy zyn op goe den weg, viel Bastin, die oumiddellyk volgde, in het water. Dusarl liet ongeluk ziende, sprong geheel gekleed in '1 water. 11 y gelukte er in Bastin te grypen, die zich aen zyne kleederen vastklampte. Up het oogenblik dat Dusarl dacht den ongelukkigen douanier geied le hebben, greep deze de uerwerkkelling van Dusarl. De ketting brak en Bastin verdween onder liet water. De ongelukkige verdronk. Dusarl ziende dal liet met zynen makker ge daen was, trachtte zich zelf le redden. De oever van hel kanael zyn op die plaels groote steenen muren.' Hy zag weldra dal er geene hoop was om daerboven te klimmen. IIy begon op den controleur te roepen. Deze zag in de duisternis niets. Hy stak zynen stok uit en tastte er mede in 't ronde. Na eenige minuten, die eeuwen moesten schyuen, gelykle Dusarl er in den stole le grypen. Het was tyd, want nauwelyks boven getrokken, viel hv in bezwyming. Zaterdag is hetlyk van den ongelukkigen Bastin opgevisclil. Verleden vrydag avond, is de statie van Spa liet tooneel geweest, van een schrikwekkend ongeval. Boud 5 ure's avonds, verliet een koop- warentrein deze statie in dc richting van Luxemburg, toen, iu de nabyheid van Hoekai gekomen, waer de helling het steilste is, eene ketting brak en negen waggons van den trein vveêr in de l ichting van Spa, de helling afrolden. De freinen war en machteloos om hun in hunne snelle vaerl le weerhouden een der treinwach ters, sprong van zvn rytuig, zonder ernstige kneuzingen le bekomen de andere bleef op zynen post. De waggons, waervau verscheidene niet kolen en andere uiel kalk geladen waren, reden zoo snel voorvvaerts, dat er eene zwarte en witte tofwolk opsteeg. Zy daelde als een storm de helling af, en werklieden die aen de linie werkzaem waren, verklaerden, dat zy niets konden onderscheiden, in diengcdrnisch maken den wervelwind,die hun voorby vloeg. Heigene te voorzien was, gebeurde de wag gons ontriggelden. Dit had plaets by het inry- den der statie van Spa. Acht waggons bonsden van de rails en stelde de buen in een erbarme- lyken staet. De negende waggon reed tot Alar- teau, waer hy op zyne beurt ontriggelde. De freinvvagen, waerop zich de ongelukkige wachter bevond, reed met ongehoorde snelheid in de richting van Beid de helling af en bleef stil in de nabyheid der statie van dien naem, en dit juist toen hy een koopwarenlrein- voor zich had, waer hy togenbonsde. Laetsgenoeinde trein, door de signalen vcr- witiigd, was insgelyks blyven stilstaen. De frei 11 wachter heeft geene enkele kneuzing bekomen doch men kan licht oordeelen over den schrik waerin liy heeft verkeerd. Verschillende dagbladen spreken van eene nieuwe ontdekking, die de weveryen aengaet. Iemand zou het middel hebben gevonden om laken te maken van liet dons der vogels, zoowei van die uit den hoenderhof als van ander gevo- gelije. 700 tot 750 gram of wich'jcs dons geven renen vierkanten niPler laken, dat veel lichter cn warmer is dan hel laken van wol. Hel laet zich zeer goed vouwen en van alle kleuren voor zien en is ondoordringbaer voor den regen. Men roemt de proeven die er reeds van beslaan. De prys der eieren is in sommige doelen van Duitscliiand zeer gedaald, ten gevolge van den invoer uil Italië. De llaliaensche eieren, zoo meldt men uit Mannheim, zvn grooter van stuk, en uitnemend van smack. In de vorige week is daer een waggon, geheel met eieren gevuld, aangekomen, die in massa tegen 11/2 cent per stuk werden verkocht. Beschutting der fruitboomen tegen de lente vorst. Eene veeljarige ondervinding heelt ons geleerd dat, behalve de plagen van allen aord die op de hoven nederkomen, de late lenlevoisl insgelyks sterk te duchten is. Zonder de verschillende middelen le erinneien welke men tol heden aenwendde om zich er tegen le behoede», heeft inca ondervonden dal niet alle schutsels even goed zyn. Indien het schutsel oik en bestendig is, liet behoedt dc gewassen legen koude, regen en vorst, maer het berooft ze levens van der heilzunten invloed van lucht en licht, en dc bevruchting geschiedt als dan maer op eene onvolmaakte wyze ja som- wylen geschiedt zy in 't geheel niet, en de boomen worden overvallen door luizen en ander ongedierte. In de lenle brengen dergelyke schutsels meer schade dan bate by. Om hierin le bemiddelen bedient de lieer Jamin, hovenier en boomkweaker le Bourg-la-Reine (by Parys), zieli van een produkt van zeer geringe waerde de gemeene ginst, waervan hy een zeer eenvou dig schutsel maekt, dat hem de beste uitslagen doet verwerven. 't Iy vooral de boomen als hori/.onlael lint geleid die een schutsel van 1100de hebben hun ne lakken zeer dicht bv den grond hangende, zoo treft de vorst des te meer hunne bloe men. Ook ontmoet men personen die be weren dat de aldus geleide boomen niets voortbrengen. Elke andere oorzaek van vrucht baarheid ter zyde gesteld zynde, is liet voldoende dezelve te behoeden naer de volgende doen- wyze, opdat ze zich «nel fruit zou beladen. Men maekt ginslen schutsels van omtrent 40 centimeters breedte, zoo dun mogelyk. Ter lengte van 2 tot 3 nieters en lusschen twee ryen lallen gehandhaafd, zoo zyn deze schut sels plat, en nagenoeg 50 centimeters boven de cordons verbeven. Al de boomen in horizontale linten geleid, aldus gewaarborgd in de verle- dene lenle, hebben zich in 7.00 groole hoeveel heid overdekt met vruchten, dal men er heeft moeten afnypen. Anderen, die deze schutsels van ginsl niet hadden verkregen, zyn ten naas ten bv onvruchtbaer gebleven. Dewyl hel de bloemen zyn die men tegen de lentevorst behoeft le behoeden, zoo is het zoo wat vóór hunne ontluiking dat de schutsels moe ten geplaelst worden, en liet is maer legen het einde van Mei dat men ze wegneemt, dewyl wy ongelukkiglyk schier elk jaer iets le duchten hebben van de Meimaend. De bloemen der appelboomen zyn byzondcr- lyk gevoelig aen de koude; zy hebben hel vooral bewezen in bel laelste saisoen. Zooals men zich daervan heeft kunnen overtuigen, kunnen hare leeldeelen door de vorst worden getroffen zelfs vóór dat ze heel en al ontloken zyn. Indien de ginslschutsels reeds gebezigd zyn geweest ter bescherming der boomen in de lente, is het niettemin geraedzaem deze eenvou dige en goedkoope doen wyze aen te duiden aen degenen die er nog niet mede bekend zyn. HOLLAND. In de Hjegsche dagbladen leest men dc vol gende advertentie: Afslag Koffie. De 011- dérgelcekenden berichten, dal de koffie van heden af, donderdag, 30 cents per kilogram is afgeslagen die prys is alzoo 75 cents per halve kilogram. G. van der kooy, erven J van den Bergh, firma Wiegman en Comp., B. Quant en zoon, G. W. van der Boor. De uilslag der eergisteren te Rotterdam ge houden veiling van gouverncmentskofiie is zeer ver beneden de taxatie gebleven. Gemiddeld was de opbrengst 13 1/2 cent per 1/2 kilo min der dan op grond van de laelste veilingen ge schat was. Uit het noorden des lands meldt men De veehouders, die gewoorlyk hunne huerpry- zen uit den veestal maken, vinden zich deerlvk leleui gesteld, daer de pryzen van het vee 50 gl. per stuk lager zyn dan in de laetslc jaren. Som mige personen, die alleen des winters eenige koeien behouden, om ze met ieder voorjaar te verkoupeu, maken vooral eene slechte rekening. Men meldt uit Warffum van den 20 Maert: I11 den West polder, onder de gemeente UIrum. zyn zestien polderwerkers verdronken. Men was bezig dien polder in tedyken, en, ofschoon de nieuwe dyk nog niet zwaer genoeg was om tegen slormgety bestand te zyn, waren er reeds verscheidene polderkeoten geplaelst. Toen 1111 lieden de storm uit liet N.-W. opstak, vergezeld van stormvloed, werd de polder overstroomd, en kwamen de genoemde werklieden in het wa ter om. In de laatste dagen is er dikwyls melding gemaekl van eene brandstol, beslaendeuit slecn- 'kolengruis, aerde en soda. In de vergadering der maelscbappy Ier bevordering van nyverheid, van de provincie Utrecht, den 17 dezer ge houden, is door eeue daertoe benoemde com missie, by monde van dr N. Bloulhaen, verslag uitgebracht over de waerde, aen die uitvinding te hechten. Zy had dacrvoor negen verschillende proven genomen, en de uitslag ervan was, dat elke menging van sleenkolengniis cn soda met aarde, zand of klei, eene brandstof geeft, die veel slechter, lastiger en duerder is dan onver mengd sleenkolengruis. Men sehryft uit- Dalfsen, 21 Maert: De boerdery, loabehoorende aen den landbouwer Dammen, nahy dit dorp, is gister avond totael afgebrand, ruim, 20 koeien en 3 paerden, pluim gedierte, alles is door de vlammen verleerd. Alleen het huis was verzekerd. De oorzaek van liet onheil is onbekend. FRANKRYK. Eene reeks gruwelen. De Gazette des Tribunaux ontvangt uit Guéret de volgende bezonderheden over een afschuwelyk schelm stuk, dat in hel kanton La Creuse is voorge vallen De plichtige is de genaemde Eugene Beili- vie- Y was een ryke eigenaar der gemeente Sordent, die een zyner domeinen le Villecho- deau, gehucht van gezegde gemeente bewoonde. Het scliynl, dat deze kerel, ten gevolge van dis cussie» over geldzaken,een onverbiddelyke haet had gezv.oren tegen een 00111, tegen eene tante en tegen zusters, die in naburige dorpen gehuwd waren, 't Was een man van somberen eigen zinnig karakter. Urn zyne ontwerpen van haet en woede ten uitvoer le brengen, die hy sinds lang be raamde, gelukte Bcllivier er in zyne vrouw naer hare ouders te zenden, om er den nacht van 8 lot 9 dezer door te biengen.en hy bleef alleen met zvne twee kinderen, waervan het een zeven jaer en het ander vier jaer oud was. Rond tien of elf uren verwurgde hy met eigen handen deze twee arme kleine kinderen, dia naesl elkander rustten en in hunnen eersten s'aep gedompeld waren. Daarna, zyne vvooning verlatende, ging Bcllivier, 1 oud 11 uren of mid dernacht, de gebouwen in brand steken van den genaemde Glemensim, eigenaar in een naburig dorp, le Maiaugras. Billivier, zyne crimineele plannen voortzet tende, begaf zich vervolgens naar het dorp Petit-Chiroux, tusschen middernacht en een lier, poogde hyzyne moeder la vermoorden na haer op den grond geslagen le hebben, slak liy hel ouderlyk huis in brand en eenige oogenblik- ken nadien stond het gehucht Pitit-Clm oux in vlam. Gelukkiglyk kon moeder Billivier by lyds geholpen en builen gevaer gebracht worden, Billivier zich eindelyk justitie doende is in eenen vyver gespi ongeil toelichoorende aen dm heer Tixier de la Glupelle onJer-voorzitter van de rechtbank van Saiul-Four. De zelfmoord moet volgens de lykschouwing, rond 2 0! 5 ure 's morgens, geplaagd zyn. In den morgen van 6 Maert heelt men hel lyk van dezen grooten plichtige weergevonden by bad overigens de voorzorg genomen van de plaels aen te duiden waer hy zich gezelfmoord liad, met er twee kielen en een paar blokken tegen den weg te zetten hy had zyne klak op eene schup gazet. De Avenir de la 1'ienne. meldt dal een jongeling, welke als surnumeraire dienst deed op de aigemeene bank te Poitiers en op bet punt stond lol ontvanger benoemd te worden, het handteeken van den kassier heeft nagemaekt, cn het valsch stuk aen üe visa der pi efekluer onderwierp en door dal middel op de bank van Frankryk ongeveer 155,000 Ir. rnkasseerde. Met die som heeft hy dc vlucht genomen. Gevecht voor de Rechtbank.Op 17 Maert laetslleden had voor hel vredegerecht van Oletta een bloedig tooneel plaels. De gebroe ders Corti hadden den genaemden F. Camdona voor de rechtbank gedaegd, ten einde eene schadevergoeding van hem le eischen. Er had een onderzoek plaets gehad en de beide partyen bevonden zicli voor den vrederechter. Op het oogenblik toen de$ vrederechter in de raedka- mer ging had er acne hevige woordenwisseling plaets lusschen Campona en Jan-Auloon Corti. Deze laetste trok een dolkmes uil, en bracht zynen tegenstrever hiermede eene steek toe. De broeder van Corti haelde op zyne beurt een revolver te voorschyn engafvuer op den broeder van Campona, die hel schot in de borst ontving. Een bloedverwant van de gebroeders Campona, wilde tusschen beide komen, doch Corti sprong op dezen toe en gaf hem een dolk steek in den onderbuik. Een onbekende Rame genaemd, werd door een revolverkogel licht aen de hand gewond. Deze misdaden die voor de rechtbank zelve plaets hadden en dit slechts op eenige meters afstand der gendarmerie, verraden eene bui tengewone stoutmoedigheid van vvege de daders. Er beersohte eene groole neerslachtigheid le Oletta en de misdadigers hebben zich uil. de voeten kunnen maken, zonder dal er iemand aeu dacht beu aen te houden. Men veronderstelt dal de uildaging voor de rechtbank, by de Corli's slechts een voorwend sel was om zich op personen le kunnen wreken over welke zy zich te beklagen hadden, aen- gaende een krimineel proces, dat onlangs voor de assisen van Gorsika was afgeloopen. In de maend Augustus 1872, was de hussier Monticelli, op dan openbaren weg, lusschen Oletta en Glelia vermoord. Men beschuldigde de gebroeders Corn deze misdaed door btlaelde moordenaers te hebben doen plegen. In die zaek werd een der broeders Campona en zyn zoon als getuige opgeroepen. De oorzaek van dit bloedig tooneel schyiit dus in eenen wrok, die tusschen beide pariyen bestond, te mopten gezoold worden. De gewonden bevinden zich in zeer badenke- lvken toestand en men vreest er voor, dal twee hunner aen de bekomen wonden zullen bezwy- ken SPANJE. De lydingen die uit Bilbao aenkonien en wal langs zee, zyn zeer belangryk. De belegerde stad is ten einde hulpmiddelen en heeft liet ge duld verloren. De inwoners welke zoo lang gerekend hebben op de aenkomst van liet hulpleger, dal nooit opdaegt, beginnen le morren tegen den bevel hebber en dreigen, dat indien liet beleg nog lang moet duren, zelve de poorten voor de Car- listen le gaen openen. De bevelhebber heeft hierop geantwoord, dat hy de plaels zou \erdcdigd hebben lot den 24, dat is tot dinsdag. Eens die tyd verloopen, en, indien maerschalk Serrano zyne militaire ope- ratiën niet begonnen had, zou hy de stad over geven. Terwyl de aigemeene aendachl op Bilbao ge vestigd is, blyven de Carlisten uit Navara en Guipuzcoa niet werkeloos, falryke karren le vensmiddelen vertrekken uit de omstreken van Tolosa, om hel cai listisch leger le voeden. Zy gaen over Hernaui cn sanla Barbara naer Du- rango, om vandaer naer Bilbao le vertrekken. Geheel het land wordt daer op carlistische wyze geregeerd. Door bevel van don Carlos zyn er lelegraefdraden opgerecht die de byzonder- sle punten der provinciën vereenigec, zooals le Durango, Zornaza, Vargara en Zumerraga. Die van Zarano en Tolosa naer Irun en de Fransche grenzen, moeien deze week geopend worden, even als die van Estella naer Elizondo. Er zyn brievenbussen, waervan den inhoud door carlistische koeriers verzonden wordt. Al deze brieven zyn van postzegels voorzien, die de beeltenis dragen van Karei VIL Er is een deel van hel leger der provincie Catalonië in optocht naer de hoofslad. en maer schalk Serrano, welke volgens de Gacela official nog steedsonpasselyk is, moet aen zyne troepen bevel gegeven hebben oin hunne positie» le Castro-Uurdiales le verlaten, ten einde onmidde lyk ter verdedigen dar hoofstad op le (rakken. Indien men eene depeche uil Spanje mag gelooven, zouden dc Carlisten sedert twee dagen hunne pogingen tegen Bilbao verdubbeld heb ben, zonder twyfel 0111 den ubslag der werkin gen, die Serrano alle oogenblikken moet begin nen ten einde de hoofstad van Biscaye le redden, le voorkomen. Hunne bommen zouden een groot getal huizen in brand gestoken, en verder zou den zy reeds eene voorstad stormenderhand ingenomen hebben. ENGELAND. De kopstukken der parysehe Commune, welke naer Londen gevlucht zyn, terwyl talryke ongelukkigen, welke zy lot moordery, brand stichting en plundering hadden aengedreven, voor die misdaden straf moeten boelen, heb ben den 18 dezer, by gelegenheid van den der den verjaerdag der Commune, le Londen in Chesnet-Bar, eene meeting gehouden. Dc zoo gezegde redevoeringen der verschillende spre kers waren eene aaneenschakeling van beleedi- gingen, niet alleen aen hel adres der legitimis ten, orleuiiislen en honaparlisten, mapr ook aen dut van de republikeinen Gauibel iaenconsooiTen; want de communards zyn over deze party even min le vreden de Commune beschouwen zv als het hoogste geluk voor een volk. en als zy de macht hadden, zouden zy deze nog wel eens willen inrichten. De meeting werd voorgezeten door eenen Piuis, met name Waldeck. Yerniersch, de ge wezen opstellei van l'cre Duchène, las een uit gebreid hekeldicht, geiileld les Parlageux, en een Duilscher lagde na hem de volgende liellvke verklaring af By de ueiislaende maetschappclyke revo lutie zal men eene koord moeten spannen van aen den top der herbouwde Yeudóniekolom lot aen de torens van Notre-Dame, en er op ganseh de lengte de aristokraten aen hangen, zooals men er ten onzent de haringen aen hangt. Dat is ten minste rechtuit gesproken wy weten dus op voorhand, wal er zal gebeuren ulsdeCommune nogmaelsgeprokiameerd wordt. Een vreeslyk onheil is zaterdag avond ge beurd op den Greal-Western-Railway, iu de Vereenigde Staten. De omnibuslreiu van Serniu was om halfzezen des avonds uit Londen ver trokken. IIy bestond uil goederenwagens, paga- giewagens tweede klas ryluigen en eenen wagon van eerste klas. Wanneer men eenen afstand van zeven mylen had afgelegd, ontstond er brand in hel rytuig van eerste klas, ten gevolge van het omstorten ecner lamp, naer men veronderstelt. LY brand werd nuer ontvvaerd toen de vlam men zich reeds hadden uitgebreid in eeuige minuten stond dc gansehe wagon in vlam. De reizigers moesten uit de trein springen. De trein werd 7.00 gauw mogelvk ingehouden, maer acht personen waren verstikt en verbrand. Er waren een vyftiental gewonden, waeronder vier iu eenen neteligen toestand verkeeren. Diegenen der gewonden, welke hunne woning niet konden bereiken, zyn naer hotels van Komoka en Lon den gebracht. Vrydag namiddag heeft een buitengewoon hooge springvloed in de rivier de '1 heems onbe rekenbaar veel schade toegebracht aen de lan- derven, huizen en koopwaren. De hooge kaeien- langs de Theems the Thames-Embankment stonden onder water. Het water stroomde de slraten, die lusschen Blackfnars- en Waler- loo-Biidge op de rivier uitkomen, binnen. De onderste verdieping der huizen alle overbe volkt door op kamers wonende gezinnen, ston den schier onmiddelyk vier voet onder water,, en meubelen noch bedden konden gei ed worden. Eenige lieden werden niet moeite gered, ter wyl zy bezig waren zooveel mogrlyk van hun goed te redden. Men zag groole mannen niet hel water tol de schouders, hun vrouwen en kinderen op den rug in veiligheid brengen. Op plaels°n, waer de stralen helden en de stroom- buitengewoon snel was, klampten enkele man nen, die aen het redden van goed waren, zich vast dan lautaernpalen, ten einde niet rnedege- sleepl en verdronken te worden. Gelukkig weer stonden de palen de drukking. Een paer man nen, die ten laelste gedwongen waren boven op de lautaernpalen te zitten, eu elk oogenblik kans liepen van in hel water te vallen, werden gered doordal men hun touwen toewierp uil de hoog ste verdieping der belendende huizen. De onl- zaglyk gioote brnuvvery van Barclay, Perkins eu C°, stond le midden van het water, en daer de kelders vol liepen en veel mout beschadigd werd, lydt de firma groote schade. Toen de eb inviel, en dc straten begaenbaer werden voor de stoombrandspnilen, kwamen deze aengesueld en begonnen oumiddellyk met het uitpompen van het water uit de pakhuizen van West-Kent- Wharf, waerin zeven voet water stond, waer- door alles in de onderste verdieping en keikers geheel vernietigd en wnerdeloos gemaekl werd. I11 hel St Johns warehouse alleen werden 2000 balen katoen, toebehooreude aen de lieeren Hall and Gregory, tolael beschadigd. In Green wharf en Eagle wharf werd eene groote hoeveelheid graen vernietigd. De vuren van enkele fabrieken werden door het binoenstroomend water gebluscht en in hoo- gcr gelegene stralen, waer een menigte restau rants en luncheon-bars zyn, werden een groot aental lieeren, die juist aen hun middagmael bezig waren het was tusschen 5 en 4 uer gedwongen op de tafels te gaen staen, dal er twee voel water in de eetzalen stond By onderden stelde men de arme menschen, die al hunne bedden en meubelen verloren had den door den vloed, en die by hel invallen van den nacht geene plaets hadden om onder dak le komen. Een groot aental hunner was buiten zich zeiven van smart, en vele jammerden luide, dat een tweede zondvloed gekomen was. Overal was man den geheelen nacht bezig met het opwerpen van dvken van klei voor de deu ren en kelderingangen, en hel dichtmetseleu van de ingangen van straten om eene herhaling te voorkomen van het onheil, zoo des morgens, gelyh verwacht werd. de vloed opnieuw inviel. Wy zouden kolommen volschryvcn, indien wv al de byzonderheden wilden mededeelen van deze overslrooming. Het is zeer merkwaerdig, dat men in het geheel geene voorzorgen geno men had, daer wy 011s herinneren dat kapitein Saxby reeds den 6 January in de Times voor- speld heelt, dat een buitengewoon hooge spring vloed den 20 Maert zou plaets hebben. PAUSELYKE STATEN. Meer dan drie duizend personen, tol alle klas sen der maetschappy behoorende, hebben zich dynsdag in liet vatikaen veroenigd, en in een ge- boor, hun door Pins IX verleend, opnieuw aem de voeten van zyne Heiligheid hunne getrouw-

De Denderbode | 1874 | | pagina 2